DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.N. aanvaarden Westelijk plan inzake atoomenergie De verplichtingen van Dienstplichtigen V.S. brengen zaak voor de Verenigde Naties DINSDAG 7 DECEMBER 1954 No. 17655 - 11 le Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTEN7IÊN Prlj. per 3 meenden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent." Lo»ie nummert 10 ct Vertchijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (ma*. 15 mm) 1^- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1. Telefoon1 nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave- N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel. 309 Ook Rusland ging met resolutie accoord De Algemene Vergadering der Vergadering, mr E. N. van Kleffens, V.N. heeft Zaterdag het Westelijke heeft de eenstemmige aanvaarding plan om te komen tot internatio- van het atoomplan in een korte nalc samenwerking voor het vreed- toespraak een historische gebeurte- zaam gebruik van atoomenergie, nis genoemd. De gehele wereld zal met algemene stemmen aanvaard, zich er in verheugen, dat de Alge- Zoais bekend is het denkbeeld af- mene Vergadering de weg heeft ge- komstig van president Eisenhower, baand voor het bereiken van inter nationale samenwerking bij de ont- De Sowjet-Unie ging, nadat twee wikkeling van de atoomkracht voor amendementen van haar waren vreedzame doeleinden, aldus de verworpen, met de resolutie ac- heer van Kleffens. coord, zonder overigens aanwijzin gen te geven, of zij zal toetreden tot het voorgestelde internationale - bureau voor atoomenergie. iCrZÏSCllC oj3i) De Russische afgevaardigde So- bolef verklaarde, dat de resolutie op Schiphol twee „tekortkomingen heeft: ex- wordt geen band gelegd tussen het Met de Douglas D.C. 6 „Prinses genoemde bureau en de Algemene Beatrix" van de K.L.M. is Zondag- Vergadering en de Veiligheidsraad, avond precies om half tien op terwijl voorts de deelneming aan Schiphol aangekomen de Sjah var de voorgenomen wetenschappelijke Perzië, Mohammed Riza Pahlawi, conferentie te beperkt is. zijn gemalin keizerin Soraja als- De Russische amendementen wer- mede familieleden en een aantal den verworpen met 43 tegen vijf personen van de hofhouding, stemmen bij elf onthoudingen en Ter begroeting waren op de lucht- met 36 tegen 6 stemmen bij 18 haven o.m. aanwezig, namens H.M. onthoudingen. De amendementen de Koningin, Haar kamerheer Jhr. betroffen de door Sobolef genoemde F. J. E. van Lennep, alsmede de bezwaren. gezant van Perzië, de heer A. H. De voorzitter van de Algemene Meftah. HET GOOI HEEFT WEER EEN KUDDE SCHAPEN Vrijdagmiddag arriveei-den bij de nieuw-opgeti-okken kooi tegenover 't Sint Jans- kei-khof aan de weg Hilver- sum-Laren, honderd van deze blatende woldragers, die de eei-ste helft uitma ken van de nieuwe kudde, aangekocht door het Goois Natuurreservaat, met gel den beschikbaar gesteld door natuurminnende be woners van het Gooi, in Ede (Gld.) en Ruinen (Dr.). Het dagelijks bestuurslid van het Goois Natuurreser vaat, jhr H. L. M. van Nis pen tot Sevenaer, en de rentmeester, de heer F. J. Boelen, waren bij deze „schaapachtige" ontvangst tegenwoordig en sloegen verheugd gade hoe de die- x-en na de keuring en het aangespen van de halsban den met naamplaatjes, een eerste onderzoek naar hun toekomstige woonoord in stelden. Als er één schaap in de (nieuwe) kooi is, volgen er meer: de kudde voor de juist voltooide kooi. Links de herdershond Nero, die in het nieuws kwam door een ongeoorloofd slippertje dat in Meppel eindigde. Actie tegen commu nisme in Italië De Amerikaanse onderstaf- Nadat de Sjah in de stromende eeneraal Botte regen het vliegtuig had veriaten, van, °e' |eger' Senera,31 werden de autoriteiten aan hem heeft te Washmgton verklaard, dat voorgesteld. De keizerin kreeg een het Amerikaanse leger „in grote boeket rode anjers aangeboden hoeveelheden" atoomwapens aan- door een der dames van de Per- De Italiaanse regei-ing zal krach- tige maatregelen nemen tegen com- zische legatie. Direct daarna begaf schaft. Hij zeide niet welk soort hij Duur herhalingsoefeningen moet verlengd het gezelschap z'ch naar de ko- bedoelde. Wel verklaarde de gene- rmmistlsche&^ctiviteir"die&^volgens ninklijke wachtkamer, waar het di- raai, dat tactische atoomwapens de het kabinet bestaat in'een systema- werd gebruikt, tijdens de korte vuurkracht van het leger zeer heb- tische schending van de wet, strij- tijd die de hoge gasten nog restte vergroot, maar dat de aan dik met het onenhaar belane Ra- van het moment, waarop de reis diozSders lS het buitenlfnd - ™ar New York kon worden voort- schaffing van deze wapens ook vooral radio-Praag - streefden naar gezet- nieuwe problemen heeft gschapen. verstoring van de openbare orde. De Italiaanse regering heeft Tsje- cho-Slowakije doen weten dat zij een afbreken van de diplomatieke betrekkingen zal overwegen als de campagne niet onmiddellijk wordt stopgezet. Bestuursfuncties van bijzonder belang zullen alleen nog worden gegeven aan hen die hun democra tische gezindheid kunnen aantonen. De Amerikaanse gevangenen in China Windhoos over Z.O.-Drenthe Zaterdagavond omstreeks half 7 De Verenigde Staten hebben of- dagavond achter het Amerikaanse ficieel verzocht om een debat in de verzoek geplaatst. Aliremene vereaderinir van de Ver- De vÜftien le<ien tellende agenda- Algemene vergadering van de ver commissle kwam Maandagmorgen enigde Naties over de elf door de bijeen ter bestudering van het ver- Chinese communisten tot gevange- zoek. nisstraffen veroordeelde Amerl- kaanse vliegers. /forfe berichten In een brief aan secretaris-gene- /,ef Binnenland is over de plaatsen Zwartemeer en raai Hammarskjoeld verzocht de Klazinaveen in Zuidoost Drenthe Amerikaanse afgevaardigde Lodge TILBURG. De 83-jarige mejuf- een windhoos getrokken die nogal om plaatsing op de agenda .van de frouw A. de B. uit Tilburg werd wat schade heeft aangericht. kwestie onder de naam „Klacht Zaterdagavond aangereden door In Zwartemeer werd het dak van over de gevangenhouding van mi- een personenauto, waarvan de be- een woning, staande aan de Kamer- litair personeel van de Verenigde stuurder de wagen even achteruit lingswijk, geheel afgerukt. Tevens Naties in strijd met de Koreaanse wüde zetten. De bejaarde dame richtte de krachtige ivind schade wapenstilstandsovereenkomst". kwam te vallen en is vrijwel on- aan aan het muurwerk van deze De vijftien landen die onder com- middellijk daarna overleden, woning. Voorts waaide aldaar een mando van de Verenigde Naties in schuur van de heer H. Fietje ge- Korea streden, hadden zich Vrij heel omver. Er was overal veel glasschade. De inwoners moesten Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp „Tijdelijke afwijking van de Dienstplichtwet". Aan de Memorie van Toelichting van de minister van Oorlog en Ma rine is het volgende ontleend. Zoals reeds is aangekondigd, moet een verlenging van de duur van de door dienstplichtigen te vervullen herhalingsoefeningen onvermijde lijk worden geacht. De huidige maximumduur van 85 dagen is niet voldoende om de doelstelling, welke aan het statuut van de herhalings oefeningen ten grondslag ligt, vol doende tot haar recht te doen ko men. In grote trekken staat de minis ter het volgende schema van de door de dienstplichtigen te vervul len verplichtingen voor de geest. De dienstplichtige vangt op on geveer 20-jarige leeftijd zijn eerste oefening aan, welke hij op -onge veer 22-jarige leeftijd zal hebben beëindigd. Hij blijft dus nog gedu rende ongeveer 13 jaren als dienst plichtige ter beschikking (onder- GOES. Tussen Goes en Middel burg, ter hoogte van Lewedorp, is Zaterdagmiddag omstreeks drie uur de 26-jarige mej. B. uit Goes uit de het de gehele avond zonder ver- De communistisch Chinese - - lichting stellen. autoriteiten hebben een piloot van v°"e LS 8 In Klazinaveen werd eveneens de Canadese luchtmacht, „squa- Jen' z'e was op SJas aooa' een dak van een woning gerukt. dron"-Ieider A. R. Mackenzie, die 's-GRAVENHAGE. Met inganj Vooral in deze plaats sneuvelde een twee jaar geleden in de Koreaanse van 1 Januari 1955 wordt het be groot aantal ruiten in diverse wo- oorlog werd neergeschoten, bij de wakingskorps van de Koninklijke ningen. De inwoners van beide grens van Hongkong uitgeleverd. Landmacht opgeheven. Het perso- plaatsen spraken over „een nood- Hij was sinds December 1952 krijgs- weer, dat angstig aandeed". gevangene in communistisch China, neel ervan wordt met ingang van genoemde datum registratief inge deeld bij het regiment Van Heutsz. ROTTERDAM. De 67-jar. grond werker A. van S. uit "Spijkenisse, werd Vrijdagochtend, toen hij zich op een met rijplaten belegde zand weg bevond op het terrein van de Nederlandse Opslagmaatschappij aan de Butaanweg, overreden door een achteruitrijdende vrachtauto. Vermoedelijk heeft hij de auto niet zien aankomen. Hij werd ernstig gewond naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar hij overleed. 's-GRAVENHAGE. De heer Koos Vorrink zal zich tijdens het in Fe bruari 1955 in Leiden te houden tweejaarlijkse congres van de Par tij van de Arbeid niet als voor zitter herkiesbaar stellen. Zoals be kend heeft hij enkele maanden ge leden reeds bedankt voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. De heer Vorrink is reeds sedert medio 1953 ziek. Sedertdien heeft ir. H. Vos het voorzitterschap van de P.v.d.A. waargenomen. 's-GRAVENHAGE. Aan het Mid denstandsexamen Algemene Han- John Foster Dulles, de Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse delskennis 1954 namen 19.404 per- Zaken, die naar aanleiding van de ondertekening van het veiligheids- sonen deel, van wie 11.397 of 59 pet. verdrag tussen Amerika en Nationalistisch China o.m. heeft verklaard: (in 1953 58 pet.) het diploma heb- „Dit betekent, dat het mogelijke gevolg van een aanval op Formosa, ben behaald- oorlog tussen Amerika en Rood China zou rijn. gepaard gaande met een De Wes,dui,se rése,.ing heeft tegenaanval op het Chinese vasteland ziet men hier (links) tjjdcns de Verklaring uitgegeven, waarin ondertekening op Formosa van dit hoogst belangrijke verdrag, dat Amc- zij de onafhankelijkheid en zelf- rikaanse steun aan de Chinese nationalisten garandeert. Rechts de mi- standigheid van Oostenrijk officieel nistor van Buitenlandse Zaken van Nationalistisch China, George K. O. Yeh. geheven, aldus de verklaring. WITTE MUS In de omgeving van de Noord- dijk in Duivéland, wordt her haaldelijk een witte mus ge signaleerd. Bij een witte mus, even zeldzaam als de bekende „witte raaf" blijft het echter niet, want er vliegt ook nog een mus rond met een kop in de kleur van een kanarie. Al lerlei varianten dus, die we toch maar niet aan de inunda tie zullen toeschrijven. Verkiezingen te Berlijn Te Berlijn zijn Zondag verkiezin gen gehouden, waaraan zeer druk door de bevolking werd deelgeno men. Een voorlopige telling heeft uitgewezen, dat 91,4 pet. van de kiezers gestemd heeft. Toen bijna een kwart van de stemmen was geteld, was de stand volgens niet-officiële berichten: Socialisten 154.788 stemmen. Christ.-Democraten 96.196 stemmen Vrije Democraten 38.050 stemmen. Duitse Partij 14.573 stemmen. Communisten 9.337 stemmen. Vluchtelingenpartij 7.415 stemmen. Andere partijen tezamen minder dan 7.000 stemmen. De West-Berlijnse politie heeft medegedeeld, dat in de vier weken van de verkiezingscampagne bijna 900 communistische verkiezingspro pagandisten in hechtenis zijn ge nomen. Doch slechts ongeveer 50 zullen terechtstaan op beschuldi ging van agitatie tegen de Weste lijke bezettende mogendheden. De communisten hebben voor het eerst sinds 1946 aan de verkiezingen dëelgenomen. Volgens de voorlopige uitslagen zouden de socialisten 64 van de 127 zetels hebben behaald (winst 3), ter wijl de Christen-democraten een flinke winst zouden hebben behaald en de Vrije democraten 13 zetels hebben verloren. officieren, gedurende 18 jaren). Van deze 13 jaren is de dienstplichtige zonder rang gedurende 6 jaren in gedeeld bij een reserve-eenheid in legerkorpsverband en gedurende 7 jaren ingedeeld bij een reserve eenheid in nationale-sectorverhand. Van de 18 jaren, welkp een dienst plichtig onderofficier ter beschik king staat, is hij gedurende 8 9 jaren ingedeeld bij een reserve eenheid in legerkorpsverband en gedurende 9 10 jaren bij een re serve-eenheid 'in nationale-sector- verband. In het algemeen zouden de her halingsoefeningen in legerkorps verband te stellen zijn op 3 X 30 dagen 90 dagen en de herhalings oefeningen in nationale-sectorver- band op 4 X 14 dagen 56 dagen. In totaal derhalve 146 dagen of rond 150 dagen. Tweede groep landbouwers naar Noord-Oostpolder Negen en twintig boeren tekenen deze week het contract Op 9 December zullen 29 land bouwers uit het herverkavèlings- gebied de pachtcontracten voor hun nieuwe bedrijf in de Noordoostpol der ondertekenen. Hieronder volgen hun namen: A. van As, Noordgouwe; C. M. Beije, Ouwerkerk; J. Bom, Nieu- werkerk; J. M. van Burg, Zierik zee; P. C. Dalebout, Kerkwerve; M. Franke, Tholen; L. J. Geluk, Zierikzee; J. H. Goemans, Drei- schor; J. Hendrikse, Oosterland; M. A. Heijboer, Tholen; J. C. Janse, Poortvliet; J. de Jonge, Waarde; C. Jonker, Bruinisse; P. W. Kaat, Scherpenisse; J. C. de Kam, Ouwer kerk; C. J. van Langeraad, Drei- schor; H. G. M. Nelisse, Scherpe nisse; W. van Nieuwenhuyzen, Poortvliet; L. D. Padmos, Zierik zee; H. Z. A. Quaak, Scherpenisse; P. M. Ringelberg, Kerkwerve; J. van der Slikke, Poortvliet; C. Steen- dijk, Nieuwerkerk; B. van Velde, Duivendijke; J. de Vrieze, Drei- schor; A. Waterman, Waarde; L. van der Wekken, Zonnemaire; H. Weststrate, Waarde; C. Zandijk Waarde. Eén der voorwaarden voor hun vertrek is, dat zij hun grondeigen dom verkopen aan de Stichting tot het Beheren van Landbouwgron den en afstand doen van hun recht van pacht op de door hen gepachte percelen ten behoeve van de Her verkavelingscommissie. De op deze wijze vrijkomende gronden worden dienstbaar gemaakt aan de ver groting van te kleine bedrijven. Het vertrek van deze Zeeuwen naar hun nieuwe bedrijven betekent al dus een verlichting van de proble men voor hen die achterblijven. De vrijkomende gronden komen bij de definitieve toedeling aan het einde van de herverkaveling ter beschik king van de te saneren bedrijven. Gedurende de herverkaveling wor den ze tijdelijk in gebruik gegeven aan hen die daarvoor naar het oor deel van de Herverkavelingscom missie, op advies van de Agra rische Subcommissies, het meest in aanmerking komen, O Matig is hij die van het goe- de niet teveel gebruikt en van O het slechte niets. O Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Depressie op komst Toenemende bewolking met tij delijk regen, mogelijk plaatselijk voorafgegaan door natte sneeuw; aanvankelijk matige naar Zuid krimpende wind, later ruimend naar West tot Noord en wellicht tot hard of stormachtig toenemend; weinig verandering in temperatuur 8 Dec. Zon op 8.34, onder 16.29. Maan op 14.56, onder 6.41. 9 Dec. Zon op 8.35, onder 16.29. Maan op 15.47, onder 8.03. Volle maan: 10 December te 1.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 Dec. 1.08 v.m. 13.30 n.m. 9 Dec. 2.03 v.m. 14.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 Dec. 0.37 v.m. 13.03 n.m. 9 Dec. 1.29 v.m. 13.55 n.m. Doodtij: 19 December. Springtij: 12 en 27 December. Vluchtelingenhulp nadert f 2 millioen De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland nadert de twee milli oen gulden. Bij de 1.927.000 gulden die tot Zaterdag binnen waren, is een bedrag van 34.000 gulden geko men, zodat de stand nu is gewor den 1.961.000 gulden. Om de twee millioen vol te maken is dus nog 39.000 gulden nodig. Roofoveral te Winterswijk Zondagavond omstreeks acht uur is een gemaskerde man de boerde rij van de bejaarde ongehuwde landbouwers gebr. Tannemaat te Kotten, gemeente Winterswijk, bin- nengëdrongen. De overvaller vroeg onder bedreiging met een geopend mes, geld. Men oyerhandigde hem daarna f 2000, waarna hij spoor loos verdween. Generaal-Majoor Bach naar de K.L.M. De president-directeur van de K.L.M. heeft de minister van Oor log verzocht, de directeur-materi eel Koninklijke Luchtmacht, reser- ve-generaal-majoor vlieger J. A. Bach te mogen aanzoeken in dienst van de K.L.M. te willen treden. Gezien het nationale belang van de K.L.M. en de mogelijkheid in de opvolging van generaal Bach te voorzien heeft de minister van Oor log gemeend, het verzoek van do president-directeur van de K.L.M. te moeien inwilligen. Het ligt in het voornemen dat generaal Bach per 1 Mei a.s. zijn huidige functie overdraagt aan commodore-vlieger-waarnemer W. J. Reijnieree.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1