Grootse huldiging van Britse eerste minister in Parlementsgebouw DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen blokkade door de Amerikaanse marine van communistisch China Afgevaardigden Stichting „Nieuw- Schouwen-Duiveland" naar België Renesse het einddoel van de exodus via Brouwershaven Oost-Duitsland zal strijdkrachten reorganiseren DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 No. 17652 - 111e Jaargang Z1ERIKZEESCHEWNIE1IMB0DE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTlÉN Prlj» per 3 maanden bi/ vooruitbetaling f 3.50, per week 27 cent. Lotte nummert 10 ct Verichijnt Dinidag. Donderdag, Vri/dag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succetjet (max. 15 mm) 11,— per ituk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lenge Nobelttraat A 171, Zlerlkzee. Postbus nr. 1, Telefoon nr, 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorb. Lakenman Ochtman - Lange Nobelttraat A 171 Zlerikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel". 309 Internationale conferenties zelfs met vijandig gezinde regeringen blijven mogelijk potentiële aanvaller bij een aanval meer verliezen zou dan hij zou kunnen winnen". Hij voegde hieraan toe, te gelo ven, dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten de macht daartoe bezitten en dat, zolang zij die macht hebben, er geen gewapende aanval zal worden uitgevoerd op gebieden die „gedekt worden door onze vei ligheidsovereenkomsten". Amerika wil met Rusland praten Voorts verklaarde minister Dulles met nadruk, dat de politiek van de Verenigde Staten „internationale conferenties, zelfs met ons vijandig gezinde regeringen, niet uitsluiten". De Verenigde Staten willen niet met Russische vertegenwoordigers praten als het enige doel van de Sowjet-Unie het verdelen van de vrije landen en het verhinderen van noodzakelijke maatregelen voor zelfverdediging" door deze landen is. De Verenigde Staten willen echter wel weten, of de Sowjet- Unie een vredesverdrag met Oos tenrijk wil sluiten en of zij, na ra tificatie van de Parijse overeen komsten, ernstig wil onderhande len over vereniging van Oost- en West-Duitsland. Günther Bach, hoofd van de afdeling voor Cultuur, Film, Radio, en Literatuur van de Oost-Duitse Staatsradiocommissie, is, blijkens een mededeling van West-Berlijnse met vluchtelingenzaken belaste autoriteiten, naar West-Berlijn uit geweken, waar hij een toevlucht als politiek vluchteling heeft gezocht. Levenslang voor Berkelse arts Het Gerechtshof te 's-Gravenha- ge heeft Woensdagochtend de arts J. F. A. M. Opdam uit Berkel we gens moord op zijn echtgenote door middel van vergiftiging, conform de eis tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Een der verdedigers van O. heeft bij de Hoge Raad der Nederlanden namens zijn cliënt cassatie tegen dit vonnis aangetekend. GESPRONGEN RAAM Op ruim acht duizend meter hoogte is een achterraam van de onder druk staande cabine van een „stratocruiser" van de Britse maatschappij BOAC ge sprongen. Het vliegtuig dook onmiddellijk tot lager dan vier duizend meter om de passa giers in staat te stellen be hoorlijk adem te halenAan sommige oudere passagiers moest zuurstof worden gege ven, „niet omdat zij benauwd waren, maar om hen op te beuren", aldus een woordvoer der van de BOAC te Londen. Het vliegtuig landde veilig te. Londen. Schouwse tegels voor leden „Neerlandia" te Antwerpen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een banket in Chi cago verklaard, dat Amerika liever de vreedzame middelen ter hand having van de Amerikaanse inter nationale rechten moet uitputten dan overgaan tot oorlogsdaden, zo als een marine- en luchtblokkade voor communistisch-China. „Onze natie zal handelen, en krachtig handelen, maar wp laten ons niet tot daden verleiden, die een schending zouden betekenen van onze internationale verplich tingen en die de alliantie van vrije landen ln gevaar zou brengen". Deze verklaring van Dulles wordt gezien als antwoord aan diegenen in de Verenigde Staten, die een ma rineblokkade van communistisch- China eisen om vrijlating af te dwingen van het Amerikaanse luchtmachtpersoneel en de burgers, die onlangs in China wegens spion- nage tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Dulles zei: „Wij geloven, dat de grootste bijdrage die wij aan de vrede kunnen leveren, er in bestaat bereid te zijn tot vechten als dat nodig is en het bezit van hulp bronnen en bondgenoten om te ver zekeren, dat een aanvaller zeker zou worden verslagen. „Essentieel is, dat wij en onze bondgenoten de middelen en de wil hebben om te verzekeren, dat een Thuis met de feestdagen Emigranten terug uit Canada Ongeveer vijfhonderd Nederlan ders, die in Canada een nieuw be staan hebben opgebouwd, zijn thans met de „Maasdam" van de Holland Amerika Lijn onderweg naar Ne derland. Zij zullen, evenals een groot aantal andere Nederlandse immigranten in voorgaande jaren deden, St. Nicolaas, Kerstmis en in dien mogelijk ook oud en nieuw in de kring van hun bloedverwanten in het vaderland meevieren. Het schip wordt Vrijdag a.s. in Rotter dam verwacht. Ter begroeting zal De Britse eerste-minister, sir begin zal zien van een tijdperk van o.m. aanwezig zijn de minister van Winston Churchill, is Dinsdag, de vrede in de wereld na de stormen Sociale Zaken en Volksgezondheid, dag waarop hy tachtig jaar is ge- die hij heeft moeten doorstaan, de heer J. G. Suurhoff. Hij zal de worden, hartelyk toegejuicht door Vervolgens werd hem door Da- immigranten en St. Nicolaas toe- de menigte in de Londense straten, vid Grenfel, die het langst onon- spreken. De laatste 2al namens de toen hij zich van zijn ambtswoning derbroken zitting heeft in het La- opvarenden spreken. naar het parlementsgebouw begaf, gerhuis, een boek aangeboden, waar Koningin Elizabeth de troon- waarin de meeste parlementsleden Hilversums geschenk 'tVnaï/t tr^ae «reiuMera te hebben, begaf Churchill zich naar de Westminster Hall in het parlementsgebouw om huldeblijken van parlementsleden la ontvangst te nemen. ZWOLLE. Dinsdagmiddag is op de door knipperlichten beveiligde overweg bij de nieuwe IJsselcen- trale te Harculo, gemeente Zwol lerkerspel, een zwaar beladen vrachtwagen met aanhangwagen door een electrische trein gegre pen. De trein kwam uit Zwolle. De wagen werd bestuurd door. de 40- jarige J. van D. uit Bergschenhoek, die ijlings naar achteren vluchtte toen hij het ongeluk zag aankomen. CHURCHILL'S TACHTIGSTE JAARDAG De meest gedenkwaardige gebeurtenis in 2ijn leven (Van onze redacteur) Op uitnodiging van het bestuur van de Nederlandse Vereniging „Neerlandia" te Antwerpen heeft een gezelschap, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveiand" en de Propaganda-Commissie van de Stichting een weekendbezoek ge bracht aan Antwerpen. De opzet was een tegenbezoek te brengen, nadat eerder in het jaar een Ant werps gezelschap Zierlkzee en het eiland had bezocht. Na aankomst „in den Anvers" - zoals het op zijn Vlaams altijd wordt gezegd, werd het gezelschap ontvangen door bestuursleden van „Neerlandia", waaronder de voor zitter de heer Houtman, die in de vereniging een zeer bekende figuur is en veel voor het welzijn en de groei heeft gedaan. Na de thee in een der restaurants werd een wan deling door Antwerpen gemaakt, de Belgische havenstad vol leven en licht, zich preparerend op de ko mende feestdagen. Aan een diner, dat daarna werd aangeboden, werd het woord ge voerd door de heer P. Heering, die dankte voor de allerprettigste ont vangst en als blijk van waardering aan de bestuursleden van „Neer landia" een Schouwse watersnood tegel aanboord, een geste die bui tengewoon werd gewaardeerd. Na afloop van het diner was het Schou- wen-Duivelandse gezelschap gast tijdens een voorstelling in de stads schouwburg. waar de Nederlandse conferencier Cees de Lange en zijn gezelschap, w.o. Roland Wagter en de Chico's, optrad voor de leden van „Neerlandia". Het programma kwam in grove lijnen overeen met heUjjaen enige tijd geleden te Zle rikzee op de planken werd ge bracht. f 1.880.000 voor de vluchtelingen De oogst van de actie voor de vluchtelingen beliep Dinsdag een bedrag van f 24.000. De stand op Dinsdagavond was f 1.880.000. De nacht werd doorgebracht in hotel „De Tourist", waarna de vol gende dag gelegenheid was voor sightseeing. Een gedeelte van het gezelschap bracht nog een bezoek Antwerpen, waar de bijzonder fraai aan Brussel, een ander deel bleef te Antwerpen, waar de bijzonder fraaie tentoonstelling „De Madon na in de kunst" werd bezichtigd. In klein bestek is hier een uitnemende keus tentoongesteld uit de beel dende en picturale kunst, met de Madonna als hoofdmotief. Er be staat voor deze tentoonstelling al- lerwege grote belangstelling en de toeloop was dan ook op de bewuste dag zeer groot. Alles tesamen werd het bezoek aan Antwerpen tot een evenement dat nog lang in de herinnering zal beklijven. Korte berichten uit het Binnenland HILVERSUM. Woensdagochtend omstreeks kwart over tien hebben Koningin Juliana en Prinses Wil- helmina een onaangekondigd be zoek gebracht aan het gebouwtje van het Goois Scheppend Ambacht aan de Kerkbrink in Hilversum. De hoge gasten bezichtigden vol be langstelling de winterexpositie van leden die hier wordt gehouden en kochten verscheidene kunstvoor werpen. De Koningin en de Prinses, die waren rondgeleid door de se cretaresse van de vereniging het Goois Scheppend Ambacht, mej. H. L. Andringa, vertrokken omstreeks elf uur. ROTTERDAM. Tergelegenheid van diens 80e verjaardag' is in de hal van het Rotterdamse stadhuis een bronzen borstbeeld onthuld van Winston Churchill, ontworpen en uitgevoerd door de jonge beeld houwer Wim Verbon. De onthulling geschiedden door mevr. Hender son, echtgenote van de Britse con sul-generaal te Rotterdam mr. I. L. Henderson C.M.G., in tegenwoor digheid van het bestuur van de Rotterdamse Kunststichting die opdracht tot vervaardiging van de buste gaf. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Eenzaamheid is voor de c geest wat dieet is voor het 4 lichaam. O 9 O Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Iets kouder Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, na in de nacht en ochtend hier en daar mist; matige, tijdelijk zwakke wind tus sen West en Zuid; iets lagere tem peraturen. 3 Dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 12.53, onder Eerste kwartier: 3 Dec. te 10.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 Dec. 7.54 v.m. 20.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 Dec. 7.38 v.m. 20.05 n.m. Doodtij: 5 en 19 December. Springtij: 12 en 27 December. DORDRECHT. Op een kunstvei ling in Dordrecht is een door ver schillende experts aan Rembrandt toegeschreven schilderij, getiteld „Herderinnetje in het woud" aan bod gekomen. Het herderinnetje zou Rembrandts zuster Lysbeth kunnen zijn. Voor dit schilderij be stond niet de belangstelling die men er voor verwacht had. Het werd ingezet op f 5.000, maar aangezien dit bedrag door niemand geboden werd, besloot men het stuk op te houden. ROTTERDAM. Wanneer het 6561 ton metende m.s. „Kedoe", het oudste en kleinste schip in de vloot van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, omstreeks 26 December van een reis naar West-Afrika naar Rotterdam zal terugkeren, betekent dit voor het schip het einde van een eervolle diensttijd van ruim 33 jaren. Dezer dagen nl. is de „Ke doe" door bemiddeling van de fir ma Ruys en Co., voor de sloop ver kocht aan de N.V. „Holland", scheepswerf en machinehandel te Hendrik-Ido-Ambacht. hun handtekening hadden gezet. Gedenkwaardige gebeurtenis Toen Churchill opstond om te antwoorden, werd hij luide toege juicht. De premier, die de handen op zijn borst sloeg, zeide: „Dit is Toen de oude premier de 850 jaar voor mij de meest gedenkwaardige openbare gebeurtenis in mijn le- voor jarige Churchill Bij de talloze geschenken, die Dinsdag aan Downingstreet 10 voor de jarige Winston Churchill zijn af geleverd, bevindt zich ook een pak- je uit Hilversum. oude zaal betrad, werd op trom- Het is een cadeau van het ge- mejs het V-teken de V van Vic- ven' Niemand is ooit tevoren een meentebestuur van radiostad. Op tQrie geslagen Churchill en zijn dergelijk eerbewijs deelachtig ge- verzoek van burgemeester J. J. G. echtgenote namen plaats op ver- worden. Er is nog nooit zoiets in Boot heeft de Wereldomroep na- warmde stoelen, waar achter een Britse geschiedenis gebeurd melijk een speciale gramofoonplaat nieuw, in een. doek gehuld portret vervaardigd, waarop naast een ge- Van de jarige, dat hem dooi Attlee, Y™ de moderne democratieën in lukwens aan de 80-jarige diens de oppositieleider, namens de par- het buitenland zoveel vnendelijk- betekenis voor ons volk wordt ge- Iementsleden zou worden overhan- heid en edelmoedigheid jegens een schetst. digd. partijpoliticus heeft getoond, die In een verbindende tekst, waar- in zijn toespraak bracht Attlee zicl} "og niet heeft teruggetrokken van de woorden direct tot Churchill de hoogtepunten van Churchill's ,1^der ogenblik m een geschil be- zijn gericht, zijn op deze plaat en- carrière, sedert hij 54 jaar geleden trokken kan geraken. Hij noemde kele passages opgenomen uit de re- lid werd van het Lagerhuis, in her- ?xt. oen teken van de eenheid van devoeringen, die de Engelse pre- innering. Hij noemde Churchil) „de Brilse nationale leven, mier tijdens bezoeken aan ons land laatste van de grote redenaars". priiVitaHec uit aiio heeft uitgesproken. De gramofoon- Maar soms in gemakkelijker tijden ddelen plaat is Maandag met een begelei- in het Lagerhuis schijnt hij „de on- Sir Winston Churchill heeft on- dend schrijven van burgemeester deugende geest van de jongen te- geveer 7.000 felicitatietelegrammen Boot per K.L.M. naar Engeland rug te krijgen". Tot slot sprak Att- en -brieven ontvangen uit alle de- verzonden. lee de hoop uit, dat Churchill het len van de wereld. Er zijn er bij van Paus Pius de Twaalfde, de ko ningen van Zweden, Noorwegen en Denemarken, Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina, president Coty, generaal Peron en Harry Truman. Er was ook een brief bij van een Deen, die zijn 103de verjaardag vierde in gezelschap van zijn zus ters van «8 en 93 jaar en zijn broer van 82 jaar. Naar zijn smaak is Churchill nog maar een jonge man. De tweede dag van de conferen- zelde de Oost-Duitse premier: „De De Britse koninklijke familie tie te Moskou over de veiligheid in nationale belangen van het Duitse heeft sir Winston Churchill vier Europa, waaraan vertcgenwoordi- volk, het belang van het behoud zilveren flessenhouders geschonken. gers der communistische landen in van de vrede in Europa en de be- Oost-Europa deelnemen, hebben, langen van de bevolking van de volgens Toss, de premiers van Oost-Duitse democratische repu- De Australische minister van Tsjecho-Slowakye en Oost-Duits- bliek eisen, dat de democratische handel en Landbouw, John Mc land, respectieveiyk Siroky en republiek gereed is om 2ich tegen Ewen, heeft Dinsdag in Genève Grotewohl, het woord gevoerd. elke aanslag op haar onafhanke- verklaard, dat Australië hoopt zijn Grotewohl verklaarde, dat Oost- lijkheid te verzetten". bevolking binnen enkele tientallen Duitsland zich gedwongen zal zien jaren te verdubbelen. De meeste zijn eigen nationale strijdkrachten Grotewohl zei ook, dat alle po- immigranten zouden uit Groot te organiseren, als in West-Duits- gingen in het werk moeten wor- Brittannië moeten komen, doch land een geregeld leger wordt ge- <*en gesteld om de beide delen van tenzij zich onvoorziene wijzigingen vormd. Duitsland nader tot elkaar te bren- voordoen in de Australische econo- gen. Hereniging was in de eerste mie, zouden de Australische auto- Volgens een woordvoerder van plaats de taak van het Duitse volk, riteiten ook gelegenheid verschaf- het Russische ministerie van bui- maar „als de regeringen van de fen voor opneming van veel emi- tenlandse Zaken, die na de bijeen- beide landsdelen elkaar niet ver- granten uit andere Europese lan- komst een persconferentie hield, trouwen, is hereniging onmogeiyk". den, zo zei hy. TIEN JAAR GELEDEN Bevolkingsregister van Renesse verdween spoorloos CONFERENTIE TE MOSKOU Het oponthoud te Brouwersha ven duurt meer dan een uur, om dat nog meer boerenwagens moe ten worden gevorderd. Maar' om half zes vertrekt men in de richting Renesse, via de Langen Dyk, Scha- rendijke en Ellemeet. Bij het krie ken van de dag wordt Renesse be reikt en halt gehouden voor het gemeentehuis. Dit is het eindpunt. De laatste uren, doorgebracht op open boerenwagens, waren bitter koud. Trouwens de gehele tocht woei er een Westelijke wind; geluk kig was er zo nu en dan wat maan licht. Op het gemeentehuis te Renesse werd al op de Bruenaars gewacht en de beide plaatselijke hotels had den Zondagmorgen vier uur op dracht gekregen, de zaak voor ont vangst gereed te maken en te zor gen dat alles goed verwarmd was. Nu, de ontvangst was zeer harte lijk, de beide hoteliers hadden voor warme koffie gezorgd. Er was ge legenheid om zich wat op te fris sen en 's middags was er warm eten waarvoor een aantal meisjes was gevorderd. Onze dagboekschrijver heeft ken nis aan de familie Fasol te Renesse en daar vindt hij tenslotte onder dak. 's Middags om half drie ver huist hij van het hotel naar deze familie, samen met schipper Schut. Een warm bed aan het einde van deze Zondag doet al gauw de door gestane emoties .van deze twee da gen vergeten. En toch hebben nog twee mannen kans gezien om op Bruinisse achter te blijven teneinde hun illegale werk voort te zetten. Ia het dit illegale werk geweest, waardoor men van Brulinisse moest vertrekken, omdat men merkte dat belangrijke gegevens werden door gegeven. Of moest men plaats ma ken omdat de troepen van von Rundstedt via de eilanden Schou- wen-Zuid Beveland weer vaste voet wilden krijgen op Zeeuws- Vlaanderen, om Antwerpen weer aan de geallieerden te ontfutselen? Wie zal dit raadsel oplossen? Rust van korte duur De rust te Renesse zou slechts van korte duur zijn, want reeds 's Maandags verspreidt zich daar het gerucht, dat alle jonge mannen naar Duitsland zullen moeten ver trekken. Gedeporteerd worden voor de Arbeitsinsatz. Die dag verdwijnt ook het bevolkingsregister van Re nesse en daarbij dan tevens ook de opgave van de namen van de Brui- nissenaars. Maar veel zou dit niet helpen. In hun nieuwe kosthuis kunnen de twee vrienden het best vinden, zij helpen bij de boer, maar schip per Schut, die reeds meermalen be richt van zijn vrouw ontving, is nu in de gelegenheid om naar huis te gaan en op 5 December vertrekt hij te voet van Renesse naar Brou wershaven om vandaar te proberen Rotterdam te bereiken. Op zijn schip behoeft hij nu niet meer te passen. Dat ligt met een gat in de romp in de haven van Brunisse, het water heeft daarin vrij spel. Predikanten komen op bezoek en er wordt een afspraak gemaakt voor een Zondags bezoek aan de Geref. pastorie, een afspraak die dankbaar werd aanvaard, maar men kon toen nog niet vermoeden welke droeve dingen zich enkele dagen later en juist die Zondag zouden afspelen. Het is of de Brui- nissenaars op Renesse in een an dere wereld zyn, nu hier geen be schietingen plaats hebben. Maar Vrijdag 8 December ziet men En gelse jagers een aanval doen op Burghsluis en er lopen geruchten van mensen, die overgestoken zijn met een boot naar Noord-Beveland. Het is nog steeds oorlog. De meest afschuwelijke zijde van dit oorlogsbedrijf, waarmee men zou worden geconfronteerd, stond voor de deur, nadat van Zaterdag 9 December staat opgetekend: Niets bijzonders te melden. Feestroes op Noord-Beveland Noord-Beveland verkeert nog steeds in overwinningsroes. Men heeft met elkaar daar weer eens echt St. Nicolaas kunnen vieren, nu na \Vz jaar eindelijk de bezet ter het veld moest ruimen voor de zegevierende geallieerde legers. Feestelijk is de stemming, tot aan het overmoedige toe. Opgeruimd en hartelijk als altijd is ook schipper van Kooten, die van Bruinisse op Noord-Bevel and is geëvacueerd. Hoe blij zal hij zijn, als straks ook Schouwen-Duiveiand bevrijd zal zijn. Dubbel opgewekt is hij nu het juist gisteren aan zijn beide zoons mocht gelukken, de motor weer in orde te maken. De motor die men expres onklaar had gemaakt, door er het krukmetaal uit te nemen. Wat hadden de Duitsers enige we ken terug dringend gevraagd, hun te willen overzetten naar Schou wen-Duiveiand, toen de legers van Montgomery aan de Kreekrakdam stonden en de Duitsers wel begre pen, dat als straks de doorstoting naar de Scheldemonding een feit zou zijn, zij op Noord-Beveland niet meer weg zouden kunnen en als ratten in de val gevangen zouden zitten. Maar dat kon toen natuur lijk niet en smalend en snauwend hadden de Duitsers gezegd, „Als de Tommy komt, zal de motor klaar zijn". En zo was het inderdaad. De Tommy was gekomen en- men had zo gauw mogelijk de motor in orde gemaakt. Want niehvaar, straks zou men naar huis kunnen, als het eiland aan de overkant van de Schelde bevrijd zou zijn en dan moest men toch kunnen varen. Nog enkele dagen misschien en de „Jan- neke Adriana" zou weer binnenlo pen om haar vertrouwde plaats in de haven van Bruinisse weer in te nemen, om straks ook weer de on derscheidene families, die men in Februari en Maart naar hun eva cuatie-adressen had gebracht, terug te halen. Om straks ook weer op de wilde binnenvaart te tuffen over de kanalen en rivieren van Holland en België, een reisje hier, een vrachtje daar. Zo denkt schipper van Kooten en hij spreekt er over met zijn jon gens, die immers hetzelfde denken, want wie is er in het bevrijde ge bied, die niet denkt over enkele dagen of weken naar huis te kun nen?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1