1WIÏSAUHE Eerste paal geslagen voor de silo van de CA.V. Bonn juicht Frans initiatief t.a.v. Sovjet besprekingen toe Het is niet verstandig op de boerderij alle paarden at te schaffen De Duitse Oorlogsmisdadigers Bedijking van gronden in het Noord-Sloe Brieven in flessen, Engels contact „penfriend", hoge bouw en ontluisterd leven Wat zal conferentie der Grote Vier voor Duitsland opleveren Het Franse initiatief voor nieu we diplomatieke onderhandelingen met Moskou over Europese pro blemen is in regeringskringen in Bonn toegejuicht. Sedert geruime tijd spreekt de Bondsregering zich onomwonden uit voor een hervat ting van het diplomatieke contact over deze kwesties, doch zij heeft daarbij geen ogenblik afgeweken van haar opvatting, dat zulk een contact alleen tot resultaat zal kun nen leiden, wanneer de "Westelijke partners zich eerst de ruggesteun van de ratificatie van hun Parijse verdragen verschaffen. In Bonn heeft men het uitsteken der Franse voelhorens dan ook ge paard doen gaan met een nieuw bewijs van vastbeslotenheid om de ratificatie der verdragen, die de herwapening der Bondsrepubliek moetten mogelijk maken en zo snel mogelijk door te krijgen. Dr. Aden auer heeft erop gestaan, dat de Bondsdag zich niet zou storen aan de vertraging in Parijs. Hij heeft zijn wil doorgezet tegen sterke stromingen, die meenden, dat men de Franse Nationale Vergadering deze keer voorrang zou moeten ge ven. Zijn voornaamste argument was daarbij, dat men niet mocht riske ren, dat het tot een wedloop in uit stelpogingen zou komen, boven dien wilde dr. Adenauer niet gaar ne enige Duitse twijfel doen blij ken aan de ratificatiekansen, die de verdragen in Parijs hebben. Snel tempo bij de ratificatie is naar de opvattng in Bonn nu allereerste eis, daar nog maar enkele maan den resten, wanneer Mendès-Fran- ce zijn wens van een conferentie in Mei zou kunnen doorzetten. In Duitsland zelf zal de procedure minstens tot het midden van Fe bruari duren. De Bondsdag zal pas in de laatste helft van Januari zijn beslissende zitting houden en daar na moet ook de Bondsraad nog %veer eens aan het woord komen. Stad en Provincie ZIERIKZEE Naar ons werd medegedeeld zal de wethouder A. M. den Boer morgen (Vrijdag) geen spreekuur houden ten stadhuize. Ontspanningsmiddag bejaardensocieteit Op de jaardag van St. Nicolaas was de goedheilig man al te druk bezet, maar Maandag jl. vond hij toch nog gelegenheid van zich te laten horen op de Bejaardensocië teit, waarvan de leden waren sa mengekomen in de zaal van „Con cordia". Er was geen plaats onbe zet en de bejaarden hebben, dank zij de goede zorgen van de U.V.V.- sters weer een kostelijke middag gehad. Een firmanten de huishoud school alhier hadden voor snoepe rijen en lekkernijen gezorgd en de dames (die hun eigen bejaardenso ciëteit hebben) werkten de laatste tijd uitsluitend voor de heren, zo dat pakjes konden worden uitge reikt, waarin de voortbrengselen der breikunst. De Droste Cacao en Chocoladefabrieken te Haarlem zorgde voor een aantrekkelijk film programma, dat onlangs ook voor de Bond van Plattelandsvrouwen werd gedraaid. O.m. werd de Dros- te-bedrijfsfilm vertoond. Een met al werd het een zeer geslaagde middag, waarover alle aanwezigen meer dan content waren. SCHARENDIJKE De Herv.-Gereformeerde samenwerking Eerste steen gelegd voor Chr. Nationale school Toen enkele maanden geleden de noodschool te Scharendijke in ge bruik werd genomen, werd sterk de nadruk gelegd op het woord „nood", want reeds werd een nieu we permanente school in het voor uitzicht gesteld. In aanwezigheid van gemeentelijke, kerkelijke en schoolautoriteiten werd Dinsdag morgen de eerste steen voor de nieuw te bouwen school gelegd door de voorzitter van het school bestuur, de heer J. Lemson. Het werk wordt uitgevoerd door Aan- nemersbedr. C. A. Prince te Haam stede. Zoals bekend is de nieuwe school geresulteerd uit de Her vormd-Gereformeerde samenwer king, die ter plaatse na de ramp allerlei nieuwe impulsen heeft ge kregen. De schoolvorm is dus ge wijzigd en niet louter éénzijdig kerkelijk, maar Christelijk-natio- naal geworden. De schoolkinderen alsmede de predikanten H. M. Kui- tert en A. P. Nauta waren bij de korte plechtigheid tegenwoordig. Filmavond Dierenbescherming Wij vestigen de aandacht op de heden (Donderdag)avond te hou den filmvoorstelling in .de nood kerk, uitgaande van de Sophia Ver- eeniging tot Bescherming van Die ren te Amsterdam. Zowel een hoofdfilm als bijfilms zullen wor den vertoond. Het programma is in verschillende andere gemeenten bijzonder in de smaak gevallen. Bijzonder heftig wordt sedert ge ruime tijd in de Bondsrepubliek de vraag besproken, wat er voor Duits land uit een conferentie der grote vier zou kunnen voortvloeien. Men beseft, dat deze evengoed tot een consolidatie van de verdeling van Duitsland zou kunnen leiden dan tot een herstel der eenheid. DREISCHOR Publieke verkoping In het café „Centrum" werd door notaris P. Heering te Zlerikzee pu bliek verkocht het huis met schuur, groot 9.15 ha., gelegen aan de Boo- gerdweg D 103, uit de nalatenschap van M. de Bil, aan de heer L. J. Boogaard te Dreischor voor de som van f 4600. OOSTERLAND Burgerlijke stand en loop der be volking over November 1954. Geboren*. 2. Jan A., z. v. Jasper K. Stoutjesdijk en Johanna C, Borst; 11. Adriana H., d. v. Willem de Bruine en Jacoba Th. Koster; 23. Martijntje J. J., d. v. Jacob van der Maas en Dirkje E. Stoutjesdijk. Gehuwd: 4. Leendert Dorst, 25 j. en Maria A. Padmos, 21 j.; 5. Jas per H. Stoutjesdijk, 24 j. en Maatje C. Steenpoorte, 21 j.; 17. Hendrik A. van der Werf, 29 j. en Hendrica W. Nouwen, 22 j. Ingekomen: 3. Peter J. Moonen van 's-Hertogenbosch3. Francina M. Couwenberg van Tilburg; 5. Ma ria Zondervan, echtg. van Jacobus de Jonge, van Bruinisse; 9. Pieter Wijnbergen en gezin van Appeltern 10. Adrianus van der Linden en ge zin, van Made en Drimmelen; 11. Krina van der Have van Schoon- dijke; 24. Abraham Heuzen en ge zin, van Laren (N.H.). Vertrokken: 4. Marinus H. Boo- gert, naar Utrecht; 17. Cornells P. Dalebout, naar Wageningen; 17. Peter C. Stork, naar Nijmegen; 17. Johan Noordijk naar Renesse; 17. Martina J. Stork naar Amsterdam. SIRJANSLAND St.-Nicolaasfeest op de O L. school Nadat Sinterklaas, van zijn on afscheidelijke zwarte Piet verge zeld, de meeste kleuters had ver rast met door de leerlingen der hoogste klassen vervaardigde leg- puzzles, waren schooljeugd, kleu ters en belangstellenden Maandag middag in de school verzameld voor het zo traditioneel geworden feest. Hoewel het aanvankelijk zijn be doeling was te komen, kon Sint door overdrukke werkzaamheden persoonlijk niet komen. Hij over handigde aan de tijdelijke onder wijzer de heer v. Bruggen, een drietal filmstrookjes, die afgewis seld met toepasselijke liedjes erg in de smaak vielen. Om de school jeugd te verrassen had Sint voor elk een keurig pakje gezonden met een paar boeken en een verfdoos, terwijl de kleuters met speelgoed werden bedeeld. Ook kreeg elk kind een zak snoep. Aan 't eind van de middag beloofde het hoofd der school de heer Heule, de kinderen Sint hartelijk te zullen danken en hem te verzoeken zo mogelijk vol gend jaar zelf te komen. De heer H. v. Bruggen, tijde lijk onderwijzer alhier, is tot on derwijzer in vaste dienst benoemd te Puttershoek. Geslaagde winkelweek' De winkelweek te Bruinisse is ook in 1954 weer goed geslaagd. De deelname aan de attracties was eveneens bevredigend: niet minder dan 316 gezinnen raadden mee naar de juiste slagzin. Op de datum van het bruidspaar werd door 108 per sonen een kans gewaagd .terwijl 83 personen raadden naar de juiste tijd, dat de wekker zou stilstaan. Jammer dat het voorgenomen be zoek van St. Nicolaas te paard, die voorafgegaan door „Nu met Hope" Zaterdagavond de gemeente zou bezoeken, wegens de storm niet kon doorgaan. Diefstal in arbeiderskamp Vrijdag 3 December jl. werden in het kamp Stoofpolder door de arbeider G. M. v. d. H. van een zijner mede-kampbewoners een manchester broek en jas gestolen. Op verzoek van de Rijkspolitie te Bruinisse is verdachte door de ge- meente-politie te 's-Gravenhage aangehouden en naar Bruinisse overgebracht, waar hij een volle dige bekentenis heeft BURGI1 hoge- en lagedruk banden wagens nog lang het laatste woord niet ge zegd. Na de lezing werden enkele films vertoond, tw, een tekenfilpi, de do cumentaire van Herman van dei Horst over de haringvisserij (be kroonde film) „Het schot is te boord" en een film over Canada De voorzitter dankte de spreker en de filmoperateur, de heer Sinke, als vertegenwoordiger van de Z.L.M Medegedeeld werd dat in Januari a.s. mr Schlingemann, secretaris van de Z.L.M., een inleiding zal -• -• gciuivAcu uuui uimunue cu uiivuw j ij dagavond ln hotel „Het Wapen van zichtigheid. Vooral bij het starten n, ^an Burgb" een goedbezochte ledenver- worden vaak fouten gemaakt. Het WSC P" H er sluitmg. ggleriag. In zjjn openingswoord gaf de voorzitter uitdrukking aan njn bestuurder in. Bij het besturen van wens wat meer tuinbouwers op de tractoren verdient het aanbeveling vergadering te willen zien. Spr. Seen lange jassen te dragen en Coöp. Landbouivvereniging „C. et C. Paardenliefhebbers moeten niet omschakelen Onder voorzitterschap van de Veel ongelukken met tractoren heer P. L. Vis hield de Coöp. land- Met tractoren gebeuren veel on- bouwverenlging „C. et C. Maan- gelukken door onkunde en onvoor Ingezonden mededeling schoenen i.p.v. klompen. Spr. waar schuwde tegen het laten reviseren van accu's, daar dit lang niet altijd wekte de aanwezigen op deze hier toe te animeren. Autobotsing tengevolge van mist Tengevolge van de dichte mist is Dinsdag bij de wegkruising Rijksweg-Dorpsweg Bruinisse, op de weg van Zijpe naar Zierikzee, een personenauto, bestuurd door de heer R. W. van der Windt uit Veen- dam op een G.M.C. vrachtauto ge reden, die stopte om hem te laten passeren. De personenauto werd ge heel vernield, doch de bestuurder bekwam, wonder boven wonder, geen letsel. ANNA JACOBAPOLDER Stormschade Door de hevige stormvlagen die Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur over ons land raasden, werden vier planken van een bouwstellage, die aan de Westhoek van de pastorie van de Ger. Kerk alhier was aan gebracht ruim tien meter wegge slingerd, waardoor er één een ge deelte van een glas-in-lood raam vernielde van de kerk. Met platen zacht-board werd het gat voorlopig gedicht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wat wel een wonder mag heten omdat 's Zater dagsmiddags het leesgrage publiek daar boeken kan afhalen. Aan oog gewond Doordat mevr. v. d. Velde-van Beek bukte kwam zij zodanig met haar oog op de punt van een stoel leuning terecht, dat zij naar Ber gen op Zoom moest worden ver voerd, waar direct operatief ingrij pen noodzakelijk was. Alle hoop besfaat dat het oog behouden kan worden. Of ze er nog door zal kun nen zien zal afgewacht moeten worden. de Z.L.M. omvatte drie vraagpun ten, nl, 1. „Het ijzeren bouwplan"; 2. „Korting wegens tarra" en 3. „Bevordering van de rundveefok- kerij". Tot leden van de antwoord- commissie werden aangewezen de heren M. O. Hanse M.Ozn., J. M. Beije Mzn„ J. Friderichs, J. Dale bout en W. J. Steur. In verband met de op 13 Dec. a.s. te houden algemene vergade ring van de Z.L.M. en de begroting voor het dienstjaar 1955, deelde de voorzitter mede dat, gelet op de in werking treding per 1 Januari a.s. van het Landbouwschap, de con tributie van de Standsorganisaties voor 42 mag worden afgetrok ken. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de zaken bij de C.A.V. naar wens verlopen, zodat op een gunstig bedrijfsresultaat mag wor den gerekend. ELKE DAME weet het -, verfraait Uw teint Mijlpaal op weg van agrarisch herstel Goede verwachting dat project op tijd gereed is Gebruik landbouwwerktuigen Voor de Coöperatieve Aankoop- de andere palen zullen in een vlot vereniging, voor de agrarische be- tempo worden ingebracht. Men volking van Schouwen-Duiveland denkt hier circa vier weken voor en feitelijk voor de gehele bcvol- nodig te hebben. De palen dringen king van het eiland, was Woensdag door tot 10.25 minus maaiveld en 8 December te 2.15 uur een belang- de totale belasting (na voltooiing rijk tijdstip. Op dat ogenblik nl. van het gebouw) zal 6.100.000 kg. begon de stoomhamer aan het Zei- bedragen, een enorm gewicht dat keterrein te sissen en dreunde neer wel tot de verbeelding spreken „Keuze, gebruik en onderhoud op de eerste van de honderdtwintig moet. van landbouwwerktuigen" was de in te brengen palen in de bouwput titel van een onderwerp dat daar- gegraven voor de grootste silo van Bijeenkomst „Huis van Nassau" na werd ingeleid door de heer J. G. Zeeland, een gevaarte dat 47 meter 4 van Liere. Spr. merkte op dat er hoog zal worden en waarvan de -L- t-f verhoudingsgewijs vóór de jongste bouw na vele en velerlei moeilijk- j'e^ fÜLiJioJkI wereldoorlog nog maar weinig heden begonnen kon worden, op ^eze kleine oppervlakte komt dus werktuigen op de bedrijven aan- die gedenkwaardige (en Ijskoude) enorme druk die de silo teweeg wezig waren. Na de oorlog evenwel middag in de donkere zes weken JwLfn is de mechanisatie met sprongen voor Kerstmis 1954. unnmit uigaar. ViaV wnrrtpn tvnr, 10611 liet gezelschap zich naar het toren aangeschaft op te kleine be- OP het terrein was het bestuur "Hu*sffva£. beêa£ waarin drijven, zodat de rentabiliteit in het van de C.A.V. aanwezig, terwijl de de koffiekamer aUoreoi"st woord gedrang komt, vooral omdat dan gemeente Zierikzee was vertegen- werd gievoerd dooi de vooizitter ook andere werktuigen moeten woordigd door loco-burgemeester Ygn'de C.A.V., de heeuC. J-vaj1 worden aangeschaft, zodat de in- JCatshoek, wethouder A. M. den vestering te hoog wordt. Boer en de heer Sweere. Ook ir. F. Tevoren dient men derhalve te Wieland van de N.V. Bredase Be- onderzoeken of overschakelen op ton- en Aannemersmaatschappij, motortraclie verantwoord is. Voor- die het werk uitvoert, was aanwe- als men paardenliefhebber is, zig bij deze belangrijke gebeurte- werd gevoerd door de voorzitter heer C. J. van een welkomstwoord sprak tot de aanwezigen, inzonder heid de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Zierikzee, dal zich veel moeite heeft getroost om de bouw van de silo doorgang te moet men niet omschakelen. Schaft nis. Op de plaats waar nu nog de a cfjfu mpn tnrh ppü tvartnr nan Han upv- arheiriers rnndnlneterpn in ppn n de gl and Oginstal- men toch een tractor aan, dan ver- arbeiders rondploeteren in een dient het aanbeveling daarnaast baaierd van modder, zal straks een één of meer paaiden te houden. Het groots gebouw staan, dat men ge- lalie, die vooral in het natte jaar 1954 belangrijke diensten heeft be wezen. Dit wijst terug op de bij- De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Op 30 November jl. stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee ingeschreven 27 manne lijke werkzoekenden. Hiertegen over stonden 222 aanvragen van werkgeverszijde. Voor vrouwen waren deze cijfers respectievelijk 29 en 21. Wat de onderscheidene beroepen betreft hielden vraag en aanbod elkaar vrijwel in evenwicht. 's GRAVENHAGE. Op Schiphol zijn aangekomen zes leden van de Surinaamse commissie, die met de Nederlandse autoriteiten overleg komt plegen over de financiering van het tienjarenplan voor de eco nomische ontwikkeling van Suri name. is zeer moeilijk werken op een be- rust kan zien als symbool van de „nohtw np.-idHp maai- ai drijf geheel zonder paarden. Bij agrarische wederopbouw op het v™tmlrP«n 3S0T boort- een opsomming van voor- en na- eiland. De landbouw kreeg zware Hurend nodle delen van tractor en paard heeft klappen te verduren, maar het pleit D h Wpsten veraelPPk de eerste meer voordelen, maar voor het agrarisch initiatief en sïlobouvv met h« plln- niettemin was spr. van mening dat doorzettingsvermogen dat betrek- paarden in vele gevallen noodza kelijk zijn. ten van de eerste boom in het Ha- kelijk zo kort na de ramp men de vcnpark zierikzee. Deze boom bouw van een dergelijk groots ob- heef, wortels nodift waard00r de ject aandurft. groeizame sappen kunnen opstijgen. De paal (zo goed als zijn 119 an- Getransformeerd zag spr. het zo, der« c7°"?gas> hee£!. ee? g,<7lcJt dat de leden de wortels zijn van van 2470 kg. Maar zij schoot m de de c A v dle leVenskracht moeten grond onder de dreunende slagen schenken aan het nieuwe siloge_ van de hamer als een heet mes bouw In he, algemeen deed s door de boter. Wel een bewijs hoe daarop een beroep op de instanties dringend nodig het is hier te hei- blijvend medewerking te verlenen, en, temeer daar bu een silo vnjwel Ky dank(e het gemeentebestuUv De drie Westelijke geallieerden een constante druk op het geheide van Zierlkzee v00r alles wat hebben sedert 1 December 1953 25 lundament wordt uitgeoefend. De deed om de bouw m0„lijk te ma; van de 443 Duitsers die in gevan- stoomblok vat drie ton wist er raad k inzonderheid wethouder A M Zes en twintig vrijgelaten sinds December 1953 stoomblok van drie ton wist er raad i „CMluuUa genissen in Duitsland gevangen mee 611 het HJdt êeen twijfel of ook ^en' B0g," die^optrad' ars^pl^tbe- zorger hij het college van G.S. Spr. wenste de N.V. Bredase Beton- G.S. brachten gunstig advies uit aan de Kroon zitten wegens oorlogsmisdrijven, vrijgelaten. In totaal 177 Duitse oorlogsmsdadigers verblijven nog in de Amerikaanse gevangenis van Landsberg, de Britse te Werl en de Franse te Wittlich. In buitenlandse gevangenissen worden nog 194 Duitse oorlogsmisdadigers vastge houden, aldus de West-Duitse mi nister voor Vluchtelingenzaken. Ingenoemde periode werden door de communistische staten 1.609 Duitse krijgsgevangenen en bur gerlijke geïnterneerden vrijgelaten, van wie 1.186 door de Sowjet-Unie. Ingezonden mededeling ITic/l beter Zuiver wollen Dames- en Meisjes Jaeger Sokken met dubbel boord vanaf f39 Kleine stijging p. maat ocordcVtger by Aannemersmaatschappij het beste toe bij de bouw van het project. Hij hoopte dat het werk zonder te genslag zal kunnen worden uitge voerd en op tijd zal kunnen wor den opgeleverd. Met de wens dat er zegen zal mogen rusten op de nieuwe silo besloot spr. zijn toe spraak. Ir Wieland zag ook de arbeiders als een belangrijke schakel in de grote keten van werkers, bij dit project betrokken. Hij deed de 100- Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Kroon een gunstig advies uitgebracht inzake de aanvrage tot bedijking van gronden in 't Noord- Sloe. Ged. Staten concluderen dat de gevraagde concessie kan wor den verleend door het stellen van voorwaarden, die echter aan de ge uite bezwaren, die zowel van tech nische als van privaatrechtelijke aard zjjn, tegemoet komen. Een tweede voorbehoud, dat het college maakt is, dat de voorgenomen be dijking geen nadelige invloed op de uitvoering van het Drie-Eilanden plan zal mogen uitoefenen. De aanvraag tot deze bedijking kwam van de heer J. van 't West einde uit Nieuwdorp. Deze richtte namens de S.A. Mobllière et im- mibilière du Centre et cons, te Brussel een verzoek tot de Kroon tot Inpoldering van een gedeelte van de buitengronden in het Noord- Sloe. Daaronder valt ook de onge veer vijftig jaar geleden geïnun deerde Callandpolder. Onlangs werd ter Provinciale Griffie van Zeeland een zitting ge houden, waarin namens de partijen die bezwaren indienden, nadere toelichtingen werden gegeven. Deze partijen waren de minister van Fi nanciën, het bestuur van de Ja- cobspolder en de Gebr. Linden- bergh uit Wemeldinge. In het thans uitgebrachte advies wordt aan de hand van deze be zwaren de mening van het college uiteen gezet. De bezwaren van de minister richten zich in hoofdzaak daartegen, dat de grote dijkslengte voor de te bedijken gronden on evenredig grote lasten voor onder houd en herstel ten opzichte van de gewonnen oppervlakte met zich zich zou brengen. De ontworpen waterkering zou een onvoldoende profiel hebben en de gedachte glooiingen zijn te laag. Inscharing van de buitenpolder van de Zand- kreek zou op den duur kostbare voorzieningen aan oever en zeewe ring van de nieuwe zeewering vra gen. Het merendeel van de door de minister naar voren gebrachte be zwaren achten Ged. Staten onge grond. Het geheel zou echter naar hun mening veranderen, Indien men voldoende rekening zou kun nen houden met de verwezenlijking van het Drie-Ellandenplan binnen afzienbare tijd. In dat geval zou de nieuwe zeedijk slechts enkele jaren deze functie behoeven te verrich ten, om daarna eerste binnendijk te worden. De afmetingen van do geprojecteerde zeewering zijn vol doende voor deze overgangsperiode. In hetzelfde geval zou men geen vrees behoeven te koesteren voor inscharing. De zee blijft nog even copybron voor Eilandman, die alweer een lüngs het strand wandelende me neer heeft ontdekt Deze meneer rond nu eens geen archief, maar weer wel de beroemde brief in een fles. Feitelijk waren het twee fles sen met in elk een brief. De nieuws gierigheid was natuurlijk groot, want soms kan een heel groot ge luk op de golven van de zee ko men aandrijven. Vol verwachting klopte dus het hart van de fles- vindende meneer. De briefjes ble ken afkomstig van twee verschil lende meisjes in Deal (Kent - En geland). Natuurlijk werd gevraagd mededeling te doen van de vondst en de heer (zijnde een heer ln hel strandverkeer) voldeed hieraan. Het duurde lang voordat er een re actie kwam, maar nu Is dit dan toch gebeurd. Weliswaar niet van meisjes, maar van de moeder van één hunner. Deze schreef dat de meisjes aan een wedstrijd meede den, waarvoor prijzen, waren be schikbaar gesteld. Degene toler fles het verst aanspoelde zou dan een prijs krijgen. Zo zal het ook wel ge beurd zijn. Maar de brief van de meisjes kwam te laat. Nti is er ech ter nog heel wat anders dat in ver band hiermede de aandacht vraagt. Het ene deelnemende meisje is 2te- kelijk. Zij heeft een zwak hart en is nog maar kort uit het ziekenhuis na een periode ran drie jaar. Het meisje heet Sandra en ze wil dol graag met haar nieuwe „penfriend" (de vinder van de fles) correspon deren. De „penfriend" echter is al bijna zestig jaar en grootvader van 11 kleinkinderen. Hij heeft dus zijn handen al vol, maar 't lijkt Eiland man zo, dat er best een jongen of meisje op Schouwen-Duiveland zal te vinden zijn, die de taak van hem overnemen wil en in contact wil treden met de U-jarige Sandra in Kent, die dat maar wat fijn zou vinden. Eilandman heeft het adres en trie er iets t>oor roeit schrjjre dus even een briefje aan de redactie van de krant en dan komt het wel voor elkaar. Eilandman stond bij de eerste paal gistermiddag, die het begin Is van het silo fundament. Er wordt maar liefst een gebouw van 47 me ter op dit fundament opgetrokken, als trots symbool van de agrarische wederopbouw op het eiland. Na tuurlijk zitten er aan zo'n hoog ge bouw ook bezwaren. Zierikzee krijgt er een 'tweede „dikke toren" bij. Over de schoonheidsaspecten van het gebouw tegen de achter grond van het Zierikzees silhouet is heel wat gesproken en het was natuurlijk niet helemaal zonder pijn, dat straffeloos de bouwveror dening mag worden overschreden. Alle partijen echter waren van de dwingende economische noodzaak overtuigd en zo krijgt Schouwen- Duiveland zijn silo. Te hopen is dat er voor eventuele verfraaiing van het gebouw ook nog een oplossing gevonden kan worden. Dan is ieder een tevreden en dat wil nogal wat zeggen in deze tijd van zoveel hoofden zoveel zinnen". Het wil ook wat zeggen als men het ziet met voor in de herinnering de toestand tien jaar geleden, toen ook Schouwen-Duiveland ging door het diepste dal van ellende. Hoe was het leven toen ontluisterd en rerkrampt en bijna tras het ver driet tot wanhoop verschraald, als daar geen bevrijding was geweest. Het is wel zeer noodzakelijk daar nog eens bij stil te staan en te den ken aan de mensen, die hun leven voor die bevrijding waagden. Door hun pijnen is ecu nicuioe levens kans geboden ook aan dit gebied, dat moest ivachten een bange lan ge winter op het licht der bevrij ding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2