DE ZIERIKZEESCHE COURANT Franse premier voor besprekingen afsluiting van de naar Amerika vertrokken Nieuwe Waterweg De Sowjet-Unie wenst een Europese conferentie over Veiligheidspact Succesvolle besprekingen ten departemente over huurwaardevergoeding Er begint gebrek aan arbeidskrachten te komen in West-Duitsland Egyptische president Naguib van ai zijn functies ontheven DINSDAG 16 NOVEMBER 1934 No. 17643 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUMBOÖE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÉN Pril» per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3,50. per week 27 cent Lom# nummert 10 ct Verichi/nt Dlntdeg. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma*. 15 mm) 1 14- per stuk WAARIM OPGENOMEN 1797-188? REDACTIE EN ADMINISTRATIEI Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - UJtgeve: N.V. Drukkerij voorh, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zlerikzee RedacteurM. J. BI) DE VAATE - Tel'. 309 Vooral kwestie Indo-China dringend Zaterdagavond Is de Franse pre mier Mcndès-France, vergezeld van ztyn echtgenote en zes ambtenaren vertrokken voor een tiendaags be zoek aan Candaa en de Verenigde Staten. Verwacht wordt dat in bespre kingen met de Amerikaanse staat kundige leiders de volgende punten zullen worden behandeld: 1. Onderhandelingen met de Sow- jet-Unie. Mendès-France meent, dat deze eerst nè bekrachtiging der Parijse overeenkomsten, die onder meer in Westduitse herbewapening voorzien, kunnen worden gevoerd. Hij zou van mening zijn, dat in be gin 1955 een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van de „Grote Vier" zou kunnen worden gehou den. 2. Een Amerikaanse waarborg voor de verleden maand gesloten Frans-Duitse Saar-overeenkomst. De hulp aan de vluchtelingen Belangrijke gift van Prinses Wilhelmina H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft opnieuw van haar medeleven met het lot der vluchtelingen doen blij ken door een zeer belangrijk be drag ter beschikking t? stellen van de Inzamelingsactie van het Comi té Vluchtelingenhulp 1954, ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland. Aldus is medege deeld door het Comité Vluchtelin genhulp 1954. De salarissen bij het U.L.O.-onderwijs In een te Bergen (N.H.) gehouden vergadering van de afdeling Duin kant van de Nederlandse Onderwij zers Vereniging, is, na bespreking van het huidige tekort aan bevoeg de onderwijskrachten bij het U.L.O. onderwijs een motie aangenomen, waarin deze afdeling verklaart ernstig verontrust te zijn over dit tekort. Zij dringt er bij de hoofd besturen van de Vereniging voor M.U.L.O. en van de Nederlandse Onderwijzersvereniging op aan, stappen te doen bij de regering, het 3. Het algemene aanzicht der be trekkingen tussen Oost en West. Speciale punten: ontwapening en een mogelijke uiteindelijke erken ning van communistisch China. 4. De niet-militaire samenwer king tussen de staten N.A.V.O.-le- den. 5. De toestand in Indo-China. Te Parijs, waar men de politieke toestand in Zuid-Vietnam met grote bezorgdheid gadeslaat, wordt voor al aan dit laatste punt groot be lang gehecht. Rotterdamse deskundigen in commissie Ten aanzien van de afsluiting van de Nieuwe Waterweg kan wor den opgemerkt, dat hierover nog geen enkel plan ontwikkeld is, maar dat het college van B. en W. van Rotterdam, met het oog op de zeer hoge kosten welke aan dijk verhoging in het stedelijk gebied verbonden zijn, zich bereid heeft verklaard gemeentelijke deskundi gen zitting te doen nemen in een studiecommissie, welke zal nagaan of afsluiting van de Nieuwe Water weg door middel van een storm- stuw tot de mogelijkheden be hoort. Een dergelijke stuw, aldus B. en W. in de memorie van beantwoor ding aan de gemeenteraad, zal ech ter geen enkel beletsel voor de scheepvaart mogen opleyeren en zal slechts bij hoge uitzondering gesloten mogen worden, anders ge steld: op tijdstippen, waarop toch geen verkeer op de Waterweg mo gelijk zal zijn. Een andere vorm van afsluiting kan nimmer in over weging worden genomen. Nationale BB-manifestatie te Rotterdam In 1555 zal een nationale B(e- scherming) B(evolking)-manifesta- tie in Rotterdam worden gehouden. De keuze van deze plaats is sterk beïnvloed door de gedachte, dat de nationale belangstelling in het vol gend jaar op haar gericht zal zijn in verband met de aldaar te hou den tentoonstelling E 55. Deze B.B.-manifestatie bedoelt de activiteit, de binding, de wer- De Verenigde Staten hebben ving en de geoefendheid van de hun dollarhulp voor een half mil- organisatie Bescherming Bevolking lioen Vietnamese vluchtelingen, te stimuleren, die van het commmunistisch gebied Het landelijk karakter van deze naar Zuid-Vietnam zijn uitgewe- gebeurtenis zal onder meer tot uit- ken, verviervoudigd, aldus is Zater- drukking komen in het doen hou- dag te Washington bekend gemaakt, den van vóóroefeningen van E.H. De hulp bedraagt thans 40 millioen B.O., brandweer- en reddingsploe- dollar. gen in alle delen van het land. ULTIMATIEF RUSSISCH VOORSTEL Deur voor onderhandelingen over Duitsland dicht WITTE KAMELEN Diergaarde Blij dorp is door ruiling in het bezit gekomen van een paartje witte kamelen, afkomstig uit het steppenge- bied ten Noorden van de Kas pische Zee. Witgekleurde dieren, beho rende tot de normale gekleur de rassen, worden onder huis deren veel aangetroffen, maar zijn in de vrije natuur zeld zaam, omdat ze zich daar niet kunnen handhaven. De mens echter heeft er blijkbaar een voorkeur voor en heeft deze afwijkende exemplaren door gefokt, getuige bijvoorbeeld de witte karbouwen van Cele bes en de witte halfwilde vee rassen in Engeland, de vele witte hoenders, duiven, enz. 9 9 Wijs zijn zij, die leven om o zich vrij te maken van hun fouten. Het K.N.M.l. verwacht tot Dinsdagavond: Vr« koud Na in de nacht weinig bewolking, weinig wind, hier en daar mist en plaatselijk lichte vorst, overdag toenemende bewolking, overwe gend droog en vrij koud; zwakke tot matige Zuidwstelijke wind. HOOGWATERSTANDEN 17 Nov. Zon op 8.02, onder 16.47. Maan op onder 13.31. 18 Nov. Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 0.30, onder 13.47. Laatste kwartier: 17 Nov. te 10.32. ZIERIKZEE: 17 Nov. 8,02 v.m. 20.42 n.m. 18 Nov. 9.02 v.m. 21.49 n.m. BROUWERSHAVEN 17 Nov. 7.45 v.m. - 20.14 n.m. 18 Nov. 8.47 v.m. 21.22 n.m. Doodtij: 19 November. Springtij: 27 November. Grimmig is uc auj/u wauen tie opstandelingen m Algiers en uc» iiaitse leger, dat de belangen van Frankrijk in dit gebied verdedigen moet. Hoe grimmig die strijd echter ook is, toch is er altijd nog wel tijd voor één kort moment van menselijkheid, zoals de fotograaf er hier een op de ge voelige plaat wist vast te leggen. In M'Chounèche, in de streek van Aurès, laat de bestuurder van een Franse pantserwagen een kleine Algerijnse jongen, die hij op de weg vond, uit zijn veldfles drinken. Zoals bekend zijn door Frankrijk aanzienlijke gepantserde eenheden in het gebied van Aurès ingezet teneinde de bevolking te beschermen tegen de woedende benden opstandelingen en om deze rebellen uit het onmiskenbare dankbaarheid, na Na 10 maanden gevangenschap De Nederlander D. C. Prins teruggekeerd in ons land Gejaagd en nog steeds veront waardigd, verbitterd en bezield met haatgevoelens, doch blij met zijn eigen behouden terugkeer en met tien maanden gevangenschap, voor enkelen, die zijn vrijheid hebben bewerkstelligd, is Zaterdagmiddag met zijn vrouw en zoontje de Amersfoortse gymnastiekleraar D. C. Prins, èen van de circa 35 40 Nederlandse gevangenen over wie de laatste dagen zoveel berichten In onze pers verschenen zijn, met een K.L.M.-toestel uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Er waren bij zijn aankomst geen herkiesbaar? De Sowjet-Unie heeft aan alle voor onderhandelingen over de salaris van de volledig bevoegden Europese landen waarmede ztf dl- hereniging van Duitsland tussen bij het U.L.O. te brengen op het hetrekkineen onder- °ost en West v00r goed sluiten- niveau van de leraar bij het M.O. plomft,e,je betrekkingen onder De Sowjet.Unie zou haar conse- houdt, uitnodigingen gezonden tot quenties trekken uit de definitieve bjjwoning van een algemene Euro- totstandkoming van een „Westers .«"•ïWfSS Pese conferentie over een te «lui- militair Wok" met inbegrip van Vrijdag bekend gemaakt, dat de een bewapend Duitsland en zelf tot twintigjarige Oost-Duitser Horst ten Europees veiligheidspact, zo vorming van een mintair blok Becker, die op vijf October over de verneemt Reuter uit betrouwbare overgaan. ijskoude rivier de Havel „naar de bron te Berlyn. De Sowjet-Unie zou dan niet vrijheid" is gezwommen, een spe- aarzelen om een krachtspolitiek ciaal opgeleide agent van de Oost- De conferentie, die 29 November met een krachtspolitiek t%, beant- Duitse Staatsveiligheidsdienst was. zou beginnen, zou eveneens de mo- woorden. -gelijkheid bespreken om Amerika en continentaal China tot het voor- Stelt Eisenhower zich voor- stellen doen omtrent het vraagstuk van China's toelating tot de Ver- Volgens de „Akron Beacon Jour- cnigde Naties, nal" heeft president Eisenhower De besprekingen zouden geba- kort na de verkiezingen van 2 No- seerd zijn op het voorstel tot een vember de republikeinse leiders bij algemeen Europees veiligheidspact, ,_.o een geheime besprekng in het Witte zoals dat door minister Molotof van Dagen, de Bond voor Staats- Huis beloofd, dat hij zich bij de pre- voor het eerst op de Berlijnse con- pensionnering, de Federatie .van sidentsverkiezingen in 1956 her- ferentie werd gedaan. Bonden van Ouden van Dagen en kiesbaar zal stellen. De schrijver Volgens genoemde bron zouden de Nederlandse Bond voor Ouden van het artikel, Clyde Mann, zegt de desbetreffende Sowjet-nota's van Dagen hebben besloten tot op- dit te hebben vernomen van iemand zeggen, dat ratificatie van de Pa- richting van een overkoepelend or- uit de directe omgeving van de pre- rijse overeenkomsten ter bewape- gaan voor de organisaties die zich sident. ning van West-Duitsland, de deur bewegen op het gebied van de oudedagsvoorziening. Dit lichaam zal heten: het Centraal Orgaan Sa menwerkende Organisaties. Voor zitter er van is de heer L. Steen huis te Zuidbroek, secretaris de heer S. Sytema te Assen en pen ningmeester de heer A. Hartog te Amsterdam. beboste heuvelland, waarin zij zich terugtrokken, te verdrijven. Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" Ministers stellen vergoeding in het vooruitzicht De Wet op de Watersnoodschade verzocht zich schriftelijk tot de officiële vertegenwoordigers van de 1953 kent alleen recht op vergoe- Stichting „Nieuw Schouwen-Dui- Nederlandse regering. Wel werd hij ding van 50 pet. van de huurwaarde veland" (Postbus 15 te Zierikzee) te door een aantal journalisten en toe terzake van verwoeste huizen, wenden, met zoveel mogelijk gege- persfotografen opgewacht, terwijl dus niet terzake van huizen, welke vens omtrent het nadeel dat om bo- z^n familieleden hem buiten de tengevolge van beschadiging of ge- venbedoelde reden is geleden. douanehal opwachtten. dwongen evacuatie tijdelijk niet be- De Stichting zal dan deze gege- ze"de K.L.M.-toestel was woond zijn of zijn geweest. Aange- vens verzamelen, ze zo nodig na mr- w. F. L. graaf van Bylandt, bui- zie» dit in vele gevallen tot onbil- overleg met de betrokkenen aan- tengewoon gezant en gevolmachtigd lijkheden leidt heeft de Stichting vullen en daarna alle gevallen aan ambassadeur, Hoge Commissaris in „Nieuw Schouwen-Duiveland" zich de regering voorleggen. Indonesië, in Djakarta ingestapt. tot de Ministerraad gewend, met Zij die hiervan willen profiteren Nij "a" samengereisd met de heer het verzoek in deze alsnog voorzie- wordt verzocht hun opgave uiter- maar was in Rome uitge- ningen te treffen. Naar aanleiding lijk 1 December a.s. bij de Stiqh- stapt, omdat hij alvorens naar Ne- hiervan hebben enkele bestuursle- ting „Nieuw Schouwen-Duiveland" V*° vember 1.1. een bespreking gehad in te zenden. den dezer Stichting Dinsdag 9 No- op het ministerie van Maatschap- regering terug te keren enige va- cantie neemt. pelijk Werk. Het resultaat van dez$ bespre king is dat, aangezien de wet de huurwaardevergoeding voor boven bedoelde categoriën niet kent het niet mogelijk is deze te verstrekken. Apeldoorn miste E.H.B.O.-kist Overkoepelende organisatie ouden van dagen De Algemene Bond van Ouden Steeds meer vrouwen worden aangesteld In de Bondsrepubliek begint zich de reserve aan gekwalificeerde ar- een gebrek aan arbeidskrachten te beidskrachten zo goed als uitgeput openbaren, zo hebben het Centrale Reuzen waterleidingbuis van plastic Is. Het gebrek aan arbeidskrachten Woensdag 17 November zal tus- heeft talrijke bedrijven reeds ge- sen de vaste kern van Olst en het Duitse arbeidsbureau In Neuren- dwongen over te gaan tot het aan- tot Olst behorende Welsum aan de berg en het Instituut voor Econo- stellen van ongeschoolde jeugdige andere zijde van de IJssel, een misch Onderzoek te Miinchen ge- °f vrouwelijke krachten. Voorna- plastic waterleidingbuis worden pr»n«5tateerd melijk de vrouwenarbeid is sterk gelegd. Deze buis is 160 meter lang, toegenomen en de enige nog be- geheel aan één stuk. De waterlej- u a schikbare arbeidsreserve is volgens dingmaatschappii- „Overijssel" te Volgens de cijfers van het ar- het arbeidsbureau nog te vinden in Zwolle vervaardigt zelf deze bui- beidsbureau is het aantal werken- de vrouwen, die zich tot dusverre zen. Het is thans voor de eerste fn heeft het n5et v00r een of ander ber0eP «e" maal dat zij ze in toepassing staag blijven toenemen en heeft het meld hebben brengt. thans met 16.8 millioen het hoog- Tr ste peil bereikt cedert het bestaan H.et Duitfe Industrie-instituut Vooraf wordt een korte bijeen- der Bondsrepubliek. Er zijn thans bea£t «J reads vroeger op gewezen, komst gehouden in het gemeente- bijna 800.000 man meer aan het dat onder deze omstandigheden de huis van Olst, om de genodigden werk dan een jaar geleden. oproeping van een half millioen een korte toelichting te geven op Duitse soldaten tot een nog veel het werk. Tot de genodigden be- Deze situatie heeft volgens het grotere tewerkstelling van vrou- hoort o.m. de Commissaris der Ko- bureau met zich mee gebracht, dat wen zal moeten leiden. ningin in Gelderland. De Amerikaanse delegatie bij de V.N.'heeft verzocht op de ko mende zitting van de Economische en Sociale Raad te spreken over Dader gepakt „de ontwikkeling van het interna- Uw6,.Uj.v a„ .„«.„«ww-w». De Apeldoornse gemeentepolitie £*orïa^e toerisme, zijn huidigé uit- Doch naar aanleiding van het is er in geslaagd de verdachte van or ei ding en zyn mogelijkheden voor verzoek van de Stichting heeft een de diefstal van een E.H.B.O.-kist ~e toekomst Volgens de delega- bespreking plaats gehad tussen de ter waarde van ongeveer f 125 uit tie hebben individuele Amerikaan- minister van Wederopbouw, Maat- een onbewaakte E.H.B.O.-post aan toeristen m het buitenland meer schappelijk Werk en van Econo- de Amersfoortse weg te Apeldoorn dan een miIliara dollar besteed, mische Zaken, tezamen met een nabij de Echoput, te arresteren. De Nationalistische Nieuwzee- delegatie van het bestuur van het Het is de Apeldoorner G. de W. landse partij van premier Holland Rampenfonds. Bij het verhoor bleek, dat hij ook heeft, hoewel met een verminderde In verband met de argumenten de vorige maal een dergelijke dief- meerderheid, de Nieuwzeelandse door de Stichting naar voren ge- stal had gepleegd. De politie heeft verkiezingen gewonnen. Het uit bracht, werd gevoeld dat in deze de man in bewaring gehouden. De eindelijk resultaat is: Nationalis- toch wat gedaan moest worden en E.H.B.O. is na deze arrestatie op tische partij 43 zetels en de Labour is de oplossing gevonden in die haar besluit terug gekomen de on- 37 zetels. Er zijn 80 zetels. De oude vorm dat het Rijk het nadeel uit bewaakte post aan de Amersfoortse verhouding was: Nationalistische het tijdelijk niet gebruik van wo- weg op te heffen. partij 50, Labourpartij 30. ningen wil aanvullen tot 80 pro cent van het normale inkomen en dat het Rampenfonds zich bereid heeft verklaard hierop nog een aanvulling te geven, zodat in be paalde gevallen vergoeding tot 100 pet. van het nadeel in het uitzicht kan worden gesteld. Van de zijde der regering is nu aan de Stichting verzocht de ge vallen waarin dergelijk nadeel be staat te verzamelen en deze gecom bineerd op te geven met zoevel mo gelijk gegevens. In verband met het bovenstaan de wordt ieder, die in een der bo venbedoelde gevallen verkeert, dus: Vandaag Hosannah, morgen kruist hem Mogelijk komt hij voor het gerecht De Egyptische president, gene- bijgelegen gebouwen bezet, raai Naguib, is van al zijn functies De afgezette Egyptische president ontheven, aldus meldde A.F.P. Mohammed Naguib zal voor het ge- Zondag. Het besluit om generaal recht worden gebracht als voldoen- Naguib van zyn functies te ont- de bewijs kan worden geleverd van A heffen is genomen door de revolu- zijn beweerde samenwerking met gefï, JIjl tionnaire raad- de Mohammedaanse Broederschap, a i .j stond, oók aldus een woordvoerder van de Re uadat het droos gekomen is, tv- Twee leden van de raad hebben volutionnaire Raad. Naguib 20U in dolwk niet bewoond kon worden Naguib van het besluit op de hoog- Ket,n „eva! worden .«„staan in of die zijn eigen huis heeft moe- te gesteld. Generaal Naguib bevond ballinaschan te gaan ten verlaten tengevolge van de zich Zondagochtend in zijn paleis gedwongen evacuatie, en een an- met generaal Abdel Hakim Amer, Het Rneaiophf. nnrHthlnrf dere woongelegenheid heeft opperbevelhebber van de Egypti- prawda" schrijft volgens Tass dat moeten huren of zich op andere sche strijdkrachten, en kolonel Nas- Sownlmerdeontbin wijze tijdelijk op eigen kosten san Ibrahim, lid van de Revolution- Lg vTn de Navo hSft geëfst als huisvesting moest verschaffen. naire Raad, belast met zaken van Sêle voorZrSf voIr de op- B. wiens verhuurde woning of wo- het presidentiele paleis richting van een stelsel van collec- ningen tijdelijk geen huur heeft/ Een sterke afdeling van de mlli- tive veiligheid in Europa. Ook het hebben opgebracht tengevolge taire politie had de omgeving van argument, dat de Sowjet-Unie van een der onder A bedoelde het paleis afgezet en verscheidene Europa van Amerika wil scheiden, redenen eenheden van het leger hadden na- gaat niet op, aldus het blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1