Ernstig spoorwegongeluk in België DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hitier schreef nooit aangekomen brief aan H.M. de Koningin Stond China onder Sovjetdruk toen het ging deelnemen De hulp aan de vluchtelingen Japan moet ex-kri|sgevangenen 4.500.000 pond betalen rang verleend aan een op de Gou- Een schip veriaat de haven van Colijnsplaat op weg naar Schouwen VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 No. 17653 - 111e Jaargang EÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÊN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13.50. per week 27 cenl. Losse nummer» 10 ct Verschijn! Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (max.. 15 mm) II,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierlkzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lakenman 8. Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierlkzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATÊ - Tel. 309 De Duitse aanval op Nederland in 1940 Oorspronkelijk aanvalsplan werd telkens uitgesteld Ook daar Kruiningen krijgt nieuwe riolering Alle wegen in de kom van het dorp Kruiningen zullen, waar schijnlijk in het volgende voorjaar, worden opgebroken teneinde een geheel nieuwe riolering te kunnen In de aula van het Instituut voor Aan het eind van 2ijn betoog aanleggen. Van deze gelegenheid a Tur-htvairt te Rot- concludeerde dis. de Jong, dat er zal het gemeentebestuur gebruik Scheepvaa t geen twijfel over bestaat, dat de maken om de wegen in de kom te terdam heeft drs C. T. de Jong, scbujd aan de laatste wereldoorlog vernieuwen of te verbeteren. Met hoofdambtenaar van het ministerie bij Hitier ligt. Het was Hitiers oor- de nieuwe riolering zal voor alle van Buitenlandse Zaken, voor de log, aldus spr., die voorts nog ver- burgers van Kruiningen tevens een .j ha» hUinrUrh pcnoot- haalde, hoe Hitler in de eerste Mei- nieuwe belasting worden geheven, leden van het hlstoriscn genooi R M Koningin Wiihei- „amelijk rioleringsbelasting, schap „Roterodamum de voor c- mina een overigens nooit be- Het rioleringsstelsel van Krui- reiding van de Duitse aanval op zorgde brief schreef, waarin hij ningen was reeds betrekkelijk oud, Nederland in 1940 besproken. de komende inval aankondigde. doch als gevolg van de ramp is ver- nieuwing noodzakelijk geworden. Hij vertelde, dat het oorspronke- Indien de plannen, waarvan de lijke aanvalsplan, dat al in 1939 be- grOOtste hanébrUÉ kosten op ongeveer een millioen stond, in totaal zeventien keer ge- o o o guiden worden geraamd, worden wijzigd werd. Als voornaamstefac- EuTODd goedgekeurd, zal met de uitvoering tor voor het steeds weer uitstellen jn ^et volgende voorjaar" worden van de inval, noemde hij het weer. Dr Adenauer zal op 9 December begonnen. In chronologische volgorde behan- de njeuwe hangbrug over de Rijn delde spr. de gebeurtenissen zoals b- Keulen openen, die een belang- deze zich in de maanden voor de ri^e sckakei jn het West-Duitse Twee Amerikaanse zware oorlog hebben afgespeeld. net van autostrada's zal vormen, kruisers, de „Boston" en de „Can- Onder meer herinnerde hij aan De brug maakt een rechtstreekse berra", zullen volgend jaar ,.als de de noodlanding, die op 10 Januari v.erj->in(iing tussen de autostrada eerste werkelijke gevechtseenhe- 1940 door een Duits vliegtuig bij naar Roergebied en de grote den voor het lanceren van geleide Mechelen werd gemaakt en waar- autoweg tussen Keulen en Bonn projectielen van hun type" aan de door een gedetailleerd aanvalsplan mogeljj^_ Zjj brengt daarmee een Amerikaanse vloot worden toege- tegen Bejgië in handen vanonze belangri;ke verbetering voor het voegd, aldus heeft schout-bij-nacht Zuiderburen raakte. Bij het recon- verkeer vanuit Nederland naar de Sides Woensdag te New York me- strueren van de voorbereidingen Rijnstreek degedeeld. Aan de verbouwing van zijn de documenten, De nieuwe hangbrug ten Zuiden beide schepen is ruim een jaar ge- dens het Neurenbergse Proce van Keulen is 567 meter lang en werkt. Vroeger waren zij uitgerust de geweest z^stelde hij vast. geidt als de grootste in Europa. met kanonnen van 20 centimeter. Verder zei hij, dat het enthousi- asme van de Duitse legertroepen in 1940 lang niet zo groot was als in 1914. De herinnering aan de veldslagen uit die oorlog lagen nog te vers in het geheugen. Ook constateerde spr., dat Duits land in 1940 de kracht van de Wes telijke landen overschatte. Zeventien personen werden gedood, onder wie de machinist en de stoker De achtergrond van de Koreaanse oorlog Merkwaardige verklaring van Rastwoiof De voormalige luitenant-kolonel Hij besloot zijn artikel met te van de Russische geheime dienst verklaren, dat sommigen in Rus- Rastwórofdie in de Ver. Staten land zich afvroegen, waarom de politiek asyl heeft gekregen, heeft Ver. Naties de strijd in Korea niet De mijnen blijven ook niet achter. n een tweede artikel in het Ame- hadden voortgezet tot.de overwin- rikaanse tijdschrift „Life" ver- ning zou zijn behaald. Hij geloofde, klaard, dat de Russische leiders dat Stalin na de geallieerde over- Een internationale trein met Duitse supporters, die de voetbal wedstrijd Engeiand-Duitsland heb ben bijgewoond, is Donderdagoch tend ongeveer 200 meter van een brug te Leuven, ontspoord. De lo comotief en twee wagens kantelden in een sloot naast de spoorbaan. De stoker, de machinist en een 15-tal reizigers zqn gedood. Voorts zouden er ongeveer 25 zwaar- en vijftig lichtgewonden zijn. De politie is met snijbranders aan het werk om personen, die mogelijk klem geraakt zijn, te bevrijden. Het lawaai van de treinontspo ring was tot kilometers ver in de omtrek te horen. Aan de ogen van de eerste-hulpcolonnes bood zich een onbeschrijfelijk schouwspel van uit elkaar gerukte stalen pla ten en balken van de rijtuigen, waartussen de stervenden en ge wonden om hulp smeekten. Afge vaardigden van de „Bundesbahn", die zich in de trein bevonden en Dominicaner monniken konden, nadat zij zelf van de schrik beko men waren, meehelpen aan het verlenen van de eerste hulp. Een lid van de Duitse ambassade verklaarde later, dat een twaalftal Duitsers bij deze treinramp zijn omgekomen, terwijl er een 20-tal zwaar gewond is. Ook de machinist en de stoker Belgen kwamen bij het ongeval om het leven. Uit een eerste onderzoek van de snel heidsmeter van de locomotief is gebleken, dat de wijzer geblok keerd is op een snelheid van 78 kilometer per uur. Deze wijzer wordt automatisch geblokkeerd bij een ongeval. 'Onmiddellijk na het ongeluk ruk- se Rode Kruis. De meeste gewonden Leuven en Tienen uit, evenals de ambulancedienst van het Brussel se Rod Kruis. De meeste gewonden werden naar het Ziekenhuis te Leuven overgebracht. Een andere trein met voetbal supporters er waren er in totaal negen had hetzelfde traject moe ten volgen. Hij kon echter op tijd worden omgeleid. De minister van Verkeerswezen, Anseele, en hoge ambtenai'en van de Belgische Spoorwegen zijn ter plaatse aan gekomen en stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de ontspo ring. 4 Dec. Zon op 8.29, onder 16.31. Maan op 13.11, onder 1.02. Eerste kwartier: 3 Dec. te 10.56. Het toeten dat mensen ver- z trouwen in ons hebben, geeft O kracht en moed. 4 O O 99999999999999999999699 Hel K.N.M.I. verwachl tot Vrijdagavond Zuidwestelijke wind Voor de Noordelijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatse lijk wat lichte regen of motregen. Krachtig etot matige Zuidwestelijke wind. Iets zachter. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: overwegend droog weer met later enkele opklarin gen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Onge veer dezelfde temperaturen. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 Dec. 8.50 v.m. 21.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 Dec. 8.36 v.m. 21.11 n.m. Doodtij: 5 en 19 December. Springtij: 12 en 27 December. Ofschoon in de Limburgse mijn industrie de uurloonactie ten be rt p norloesvluchtelingen reeds in de zomer van 1949 begon- winning het de ooriogsviucnienngen,,n™-h0r0irt0« cr.Vrtnroilar.rt hoeve van - na bespreking met de Mijnin- dustrieraad nog niet- is afgeslo ten, is het thans reeds duidelijk, gehele Koreaanse nen waren met het voorbereiden schiereiland, zonder andere inter na» de oorlog In Korea. Honderden Koreanen, die in Rus- dat deze actie een groot succes be- jand vertoefden, werden, vergezeld looft te worden. van RUSSjSChe instructeurs, naar Op 10 November j.l. begon zij op Noord_Korea gezonden. Ook wer- de „Domaniale Mijn en op de mijn den grote hoeveelheden geneesmid- Laura en Vereniging .Tweejte- deleri( waaraan in de Sowjet-Unie gen daarna vwB zij op alle overige r gebrek bestond, naar Noord Limburgse mijnen aan. ventie, zou hebben opgegeven. Korte berichten uit het Binnenland .ïmourgse mijnen mm. PTnT-.a vpr.ohepot Tot 30 November was volgens -- Voorts schreef Rastworof, uai jv"js"«; een voorzichtige raming bijeen0e- aanvankelijk Mao Tse Toeng, de ming accoord verklaard met het bracht ruim 67.000. leider van communistisch-China, voorstel ten laste van de gemeente Het totale ingezamelde bedrag weigerde zich jn de Koreaanse aan- een geldlening aan te gaan ten be- zaI door de directies worden ver- gelegenheid te mengen. Mao be- drage van tien millioen gulden op dubbeld, van welk besluit de Mijn- weerde niet voldoende benzine, onderhandse schuldbekentenis. De industneraad in zijn vliegtuigen, artillerie en ander ma- lening wordt aangegaan voor de van 8 November j.l. met waarde- te h>ebfeen en pag nadat gta_ duur van 25 jaren '^liermede rekening houdend, kan Jin huip, die in de milliarden Rep, KAARDEN. Sint Nicolaas heeft worden vastgesteld, dat de Geza- toegezegd, mengde China zich woensdagmiddag bij zijn bezoek menlijke Mijnen in Limburg meer in <?e stEja. xrnn aan kinderen van het personeel van dan f 134.000.- ter beschikking „TNa het tegenoffensief van de V. een bedrijf in Naarden (chemische kunnen stellen van het „Comité N.-troepen was Mao Tse Toeng al- fabriek Naarden), nu eens niet zijn Vluchtelingenhulp 1954". de strijd moede, omdat de beste intocht gemaakt op zijn schimmel, Chinese troepen aan het Koreaan- maar gezeten op een olifant, die se front gedecimeerd werden. StaUn hem ter beschikking was gesteld Regina Elizabeth Brookes, een besloot, door middel van de Rus- door de directie van Circus Strass- jonge blanke vrouw, die de levens- sische vertegenwoordiger bij de burger. wijze van de negers verkoos boven Ver. Naties, Jacob Malik, te trach- die van de blanken, is te Johannes- ten onderhandelingen over een be- 's-GRAVENHAGE. Door 250 burg tot vier maanden gevange- stand op gang te brengen, doch hij plaatselijke comité's is thans voor nisstraf veroordeeld wegens over- gaf nog steeds hopend op Chinese de 76e uniecollecte voor de scholen treding van de apartheidswetten. successen, tevens bevel de onder- met de bijbel f 105.301,16 bijeen- Fen sergeant van de inheemse po- handelingen te rekken, aldus Rast- gebracht. Het vorige jaar werd litie kreeg dezelfde straf. worof. door deze comité's f 98.174,66 ver- zameld. 's-GRAVENHAGE. De 65-jarige 1 verneurlaan rijdende personen- Overeenkomst te Tokio goedgekeurd auto, die werd bestuurd door de 19- jarige N. B. van der E. De wiel rijder werd aangereden én liep een sehedelbasisfractuur op. Hij is ter plaatse overleden. 's-GRAVENHAGE. In de Oos- terkerk te Utrecht, waarheen hij zich had begeven om de vergade ring van de classis Utrecht der Ger. Kerken te presideren, is vlak voor de aanvang der vergadering door een ongesteldheid getroffen en plotseling overleden ds. D. J. Velsink, predikant bij de Ger. Kerk van Vreeswijk. Hij was ruim 66 jaar oud. MEPPEL. De ouders van de leer lingen der hoogste klassen van de openbare en bijzondere scholen in Meppel zullen in de toekomst via de hoofden der scholen voorlich tingsboekjes betreffende de sexu- ele voorlichting van de jeugd in bruikleen kunnen krijgen. De Mep- peler gemeenteraad heeft nl. een besluit genomen om voor dat doel een crediet van f 975 beschikbaar te stellen. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich in zijn dat jongste vergadering zonder stem- VREEMDE GRAP Uit een in de Bossestraat te 's-Gravenhage geparkeerd staande auto werden in de nacht van 29 op 30 November een plaid, jagerskleding, re genpijpen en een Zuidwester gestolen, ten bedrage van f 700. Een paar dagen later werd er 's avonds bij de eigenaar van deze goederen aangebeld. Toen deze open deed stond er een pak voor de deur, waarin zich de hem ontstolen goederen be vonden. Er bleek echter nie mand meer in de buurt te zijn. Nederlands zilveren gulden keert terug. Weliswaar iets kleiner dan voor de oorlog, iets bescheidener in gewicht, maar Nederland gaat weer met zilver betalen en dat kan, met het oog op de vaak onogelyke papleren muntbiljetten, alleen maar tot vreugde stemmen. In de Rijksmunt aan de Leidseweg te Utrecht, welke H.M. Koningin Juliana Donderdag 2 December heeft bezocht, om zich over de gang van zaken in het unieke bedrijf te laten voorlichten, is men op het ogenblik met man en macht bezig aan de productie van de nieuwe zilveren gulden, welke, zoals bekend, de beeldenaar van onze huidige vorstin zal dragen. De nieuwe gulden zal omstreeks de tweede helft van 1955 volop in omloop komen. Foto: De afgewerkte guldens worden nauwkeurig geteld en voor het transport naar de plaatsen van uitgifte in stevige zakjes verpakt TIEN JAAR GELEDEN Op weg de verzetsmensen te halen Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: In het In 1951 te San Francisco met Japan gesloten vredesverdrag is in artikel 16 bepaald, dat Japan zijn vermogen en dat van zijn on derdanen in landen, die gedurende de oorlog neutraal waren of die zich in oorlog bevonden met één van de geallieerden, zal overdra gen aan het internationale comité van het Rode Kruis te Genève. Dit comité zou het vermogen vervol gens liquideren en de hieruit voort gekomen fondsen verdelen onder de daartoe aangewezen nationale instellingen ten gunste van voor malige leden van de geallieerde strijdkrachten die tijdens hun krijgsgevangenschap bij de Japan ners onnodig zwaar hebben geleden Het uitvoerend comité van de be langhebbende landenwaaronder Nederland heeft in October j.l. een speciale onderhandelaar naar Tokio gezonden, om deze aangele genheid, die nog immer op afwik keling wachtte, tot een oplossing te brengen. Het overleg in Tokio, dat 14 October aanving, is thans beëin digd, doordat een overeenkomst tot stand is gekomen tussen het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken en de speciale vertegenwoor diger van 't uitvoerend comité der betrokken geallieerde landen, over de betaling, welke Japan ten gun ste van de voormalige krijgsgevan genen zal doen. Deze overeenkomst moet echter eerst nog worden goedgekeurd door de Japanse regering en door de re geringen van de betrokken belang hebbende landen. In het accoord is vastgelegd, dat Japan vóór het ein de van de maand Mei 1955 4,5 mil lioen pond sterling zal betalen aan het Internationale Comité van het Roode Kruis in Genève, dat dit geld zal verdelen onder de daartoe aangewezen nationale instelingen der betrokken landen ten gunste van de voormalige krijgsgevan genen. Nadat, de avond reeds gevallen is komt, op de haven van Colijns plaat, een Hollandse officier van de Prinses Irene Brigade. Hij is nogal nieuwsgierig, maar Teun van Koc4 ten die nog aan boord is, staat hem graag te woord. „Of men met de schepen die daar in de haven liggen zou kunnen zeilen". Zeilen, neen, dat zal niet gemakkelijk gaan, want met mo torschepen is het moeilijk zeilen. De Hollandse officier Vertrekt weer en Teun gaat zijn meisje op zoeken. Maar een uur later komt zijn vader hem ophalen. Weer met die Hollandse officier. Of hij di rect kan varen naar Schouwen- Duiveland, hun eiland. Naar Schou- wen-Duiveland, wat moet men daar gaan doen? Een groep mensen van de O.D. moet worden weggehaald, van het nog door de Duitsers be zette eiland. Deze mensen lopen daar gevaar en alles is geregeld voor de overtocht. Bezwaren van de jonge van Kooten worden weg geredeneerd. Gevaarlijk? Weineen! Het geschut op Noord-Beveland staat opgesteld en zal bij mogelijk onraad, dat immers toch niet aan wezig is, ingrijpen en voor de meest perfecte dekking zorgen. Vliegtui gen uit Gilze Rijen zullen onmid dellijk ingrijpen als dat nodig is, maar het zal immers niet nodig zijn,! daarvoor is alles te goed ge regeld. „En als ze ons in de grond schie ten", vraagt Teun. Dan krijg je immers onmiddellijk een ander schip, is het antwoord en zo besluiten vader en zoon van Kooten dat dan maar gevaren zal worden, ondanks de zeer slechte barometerstand. Mensen moeten worden gered uit de klauwen van de moffen en daarvoor wil men zich inzetten, nu men immers zelf bevrijd is. Er is nog een groot bezwaar, maar ook dat wordt door de mannen van de Irene brigade weggeredeneerd. Enige jaren geleden is door de Jan- neke Adriana een lading ijzer ge lost aan'de hoogovens te IJmuiden. Dat gebeurt met magneten, maar daardooor wordt het ijzeren schip zelf ook magnetisch en daardoor kan in vijf jaar tijd het gewone kompas niet worden gebruikt. Da's niets, men heeft bij het Engelse le ger wel kompassen, die toch wel te gebruiken zijn. Het zoeken van de andere broer neemt nogal wat tijd in beslag. Van de zo haastig opgekomen reis naar Zierikzee is hem niets bekend. Hij is dus na het eten het ouderlijk huis uitgegaan en Noord-Beveland is groot, als je zoals hij overal ken nissen hebt, die je graag een avond je ontvangen willen. Eindelijk, na meer dan een uur zoeken, wordt hij gevonden. Vele kleine oorzaken zullen deze avond samenwerken om het zo goed opgezette plan, om de mensen van Schouwen-Duiveland weg te halen, te doen mislukken. Waarschijnlijk is dit al één van de kleine oorza ken, want het is tegen achten als men kan vertrekken. Commando's aan boord Een beetje beduusd kijken de ge broeders van Kooten wel, als ze zien wat er allemaal mee moet. Niet minder dan 27 zwaar bewa pende Commando's stappen aan boord, met stenguns en brens, met mitrailleurs en handgranaten, de laatste volgens gebruik in de laar zen. Men heeft geen lucht om de mo tor aan te slaan, maar met behulp van een zg. „kreeft" gelukt dit toch boven verwachting en tuft men de haven van Colijnsplaat uit. Dit ge- tuf van de motor is ver te horen en kenners weten nu ook wie er onder weg is. Schipper Jan Schot van de Neuwe Haven zal het straks ook horen. Er zijn maar twee schepen, die hetzelfde motorgeluid geven. Eén schip is van Ko Berrevoets, de Zierikzeese veerman, het andere is de „Janneke Adriana" en schipper Schot zal naar buiten lopen en te gen zijn vrouw zeggen: „Ko Ber revoets ligt in de haven, dus moet het van Kooten zijn, die daar op de Oosterschelde komt aantuffen". De heer van Weele, hoofdonder wijzer van Bruinisse, een uur ver derop Noord-Beveland in, hoort het ook en zegt de volgende dag tegen een kennis: „Gisteravond is zeker Ko Berrevoets over geweest, na tuurlijk niets wetende van de tocht van van Kooten". Het kan dan ook niet anders of ook van der Beek en zijn mensen moeten het vaartuig al van ver hebben horen aankomen en ook de Duitse wacht op het havenhoofd moet er op attent geworden zijn. Er gebeurt nog meer, het kom pas dat de Hollandse officier heeft meegebracht, werkt evenmin als het gewone scheepskompas. Alweer zo'n kleine oorzaak, waardoor het noodwendig later wordt dan was afgesproken. Men moet nu immers veel voorzichtiger varen, dan wan neer men de beschikking heeft over een goed kompas, maar toch komt men met het opkomende tij veilig over verschillende „ruggen" (zand banken in de Oosterschelde) heen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1