0 DOUWE EGBERTS Koffie-Thee September-storm van 1911 bracht archeologische bal aan het rollen o Speciaal bacteriënfilter f. 2.40 Uit Schouwen's vroegste geschiedenis Rijke vondsten in Domaniale duingebied i Het „geheimschrift der aarde" kan wel niet alles, maar toch veel verklaren over 'de vroegere ge schiedenis van een land of streek. Ook Schouwen kent dit „geheim schrift" en hoewel de beoefening van de archeologie in dit deel van ons land nog betrekkelgk jong is, daar ls het zeker interessant te wij zen op de belangrijkste resultaten. Schouwen heeft een oude geschie denis, een geschiedenis die weer meer gaat spreken nu het eiland aan een drastische cultuurtech nische verandering wordt onder worpen. Reden waarom wij in en kele artikelen iets over de vroege historie van dit gebied publiceren. De systematische beoefening van de archeologie van Schouwen is begonnen na de beruchte Septem- ber-storm van het jaar 1911, toen grote stukken van de duinen bij Westenschouwen en de vuurtoren werden afgeslagen en veel scher ven, munten, kralen en bronzen voorwerpen voor de dag kwamen. Deze voorwerpen werden het eerst ontdekt en verzameld door de heer J. A. Hubregtse te Burgh, in leven onderwijzer aan de O.L. school te Haamstede, die zijn licht opstak bij enkele oudheidkundigen en vernam dat zijn vondsten dateerden uit de eerste tien eeuwen onzer jaartel ling. De belangstelling van de heer Hubregtse was hierdoor niet wei nig toegenomen en hij toog verder op onderzoek uit. Zo nam hij een kijkje op de verstuivende duin vlakten ten Zuiden van de vuur toren en ook hier vond hij een rijke archeologische oogst. Deze vond sten bestonden uit: „Germaanse scherven en Romeinse munten uit de periode einde eerste tot vierde eeuw na Christus en verder Me- rovingische scherven, munten, kra len en fibulae (mantelgespen), Frankische voorwerpen alsmede scherven en andere voorwerpen uit de na-Frankische tijd. Uit al deze vondsten kon een continu-bewo- ning van de eerste eeuw na Chris tus tot de twaalfde en dertiende eeuw van dit gebied worden ge concludeerd. Hutten en vuurhaarden Interessant waren ook de over blijfselen van oud-Frankische hut ten (standsporen met vuurhaarden). Deze zijn thans verdwenen, maai er bestaan nog duidelijke foto's van, onder leiding van de heer Hu bregtse destijds genomen door prof. Hudig en echtgenote te Wagenin- gen, die vaak de zomervacantie doorbrachten in Westenschouwen. De verzameling-Hubregtse werd door de eigenaar gelegateerd aan het Zeeuws Genootschap der We tenschappen te Middelburg. Van 1940-1946 was deze verzameling onder hoede van de heer J. M. de Nooijer te Renesse en nadien werd het materiaal naar Middelburg ver voerd. Onder het materiaal waren verder vondsten uit het kerkhof te Burgh (Frankische tijd). Zoals bekend was ook de heer Hu bregtse de eerste die 't zgn. „Hoge Burgh" onderkende als een ty pische burcht uit de Frankische tijd. Het terrein was eigendom van wijlen burgemeester Boot van Burgh, die, zelf vurig oudheids- minnaar, dadelijk toestond dat het terrein aan een nader onderzoek zou worden onderworpen. Het in 1940 begonnen onderzoekingswerk moest evenwel worden uitgesteld in verband met de ooi-log. Nadien zijn nog onderzoekingen gedaan, maar grote spectaculaire vondsten zijn niet gedaan. Vroegere merkwaardige vond sten vormen een paar benen uit de Frankische tijd en verder scherven uit heel Schouwen (Frankisch), waardoor de heer Hubregtse kon aantonen dat het eiland van de negende eeuw af over zijn gehele uitgestrektheid bewoond is ge weest. Stad en Provincie OOSTEBLAND Overdracht Christelijke kleuterschool De nieuwe Christelijke kleuter school werd Maandagmiddag door B. en W. dezer gemeente op enigs zins plechtige wijze aan het school bestuur overgedragen. Burgemees ter Laurense memoreerde de bete kenis van dit moment en droeg het keurige gebouw met de schitte rende inventaris aan het schoolbe stuur over en sprak de hoop uit dat dit moment van naastenliefde steeds op piëteitvolle wijze zal ge bruikt worden. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Joh. Boogert, vertolkte de vreugde van het bestuur over het keurige ge bouw en gaf de verzekering dat alles in het werk zal worden ge steld een en ander zo goed moge lijk te verzorgen en te gebruiken. Bij deze gelegenheid werden de leerlingen getracteerd, hetgeen een feestelijk cachet aan deze middag gaf. BBUINISSB Opening kleuterschool begin 1955 De in aanbouw zijnde kleuter school te Bruinisse vordert goed. Het ligt in de bedoeling op 4 Jan. 1955 deze school officieel te openen. C.J.M.V.-bibliotheek hersteld Onder de culturele goederen, die in de rampdagen verloren gingen, behoorden te Bruinisse ook de boe ken van de C.J.M.V., die aangevuld met enige kisten met boeken van de Ver. van Reizende Bibliotheken in de wintermaanden vele lezex-s vonden. Evenals de vogel „Phoenix" uit de bekende sage, kwam ook de C.J. M.V.-bibliotheek mooier en uitge breider weer t,ot nieuw leven. Men moet een gekregen paard niet in de bek kijken, maar gekregen boe ken moeten wel van kaften worden voorzien. Een eresaluut aan die C.J.M.V.-ers, de vele uren van hun vrije tijd opofferden, om weer een bibliotheek samen te stellen is ze ker op zijn plaats, nu dan eindelijk Zaterdag 21 November de biblio theek weer voor het leesgrage pu bliek wordt opengesteld. Meer dan 1000 boeken voor ouderen en ruim 200 boeken voor de jeugd staan te wachten, om te worden uitgeleend. En het boven aangehaalde spreek woord van het paard geldt zeker niet voor de inhoud van de boeken, want deze is beslist verantwoord; de catalogus is „gekeurd" en men vindt er voor elk wat wils. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 16 Nov. Aanvoer 3812 dieren (weektotaal 5943), 550 vette koeien en ossen, 1049 stuks gebruiksvee w.o. 670 tbc-vrij, 90 vette kalveren, 273 graskalveren w.o. 187 tbc-vrij, 982 nuchtere kal veren, 104 varkens, 234 biggen, 138 paarden, 16 veulens, 325 schapen en lammeren, 51 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,58-2,70, f 2,38-2,50, f 2,10- 2,20, vette kalveren f 2,80-2,90, f 2,50-2,70, f 2,20-2,40, slachtpaar- den f 1,95-1,90-1,85; prijzen per stuk: graskalveren f 300-200-150; nuchere kalveren f 58-52-45, biggen f 50-43-38, schapen f 130-12Ö-100, lammeren f 110-105-95, kalf- en melkkoeien f 1025-900-800, vare koeien f 690-590-540, vaarzen f 700- 600-475, pinken f 450-350-300. SPORT Motorsport filmavond Vrijdagavond organiseert de M.C. „Sparta" te Zierikzee in samen werking met de K.N.M.V. een mo torsportfilmavond in de Nieuwe Graanbeurs te Zierikzee voor haar leden, donateurs met hunne dames en verder belangstellende auto-, motor- en bromfietsbezitters. Het programa is zeer afwisselend en bevat o.m. films van diverse rallye's, races en ritten, zomede een technische en een komische film. Tussendoor houdt de heer Burilc een praatje. Ongetwijfeld mag voor deze interessante avond op een druk bezoek gerekend worden. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat de stichtingen voor maatschappelijk werk op Schouwen-Duiveland op de hieronder vermelde dagen en uren spreekuur zullen houden in het gebouw van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg' in de Man huisstraat: De Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk dagelijks van 17-18 uur; De Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk op Donder dag van 13-15 uur en op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van af 19 uur; De Stichting „Humanitas" op Dinsdag van 14-15 uur en op Don derdag van 19-20 uur. Zierikzee, 15 November 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. CATSHOEK, lo. burgemeester. MULDER, secretaris. Openbare kennisgeving Burgemeester en wethouders van Zierikzee brengen bij deze ter openbare kennis dat bij Koninklijk Besluit dd. 25 October 1954, nr. 13, is goedgekeurd het besluit van de raad dezer gemeente dd. 8 April 1954, nr. 8 en 27 Augustus 1954, nr. 10, houdende vaststelling van een verordening op de heffing van leges ter secretarie. Deze verordening treedt in wer king op 1 December a.s. Voor de nadere inhoud van deze verordening wordt verwezen naar het gemeentelijk aanplakbord. Zierikzee, 8 November 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. CATSHOEK, lo. burgemeester. MULt>ER, secretaris. Alleen de nieuwe bevat ERRES stofzuiger beschermers voor Uw gezondheid O Popieren stofzak Kan mei slof en al weggeworpen worden - Handig en hygiënisch O Vaste stofzak van afdichtende vezelstructuur vang! fijnere stofdeeltjes op! Houdt laatste restje microscopisch-fijn stof tegen van der Heem fabrikaat De stofdraak onschadelijk gemaakt! Dank zij de unieke 3-voudige stoffiltering van ERRES, wordt de lucht in Uw kamers niet langer verontreinigd door fijne stofdeeltjes, die zoals gewoonlijk door de uitlaat van de stofzuiger naar buiten worden geblazen. VXVxVvvv\X\XVVV.VSXSXNNNXVNNXVV ERRES stofzuigers. El37 /a compleet met snoer: n goedgekeurd door de KEMA voor gratis toezonding van f* en aanbevolen door „Het Sprookje van de Stofdraak" de Nederlandse Vereniging r van Huisvrouwen. •en stripverhaal van Marlen Toonder! J y Prijzen van f. 120.- lot f. 192.50 naam Speciale ERRES credlet-iervlce straat an huisnrf0eds met f. 11.96 contant Ie en f. 7.23 per maapd Fa kunt U in het bezit komen Zandt daxa coupon nog heden aam f van een ptachtige ERRES R. 5. Stokvis Zonen N.V.I afdeling Publiciteit, Rotterdam ERRES STOFZUIGERS reinigen de vloer waarop U loopt en de lucht die U inademt i R. S. STOKVIS ZONEN N.V. Eerder verschenen reeds: Naar de Tropen, Bali in Kleuren, Naar de West „Australië": het nieuwe, prachtige album van Douwe Egberts, bewerkt door Piet Bakker, voert U rond door een werelddeel, dat - eens door Nederlanders ontdekt - thans voor vele Nederlanders een nieuw Vaderland is geworden. Vraag dit al bum bij Uw winkelier. De waardepunten voor de prachtige kleurenfoto's zijn verpakt bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5