0pzfe'lba Blijft het Tegelvoetpad van drie kilometer slingert zich door het Domaniale duingebied Zierikzeese Middenstands-Centrale gaat grote Kerstactie organiseren ai.rJ2&L Indonesische strijdgroep voerde landing uit op Nieuw-Guinea Hoest Uw Kind...! DBD herverkavelingswerkzaamheden Ingezonden mededeling Ferpak 42 cent MEENK'S^^I POEDERS"" ,i».l 18» k Breed opgezette St.-Nicolaaspiannen moeten wachten tot 1955 Op de Woensdagavond in het „Huis van Nassau" gehouden ver gadering van de Middenstandscen trale „Zierikzee", onder voorzitter schap van de heer M. J. Snoek, is uitvoerig van gedachten gewisseld over verschillende acties, die de middenstand in de toekomst denkt op touw te zetten in verband met de feestdagen. De voorzitter heeft daarbij uiteengezet dat de plannen tot een breed opgezette Sint Nico- laas-aclle niet ten uitvoer kunnen HF HFRVFRKAVF1 ING worden gelegd. Gedacht is echter *1LK VLKH/l VLLinu cen actie yan wat beperkU,r om_ vang in de Kerstweek te organi seren. Schadevergoedingen voor te velde staande gewassen Dezer dagen zijn de eerste scha- öeberekeningsformulieren aan de belanghebbenden verzonden. Spe ciaal op Tholen zal men aandacht aan deze schadevergoedingen moe ten schenken. Het formulier vermeldt op welk bedrag de belanghebbenden recht hebben. Het ligt in de bedoeling aan hen, die met de berekening ac- coord gaan, eind December betaling te doen. Nog voor het einde van het jaar hoopt men aldus de scha de, die de herverkavelingswerken aan de gewassen hebben veroor zaakt, geheel te vergoeden. Mochten er, speciaal op Tholen, landbouwers zijn, die wel schade hebben geleden, doch geen bereke ningsformulier ontvingen, dan die nen zij zich onmiddellijk tot het Bureau van Uitvoering te wenden. Daarna zal het verzuim zo nodig hersteld worden. Stad en Provincie Tijdelijk 2 pakken van^8^"ct. voor 74 ct.! Lezing over schilderkunst Als tweede in een serie van vier heeft de heer Th. J. Laagland, le raar aan het Zierikzees Lyceum, Woensdagavond in een der lokalen van het Lyceum een lezing gehou den over „Het landschap in de schilderkunst". Middels geprojec teerde beelden gaf de inleider een duidelijk beeld van talrijke land schapsschilderijen, waarover vele aesthetische en schildertechnische Uiteengeslagen bende zwerft thans door de bossen delS^oïtwee het programma, nl. op Woensdag „Gelijk bekend zyn in October in Etnabaai een prauw met drie in- 8 December over „Michel Angelo", de Etnabaai op Nederlands Nieuw- zittenden, welke aan de kust ge- jn tegenstelling met de aanvanke- Gulnea twee Indonesische prauwen kjj' A"„dez.eTIprfuw be™nd 1JJk vastgestelde datum van 1 De- da in-rtttonffon «rp f h0°fdagent A- van Krie- Gember, zulks in verband met het met 48 gewapende inzittenden ge- keri) dle wegens ziekte tijdens een concert door het Rotterdams Ka- land, met agressieve bedoelingen, bestuursptrouille in die omgeving mer Orkest. Op 15 December vindt Tegen deze flagrante schending van was achtergebleven. Hij werd door de laatste lezing plaats over „Kerst- Nederlands grondgebied heeft Ne- e "ifiltranten aangehouden en is voorstellingen in de schilderkunst". grvuuB«»icu ng dg ontschepmg van de mfll_ luistercursus" staat onder derland by de Indonesische rege- tranten, begeleid door zes man, met auspiciën van de Z V U en niet ring een krachtig protest inge- de terugkerende prauwen naar minder dan 61 cursisten nemen er diend. Van Nederlandse zijde wer- b"d°{Jesisch grondgebied overge- aan deel den voorts onmiddellijk militaire iace in£1Uranlen is in de KERKWERVE maatregelen getroffen om tegen de Etnabaai aan land gegaan en de infiltranten op te treden. bossen ingetrokken. Onmiddellijk De School te t nadat hun aanwezigheid door de A Uit de documenten en uit de ver- bevolking was gesignaleerd, heeft IVloriaansnOOta horen der gevangenen zijn inmid- z\j hiervan het bestuur melding ge- Gedenuteerde Staten van Zee- dels tal van bijzonderheden aan het maakt en werden de nodige maat- iand hebben een raadsbesluit van licht gekomen omtrent de voorbe-regeten getroffen. De acties van Keidrweïve vern"eUgdwaSi af? reiding en uitvoering van deze m- militairen en politie voltrekken zich wiizend werd beschikt m het ver- filtratiepoging. Zoals uit het hier- bevredigend. wijzend werd beschikt op net ver- na volgende blijkt, is thans duide- Als resultaat van dit optreden r°f Q f 1,-ib- irnmnn ,,«HP chan Hat hpt Tn i lesuiutdi van uit optreaen lljke sch0ol te Morxaanshoofd gel- lyk komen vast te staan dat net in- kan thans worden gemeld, dat de den beschikhaar te stollen vonr de donesische leger direct betrokken bende uiteengeslagen is en in kleine r DescniKDaar.te stenen voor ae ic kü h070 infiltratie.! n0 tet»en Ne uiteengeslagen is en m Kieine bouw van een nieuwe school. Zoals is by deze infiltraties. De tegen Ne-groepen, vrijwel zonder voedsel, bekend is het schoolbestuur van derlands grondgebied uitgevoerde dool. de bossen zwerfti dat 25 man ^lrend is het schoolbestuurvan subversieve actie wordt dus niet gevangen ziin genomen en 5 man scnooi te monaanshooia alleen van Indonesisch grondgebied werden gedood. Voorts zijn 16 ge- memiJS» da* de bouw van een uit volvoerd, doch geschiedt met weren en karabijnen een mortier meu^e school nodig is, aldus ver- volledige voorkennis en instemming en een aantal automatische wapens p'v wpI **2^5 van dat leger. benevens een grote hoeveelheid 7 f evenwel is de menng Hetgeen thans gebleken is, werpt munitie, uitrustingsstukken en do- J-oegedaan dat het zwaar bescha- een merkwaardig licht op de tel- cumenten in Nederlandse handen g gebou]f Jf1 kunnen word™ kens weer gehoorde verklaring van gevallen". Aldus het communiqué, de Indonesische regering dat er on rust zou bestaan in Nieuw-Guinea. In werkelijkheid bestaat er nergens onrust, doch men poogt deze van Indonesische zijde te veroorzaken teneinde op die wijze de bevesti ging te kunnen construeren van be weringen, die in geen enkel opzicht op feiten steunen. De groep indringers telde min stens 12 Ambonezen, een groter aantal andere Indonesiërs afkom stig van Dobo en enkele in Indo nesië woonachtige Papoea's. De in filtratie werd uitgevoerd onder auspiciën van het aan het 25e re giment infanterie van het Indone sische leger toegevoegde semi-mili- tair onderdeel „kadervorming", een d'ige'ntfm Slecht weer belemmert uitvoering 1954 „O.P.I." (Operatie Irian) ge heten was. Tot de taak van „kader vorming" behoort: het opleiden van personeel dat kan deelnemen aan georganiseerde infiltratie in Neder lands Nieuw-Guinea teneinde gue rilla te voeren en onrust te ver- Reeds lang is de Centrale diligent iets op touw te zetten en destijds is een drietal commissies samen gesteld, t.w. een sportcommissle, een tentoonstellingscommissie en een muziekcommissie. Deze com missies hebben bij het bestuur rap port uitgebracht, waaruit bleek dat noch de sport- noch de muziek commissie tot positieve resultaten konden komen. De tentoonstellings commissie had echter wel een mo gelijkheid tot het opstellen van plannen. Zij had gedacht aan het oprichten van een showtent en ver huur aan belanghebbende midden standers zou mogelijk zijn f 8 per m-. expositieruimte. Ter zake van deze plannen heeft men contact op genomen mét de Kon. Zeelandia, de directie waarvan evenwel de mening was toegedaan, dat een der gelijke tentoonstelling moeilijk dit jaar nog zou zijn te realiseren, ge let op het feit, dat minstens een half jaar voor reclame nodig is. De directie van genoemd bedrijf is toen met het voorstel gekomen een St. Nicolaas-actie mede te helpen voor bereiden. De verlichtingsdeskundi- ge van de Kon. Zeelandia, de heer Frank, ontwierp een schitterend plan, dat Zierikzee zou plaatsen in het teken van de ruimtevaart. Op ingenieuse wijze zouden de zaken der middenstanders hierbij worden betrokken. Al spoedig bleek echter dat de kosten aan dit plan verbon den het zou gepaard gaan met uitgebreide illuminaties te hoog waren. Het plan is ook wat slepen de gebleven en op een gegeven ogenblik deelde de Kon. Zeelandia mede, dat Inderdaad de noodzake lijke voorbereidingstijd was ver streken. Ter vervanging evenwel werd aangeboden een Kerstplan uit te voeren. Aan dit plan wordt thans gewerkt. Het voorziet in het aanbrengen van 'n Kerstlandschap in het stadscentrum, gepaard gaan de aan een uitgebreide verlichting. Het plan zal zeer spoedig aan de Centrale worden overgelegd. De voorzitter deelde mede, dat de verkoopacties zich ook elders veel meer rond de Kersttijd begin nen te ontwikkelen. Het is echter zaak dat alle mid denstanders de volle medewerking geven aan dit plan en voor Zater dag reageren op een toegezonden circulaire tot deelneming. De kos ten bedragen f 50, maar het is-zaak dat het bestuur eerst een overzicht heeft van de deelneming, om dan te kunnen besluiten het plan al of niet door te zetten. Geen bekrompen standpunt De voorzitter riep de aanwezigen op de zaak niet bekrompen te wil len zien, maar alles te doen om Zierikzee als centrumgemeente van het eiland zo goed mogelijk voor de dag te laten komen. Ook de heer J. Simmers onderstreepte dit. Zie rikzee kan niet aohter blijven en nog te weinig zijn wij er van door drongen, dat er iets gedaan moet worden, aldus spr. Een voorstel ook de grootwinkel bedrijven in te schakelen bij de ac tie, werd na enige discussie aange nomen. Het grote St. Nicolaasplan gaat in het vat tot 1955. De finan ciering hiervan zal gemakkelijker worden gemaakt door wekelijkse donaties. De heer W. de Vries wees op het herstel van het zakenleven in de dorpen na de watervloed. Hij voel de wel voor de plannen, maar nu zo kort na de watervloed, gelet op de positie der dorpen, niet. De voorzitter wees er op dat ook tien tallen Zierikzeese middenstanders getroffen zijn en er iets dient te worden gedaan. Een aantal mid denstanders gaf zich op hun colle ga's die niet ter vergadering wa ren propagandistisch te bewerken en te bewegen tot deelneming aan de plannen. Op verzoek van de heer Roskam gaf de voorzitter nog een uiteenzetting over de „Zimito". Juist dezer dagen is met het Zimi- to-bestuur contact opgenomen en blijkt er wel een basis tot samen werking te zijn. Het werd daarom beter geacht eerst de besprekingen af te wachten, voordat men over gaat tot het doen van mededelin gen. Tevoren had de heer Carpentier directeur van de Middenstandsbank te Goes, een causerie gehouden over het onderwerp: „Hoe finan cier ik op de meest efficiënte wijze mijn bedrijf?" Het verslag van deze causerie is elders in dit nummer opgenomen. Medegedeeld werd nog dat Woensdag een filmavond zal worden gehouden uitgaande van de Kon. Ned. Middenstandsbond. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om kinderhoest te bestrijden Is er: 2 W ITS AL KINPER. HONI Ne] SIROOP Wetenschap en Techniek Autolichten dimmen automatisch Op een automobieltentoonstelling in Parijs is een automatische llcht- dimmer voor automobielen, die kort geleden is uitgevonden, gedemon streerd, aldus „Het Seinlicht", or gaan van de Piot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel. Het apparaat zorgt er voor dat de lichten van een auto automa tisch dimmen, indien de lichten van een tegenligger naderbij ko men. Een automobielfabriek zal de uitvinding volgens het blad op de markt brengen. EEN KEURIG STUK WERK Dennenaankoop voor herverkaveling in polder Schouwen (Van onze redacteur) Ingezonden mededeling Ontsmet uw huid mei de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood de huid geneest. VLOEISTOF gerestaureerd. Door deze gedachte werd het raadsbesluit ingegeven en tegen het besluit heeft het schoolbestuur beroep aangetekend bij G.S. met het bovengemeld ge volg. BURGH De collecte voor het Neder- laands Oorlogsgravencomité (Klap rooscollecte) heeft in onze gemeen te f 31,34 opgebracht. KERKWERVE Coöp. Landbouwvereniging „Landbouwbelang" Inleiding over inzaai van grasland De Coöp. Landbouwver. „Land- Het al maanden durende slechte 0n\ f indruk te kunnen bouwbelang" hield op Dinsdag 16 weer werkt belemmerend, zodat S Siiw rïinM Nov' een al£emene vergadering. onder moeilijke omstandigheden 7011 heriaan Nieuw-Guinea Na de gebruikelijke opening door wordt gewerkt en derhalve weinig de voorzitter, de heer K. v. Lange- vorderingen worden gemaakt, raad, werden enige mededelingen De heer Adamse van de Land- Commandant van „kadervor- gedaan, o.a. dat de bouw van een bouw Voorlichtingsdienst vertelt een en ander over de inzaai van grasland. Afgelopen zomer was het Sukawati. ming" is de Ambonese kapitein Sa- piah. Deze staat rechtstreeks onder eraansii0 voor dp c A V Is aan- de commandant van het 2Se regi- ®raansUo ™or de ?-A'v- Is aan" ment infanterie van het Indone- 1 mann, deze winter alle afdelingen de verwachting van te hebben, hoopt te bezoeken en spreken zal docht dit is nu na de vele regens n_ infiitritir over de inwerkingtreding van de een heel eind gedaald, Spreker P.B.O. geeft de raad een goed zaaibed te Bij aankomst voerde het schip Verder werd de agenda behan- prefereren, want dit is een eerste de Nederlandse vlag. Op 21 October deld van de alg. verg. van de C.A. vereiste voor het slagen van in- te 07.00 uur landde de groep in de V. welke gehouden wordt op Vrij- gezaaid grasland, omgeving van de Omba-monding, dag 19 Nov. a.s. De voorzitter dankte beide spre- oostelijk van de Etnabaai. In de na- Hierna krijgt ir. Eelkema het kers voor hun uiteenzetting en middag van die dag ontdekten de woord, en vertelt een en anderover dankte de vergadering voor de op- infiltranten aan het begin van de de herverkavelingswerkzaamheden, komst, waarna sluiting. Een tegelvoetpad van ruim drie kilometer lengte slingert zich door de dennenaanplant van het Doma niale duingebied. Het hooggelegen pad - aangelegd in opdracht van Staatsbosbeheer en door eigen per soneel van het Domein uitgevoerd - ontsluit het fraaie terrein cn maakt het beter begaanbaar ook voor het deel van het publiek dat wel de schoonheid mint, maar het sjouwen langs mulle zandpaden minder ge makkelijk afgaat. Men moet dit pad lopen op een stille herfstdag om te beseffen welk een ryke aanwinst het eiland hierdoor heeft gekregen. Het is een droompad dwars door een bebost en heuvelachtig land schap, doortrokken van de harsige lucht van hout en verdorrende den nennaalden. De plannen tot aanleg van het pad dateren reeds van enige tijd terug. Aanleg was noodzakelijk en uiteraard zo prozaïsch zijn we nu ook weer niet in 1954 niet louter om de diepgroene duinflan ken en de brillante vergezichten te kunnen zien. Het pad maakt een snelle aanvoer van brandweermen sen beter mogelijk en ook in ander opzicht kan een snelle verplaatsing naar het hart van de domeinen noodzakelijk zijn. Op vele plaatsen wordt het pad gekruist door vaak met bulldozers verbrede zandbanen, waarlangs doorgaans de houtaf- voer plaats vindt. Het pad begint aan de ene zijde achter de boer derij van de heer v. d. Zande in de buurt van het terrein van de dames v. d. Weijde en zal hier nog wat verder worden doorgetrokken. Het andere eind mondt uit op de Adriaan v. d. Weijdeweg naar het Pompstation. Het tracé van het pad ligt - zoals gezegd - hoog, daar anders te veel verval in het pad zou zijn gekomen. Het telt talrijke bochten, die vaak een verrassend uitzicht bieden op de omgeving. Koel en onaantastbaar liggen de diepgroene duinflanken aan weers zijden en even verder opent zich dan de horizon. Het helgeel van de buitenste weringen met het warrig groen vaxi de natuurlijke vegeta tie licht op en daarachter is de zee te zien als een grijze oneindig heid. De bermen van het pad zijn stevig vastgelegd en de heef Stof fel Bom, die het wat fijn vond zo kort voor zijn pensionnering, nog aan een dergelijk karwei te heb ben mogen meewerken, bleek en thousiast over „zijn pad", waar over hij nog menig keer hoopt te kunnen wandelen. Ook de andere werkers delen de vreugde over dit prachtig.karweitje, dat ten tot vol leerde straatmakers heeft gemaakt. De oude domeinpionier de heef Joh. v. d. Weele, die al menig dennen appeltje tot boom heeft zien wor den, is er trots op en ook de andere medewerkers, de heren P. de Haan, A. v. d. Pol, M. Barendse en J. Ba- rendse en de contractanten M. Boot, L. Glerum, C. v. d. Noord en M. Geleijnse. En het moet gezegd dat zij een keurig stuk werk hebben geleverd, want het pad ligt zo glad als een pennetje en dat wil nog al wat zeggen. Door een „wild" ge bied werd een pad aangelegd in tien weken en heel wat zand moest worden versjouwd om het tracé ge reed te krijgen. Veel natuurschoon Middels dit voetpad is inderdaad de mogelijkheid ontstaan, dat meer eilandbewoners van het rijke na tuurgebied zullen gaan genieten. En er is veel schoons in het Domein in elk jaargetijde. Nu de herfstne- vels over-deze stille en intieme we reld worden getrokken, klinkt het balsen van de fasanthaan, die te gen de avond snel zijn slaapboom (altijd dezelfde) uitzoekt om daarin te overnachten. We zagen eon jacht hond, die naar boven stond te lik kebaarden. De houtsnip roert er in de takken van de dennen en een sensatie, vormen dagelij ks> de grote troepen kraaien en kouwtjes, die ook al onder het dichte houtgewas hun nachtverblijf kiezen. In grote zwermen komen de kraaien uit alle windrichtingen aanvliegen, na een dag soms tot in Engeland op de fouragejacht te zijn uitgeweest, 's Morgens bij het aanbreken van de dag vertrekken de vogel6 weer. Een levendig kleurenspel bieden de „open plekken" in het dennenare aal. Dit „open" moet men zich niet tc letterlijk voorstellen, want op deze plaatsen is destijds een ruime aanplant van loofhout geweest, bv. van berken, dikwijls ook gewon nen uit eigen gekweekt zaad. Het loofhout stond doorgaans rond moe rassige stukken duin, maar het wa ter heeft helaas de vlucht genomen, hetgeen zelfs na de natte' zomer van dit jaar bleek, daar de drinkputten voor vogels weer verder moesten worden uitgediept. Onder de den nenbomen handhaven zich echter schaduwplanten als Vlier en Breed.- bladige Wespenorchis. De verho ging van het humusgehalte van de bodem door de afvallende dennen naalden is een proces dat steeds doorgaat. Houtkap voor Schouwen In een bepaald gedeelte van het dennengebied wordt echter de stilte verbroken door het klinken van de bijl - wat een onvergetelijk herfst- geluid! Langs smalle uitdunnings paden sjouwen mannen de stam men naar een centrale verzamel plaats. Zwijgend staan de bomen hier omheen gegroepeerd. Zo zal men houthakkers precies zo aan treffen in de Zweedse bossen of de Harz en ieder ogenblik denkt men de lijnen te zullen zien van een jagershuis, dat daar diep ligt weg gedoken in het hout. Maar dat wordt aan de fantasie overgelaten, die echter niet veel moeite heeft met allerlei varianten op dit aan lokkelijke thema. Het hout is - tot een totaal van ongeveer 300 m3, verspreid over zes hectaren - aangekocht door de Grontmy, die het hout gebruikt voor de herverkavelingswerkzaam heden in de polder Schouwen. Het dient voor het uitzetten van pi ketten voor spit- en egalisatie- putten en verder ook voor het maken van betuiningen, het ma ken van drainageplanken, die on der de buizen worden gelegd en voor bielsen, die onder de rails van zand- en kleitreintjes worden aan gebracht. Wel gemokkelyk zo'n eigen houtwinningsgebled dicht in de buurt. Bij de kap valt op hoeveel ver schil er is in de ontwikkeling dei- bomen. De dennen dateren van 1932 en er zijn forse stammen tussen, maar ook kleintjes. Tevoren is er uiteraard een zorgvuldige selectie van de bomen, die een voor een voor de kap worden gemerkt. In de buurt van de oude eenden kooi wordt nog wat bijgeplant. Tweejarige planten worden uitge zet, want het proces van dennen appel tot boom - hoe interessant en voldoening gevend ook - is te duur geworden. Langs de pas gedoopte Ransuil- weg zagen we nog rozenstruikjes die na twintig dagen zoute inun datie in een stukje duin waren uitgezet en het nog prima deden. Dat zegt wel iets voor liet Domein, dat zoveel interessants bergt, dat wacht ontdekt te worden. Moeilijk? Neewant het ligt Immers vlak bij de deur!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2