HOLLANDER GOES Lz Sint Nicolaas bezocht verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland Doet nu uw voordeel Kerstfeest op Soestdijk ZWARTE MANTELS Getailleerde MANTELS en SWAGGERS TRICOT DAMESJAPONNEN STOFFEN DAMESJAPONNEN Tricot Damesjaponnen en Deux-Pièces ZWARTE VROUWENJAPONNEN Rokken, Jersey-Blouses, Kindermantels en Jurken Als RECLAME WOLLEN DAMESVESTEN Bekendmaking WAT DOEN WE VOOR ONS KIND Schoolleerlingen werden overal gul bedacht Sint Nicolaas is niet voor niets op Schouwen-Duiveland geweest, want van alle kanten kwamen de berichten over velerlei weldoende activiteit van de goed heilig man, die zowel te Zierikzee als in de buitengemeenten acte de présence gaf. De jeugd kreeg volop haar deel en ztf kan op de verschillende plaatsen terug zien op een goed ge slaagd feest. Stijlvol was het feest dat de Oudercommissie van de Openbare Lagere school te Zierikzee voor de kinderen van deze school ge organiseerd had. De „groten" kregen een beurt in de Concert zaal, en de kleintjes uit de twee eerste klassen (maar liefst meer dan 200) vierden het Sint Nicolaas- feest in de „Nieuwe Graanbeurs". Beide keren liet Sint zich zien van de paedagogische kant. De aller- stoutsten moesten op het matje ko men en na een aanvankelijk drei gend begin wist Sint de tere snaar te raken en vloeide over van ge moedelijkheid en vergevensgezind heid. Zowel in de Concertzaal als in de Graanbeurs werden filmpjes vertoond, die aller belangstelling hadden. Zo werd in de Concertzaal de kleurenfilm „Niels Hölgerson's wonderbare reis" vertoond. Sint Nicolaas vond ook nog tijd voor een bezoek aan de kleuterscholen. Zo ging het ook te Haamstede, waar Sint zelfs een uur uitttrok voor de kleuters. Mooi speelgoed en snoe perij vielen de opgewonden kleu ters ten deel. 's Middags brachten Sint en Piet een bezoek aan de leer lingen van de Prinses Beatrlxschool die samen waren gekomen in de zaal van hotel Bom. De kinderen van de le t.m. de 3e klas moesten allen bij Sint komen en kregen een pluim of een berisping. Verschil lende liedjes werden gezongen. Een erg stoute jongen moest in de zak van Piet. Voor de kinderen waren cadeautjes en snoep gereserveerd. In de pauze werd getraeteerd op. chocolademelk. Nadien werd door elke klas een toneelstukje opge voerd. Ook te Brouwershaven kre gen de kinderen van de O.L. school hun Sint-Nicolaasfeest. De kinde ren werden op lekkernijen getrae teerd, na ook hier vermaan en een goed woord van Sint te hebben aan gehoord. Verder werden wat films gedraaid. In het kader van de ge organiseerde winkelweek bracht Sint 's middags andermaal een be zoek aan de gemeente. Met „Apol lo" werd een rondgang gemaakt door de gemeente, waarbij het tam boercorps van „Apollo" debuteerde. Na de mars werden alle kinderen getraeteerd. Te Bruinisse nam Sint De Koninklijke familie zal dit jaar het Kerstfeest met het perso neel vieren in Soestdijk. Dit zal ge schieden in de garage van de Kon. maréchaussee in de nabijheid van het paleis. Commissaris der Koningin en G.S. van Zeeland be zochten de herverkaveling Schouwen-Duiveland De Commissaris der Koningin in Zeeland bracht jl. Donderdag een bezoek aan de herverkavelingswer- ken op Schuwen-Duiveland, in ge zelschap van het college van Ged. Staten. Op een rondrit over het eiland werden de. werken bezich tigd. Er werd een bezoek gebracht aan de reeds grotendeels gereed zijnde polders onder Haamstede, terwijl ook de stand der werkzaam heden aan wegen en waterlopen werd bekeken. Met enkele leden van de Agrarische Subcommissie kon van gedachten worden gewis seld over verscheidene vraagstuk ken. MUZIEK Amerikaans tournee Concertgebouworkest beëindigd Het Amsterdamse Concertge bouworkest heeft Vrijdagavond zijn tournee van twee maanden in de Verenigde Staten beëindigd met een concert in de Carnegiehall te New York. Het was het 45ste con cert in 55 dagen. De New York Times schreef over dit laatste concert, dat men bij het beoordelen het inspannende karak ter van het tournee in aanmerking moet nemen. „Er was zonder twij fel een uitstekend orkest aan het werk, maar het was duidelijk dat de musici niet in de beste lichame lijke en geestelijke conditie waren", aldus het blad. De New York Herald Tribune schreef, dat het Concertgebouwor kest Vrijdagavond de gedenkwaar dige indruk die het bij zijn eerste concert te New York maakte, als een van de beste orkesten van Eu ropa, heeft bevestigd. het nieuwe gebouw van de kleu terschool in ogenschouw. Over de vorderingen veui de ambachtslieden was hij zeer tevreden en bleek in zijn schik, dat Bruinisse zo'n mooi gebouw voor dit doel is toebedacht. Het bestuur van de school droeg hiertoe echter ook een steentje bij, vandaar dat zij door Sint werden bedacht met tabak en snoep. Voor de kinderen waren daar verder de vermaningen en de lofprijzingen en tenslotte de snoep. Het onderwij zend personeel kreeg practische en nuttige geschenken. Het commando van de vliegbasis „Twenthe" en het personeel van de B.A. IJ.O.V. zond vele en velerlei soorten kinderspeelgoed voor de kinderen van Ouwerkerk, dat bU gelegenheid van St .Nicolaas aan alle schoolgaande kinderen is uit gereikt. Ouiverkerk was niet wei nig onder de indruk van deze geste en veler harten vloeiden dan ook over van dankbaarheid. Mede dank zü dit initiatief werd het echt St. Nicolaas voor de Ouwerkcrkse kin deren. Zaterdagmiddag werd op het Beijersdijkje het St. Nicolaasfeest gevierd, georganiseerd door de Cul turele Commissie Beïjersdijk, waar bij 83 kinderen met hun ouders, al len inwoners van de Beïjersdijk, aanwezig waren. Om half drie ar riveerden St. Nicoalaas en Zwarte Piet per auto. Zij werden verwel komd door de voorzitter van de C. C.B., waarna de kinderen hen en kele versjes toezongen onder lei ding van de kleuteronderwijzeres, mej. Boot uit Zierikzee. Hierna ging Sint over tot het uitreiken van ca deautjes, waarbij enkele kinderen een vermaning kregen. Eén stopte Piet zelfs in de zak, waar toen hij beloofde beter op te zullen passen, besloot Sint het nog maar eens een jaar met hem te proberen. Om streeks vier uur vertrokken Sint en Piet weer. Vervolgens werden nog enkele kinderfilms vertoond door Wika Klaassen uit Zierikzee. De voorzitter dankte de heer Klaassen voor zijn medewerking aan deze middag, waarna allen voldaan huis waarts keerden. De C.C.B. kan op een geslaagd feest terugzien. (Vervolg Stad en Provincie). BRUINISSE Tentoonstelling op ouderavond Chr. school Voorbeeld van onderwijs vernieuwing Het feit, dat op de gewone „Ouder avond" de gelegenheid om met de onderwijzers te spreken over de prestaties en vorderingen der kin deren door tijdnood in het gedrang kwam, deed het hoofd der Christ, school, de heer C. Zwart, besluiten deze avond apart te organiseren. Deze avond werd Vrijdag 3 Decem ber gehouden. Het was nu mogelijk de vorde ringen der leerlingen, daarin voor gelicht door de onderwijzers, te be zichtigen. Maar niet alleen dat, ook de „onderwijs-vernieuwing" blijkt tot deze school doorgedrongen te zijn. Door de leerlingen der hoogste klassen was een natuurgetrouwe maquette gemaakt van de haven werken en zeesluizen van IJmuiden Met deze invalspoort van Neder land als middelpunt was een ten toonstelling georganiseerd van pro ducten uit het industriegebied rond het Noordzeekanaal. Aan verschil lende industrieën was om materi aal geschreven en dit was ook ont vangen, zodat de bezoekers een duidelijk beeld kregen van dit in dustriële hart van Holland. Foto's en monsters verduidelijkten de uiteenzettingen der leerlingen, die belast waren met de voorlichting, over een bepaalde industrie en die zich dus eerst zelf de betreffende stof hadden moeten eigen maken. Het betrof hier dus een tentoon stelling door de leerlingen zelf ge heel opgebouwd. De belangstelling voor dit experiment op onderwijs gebied was buitengewoon groot, zo dat het onderwijzend personeel, dat hiertoe het initiatief nam, op een geslaagde avond mag terugzien. De wachtmeester der Rijks politie, C. M. Verwijs te Bruinisse, is met ingang van 1 September 1954 (met terugw. kracht) bevor derd tot wachtmeester le klasse. prima coupe en modellen v.a. f 98, juist dat wat U zoektHet model voor U v.a. f 59, zuiver wol, de grote mode in dit seizoen va. f 52, in effen en fantasie stoffen, prima modellen merken „TWEKA", „BLEYLE", „DE WOLKAM" de grote mode. Ook in grote maten diverse modellen, grote maten v.a. f 29,75 U moet beslist eens komen kijken naar onze collectie vanaf f 17,95 f 23,75 f 57,— WIJ ZIJN MET ONZE COLLECTIE: Woensdag 8 Dec., van 2,305 uur, in het Verenigingsgebouw Poststraat te BRUINISSE Vrijdag 10 Decvan 2,305 uur, in het Verenigingsgebouw te OOSTERLAND Donderdag 16 Dec., van 2,305 uur, in Hotel „Jacob Cats" te BROUWERSHAVEN Vrijdag 17 Decv van 2 305 uur, in het Verenigingsbouw Oude Molenweg 190, RENESSE Schrijft ons even en wij komen U ook aan huis bezoeken. Scfc VORSTSTRAAT 42-44-54 GOES TEL. 2717 Dekker, Brouwershaven f 322.000; L. v. d. Klippe, Vlissingen f 322.000; P. J. v. Elshout, Den Haag f321.600; L. J. Zoetemeijer, Brielle f 312.000; M. v. d. Velde, Bruinisse f 311.500; Fa Gebr. Everaars v, d. Berg, Steenbergen f 308.040. De gunning werd aangehouden. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 6 December. Aan voer 1855 dieren, nl. 1100 vette koeien, 658 varkens, 97 schapen en lammeren. Prijzen per kg: vette koeienf 2,58- 2,70, f 2,38-2,50, f 2,00-2,14, varkens f 1,83-1,81-1,79; schapen en lamme ren (p. st.) f 110-105-95. Vette koeien: aanvoer korter, handel redelijk, iets stijver in prijs, prima's boven notering. Varkens: aanvoer even minder, handel tame lijk, goed prijshoudend, prima ex. boven notering. Schapen en lamme ren: aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen onveranderd. Aardappelen ROTTERDAM, 6 December. Klei- aardappelen (35 mm opw.): Eigen heimers f 10-12,50, Bintjes f 7,50- 8,25, Bevelanders f 11,50-12, Meer- landers f 9-9,50, IJsselster f 8-8,50; zandaardappelen: Libertas f 7,50; voeraardappelen f 3-4. Prijzen be rekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aard appelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 6 December. Bin nenlandse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam). Tarwe: rode op vochtconditie tot f 26,85. Voedergranen: kalm. Zomergerst na"ar kwaliteit en vochtgehalte f 26- 27,75, geschoonde gedroogde tot f 28,50; haver naar kleur en vocht gehalte f 25-26,75, extra blanke tot f 27,50; rogge, doorsneekwaliteit f 21-22,50, bakrogge f 23-24. Peulvruchten: gr. erwten kalm, tot f 95, schokkers flauw, tot f 125, bruine bonen flauw, tot f 95. DAMMEN Damver. „D.O.S." - Dreischor De uitslagen van de laatst ge speelde partijen van de clubcom- petifcje luiden: Groep A: J; J. Folm er-Franke Roggeband 0-2. Groep B: J. Bodbijl-Frans Dooge 0-2; A. Klaasse-S. van Boeijen 2-0; A. de Rijke-J. v. d. Sande 0-2. DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" In de in „Het Centrum" te Brui nisse gehouden vergadering van de duivensportvereniging „De Bruse Trekker", deelde de voorzitter, de heer C. J. Mads mede, dat op Woensdag 15 December de heer Roovers uit Roosendaal de duiven zal selecteren. Door de secretaris, de heer W. A. Jumelet, werden de resultaten be kend gemaakt van de vluchten in 1954. Generaal kampioen werd de heer C. Bal te Sirjansland. Kam pioen Vitesse: 1. C. Bal, Sirjans land, 2. J. L. Nieuwersteeg, Brui nisse, 3. C. S. Capelle, Bruinisse. Kampioen Fond: 1. A. de Koning, 2. C. J. Maas, 3. A. J. IJzelenberg. Kampioen jonge duiven: 1. A. de Koning, 2. C. Bal, Sirjansland, 3. A. de Ronde, Sirjansland. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoembaar tot hulpprediker: H. Hoekstra, voorg. Ned. Protestan tenbond, Eibergen en P. H. Muller, beheerder Tehuis voor Jongeman nen, Eindhoven. Benoemd tot vicaris te Tjalle- berd: cand. A. D. H. Huysman, Zoe- termeer, die deze benoeming aan nam. Beroepen te Duurswoude-Wijnje- terp: cand. A: v. d. Beek, Hille- gersberg. Bedankt voor Aalst: R. W. Steur, Ouddorp; voor Urk: C. Batenburg, Hendrik Ido Ambacht; voor Vrie- zenveen: S. Gerssen, Wouters woud e. GerefKerken Beroepen te Brussel: E. H. Nagel, Hengelo (O.); te Eindhoven: P. Rie- mersma, Drachten. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaar: proponent J. Blase, Amsterdam-W. Chr. Geref. Kerk Bedankt voor Delft: C. Verhage, Broek onder Akkerwoude; voor Amsterdam-O.: A. Hilbers, En- schedé-W. Geref. Gemeenten Beroepen te Leiden: W. C. La- main, Grand Rapids (U.S.A.); te Scheveningen: J. B. Bel, Krabben- dijke. RENESSE. Woensdag 8 Dec., 7 uur, ds M. van de Ketterij uit Alblasserdam (in het Evangelisatie gebouw). Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat dooi de raad dier gemeente in zijn ver gadering dd. 23 November 1954, no. 3, is vastgesteld een verordening als bedoeld in artikel 3, tweede lid, van de Zondagswet voor de ge meente Zierikzee. Voor de nadere inhoud van de verordening wordt verwezen naar het gemeentelijk aanplakbord. Zierikzee, 7 December 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, 4 J. CATSHOEK, lo. burgemeester. H. E. S. SINCK, lo, secretaris. INGEZONDEN STUKKEN Graafmachines contra lichtkabels Mijnheer de Redacteur. Teneinde te voorkomen dat bij Uwe lezers, bij lezing van het in gezonden artikel „Graafmachines contra lichtkabels" in Uw blad van 26 November 1954, de onjuiste me ning zou ontstaan, dat de gesigna leerde onverschilligheid ten aan zien van de gevolgen van het stuk- trekken van kabels ook bij de lei ding van de N.V. „Grontmij", Uit voering Herverkaveling Schouwen, zou bestaan, meen ik goed te doen mede te delen welke maatregelen de N.V. „Grontmij" genomen heeft om dergelijke schade te beperken: le. in alle bestekken wordt de aannemer verplicht zich voor de aanvang der werken met de open bare nutsbedrijven in verbinding te stellen teneinde zich over de juis te ligging van kabels en leidingen te laten voorlichten. Eventuele schade aan leidingen en kabels bij de uitvoering van aangenomen werken komt dus ten laste van de aannemer; 2e. al ons huur-materieel is ge huurd op voorwaarde dat de ver huurder aansprakelijk is voor scha de toegebracht aan leidingen en kabels, voorzover de ligging daar van wordt aangeduid. In overeen stemming hiermede is al ons uit voerend personeel in het bezit van een kabelkaart conform opgave van de P.Z.E.M. en zijn strenge instruc ties uitgevaardigd om iedere scha de te voorkomen. Indien werken in de nabijheid van kabels etc. uit gevoerd worden, worden deze dan ook met de hand bloot gelegd. Dat niettegenstaande deze maat regelen toch nog herhaaldelijk schade aan kabels wordt toege bracht is te wijten aan: le. in sommige gevallen liggen de kabels niet recht maar met lussen, zodat op plaatsen waar geen kabel verwacht wordt er toch een ligt; 2e, zorgeloosheid van bedienend personeel van draglines, gelijk in het gesignaleerde geval „Renesse", waarbij de kabel door de betrok ken uitvoerder der N.V. „Grontmij" bloot was gelegd. Niettegenstaande de dragline-machinist deze kabel kon zien, werd hij door onnauw keurige manipulatie met de drag- Iinebak geheel onnodig be schadigd. Het is duidelijk, dat waar in der gelijke gevallen de openbare nuts bedrijven machteloos staan, dit evenzeer geldt voor het Uitvoerend Lichaam, dat niet verder kan gaan dan de aannemer of verhuurder van het materieel de volle verant woordelijkheid te laten dragen in gevallen van onachtzaamheid. Ir. G. C. VAN DEN BLINK, Adj. Insp. N. V. „Grontmij". WIJ OUDERS AANBESTEDING Rioleringen en wegverhar dingen te Dreischor Vorige weeek werd alhier aan besteed: het opbreken van be staande verhardingen en riolering, het leggen van nieuwe riolering, het dempen van sloten, het op nieuw aanbrengen van een ge deelte opgebroken verhardingen, het leveren en aanbrengen van nieuwe verhardingen en het maken van bijkomende werken, in diverse stralen in de gemeente Dreischor. Inschrijvers waren: P. de Jonge, Renesse 359.987; Gebr. van Oord, Werkendam f 349.000; D. Rentier, Noordgouwe f 332.985; A. Versloot, Bodegraven f 328.000; Fa H. Stou ten, Brouwershaven f 326.000; W. Roest, Rotterdam f 325.000; J, M, SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I. 3e klasse C: Virtus-Dongen 1-1; RWB-WVO 1-6; VES '35-0DI0 3-1; HERO-BSC 2-0; DHV-Baardwijk afgelast. 4e klasse F: De Schutters-Burgh 1-1; RKVVU-Steenbergen 2-1; SC Gastel-Kaaische Boys 1-2; NSV- HSC '28 2-2; Grenswachters-Zun- dert afgelast; Halsteren-RSV 0-0. Afdeling Zeeland le klasse C en 2e klasse C: Alle wedstrijden afgelast. Zaterdagmiddagcompetitie le klasse: Colijnsplaatse Boys I- Wemeldinge I 1-1; VC-K I-Nieuw- dorp I afgelast. 2e klasse A: Kapelle II-Wemel- dinge II 4-3; Arnemuiden H-VCK II 4-1. Met z'n drieën zaten we gezel lig voor het open haardje, de vro lijke, roodwangige Mies, Meta, de moeder .vah een woelig viertal en de^ slanke, elegante Celine. Mies was de ideale tante en bij alle ge trouwde zusters werd ze met ge juich ingehaald. Niemand kon zó vliegeren, niemand kon zulke mooie bellen blazen of zulke prach tige verhalen vertellen. Meta,.die voortdurend op hol was kwam alleen maar even binnendra- ven om een breipatroontje te halen. Celine, die maar één jongetje had van zeven jaar, luisterde verveeld naar het gesprek van de andere twee. „Hoe jij dat allemaal voor elkaar krijgt zonder noemenswaardige hulp, dal: snap ik niet!", bewon derde Mies. „Heb je ooit wel eens een ogenblikje tijd om met'het grut te spelen?" „Nou, fijn hoor!" glun derde Meta. „Zondags mogen ze met de trein spelen en dan doen we allemaal mee, we kruipen de hele middag over de grond Daar blyï je lenig van En zo door .de wcqk kan er heus af en toe ook wel eens een half uurtje af om bellen mp£ ze te blazen oLmet klei te spe- lem,ik vind het zeil; ook zo dol besloot ze lachend. „En jij Celine betrok Mies haar in het gesprek. „Iedere Woensdag wijd ik me aan Hansje", sprak' Celine, „Woensdagmiddag gaan we altijd samen iets onderne men". Helemaal geen pretje. Twee dagen later op eenWoens dagmiddag, zag Mies in de stad Ce line met haar Hansje. Toevallig moest ze dezelfde kant uit. Vanuit de achterhoede zag zij, hoe Celine vol aandacht stilstond bij iedere mode-etalage om op haar gemak alles te bezichtigen. Opeens was ze hen kwijt, maar toen zij voorbij de lunchroom kwam, zaten zij daar voor het raam. Toen Mies van haar boodschap terugkwam, zaten ze er nog, Celine in druk gesprek met een bevriend echtpaar. Lusteloos en verveeld hing Hansje in zijn stoel en knakte zijn limonaderietjes het enige waarmee hij kon spelen. Er zijn heel wat moeders, die net als deze Celine menen, dat zij haar kinderen een genoegen doen, wan neer zij de arme schapen meene men naar iets, dat zij zélf prettig vinden, maar dat voor een jong kind helemaal geen pretje is. Wat deze-móéders feitelijk doen, is zich op een goedkope manier eraf ma ken, zonder iets van de eigen ge noegens prijs te geven. Het klinkt erg mooi om te zeg gen: „ik wijd me aan mijn kind", maar daar is nog iets meer voor nodigDaar is zelfverloochening voor nodig om de eigen wensen achter te stellen en een zich geheel en al verplaatsen in de denkwijze en de smaak van het kind en ten slotte is er een grote dosis opge wekte animo voor nodig om wer kelijk mee te doen". De moeder, die het eigenlijk een corvee vindt en maar zo'n beetje doet, zal nimmer succes oogsten, want kinderen zijn uiterst gevoelig op dit punt. Zij we ten onmiddellijk of een volwassene zelf graag speelt, of dat het maar een schijnvertoning is. Denkt U niet, dat U ze iets kunt wijsmaken, ze weten het intuïtief Een fijne mams Lang niet alle moeders zijn zo zelfzuchtig als Celine, maar toch zijn er nog velen, die met de beste bedoelingen bezield, niet kunnen inzien, dat grote mensengenoegens voor kinderen ten- enenmale noch ontspanning noch spel betekenen. Het „mee mogen" betekent voor een kind in zo'n geval „mee moe ten". Maar er zijn gelukkig ook ge zellige, vrolijke moeders, die echt met hart en ziel kunnen meedoen, moeders, die weten wat spelen is en voor wie het kinderspeelgoed lééft, moeders, die kunnen tollen en knikkeren en bellen blazen en die verrukkelijke scheve beesten kun nen maken van kleiHet kind, dat zo'n moeder heeft, mag zich geluk kig prijzen, zoals het zesjarige jon getje, dat met glinsterende ogen kwam vertellen, dat hij zijn moe der acht knikkers had afgewonnen en er de verzuchting op liet vol gen: „ik heb een fijne mams AMY GROSKAMP TEN HAVE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 3