°an HENKES 1 l MENKES Kerstinkopen VOED/HG A.D.C0NSTANDSE Plaatst Uw advertentie in dit blad juiste KERSTSFEER nieuwe JAPON „De Magneet" OUDE GENEVER SCHELDEBANK N.V. - ZIERIKZEE ZIERIKZEE Proefschip met radar onder water op de visvangst BRENG DE in uw huis Dit jaar een bijzondere grote collectie Ballen - Pieken - Fantasie- Kerstbomen en Tafelversiering Kunstkerstbomen Kerstboomkaarsjes Kaarsenknijpers Kersttafellakens Kerstlopers Kerstservetten Lamettaslingers Wonderkaarsjes Kandelaars Gotische kaarsen Kerststukjes Fantasie-Kerstkaarsjes L. C. HOOGERHUIS - Renesse ■i DAMES! E3 Voor de FEESTDAGEN een jg? Wij hebben een prachtsorterlng voor U in elfen, geruit en gestreept. U belt of schrijft even en wij komen U aan huls bezoeken. A. S. FLIKWEERT Kerkstraat A 279, Nieuwerkerk Blijvende garantie W. M. 5 De volmaakte verlovings ring met schriftelijk ga rantiebewijs. Graveren terwijl u wacht. Grote sortering. Zie étalage. In alle prijsklassen voorradig. R. v. d. BIJL Appelmarkt, Zietikzee. Vraagt gedurende de feestdagen H 30-150-90-54 POSTSTRAAT B 29 Aan- en verkoop van Effecten Verzilvering van coupons en lossingen Handels- en Landbouwcredieten Deposito's - Rekening-Courant Alle Verzekeringen KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS OuoteQenever Verkrijgbaar bij: Slijterij „De Druiventros" - Zierikzee J. C. Kooman - Scharendijke J. C. Felius - Nieuwerkerk J. Nieuwersteeg - Bruinisse G. A. Felius - Haamstede Slijterij „De Wereld" - Renesse Wij staan niet op ons stuk 1 Als U inplaats van een complete slaapkamer slechts een voetkussen of 1 meter vitrage koopt. Iedereen is welkom en wij leveren alles met het grootste genoegen. Wantuw belang is ons belang en een TEVREDEN klant daar gaat het ons om Doet ook U dus uw bij en zulke kostelijke artikelen uit vele en verre Landen, staan voor U gereed, om Uw Kerstdagen tot echte FEESTDAGEN te maken Daarom, kijkt en koopt bij STOUTENS WEEKRECLAME 500 gram bief. 500 gram spek en 500 gram gehakt voor slechts f 4.30 KERSTROLLADE 1.35 per 500 gram Probeert U ook eens ons ROOKVLEES a f 0.49 per 100 gram Bekroond op de Internationale Vakten- toonstelling met een le prijs. Italiaanse arbeiders naar Nederland? De regeringen van Nederland en Italië bestuderen thans de moge lijkheid tot tewerkstelling van Ita liaanse arbeiders in Nederland ten einde de in ons land bestaande al gemene tekorten op de arbeids markt ongedaan te maken. Het rijksarbeidsbureau voert inmiddels besprekingen met het bedrijfsleven over de vraag in hoeverre door de aantrekking van Italiaanse arbei ders in de bestaande behoefte kan worden voorzien. De tewerkstelling van Italiaanse arbeiders zou hoofd zakelijk kunnen geschieden in de bouwnijverheid en de metaalnij verheid. Omtrent het resultaat van de besprekingen is nog niets be kend. Tegen gemengde opvoeding Veldslag in Jeruzalem Donderdag zijn te Jeruzalem ernstige ongeregeldheden uitge broken tussen Israëlische politie en orthodoxe Joden, die een ontspan ningslokaal voor jongens en meis jes beneden 15 jaar wilden bestor men. De schermutseling duurde twee uur en er vielen meer dan 60 ge wonden. De orthodoxe Joden wilden hun afkeer van een gemengde opvoe ding tot uiting brengen, die zij im moreel noemen. Zij waren met stok ken en stenen gewapend en in ge zelschap van hun rabbijnen. De po- ltie moest een ware veldslag tegen de fanatieke betogers leveren. Er werd enook enkele winkels bescha digd. De vliegende schotels President Eisenhower heeft op een desbetreffende vraag geant woord, dat hij niet gelooft dat er vliegende schotels van andere pla neten komen. Een journalist had de president vragen gesteld omtrent het onder zoek, dat verscheidene Europese landen naar „het verschijnsel der vliegende schotels" hebben inge steld. President Eisenhower zeide, dat hem geen enkel nieuw element ter kennis was gebracht, doch dat de laatste maal, dat hij zich met deze kwestie bezig had gehouden, een officier van de Amerikaanse luchtmacht, in wie hij groot ver trouwen stelde, hem had medege deeld, dat er geen enkele reden was om te geloven, dat de vliegende schotels geheimzinnige toestellen waren, afkomstig'van een andere wereld. In een door twee Japanse mi nisters en 24 vooraanstaande za kenlieden, vakbondsleiders en an dere Japanse figuren ondertekend memorandum, dat aan president Eisenhower is toegezonden, wordt verzocht om „gelijkheid" in de be trekkingen tussen Japan en de Verenigde Staten. Volgens de nieuwe Britse le- gerwet zal „lafheid in het gezicht van de vijand" niet meer gestraft kunnen worden met de doodstraf. Het maximum is nu levenslange gevangenisstraf. De doodstraf staat wel op andere misdrijven, die ge pleegd worden met de bedoeling de vijand te helpen. Overdenking De toekomst der mensheid Waar gaat de wereld eigenlijk naar toe? Dat is een vraag, waar millioenen zich mee bezig houden. We zouden zo graag blij en onbe zorgd de toekomst tegemoet zien. Maar er ligt een schaduw over de mensheid. De schaduw van onze kerheid en dreiging. Er is een tijd geweest, dat men aan de vooruitgang geloofde. On gekende mogelijkheden werden door de techniek ontdekt, de we tenschap scheen op het punt de laatste geheimen te ontsluieren, het moreel van de mensheid zou een stijgende lijn vertonen, een eeuwig rijk van vrede, geluk en welvaart was aanstaande. Maar twee wereldoorlogen sloegen dit geloof aan stukken. Het moet voor de primitieve mens een geweldige ontdekking geweest zijn toen hij pijl en boog ontdekte. Nog nooit had hij op zo verre af stand kunnen dodenl Wie herinnert zich niet de schok die door de we reld ging toen Truman de atoom bom aankondigde? Nog nooit had de mensheid op zo grote schaal knnen doden. Eén bom, en een gan se stad veranderde in een rokende puinhoop, terwijl honderdduizen den mensen werden verbrand of verminkt. Is dat dan die Vooruitgang? Ze ker wel in wetenschap en tech niek! Ook in moraal? Is het niet huiveringwekkend dat na zovele eeuwen geschiedenis de mensheid dergelijke dingen niet onmogelijk heeft kunnen maken? Op een der eerste bladzijden van de bijbel (Gen. 3) vervloekt God de macht der duisternis. „Ik zal vij andschap zetten tussen u en de vrouw, tussen uw zaad en haar zaad". Hierinede wordt de strijd getekend tussen de mens en het kwade, de strijd zoals die nog al tijd woedt. Hoe zal de uitslag zijn? Wie zal overwinnen? „Gij, Satan, zult het de hiel vermorzelen", zegt God. Dat is verbijsterend. Wie de hiel vermorzeld is kan op de knie- en de strijd voortzetten, maar over winnen zal hij niet! Is dat dan de toekomst: een eeuwigdurende strijd zonder enige hoop? Dan komt het: „Maar dit zal U, Satan, de kop ver morzelen". Dus tóch een einde, toch een overwinning! Het landschap, dat de mensheid op haar pelgrimstocht doortrekt, is veranderd. Nooit waren de bergen zo hoog, nooit waren er zulke mo gelijkheden om ziekten en armoede te bestrijden. Maar o:-k nooit wa ren de afgronden zo duizelingwek kend diep. Nooit is de mensheid zo dicht aan de rand van de af grond geweest. Waar gaat dit naar toe? Zalig hij die weet, dat Christus overwonnen heeft, dat Hij, en Hij alléén, de Satan overwonnen heeft, en Zijn Rijk zal brengen: het vre- desrijk, gegrond op recht en ge rechtigheid, wanneer de laatste kop vermorzeld is Burgh. j. SWAAK. Stad en Provincie ZIERIKZEE Opening hernieuwd café „La France" Met enige plechtigheid werd het hernieuwde café „La France", hoek Lange Nobelstraat, Donderdagmid dag geopend. De uitvoerder, de heer J. C. Verkaart, prees het doorzet tingsvermogen van de opdrachtge ver tot deze vernieuwing die er we zen mag en waaraan de ambachts lieden het hunne toe bijdroegen. Hij wenste de familie v. d. Wielen geluk met deze verbetering van hun zaak, die aan de eisen des tijds vol doet. Namens het bestuur der buurtvereniging „St. Nobel" sprak de heer C. Bij de Vaaie, namens de reisvereniging „Samen Uit" de heer J. v. d. Velde en als vertegenwoor diger van de Heinekens Brouwerij de heer J. v. d. Valk. In het bericht van Donderdag vermeldden we de namen van de ambachtslieden; ter aanvulling zij medegedeeld dat on der het fraaie buffet een ijskast is aangebracht voor het koelhouden van dranken in de zomer. De eigenaar, de heer C. van der Wielen, dankte voor de geluk wensen die zijn familie deze dag mochten ontvangen. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Aanstaande Maandag 20 Dec., 's avonds 8 uur, zal de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a.: Gemeenschappelijke regeling Rode Kruis-ziekenhuis Schouwen- Duiveland; Dichten sloot voor de Noorse woningen in de Herenweg; Gunning sloop krotwoningen; Vast stelling verkeersmaatregelen; Aan koop zandstrooier; Heraanleg en verbetering straten. OOSTERLAND Afscheidsfeestje op kleuterschool Woensdagmiddag werden de oud leerlingen van de Chr. kleuter school, die als gevolg van de ramp geen normaal afscheid van de school hadden kunnen nemen, nog een feestelijke middag aangeboden. Het geheel stond onder leiding van het hoofd der school, mej. M. Beije. Er werd getracteerd, gezongen en spelletjes gedaan. Verder kregen allen nog een passend stukje kle ding mee naar huis. Het was voor de kleinen een mooi afscheidsfeest. Vergadering gemeenteraad Op Maandag 20 Dec. a.s. zal een vergadering van de gemeenteraad worden gehouden. Op de agenda komen o.a. voor een voorstel tot het aangaan van een bijzondere reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten i.v.m. het rioleringsplan ad f 70.000 en vaststelling van een algemene kasgeldlening ad f 210.000 Het beplantingsplan der gemeente. Voorstellen tot ruien en verkopen van grond en de gemeente-begro ting alsmede de begroting voor het woningbedrijf voor het dienstjaar 1955. Propaganda-avond A.N B.B. De afdeling van de Alg. Ned. Bouwbedrijf Bond arrangeerde Woensdagavond in de Conferentie zaal een film- en propaganda- avond. De voorzitter, de heer Jac. van der Zande, sprak een openings- en welkomstwoord, en sprak erz ijn voldoening over uit, dat zo ve len deze avond bijwoonden. Spr. hoopte, dat deze avond er toe mocht bijdragen, dat velen zich al slid zouden melden. Nadat enige voor films werden gedraaid, die een beeld gaven van de wederopbouw in de na-oorlogse tijd, zomede een kleurige tekenfilm, werd een pau ze gehouden, waarin de districts bestuurder, de heer J. H. van den Hout, uit Vlissingen, memoreerde wat het organisatieleven ook bij de bouwbedrijven heeft gepresteerd. Het verheugde spr. dat ook veel vrouwen deze bijeenkomst bijwoon den. Verder wees hij op het ver schil in de loonpolitiek in de der tiger jarer^en op het ogenblik, en wekte tenslotte allen op lid te wor den van de Bond, teneinde nog meer te kunnen bereiken. Na de pauze werd de hoofdfilm: „Een cir cus vlucht", gedraaid. Deze rol prent hield de zaal van begin tot einde in spanning, en het was te gen elf uur toen het einde van de ze alleszins geslaagde avond kwam. Bij Liibeck is Donderdagoch tend een groep van honderd Duit sers, o.w. vrouwen en kinderen, uit de voormalige Duitse gebieden in Polen aangekomen op West-Duits gebied. Men hoopt, dat hiermee de in April 1951 afgebroken uitwisse ling van Duitsers uit deze gebieden hervat blijkt te zijn. KERKNIEUWS Kardinaal Mindszenty in vrijheid? Volgens het bulletin van de aartsbisschop van Wénen, dat ge woonlijk welingelichte kringen te Boedapest aanhaalt, zou kardinaal Mindszenty, die sedert 1949 in de gevangenis zat, ongeveer een week geleden in vrijheid zijn gesteld en zich naar zijn diocees hebben be geven. VISSERIJBERICHTEN Nieuwste vindingen op de visgronden Als eerste Nederlandse vissers schip heeft de motortreiler „Dirkje" van de rederij Visserijmaatschappij „Plscator" te Rotterdam, de R.O. 53, enige proefreizen gemaakt met een combinatie van echolood, radar en asdic. Men streeft er de laatste jaren naar de visdetectie-methoden te volmaken - na het echolood en de „fisch-lupe" vroeg de asdic de aan dacht, die niet alleen het water recht onder het schip aftastte, maar ook in staat was in een wijde straal voor en opzij van het vissende schip de scholen haring of vis op te sporen. De nieuwe apparatuur, die de naam „sea scanar" draagt, werkt nu met een automatisch ronddraaiende conische bundel met een tophoek van acht graden en deze bundel kan in elke richting onder water worden gericht. Wan neer een visschool, een havenhoofd of een wrak wordt „getroffen" ver schijnt het beeld op een radar scherm, dat voorzien is van af- slandsringen en peilingslijnen. Een tweede indicatiescherm verschaft gegevens omtrent de hoedanigheid van het getroffen doel. In Noorwegen, Amerika en Por tugal zijn reeds succesvolle proeven met deze apparatuur voor de vis serij genomen en het schip van schipper J. Guyt werd uitgezocht om ook de „sea scanar" voor de Nederlandse bodemgesteldheden en de Nederlandse visgronden te be proeven. SPORT VOETBAL MEVO I-Kapelle I Als de weers- en terreinsomstan- digheden het toelaten ontvangt het eerste elftal van MEVO heden (Za- terdag)middag Kapelle I. De thuis club zal dan uitkomen met: L. Kloet d.; J. Sies en G. Huurling (aanv.) a.; A. de Bokx, J. v. Gent en C. v. 't Veer m.; C. Baart, B. N. Berrevoets, A. C. v. d. Berg, A. Grootenboer en A. de Looze v. Ongetwijfeld zal MEVO er op uit zijn revanche te nemen voor de grote nederlaag te Kapelle en zul len alle spelers wel hun best doen. Er mag dan ook een spannende wedstrijd worden verwacht, waar voor de belangstelling wel groot zal zijn. TENTOONSTELLING P.V. „DE REISDUIF" Op 11 December hield de P.V. „De Reisduif", Brouwershaven en omstreken' een tentoonstelling. De vogels werden gekeurd door keur meester A. de Zeeuw uit Eindho ven, waarbij kwam vast te staan dat ondanks de korte tijd die ligt na de ramp, weer vele prima exem plaren aanwezig waren. De uitsla gen w.aren als volgt: Klasse I, oude doffers: 1 A. J. Flikweert, Zonnemaire; 2 W. van SLuijs, Haamstede; 3, 4, 6 G. Flik weert, Zonnemaire; 5 J. M. Kloet, Brouwershaven. Z.e.v. behaalden P. v. Maanen, C. J. Overweel en A. J. Flikweert. Klasse II, oude duivinnen: 1, 3 W. v. Sluijs; 2 J. M. Kloet; 4 J. Geelhoed, Zonnemaire. Z.e.v.: J, Flikweert, Dreischor. Klasse 111, jaarling doffers: 1, 2, 3 W. v. Sluijs; 4 P. Flohil, Brou wershaven; 5 J. Flikweert; 6 J. M. Kloet. Z.e.v.: A. J. Flikweert, C. J. Overweel, G. Flikweert en J. Flik weert. Klasse IV, jaarling duivinnen: 1 C. J. Overweel; 2 P. Flohil; 3 W. v, Sluijs; 4 G. Flikweert. Z.e.v.: L. J. v, d. Wielen, Brouwershaven. Klasse V, jonge doffers: 1, 4 W. v. Sluijs; 2 L. Fonteine, Dreischor; 3 A, J. Flikweert; 5 L. J. v. d. Wie len; 6 J. Flikweert; 7 L. A. v. d. Werf, Dreischor; 8 C. J. Overweel. Z.e.v.: G. Flikweert. Klasse VI, jonge duivinnen: 1. 4 P. v. Maanen; 2 C. J. Overweel; 3. 6 W. v. Sluijs; 5 J. M. Kloet; 7 L. A. v. d. Werf; 8 J. Flikweert: 9 J. Pannekoek. Z.e.v.: A. Flik weert en L. A. v. d. Werf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6