Godsdienst en politiek gluurden om de hoek bij Zierikzees Raadsdebat PUML IWITSAUXE Briimmer's Hoestdrank ELKE DAME weef het:X Emigratie-avond Gewestelijk Arbeidsbureau Z W ITS AL De graansilo voor de C.A.V. kan worden gebouwd Ingesonden mededeling In de vergadering van de Zle- rlkzeese gemeenteraad zjjn Dins dagavond en een gedeelte van de nacht allerlei plaatselijke vraag stukken stuk gepraat, deels vervat in aparte agendapunten, deels ver vat in de begroting van 1954, die thans eerst kon worden aangebo den In verband met de door de ramp teweeggebrachte technische verveelvoudiging van de admini stratieve en andere werkzaamhe den. Do vergadering stond onder voor zitterschap van loco-burgemeester J. Catshoek. Medegedeeld werd dat burgemeester mr J. Schuurbeque Boeye na het raadplegen van een specialist, in de tweede helft van December z^n werkzaamheden hoopt te kunnen hervatten. Wet houder R. Gerritsen was afwezig in verband met zijn ziekte. Onder de stukken bevonden zich de schriftelijke antwoorden van het college van B. en W. op in vorige raadsvergadering gestelde vragen. T.a.v. de muizenplaag is contact opgenomen met de Plantenziekte- kundige Dienst, met het verzoek de bestrijdingsactie te willen vervroe gen. De kwestie van de banken aan de Nieuwe Haven is in handen ge steld van Publieke Werken. De duiker aan het einde van de Hoofd poortstraat is hersteld. Ter zake van het te stichten Jeugdcentrum is contact opgeno men met dhr. Veldkamp van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in Zeeland. Ter zake van de industriecommissie zal een verordening worden opgesteld. Naar de bank aan het Kraanplein zal een onderzoek worden inge steld. Het college van G.S. keurde - naast verschillende andere - het raadsbesluit goed tot herstel van de woning aan de Kadeweg, be stemd voor de terreinknecht van het sportpark. Een schuurtje mag evenwel niet worden gebouwd, daar bergruimte voldoende aanwezig wordt geacht. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis zond een schrijven aan de gemeente, waarin de dank wordt geuit voor de f 130.000 uitgetrokken ten behoeve van weg, tuin en rio lering voor het nieuwe ziekenhuis. Ingezonden was verder het jaar verslag 1953/54 van het Zierikzees Lyceum. Daaruit bleek, dat het Lyceum enorme moeilijkheden ge had heeft met de personeelsbezet ting. In September 1953 waren er zelfs vijf vacatures. T.a.v. de verschillen in de geta xeerde bedragen voor de woning wetwoningen aan de Karnemelks- vaart wordt als reden opgegeven dat het ene huis 40 cm dieper ligt dan het andere. De heer Hoek vindt dit toch geen voldoende verklaring voor een zo groot verschil in uit te keren schadebedragen. De heer Groenendijk vindt het maar een pover rapport en zou wel prijs stel len op hertaxatie. De heer Groe nendijk zou tevens een vlugge aan sluiting wensen op het electrische net van het huisje aan de Kade- weg. Advies slacbthuiscommissie De slachthuiscommissie heefteen advies uitgebracht dat aan de raad wordt voorgelegd. De commissie beveelt aan in principe te besluiten dat slachtingen dienen te geschie den in het slachthuis, terwijl de gemeente de bestaande slacht plaatsen dient over te nemen. De heer Simmers wil de finan ciële normen van de gemeente Geldrop (een der door de commis sie bezochte gemeenten) niet zon der meer normatief stellen voor de gemeente Zierikzee. Hij dringt er tevens op aan zich los te maken van de Vleeskeuringsdienst Schou- wen-Duiveland en een eigen keu ringsarts aan te trekken voor het nieuw te bouwen slachthuis. Dit zou goedkoper zijn daar Zierikzee nu telkens blijft zitten met de te korten van de buitengemeenten. De* voorzitter zegt dat de financiële re sultaten nog nader moeten worden bekeken. De heer v. d. Doel wil geenszins een besparing zoeken in beknotting van de koelruimte en de slachtlo- nen mogen geen sluitpost van de begroting zijn. Dit blijkt niet de be doeling. De gemeente zal de tekor ten dragen noodzakelijk uit een oogpunt van de volksgezondheid. Mr Keuning wil weten in hoe verre de overheid tegemoet zal wil len komen in de kosten. De voor zitter zegt dat de zaak van de Rijkssteun nog nader zal worden onderzocht. Het gaat er thans om mandaat te krijgen van de raad de uitgetrokken f 15.000 aan te spre ken. De heer v. d. Doel verwacht niet veel van de Rijkssteun. In ieder geval wil den Haag eerst een plan zien. Daarna moet tot en met geprobeerd worden steun los te krijgen. De heer Hoek acht het niet on mogelijk dat in de toekomst de bui tengemeenten wat toeschietelijker worden. De heer v. d. Doel deelt mede, dat het Hoofd van Dienst daar niet veel van verwacht. Wel zullen verschillende gemeenten hier komen slachten, als men gewaar wordt dat te Zierikzee goed en mo dern kan worden geslacht. Bij de stichting van het slacht huis wordt uitgegaan van een be drag van f 200.000. De raad besluit daarop het be drag ad f 15.000 voor de voorbe reiding tot de bouw van een slacht huis goed te keuren (de heer Sim mers stemt tegen). Verder wordt In principe besloten dat de slagers uitsluitend In het nieuw te bouwen slachthuis zullen mogen slachten. Er komt dus een verplichting hier van gebruik te maken. Tenslotte besluit de raad dat de gomeente de particuliere slachtplaatsen zal over nemen. Als norm voor de uitkering zal een slachthuis worden genomen, dat nog net aan de wettelijke eisen voldoet. Mr Keuning wenst dat hierbij ook een slagersdeskundige wordt ingeschakeld. Met een dankwoord aan de com missie voor het voorbereidende werk wordt het debat besloten. De Zondagswet In discussie komt hierna een voor stel tot het verlenen van bevoegd heid voor de tijd na 13.00 uur op Zondagen ontheffing te verlenen voor het houden in de open lucht van toneelvoorstellingen, concerten, volksfeesten of wedstrijden en het venten met consumptie-ijs op open bare terreinen, pleinen of wegen. De bepaling ontspruit aan de ont- werp-verordening als bedoeld in art. 3, tweede lid van de Zondags wet. In het eerste lid van bedoeld artikel wordt verboden op Zondag zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, dat op een afstand van meer dan tweehonderd meter van het punt van verwekking hoorbaar is. De heer Simmers informeert of ook het voetballen hieronder valt. Mr du Croo deelt mede, dat noch de minister noch de Tweede Kamer uit deze kwestie zijn gekomen. Er bestaat nl. in de wet geen omschrij ving van het begrip „publieke ver makelijkheden". Aan de bevoegd heid wil men nog de beperking op leggen, dat tussen 17-20 uur slechts in zeer uitzonderlijke gevallen hiervan gebruik wordt gemaakt, zulks met het oog op de avond kerkdiensten. Intussen geeft de wet ook gele genheid tot machtiging tot onthef fing van de wet tot 's Zondags morgens 6 uur, in verband met uit voeringen die op Zaterdagavond vallen. Ter plaatse is dan gebrui kelijk ontheffing tot 2 uur te geven. De heer v. d. Doel zou dit be perkt willen zien tot „besloten ruimten" en in verband hiermede de kermisvermakelijkheden uitslui ten. Weth. den Boer deelt mede, dat het er niet om is gegaan anders denkenden te beknotten in de wijze waarop zij de Zondag wensen door te brengen. Daarom is juist ook be sloten dat feestelijkheden tot 2 uur 's nachts mogen worden voortge zet, in besloten ruimte. Mr du Croo vindt het vreemd dat hiervan bv. een danstent op de Balie uitgeslo ten zou worden. Dat is meten met twee maten. Het voorstel wordt daarna in stemming gebracht; de burgemees ter dus machtging tot ontheffing te verlenen, met uitzondering even wel van kermisvermakelijkheden. Over het voorstel staken de stem men (6-6), zodat het wordt aange houden tot de volgende vergade ring. Benoeming regentes weeshuis Een debat met een principieel - zo men wil: politiek tintje - ont wikkelt zich ook in verbnad met het voorstel tot benoeming van een regentes voor het Burgerweeshuis, in verband met de vacature ont staan door het overlijden van mevr. M. H. Bakker-van Rootselaar. Op 11 Augustus werd door het college van B. en W. voorgesteld in deze vacature te benoemen mevr. W. H. J. van den Ouden-Quant. De raad besloot toen evenwel de benoeming aan te houden, omdat de meerder heid van de raad de samenstelling van het college van regentessen op bredere basis wenste te zien. Blijkens de toelichting op het raadsvoorstel bleek het college van regenten en regentessen niet bereid de onderhavige aanbeveling te wij zigen voordracht: mevr. W. H. J. v. d. Ouden-Quant en mevr. J. Z. v. d. Kwast-v. Overbeeke), zodat het college van B. en W. in afwij king van het reglement voor het be6tuur van het Burgerweeshuis de volgende aanbeveling deed ter voorziening in de vacature: mevr. J. Knulst-de Jonge en mevr. W. H. J. v. d. Ouden-Quant. Mi* du Croo verklaart dat het college van regenten en regentes sen juist wel rekening heeft willen houden met de door de raad ver langde bredere basis. Zij heeft daarom een vertegenwoordigster van de Prot. Orthodoxe groep ge noemd, omdat zij meent dat het college van regenten geen politiek college is, maar dat de godsdien stige inslag van de kinderen crite rium dient te zijn bij de benoeming van regentessen. Omdat mevr. J. Knulst-de Jonge vertegenwoordig ster is van de Vrijz. Prot. groep was het college van regenten en regentessen niet bereid de aanbe veling van mevr. v. d. Ouden- Quant terug te nemen. De voorzitter deelt mede, dat de P.v.d.A. reeds tot viermaal toe ver zocht heeft een vertegenwoordig ster van haar partij (richting) zit ting te doen hebben in het college. De P.v.d.A. kwam de persoon van mevr. Kunlst-de Jonge geschikt voor, omdat zij de Ned. Herv. gods dienst is toegedaan. Wethouder den Boer beaamde dit. In het feit dat bij herhaling is aangedrongen tot opneming van een P.v.d.A.-verte- genwoordigster heeft hij aan de aanbeveling in het college van B. en W. willen medewerken. Mr du Croo: „Dus U beschouwt het col lege van regenten en regentessen ook als een politiek collegeI" De heer Hoek licht nog toe, dat de P.v.d.A. de Prot. Chr. richting bij het doen van de aanbeveling niet uit het oog heeft verloren. De heer v. d. Doel vindt het niet verantwoordt als de grootste groep in de gemeente, nl. die der Prot. Orthodoxen, niet in het college zou zijn vertegenwoordigd. Als oplos sing doet hij "aan de hand, dat alle leden van het college hun mandaat ter beschikking stellen, waarna tot herbenoeming kan worden overge gaan .Dan kunnen de richtingenen verhoudingen zuiverder worden be paald. De voorzitter meent dat het col lege van regenten en regentessen de suggestie van de raad, over te gaan tot een bredere samenstelling, heeft genegeerd, maar hij vindt het voorstel van de heer v. d. Doel te ver gaand. Mr Keuning acht het fout dat de politiek in een dergelijk college be trokken wordt. Hoewel van Vrijz. Prot. overtuiging, kan hij toch niet meegaan met de aanbeveling van de eerste candidate. De voorzitter vraagt hoe het dan wel met de niet-kerkelijke kinderen moet. Mr Keuning wil de historie 'n woordje mee laten spreken. De voorzitter meent dat er dan nog wel meer zou moeten veranderen in dit verband. Na de stemming blijkt mevr. W. H. J. van den Ouden-Quant zeven en mevr. J. Knulst-de Jonge vijf stemmen te hebben verkregen, zodat eerstgenoemde is gekozen. De leden van de museumcommis sie, t.w. de heren dr J. J. Westen dorp Boerma, C. O. J. Hendrikse, P. v. Beveren, A. J. Argelo en J. Kosters worden m.a.s. herkozen. Ingezonden mededeling houdt de winter uit handen en voeten Eveneens met alg. st. worden herkozen de leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim, t.w. mej. P. A. W. Wisse en de hé ren A. F. van den Berge, P. J. ten Haaf en A. J. van 't Leven. Ter voorziening in de vacature ontstaan door vertrek van ir C. Koning wordt in de commissie benoemd de heer D. van den Akker. De bouw van een graansilo Hierna komt in behandeling een voorstel tot het verlenen van ont heffing inzake de bouwverordening aan de Coöp. Aankoopvereniging te Zierikzee voor wat betreft de hoogte van de te bouwen graan silo. Wethouder den Boer heeft ter zake een bespreking gehad met het college van G.S., dat a priori mede deelde een raadsbesluit in die zin goed te keuren. Ontheffing van de desbetreffende bouwvoorschriften zal derhalve worden verleend. Zulk een goedkeui*ing is vereist in verband met de maximale hoogte, die normaal op zeven meter is ge steld, krachtens de bepalingen gel dend voor het oude uitbreidings plan. Mr Keuning wil altijd zwichten voor de economische noodzaak van het te bouwen project, maar hij acht het toch wel nodig, gelet op de hoogte van 47 meter, er op toe te zien hoe er wordt gebouwd. Hij zou wel enige verfraaiing aange- bi-acht willen zien en hij is bang dat de architecten van het Centraal Bui-eau, hoe deskundig ook, toch een wat al te technische kijk op de zaken zullen blijken tc hebben, Wethouder den Boer deelt mede dat het C.B. nog niet weet op welke wijze dei*gelijke verfraaiingen aan te brengen. De voorzitter merkt op dat een dei-gelijke hoge silo tevoren nog nooit is gebouwd. Wethouder den Boer zegt dat men met de grondoppervlakte heeft moeten woekeren. Daarom is het project zo hoog geworden. Herinnerd wordt dat over de plannen ook de direc- teur van de Centraio Dienst gunstig heeft geadviseerd. De voorzitter meent dat mogelijk beelden kun nen worden aangebracht aan het gebouw, zulks in verband met een onlangs gedane suggestie op het congres van- de V.V.V.-contïct- commissic .Schouwen - DuiveLfflid. Deze beelden zouden de vreemde lingen symbolisch een welkom toe roepen. Tenslotte wordt dank ge bracht aan wethouder den Boer voor zijn besprekingen met het col- I Terstond verlichting en bevrijding van het geprikkeld f gevoel geelt U| Ingezonden mededeling lege van G.S. M.a.s. wordt hierna het voorstel aangenomen. Onder de hamer door gaat een voorstel tot vaststelling van de 3e wijziging van de arbeidsovexeen- komstenverox-dening 1954. Wyziging huurreglement B. en W. stellen voor een wijzi ging van de huuiTeglementen voor de 81 woningwetwoningen, 5 du- plexwoningen en 7 middenstands woningen van de gemeente in dier voege, dat het wenselijk wordt ge acht in het vervolg nieuwe huur- ders vóór het betrekken der wo ning een waarborgsom te laten be talen van f 50. Aan het einde van het huurcontract kan deze som aan betrokkene worden terugbetaald. De helft hiervan zou betaald dienen te worden vóór het betrekken der woning, de andere helft in de daar op volgende weken, tegelijk met de huur te voldoen met bedragen van vijf gulden. De heer Hoek vindt dit vooral voor arbeidersgezinnen toch wel buitengewoon bezwaax-lijk. Hij wil daarom de tweede f 25 over een periode van drie maanden zien uit gesmeerd. De voorzitter zegt dat de bepaling toch soepel zal worden toegepast. De wijziging is voorge steld om te voorkomen dat de ge meente in moeilijkheden komt door wanbetaling of vernielingen van het woningbezit. In moeilijke ge vallen is er dan altijd geld bij de hand om te kunnen betalen. In dien soepelheid wordt betracht kan de heer Hoek er zich mee vereni gen. Het voorstel wordt daarop aangenomen. Een voorstel geen bijdrage te verlenen voor een te organiseren ULO-dag gaat onder de hamer door. Het verlenen van een bij drage wordt niet in overeenstem ming geacht met de huidige sub sidie-politiek van de gemeente. Overeenkomstig een desbetref- fend verzoek van het bestuur van de Bijzondere school in 't Vrije wordt een voorstel aangenomen de vergoeding vakonderwijs nuttige handwerken vast te stellen op het maximum van f 545,24. Idem voor de vergoeding vakonderwijs licha melijke oefening op f 1920,67. Vastgesteld wordt de vergoeding voor het Bijzonder onderwijs over 1953 en van het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. De heer v. d. Doel wijst er op dat de school in 1953 stag natie in het onderwijs heeft gehad. Dit moet z.i. echter ook het geval zijn geweest met de Katholieke school. Hij maakt er daarom be zwaar tegen als aan de Chr. school 6/12 en aan de Katholieke school 12/12 van het vergoedingsbedrag zou worden uitgekeerd. In verband met een hiernaar in te stellen on derzoek wordt het desbetreffende voorstel aangehouden. Een voox-stel tot vaststelling van de vex-goeding exploitatie-uitgaven Lager Onderwijs 1953, gaat onder de hamer doox\ Op eervolle wijze wordt ontslag verleend - zulks op haar verzoek - aan mej. W. M. van Duuren, onder wijzeres aan de Beatrixschool voor Buitengewoon Lager Onderwijs. De heer Groenendijk deelt mede, dat nog een leex'kracht aan deze school binnenkort ontslag zal vx-agen en hij acht het nodig dat B. en W. een onderzoek instellen naar de mo tieven die leiden tot deze opeen volgende ontslagaanvragen. Dit wordt toegezegd als eventueel een nieuwe ontslagaanvrage bij B. en W. binnenkomt. Het maximumbedrag dat de ge meente in x*ekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's Gx-avenhage in debet kan staan wordt voor 1955 bepaald op f 250.000. Een wijziging van de vei-ordening op de Keuringsdienst voor Vee en Vlees gaat onder de hamer door. De heer Simmers informeert alleen of ook conti'óle wordt uitgeoefend op vleeswaren in de kruideniers winkels. Dit blijkt het geval te zijn. Een subsidie zal worden ver leend van f 5 per onderzoek, zowel aan de plaatselijke Stichting voor School- en Beroepskeuze als aan de Christelijke Stichting voor Be roepskeuze te Goes. Bovendien zal een subsidie worden verleend van f 30 voor de landbouwwintercursus. De begroting 1954 Hiexma kwam in behandeling de begroting 1954. Zowel bij de alge mene beschouwingen als bij de hoofdstuksgewijze besprekingen, werd uitvoerig over deze begroting gediscussieerd. Voor het verslag hiex-van mogen wij evenwel ver wijzen naar het nummer van mor gen, Vrijdag 26 November. Teoud voorde dienst De 104-jarige Turk AU Sjirn- sjek kreeg, toen hi) zich als re- cruut meldde, te horen, dat hij te oud was voor de dienst plicht. Sjimsjek is acht maal gehuwd geweest. Zijn tegen woordige vrouw is 28 jaar. Zijn oudste zoon is 87 en zijn jongste zoon zeven jaar. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 Nov. 3.49 v.m. 15.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 Nov. 3.09 v.m. 15.24 n.m. Springtij: 27 November. KERKNIEUWS Algemene week der gebeden De Evangelische Alliantie te Londen, die sinds 1846 ieder jaar een algemene week der gebeden uitschrijft, houdt in de eerste volle week van het nieuwe jaar thans voor de 109e keer, wederom een al gemene week der gebeden, Hel thema hiervoor is „Persoon en werk van de Heilige Geost". Een Nederlands comité, dat inter kerkelijk is samengesteld, treft voor ons land de voorbereidingen. ZIERIKZEE Uiteenzetting over Canada De heer C. van Reemst, voorlich tingsambtenaar van het Rijksar beidsbureau, die juist van een reis door Canada is teruggekeerd, gaf Dinsdagavond in „Concordia" een uiteenzetting van de bestaansmoge lijkheden, welke de Canadese land bouw aan de Nederlanders kan bie den, alsmede van de financiële hulp welke onze regering op het ogen blik verleent. Van de zijde der Herverkave lingscommissie gaf de heer van Lent een uiteenzetting van de bij zondere faciliteiten welke thans verleend kunnen worden aan emi grerende boeren uit het herverka- vellngsgebied. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee, de heer Goudx'iaan, leidde de sprekers in voor slechts een kleine groep be langstellenden. De heer van Reemst gaf aller- eex*st een uitvoerig exposé over de betekenis van emigratie welke diep ingrijpt, omdat men in het nieuwe land waar een andere taal wordt gesproken, van voren af moet be ginnen, waar andere levensomstan digheden en andere werkmethoden heersen. Bij de kaart vertelde de heer van Reemst over de uitge strektheid van Canada dat 15 milli- oen inwoners telt en 10 millioen km2, groot is. Daar door de toena me der bevolking de binnenlandse markt zich uitbreidt, biedt de land bouw goede perspectieven! Millioe- nen ha. grond zijn nog beschikbaar en duizenden landbouwbedrijven zijn er te koop. Veel gemengd be drijf wordt er toegepast, terwijl in de nabijheid van de grote steden de melkveehouderij toonaangevend is. De px*airieprovincies zijn ontslo ten nadat de spoorwegverbinding naar Vancouver tot stand kwam. Naast veeteelt wordt hier hoofdza kelijk het landbouwbedrijf uitge oefend. Het zijn de grote graanpro- vincies, waar men ook industrie vindt waar delfstoffen in de bodem aanwezig zijn. De Canadese rege ring past soepele maatregelen toe voor hen die zich in dit land wil len vestigen. De heer van Lent wees er in een korte causerie op welke voordelige faciliteiten onze regering toestaat voor landbouwers uit het hervex-- kavelingsgebied die naar andere landen wensen te emigrei'en, spe ciaal wat de geldsbedragen betreft die in buitenlandse valuta kunnen worden overgemaakt. Deze condi ties gelden evenwel niet onbeperkt, zodat zij die wensen te emigreren vrij spoedig de beslissende stap moeten wagen. Nadat een paar films over het uitgestrekte Canada waren ver toond was er gelegenheid vragen te stellen over de mogelijkheden zich in dit land te vestigen. Ingezonden mededeling Bescherm Uw Kinderen door bij gevatte kou de dreigende ge* varen te bestrijden met: KIN PER. HONING j SIROOP „Poes", schoentje, modderbad, wasexperiment en ontsnapping Poesje was komen aanlopen en Mientje was niet weinig vertederd. Poesje is eigenlijk geen goed woord want het gold allemaal een grote rode kater, die vol levenslust de wereld inkeek, mag Eilandman wel zeggen. Mientje zag heel wat in het dier en bracht het mee naar huis. „Huis" betekende in dit verband woonschip, zoals er tegenwoordig zovele liggen in de Oude (vertrouw de) Zierikzeese haven. De mama van Mientje voelde niet zo veel voor de volumineuze kat. Er zou niet veel meer aan bi) te schaven zijn en huisdieren zijn zo moeilijk op een woonschuit. Maar Mientje was er ook nog. Ze plengde tranen en ze betokkelde de teerste snaren, zoals kinderen dat kunnen, van het moederlijke hart. Poes bleef. Dat was het eindresultaat. Nu was er dadelijk bij zijn aankomst iets ge beurd, want Mientjes zusje, nieuws gierig geworden, had haar nieuwe schoentjes op de loopplank laten staan en was zo hard naar binnen gehold, toen poes kwam, dat een van de schoentjes met een fraaie boog in het (toen) hoge water van de Oude Haven verdween. Mama ging aan het dreggen en van alles kwam boven, oude zakken, banden en nog meer modderig onbruik baars, maar geen schoentje. Toen het water was gezakt werd de speurtocht opnieuw voortgezet, zon der resultaat evenwel. Hoe het al lemaal zo plotseling kon gebeuren begrijpt nog niemand, maar bij de laagste eb maakte poes een salto en verdween in de havenlijke mod der. Aller harten begonnen te spre ken en de tijd was rijp voor hel dendaden. Poes liet zich niet ge makkelijk vangen. Er kwam pu bliek aan de kant en niet weinig ook, want er waren veel inwoners, die meenden dat een mens te water was geraakt en in zo'n geval gaat dc naastenliefde een woordje mee spreken. Het zag zwart van het volk, zou Eilandman willen zeggen. Alles om poes, die tenslotte met vereende krachten op het droge werd gehesen. Beduusd van zoveel belangstelling wilde het dier snel de plaat poetsen, maar zijn nieuwe bazin wilde daar niets van weten en nog minder Mientje, die slechts GESPREKKEN VAN EILANDMAN met moeite kon worden weerhou den, haar bsmodderde lieveling te gen zich aan te drukken. Poes werd dus mee naar binnen genomen en daar kwamen de zeepoplossingen, de reinigingsmiddelen en het ko kende water op de proppen, om katerlief weer zijn eigen rode kleur ie hergeven. Nu, eenvoudig was dat niet, want klei van de Oude Ha ven hecht zich gelijk bekend. nogal stevig aan poezenhaar. Zo ligt dat wel hier in Zierikzee. Natuur lijk krijgt men zelfs een kater op de duur schoon, ook na een derge lijke modderonderdompeling. Ein delijk was het dan zover en het droogproces kon beginnen. Zegt U nu zelf, een natte poes de straat opsturen, dat kan niet. Het wilde allemaal nogal lukken en enkele uren nadien zat poes min of meer geforceerd te spinnen tussen het rood van de geraniums. In dit ver schrikkelijke kattenbreln moet toen echter een ontstellende gedachte zijn ontstaan en gevoed. In dit dier, dat zo lijfelijk de menselijke liefde ervoer en zo krachtdadig van een wisse dood xverd gered, is iets ont staan, dat geen naam mag hebben. Misschien slechts een heel klein ogenblikje heeft de deur van de woonschuit opengestaan, maar dat was voor poes voldoende om naar buiten te wippen, zoals poesen dat doen kunnen. Gewoon geruisloos wegwippen! Een uurtje nadien werd de vermissing geconstateerd en mama en Mientje hebben dat hele langgerekte „poes poes" over de Oude Haven laten schallen, maar wie er ook kwam, geen rode kater. In de haven dit ter geniststel ling zwom hij niet, zodat poes eenvoudig weg is gegaan. Zo maar weg, zoals poesen wel meer weg gaanzelfs om nooit meer terug te keren. Zo'n geval deed zich hier nu voor. Nog dezelfde dag klaagde mama haar nood aan een naburige schipbewoonster. „O", verklaarde die, „de rode kater?, die is al over- dl in de buurt hier in huis geweest". Het is niet nodig er nog veel van te zeggen, maar de kansen voor Mientje een poesenvondeling te mogen adopteren zijn er voor de toekomst bepaald slechter op ge worden, want men wist de herinne ring aan dc rode kater waarlijk zo maar niet uit op dat schip, dat iedere dag zo zacht deint op het water van de Oude (vertrouwde) Haven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2