DE ZIERIKZEESCHE COURANT De storm bracht beschermende or ganisaties in staat van paraatheid KERSTMIS 1954 Bijbels aan ballons De toestand van de Paus Troepen stonden gereed ALS GEVOLG VAN DE STORM Ook op Schouwen-Duiveland kroop de waterwolf weer uit zijn hol Aankoop Emigrantenschip goedgekeurd Straks 60 meter de lucht in VRIJDAG 21 DECEMBER 1954 No. 17665 - 11 le Jaargang ZIERIKZEESOIEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prij* per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Lone nummert 10 ct Vertchijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjei (ma*. 15 mm) II.— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikxee, Postbus nr 1, Telefoon* nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 17t Zlerlkxee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel. 309 De B.B. werd ingeschakeld Donderdagochtend 8.00 uur werd de beperkte bewaking die tot nu toe bestond voor de dijken in district Zuid, vervangen door een uit gebreide bewaking. Een dergelijke uitgebreide bewaking treedt in wer king, wanneer de waterstand hoger komt dan eens per tien jaar voor komt. Dit is voor Vlissingen 3.50 meter en voor Hoek van Hoilland 2.80 meter. District Zuid omvat de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. In Zeeland en Zuid-Holland werd het C-telegram voor de B.B. uitge geven. Dit houdt in, dat de provin ciale posten en de kringposten van de B.B. worden betrokken. Hier en daar stonden mobilofoonposten in gericht, die in geregeld contact stonden met de provinciale posten. Voor de B.B. betekende de uit gebreide bewaking, dat alle centra van berichtgeving met eigen per soneel moesten worden bezet. Alle commandoposten zijn altijd met el kaar verbonden. Normaal verloopt dat verkeer via de gewone tele foonverbindingen. Bij het ingaan van de tweede phase wordt over geschakeld op het eigen B.B.-in- De wereld maakt zich weer op Kerstfeest te gaan vieren. Weer Kerstmis, zoals in al die jaren en ia al die eeuwen achter ons. Men zal het aan de buitenkant heus wel kunnen zien. De étalages zullen baden in licht, veel gewoon licht, maar ook .zacht rood licht. In de huizen zullen de kaarsen bran den aan de Kerstboom. We kennen het beeld immers. Donkerheid en somberheid in de natuur, maar toch veel licht. De symboliek van al dat licht behoeft geen nadere verkla ring. Rond het Kerstgebeuren was wel veel donkerheid, maar er wa ren overal de lichtsymbolen, die ge tuigden van het nieuwe heil dat de mensheid gewerd in de nacht van Christus' geboorte. Daar is de licht- zee in de lucht van Bethlehem en de ster, die de Wijzen uit het Oos ten de weg wees. Ons kunstlicht alleen echter zal de donkerheid slechts in schijn kunnen verdrijven. In het atoom tijdperk leeft een geslacht, dat zelf al te veel licht van de kandelaar heeft gedoofd. Er zullen in de Kerstweek wel niet veel „atoom- berichten" zijn, maar dat komt al leen doordat de krantenmensen die er opzettelijk uit weren. Het gaat heus allemaal door, ook al zijn de Verenigde Naties met vacantie en zijn vele staatslieden naar de win tersport. Het gaat door, ondanks de zilveren serpentines rond de Kerst boom en hét kunstrood, dat zo warm kan gloeien in de donker heid van dit getij. Ook rond Christus' geboorte ging het immers allemaal door. Een machtswellustige koning speelde 't slimme diplomatenspel en zwoer dat hij het Christuskind gelijk zou doden. Kort na de verrukking van Herders en Wijzen in de nederige stal, dreunden de zware soldaten laarzen door het stille Bethlehem en grepen ruige mannenhanden naar onschuldige kinderen om die le doden. In wezen is er niets veranderd en in feite is er toch alles veranderd. Dat is het grote wonder van Kerst mis, dat niet komt met uiterlijk vertoon, maar de majesteitelijke kracht van de Vi-edevorst predikt, Die toch eenmaal zegevieren zou over leven en dood. Zo alleen aan de oppervlakte oordelend, is er niets veranderd. Toen niet en nu niet. Maar in wezen alles. Ondanks veel uiterlijke schijn is het essentiële van Kerstmis, dat het zich openbaart in harten van men den. Herders en Wijzen hebben wel geweten hoe het er met de wereld voor stond, maar zij wisten hun geluk diep in zich gevoed door aan schouwing van het goddelijk Kind. Kerstmis is waarlijk meer dan een kortstondige idylle. Het kan men sen brengen tot geloof en aanbid ding, die daarna niet vervallen in een steriele wereldmijding, in een zich behaaglijk koesteren in ge vonden persoonlijk geluk, maar de strijd niet schuwende, uitgaan op de velden en wegen om te getuigen van de Vredevorst, Die in de Kerst nacht werd geboren. Zo kon het toen en zo kan het nog, als men zich niet laat mislei den door wat rood crêpepapier en wat kunstlicht alleen, maar het grote Licht ontdekt, dat is opge gaan in de zalige Kerstnacht, die schoner dan de dagen, ook in onze duisternis blinken wil. ductortelefoonnet met radioverbin dingen. Voor dit overschakelen en bezetten der posten staat een schematijd van ongeveer vier uur aangegeven. In Zeeland had men de zaak binnen twee uur na liet telegram van 8.00 uur, dus om 10.00 uur reeds, vlot voor elkaar. Toestand in Stavenisse gespannen De toestand in Stavenisse was Donderdagmorgen gespannen. Óm half 30.00 's morgens werden de bewoners van enkele polders van wege de burgemeester gewaar schuwd het meubilair enz, naar de bovenverdieping te brengen. Om 13.00 uur werd voor de overige be woners eenzelfde ivaarschuwing gegeven. Om dezelfde tijd zijn de inwoners van buiten de bebouwde kom geëvacueerd naar de bebouwde kom. Gedeelte van Werkendam gereed voor evacuatie De bewoners van ongeveer drie honderd woningen in de Burcht polder te Werkendam kregen Don derdag aanzegging zich gereed te houden voor evacuatie naar veili ger gedeelten in het dorp. Er be stond evenwel nog geen direct ge vaar voor de polder. Woensdag is het water er gekomen tot 2.87 m. De situatie wordt eerst kritiek wanneer de waterhoogte 3.25 m be reikt. Spanning te Stellendam Te Stellendam zijn Donderdag vrijwiligers opgeroepen voor het verzwaren en ophogen van de dyk langs de polder Molengors. Ge vreesd werd dat deze dijk bij het hoge water van 's middags het zou begeven. De 96 gezinnen die in deze polder wonen, respectievelijk op de Molenkade en het Spuigat, kregen van gemeentewege aanzegging dat zij naar een veiliger plaats in het dorp moesten evacueren. Dak woei van school Door een hevige windruk is gis teren het dak van een houten nood- school in 't Heuvelkwartier te Breda gewaaid. In deze school waren drie klassen ondergebracht van de St. Agnesschool. Toen het dak werd opgetild, hebben de wanden van het gebouw het begeven met het gevolg dat twee klassen, waarin zich ongeveer 90 meisjes bevonden met de onderwijzeressen onder de ravage terecht zijn gekomen. Ogen blikkelijk zijn brandweer en politie gewaarschuwd, die uit de puinhoop een 10-jarig meisje levenloos heeft tevoorschijn gebracht. Op 1 Januari zal in de Ver enigde Staten een campagne beginnen om 100.000 dollar bij een te brengen voor het zenden van bijbels naar communisti sche landen door middel van ballons. Ook in andere landen zal getracht worden een derge lijke som bijeen te garen. In West-Duitsland zijn nu reeds 30.000 ballonnen met 163.000 bijbelgedeelten opgelaten. De paus heeft Woensdag voor de vierde maal in deze week in ge zelschap van zijn artsen een korte wandeling in de tuinen van het Va- tlcaan gemaakt. Men heeft de paus wederom bloed- en plasmatransfu sies gegeven. Dinsdag werkte de paus tot laat aan zijn Kerstgroeten aan de wereld. Naar men aanneemt had hij zich weer eningszins over werkt, waardoor zijn slaap te wen sen overliet. Boom viet op kinderen De zware storm heeft in Dieren in de nacht van Woensdag op Don derdag danig huisgehouden. Tal van zware bomen moesten het ont gelden, zodat Donderdagmorgen verscheidene wegen versperd wa ren. Tegen 9.00 uur Donderdagmor gen stonden aan de spoorwegover gang aan de Harderwijkerweg te Dieren vier kinderen voor de af gesloten spoorboom te wachten. Met veel geraas viel plotseling een grote boom door de hevige storm wind omver. Een ongeveer 14-jarig meisje kwam onder de boom te recht en werd zwaar gewond. Zij kreeg een verbrijzelde linkervoet, een gebroken lendev/ervel, een ge broken linkerbovenarm, alsmede een gapende hoofdwonde aan het achterhoofd en een shock. Spoedig waren vier geneesheren uit Dieren aanwezig om het zwaargewonde meisje eerste hulp te verlenen, waarna zij per auto naar het zie kenhuis te Velp werd vervoerd De drie andere kinderen kregen slechts licht lichamelijk letsel. Dak woei van kleuterschool De hevige storm met zware ruk winden gaf de politie en de brand weer te Amsterdam handen vol werk. Van een noodschool voor kleuters aan de Van Gilsenstraat in de Tuinstad-Slotermeer greep de wind een deel van het dak, tot grote ontsteltenis van de in de lo kalen zittende peuters en het on derwijzend personeel. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De kleuters zijn naar huis gestuurd. Het gat in het dak heeft men provisorisch gedicht. Bewoners van Texelse polder geëvacueerd In de dijk van de Texelse polder „Eendracht" zijn grote gaten gesla gen. De bewoners van de boerderij „Zeeburg", die aan de buitenkant tegen de Wadden-zeedijk is gele gen, en van twee landarbeiderswo ningen, hebben het raadzaam ge oordeeld te evacueren. Ook 't vee, de machinerieën en voorraden zijn naar veiliger oorden overgebracht. De boerderij „Irene", die aan de binnenkant van de dijk staat, loopt geen enkel gevaar. De bewoners zijn dan ook ter plaatse gebleven. Aan de garnizoenscommandanten van de Kon. Landmacht werd Don derdagochtend het zogenaamde „te legram B" gezonden. Daarin werd hun verzocht troepen gereed te houden voor het geval een beroep om hulpverlening op hen zou ge daan worden. Met het oog op de storm en even tuele consequenties daarvan is het transport-squadron van de Kon. Luchtmacht, dat bestaat uit Dako ta's en gestaionneerd is op het vliegveld Valkenburg, op „stand by" gezet. Omstreeks kwart voor 12.00 gis termorgen heeft de gehele Konink lijke Marine bevel gekregen „stand by" te ztfn voor eventueel optre den bij mogelijke watersnood. Dit betekent dat het personeel van de Koninklijke Marine, dat niet met verlof is, zich gereed moet houden voor eep eventueel optreden bij een mogelijke watersnood; het mag dus niet meer met verlof gaan. Het per soneel dat Donderdag met verlof was, werd nog niet teruggeroepen. Kerstwijding voor de militairen In de manschappencantine van de Koning Willem III-kazerne te Apeldoorn is voor de leden van de staf van het eerste legerkorps Woensdag een plechtige Kerstwij ding gehouden, waarbij de com mandant luitenant-generaal A. Th. C. Opsomer persoonlijk het Kerst evangelie heeft voorgelezen, ter wijl de chef staf eerste legerkorps, de brigade-generaal C. Valk, een Kerstverhaal heeft verteld. De aalmoezenier W. L. A. Beu ken en de legerpredikant ds. W. Rijnsburger hebben een korte toe spraak gehouden. Voorts werden Kerstliederen gedeclameerd en ge zongen. KERSTFEEST, OOK IN KOREA Sergeant Robert M. Kerr uit Wel lington, Ohio (V.S.) neemt de dingen zoals ze zijnHij zit nu eenmaal in Korea en dat Dit nummer bestaat uit 6 pagina's OOQOQQQOOOSVQOOiXXXXiQbO O O O O Wie teveel hart hebben, wor- o den het slacktoffer van hen 2 die niet genoeg hart hebben. 2 O v Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Guur en buiig Aanvankelijk nog Noordwester storm, later langzaam afnemende Noordwestelijke wind; regen-, ha gel- of sneeuwbuien; guur. Ingezonden mededeling IQ^ Prettige Kerstdagen, waar U ook bent. Geniet van Uw KWARTJESREEP voor I cent 25 Dec. Zon op 8.48, onder 16.32. Maan op 8.58, onder 16.44. geen lolletje, vooral niet met hoogtijdagen als Kerst- 26 Dec. Zon op 8.48, onder 16.33. 4 Maan op 9.34, onder 17.52. mis en Nieuwjaar. Toch weet hy er iets feestelyks van te maken: een sterretje hier, een belletje daar, wat slingers over de struiken en dan het pakketje van thuistóch een Kerstfeest, ook al is het ver van huls, in Korea 27 Dec. Zon op 8.48, onder 16.34. Maan op 10.02, onder 19.05. 28 Dec. Zon op 8.48, onder 16.35. Maan op 10.24, onder 20.19. Nieuwe maan: 25 Dec. te 8.33. Wachters waren paraat aan de dijken Op de dag dat reeds de sfeer van het naderend Kerstfeest duidelijk voelbaar werd, heeft de natuur zich uitgeleefd in een felle storm, die een „alle hens" aan dek nodig maakte, om paraat te zijn met het oog op mogelijke calamiteiten. Voor Zeeland - en dus ook voor Schouwen- Duiveland - gold de uitgebreide bewaking, een maatregel die Donder dagmorgen reeds om acht uur werd ingesteld. Het was geen giertij, maar de felle Westenwind zwiepte het water hoog op, zodat overal het beeld zich vertoonde van een tot het uiterste gespannen samenleving. Van paniek evenwel was geen sprake en iedereen deed rustig zijn plicht aan de vloedplanken, aan de dijken en bij het vervoer. Aan geruchten gistermorgen in middels geen gebrek. Hier voelt men toch nog iets nawerken van de nervositeit die door de ramp van Februari 1953 begrijpelijker wijs is teweeggebracht. Speciaal de omgeving van „De Val" was object van het gerucht. We hebben de stormachtige en lang niet gemak kelijke tocht gemaakt naar „De Val", die rond 1.00 uur boordevol water stond. Overal waren de man nen van het dijkleger paraat. Reeds van het land af zag men het ver stuivende water van de hoog op- gezwiepte golven boven de dijk uitvliegen. Voorbij het kustlicht aan „De Val" tot de oostelijke ha- vendam waaierde de Schelde zich uit in lange slierten van wit schuim en moeizaam tornden de dijkwach- ters, van top tot teen gestoken in oliegoed, tegen de bulderende wind in. Hun werk was nuttig, want op sommige plaatsen kreeg het water wat vat op de dijk. Maar men was er vlug bij en nergens ontwikkel den de op zichzelf weinig belang rijke aantastingen tot ergere vor men van vernieling. Aan het havenhoofd vooral spookte het geducht. Hier is wel schade toegebracht aan de bitumi neuze lagen, die bij het dijkherstel zijn gebruikt. Moeizaam met de punten nog net boven het water uit, lag het uiteinde van de ooste lijke dam in de woedende golven. Rond de punt loeiden water en wind met 'n onvoorstelbare kracht. Bij gunstiger weer en lager getij zal hier zeker een goede inspectie nodig zijn. Over het algemeen overheerst in middels de indruk dat de dijken sterker zjjn geworden, zy het dat zc nog op verschillende plaatsen niet geheel zijn „gezet", zodat het water er wat vlotter vat op zon kunnen krijgen. Ook alle taluds zyn nog niet van een hechte gras mat voorzien. Toen wy om 1.00 uur de dyk verlieten, was het water tot lVa a 2 meter tot de kruin omhoogge- kfommen en verwacht werd dat hier en daar wel wat overslaand water last zou bezorgen. Te Zierikzee waren inmiddels de vloedplanken uitgezet. Sommige autobezitters hadden reeds hun ve hikel op een wat hogere en veiliger plaats gebracht. De planken wer den flink met klei dichtgesmeerd en het verkeer ondervond uiteraai'd de al zo bekende moeilijkheden. Omrijden was de boodschap, maar voor de fietsers werd nog wel eens een uitzondering gemaakt. Fiets en berijder (en vooral berijdster) wer den welwillend over de planken heengezet, totdat het water nog wat verder naar de gevelrij toevloeide en dat ook niet meer kon. Rond 2.00 uur stond het water reeds een halve meter tegen de huizen. Om 2.17 was het hoog water te Zierik zee en het was toen nog iets op gelopen. De hoogste stand Van een onmiddellijk zichtbaar terugvloeien van het water was geen sprake. Men kon duidelijk waarnemen zelfs dat het nog iets hoger opliep. Vrijwel in iedere deuropening langs de Haven ston den de mensen achter hun bescher mend plankje. Tussen de richels van de vloedplanken drong het wa ter door en het maakte kleine ri viertjes in de dieper gelegen stra ten. Mannen gelaarsd tot aan de heupen toe, smeerden hier nog een handje klei en stopten daar nog een gaatje dicht. Achter de de straten afsluitende planken stonden zeer veel mensen het spel van wind en water gade te slaan. Staande op het Bolwerk of op de Havendijken zag men aan de dijken het buiswater overslaan. Gistermiddag bestond wel enige ongerustheid over de toestand zo als zij zich in de nacht zou ontwik kelen. Daarover kunnen wij uiter aard niet meer berichten. De wind zou nog iets omschieten en volgens het K.N.M.I. in de loop van de avond iets in kracht toenemen, om in de nanacht weer af te zwakken. Het hoogste waterpeil was 60 cm. beneden het peil tijdens de storm- vloedi-amp in 1953. Het is wel van harte te hopen, dat bij het giertij, dat Maandag a.s. wordt verwacht, de omstandigheden gunstiger zijn. Dit gebied hoe zeer men het ook heeft versterkt ligt nog altijd open voor een calamiteit. Vooral de toestand in de door het water over stroomde havengedeelten te Zierik zee, Brouwershaven en op andere havenplateaux is kortweg griezelig en het is dan ook geen wonder, dat tientallen mensen gistermiddag het zekere voor het onzekere namen en alvast hun spulletjes boven brach ten. Over de preciese toestand aan de Schelphoek waren wij nog niet volledig geïnformeerd. Hier schijnt zich het „verse" van de dijken wel het ergst te doen gevoelen, onder stormachtige omstandigheden als wij deze week beleefden. Er wer den verzakkingen geconstateerd en men was gereed met zeilen en zand zakken. Een informatie op het ge meentehuis te Oosterland over een gerucht over de toestand bij de „Hoek van Zonneschijn" had geen resultaat. „Men wist van niets" en dat is meetal wel een teken, dat er geen uitzonderlijke dingen aan de hand zijn. Te Ouwerkerk was alles rustig en „gewoon" zoals onze zegsman me dedeelde. Er was geen sprake van een alarmstemming, al dacht men uiteraard ook wel aan het in de nacht te verwachten nog wat ho gere waterpeil. De caissons bij Ouwerkerk zijn als herstelde breu ken in een been en die zijn altijd sterker dan het bot. Hierover zat men dus zeer beslist niet in onge rustheid. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft met 19 tegen 17 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot wijziging der be groting 1954 van het Scheepvaart fonds, waarbij f 6.500.000 wordt aangevraagd voor de aankoop van een emigrantenschip. Tegen stem den CH, VVD, CPN en enige KVP- ers. Attractie voor Rotterdam Als entr'acte in het geheel van het tentoongestelde hebben de or ganisatoren van de komende „E 55" zich op de hoek van het park, aan de oever van de Nieuwe Maas, een belevenis voor het publiek gedacht, waarvoor de contracten inmiddels reeds getekend zijn. De topkraan met de „wereldgon dels", die dit jaar op de „Basler Muster Messe" werd gedemon streerd, is bedoeld om een rol te gaan spelen in de climax-vorming van de komende energie-manifes tatie. Die topkraan zal de bezoekers op torenhoogte, nl. 60 meter, in de lucht brengen. Het publiek wordt dan met vijf en twintig personen tegelijk naar boven gevoerd, han gend in de ruimte in opengewerkte gondels, die in hun verschijning doen denken aan wereldbollen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1