ZIERIKZEESCHEHNIEBWSBOÖE Zwaar bombardement op de Vluchthaven verjoeg bezetters naar Brouwershaven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russische agent koos de zijde van het Westen Lagerhuis keurt verdrag over West-Duitsland goed Eisenhower verwacht verzwakking van Rusland's positie ZATERDAG 20 NOVEMBER 1054 No. 17046 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent. Losse nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (ma*, 15 mm) 11t- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIEI .Lange Nobelstreat A 171, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr, 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierlksee RedacteurM- BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Represailles tegen zijn gezin 1 Indertijd is gemeld, dat Nikolai Chochiof, toen agent der Sovvjet- russische geheime dionst, de zyde van het Westen heeft gekozen, toen h(j zich in West-Duitsland bevond, met de opdracht Georgi Oklovitsj, een anti-communistische leider van Russische uitgewekenen, te ver moorden. Chochiof heeft op een destijds gehouden persconferentie medegedeeld dat z(jn vrouw, bU het vernemen van zijn opdracht, had gezegd: „Ik wil niet de echt genote van een moordenaar zjjn. Als je deze opdracht volvoert, zul len ons zoontje en ik je verlaten". Chochiof heeft destijds ook, in een uitzending naar de Sowjet- Unie, voor „The Voice of America" gesproken. Agenten van Westerse inlichtingendiensten waren van plan geweest vrouw en zoontje van Chochiof, benevens zijn zuster, in veiligheid te brengen, vóór hij zijn radio-toespraak hield. Dit plan was echter, om hem onbekende rede nen, mislukt. Het gezin-Chochlof woonde in Moskou. „Ik denk, dat mijn gezin en mijn zuster thans in de Sowjet-Unie als gijzelaars worden vastgehouden. Zij zullen naar een concentratie kamp worden gezonden, om daar in te sterven, tenzij het Westen zich hun lot aantrekt", verklaarde hij. Chochiof deed een beroep op het Amerikaanse volk om brieven over deze zaak aan zijn vertegenwoor digers in het Congres en aan de Verenigde Naties ie zenden. „In dien van Westerse zijde of door de Verenigde Naties op een onderzoek wordt aangedrongen, zullen mijn gezin en mijn zuster blijven leven", zeide hij. Hoopvolle onderhan delingen over Formosa De Verenigde Staten en nationa listisch China hebben goede vorde ringen gemaakt bij onderhandelin gen over een verdrag ter waarbor ging van Formosa en de naburige eilandengroep der Pescadores tegen een communistische aanval, aldus is Vrijdag te Washington van ge zaghebbende zijde vernomen. Een moeilijker punt wordt ge vormd door de in nationalistische handen zijnde eilandjes ter hoogte van de Chinese kust, als Quèmoi, Tatsjen en Tsjankai. Gemeld wordt, dat de Verenigde Staten nationalis tisch China hebben verzocht deze eilandjes te ontruimen, zulks in ruil voor het sluiten van een twee zijdig verdrag, waarin de onschend baarheid van Formosa en de Pesca dores wordt gewaarborgd. Genera lissimus Tsjiang Kai Sjek zou zich tot dusverre tegen een dergelijke overeenkomst hebben gekant. Versterkingen langs Tsjechische grens Generaal Alexei Cepicka, eerste vice-premier en minister van De fensie van Tsjechoslowakije, heeft in een toespraak van 14 November te Kromeriz gezegd, dat Tsjecho slowakije gedwongen is een reeks versterkingen langs de westgrens te onderhouden. „Want het kapita listische West-Duitsland was de vij and van het Tsjechoslowaakse volk gebleven". De andere grenzen wa ren niet verdedigd. De toespraak was afgedrukt in het nummer van 17 November van „Rude Pravo", dat Donderdag te Wenen ontvangen werd. Bijna twee millioen Oost- Duitse vluchtelingen Heinrich Kreil, wethouder voor maatschappelijke zaken van West- Berlijn, heeft bij de ingebruikstel ling van een nieuw gebouw in het vluchtelingenkamp Marienfelde, bij Berlijn, verklaard dat 1.800.000 Oost-Duitsers sinds 1047 naar het Westen zijn uitgeweken. Diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Peking-China Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt het volgende mede: De regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de regering van de Chinese volksrepubliek zijn na onderhandelingen, gebaseerd op de gemeenschappelijke wens om tussen beide landen diplomatieke betrek kingen te vestigen, overeengeko men wederzijds over te gaan tot het benoemen van zaakgelastigden. Gelijk bekend heeft Nederland de Chinese volksrepubliek in 1950 erkend, doch tot een formele uit wisseling van diplomatieke verte genwoordigers was tot nu toe nog niet besloten. De besprekingen in Peking werden gevoerd door dr. H. J. Zeeman, ambassaderaad, die thans aldaar als zaagelastigde zal optreden. Russische militair vraagt asyl Een Russische militair, gewapend met twee machinepistolen en ver scheidene handgranaten, heeft in West-Duitsland asyl gevraagd, al dus een woordvoerder van de Britse hoge commissie, dié hieraan toe voegde, dat de man door de Britten wordt vastgehouden. De militair, wiens rang en naam niet bekend is gemaakt, was enige dagen geleden in de bu.urt van Helmstedt over de grens tussen Oost- en West-Duitsland gekomen na een kameraad te hebben neer geschoten. Plaatselijke autoriteiten achtten het mogelijk, dat de neer geschoten Rus een vluchteling had trachten tegen te houden. Engeland zat in de mist Engeland heeft weer eens een echte „Londense mist" beleefd. Het eiland zat potdicht, maar tegen Donderdagavond begon de mist op te trekken. Er waren toen nog wel nieuwe banken in aantocht, maar deze waren minder dicht. In enkele delen van het land was het echter 's avonds nog zo mistig, dat men slechts tien meter zicht had. Inwo- ners van Londen, die gingen win kelen, droegen mistmaskers of had den dassen om het hoofd. Al het luchtverkeer en verkeer te water te Londen kwam tot staan. In Southampton, Portsmouth en Glasgow had men ook bijzonder veel hinder van de mist. Een gemeentelijk presentje Beeselse bevolking krijgt „burgerschapsboekjes" De raad van Beesel-Reuver heeft een bedrag uitgetrokken voor de aankoóp van boekjes „Burgerschap en Burgerzin", die met een voor woord van de burgemeester zullen worden uitgereikt aan alle ingeze tenen op de dag, waarop zij het ac tief en passief kiesrecht verkrijgen, dus bij het bereiken van de 23-ja- rige leeftijd, B. en W. achtten het nodig, dat onder de bevolking meer belang stelling voor de publieke zaak komt. Het uit te reiken boekje geeft een inzicht in de inrichting van het lands-, provinciaal- en ge meentebestuur, voorafgegaan door een beknopt historisch overzicht; het wordt besloten met een aan sporing zich te interesseren voor gemeenschapsbelangen op verschil lend terrein. Vele socialisten onthielden zich Één schot twee hazen De 79-jarige heer M. A. Lan- geveld te Den Burg (Texel) heeft tijdens de jacht met één schot twee hazen doen sneven. De tweede haas die de jager en passant neerschoot, kwam nl. plotseling te voorschijn pal achter het dier waarop hij zijn geweer had gericht. Ofschoon het zeer onwaar schijnlijk lijkt, is het beslist geen jagerslatijn, want het ge beurde in tegenwoordigheid van twee drijvers. Na een storm aan de noord kust van Sicilië werden drie vis sersvaartuigen vermist, doch twee daarvan zijn nog veilig in de haven teruggekeerd. Men verkeert in ern stige ongerustheid over de vermiste vissersboot. De zeven landen die de Wes telijke resolutie over atoomkracht voor vreedzame doeleinden indien den, hebben Donderdag overeen stemming bereikt over wijzigingen die, naar verluidde, aanvaardbaar zullen zijn voor de Russen. Het Britse Lagerhuis heeft Don derdagavond het Parjjse verdrag over West-Duitsland met 264 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Het me rendeel van de socialisten onthield zich van stemming. De stemming was geëist door en kele linkse socialisten, onder wie pacifisten. Bevan en zijn aanhan gers behoorden tot degenen die zich van stemming onthielden. Groot-Brittannië is het eerste land van de negen staten die het verdrag ondertekenden, waarin het verdrag in het parlement wordt goedgekeurd. De Britse eerste-minister, Sir Winston Churchill, had eerder ge zegd, dat het de politiek van de re gering is om met alle middelen be krachtiging van de Londense en Parijse verdragen teweeg te bren gen. Daarna zal het tijd zijn om op basis van de verdragen aandacht te besteden aan een betere verhou ding met de Sowjet-Unie. Het socialistische parlementslid Strachey zeide eerder, dat de eer ste-minister zich voorstander had genóemd van onderhandelingen met; de Sowjet-regering. Strachey vroqg of Churchill de bondgenoten van: Groot-Brittannië zal raadple gen over voorbereidingen voor der gelijke besprekingen, terwijl de be handeling van de verdragen nog aan de gang is. De besprekingen zouden kunnen worden gehouden in de weken voordat de laatste be trokken regering het negenmo- gendhedenverdrag over W.-Duits- land zou hebben bekrachtigd, aldus de socialist. Hij vroeg of het niet verstandig zou zijn de bedoelingen van de Sowjet-Unie ten aanzien van Duitsland te peilen, voordat Bijna anderhalf millioen voor vluchtelingen Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft weer f 84.000 ontvangen. Daarmee was het totale bedrag op Donderdagavond f 1.458.000. het onherroepelijke besluit zou worden genomen, waardoor belde delen van Duitsland bewapend zou den worden. Churchill antwoordde: „Ik sta precies op het tegengestelde stand punt". Hij zeide niets ergers te kunnen bedenken dan het belem meren van de bekrachtiging van de verdragen. De Britse eerste-minister zeide te hopen, dat omstreeks Kerstmis de bekrachtiging voltooid zal zijn. Erger dan in watersnoodgebied Binnenwegen rond Arcen volmaakt onbegaanbaar Een raadslid van de Limburgse gemeente Arcen en Velden heeft tijdens een vergadering van de ge meenteraad voorgesteld, na afloop van de zitting een „avondlijke" tocht met de gehele raad te maken over de binnenwegen. De bedoeling van het voorstel was volgens hem, de vroedschap ter plaatse te con fronteren met de toestand van deze wegen, die op vele plaatsen als ge volg van het natte weer gedurende de laatste maanden, onbegaanbaar zijn geworden. Hij vond echter geen steun bij zijn medeleden, van wie één tevo ren juist had verteld, dat een weg zodanig op een sloot was gaan lij ken, dat eenden er zo door werden aangelokt, dat zij er luid kwakend op rondzwommen Hoewel een groot deel van de be volking van de gemeente van deze binnenwegen gebruik nioet maken, zeide de burgemeester, zijn de fi nanciële middelen van de gemeente niet opgewassen tegen de teisterin gen, die de wegen door de regen hebben moeten ondergaan. De ernst van de toestand wilde hij niet ont kennen, doch hij zag geen moge lijkheden om hierin afdoende ver betering te brengen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 5 Een kalm bevel werkt meer 0 uit dan een, dat met heftigheid a wordt gegeven. Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Zuidelyke wind Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer na In de nacht hier en daar vorming van mist; overdag zwakke, later matige wind tussen Zuid en Zuidoost; na in de nacht plaatselijk in het bin nenland lichte vorst, overdag on geveer dezelfde temperatuur als Vrijdag. 21 Nov. Zon op 8.09, onder 16.42. Maan op 4.10, onder 14.33. 22 Nov. Zon op 8.10, onder 16.41. Maan op 5.09, onder 14.50. 23 Nov. Zon op 8.12, onder 16.40. Maan op 6.17, onder 15.12. Nieuwe maan: 25 Nov. te 13.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 Nov. 0.12 v.m. 12.28 n.m. 22 Nov. 1.05 v.m. 13.17 n.m. 23 Nov. 1.51 v.m. 14.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 Nov. 12.12 n.m. n.m. 22 Nov. 0.35 v.m. 12.57 n.m. 23 Nov. 1.18 v.m. 13.38 n.m. Springtij: 27 November. TIEN JAAR GELEDEN Mensen uit Haamstede moesten graven te Bruinisse In de Italiaanse Alpen zijn Woensdagnacht vier personen dood gevroren, toen de temperatuur, als gevolg van de plotseling ingeval len winter, daalde tot twintig gra den Celsius onder nul. In Zuid-Italië en op Sicilië heb ben zich op vele plaatsen overstro mingen voorgedaan als gevolg van zware regenval en storm. De oude havenwijk van Bari moest door de bevolking worden ontruimd, toen dit stadsgedeelte Woensdagavond bijna 2 meter onder water kwam te staan. Moeilijkheden met bondgenoten Vooraanstaande leden van het Amerikaanse Congres hebben ver klaard, dat president Eisenhower en minister Dulles Woendsag op hun bespreking met Congresleiders hebben verklaard te geloven, dat de Russen moeilijkheden ondervin den met hun communistische bond genoten en dat als gevolg daarvan de positie van Rusland zwakker zal worden. De democratische senator Walter George, die, naar men verwacht, voorzitter zal worden van de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, zei, dat Eisenhower en Dulles steeds meer schijnen te menen, „dat wij bezig zijn een krachtiger positie in te nemen bij de behandeling van moeilijke we reldvraagstukken". De huidige republikeinse leider van de senaat, Wiliam Knowland, echter zou op de conferentie van Woensdag opnieuw hebben aange drongen op verbreking van de di plomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Verbreking van de betrekkingen, vroeger reeds door president Eisenhower verworpen, zou volgens hem een „morele sanc tie" tegen verdere uitbreiding van de communistische invloed inhou den. III. Het is nu zachtjes aan half Oc tober. Het schip dat door de Brue- naars voor de haven tot zinken is gebracht, wordt door de Duitsers gelicht en achter de kleine dam gezet. Dat betekent dus, dat de ha ven weer open is, zodat niet alleen schepen kunnen binnenvaren, maar ook dat door de Duitsers schepen kunnen worden weg gehaald. En dat gebeurt dan ook prompt. Op een morgen is het schip van de ton- nenlegger S. Beekman verdwenen. Gewoon door de Duitsers gestolen. In Zierikzee zijn er koopjes te halen. Men kocht voor f 40 een costuum ,ten stadhuize van Zierik zee. De mensen stonden er voor in de rij. Bakker Hirdes staat te bakken, op blote voeten, want de wind jaagt het water weer hoog op, zo dat men in de bakkerij moet pootje baden. Er wordt veel bot gevan gen, men vangt dikke paling, er was er wel een bij van drie pond. Een huis in de Oudestraat van de familie Wemmers wordt door de Duitsers ingericht tot „Lazaret" en de Duitsers komen zeggen dat de schippers met hun vaartuigen naar Dordt zullen moeten gaan varen in convooi, Jets waar men natuurlijk geen zin in heeft. Overdag ziet men niets meer op het water, er wordt alleen 's nachts gevaren, maar ook dan verkeert men voortdurend in levensgevaar. Gelukkig blijft het bij dreigen en commanderen, de or der wordt niet uitgevoerd. Van St.- Philipsland worden per roeiboot aardappelen en groente aange voerd, ook komt men wel een en kele keer uit Zierikzee met deze producten. Op Woensdag 25 October komt bevel dat de Ned. Herv. pastorie moet worden ontruimd. Huisraad en boeken van ds. Marsman worden overgebracht naar het pand Oude straat van de heer S. de Waal. In de pastorie wordt stro gebracht om als slaapgelegenheid te dienen voor 40 mensen uit Haamstede, die hier worden tewerk gesteld om één- mansgaten te graven in de dijken. In het huis van de dames van den Berg logeert de Duitser die opzich ter is over dit werkvolk. Hij heeft twee „moffenmeiden" bij zich. Ook de mannelijke inwoners van Brui nisse worden gevorderd om gaten te gaan graven. Van Zaterdag tot en met Maandag is men daarmee bezig. Op 31 October maken de Duitsers de motoren van de in de haven liggende schepen onklaar. Op 1 November worden 5 fietsen ge vorderd. Rode Kruis-schepen komen voor bij, richting Holland en 's nachts ook veel andere vaartuigen. In de sector Steenbergen-Willemstad ziet men op vijf verschillende plaatsen grote branden. Nieuwe invasie Voortdurend komen ze van de Vluchthaven weer om fietsen en op 3 November komt er weer een in vasie Duitsers in het dorp. De Vluchthaven ligt weer vol Duitse schepen en van al deze schepen ko men soldaten en matrozen en drin gen elk huis binnen, dat zij op hun plundertocht tegen komen. Dit gaat ook Zaterdag door en de Bruenaars ergeren zich niet alleen aan deze plunderende en vernielende „Jer ries", maar ook aan de „Tommies", die over de Vluchthaven vliegen en maar doen of er niets aan de hand is. Een haven vol schepen en er wordt geen schot op gelost. Zo breekt Zondag 5 November aan. Dit wordt dan de meest sensatio nele dag tot dusver beleefd, al zul len er nog komen waarbij deze maar kinderspel is, maar dat wist men toen nog niet. Nauwelijks is ten huize van de Korte de kerkdienst begonnen, of in de Vluchthaven slaan de eerste granaten in. Maar ook op het dorp gaat het nu granaten regenen. Als het een uur geduurd heeft en er van de Boomdijk Bruenaars naar het Veerhuis zijn gekomen, komen ook de Duitsers van de Vluchtha ven vluchten. De meesten druipnat, zij zijn zo van boord In de Vluchthaven ge sprongen, toen het daar mis ging. Er liggen onder möer ook drie gro te landingsboten in de Vluchtha ven. De Duitsers willen naar Brou wershaven en grif wijst men hen welke kant ze dan gaan moeten. Zij delen tabak en sigaretten uit. Om half zes is het weer stil, maar in de Vluchthaven liggen de Duitse schepen te branden. Van de bewo ners van Bruinisse is gelukkig nie mand gewond, maar dit kan van de Duitsers niet gezegd worden. 's Avonds om 9 uur krioelt het van Duitsers op weg naar Brou wershaven. Er zijn vele gewonden (1 op 3), en ook vele doden, onder meer de kapitein van een landings boot. De gewonden worden in het Veerhuis neergelegd en men eist draagbaren voor de zwaar gewon den. Maar die zijn er natuurlijk niet, dus behelpt men zich maar met ladders en zo vertrekt alles 's nachts in de richting Brouwers haven. Er waait een krachtige wind met zware regenbuien uit Noord westelijke richting en de Duitsers hebben dus letterlijk en figuurlijk de wind tegen. Er sloegen granaten in in de ha ven en zij gierden langs de ramen van het Veerhuis, maar de schepen werden gelukkig niet getroffen, evenmin als de huizen op de haven. Nog slechts vier Duitsers worden de volgende dag geteld. Dertigduizend employé's bij Philips De 30.000ste employé bij de N.V. Philips te Eindhoven is Donderdag avond officieel verwelkomd. Het was de 24-jarige P. j, van Gerwen te Eindhoven, die op het natuur kundig laboratorium te werk is ge steld.. Het aantal werknemers bij Phi lips bedroeg in 1892: 30; in October 1927 werd de 10.000ste employe in geschreven; in 1950 waren er 22.000 en in het begin van dit jaar 27.000. Het aantal werknemers bij Phi lips in Nederland bedraagt thans 50.300 en in de gehele wereld 120.000. Kerkherstel van Seroos- kerke moet wachten op de toren Restauratie gebouw aanbesteed Een innige vermenging bestaat er te Serooskerke tussen kerk en wereld, voorzover het de gebouwen betreft en dat geeft enige moeilijk heid, daar restauratie van beide ob jecten dringend nodig is. Zoals be kend immers is de toren bezit van de burgerlijke gemeente, terwijl het gebouw eigendom is van de Ned. Hervormde Gemeente. Deze week echter vond de aan besteding plaats van de restauratie van het kerkgebouw. Hoogste in schrijver was de firma van der Velde te Serooskerke (f 136.500) en de laagste inschrijver firma Bom en Zn. te Burgh (f 129.200). Het werk is evenwel nog niet gegund. Over het tijdstip waarop met de bouw kan worden begonnen kan nog niets met zekerheid worden gezegd, juist omdat het ook eerst met de toren in het reine zal moe ten komen. Deze toren hangt ruim één en een kwart meter uit het lood en zal dus gestut moeten wor den. Verwacht wordt wel dat in de loop van 1955 met kerkrestauratie kan worden begonnen. Intussen blijkt uit de aanbesteding, dat het door het buitenland geschonken ge bouw, dus niet de functie van kerk gebouw zal gaan innemen. Op de historie van het kerkgebouw en de door de restauratie aan te brengen verbeteringen en vernieuwingen komen wij nog nader terug. Prins Bernhard heeft Don derdag een bezoek gebracht aan Nederlandse troepeneenheden die in Duitsland aan het oefenen zijn. De Prins vloog naar een vliegveld in de buurt van Hannover en keerde des middags laat naar Val kenburg terug om in den Haag nog een vergadering bij te wonen. Het aantal lijders aan typhus in Benevento (Zuid-Italië), is tot 1.492 gestegen als gevolg van een epidemie, die zich uitbreidt in de stad van 50.000 zielen. Alle scholen zijn gesloten. In de afgelopen drie weken zijn zes personen aan typhus gestorven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1