Bij uitstel van eerste oefening ver plichte toetreding tot Nat. Reserve Duizenden politiemannen op knooppunten van wegen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Integratie vrijwel de enige mogelijkheid tot oplossing Vijftien Ned. spoorwegbeambten terug uit Zuid-Afrika VRIJDAG 10 NOVEMBER 1954 No. 17645 - llle Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADV6RTÊNTIÉN: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent. Losse nummer» 10 ct Verjchijnt Dinjdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentleprij» 15 cent per mm. Succetje» (ma*. 15 mm) 11,- per stuk Het auto-banditisme in West-Duitsland Politic vuurt onmiddellijk WAARIN OPGENOMEN 179? 1 8Q9 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal A 171, Zlerlkree, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voOrh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerlkzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309 Amerikaanse ambassa deur in Rusland naar huis Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woens dag bekend gemaakt, dat de am bassadeur in de Sowjet-Unie, Char les Bohlen, op 23 November te Voor de autogangsters die sedert listische partij wenst aan dit geval Washington wordt verwacht voor vorige week Vrijdagnacht in het blijkbaar nog een politiek cachet te overleg met zijn regering. De am- irphli.fl van Keulen en DUsseldorf 6even. Haar juridische expert, dr bassadeur, die zich op het ogen- gebied van Keulen en Dd& eido Arndt> heeft nameiijk een aan- blik met vacantie in de omgeving opereerden, Is de grond nu blyk- klacht tegen de politie ingediend van Stockholm bevindt, zal tien baar wat te heet onder de wielen wegens dood door schuld. Daarop dagen tot twee weken in de V.S. geworden. Minister Meyer van heeft minister Meyer geantwoord, blijven. Nnnrd RHnland-Westfalen heeft de dat de echtgenoot van he* slacht- Volgens een woordvoerder van Noord-RUnland-Westralen heeft üe offer za, worden vervo]gd. H«j had het „state Department" had Boh- belofte waar gemaakt en alles wat Zaterdagnacht geweigerd voor de icn 0p 23 September in een schrij- er aan groene, blauwe en zwarte politie te stoppen en daarop had de ven aan de onderminister van Bui- polltie beschikbaar was, op de politie onmiddellijk^ gevuurd. Zijn tenlandse Zaken, belast met Euro knooppunten der autowegen ge plaatst. Een legertje van vierdui zend man waakt nu over de veilig heid der automobilisten. Naar de bandieten speurt men intussen nog tevergeefs. Die schij nen zich noordwaarts uit de voeten te hebben gemaakt. Daar opereer den zij Woensdagnacht in de buurt van Paderborn in Westfalen en ze permitteerden zich daarbij de luxe van een Mercedes 300, de koning der Duitse wegen. Inmiddels hebben de harde maat regelen van minister Meyer en zijn politiechefs niet alleen enthousias me bij de automobilisten uitgelokt. Er is ook scherpe kritiek op de voortvarendheid waarmee de po litie het bevel tot onmiddellijk schieten op wagens uitvoert, die niet op het stopteken reageren. Zo als bekend is daarbij een onschul dige vrouw omgekomen. De socia- dodelijk getroffen. vrouw, die naast hem zat, weid pese aangelegenheden, Livingstone Merchant, voorgesteld, dat hij naar Washington 2ou komen. Dit voor stel werd aanvaard. De woordvoer der voegde hieraan toe, dat Bohlen sinds ruim een jaar niet in Was hington is geweest. De tewaterlating van de „Willem Barendsz. II" Enorme belangstelling verwacht Er is veel belangstelling voor de te waterlating van de „Willem Ba rendsz II", die Zaterdag 20 Novem ber a.s. in «zijn element zal glijden. In totaal wordt op een record aantal van 40.000 belangstellenden gerekend. Daarvan zullen 20.000 op de terreinen van Wilton Feijen- oord toegelaten worden. Hierbij komt nog een groot aantal school kinderen uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De leer lingen van de twee hoogste klas sen der lagere scholen en de leer lingen der middelbare scholen van die steden worden in de gelegen heid gesteld de stapelloop van Ne derlands grootste zeevarende een heid bij te wonen. Ook voor de ve len, die niet tot de terreinen van de werf kunnen worden toegelaten is de gelegenheid opengesteld het gebeuren op a.s. Zaterdag bij te wonen. In Vlaardingen zal de poli tie een terrein aan de rivier bij de vijf sluizen voor het publiek open stellen. Men meent aldus de 40.000 verwachte belangstellenden zonder hinder te kunnen verwerken. De werf heeft ook tal van vertegen woordigers van diverse instituten en verenigingen uitgenodigd de te waterlating bij te wonen. Lyrische begroting Er is wel eens geklaagd, dat de ambtelijke taal zo dor is en zo prozaïsch. Om te bewijzen, dat het ook anders kan, heb ben B. en W. van de gemeente Wonseradeel de begroting 195S vergezeld doen gaan van een aanbiedingsbrief, die nog al in lyrische bewoordingen is ge steld. B. en W. van deze Frie se gemeente schrijven o.a.: „Een begrotingondanks de boerenbeproeving van een met eindeloze regens door drenkt oogstseizoen, ondanks de vissers-moedeloosheid van een uitzichtloos palingperspec tief. Hooi, klam klagend op schuingegleden ruiters aar dappelen, bieten, onrooibaar in kleffe kleiklontenlege fui ken in maanduistere storm nachten en toch: een be groting. Voortschrijdende sei zoenen nopen tot bezinning op wachtende taken, er is geen plaats voor het défaitisme van de Génestet, die in zijn „bou tade" zuchtte:: „Uw kliemerig klimaat maakt mij het bloed in de aderen tot modder, 'k heb geen lied, geen honger, vreugd noch vree". Het lied van de ar beid, de honger naar plannen, de vreugd om financiële voor uitzichten, de vrede met het wisselend lotmen kan het vinden in deze begroting, zo als die ook nu weer kloppend voor de deur staat De politieke commissie Ook splijtstoffen uit India De Indische afgevaardigde, Krisj- na Menon, heeft Woensdag in het debat over internationale samen werking bij het vreedzaam gebruik van atoomenergie in de politieke commissie der V.N. verklaard, dat zijn land rijk aan splijtbare stof fen bereid is een bepaalde hoe veelheid uranium voor het uitvoe ren van een internationaal pro gramma in deze richting te bestem men, maar dit niet op permanente basis wil doen. India zou er veel voordeel uit trekken op voorwaar de dat het toezicht behield op dat deel van het programma, dat India aanging. Atoomenergie in de vorm van electriciteit zou de industriali satie van het land aanzienlijk kun nen versnellen. Bogota door waterhoos getrolfen De Columbiaanse hoofdstad Bo gota is Woensdag jl. door een he vige waterhoos, die drie uur heeft geduurd, getroffen. Men vreest, dat verscheidene kinderen verdronken zijn. Het centrum van de stad Is ernstig beschadigd. De electriciteitsvoorziening is ge stoord en de telefonische verbin dingen zijn verbroken. Verscheide ne wijken van Bogota moesten ont ruimd worden. Een dezer dagen werd deze officiële foto van het Koninklijke Paar gemaakt Foto Meyboom. Memorie van Antwoord op Begroting van Oorlog "«tv - - Minister Staf; Velen zien gevaren van deze tijd niet" HET VLUCHTELINGENPROBLEEM Nederland gaf prachtig voorbeeld van hulp De Hoge Commissaris der Ver- Mr van Heuven Goedhart sprak enlgde Naties voor vluchtelingen, waardering uit voor de hou- ding van de Nederlandse regering mf G. J. van Heuven Goedhart, en v00ral van het Nederlandse volk heeft Woensdagavond in het groot- die een heel goed voorbeeld vor- auditorium van de Utrechtse uni- men voor de andere leden van de versiteit een lezing gehouden op Verenigde Naties. Hetzij met een glimlach, hetzij met verholen er- De regering heeft bij de Twee- de nPlJ Vf"2£nr5 uitnodiging van de juridisch-litte- gernis zullen 2y nu dit v00rbeeld ^et JE raire studentenfaculteit. dienen te volgen, aldus de Hoge „Verhoging met een toeslag van de Commissaris pensioenen krachtens de Wet Bui- Sprekende over het vluchtelin- Hij noemda drie mogelijkheden engewoon pensioen zeelieden-oor- genprobleem, zeide hi] dat er op om h t viuchtelingenprobleem tot logsslachtoffers De strekking van he ogenblik twee millioen poli- Mn opIossjng te brengen, te weten: deze nota is, dat in verband met de tieke vluchtelingen zijn die onder recente loonsverhoging van 6 pro cent, ook de betrokken buitenge wone pensioenen op overeenkom stige wijze worden verhoogd. het mandaat van de Hoge Commis saris ressorteren. Van hen leidt on geveer een half millioen een bui tengewoon onzeker bestaan. MISLUKT GEVAL VAN EMIGRATIE Beloften zouden niet zijn nagekomen repatriëring, emigratie en integra tie. Uiteraard komt repatriëring niet in aanmerking. Emigratie blijkt uiterst moeilijk, omdat alleen ge zonde personen hiervoor in aan merking kunnen komen, waardoor veelal de gezinnen uit elkaar zou den worden gerukt. Ook voor goed gekeurde personen wordt emigratie steeds moeilijker. De ontvangende landen zijn uit economische over wegingen genoodzaakt ook met ge schikte leeftijden rekening te hou den. Mr van Heuven Goedhart ver wachtte, dat in de komende jaren in totaal nog slechts 50.000 perso nen zullen kunnen emigreren. Blijft slechts over sociale en eco- Veertien van de vijftien Neder- Hierbij kan worden opgemerkt, nomische integratie. Dat is de weg landse spoorwegbeambten, die op dat de Zuid-Afrikaanse spoorweg- dje hoofdzakelijk nog kan worden 28 October te Cougeüa, Durban, ««"tob Deze Integratie betekent einde Nederlandse krachten voor sociaal economische inpassing in de hel werk neerlegden, keren met de da Zuid-Afrikaanse spoorwegen te toestanden in de landen wlar de Watermanuit Zuid-Afrika naar werven. De jongelui konden als vluchtelingen verblijven. ons land terug. Zij repatriëren op leerling te werk worden gesteld, i<7,,; j waarvoor zij dan een contract moes- kosten van de Zuid-Afrikaanse ten tekenen van zeven jaar. Na Spoorwegongelukken, die men spoorwegen, aldus een bericht van hun Ieerlingtijd zou dan de keur- toeschrijft aan de actie van natio- „Sapa" uit Durban. raad der spoorwegen in Zuid-Afrl- nalisten, hebben Woensdagochtend ka beoordelen, of zij als volledige in Algerije vier personen het leven Zij zouden 't werk hebben neer- kracht konden worden aangenomen gekost. Twee mannen kwamen om gelegd, omdat volgens hen, belof- het leven door een mijn, die een ten, die in ons land bij het tekenen De leerlingen genoten een aantal goederentrein nabij Wenza deed de- van het contract werden gedaan, voordelen met betrekking tot de railleren. Twee anderen kwamen niet werden vervuld. Door het com- overtocht, de huisvesting en een la- om en vijf werden gewond, toen bij missariaat voor de emigratie werd ter in gedeelten terug te betalen het station van Ain Tahamimine deze repatriëring, waarvoor door voorschot. In Maart van dit jaar is in Oostelijk Algerije een goederen de Zuid-Afrikaanse spoorwegen de een eerste groep Nederlanders als trein in een ravijn stortte, doordat kosten worden gedragen, bevestigd, zodanig geëmigreerd. de rails waren los geschroefd. De Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op de begroting 1955 van het departement van Oor log, is verschenen. Over de Natio nale Reserve wordt hierin het vol gende gezegd. Inderdaad is het aantal vrijwilli gers der Nationale Reserve, dat nodig wordt geoordeeld, nog niet bereikt. Voor zover de minister bekend, zijn bij de Noorse Nationale Re serve zowel vrijwilligers als dienst plichtigen ingedeeld. Men beschikt daar namelijk over een groot aan tal (200.000) mannen in de dienst plichtige leeftijd, die geen oorlogs bestemming hebben. Op grond van een nieuwe wet zullen deze man nen bij de Nationale Reserve wor den ingedeeld doch slechts naar gelang van de behoefte worden op geroepen. Er wordt op gerekend, dat de Nationale Reserve aan man schappen een sterkte van rond 150.000 zal bereiken. De maatregelen, waarop bij de behandeling van de laatste defen sienota werd gedoeld, zullen behel zen, dat aan dienstplichtigen die wegens studieredenen uitstel van eerste oefening vragen, zodanig uit stel alleen zal worden verleend, in dien zij, voor de duur van dit uit stel, een verbintenis sluiten bij de Nationale Reserve. De minister kan niet instemmen met de door vele andere leden uit gesproken mening, dat het tot dus ver gevoerde beleid ten deze niet heeft uitgemunt door duidelijk heid. Uit de vrijwilligers van elk der districten van de Nationale Re serve worden compagnieën ge vormd, die in geval van mobilisatie onder de bevelen der territoriale commandanten treden; deze com pagnieën zijn bestemd voor het be waken en zo nodig verdedigen van belangrijke, in het betrokken ge bied gelegen, objecten. Sociale positie der vrijwilligers De minister kan de mening, dat de sociale positie van officieren en vrijwilligers van de Nationale Re serve op onbevredigende wijze ge regeld is, niet geheel onderschrij ven. Niettemin is de minister van mening, dat de voor het personeel van de Nationale Reserve geldende voorzieningen op enkele punten kleine verbeteringen kunnen on dergaan, Zo is thans in overweging om de geregelde tweejaarlijkse uit kering wegens tot tevredenheid een halfjaarlijkse uitkering, welke wordt berekend naar een grondslag van f 1,25 voor elke zg. oefenop komst. Voorts wordt overwogen de vrijwillige opkomst voor herha lingsoefeningen te stimuleren en deswege de geoefendheid te ver groten door de hiervoor bedoelde halfjaarlijkse uitkering te verhogen met f 5,voor elke dag van vrij willige werkelijke dienst, met een maximum van tien dagen per jaar. Verhoging van het maximum van de loondervingsvergoeding voor adspirant-vrijwilligers bij arbeids- verlet wegens het ondergaan van verrichte dienst om te vormen tot een medische keuring van f 8,tot f 14,per dag, zal eerstdaags plaats vinden. Wat de reden is, dat de Nationale Reserve nog niet op voldoende sterkte is, kan de minister slechts bevroeden. Naar zjjn mening is de oorzaak daarin te zoeken, dat aan een groot deel deel van het Neder landse volk de gevaren van het huidige tijdsgewricht onvoldoende voor ogen staan en dat een geringe bereidheid bestaat om vrywilig be paalde militaire verplichtingen op zich te nemen. Muurloze huizen In Hamburg worden thans huizen gebouwd, waarin de binnenmuren met uitzondering van die van keuken en badka mer, ontbreken, aldus Cobouw. Aan de bewoners van deze huizen wordt een aantal losse scheidingswanden verstrekt, die zij naar verkiezing kunnen opstellen, teneinde de door hen verlangde kamerindeling te verkrijgen. De Amerikaan Henry Cabot Lodge heeft meegedeeld, dat enkele wijzigingen zijn aangebracht in de resolutie van zeven landen betref fende het vreedzaam gebruik van atoomenergie, die thans bij de Ver enigde Naties in behandeling is. De aard van de wijzigingen wilde hij niet meedelen. Wel zei hij van me ning te zijn, dat de Sowjet-Unie er zich thans mee zal kunnen vereni gen en dat zij eenstemmig zal wor den goedgekeurd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's *ocooooow4O<K><X>O*COOC* Waarheid en diepte van ge- O voel uiten zich nooit beter dan in eenvoud. O Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Veel bewolking Na in de nacht weinig wind en plaatselijk mist, overdag veel be wolking met later van het Noorden uit wat lichte regen; zwakke tot matige Zuidwestelijke wind en on geveer dezelfde temperaturen als Donderdag. 20 Nov. Zon op 8.07, onder 16.43. Maan op 2.51, onder 14.17. Nieuwe maan: 25 Nov. te 13.30. HOOGWATERSTANDEN ZIÉRIKZEE: 20 Nov. 11.25 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 20 Nov. 11.12 v.m, 23.43 n.m. Doodtij: 19 November. Springtij: 27 November. Het proces te Digne Bekende oude boer onder druk van politie? Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer die te Digne terecht staat in de moordzaak-Drummond, heeft Woensdag tot zijn rechters gezegd, dat hij indertijd heeft be kend wegens de meedogenloze ver horen door de politie. Trillend van woede zeide de oude boer, dat inspecteur Sebeille met zijn vuisten had gedreigd en luid keels had geroepen: „Jij bent de moordenaar". „Mijnheer de presi dent, indien iemand tegen u precies zo zou optreden als tegen mij, zou u hetzelfde gedaan hebben als ik. Zij maakten mij gek. In kon zelfs niet spreken", zo betoogde Gaston Dominici. Op een bepaald ogenblik, toen het deftig toeging in de rechtzaal, zeide Gaston: „U wilt mij voor iemand anders laten betalen. Laat Clovis (Gaston's jongste zoon) en mijn familie komen en u zult ont dekken, wie ik bedoel". Korte berichten uit het Binnenland OLST. Woensdag is een plastic waterleidingbuis van 160 meter ge legd tussen de vaste kern van Olst en het tot Olst behorende Welsum aan de andere zijde van de IJssel. AMSTERDAM. Het Shell man nenkoor „Amsterdam", de Koor vereniging „Pro Musica" Bussum, het meisjeskoor „Sweet Sixteen" en de „Aethergeuzen" geven geza menlijk onder leiding van Lex Kar- semeijer op Zondagavond 28 Nov. a.s. in het Amsterdamse Concert gebouw een uitvoering ten bate van de vluchtelingenactie 1954. RAVENSTEIN. De politie in Udel-Schoot ten Zuiden van Eind hoven heeft aan de Belgische grens de donkergroene auto (Ford) aan getroffen, waarmee de nog onbe kende dader van de roofoverval op het postkantoor te Ravenstein, zich Maandagavond jl. uit de voeten heeft weten te maken. WENEN. Een Oostenrijkse rege ringswoordvoerder heeft verklaard dat Oostenrijk en Nederland een overeenkomst hebben gesloten over de uitwisseling van arbeiders, die wederkerig als gasten te werk zul len worden gesteld. AMSTERDAM. Woensdag is de 28-jarige hulpstoker B. B. op de Werf Oost van de N.D.S.M. te Am- steram van elf meter hoogte in het water gevallen. Toen hij opgehaald werd bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. BUSSUM. De 23-jarige motorrij der H. S. uit Bussum is Woensdag morgen op het viaduct over de spoorlijn Bussum-Hilversum op onverklaarbare wijze geslipt. Met een ernstige hersenschudding werd hij naar de Majellastichting over gebracht, waar hij de vorige nacht aan de gevolgen is overleden. Het Kon Tiki-vlot, waarmede Thor Heyerdahl zijn bekende tocht over de oceanen maakte, zal bin nenkort onder auspiciën van Floris Meslier en Jean Mikkenie (die bei den nog met de geprepareerde Jo nas de walvis in het buitenland reizen) in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te bezichtigen zijn. Als eerste plaats is Rotterdam ge kozen, waar het vlot op een nog nader vast te stellen plaats van 30 November af geëxposeerd zal wor den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1