Sint-Lievens Monstertoren had hoogte moeten krijgen van 130 Meter Uitgeleende krachten aan dijkherstel moet de polder betalen TWEEDE KAMER Afschaffing schoolgelden kost het Rijk f25 millioen Lijnen, kledingstuk, „lichtbeelden", jongetje, paedagogie en pikhaan „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" Tegenvaller voor Waterschap Schouwen Extra post van f 82000 vergt verhoging dijkgeschot Knappe reconstructie van Utrechts architect De Utrechtse architect Th. Haak- ma Wagenaar heeft de St.-Lievens- monstertoren gekozen tot z\jn spe ciaal studieobject en hjj heeft er twaalf jaar aan besteed, te komen tot de meest logische reconstructie van het nimmer voltooide deel, dat naar zjjn vaste overtuiging geen 207 meter (dhr Wagenaar noemde deze hoogte een mystificatie) maar 130 meter had moeten worden. De deskundige spreker plofte niet zo met de St. Lievensmonstertoren in huis, maar behandelde het stu die-object van de jubilerende to ren binnen het raam van een alge mene beschouwing, die vooral ten doel had analoge torens te zoeken en te vinden, voornamelijk in Vlaanderen. Het merkwaardige is nl. dat de „dikke toren" geen ty pisch Zeeuwse toren is. De 200 me ter is al daarom volkomen onwaar schijnlijk, daar nergens een goti sche toren van 200 meter bestaat. De St. Lievensmonstertoren is een bouwwerk van gotische allure, van steunberen voorzien en bekleed met natuursteen. Een steunbeer heeft zij in de as van het gevelvlak. In Nederland is dit uniek. De Sint Lievensmonstertoren (hier voortaan afgekort met St.M.T.) is een Kel dermanstoren, want drie leden van het torenbouwmeestersgeslacht Kel dermans hebben er aan gewerkt. De heer Wagenaar merkte op hoe de Romaanse toren niet die bete kenis had als in de gothiek. In de Romaanse tijd was de toren als 't ware verincorporeerd in het kerk gebouw. De gothiek vatte de toren op als een manifestatie en de ar chitectonische problemen werden in een periode van honderd jaar opgelost. Van pi'imitief tot zeer or namenteel ziet men de gotische to ren evolueren. Als vaststaand feit moet worden aangenomen dat de bouwmeesters van elkaar leerden en ook van elkaar overnamen. Er was een druk wederzijds contact en zij waren zeer internationaal georiënteerd. Daarnaast ontwikkel de zich de streekarchitectuur, be dreven door talrijke navolgers en met toepassing van bepaalde soor ten materiaal, die bepalend waren voor deze" sóórt van architectuur. Zo kan bv. de steensoort vereen zelvigd worden met een bepaald gebied. Dit geldt ook voor het lei dak. Wat het eerste betreft is het gevolg dat typische bouwvormen op verschillende plaatsen worden aangetroffen. Zo werd een copy van de toren te Ulm gemaakt voor de Stephansdom te Wenen. De romp van de „Lange Jan" te Mid delburg vindt men ook te Bordeaux. Wat betreft de kerktorenindeling de driedimensionale problemen van de torenarchitectuur noem de spr. de volgende drie ruimten: 1. de begane grondruimte (meest al overwelfd); 2. een loze ruimte en 3. een klokkenkamer (tenslotte een dakje, dat niet meer beteken de dan „het opgerolde zeil op een draaiorgel" (sic). In de vroege gothiek ging men door een overhoekse oplossing van het bouwsel al de toren voorzien van een achtkantige spits. Op de vier ontstane vrije driehoeken wer den aparte spitsjes geplaatst en kleine figuurtjes werden in de spits aangebracht voor licht- en scha duwwerking. Een éénzijdige belich ting gaf daardoor nog geen éénzij dige indruk. Op dit thema kwamen nadien allerlei ingewikkelde vari anten van een sierlijkheid en fra giliteit die de schoonheid verhoog den, maar daarnaast bewezen, dat Aantal personen-auto's in 5 jaar verdubbeld Zeeland telt 6.630 personenwagens Volgens de telling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal personenauto's in Nederland op 1 Augustus jl. 219.411, Dit betekent, dat gedurende de laat ste vijf jaar het aantal personen auto's in ons land vrijwel is ver dubbeld. Op 1 Augustus 1949 was de stand nl. 103.477. Ten opzichte van de stand op 1 Augustus van het vorige jaar bedraagt de toene ming van het aantal personenauto's 31.803 (17 ®/o). De verdeling van de personen auto's over de gewichtsklassen is thans als volgt: lichte personen auto's (t/m 1.000 kg) 54.9 ge wichtsklasse 1.001-1.500 kg 34.7 1.501-2.000 kg 10.1 terwijl slechts 0.3 zwaarder is dan 2.000 kg. Het grootste aantal personen auto's hoort thuis in de provincie Zuid-Holland, nl. 56.988, waarvan 16.431 in Rotterdam en 16.081 in den Haag. Noord-Holland telt 53.659 personenauto's, waarvan 26.158 in Amsterdam. De cijfers voor de overige pro vincies luiden: Noord-Brabant 20.725: Gelder land 19.467; Utrecht 13.666; Over ijssel 13.095; Limburg 11.714; Gro ningen 10.444; Friesland 8.352; Zee land 6.630; Drenthe 4.671. de bouwmeesters speelden met het materiaal en op het laatst de meest gedurfde vormen niet schuwden. Een serie duidelijke lichtbeelden gaf hierna voorbeelden van de ont- mkkelingsgang, waarbij een ont moeting plaats vond met de torens die sterke vergelijking hebben met de St.M.T. Zo bv. O.L. Vrouwekerk te Antwerpen (1422) en Mechelen. Merkwaardig was ook te horen, dat de torens vroeger wel degelijk tevoren werden getekend. Er zijn nog talrijke Middeleeuwse schet sen bewaard gebleven. De bouw wijze was niet eenvoudig. Voor de eerste opzet werd geen gebruik ge maakt van steigers. Wel voor la tere hoger gelegen onderdelen. Ka trollen kende men niet. De tredmo len bracht het materiaal omhoog en „overhands metselen" was no dig in verband met de grootte van de gebruikte stenen. Rond 1532 kreeeg de St.M.T. de voorlopige op lossing, waarbij het bleef. De tijd geest was toen veranderd en er wa ren ook wellicht omstandigheden, die de voltooiing belemmerden. T0KENJUB1LEUM In 1954 was het 500 jaar ge leden dat begonnen werd met de bouw van de St. Lievens monstertoren te Zierikzee. Er was dus alle aanleiding voor Stad en Lande" het feit van het torenjubileum te herden ken met een aan dit onderwerp gewijde algemene vergadering. Het bestuur van „Stad en Lan de" is hierin volkomen ge slaagd door het arrangeren van de heer Th. Haakma Wagenaar architect te Utrecht, die tij dens de Donderdag gehouden algemene vergadering van de vereniging, in een causerie de toren aan een diepgaande be schouwing heeft onderworpen. De reconstructie Middels een ingewikkelde teken- technische analyse, gebruik ma kend van een reconstructie uit de vorige eeuw, is de heer Wagenaar gekomen tot een torenontwerp, dat een zeer hoog percentage van waarschijnlijke juistheid bezit. De toren zat (nog) niet aan de kerk vastgekoppeld, maar dit is stellig de bedoeling geweest. Meestal werd hiermede gewacht i.v.m. het in klinken van de grond. De St.M.T. is vrij snel gebouwd. Inl479 over lijdt Andries Keldermans. Van hem was het eerste ontwerp. Anthonus Keldermans kwam met een twee de ontwerp voor het resterende deel en Rombouts Keldermans werkte er het laatst aan. Hij over leed in 1532 en wellicht is het ont werp der voltooiing, tevens het laatste ontwerp van de laatste go tische bouwmeester. Bij de bouw van dergelijke torens kwam een enorm grote intuïtie te pas. De fun dering geschiedde tot aan de vaste grond. Het verhaal van de huiden, die in het fundament zouden zijn verwerkt is waarschijnlijk niet waar. Het verhaal komt rond heel veel torens voor. Er zitten barsten in de St.M.T., maar al is er in feite sprake van een verdeling in vijven (waarschijnlijk als gevolg van een aardbeving) verontrustend is dit toch niet, al zal restauratie toch niet al te lang op zich kunnen la ten wachten. De voorzitter van „Stad en Lan de", dr. J. J. Westendorp Boerma, die ook de spreker inleidde, dankte na afloop de heer Haakma Wage naar voor zijn interessant betoog. Enerzijds kan daar respect zijn voor de vroegere torenbouwers en daar naast voor de spr., die met liefde en kundigheid het project van de toren te Zierikzee heeft bestudeerd. Huishoudelijke vergadering Een korte huishoudelijke verga dering was voorafgegaan aan de causerie. De voorzitter deelde me de, dat de heer N. H. Lysen heeft menen te moeten bedanken als be stuurslid. De voorzitter uit hier over zijn teleurstelling, gelet op de speciale verdiensten van de heer L. voor de-vereniging. Hij is nog wel bereid de vereniging van dienst te zijn met rondleidingen in de dui nen e.d. In zijn plaats werd bij ac clamatie gekozen adjudant Kou wen te Renesse. De voorzitter wijdt, dan enkele woorden aan het torenjubileum en aan de silobouw aan de Zelke. „Stad en Lande" is van mening dat door de bouw van de silo het stads- silhouet door deze „tweede dikke toren" op ernstige wijze zal wor den geschaad. Niettemin heeft het bestuur gemeend toch niet te moe ten protesteren, daar de economi sche belangen van de landbouw al te zwaar wegen. Spr. hoopte niet, dat er versieringen aan het gebouw zullen worden aangebracht. Het kan beter maar een nuchter, eerlijk ge bouw blijven. Doelend op de zui velfabriek leek het spr. waarschijn lijk dat het Oosten zich zal ontwik kelen tot het industrieel centrum. Gehoopt wordt dat de West- en Zuidzijde althans niet zullen wor den ontsierd door industriële bouw werken. Ontwerp Schoolgeldwet aan de orde Blijkens een uitgegaan schrijven van het Dagelijks Bestuur van het Waterschap „Schouwen" aan de le den van de Algemene Vergadering wordt opgemerkt, dat als bekend mag worden verondersteld, dat de jaarwedden van het vaste perso neel, dat bij de Dienst Dijkherstel Zeeland gedurende kortere of lan gere tijd is gedetacheerd geweest, bij genoemde dienst gedeclareerd werden, zulks op grond van de voorlopige beslissing van de hoofd ingenieur-directeur van de Zuider zeewerken, tevens hoofd van Dienst Dijkherstel, afdeling Schouwen- Duiveland. In bedoeld schrijven wordt nader gemeld, dat enige dagen geleden door de controleurs van het Depar tement van Verkeer en Waterstaat een en ander is onderzocht. Mede gedeeld werd, dat de salarissen van het personeel in vaste dienst niet voor declareren in aanmerking kunnen komen, op grond van de overweging dat het Waterschap dit personeel toch had moeten betalen als het niet gedetacheerd zou zijn geweest. Desverlangd werd mede gedeeld, dat de totale som, die niet in de declaratie wordt toege laten, rond f 82.000 bedraagt, in clusief de geclaimde sociale lasten. Dit houdt in, dat de ontworpen begroting voor het dienstjaar 1955 enige coi'rectie behoeft. Voorgesteld Avontuur bij hooiberg te Rbenen Schoten klonken in de nacht Militair* gewond In een der afgelopen nachten in deze week had, naar thans bekend is geworden, de landbouwer B. on der Rhenen een aantal militairen die een nachtelijke oefening hiel den toestemming gegeven hun bi vak op te slaan in de nabij de boer derij staande hooiberg. De land bouwer had echter verzuimd zijn naaste familieleden hiervan in ken nis te stellen en dit zou op zichzelf niet zo erg geweest zijn, als die avond laat de schoondochter van de landbouwer niet was thuisgekomen en onraad had bespeurd. De schoondochter waarschuwde een politie-agent en deze ging op onderzoek uit. Bij de hooiberg ont dekte hij een man, die het gezicht had zwart gemaakt. Op de waar schuwing van de politieman, te blijven staan, werd niet gereageerd waarna de agent zijn bevel her haalde. Hierop zou de gesignaleerde man hebben getracht zich uit de voeten te maken, waarna de agent een waarschuwingsschot heeft ge lost. Tot zijn grote verbazing zag deze, dat de man vervolgens een geweer uit de hooiberg nam en een schot op hem afvuurde, de agent vuurde terug waarop de onbeken de verdween. Het politie-apparaat werd hier na in werking gesteld. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij de mi litairen aan een verhoor werden onderworpen. Zij verklaarden even wel geen schot te hebben gehoord, noch een schot te hebben afgevuurd De politie stond voor een raadsel. De volgende dag echter meldde een der militairen zich bij zijn com mandant en klaagde over een wond aan zijn arm. Het doktersonderzoek wees uit, dat de wond veroorzaakt was door een schot. De militair werd in een hospitaal opgenomen. Hoewel het vaststaat, dat de po litie-agent heeft geschoten, onder zoekt de politie thans de ware toe dracht van het gebeurde en de wijze waarop de militair aan de schotwond is gekomen. wordt derhalve het dijkgeschot te verhogen: a. bemalingskosten te brengen van f 6,per ha op f 9,per ha; b. de verhoging van hel dijkge schot ongebouwd voor 1955 te bren gen van f 27,voor gronden le-7e soort op f 34,20 en van f 10,voor gronden 8e-10e soort op f 14,50; c. het dijkgeschot gebouwd te brengen van 10 ®/o op 12.1 van de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting. Knaapje stal vracht-auto en reed in de mist Nadat hij wegens onenigheid uit de ouderlijke woning was weggelopen heeft de 12-jarige P. Vos uit de Spijkerstraat te Bussum een grote vrachtauto van de firma van Dalen uit Naarden gestolen. Met een van de vier contactsleutels, die hij in zijn bezit had, bracht hij de motor op gang. In dikke mist is hij met een snelheid van 70 km. weggere den in de richting Laren. Onder Eemnes op de Rijksweg Eemnes-Hoevelaken heeft hij de auto willen parkeren, het geen mis lukte, de auto gleed de berm al. Personeel van een nabijgelegen Shellstation heeft de jeugdige avonturier, die ongedeerd de wa gen had kunnen verlaten, aan de politie overgeleverd. De vracht auto heeft aanzienlijke schade op gelopen. Stichting „Ons Dorpshuis" aldaar. Met de bouw van 't Groene Kruis- gebouw enz. is men deze week be gonnen. Aannemer hiervan is fa. P. de Raat. Uit het financieel verslag bleek dal de vereniging nog een balig saldo had van f 717,77. Gezien de nieuwe begroting zal dit teruglo pen tot f 387,50, welk bedrag nog niet definitief is daar voor de wijk verpleegster een nieuwe salarisre- geling van kracht is geworden. Uit het verslag van de Zuigelin genzorg bleek dat er 345 consulten waren gegeven. Door dr. Menger werd in zijn toelichting vooral de nadruk gelegd op de vaccinatie ter voorkoming van kinderziekten, zo als kinkhoest, diphterie enz. Steeds meer legt de geneeskunde zich toe op preventieve ziektewering. De bezwaren die in sommige delen van ons land hiertegen bestaan zullen in de toekomst wel te overwinnen zijn. Als leden van de financiële com missie werden op voorstel van het bestuur benoemd de heren J. Noordhoek, M. Lindhout en P. de Kok. Voor de notulencommissie de heren: Joh. Reijngoudt en M. Steijn. Het periodiek aftredende be stuurslid, de heer J. P. van Dijk, werd bij acclamatie herkozen. In de vacature G. Noordhoek werd op voorstel van het bestuur, burge meester L. J. de Jonge met alge mene stemmen gekozen. In de rondvraag kwam de con tributie van de ouden van dagen aan de orde. De bezwaren die naar voren werden gebracht, werden door het bestuur aangevoeld, maar toch kon een definitief besluit in dezen niet worden genomen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat op de volgende alge mene vergadering in de Anna Ja- cobapolder een film vertoond zal worden over het Groene Kruiswerk. Het is de bedoeling dit over twee jaar in St. Philipsland te doen. Stad en Provincie Wijkgebouw „Groene Kruis" Teneinde het inenten op de le Dinsdag van de maand niet over te belasten, zal nu ook op de 3e Dins dag in de maand, op de bekende uren, gelegenheid worden gegeven tot inenten, alleen evenwel tegen diphterie en kinkhoest. Ouders die nen er rekening mee te houden dat er tussen twee inspuitingen ten minste één maand tussentijd moet liggen. Agressieve haan De heer L. H., die de dieren in het noodasyl in de Hem verzorgt, wilde gistermorgen een haan die daar rondscharrelde van achter aangrijpen, maar het kwade dier viel de man aan en pikte hem zo danig in het rechteronderbeen, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. ANNA JACOBAPOLDER Ledenvergadering „Groene Kruis" afdeling St. Philipsland Onder voorzitterschap van de heer L. J. van Nieuwenhuyzen hield de afdeling St. Philipsland van het Groene Kruis haar algemene leden vergadering in hotel „De Druiven tros" te St. Philpisland. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter het heengaan van het bestuurslid de heer G. Noordhoek. Vervolgens deelde hij mede dat de gift van het Zwitserse Rode Kruis, waarvan de voorlopige toezegging van f 50.000 bij de defi nitieve toezegging is teruggebracht op f 35.000, waarvan f 10.000 is be stemd voor een dependance in de Anna Jacobapolder. Hierover is reeds overleg gepleegd met de De Zondagartsendienst van Zierikzee Zondag 19 December: dr Vogelaar. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 Dec. -10.14 v.m. 23.03 n.m. 20 Dec. 11.26 v.m. n.m. 21 Dec. 0.13 v.m. 12.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 Dec. 10.01 v.m. 22.38 n.m. 20 Dec. 11.11 v.m. 23.46 n.m. 21 Dec. 12.17 n.m. n.m. Doodtij: 19 December. Springtij: 27 December. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 11 Dec.: Bertus, z. van Bartholomeus Willem Kalshovenen Adriana Delfos (wonende te Vol- lenhove); 12 Dec.: Tjitske Alijda, d. van Cornells Gerrit Glevum en Jan netje van Snippenberg; 12 Dec.: Johan, z. van Cornells Jan Panne- koek en Hubrina Marina van der Weele; 14 Dec.: Cornelia Tanja, d. van Maria Tannetje Kosters, ge scheiden echtgenote van Leendert de Jager. Gehuwd. 10 Dec.: Jan den Boer, 24 j. en Cornelia de Ruijter, 24 j. Overleden. 9 Dec.: Adriaan Hage, 74 j., echtgenoot van Maria Geer- truida Lambertina Dekker; 9 Dec.: Janna Cornelia de Vlieger, 75 j„ echtgenote van Johannes Jan van der Wekken. Volgens het Amerikaanse blad „Evening Tribune" wordt in een vliegtuigfabriek te San Diego ge werkt aan een raket, die de af stand tussen Amerika en Moskou in een half uur kan afleggen. De raket, „Atlas" genaamd, zou een atoom- of waterstofbom kunnen meevoeren. Functionarissen hebben bevestigd, dat er aan een dergelijke raket wordt gewerkt, maar zij wil den geen verdere details meedelen. In de vergadering der Tweede Kamer is Vrijdagmiddag de alge mene beraadslaging over het ont- werp-wet tot regeling van de hef fing van schoolgeld (Schoolgeld- wet) voortgezet. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ad interim betoogt, dat minister Rutten zich niet princi pieel tegen afschaffing van het schoolgeld heeft verklaard, hij heeft er destijds ernstige bezwaren tegen geuit, allereerst met het oog op de financiële consequenties. Het zou onjuist zijn, meent spr., dit ont werp in het principiële vlak te stellen. Spr. stelt voorop, dat door dit ontwerp in geen enkel opzicht ge tornd wordt aan het beginsel van de plicht der ouders zorg te dragen voor de opvoeding hunner kinde ren en voorts, dat aanvaarding van het ontwerp geen aanleiding is om het onderwijs meer dan thans aan wettelijke bepalingen te binden. Het ontwerp mag niet worden ge zien als een eerste stap naar selec tie door de overheid noch als een introductie tot een studieloon. De minister zegt mevr. Fortanier niet le kunnen volgen in haar be toog, dat de niet-leerplichtige jeugd moet voorden vrijgesteld van schoolgeld. Als de ouders hun kin deren na de leerplichtige leeftijd onderwijs willen doen volgen is daartoe in ruime mate gelegenheid en ook dit ontwerp komt de ouders daarin nog tegemoet. Hij bestrijdt de opvatting van de heer Lemaire, dat alle opheffingen over één kam worden geschoren. O.m. deelt de minister mee, dat een nieuw ontwerp Kleuteronder wijswet nog dit jaar de minister raad zal passeren, het kan in hel eerstkomend kwartaal worden in gediend. In antwoord op een desbetreffen de vraag deelt spr. mee, dat de kosten van het ontwerp f 24,7 mil lioen zullen bedragen en die van de compensatiewet f 600.000. Spr. erkent, dat de term „kosteloos on derwijs" in zekere zin misleidend is, maar de bijdragen der ouders vormen maar een fractie van de to tale kosten van het onderwijs. Land- en tuinbouwscholen zullen over het eerste leerjaar volkomen schadeloos worden gesteld. Ten aanzien van de gemeente besturen zal rekening worden ge houden met de schoolgeldderving zegt spr. in antwoord op de vraag of deze besturen tevreden zijn over dit ontwerp. Twee gearresteeerde Neder landers zijn na tien maanden aan houding vrijgelaten. Het zijn de-he ren J. M. P. Willibrordse, 60 jaar oud, makelaar, en Van de Wal, 61 jaar oud, instructeur bij de Indo nesische luchtmacht. In totaal zijn thans zeven van de dit jaar gear resteerde Nederlanders vrijgelaten. Men is er nooit helemaal zeker van dat er in onze reeds zo inge wikkelde maatschappij plotseling toch weer niet iels nieuws opduikt. Vaak ligt dit „nieuwe" op technisch gebied, maar dank zij de Frame modekoningen is er op het terrein van de couture ook wel iets té be leven. Daar is de beruchte rokken- kwestie en dan niet te vergeten de lijn. Oh die lijn! Daar zou een mens wel eens een keer draaierig van worden; de tulplijn, de S-lijn en de II-lijn. Dan moet „dit" aangezet en „dat" afgezwakt worden en mor gen is het weer net andersom. En de Eva'tjes laten maar met zich sollen. Het nieuwste van het aller nieuwste gaat echter toch wel een beetje te ver en dat nu uitgerekend de Westhoek daarmede geconfron teerd moet worden. Een puur won der, zou Eilandman denken. Overi gens is het tijd dat de gezagsdra gers er de politieverordeningen eens op na gaan slaan. Zo maar openlijk in de krant worden daar „B.H.'s met lichtbeelden" aange boden. fn "het zeer conservatieve gemoed van Eilandman leeft altijd nog de gedachte, dat een dergelijk kledingstuk zich toch wat in de schaduw dient te houden, maar niks hoor. In de Westhoek gaat men het voorzien van lichtbeelden, ,,'t Most nie magge" zei een man uit Schud- debeurs en Eilandman vindt taal weer maar een erg moeilijk vak. Zierikzee heeft geen asfaltjeugd, maar wel een beetje „kinderkop- jesjeugd". Een vertegenwoordiger- tje hiervan, zo'n opgeschoten joch met veel branie en veel babbels, verkoos het toch altijd deftige voor- GESPREKKEN VAN EILANDMAN portaal van het P.T.T.-kantoor voor een handeling, die hier geen nadere omschrijving toelaat. P.T.T.-men- sen zijn natuurlijk wel wat ge wend, maar dlt was toch wel heel erg. Daarom nam een der leiding gevenden het knaapje onder han den en gaf hem een schrobbering, die niet ivas mis te verstaan. Het knaapje begreep drommels goed, ivaar het om ging en na dit duide lijke lesje vertrok hij weer, mis schien wel op zoek naar nieuw avontuur. Maar en nu komt het paedagogiscli staaltje van de week niet lang daarna belde de moe van het jongetje op en ze was niet weinig in de kuif gepikt, om het zo eens le zeggen. „Waar de P.T.T.- ers zich mee bemoeiden", vroeg ze en mevrouw was erg boos, dat kon je wel door de telefoon horen. Het is dus zaak van de lievertjes af te blijven en ze zelfs bij de grootste wandaden geen vermanend woord toe te voegen, want dan komt men in conflict met pa en moe. Zo ellen dig is dat gesteld in ons lieve va derland. Wie een belhamel een vol komen verdiende schrobbering geeft bij een ergerlijke misdraging op straat, kan er d op zeggen, dat moe haar schatje in bescherming neemt. Welja, waarom ook niet. Daarom zijn we ook zo heerlijk ver gevorderd met de jeugdopvoeding cn groeit er zo'n echt sportief, rid derlijk en hoffelijk geslacht op. U kent natuurlijk de journalistie ke stelregel, dat het geen nieuws is als een dame door een hond wordt gebeten. Maar het is wel nieuws als een dame een hond bjjt. Ditmaal ging het te Zierikzee om de ver houding haan-man. Meestal bijt de man (symbool van een mens) de haan. Dat gaat doorgaans heel dras tisch, want na een flinke beet ver dwijnt de haan in de soeppot. Maar en nu komt het nieuws het was nu eens een keer andersom. De haan viel de man aan en lelijk ook, zodat de dokter er aan te pas moest komen. Misschien een wraak neming voor al de lotgenoten, die voor de soeppot bestemd werden, of misschien ook niet, want zo iets weet men toch nooit zeker bij ha nen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2