Moskou treft maatregelen om bewapening te vergroten Drie rivieren zetten het gebied van Dublin in Ierland blank en Oosterland vragen buitenhaven Grote plannen voor economische hulpverlening aan Azië ZATERDAG II DECEMBER 1954 ABONNEMENTEN EN ADVERTENT1EN Prijl per 3 maanden bij vooruitbetaling t 3,50, per week 27 cent. toste nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag •jn Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11. - per stuk. No. 17658 - II le Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraal A 171. Zierfczeo, Poslbut nr 1, Telefoon" nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave- N.V. Drukkerij voorh. Lakonman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzeo RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Sov'etnota aan Westelijke mogendheden Nu ook geen Oostenrijks vredesverdrag Radio-Moskou heeft de tekst be- agressieve Atlantisch blok en an kend gemaakt van het Sowjet-ant- dere Europese militaire groeperin- Amerikaans legioen wil blokkade van China De commandant van het Ameri kaanse legioen, Seaborn Collins, heeft president Eisenhower Don derdag meegedeeld, dat de organi satie van oudstrijders hem zal steu nen, wanneer hij bevel zou geven het Chinese vasteland te blokke ren ten einde de invrijheidstelling KeiUl gemaakt van net aowjct-aiu- uete cuwpwc uumauc giuc^cim- AmpriknansP vUpppcs die woord op lie nota'» van Frankrijk, gen, welke gericht zijn tegen de ™Ch®n/^ien vïïteehouden te Engeland en Amerika, waarin dc „vredelievende landen van Euro- m Chma worden vastgehouden, uitnodiging tot de Moskouse confe- pa", zo vervolgt de nota aan Frank- rentie van de hand gewezen wordt. rijk. De nota's, aldus radio-Moskou, De overeenkomsten van Parys zijn gelijkluidend, noemt de Sowjet-Unic in stryd met Een dergelijke politiek zal van de Frans-Sowjetrussische overeen- West-Duitsland een militaristische komst cn het Verdrag van Pots- staat maken met alle gevolgen van dam. Met het oog op de bewape- dien, „om niet te spreken van het jilug van Wcst-Dultsland en de feit, dat een re-militarisatie van „agressiviteit van de politiek der West-Duitsland een vereniging met landen van het Atlantisch Pact", de vredelievende Duitse democra- zullen de Sowjet-Unic „en alle an- tische republiek tot één staat, on- Angstig avontuur in het Keeten Veerboot Ouwerkerk-Stavenisse geraakte in moeilijkheden Sleepboot bracht uitkomst voor de opvarenden bewerken. Na afloop van zijn on derhoud op het Witte Huis zeide Collins, dat de president geen com mentaar op de kwestie had geleverd Sluilzegels Mei-herdenking dere vredelievende landen alle no dige maatregelen treffen, om hun bewapening te vergroten en hun veiligheid te beschermen". De Sowjet-Unie zegt te betreuren dat Amerika, Engeland en Frank rijk het niet mogelijk hadden ge acht, om tezamen met andere Eu ropese landen deel te nemen aan de Moskouse conferentie „ter be handeling van het vraagstuk dei- collectieve veiligheid in Europa". De overeenkomsten van Parijs zouden het totstandkomen van een vredesverdrag met Oostenrijk ac tief In de weg staan Inplaats van te streven naar een effectief stelsel van collectieve vei ligheid in Europa, stelt de Franse regering alles in het werk om een ratificatie van de overeenkomsten van Parijs te bewerkstelligen, waar deze de bewapening van West- Duitsland betreffen en een opne ming van West-Duitsland in het Aanleg van een wereldvoedselreserve De Economische Commissie der Verenigde Naties' heeft Donderdag een resolutie aangenomen, die de vorming van een wereldreserve van voedingsmiddelen tot strekking heeft. Alle leden der commissie Klemden vóór, behalve de Verenigde Staten, die zich van stemming ont hielden. De resolutie is voorgesteld door tien landen, waarbij Nederland, Frankrijk en Australië. Zij heeft ook ten doel te komen tot een gro tere productie en consumptie van voedingsmiddelen in de talrijke ge bieden, waar honger wordt geleden of de bevolking aan chronische on dervoeding lijdt. Aan de Voedsel- en Landbouw organisatie der Verenigde Naties zal worden verzocht een rapport op te stellen en voorstellen te doen inzake de beoogde vorming van een wereld voedsel reserve. Van de zeven vermiste Franse treiters worden er vijf uit Concar- neau (Bretagne) als verloren be schouwd. Aan boord van deze vaar tuigen bevonden zich 46 opvaren den. De overige vermiste schepen zijn de „Tendre Berceuse" uit Dou- arnenez en de „Lilas Blanc" uit I.esconil. mogelijk zal maken". Verloren planeet terug De Amerikaanse maatschap pij General Electric heeft me degedeeld, dat door middel van een telescoop en een „electrisch brein" de planeet Athalia, die vijftig jaar lang „verloren" is geweest, is teruggevonden. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Ne derland heeft besloten een sluit- zegel uit te geven om de betekenis van de 5 Mei-herdenking duidelijk tot uiting te brengen. Het is de be doeling van de Raad op deze ma nier de gehele Nederlandse bevol king op te wekken daadwerkelijk mee te doen. De opbrengst van deze zegels zal geheel ten goede komen aan de landelijke sociale commissie, die hulp verleent aan oud-verzetsstrij- ders en hun nabestaanden, daar waar andere organen krachtens hun taak of doelstelling in gebreke moeten blijven. Als gevolg van een defect aan een koppeling is de veerboot „Mar jan", die de dienst tussen de eilan den Tholen en Schouwen-Duive- laand onderhoudt, Donderdagmid dag in het Keeten in moeilijkheden geraakt. De boot was met 35 personen, voor het merendeel arbeiders die op Schouwen-Duiveland werken, op wég naar Stavenisse op Tholen, waar zij om half zes had moeten aankomen. Om half acht had men van de „Marjan" echter nog niets vernomen. De burgemeester van Stavenisse heeft toen de politieboot „R.P. 4" uit Wemeldinge gewaar schuwd. Deze voer hierop uit. Ook de „Arend" en de „Valk" van de visserijpolitie uit Zierikzee zijn met dubbele bemanningen en sloepen ter assistentie uitgevaren, terwijl ook de sleepboot „Hardinxveld" zich naar het Keeten begaf om eventueel hulp te bieden. De bevolking van Stavenisse maakte zich inmiddels ongerust, aangezien er een storm in de om geving woedde. Eerst om negen uur werd in Sta venisse bekend, dat de sleepboot „Hardinxveld" de opvarenden van de veerboot aan de zeedijk te Sta venisse had afgezet. Direct daarop is de sleepboot wederom naar de „Marjan" gevaren om de boot in veiligheid te brengen. De „Marjan" had enkele uren voor anker gele gen, wachtende op hulp. o Verzorgt uw brieven, bedenkt dat men iets verzendt, waar- 9 naar uw talent, geest en op- voeding worden beoordeeld. o ooeoooeooooeooooooooooo Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Iets kouder Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; na in de nacht en ochtend hier en daar mist en plaatselijk lichte vorst, overdag iets kouder dan Vrijdag; zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Ingezonden mededeling NOODWEER BOVEN EUROPA Vliegende storm in Het Kanaal Een groot gedeelte van West- Europa heeft Donderdag te lijden gehad van stormen, terwyl op som mige plaatsen mist en sneeuwval voorkwamen. Het ergste werd het gebied van Dublin getroffen, waar drie rivie ren buiten haar oevers traden en de grootste overstromingen aldaar sinds mensenheugenis veroorzaak ten. In verscheidene voorsteden van de Ierse hoofdstad werd de nood toestand afgekondigd. Ongeveer dertig personen moesten in zieken huizen worden behandeld. Een spoorbrug over dé Tolka werd weg geslagen, waardoor de verbinding tussen Dublin en Belfast werd ver broken. Ook het spoorwegverkeer naar het Zuiden was gestagneerd, doordat de rails onder water ston den. De telefoon- en telegraafver bindingen met West-Ierland waren verbroken en in vele gebieden was de electriciteitsvoorziening ge stoord. Er is een fonds gevormd voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood. In het gebied van Het Kanaal stond een Zuiderstorm met een snelheid van 120 km per uur. Een verkenningsvliegtuig van de Fran se luchtmacht deed nasporingen naar zeven treilers die worden ver mist, met in totaal 73 man aan boord. Begeleid door negen sleepboten (twee meer dan normaal) vertrok de 83.000 ton metende „Queen Eli zabeth" een dag te laat uit Sout hampton naar Cherbourg. De veer diensten tussen Engeland en Frank rijk werden gedeeltelijk gestaakt. Langs de kusten van Frankrijk en Engeland werden bomen ontwor teld en daken van huizen afgerukt. In vele graafschappen in West- Engeland staan landerijen onder water. De overstromingen dreigen zich uit te breiden doordat de sneeuw op hoger gelegen terrein gaat smelten. Grondverschuivingen blokkeerden wegen en spoorwegen. In het Noorden hing een dichte mist, waardoor het zicht tot veertig meter was beperkt. Standwerkers contra politici Wanneer in de toekomst bui tenlandse staatslieden de trap pen van het stadhuis van Bonn bestijgen om daarbinnen hun handtekening in het gouden boek der stad te zetten, dan zullen zij niet meer door het geschreeuw der marktkooplie den worden gestoord. Aan de voet van het stadhuis ligt het nauwe marktplein der stad, waar doorgaans een rumoerig bedrijf heerst. Het stads be stuur heeft nu verordend, dat voortaan bij elk officieel be zoek'de houders van kraamp jes zullen worden gewaar schuwd, dat het geen pas geeft wanneer standwerkers de in het raadhuis gehouden rede voeringen overstemmen. Tij dens het bezoek van staatslie den en tijdens het spelen van de volksliederen moet de ver koop voortaan worden stop gezet. Er komt een bon. U wordt verwend: Een kwattjesreep Voor slechts één centl 12 Dec. Zon op 8.38, onder 16.28. Maan op 19.32, onder 10.41. 13 Dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 20.54, onder 11.12. 14 Dec. Zon op 8.40, onder 16.28. Maan op 22.12, onder 11.34. Laatste kwartier: 17 Dec. te 3.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 Dec. 4.43 v.m. 13 Dec. 5.26 v.m. 14 Dec. 6.08 v.m. BROUWERSHAVEN 12 Dec. 4.08 v.m. 13 Dec. 4.54 v.m. 14 Dec. 5.40 v.m. Springtij: 12 en 27 December. Doodtij: 19 December. 17.04 n.m. 17.52 n.m. 18.38 n.m. 16.24 n.m. 17.13 n.m. 18.00 n.m. Korte berichten uit het Binnenland ARNHEM. Het gemeentemuseum Arnhem heeft een bijzondere munt- vondst verwórven, die gedaan is in de gemeente Putten op de Ve- luwe. De vondst bestaat uit twintig gouden munten, waaronder negen tien gouden rijders van Karei van Egmond, hertog 'van Gelre en een Philippusgulden van Philips de Schone. HILVERSUM. Het gemeentebe stuur van Hilversum heeft een per- de Britse premier Winston Chur- Gemeentebesturen van Dreischor, Nieuwerkerk chili, waarin deze het bestuur van radiostad hartelijk dankt voor de attentie die hij bij zijn 80ste ver jaardag ontving. Hij deelde mede het geschenk, een gramofoonplaat met passage's van Churchill's in Nederland uitgesproken redevoe- Het onderstaande vormt de in- omgeving per as naar andere ver ringen, bijzonder op prijs te stellen, houd van een schrijven dat de afgelegen havens moeten worden VENLO In het ziekenhuis te gemeentebesturen van Dreischor, vervoerd om daar te worden ver- Venlo is' overleden de 47-jarige Nieuwerkerk en Oosterland hebben scheept. Dit is niet alléén een incon- landbouwer H uit Helden Deze is gericht tot de minister van Verkeer veniënt voor de inwoners van on- thdens werk^amhedcn OD ziin ak- en Waterstaat, mr J. Algera, ln- ze gemeenten, doch bovendien zeer ker door een schichtig paard om- zake het scheepvaartverkeer na af- kostbaar, terwijl de verscheepte ver gevvorpen en heeft vermoedelhk sluiting van het Dykwater. Ge- producten dezelfde prijs opbren- daarna een kar over het lichaam vraagd wordt om spoedige aanleg gen als voor hen, die dicht bij een eekreepn Met zware ernstige in- ™n nieuwe buitenhaven aan haven zijn gelegen. fife'Ze k-uLgWen was h!jB:pge- -et Dakwater. Het vervoer per schip van de nomen. H. laat e envrouw en 8 kinderen achter. NA AFSLUITING VAN HET DIJKWATER Nog intact zijnde havens zijn overbelast Het bovenstaande tafereel ontrolde zich voor de ogen van een fotograaf, die op het spitsuur standplaats had gekozen op een viaduct by Chicago. Zes ry'en dik - plus nog eens vier ryen extra vanaf de splitsing raasden de auto's uit de „City". In verband met de afsluiting van landbouwproducten uit deze omge- het Dijkwater is het scheepvaart- ving is, blijkens de statistiek van de verkeer naar en van de havens aan havenbeweging op Schouwen en AMSTERDAM. De hoofdinspec- dit water gelegen, voor goed be- Duiveland, op die van Zierikzee na, leur van politie H. A. M. van Rooy eindigd. Dit betreft de havens: Sir- de meeste van het gehele eiland, heeft Donderdagavond medegedeeld jansland, Stevensluis, Nieuwe Veer De landbouwers achten het daarom dat de grote postale diefstal uit een en Beldert. o.i. terecht onredelijk en onjuist, auto van de P.T.T. op 28 October Bij de informele bespreking over dat dit massavervoer naar andere, jl. in Amsterdam is opgelost. Dins- de afsluiting van het Dijkwater, meest minder belangrijke, havens dagmorgen zijn twee bekenden van die vanwege Uw Hoofdingenieur- wordt verwezen, de politie, de 33-jarige F. H. en zijn Directeur van de Rijkswaterstaat, Hoewel de te verschepen land- 38-jarige maat H. S. in de Jordaan Technisch Bureau der Domeinen, bouwproducten dit jaar nog bij gearresteerd onder verdenking bij 0p 14 April heeft plaats gehad in lange na niet de vóór-rampse hoe deze geruchtmakende zaak betrok- gemeentehuis te Dreischor, heb- veelheden belopen, blijken de ove- ken te zijn geweest. ben wij reeds aangedrongen op de rige havens in dze omgeving reeds UTRECHT. Tijdens zijn drie- aanleg van een buitenhaven. Daar te worden overbelast, hetgeen mo- daagse oriëntatiebezoek aan de Or- het plan zich echter beperkte tot de ge blijken uit een discussie in de ganisatie Bescherming Bevolking afsluiting, konden over de buiten- gemeenteraad van Bruinisse op 5 in ons land heeft de Senior Civil haven geen mededelingen worden November jl., waarin gesproken Defense Advisor van de NAVO, gedaan. werd over de urgentie van de aan- wing-commander sir John Hodsoll, De afsluiting van het Dijkwater leg van een aparte haven voor vis- Donderdagochtend de Utrechtse betekent dat per jaar circa 30 mil- sersvaartuigen, nu door de afslui- commandopost bezocht. lioen kg. goederen uit de naaste ting van het Dijkwater, Bruinisse met de haven van Ouwerkerk „Viane", de enige havens voor aan- en afvoer van Duiveland zijn ge worden. Deze havens zijn te weinig ge outilleerd, waardoor veel te veel wachturen moeten worden gemaakt De kaden zijn veel te klein en er is geen opslagruimte. Bij de nog zeer beperkte productie doet zich reeds thans sterk gevoelen dat de los plaats te Bruinisse overbelast is en Een tweede Marshallplan, maar kleiner Dc directeur van dc Amerikaan- Een definitieve beslissing aan- n, se programma's voor hulpverlening gaande de omvang en de wijze van öe §edrekkige outillage bovendien aan het buitenland, H. Stassen, uitvoering van het hulpprogramma gevaarlijk. By een normale produc- heeft Donderdag bekend gemaakt, zal eerst over ongeveer een half tie zal de verscheping ongetwijfeld dat hy voornemens is dc volgende jaar worden genomen, daar de vastlopen. weck te Parus met economische goedkeuring van het Congres ver- In verband met het vorenstaan- au tori teilen van Europese landen eist is. Waarschijnlijk zal het plan de mogen wij Uwe Excellentie drin- besprekingen te voeren over de omstreeks Maart a.s. gereed zijn gend verzoeken te besluiten tot de deelneming van West-Europa aan voor indiening in het Congres. aanleg van een nieuwe buitenha- het voorgenomen nieuwe program- ven aan het Dijkwater, ter vervan- ma voor uitgebreide economische Er zijn nog geen aanwijzingen ging van de bovengenoemde afge- hulpvcrlening aan Azië. over de omvanë van de deelneming sloten en vervallen havens, der Westeuropese landen. De om- Stassen delde mede, dat de in- vang van de Amerikaanse bijdrage werkingtreding van een veelom- zal echter afhangen van de omvang vattend hulpprogramma nog slechts der Europese deelneming, die on- een kwestie van maanden is. Er ontbeerlijk is voor hel welslagen zullen met de hulpverlening aan van het plan. Stassen verklaarde te OSS. De burgemeester van Oss, Azië kleinere bedragen gemoeid vertrouwen, dat de Westeuropese de heer G. J. Delen, heeft ten ge- zijn dan die, welke besteed werden landen hun deelneming niet zullen meentehuize een commissie geïn- onder het. plan-Marshall, maar het onthouden. stalleerd, die leiding zal geven aan programma wordt voor een langere een op te richten „Jeugdnatuur periode ontworpen. wacht". Gemeentebesturen van Dreischor, Nieuwerkerk en Oosterland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1