West-Duitsland zal moeilijk uit N.A.V.O. kunnen treden Pleegzuster Bloedwijn September-storm van 1911 bracht archeologische bal aan het rollen Tunesische regering wil einde maken aan bendewezen in het land BSEBSBBB LEVENS- lijnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 - No. 17645 Bevelhebber kan „benzinekraan" dicht draaien De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft Woens dag aan het begin van het twee daagse debat in het Britse Lager huis, over de overeenkomsten van Londen en Parijs, over de West- europese defensie o.m. gezegd, dat de ingestelde waarborgen het West- Dultsland buitengewoon moeilijk zullen maken uit de NAVO te treden. Zonder benzine bijvoorbeeld kan geen modern leger funge ren, zo zei Eden. De opperbe velhebber van de NAVO „kan de kraan diehtdrpaien". De minister zei van kanselier Adenauer een brief te hebben ont vangen, waarin deze liet zien, dat de Westduitse productie en import van splijtbare stof voor de volgende twee jaar niet meer zau zijn dan het noodzakelijke voor burgerlijk onderzoek en experimenteren. Dit zal bestaan uit het bouwen van een kernreactor met een capaciteit van niet meer dan tien Megawatt, een „zeer bescheiden omvang", aldus Eden. De Westduitse kanselier schreef met nadruk van plan te zijn in nauw contact met ons te blijven en ons te raadplegen over de ontwik keling van een programma voor burgerlijke doeleinden, aldus de minister. Generaal Naguib tijdelijk met pensioen Generaal Mohammed Naguib, de afgezette president van Egypte, die nu onder bewaking in een villa op een afstand van 45 km van Cairo woont, is tijdelijk met pensioen ge zonden op half salaris, aldus is Woensdag uit betrouwbare bron te Cairo vernomen. Dit betekent dat hij nu 15.370 gulden per jaar zal beuren in plaats van zijn volle jaarwedde als pre sident van 31.000 gulden. 0e vliegende schotels Een kwestie van „collectieve psychose" Een lid van de Franse Academie voor de Medische Wetenschap, Houyer, heeft te Parijs „de vlie gende schotels" „een collectieve psychose" genoemd. De „psychose van de vliegende schotels" is toe te schrijven aan angst, foutieve denk beelden en groepsomstandigheden. De foutieve denkbeelden worden ontwikkeld door de machtige mid delen van de moderne nieuwsver- spreiding, aldus Houyer. De massa komt meer onder de indruk van de geheimzinnigheid van de schotels en de gedachte aan het gevaar dat aan ze wordt toege schreven, dan van redelijke ver klaringen en kennis van feiten. De psychose wordt steeds sterker in de wereld en brengt eenvoudi- gen van geest er toe te geloven in spionnage en misschien zelfs in agressie van de zijde van Marsbe- woners, aldus Houyer. Verschei dene andere leden van de Acade mie stemden met hem in. Zal Zweden geroofd goud teruggeven? Nader verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat er nog niets be kend is over een te verwachten te ruggave aan Nederland van in Zweden achterhaald goud. De aan dacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat krachtens de op 24 Januari 1946 te Parijs gesloten overeenkomst het door de Duitsers in de bezette landen geroofde goud, dat wordt teruggegeven, wordt ge stort in een gemeenschappelijk fonds. Dit fonds wordt beheerd door Frankrijk, Engeland en Ame rika, die beslissen, hoeveel van het terugontvangen goud aan de recht hebbende landen zal worden terug gegeven. Nederlands vergif tegen Marokkaanse sprinkhanen Zoals men weet, wordt Marokko op het ogenblik geteisterd door een enorme sprinkhanenplaag, die het land in steeds groter ellende en ar moede dompelt. Op het ogenblik verwacht men nog gigantische gol ven sprinkhanen. De Marokkaanse regering heeft zich ter bestrijding van deze plaag in verbinding ge steld met de Nederlandse che mische industrie. Zeer grote orders voor het chemische middel Hexij- clan zijn geplaatst. Een deel daar van zal per vliegtuig naar Casa blanca en Agadir worden overge bracht. Daartoe zijn Sabena-vlieg- tuigen gecharterd. Duur kopje koffie „Wilt u een kopje koffie met me gaan drinken?" zo sprak op de Caolslngel in Rotterdam een ongeveer 34- jarige man een even oude vrouw aan. De uit nodiging werd aangenomen en even later zat het tweetal in een restaurant. Het beloof de kopje koffie werd geser veerd. Toen-de kennismaking leek te vorderen, vroeg de man of zij hem even wilde excuse ren, hij moest even een bood schap doen. Na een kwartiertje was h\j echter nog „aan het boodschappen doen". Het werd een half uur, een uur, maar de ridder van het kopje koffie kwam niet meer opdagen. Na anderhalf uur werd het de vrouw toch te bar en zij trok haar mantel aan. Daarmee wachtte haar nog een teleur stelling, uit de mantelzak bleek haar portemonnaie met 50 te zijn verdwenen, zodat zij haar koffie nog niet eens betalen konom van de zijne nog maar niet te spreken Het begint te winteren in Europa In Frankrijk, Italië, West-Duits land en Oostenrijk is Woensdag sneeuw gevallen en de temperatuur is op vele plaatsen omstreeks of onder het vriespunt geweest. Voor het eerst in deze herfst is te Berlijn lichte sneeuw gevallen, die snel wegsmolt. Op de hoogste berg in West-Duitsland, de Zug- spitze, werd de laagste tempera tuur van het seizoen gemeten, na melijk 21 graden Celsius onder nul. Er werd sneeuwval gemeld uit het Zwarte Woud en andere streken. Te Mont Dore aan de voet van de gelijknamige berg in Midden- Frankrijk viel de eerste sneeuw. Te Clermont-Ferrand, Toulouse en Marseille vroor het drie graden. Ingezonden mededeling Een nuttig en beslist welkom geschenk voor de komende feestdagen is voor uw zieken en herstellenden Een wijn, heerlijk van smaak en in hoge mate bloedzuiverend en zenuwversterkend Vraagt uw apotheek of drogist Het personeel dat is belast met het onderhoud van het Bucking- hampaleis, het parlementsgebouw en de regeringsgebouwen in Lon den, heeft besloten geen overwerk meer te verrichten. Het besluit is een gevolg van het ontslag van 43 personeelsleden. De ongeveer 300 electriciens die in de Londense ha ven werken, hebben besloten geen overwerk meer te verrichten, zulks ter ondersteuning van de „verge ten" staking van 8.000 werfarbei- ders. Uit Schouwen's vroegste geschiedenis Rijke vondsten in het Domaniale duingebied met steun van de Fransen De verkoolde lijken van zes personen zijn uit het puin van een huis in Napels gehaald na een ont ploffing in de kelder, waar een clandestiene vuurwerkfabriek was ingericht. Veertien personen wor den vermist. Men neemt aan, dat zij ook om het leven gekomen zijn en onder het puin liggen. De Tunesische eerste-minister, Tahar Ben Ammar, heeft de Fran se regering Woensdag de verzeke ring gegeven, dat zfo'n regering met Franse steun een einde wil maken aan het nationalistische bendewe zen in Tunesië. Dit werd te Parijs medegedeeld na een bespreking van anderhalf uur tussen B$n Ammar, diens staatssecretaris Aziz Djelloeli, de Franse minister van Financiën en waarnemende eerste-minister, Ed gar Faure, en de Franse minister van Tunesische en Marokkaanse Zaken, Christian Fouchet. In de desbetreffende bekendma king wordt gezegd, dat Faure en Fouchet de verrassing van de Fran se regering tot uitdrukking hebben gebracht over besluiten van de Na- Bijeenkomst N.A.V.O.- raad medio December De jaarlijkse bijeenkomst van de Navo-Raad van ministers zal op 17 en 18 December te Parijs wor den gehouden. Gesproken zal wor den over de resultaten van het af gelopen jaar en de plannen voor het komende jaar. Ter voorbereiding van de confe rentie komt de militaire commissie van de Navo op 22 dezer te Was hington bijeen en vervolgens op 13 en 14 December te Parijs. In aan sluiting hierop wordt op 15 Decem ber in de Franse hoofdstad een ge combineerde vergadering van de militaire commissie en de perma nente vertegenwoordigers van de Navo-Raad gehouden. GASTON DOMINICI, de Franse boer uit Lurs, die ervan wordt be schuldigd de Engelse voedingsex pert Sir Jack Drummond, en diens vrouw en dochtertje, die met va- cantie in de buurt van z\jn grond gebied kampeerden, te hebben ver moord, is Woensdag voor het eerst voor het gerechtshof te Dignc ver schenen, waar zijn zaak in hoger beroep wordt behandeld. Foto: Gaston Dominici tussen twee bewakers in de beklaagdenbank. tionale Raad van de Nationalis tische nieuwe-grondwetspartij, die in de Tunesische regering verte genwoordigd is. De Raad had een beroep gedaan op de Franse rege ring om de operatie tegen de ge wapende nationalisten te beëindi gen en had de Tunesische regering verzocht om maatregelen om de nationalisten ongehinderd naar hun haardsteden te laten terugkeren. De Nationale Raad drong ook aan op opheffing van de staat van be leg in Tunesië, terugkeer van lei ders van de nieuwe-grondwetspar tij naar hun land, vrijheid voor alle politieke gevangenen en sluiting van interneringskampen. Volgens de bekendmaking van Woensdag hebben Ben Ammar en Djelloeli de Franse ministers me degedeeld, dat deze resoluties van de Nationale Raad van de nieuwe- grondwetspartij op geen enkele wijze afbreuk doen aan door de Tunesische regering genomen be sluiten. 2500 jaar oude urn gevonden Tijdens opgravingen die worden verricht door de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek op een heuvelachtig terrein, aangeduid met de naam Hankenbergen, gele gen aan de straatweg tussen Zuid- barge en Erica, is een grote urn ge vonden, welke naar men aanneemt dateert uit de zesde eeuw voor Christus, zodat zij vermoedelijk 2500 jaar oud is. De urn werd vol komen gaaf aangetroffen en zal na droging worden ondergebracht in de Oudheidskamer te Emmen. Het onderzoek staat onder lei ding van dr P. J. R. Modderman. Een onderzoek door prof. A. E. Gif fen in dezelfde omgeving, bracht in 1944 eveneens enige urnen aan de oppervlakte. De Ver. Staten zijn Woensdag officieel op de hoogte gebracht van de vrijlating van Noël Field en zijn vrouw Herta, een Amerikaans echt paar dat vijf jaar geleden in een communistisch land in Oost-Euro pa verdween. Het Hongaarse pers bureau meldde Dinsdag, dat het echtpaar was vrijgelaten, omdat de tegen Fields uitgebrachte beschul digingen achteraf vals gebleken zijn II De heer J. A. Hubregtse heeft ge tracht na te vorsen of er bewoning buiten het duingebied is geweest in de Germaans-Romeinse tijd. Merkwaardig genoeg waren het wijlen architect Joh. Hoogenboom en de heer J. M. de Nooijer die de eerste sporen hiervan vonden in „Brabers" (gemeente Haamstede) en we] Romeinse en „inlandse" scherven. In 1948 bracht de bodem- kartering onder leiding van ir S. F. Kuipers, nadere gegevens door vondsten van veel Romeins aarde werk ten N.W. van Looperskapelle. Deze bodemkartering heeft buiten gewone gegevens opgeleverd voor de oudste gesteldheid van ons eiland. Oude dijken en waterlopen konden met grote nauwkeurigheid worden vastgesteld. Het merkwaar digste was wel de ontdekking van een landschap in de „Vlake", ten Oosten van Serooskerke, dat da teert uit de tijd van 5000 jaar voor Christus, toen ons land nog be hoorde tot het „Wadden- en poel landschap". In 1949 stelde de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek, onder persoonlijke leiding van haar onderdirecteur dr P. Gla- zema, een onderzoek in op het dorpsplein en in de kerk te nesse, rond welk gebouw een gracht heeft gelegen, terwijl spo ren werden gevonden die kun nen wijzen op een zgn. verdedigd kerkhof, zoals ook op enkele plaat sen in Friesland zijn gevonden. Dr Glazema vond trouwens de hele aanleg van de dorpsbrink met zijn er om heen lopende wegen van typisch Friese aanleg. De vluchtbergen Van de vele die er geweest zijn, resten nog maar enkele, waarvan die te Eikerzee de bekendste is. Tot 1938 was de algemene theorie dat deze bergjes hadden gediend als wijkplaatsen bij overstroming. Ook Hubregtse is tot zijn dood die mening trouw gebleven. In 1930 publiceerde echter dr P. Tack een artikel in het'Archief van't Zeeuws Genootschap over de „Walcherse werven", waarin hij zeer uitvoerig en niet zonder succes de stelling opwerpt dat de vluchtbergen zijn opgeworpen door de Noormannen in de negende eeuw na Christus en dienden als strategische verdedi gingspunten in de door hen bezette Zeeuwse eilanden. Een uitzondering is dan de ruim twintig jaar geleden afgegraven berg te Duivendijke, waaruit Hu bregtse enkele Romeinse vondsten verzamelde en die in aanleg veel overeenkomst vertonen met de Friese en Groningse terpen of wier den. Het laatste woord is hierover echter nog niet gesproken, even min wellicht als over de „Hayman- landen", waarover Hubregtse in het Archief een uitvoerig artikel pu bliceerde en waarin hij betoogt dat dit Hayman, „Noorman" betekent, een stelling die door alle deskun digen met grote stelligheid ver worpen wordt. Het Deltaplan en de mossel- en oester- cultuur Dr Drees bracht bezoek aan Yerseke Woensdag heeft minister-presi dent dr W. Drees op uitnodiging van het gemeentebestuur een be zoek aan Yerseke gebracht teneinde zich op de hoogte te stellen van de problemen en gevolgen die een eventuele afsluiting van de Ooster- schelde voor de oester- en mossel cultuur mee zou brengen. Na een begroeting in het ge meentehuis heeft de minister-pre sident een mosselconservenfabriek, een kreeftenpark en enige grote oesterkwekerijen bezocht. Hierna werd een bespreking gevoerd met gemeentebestuur en afgevaardig den uit de Zeeuwse visser ij wereld. Na afloop verklaarde dr Drees dat het bezoek zeer instructief is geweest. Naar zijn mening is de Oosterschelde een zeer voornaam onderdeel van het Deltaplan maar het advies van de Deltacommissie zal in deze wel van overwegende betekenis zijn. Dr Drees verwacht dat een beginselvoorstel spoedig aan de Kamer zal worden voorge legd. Lagere belasting ambtenaren willen meer salaris Op initiatief van veertien lagere ambtenaren van de Inspectie dei- Belastingen te Winschoten, is kort geleden opgericht het „Actie-co mité verhoging salarissen van la gere ambtenaren". De initiatief nemers, die zijn georganiseerd in de Chr. Bond van Overheidsperso neel, de A.B.V.A., de Bond van Ad ministratief Personeel van 's Rijks belastingen en de Arka, verzame len thans in het hele land hand tekeningen van lagere belasting ambtenaren, die adhaesie met de actie van het comité betuigen. Het actie-comité is voornemens alle lijsten met handtekeningen te zen den aan de personeelsdelegatie van de Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken. Voorts wil men een protest vergadering houden. Minister ManshoK bezocht Holland Marsh De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mans- holt, heeft Dinsdag het door over stroming geteisterde gebied van Holland Marsh 60 km. ten Noorden van Toronto, bezocht. Minister Mansholt zeide, bijna hetzelfde als indertijd in het rampgebied gezien te hebben en verheugd te zijn, dat Nederland op zijn beurt Holland Marsh, dat de slachtoffers van de Nederlandse watersnoodramp heeft gesteund, heeft kunnen helpen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld dat Amerika zijn tweede nota aan de Sowjet-Unie heeft overhandigd naar aanleiding van het vliegtuig incident in de nabijheid van Noord- Japan. Bij dit incident werd op 7 November een Amerikaans vlieg tuig door Migs zodanig geraakt, dat het neerstortte. Een lid van de be manning kwam hierbij om het le ven. Ingezonden mededeling Contact tussen twee Utrechts Van 19 tot 21 November zal de Nederduits Gereformeerde Ge meente van bet kleine Zuidafri- kaanse dorpje Utrecht, in de pro vincie Natal van de Unie van Zuid- Afrika, haar honderdjarig bestaan herdenken. Op uitnodiging van de kerkeraad van deze jubilerende gemeente zal H.M.'s ambassadeur te Pretoria, de heer J. van den Berg, een bood schap uit de Nederlandse stad Utrecht overbrengen. De ambassa deur is verzocht een verzameling reproducties van de bekende 17e eeuw se schilder, etser en tekenaar Pieter Saenredam, met voorstellin gen van Utrechtse kerken uit die tijd, te willen overhandigen, ver gezeld van een gelukwens. Stad en Provincie ZIERIKZEE Opbrengst collecte Oostenrijk De alhier door de heren raads leden en leden van het personeel der gemeente gehouden collecte ten bate van de watersnoodslacht offers in Oostenrijk heeft f 5340,40 opgebracht. HAAMSTEDE Oudpapier-actie Harmonie „Witte van Haemstede" Op de laatste repetitie van de Harmonie is besloten een actie op touw te zetten om door het inza melen van oud papier de kas wat te versterken. De bedoeling is om tussen St. Nicolaas en Kerstmis een rondgang door de beide gemeenten te maken en dan het oude papier bij de burgerij op te halen, waar om wij namens „de muziek" aan de burgerij verzoeken dit papier te bewaren, dat dan op een later op te geven datum afgehaald zal wor den. De Klaprooscollecte De Klaprooscollecte heeft in on ze gemeente f 73,86 opgebracht. Uitbreiding Fotozaak Dat de zakenmensen in onze ge meente niet bij de pakken gaan neerzitten, blijkt uit het feit, dat de heer Jac. v. d. Berge, fotograaf, zijn zaak heeft uitgebreid met een afde ling speelgoederen, waarvoor een flinke toonkamer is ingericht, zo dat een uitstekend overzicht kan worden verkregen van hetgeen te koop is, waarbij voor iedere beurs een keuze mogelijk is. OOSTERLAND Burgerlijke stand en loop der be volking over de maand October. Geboren: 6 Oct. Antonius J., z. v. Adrianus van der Linden en Henrica W. Couwenberg. Gehuwd: 13 Oct. Adriaan van den Berge, 71 j. en Catharina Elizabeth Witte, 50 j.; 22 Oct. Herman Corn. Barendse, 26 j. en Cornelia J. Steen - poorte, 25 j. Ingekomen: 12 Oct. Johan H. M. de Hoog van Haamstede; 30 Oct. Catharina E. Witte van 's-Graven- hage. Vertrokken: 14 Oct. Marinus Feij- tel naar Zierikzee; 29 Oct. Karei E. de Fluiter naar Ede (Gld.). D Uitgebreide collectie zuiver wollen Heren" SHAWLS vanaf f 3,75 Cècft beter en coordctlgcr by De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Blijkens opgave van het G.A.B. te Zierikzee stonden per 15 Nov. ingeschreven 21 werklozen. Daar stonden tegenover niet minder dan 297 aanvragen van werkgevers. Voor vrouwen bedroegen deze cij fers respectievelijk 22 en 18. In zeer vele beroepen is vraag zowel als aanbod. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK Nadat de bediende een tiental boeken had gebracht, zei het meis je: Kijkt U eens, mijnheer, dit zijn de nieuwste uitgaven, die we heb ben. Dit is een Noorse trilogie, vo rige week ontvangen. Hier hebt U de nieuwste uitgave van de Jong en dit is een boek van een nieuwe schrijver: Stralende verten. Ik heb het gelezen en daarom kan ik 't U zonder meer aanbevelen. Het is een zeer goede roman. Met minder aandacht dan ge woonlijk, bezag Groeneweg de boe ken en bladerde in énkele, terwijl hij met belangstelling luisterde naai de zachte, welluidende stem van het meisje. Onderwijl zag hij haar even aan. Wonderlijk, zo'n bekoorlijke verschijning in een boekwinkel. Haar stem, houding en gebaren wa ren rustig en beheerst. Ongetwij feld wist ze met publiek om te gaan. Tenslotte bepaalde Groeneweg zijn keuze op het nieuwe boek met de belofte op een andere keer de nieuwe trilogie te komen halen: Ik ga nu niet dadelijk naar huis, ziet U anders nam ik het meteen wel mee. Het is zo warm en ik was van plan om wat te gaan zwemmen en daarna ergens in de schaduw op een terras aan het IJ wat te gaan lezen. Hè ja, zwemmen, dat zou heer lijk zijn met dit weer! De ogen van het meisje glinsterden bij de ge dachte aan het lokkende koele wa ter. Nu, antwoordde hij lachend, gaat U dan mee! Ik vind het heel vriendelijk van U, mijnheer Groeneweg, maar het zal toch niet gaan, hoewel ik bijna voor de verleiding zou bezwijken. En toen ze de teleurstelling op zijn gezicht zag, voegde ze er hartelijk aan toe: Misschien eens een ande re keer. Daar reken ik dan vast op, ant woordde de klant vrolijk. Laat ik meteen ook die trilogie betalen, dan kom ik het boek in de loop der week wel eens halen. We kunnen het ook bij U thuis laten bezorgen, bood de jonge vrouw aan. Dat is misschien ge makkelijker voor U. Gemakkelijker wel, zei hij, haar lachend aankijkend, maar voor mij niet zo aardig. Als ik dat boek een volgende maal meeneem, heb ik nog eens gelegenheid U te ontmoe ten. De jonge vrouw bloosde. Wat te rughoudend antwoordde ze: Zoals U wenst, mijnheer. Groeneweg voelde de verkilling en spontaan haalde hij een kaartje uit zijn portefeuille, hetwelk hij voor haar op de toonbank legde Hier hebt U mijn naam en adres, juffrouw. U zult me een genoegen doen als U mij bericht wilt zenden, indien U nieuwe uitgaven hebt, die me mogelijk kunnen interesseren. Ik koop namelijk graag goede boe ken. Dat is waarschijnlijk mijn eni ge zwak. We zullen U graag op de hoogte houden, mijnheer Groeneweg. De stem klonk nu weer iets toeschiete lijker. Mag ik U dan verder een prettige middag toewensen? Dat mag U, antwoordde de klant terwijl hij met het boek in zijn hand gereed stond om te vertrekken, op voorwaarde, dat U te zijner tijd eens mijn uitnodiging zult aanne men. En zonder het antwoord af te wachten, misschien uit een soort vrees, dat dit min of meer afwij zend zou zijn, opende hij de deur en ging de warme straat weer op. Snel keek hij naar de etalageruit, waarop hij las: Voorheen P. Hagen. Hij haalde de schouders op en liep naar de ti-amhalte. Nu wist hij nog niet veel. Tien tegen een, dat het meisje anders heette. In de winkel streek de jonge vrouw de haren van het hoofd weg en nam toen nieuwsgierig 't kaart je op. Ze las: G. Groeneweg, fabri kant. Kantoor en fabriek: Tweede Constantijn Huijgensstraat 182-184. Dromerig staarde ze toen naar bui ten en zag hem in de tram stappen. Ook hij keek nog eens naar de boekwinkel. Toen reed de tram weg. Ze zuchtte terwijl ze nogmaals naar het kaartje keek. Een aardige jongen, fluisterde ze zacht. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5