2 December wordt een onheilsdag Het dorp moet worden verlaten Gaston Dominici ter dood veroordeeld Russisch plan voor een Ralkanbond DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stormen raasden over de Britse eilanden TIEN JAAR GELEDEN DRIE SCHEPEN VLIEGEN DE LUCHT IN DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 No. 17651 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCMWNIEI1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÉN Prijt per 3 maanden bi) vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Loijo nummers 10 ct Verschijn» Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11^— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1839. REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Scheepsrampen tijdens vliegende storm Lichtschip kapseisde op de „Goodwinsands" Boven een groot gedeelte van de Britse eilanden woedde het afgelo pen weekeinde een hevige storm. De windkracht wisselde van 100 tot 160 km. Ook boven Het Kanaal en de Franse kust stormde het hevig. Vele rivieren in Engeland traden buiten hun oevers. In achttien graafschappen van Engeland en Wales werden de wegen over stroomd. Het lichtschip „South Goodwin" sloeg Vrijdagnacht tijdens een he vige storm van zijn ankers en werd op de „Goodwin" zandbanken ge worpen. Van de acht opvarenden zijn er zeven omgekomen. De acht ste, de 26-jarige meteoroloog Ro nald Murton, werd Zaterdag door een Amerikaans hefschroefvlieg- tuig gered. Zondagmorgen begaf een groep „kikvorsmannen" zich met snijbranders aan boord van het wrak, doch zij vonden geen tekenen van leven. Een Britse reddingboot heeft Zon dagavond 15 km ten Oosten van Kaap Lizzard (West-Engeland) twee lijken opgevist die met reddings vesten in zee dreven. Zij zijn waar schijnlijk afkomstig van het Libe riaanse schip „Casino", dat Zater dagochtend ten Zuidwesten van Kaap Lizzard in zinkende toestand verkeerde. De Nederlandse torpedobootjager „Evertsen" had, met de Deense schoener „Svaerdfisken", met een bemanning van veertien koppen, op sleeptouw, koers gezet naar de Noorse haven Stavanger. Later was de „Evertsen", tengevolge van de wilde zee, genoodzaakt de verbin ding met de „Svaei-dfisken" te ver breken. Het Noorse bergingsvaar tuig „Achilles" uit Haugesund zou pogen de schoener in veilige haven te brengen. Op de Ierse Zee brak de Libe riaanse tanker „World Concord" in tweeën. De etat-majoor bevond zich op het voorschip, de 35 leden der bemanning op het achterschip. Eerst werden de opvarenden van het achterschip in veiligheid ge bracht en later ook de officieren die zich op het voorschip bevonden. De Zweedse tankboot „Los An geles" is Zaterdagochtend te Brest aangekomen. Aan boord was brand uitgebroken in de ruimen drie en vier. Brandweerlieden gingen aan boord en pompten schuim in de ruimen. Een 17-jarige zeeman uit Gothenburg werd met brandwon den naar een ziekenhuis vervoerd. Op de Noorse tanker „Olaf Ring- dal Jnr" deed zich bij de ingang van de haven Swansea (Wales) een ontploffing voor, waardoor het schip in tweeën brak. Gevreesd wordt dat twee leden der beman ning om het leven zijn gekomen. De in Het Kanaal varende sche pen zijn gewaarschuwd dat op twee punten in oostelijke richting afdrij vende mijnen uit de tweede we reldoorlog zijn waargenomen. Brandweerlieden hebben zestig uur lang koolzuurgas in het bran dende schip gepompt, doch zij moesten hun pogingen staken, daar de „Los Angeles" dreigde om te slaan. Toen ook nog het gevaar van een ontploffing dreigde, is het schip de haven uit gesleept, om het in volle zee te laten zinken. Koude oorlog dientf vervangen Radiotoespraak van Mendès-France Mendes-France, heeft in zijn weke lijkse radio-toespraak onder meer gezegd dat de overeenkomsten van Parijs, waarop onder meer werd besloten West-Duitsland te bewa penen, „slechts de hoeksteen js van een veiligheidspolitiek, waarnaar wij streven". „De overeenkomst van Parijs moet worden aangevuld en uitge breid met andere verdragen, opdat wij uiteindelijk de zg. „koude oor log" kunnen vervangen door een gang van zaken, waarbij alle vol ken in vrede en veiligheid kunnen leven". Mendès-France sprak ook over het nog steeds niet gesloten Oos tenrijkse vredesverdrag, „een irri terend en de vrede bedreigend vraagstuk, waarover overeenstem ming moet worden bereikt". „Alle betrokkenen hebben reeds ingestemd met een oplossing. Waar om deze dan niet in een verdrag omgezet en dat ondertekend? Een regeling van dit probleem, mogelijk zelfs nog vóór de voorge stelde vier-mogendhedenbesprekin- gen - in Mei 1955 - zou het beste voorteken voor een uiteindelijk welslagen van het gesprek tussen Oost en West zijn", aldus de Franse premier. De Sint als parachutist St. Nicolaas zal op 4 Decem ber een bezoek brengen aan de militairen in de legerplaats Er- melo. Het is de bedoeling, dat de Sint tussen half drie en half vier per vliegtuig boven het kamp arriveert en dan als pa rachutist landt. Hv zal wor den welkom geheten door de commandant van het kamp, kolonel Winkel. Er zal voorts een demonstratie met zweef vliegtuigen worden gegeven en mogelijk ook een demonstratie met straalvliegtuigen. Motorschip „Grams- bergen" gekapseisd en gezonken De aanvankelijke verwachting dat het Nederlandse m.s. „Grams- bergen", dat nabij Fishquard Har bour, op de kust van Wales, op de rotsen was gelopen, geen gevaar meer zou lopen, is niet in vervul ling gegaan. De bemanning wilde weer aan boord terugkeren, maar voor zij hiertoe kon overgaan, kap seisde het schip naar stuurboord en zonk weg in de golven. Zeer waar schijnlijk is het schip niet te bergen en moet dus als verloren worden beschouwd. De gehele bemanning is echter ongedeerd. In het gebouw van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond te den Haag werd vorige week Donderdag de overeenkomst, welke na felle debatten en eindeloos moeilijke verwikkelingen tussén de K.N.V.B. en de prof. bond, de N.B.V.B., tot stand kwam, getekend. Hiermee is aan de voetbal- strijd in Nederland eindelijk een einde gekomen en is de fusie tussen de beide bonden een voldongen feit geworden. Foto: Tüdens de ondertekening, achter de tafel v.l.n.r.: de heer E. M. Joosten, voorzitter van de N.B.V.B.; ir H. F. Hopster, voorzitter van de K.N.V.B. en drs W. Reijseger, voorzitter van de urgenticcommissie van de K.N.V.B. Op de achtergrond staande v.l.n.r.: mr van Zyll, N.B.V.B.; notaris Imkamp, K.N.V.B.; mr Blaisse, N.B.V.B. en verder de heren Martens, jhr Mollerus, L. Brunt, mr A. Maris en van Houten, allen K.N.V.B. De Italiaanse politie heeft de „koning" der Sardinische bandie ten, Pasquale Tanteddu, in een vuurgevecht gedood. De 28-jarige Tanteddu heeft het gebied van Nu- oro in Midden-Sardinië verscheide ne jaren geterroriseerd. Aan hem worden vele misdaden toegeschre ven, waaronder talrijke moorden. Te Belgrado wordt officieel medegedeeld, dat maarschalk Tito zestien December in India za laan- komen voor een officieel bezoek van achttien dagen op uitnodiging van premier Nehroe. Daarna zal hij naar Birma gaan. Dlt nummer bestaat uit 8 pagina's 00000000000<X>0<><K><>00<>00 6 Men blijft aan het winnen O als men genot opoffert om a 0 smart te ontgaan. 5 Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Regen en wind Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen; krachtige tot harde, later mogelijk tot storm toe nemende wind, aanvankelijk tus sen Zuid en Zuidoost, later rui mend naar Zuid tot Zuidwest; zachter. 1 Dec. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 12.18, onder 22.29. 2 Dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 12.36, onder 23.45. Eerste kwartier: 3 Dec. te 10.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 Dec. 6.29 v.m. 2 Dec. 7.06 v.m. BROUWERSHAVEN 1 Dec. 6.06 v.m. 2 Dec. 6.47 v.m. Doodtij: 5 en 19 December. Springtij: 12 en 27 December. De maharadja van Bardoa heeft zijn juwelen ter waarde van ruim dertig millioen gulden terug gekregen, welke de regering van India in 1948 in beslag had geno men, nadat geruchten de ronde hadden gedaan, dat de maharadja enige sieraden naar het buitenland had gezonden. De maharadja heeft de juwelen, waaronder een snoer zwarte parels en een grote diamant welke eens heeft toebehoord aan keizerin Eugénie van Frankrijk, te ruggekregen. 18.54 n.m. 19.38 n.m. 18.21 n.m. 19.06 n.m. Parlementaire nederlaag van Rhee President Rhee van Zuid-Korea is Zaterdag een stem tekort geko men in de Nationale Vergadering voor de goedkeuring van een wets ontwerp, dat hem het recht zou 'ge ven op een derde ambtstermijn als president. De huidige grondwet Jury verklaarde hem schuldig Gaston Dominici is ter dood ver- ook beschuldigd. De zoon Gustave oordeeld, verdacht van de moord en zijn vrouw zaten met onbewo- op het Britse gezin-Drummond. De gen gezichten. Een van de klein- verhindert zulks. Het verworpen ujt zevcn leden bestaande jury dochters van Gaston brak in snik- wetsontwerp zou tevens het recht sprak het schuldig uit, nadat zü ken uit en fluisterde „het is alles om te beslissen over „belangrijke zjch twee uur en een kwartier te- Clovis' schuld, Clovis heeft groot- nationale vraagstukken" van de ruggetrokken had. De 77-jarige vader beschuldigd". Nationale Vergadering aan het volk Gaston Dominici toonde bij het ho- Toen Gaston voor de tweede maal door middel van een referendum, ren van de uitspraak geen emoties, werd weggeleid wendde hij zich overgedragen hebben. De uitslag tot het publiek en zei: „het is ver van de stemming was 135 tegen 60 Sir Jack Drummond, die in Aug. schrikkelijk, om voor een ander te stemmen bij zeven onthoudingen. 1952 bij de boerderij van Dominici moeten betalen". p. a D U me^ vrouw en dochter kampeerde, De telefoonlijnen van Digne naar vjQStenrijK wijst Kussiscne werd in de vroege ochtenduren van elders waren Zondag drukker bezet uitnodiainQ af 5 Augustus tezamen met zijn vrouw dan tijdens de Tour de France. T, 1 doodgeschoten. Hun 11-jarig doch- Naar Reuter bericht is het moge- In een Zaterdag te Moskou m- tertje werd doodgeslagen. Gaston lijk, dat het doodvonnis in levens- gediende nota heeft Oostenrijk de heeft ongeveer een jaar in de ge- lang wordt veranderd met het oog Russische uitnodiging voor een vei- vangenis doorgebracht. De recht- op de leeftijd van Gaston, hoewel ligheidsconferentie van Europese zitting heeft elf dagen geduurd. de Franse wet geen leeftijdsgrens staten van de hand gewezen. j\ja het vonnis werd Gaston Do- stelt. Het hof, waarbij de advocaat Oostenrijk zegt, dat de voor- minici wederom binnengeleid en in beroep zal gaan, kan slechts naamste reden voor het afwijzen eiste de advocaat voor mevrouw handelen op grond van onregelma- van de Russische uitnodiging is, dat Wilbraham, de moeder van lady tigheden in de procedure. naar zijn weten niet alle uitgeno- Drummond, de symbolische scha- digde landen de conferentie zullen devergoeding van een frank „voor bijwonen. Oostenrijk zou de con- het berokkende leed", ferentie wel willen bijwonen, „als Nadat het vonnis was uitgespro ten minste alle mogendheden, die ken maakte de oudste zoon, Clovis, thans Oostenrijk bezetten" er aan grapjes met ieder die maar luiste- zouden deelnemen. ren wilde. Hij was aanvankelijk Zal Tito daaraan deelnemen Nieuwe loongrens door artsen aanvaard In de Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst werden een tweetal moties aangenomen. De slotzin van de eerste luidt: „Indien het wets voorstel tot verhoging van de loon grens tot f 10.000, ondanks de hier tegen bestaande bezwaren, wordt aangenomen de nieuwe groep van Ia alt Sofia te Wenen ontvaneen h(j met door hea beheerste laaden eere^d^blavea^Tndfea"!!^^ berichten wordt gemeld dat de Bus- als Bulearye en Albanlü verbonden ver]00D der verdere onderhande- sen streven naar de totstandkoming Is l.p.v. met Griekenland en Tnr- ingm vjor I J™ L ^^1, van een Balkanbond, welke ook ktfe. dat met ^aar wensen en verlangens Zuid-Slavle zou moeten omvatten. in de iaatste tjjd hebben de Sow- inderdaad ernstig rekening wordt Het Russische doel zou zyn te po- jet-Unie en de communistische sta- gehouden". gen Zuid-SIavië „los te weken" van ten jn Oost-Europa grote aandacht óe tweede motie was van de vól- zjjn bondgenootschap met Grieken- aan Zuid-SIavië besteed, waarbij gende inhoud: land en Turkije, die tot bet Wes- de vriendschappelijke toon tegen- „Kennis genomen hebbende van terse kamp behoren. over dit land is opgevallen. het feit, dat het zg. comité van Men meent te Sofia dat ook pre- jn werd gemeld, dat maar- actie, leden der maatschappij, bui- sldcnt Tito van Zuid-Slavie niet scj,ajjj Tito en de toenmalige (in- ten het hoofdbestuur der maat- onwelwillend tegenover een der ge- mjddeis overleden) Bulgaarse pre- schappij om, zich met politieke ljjk streven zou staan, omdat Zuid- mjer Dlmltrof, overeenstemming groeperingen en met persorganen Slavic zich reeds geruime tqd be- hadden bereikt over het stichten in verbinding heeft gesteld, schouwt als de drijvende kracht ener Balkan-federatie. De toen nog stelt vast, dat het optreden als voor het tot stand komen en func- onder stalin's leiding staande Sow- onorganisatorisch moet worden be- tloneren van een Balkan-statcn- jet_unje Was hier echter scherp sehouwd en grote schade heeft be- bond. tegen gekant, hetgeen uiteindelijk rokkend aan het aanzien der maat- De Russen zouden er van uitgaan leidde tot de breuk tussen Zuidr schappij, en keurt de wijze waarop dat maarschalk Tito „gemakkeiy- Slavië en de andere communis- het comité deze actie heeft gevoerd, ker te beïnvloeden zou z(jn indien tische staten. ten enenmale af". Op Vrijdag 1 December weer he vige beschietingen. Dat duurt bijna onafgebroken tot 's avonds 5 uur. En als het eindelijk stil is komen de Duitsers naar de haven. Alle in de haven liggende schepen moeten tot zinken worden gebracht. De lui tenant, de onderofficier en een ma troos komen deze jobstijding bren gen. Het is juist hoog water. Hoe men praat of tracht te overreden, niets helpt, „Befehl ist Befehl", is ook hier het stereotiepe antwoord. De matroos legt dynamiet op de bodem van de schepen en steekt de lonten aan. Een voor een gaan zij, de Bru 6, het schip van schipper Schut, van schipper Geerling, van schipper Wijma, dit laatste schip is een tweemast-klipper geladen met vlas. De ontploffingen zijn zo hevig, dat op de haven alle ruiten van de huizen er aan gaan en dat zijn juist de huizen waar men in woont. Als het laag water is, gaat men onderzoeken, hoe groot het gat is, dat in de bodem is geslagen. In de Bru 6 is het 50 cm. middellijn, maar de machinekamer is droog geble ven, dat is een voornaam ding. Het schip was gezonken met het achter schip naar boven, omdat het schot van de machinekamer niet bescha digd werd. In het Veerhuis slaapt men nu voor de toonbank, twee slapen op de biljart, allen zo ver mogelijk van de open ramen vandaan, waar to taal geen glas meer in zit. De la ding was niet zo zwaar, zei de ma troos, die het vernielingswerk uit voerde. En zo breekt de 2e Decem ber aan, de meest onheilsvolle dag voor de bewoners van Bruinisse, die zij persoonlijk zouden beleven. De nacht van Vrijdag op Zater dag, 1 en 2 December, was rustig, maar nauwelijks is de dag aange broken of de beschieting begint alweer. Men begint in het Veerhuis planken voor de ramen te timme ren^ maar dit karweitje moet tel kens worden onderbroken. Telkens moest men de kelder in. Ook 'de erwtensoep, het menu voor deze dag, moet in de kelder worden op gegeten. Ook de verhuizing van de bewoner van het huis van Dobbe laar kan men niet meer wonen, uitgesteld. In het huis van Dobbe- laaar kan men niet meer wonen, men gaat nu naar het huis van Joh. de Waal, maar nauwelijks is men daar in getrokken of aan de achterkant slaan twee granaten in, die daar geen ruit heel laten. Om zes uur wordt bekend ge maakt, dat men om kwart over acht bidstond zal houden ten huize van de heer de Korte. Driehonderd tachtig granaten zijn deze dag in het dorp geslingerd en toch is van de inwoners niemand gewond. Op deze bidstond komen meer dan het dubbele aantal bezoekers van een gewone Zondagse godsdienstoefe ning. De heer van de Velde, ouder ling bij de Ger. Gemeente, ging voor in gebed, de heer de Korte sprak naar aanleiding van Psalm 77. Als de godsdienstoefening een half uur aan de gang is, het is dan ongeveer 9 uur, wordt hard op de voordeur geslagen. Een der zoons van de Korte gaat kijken wie er is en komt terug met twee Duitsers, waaronder de beruchte onderoffi cier, die altijd zo'n grote muil op zet. Uittocht der bewoners „Binnen vijf en twintig minuten het dorp verlaten", brult hij de aanwezigen toe. Een verpletterende boodschap natuurlijk voor de aan wezigen. Moeders en kinderen bar sten in tranen uit. Natuurlijk wordt de dienst direct onderbroken en snelt ieder naar zijn woning om wat bij elkaar te pakken. Maar wat zal men meenemen en wat zal men achter laten? Een moeilijke keus, alles meenemen is onmogelijk. Men weet op zo'n ogenblik eigenlijk niet, wat men doen moet. Maar de Duit sers zijn onverbiddelijk. Alle in woners moeten zich verzamelen bij het Veerhuis om vandaar onder ge leide van de Duitsers „in konvooi" te vertrekken. Wel weet men van de 25 minuten nog bijna 1 Vz uur te maken, maar om half elf begint toch de droeve uittocht in de don kere nacht. Een stoet van fietsen, kinderwagens en bepakte en bela den mensen. Over moeilijk begaan bare dijken gaat het. Een van de redenen dat de fa milie de Korte in Februari 1944 op Bruinisse mocht blijven was de in validiteit van mevr. de Korte. Maar nu moet ook zij, in een invaliden- wagen de tocht meemaken. Op de Staart, het haventje van Sirjans- land, wordt halt gehouden tot allen weer bijeen zijn. Ook enkele men sen die daar nog wonen, moeten mee verder trekken. Brouwershaven, einddoel Maar hier kan gebruik worden gemaakt van boerenwagens waar van velen een dankbaar gebruik maken. Alleen voor de familie de Korte is dat niet mogelijk. Enkele anderen besluiten de familie de Korte te helpen, maar al spoedig zit de invalidenwagen onder de dijk zo vast in de vette klei, dat men niet verder kan. Met veel moeite wordt de tocht boven over de dijk vervolgd. Een der helpers breekt z'n klomp en dan besluit men naar de Staart terug te gaan om te zien of men ergens een klomp kan vinden. Deze wordt gevonden en zo gaat men verder. Om half twee is dan de hofstede „Kleine Schorre" te Dreischor bereikt. Alle verdrevenen krijgen daar warme melk en kunnen zich war men bij de kachel. Lang kan men daar niet blijven, men moet verder. Voor enkelen, waaronder ook de fa milie de Korte wordt echter een uitzondering gemaakt. Deze zal nu verder zijn dagen hier door bren gen, onder meer in het arbeiders huisje bij het Verste Sas. De Duitsers vorderen zes boeren wagens bij landbouwers uit Drei schor en verder gaat het dan in de richting Brouwershaven. Over dijken en bewaadbare wegen wordt om half vijf deze smalstad bereikt en gepauzeerd wordt op het Markt plein bij het monument van vader Cats. Wat zou deze dichter over dit voorval een ontroerend vers ge maakt hebben, schrijft onze dag boekschrijver.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1