°NZE ST. NICOLA AS- PRIJSVRAAG i 8 i S 1 i I 1 WAAR GEWERKT WORDT VOOR DE SINT... EEN KAPITALISTISCH FEEST WAARHEEN GAAT DE SINT? Het wonder van 5 December De grote avond Sinfer/cïaas had pech „Nu gaan we dan met onze rond reis beginnen" zei Sint, en de goed heiligman keek vergenoegd naar Pieterbaas die 'n lange lijst plaats namen uit zijn opschrijfboek trok. „Waar gaat het heen, Piet?" De zwarte knecht trok een gek gëzicht. Hij staarde een tijdje op de lijst. „Opschieten, Piet" zei Sint, want de schimmel stond al te trappelen van ongeduld en de maan scheen door de bomen. „Dit heel vreemd, baas", ant woordde de nikker, „we gaan naar En daar zong me die olijke Piet opeens een liedje. Een Sint Nicolaasliedje! „Houd op" zei de bisschop boos, „dat je kunt zingen weet ik wel, al kunnen de kinderen aan de schoorsteen het heel wat mooier. Ik vroeg je niet om een liedje te zingen, maar ik vroeg waar me heen moeten. En geef nu antwoord, want anders is de nacht om". „Piet al antwoord gegeven, baas" zei Piet. „Wij moeten naar plaatsen die beginnen met de letters van dit schoon lied!" „Letters schoon lied?" Sint Ni- colaas begreep er niets van. „Ja baas", legde Pieterbaas nu uit, „wij reis maken naar zes-en- twintig plaatsen. Lied eerste regel hebben van 26 letters. Deze 26 let ters van eerste regel juist de 26 letters zijn, waarmee 26 plaatsna men beginnen," En wéér zong Piet vanNee, daar had ik het haast verklapt. De bisschop moest nu ook de lijst eens bekijken en ja hoor, daar zag hij de plaatsnamen onder elkaar staan en als hij nu de eerste letters van al die 26 plaatsnamen van bo ven naar beneden bekeek, kon hij zo dat liedje zingen, dat Piet be gonnen was. Maar Sint had niet veel tijd. Het paard trappelde van ongeduld en de maan scheen door de bomen en dus reed hij gauw naar al de 26 plaatsen die op de lijst stonden. Eerst naar no. 1 en dan naar 2, dan naar 3 en zo verder tot hij in nummer 26 zijn plaatste pakjes uit deelde. En nu is onze vraag: 1. Hoe zag die lijst er uit? en 2. Welk liedje zong Zwarte Piet? De bezochte plaatsen kunt U, ge- nummerd, op het hierbij afgedrukte kaartje vinden. Volledige oplossingen moeten vóór Vrydag 10 December a.s. worden gezonden aan: Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode Postbus 1, Zierlkzce- Op de enveloppe of briefkaart vermelden „St Nicolaasprijsvraag". Er zijn nog Kinderpostzegels ver krijgbaar, dus gebruikt U die s.v.p. voor frankering. Als prijzen worden beschikbaar gesteld: 1 boekenbon van f 12,50 5 boeltenbonnen van f 6,75 10 bockenbonnen van f 3,90 20 boeltenbonnen van f 1,25 (voor pocketbooks). Deze bonnen kunt U inwisselen voor boeken bij iedere boekhande laar op Schouwen-Duiveland. Zo nodig kunt U het bedrag van een aan te schaffen boek uwer keuze zelf in contanten aanvullen. En nu aan de slag! Vermeldt U duidelijk uw naam en volledig adres bij uw oplossing en zendt vooral tijdig in i Een speelgoedfabriek in een sanatorium (Van onze verslaggever) In het hart van Nederland, ver scholen tussen weelderig geboomte van. altijd groenende dennen, ligt het sanatorium „Berg en Bos", waar tuberculeuze patiënten genezing kunnen vinden. In het uitgebreide gebouwencomplex van prachtige paviljoens vindt men ze, uit alle rangen en standen der maatschap pij, liefderijk verzorgd door het verplegend personeel. Rust is een van de belangrijkste factoren voor de genezing en zo wordt er alles in het werk gesteld om de patiënten te leren „niets" doen, iets dat voor velen een zware opgave betekent. Dit gaat niet al tijd even gemakkelijk, maar weet een patiënt eenmaal wat kuren be tekent en heeft hij zich aangepast aan de gang van zaken, dan treedt de Welfare in werking. Deze orga nisatie, bestaande uit speciaal op geleide dames, leert de patiënten hoe zij zich in de tijd die daarvoor beschikbaar is, aangenaam kunnen bezighouden met knutselwerkjes, zoals leerbewerking, handwerken en dergelijke. Dit is een aangename mogelijkheid om de patiënten gees telijke ontspannng te bieden. Zijn zij eenmaal klinisch hersteld, dan volgt de laatste etappe voordat zij het sanatorium verlaten en wel de „arbeidstherapie". In het sanatorium vinden we uit gebreide werkplaatsen en hier wor den de herstelde patiënten te werk gesteld. Eerst twee uur per dag om de overgang niet te groot te maken en langzaam aan wordt dit opge voerd tot een werkdag van iVz uur. Hierdoor worden de patiënten, die eerst met veel moeite hebben leren luieren, weer aangepast aan de eisen die de normale maatschappij aan hen stelt. Daarom is de ar beidstherapie, de periode waarin de patiënt weer wordt klaargemaakt voor de maatschappij, zo belang rijk. De wijze waarop dit wordt ge daan in „Berg en Bos" is enig. Men vindt er grote gebouwen waarin zich een complete fabriek bevindt, voorzien van de modernste machi nes voor machinale houtbewerking. Er is een afdeling montage en een schilderswerkplaats en hier is het, Dat ook de patiënten van een sanatorium artistiek, degelijk en onver woestbaar speelgoed kunnen maken, bltfkt wel uit deze foto van een serf® glimmend gelakte auto's, gereed voor verzending. dat zich een grote Nederlandse speelgoedindustrie heeft ontwik keld. Het bedrijf staat zakelijk ge heel los van het sanatorium en moet zichzelf bedruipen, hetgeen, zoals bleek, heel aardig lukt. Het speelgoed dat hier door de herstelde patiënten met veel lief hebberij wordt gemaakt, is, zoals wij zelf konden constateren, van een uitmuntende kwaliteit en doet de naam ADO (Artistiek, Degelijk en Onverwoestbaar) alle eer aan. De modellen zijn buitengewoon origi neel en worden in eigen kring ont worpen, terwijl er tevens aan ge dacht is dat kinderspeelgoed aan een vorm van destructie wordt on derworpen, die slechts kinderen vermogen. Zelfs leken Wij hebben ons afgevraagd hoe patiënten, die nimmer een blok schaaf, vijl of zelfs maar een hamer in handen hebben gehad, hier de kunstig in elkaar gezette houten modellen kunnen vervaardigen, die zo uit de werkplaats van de vak man afkomstig zouden kunnen zijn. Het blijkt evenwel, dat de hier ge volgde methode van werken zelfs de leek op het gebied van handen arbeid belet om fouten te maken. Men werkt met nauwkeurige mallen. Als er op een bepaalde plaats een schroefje moet worden ingedraaid, wordt er een schabloon op het hout gelegd en alleen op de juiste plaats kan het schroefje in gezet worden. Vakkundig geschool de leiders leren de nieuwelingen voorts in korte tijd hoe zij met het gereedschap moeten omgaan en al snel heeft men dan de eerste be ginselen van het vak onder de knie. Vooral tegen Sint Nicolaas was het er een drukte van belang. Met man en macht werd er gewerkt om aan de vraag te voldoen. Bij hon derden komen de vrachtauto's, per sonenauto's, kiepkarren, bouwblok ken, schoolborden, treintjes en der gelijke van onder de nijvere han den vandaan en stapelen zich op in he magazijn, tot een waar kinder paradijs. Prachtige tapeten Er wordt echter niet alleen aan de kinderen gedacht, doch ook aan de ouderen. Wanneer wij weer een ander gebouw binnengaan, blijven wij verbaasd staan en wanen ons gekomen in een tapijtfabriek. In een vierkant staan daar grote ap paraten voor het knopen van tapij ten. Met zes of zeven man tegelijk wordt er aan gewerkt, terwijl een deskundig employé toezicht houdt en zonodig aanwijzingen geeft of bijspringt. Wat hier onder de handen van deze gewezen patiënten ontstaat, is pracht werk De tapijten zijn van een kwaliteit die er zijn mag en ook hier is het weer: Artistiek, De gelijk en Onverwoestbaar. Op be stelling kan men er tapijten laten knopen in practisch iedere ge wenste afmeting en dessin. Deze afdeling van het revalidatiecentrum staat er borg voor dat er iets goeds geleverd wordt, een product waar op geen aanmerking valt te maken. Het is nog een jonge tak van het bedrijf, doch men kan er zeker van zijn dat ook dit initiatief een succes wordt. Metaal De kleinste, maar daarom niet minder belangrijke afdeling van dit unieke bedrijf is de metaalbewer king. Hoofdzakelijk is deze afdeling bedoeld als steun voor de speel goedfabriek. Hier worden metalen onderdelen vervaardigd, die nood zakelijk zijn voor de vervaardiging van het speelgoed. Maar er wordt ook iets meer ge daan. Hier worden onder andere ook medische- en laboratoriumin strumenten vervaardigd, volgens speciale ontwerpen. De werkstuk jes die wij in handen kregen, wa ren dan ook voorbeelden van vak-J manschap. Prachtige ribbentangen, volgens nieuw ontwerp van roest vrij staal vervaardigd, bleken even als enkele andere instrumenten ju weeltjes te zijn. Het revalidatiecentrum van het sanatorium „Berg en Bos" mag een zeer nuttige en geslaagde instelling worden genoemd, waar gewezen patiënten, die gedurende de drie maanden dat zij daar verblijven nog steeds onder medisch toezicht staan, weer geschikt worden ge maakt voor de eisen die de nor male maatschappij, waarin zij weer een plaats moeten veroveren, stelt. Een unieke instelling, die niet ho gelijk genoeg gewaardeerd kan worden. Sint Nicolaas is een taaie man. Dat ziet werkelijk niet alleen op de lichaamsconditie van de goedhei lige, maar veel meer op de hard nekkigheid waarmede het feest van de verrassing zich handhaaft in een wereld waarvan zo vaak het mate rialisme kenmerk is. Sint Nicolaas roept iets in ons wakker van het kind, dat niet vraagt maar leeft in de zekerheid van het ontvangen. Oudere mensen worden vaak gere geerd door de twijfel. Er zijn al zo veel teleurstellingen geweest en als het er nu precies op aankomt, kan men op nog te verkrijgen goed niet al te vast rekenen. Maar met Sint Nicolaas wordt dat alles an ders. Dan wordt de hardheid van menig gepantserd hart doorbroken en het uit liefde en vriendschap gekochte geschenk wordt met zorg vuldigheid in papier gewikkeld. Schuilend achter de anonimiteit doet de een de ander wel. Als het helemaal openhartig en openbaar zou moeten gebeuren, ge beurde het waarschijnlijk niet. Maar gelukkig is daar Sint Nico laas die de schuchtere helpt, maar misschien ook wel een beetje de verbetene en gramstorige. De klet terende notenregen over de vloer en het doordringende geluid van de bel zijn de zichtbare en hoor bare tekenen van het vijf, De- cember-wonder, dat zich nog stevig genesteld heeft in onze samenle ving. Wie zich een beetje voor dit wonder wil openstellen, krijgt er heel veel voor terug, ook al kost het dan een paar cent. Een avond, van gulheid, Een avond van vreugd; Een avond van gekheid, Voor zorg'loze jeugd. Een avond van blijheid, Van zang en plezier, Een avond, voor d' ouden Van véél souvenir. De kinderen g'loven, Wij maken 't ons wijs: Vandaag is de wereld Eén groot parades; Vandaag wordt door allen Een pracht-mens ontmoet, Die meent het met alles En iedereen goed. Hij is onbaatzuchtig, Hij kent maar één wens: De roeping vervullen Van mens jegens mens. Hij kent géén verschillen, Hij is ieders vrind, Goedaardig, rechtvaardig, Vergevensgezind, Vergeldt kwaad met goed En nooit kwaad met kwaad Wat gauw merkt het kind, Dat de Sint niet bestaat! Clinge Doorenbos. Sint Nicolaas Een paar jaar geleden stond in de „Iswestia", een der Russische dagbladen, een klein stukje over het Nederlandse Sinterklaasfeest. Het kwam hierop neer: „Een typisch jaarlijks terugke rend kapitalistisch feest wordt al sedert meer dan honderd jaar in Holland gevierd. Het heet Sint Ni colaas en de rijken gaan dan, uit gedost in de kleding van deze hei lige, wiens naamdag op de 6e De cember wordt gevierd, langs de huizen der arme arbeiders en delen er gaven uit,- zowel aan de kinde ren als aan de groten. Met hem gaat een in het zwart uitgedoste arbeider mee, die een karwats bij zich heeft en iedere arbeider, die in het afgelopen jaar niet vol doende gepresteerd heeft voor zijn kapitalistische baas, krijgt inplaats van een geschenk, een aantal sla gen met de karwats. Zodra de ka pitalistische baas met zijn slaaf voor een woning aangekomen is, moeten de bewoners zingen: Vol verwachting klopt ons hart, Wie de koek kr(Jgt, wie de gart. Onnodig te zeggen, dat er meer slagen met de gart uitgedeeld wor den dan geschenken." Onnodig te zeggen, dat de Rus sische krantenlezer, die natuurlijk geen notie heeft van het werkelijke Sinterklaasfeest, al die kolder ge looft Uitmonstering van de Sint is altijd fout Sinterklaas vertoont zich in ons land steevast met een mijter, waar op een kruis staat. Het kruis is het symbool van de Christenheid en de meeste bisschoppen dragen inder daad een mijter met een kruis. In de dagen, dat de heilige Nico laas nog leefde en bisschop van Myra was, bestond wèl de mijter, doch men droeg er geen kruis in. Ambrosius, de grote bisschop en leermeester van Augustinus, droeg een mijter, waarop twee vissen af gebeeld stonden. De twee vissen zijn eveneens een zinnebeeld van de Christelijke kerk. Augustinus had een mijter waarop de zon af gebeeld was. Het staat dan ook wel vast, dat Sint Nicolaas nooit een mijter heeft gedragen, waarop een kruis was afgebeeld. Emigranten propageren Sinterklaas En zijn verschillende streken in Canada, alwaar de Nederlandse emigranten sedert enkele jaren dei- traditie getrouw op 5 December het Sinterklaasfeest vieren. Dat gaat daar - als hier - gepaard met een „echte" Sinterklaas en één of meer Zwarte Pieten. De Canadezen, die over het algemeen weinig waarde hechten aan tradities, vinden het Sinterklaasfeest, dat de Hollanders vieren, zó aardig, dat ze vorig jaar in een streek meegedaan hebben. En ook dit jaar zal de Sint niet al leen de Hollanders in Canada be zoeken, doch ook verschillende Ca nadese gezinnen, die het wel aardig vinden om geschenken te krijgen van de goedheiligman. Het is verleden jaar gebeurd, er gens in Drenthe. Strooiavond is aangebroken en vader ziet kans om, zonder dat de kinderen er erg in hebben, met een zak met snoep op de zolder boven Jiet woonver trek te komen, met de bedoeling het lekkers via het trapgat naar beneden te gooien. De kinderen zijn echter overdag op de zolder aan het spelen geweest en bij deze ge legenheid zijn er wat aardappelen van de berg, die op zolder bewaard wordt, over de zoldervloer gerold. Vader-Sint struikelt in het donker over een paar aardappelen, laat van schrik de zak met lekkers los, die in één plof naar beneden komt, gevolgd door vader, die door het trapgat tuimelt. Vader breekt een arm en een been. De oudste doch ter, die vlug naar buiten wil lopen om een dokter te waarschuwen, struikelt in het portaal op haar beurt over de klompen, valten breekt een arm en een been. De oudste zoon zal nu op de bromfiets vlug even naar de dokter rijden, maar halverwege het dorp springt de voorband en hij rijdt in volle vaart tegen een boom. Ja.... U raadt het bijna: hij breekt een arm en heeft een hersenschudding. Wie toen de dokter gewaar schuwd heeft, is niet bekend. Vast staat in ieder geval, dat dit jaar de klompen netjes op een rij zullen 6taan en de zoldervloer vóór don ker wordt gecontroleerd op onre gelmatigheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6