DE ZIERIKZEESCHE COURANT het debat in de w.-duitse bondsdag Adenauer zal nieuwe besprekingen voeren met Frankrijk over Saarkwestie Lichtmatroos monsterde niet maar dook onder in ouderlijk huis Klopjacht door het Twentse landschap VRIJDAG IT DECEMBER 1954 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTtEN Pfi|* per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 een». Lone nummer* 10 c» Venehijnt Dim dug. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje; (max. 15 mm) 1 1,— per stuk. V. No. 17661 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE lange Nobelstraat A 171. Zierikiee, Postbus nr 1, Telefoon* nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V, Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - lange Nobelstraat A 171 Zierikxee Redacteur; M. J. BIJ DE VAATE Tel 309 Russen zullen wel willen onderhandelen Nederland helpt Duitse vluchtelingen f 100.000 voor meubilair Naar van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt vernomen, heeft de Ministerraad in Maart '53, naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van de Hoge Commis- In de Westduitse Bondsdag is het Erich Ollenhauer, de leider der saris voor vluchtelingen, besloten debat over de Parjjse verdragen socialisten, noemde het een slecht ten behoeve van de in West-Duits- Wocnsdag begonnen. Het zou drie voorteken dat over de interpretatie arriverende vluchtelingen uit dagen duren. van het Saaraccoord al onenigheid Oost-Duitsland beschikbaar te stel- De socialisten eisten annulering bestaat. „Een der redenen is" - zei len een Nederlandse regeringsbij- van het verdrag met Frankrijk hij - „dat geen verdrag ooit zo drage van f 100.000. Deze gift zou over het Saargebicd, dat zij ontlui- overhaast of op zo'n onverantwoor- niet in geld worden uitgekeerd doch delijk noemden. Verder wilden zij delijke wijze is opgesteld en g§le- hier te lande worden besteed voor besprekingen met Rusland over een lcend". Dr Adenauer had eenvou- de aankoop van meubels, die Ne- hereniging van Duitsland, voordat digweg een ultimatum van Frank- derland ter beschikking zou stellen tot bewapening van West-Dultsland rijk geaccepteerd als prijs voor een van de regering der Westduitse wordt besloten. Franse instemming met het Duitse Bondsrepubliek. Dr Adenauer belooMe zijn best Mmaatschap van het Atlantisch Deze meubels zijn thans aange- te zullen doen om nieuwe bespre- 1 act- kingen met Frankrijk ter verduide lijking van het Saaraccoord te be werkstelligen. Hij zei dat Rusland zou onderhandelen „niet ondanks maar juist wegens het van kracht worden van de verdragen". De Franse interpretatie van de Saarovereenkomst, aldus de Bonds kanselier, „is niet in overeenstem ming met de algemene bedoelingen van de verdragspartners". Als de pogingen tot verduidelijking faal den, zou hij de Britse en Ameri kaanse bemiddeling over de ge schilpunten vragen. Perzische Sjah in Amerika Zijn land wil grote hervormingen De sjah van Perzië heeft de vaste wil van zijn land om zijn defen sieve vermogen te versterken, op nieuw bevestigd en de hoop uitge sproken, dat de voornaamste Wes telijke mogendheden Perzië te hulp zullen komen om het in staat te stellen, over te gaan tot veelomvat tende agrarische en industriële her vormingen, die het levenspeil van de bevolking moeten verheffen. De sjah verklaarde dit op een noenmaal te zijner ere, aangebo den door de Vereniging van Ame rikaanse Pers-, Radio- en Televi- s ie-correspondenten. De sjah deelde nog mede, dat over enkele jaren ongeveer 900.000 ha. grond verdeeld zullen zijn on der 250.000 boeren. Chinese beschuldiging van Amerika Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Donderdag gemeld, dat vliegtuigen van de Amerikaanse zevende vloot in de afgelopen veertien dagen verschei dene malen boven China's rechts gebied hebben gevlogen. Deze schendingen van Chinees gebied geschiedden „tijdens militaire oefe ningen op grote schaal, die in de Oost-Chinese Zee door Amerikaan se marineluchtstrijdkrachten wer den gehouden", aldus een te Hong kong opgevangen bericht van het Chinese persbureau. Koning Boudewijn naar de Congo De Belgische koning, Boudewijn, zal in Mei aanstaande zijn eerste bezoek aan de Congo brengen, al dus is Dinsdag van de zijde van het koninklijk paleis te Brussel be kend gemaakt. Expeditie naar de Noordpool Dikte van de ijslaag zal worden onderzocht In Maart a.s. vertrekt een Ame rikaanse wetenschappelijke expe ditie naar de Noordpool de eer ste sinds de tocht van admiraal Peary in 1909 om de dikte van de ijslaag te onderzoeken. De on derneming is particulier georgani- seerd4door de bioloog John Stan- well-Fletcher. De groep zal bestaan uit 21 mannen en één vrouw, de echtgenote van de leider die als radio-omroepster en voornaamste fotograaf zal optreden. De expeditie zal proeven nemen met een apparaat om van de lucht uit de dikte van het ijs te meten, zodat piloten veilig op een ijsvlakte kunnen landen. Ook zal de tempe ratuur van het water op verschil lende diepten worden onderzocht, evenals de aard van de vissen en het plankton onder het ijs. Een aatal leden van de groep zal per vliegtuig op de Pool landen en dan per hondenslee naar het 850 km. Zuidelijker gelegen Alert op Ellesmere eiland, ten Noordwesten van Groenland, trekken. Op deze tocht zal van „walkie-talkies" ge bruik worden gemaakt. DE ZAK IS LEEG Dertien jaar lang heeft Ma rio Tirabassi, oorspronkelijk een rijk landeigenaar in Zuid- Italië, de straten van Rome van het invallen der duisternis tot het aanbreken van de dag doorkruist, een zak met zich meevoerend, waarin zich geld, levensmiddelen en kleren be vonden, die hij uitdeelde aan de Romeinse „armsten der ar men", die een schuilplaats vin den in de oude bouwvallen van Rome. De „man met de zak", aldus was de bijnaam van Tirabassi, die in de afgelopen oorlog, toen hij als hospitaalsoldaat te Ro me werkzaam was, een visioen kreeg, waarin hem Maria ver scheen, die hem opdroeg dit werk te verrichten. En Tira bassi begon prompt, in 1941. Doch thans heeft de „man met de zak" medegedeeld, dat „de zak" bijna leeg is. Hij was te verlegen om meer aan zijn mededeling toe te voegen. komen en omvatten tachtig een heden, die elk bestaan uit: 1 kle renkast, 1 commode, 1 keukenkast, 1 eetkamertafel, 1 slaapkamertafel en 6 stoelen, 4 ledikanten, 4 ma trassen, 4 dekens, 4 kussens. Hiermede kunnen dus enige hon derden vluchtelingen worden ge holpen. Amerikaanse leger wordt kleiner De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat de Ver. Staten in het komende belastingjaar, dat op 1 Juli 1955 begint, het effectief van hun strijd krachten zullen verminderen. Hij wilde geen verdere bijzon derheden geven en volstond met te zeggen, dat het effectief van de strijdkrachten lager zal zijn dan de 3.047.000 man waarin de oude plan nen voorzagen. - Desgevraagd zei hij nog, dat dë vermindering niet alleen, maar wel voor een groot deel voor het leger zal gelden. In de Ridderzaal te den Haag is Woensdagmiddag het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden tijdens een indrukwekkende plechtigheid, in vele opzichten herinnerend aan Prinsjesdag, door ondertekening van de betreffende actes bevestigd. - Foto: H.M. de Koningin tijdens de ondertekening. Naast haar mej. dr M. A. Teilegen, die de actes ter ondertekening aan H.M. aanbood. Op de achtergrond jhr D. G. de Graeff. DE A-BOMMEN tweede kamer Tien dagen zat hij onder de vloer De 17-jarige lichtmatroos J. W. K. te Utrecht verliet op 5 December de ouderlijke woning, om, zoals hij aan zijn ouders vertelde, te mon steren op een schip. Maar terwijl zijn ouders dachten dat hij op zee rondzwalkte, vertoefde zoonlief on der de vloer van de ouderlijke wo ning. Hij zou er nog gezeten hebben als zijn vader 's nachts geen gestom mel onder de vloer had gehoord en eens poolshoogte ging nemen. Toen hij met een zaklantaarn onder de vloer scheen zag hij zoonlief op een hoop lompen liggen. Er volgde een woordenwisseling tussen vader en zoon waarop de zoon het hazenpad koos en de hulp van de politie in riep. De verbolgenheid van de va der was zó groot, dat de politie eens moest gaan praten met het resultaat dat zoonlief thans weer op een normaal bed slaapt. Moordenaar kwam zich melden „Ik ben lid van het comité voor terroristische aanslagen der com munistische Toedeh-partij en mij is opgedragen u uit de weg te ruimen, maar ik ben geen moordenaar en daarom geef ik mij aan u over", al dus een 27-jarige Pers, die zich Dinsdag jl. bij de militaire gouver neur van Teheran, generaal Tei- moer Baktiar, een neef van konin gin Soraja, aanmeldde en een re volver op tafel legde. Dit is Woensdagochtend door de chef van de Perzische generale staf, kolonel Fazoeni, aan verslaggevers medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de politie, dank zij de door de betrokkene een voormalig bank-employé verstrekte inlich tingen, de hand had kunnen leggen op de leider van genoemd comité. Bij een botsing tussen Franse troepen en opstandelingen in het gebied van Aurès in Algerije zijn vijf Franse parachutisten gesneu veld en vier licht gewond. De op standelingen verloren tenminste tien man aan doden. Een opstande ling is gevangen genomen. Voorts zijn tien personen aangehouden, die verdacht worden van het over brengen van voorraden naar de op standelingen. Hij was op de 5e December niet gaan monsteren, maar bleef in de stad Utrecht rondzwerven. In de nacht kroop hij onder de vloer van de ouderlijke woning waar hij wat lompen bijeen had gebracht om daarop te slapen. Als er niemand thuis was plunderde hij de provisie kast. Tien dagen lang heeft hij zo onder de vloer van zijn ouderlijk huis gewoond. Thunderjet maakte geslaagde noodlanding Woensdagmiddag omstreeks half vijf heeft een Thunderjet F-84, be stuurd door de invlieger der Fok ker-fabrieken A. P. Moll, een ge slaagde noodlanding gemaakt op de landingsbaan no. 19 in de Zuidoost hoek van Schiphol. De vlieger meldde de verkeerstoren, dat hij moeilijkheden had en moest lan den. Alles werd terstond in gereed heid gebracht en de brandweer rukte naar de landingsbaan uit. Het toestel, dat vermoedelijk mo torstoring heeft gehad, kwam niet aan het begin van de baan aan de grond, doch verscheidene meters verder. Tijdens het landen vlogen een wiel en stukken van het lan dingsgestel van het vliegtuig af. De piloot moest sterk afremmen om te voorkomen, dat hij door zou schieten. Daardoor geraakte het vliegtuig van de baan af aan de zijde van het platform en kwam terecht in modder en zandhopen. Werktijden kappers tijdens de feestdagen De Vakraad voor het kappersbe- drijf, waarin alle organisaties van patroons en bedienden samenwer ken, heeft het college van Rijksbe middelaars verzocht goed te keu ren, het besluit van de Vakraad, dat, in afwijking van het bepaalde in de C.A.O., het kapperspersoneel op Woensdag 22 en Donderdag 23 December tot 20 uur arbeid mag verrichten. Als compensatie rekent de Vak raad er ten stelligste op, dat de sa lons op de 1ste Kerstdag en Nieuw jaarsdag zullen zijn gesloten. Beslissing bij regeringen Lord Ismay, secretaris-generaal van de NAVO, bevestigde Woens dagavond tegenover verslaggevers, dat het de regeringen en niet de militaire bevelhebbers zijn, die de volledige verantwoordelijkheid dra gen voor de beslissing, of bij een aajjval op het Westen atoomwapens rflsF afweer zullen worden gebruikt. _uEr is geen sprake van, dat dit door de generaals zou kunnen wor den uitgemaakt. Er is geen rege ring, die dit zou kunnen aanvaar den", aldus Ismay. Generaal Guillaume, voorzitter van het militaire NAVO-comité, zeide dat de chefs der generale sta ven van de legers der NAVO-sta- ten het hiermede geheel eens zijn. Lord Ismay zeide voorts niets te weten omtrent een voorstel dat, naar Woensdagavond te Parijs ver luidde, van Franse zijde zou zijn gedaan en dat zou voorzien in het bepalen van een eenvoudige wijze, waarop snel op regeringsplan zou kunnen worden overlegd over de vraag, of in een bepaalde situatie al dan niet van atoomwapens ge bruik moet worden gemaakt. Ongeluk met Britse duikboot Op de rivier de Medway heeft zich Woensdag een ongeluk voor gedaan met de Britse duikboot „Talent", waardoor drie werfar- beiders werden gewond, van wie twee zwaar. Drie mannen worden nog vermist. De „Talent" lag in een droogdok, waarvan Woensdagmiddag plotse ling de sluisdeuren bezweken. Door het met geweld naar binnenstro mende water werd de boot uit het dok de rivier in gedreven, waar zij aan de grond liep en half onder water kwam te liggen. Voor de duikboot lossloeg bevon den zich meer dan 30 burgerarbei ders aan boord, die zich bijna alle maal, toen het water als een vloed golf het dok binnenstroomde, nog tijdig in veiligheid konden brengen. Na een appèl bleek echter, dat nog drie mannen vermist werden. Hevige overstromingen in Oost-Sumatra Als gevolg van zware regens wordt Oost-Sumatra geteisterd door ongekend hevige overstromin gen. Op talrijke plaatsen zijn dij ken doorgebroken onder het ge weld van bandjirs en hier en daar steeg het water zo hoog, dat het over de dijken heenstroomde. Vele verbindingen zijn verbroken, waar van die tussen Medan en Tebing Tinggi wel de voornaamste is. Dui zenden kampongs worden of zijn geëvacueerd. Deskundigen wijten de fatale ge volgen van de zware regens aan de steeds voortschrijdende ontbossing, de wilde occupaties en de ongecon troleerde aanleg van sawahs, waar door de waterhuishouding ter Oost kust in het honderd is gelopen. Aankoop emigrantenschip goedgekeurd In de Woensdagmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen de stemming over het behandelde wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het scheepvaartfonds voor het dienstjaar 1954. Deze wijziging be treft het opbrengen van een post van f 6.520.000 voor de aankoop van een Amerikaans schip ten be hoeve van het emigrantenvervoer. Met de verbouwing en het voorzien van inventaris zal nog ongeveer f 14.800.000 gemoeid zijn. Dit be drag zal suppletoir op de begro ting voor 1955 worden aangevraagd. De heer Weiter (KNP) verklaarde dat zijn fractiegenoot en hij hun stem niet aan het ontwerp kunnen geven, omdat het niet aaangaat, dat een eerste rangs scheepsbouwland een tweedehands Amerikaans schip aankoopt. Het wetsontwerp werd aangeno men met 59 tegen 15 stemmen. Tegen: WD, CPN, SG, KNP, en van de CH de heren Beernink, van de Wetering en de Ruiter en van de AR de heer Gerbrandy. O O O o q Konden de dingen tweemaal gedaan worden, dan waren wij v allen wijs. O 9 o O Hel K.N.M.I. verwacht lot Vrijdagavond: Mistig cn koud Aanhoudende mist, maar in de middag verspreide opklaringen mo gelijk; meest zwakke wind uit Zui delijke richtingen; weinig veran dering in temperatuur. Ingezonden mededeling Een extra voordeel brengt bij mee, Besteed de bon van M.C.D. 18 Dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 1.49, onder 12.39. Laatste kwartier: 17 Dee. te 3.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 Dec. 9.11 v.m. 21.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 Dec. 8.57 v.m. 21.29 n.m. Doodtij: 19 December. Springtij: 27 December. f 2.252.000 voor vluchtelingen-actie Bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 kwam na Maandag binnen een bedrag van f 45.000. De opbrengst van de actie tot Woensdagavond was daarmee gestegen tot 2.252.000 gulden. Roofoverval op bejaarde landbouwer Naar eerst thans bekend is ge worden, is in de nacht van Dins dag op Woensdag een roofoverval gepleegd op de 69-jarige landbou wer W. T., die op een afgelegen boerderij aan de Boerlaan te Peize woont. De landbouwer werd ge wond aan het hoofd en het linker oog. De overvallers verdwenen met de geldkist, waarin zich een paar honderd gulden aan waardepapie ren bevond, o.a. polissen. TIEN JAAR GELEDEN 600 Duitslandgangers verkozen de vrijheid De Zuid-Slavische president, maarschalk Tito, Is Donderdagoch tend tussen negen uur en half tien te Bombay aangekomen. Maar als men over de eerste schrik heen is, dringt het besef door dat dit bevrijding betekent. Wat kunnen twee Duitsers tegen 863 Duitslandgangers, ook al zijn die dan weerloos? Een wilde vlucht in de velden ontstaat. Wel schieten de Duitsers en gooien zij met hand granaten, maar wat helpt dat, ieder zoekt een goed heenkomen. Ook v. d. Velde en Hirdes vluchten het land in en de laatste is zelfs zó brutaal dat, als hij een eindje weg is, naar de trein terugkeert om zijn meegenomen pakje, dat hij in de haast vergeten heeft, en waarin zijn beste kleren zitten, gaat halen. Niet lang duurt echter de alge mene verwarring, want de in de omstreken van Wierden en in Wier den zelf gelegerde Duitsers komen natuurlijk ook in de weer. Een wilde klopjacht ontstaat door de landerijen van het Twentse land schap. Niet allen zijn even geluk kig. Kees van den Berg van Brui- nisse met een van de jongens van Geerling worden gepakt. Een van de andere jongens van Geerling weet vrij te komen, maar als hij hoort dat zijn broer gepakt is, gaat hij zich vrijwillig aangeven. Hij laat zijn broer niet in de steek. Marien van de Velde en Reinier Hirdes behoren eveneens bij de ge lukkigen die ontkomen kunnen. Van de 865 mensen uit de trein ko men er die dag ongeveer 600 vrij. De omtrek was op de hoogte Nu gaat het er maar om de Duit sers te ontlopen en gelukkig slagen de Bruinissenaars er in, steeds de openbare wegen vermijdend, dwars door de velden en waar mogelijk wegschuilend achter struikgewas, om zo min mogelijk gezien te wor den. Eindelijk zien ze een meisje, dat ook hen blijkt gezien te heb ben. Natuurlijk weet de gehele om trek al van het incident, maar voor de jongens uit Bru gaat het er nu om: zal dit de vrijheid betekenen of zullen ze straks worden uitgele verd aan de Duitsers? Maar men kan niet altijd door de velden blij ven lopen en dus waagt men het er op. Het meisje stelt hen gerust; het is hier goed volk in de buurt, zegt ze, ga maar mee en zo komen ze op een boerderijtje, waar men juist de maaltijd genuttigd heeft. Gelukkig was er nog wel wat over. Aardappelen, appeltjes en vlees was het menu en de jongens laten zich een en ander gretig smaken. Inderdaad is men bij goede Ne derlanders ter-echt gekomen en als v. d. Velde en Hirdes te kennen geven dat ze behoren tot de Geref. Gemeente, krijgen ze de verzeke ring dat ze dan vanavond (tweede Kerstdag) desgewenst nog wel naar de kerk kunnen om ds Lamain in Rijssen te horen. In deze hoek wonen veel geestverwanten. Men krijgt gelegenheid om zich te sche- ren en verder te wassen en op te knappen, iets wat natuurlijk met graagte gedaan wordt. De illegaliteit wordt gewaar schuwd en tegen de avond worden de beide vrienden opgehaald. Hun wordt op het hart gedrukt gewoon te doen, ze zijn nu immers toch niet van gewone burgers te onderschei den. Met hun Zondagse kleren aan en geheel opgeknapt en verfrist lij ken ze in niets meer op de mannen die vier dagen en nachten in het ruim van een schip hebben door gebracht. Voor ieder is een fiets beschikbaar, ze hebben hun twee geleiders maar te volgen en als er Duitsers in de buurt zijn hebben ze niets te doen dan - zo natuurlijk mogelijk - de naastbijzijnde boer derij op te rijden, onverschillig welk erf dit dan ook is en te doen of ze er thuis horen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1