ZIERIKZEESCHE ïüwsbore DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russen heel wat verzoenlijker dan bij vorige malen De kwestie Nieuw-Guinea Uitkering huisraadschade in Zeeland practisch voltooid Franse socialistische partij stelt zich achter Parijs verdrag GEMEENTERAAD RENESSE Voor een kleuterschool is reeds meer dan f 40.000 ontvangen S5SS zaTztjnr8Vo]genselde laatïtê ^nse g1 h8?l p'ariema?' te«'en ^rachtiging iïïï» 2u"8nv8rzett8- Twea bepalingen voor W.-Duitsland onmiddellijk van toepassing VRIJDAG 12 NOVEMER 1954 No. 17641 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13.50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vri/dag an Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (me*. 15 mm) 11,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 I REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zlerlkzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerlkzee RedacteurM. J. 8U 0E VAATE Tef. 309 NA HET VLIEGTUIGINCIDENT Amerikaanse ambassadeur sprak met Malenkof Naar verluidt heeft Malenkof gezegd, dat hij het gemakkelijker wil maken de wederzijdse betrek kingen door de gewone diploma tieke kanalen te verbeteren. In de Amerikaanse Senaat iscri- tiek geleverd op het feit, dat Boh- len zo spoedig na het vliegtuigin cident een ontmoeting met Malen kof heeft gehad. Nu men echter de inhoud van het gesprek kent, wordt de verklaring van Eisenhower op zijn perconferentie, die te Wash ington verbazing heeft gewekt, duidelijker. Deze verklaring was, dat de Sowjets ten aanzien van het jongste vliegtuigincident een ver- zoenender houding aannemen dan bij vorige gelegenheden. De Sowjet-premier Malenkof, heeft Zondag jl. in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, de wens geuit tot on derhandelingen over de menings verschillen tussen beide landen, zo wordt uit gezaghebbende bron te Washington vernomen. Malenkof sprak de hoop uit, dat kleine inci denten dc weg naar een beter we derzijds begrip niet zouden ver sperren. Malenkof en de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, spra ken elkaar op de receptie ter ge legenheid van de herdenking der October-revolutie. Te Washington meent men, dat deze opmerkingen van de Rus sische premier een poging zijn om de betekenis van het neerschieten van het Amerikaanse vliegtuig bij Japan te verkleinen. Tito over de vredeskansen President Tito van Zuid-Slavië heeft in een interview met het blad „Dépêche du Midi" verklaard, te geloven, dat een vreedzaam samen leven van Oost en West noodzake lijk en mogelijk is. De normalisering der betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en Zuid- Slavië was begonnen op initiatief van het eerste land. Zuid-Slavië was hierop ingegaan, zonder dat het daardoor zijn buitenlandse politiek behoefde te wijzigen of moest vre zen voor zijn onafhankelijkheid. Indonesië zal de Ver. Naties om bemiddelaar vragen Indonesië zal, wanneer de kwes tie Nieuw-Guinea in de politieke commissie van de Verenigde Na ties in behandeling komt, een re solutie indienen, waarin de secre taris-generaal van de Verenigde Naties wordt verzocht een bemid delaar te benoemen. Op een vergadering van de groep van de vijftien Aziatisch-Af ri- stelde8 ontwerp-resoluUe tobbel De Franse SMl3lisllscl><! Par«i daan om met de Sowjet-Unie tot schouwing genomen. Deze resolutie heeft Donderdag besloten z\jn af- overeenstemming over Duitsland te is opgesteld door een subcommissie gevaardlgden in het Franse parle- °5len" van zes landen, waarvan India, stemmen van 104 socialisten Iran, Indonesië, Perzië, Pakistan ment vóór bekrachtiging van de in de Nationale Vergadering hou- en Syrië besloten hebben de reso- Franse verdragen betreffende de den voor eerste-minister Mendès- lutie te steunen. De groep zal he- herbewanenfmr van midland ie France eigenlijk de zekerheid in, den (Vrijdag) weer bijeenkomen om ^at verdragen door het parie deze kwestie te bespreken. laten stemmen. ment zullen worden aangenomen. - - tt it. De behandeling van de verdragen Het congres van de partij nam za\ 0p 44 December beginnen, met 2.817 tegen 454 stemmen bij Men verwachtte te Parijs, dat 93 onthoudingen een besluit aan, slechts enkele socialisten, waaron- wer voor het gebruik van atoom- waarb{j| socialistische fractie ^er de tegenstanders van elke her- cnoraib tmnr rroHogemachtigd wordt vóór de Lon- bewapening van Duitsland, zich in Rode Kruis gaat rampenartsen opleiden Luitenant-generaal (b.d.) P. Alons commandant van het Rode Kruis- corps, en de arts A. Klapwijk, hoofd van een der medische afde lingen van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, heb ben het initiatief genomen tot in stelling van een speciale artsen cursus, die opleidt tot wat men een nieuwe specialisatie voor de medi cus zou kunnen noemen, namelijk „rampenavts". In de tweede helft van October zijn de eerste twee van de serie schriftelijke lessen verschenen. Het is voorlopig de bedoeling, dat on geveer veertig lessen in deze cur sus verschijnen in een tijdsbestek van drie jaar. Tot nu toe zijn 460 cursisten ingeschreven. Hoewel de cursus in eerste in stantie is bedoeld voor artsen van het Rode Kruis, kunnen ook andere artsen er aan deelnemen. Herdenking Wapenstilstandsdag Geestelijke wapens kunnen vernietiging voorkomen In een toespraak ter gelegenheid van Wapenstilstandsdag heeft de Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Harold Talbott, bij het graf van de Onbekende Soldaat te Washington verklaard, dat er thans wapens zijn „die een geheel werelddeel kunnen ontvolken". Po gingen om te voorkomen dat zulke wapens worden gebruikt, kunnen volgens de minister alleen slagen als de landen de hulp van God zoeken. Geestelijke leiding was noodzakelijk om een vernietiging af te wenden. Talbott zei niet, welke wapens hij op het oog had. Hij doelde waarschijnlijk op de nieuwe wa terstofwapens, die een groot gebied radio-actief kunnen maken. Volgens de minister zijn som mige van die wapens zó krachtig, dat zelfs de makers er van zich de slachting die zij zou kunnen aan- slachting die zij zouden kunnen aanrichten, niet volledig kunnen voorstellen. Den Haag heefl 105- jarige inwoonster Donderdag vierde mevr. de Col- lonne-Meister, Laan van Meerder- voort 340, den Haag, haar 105e ver jaardag. Daarmee is zij de oudste ingeschrevene in het Haagse be volkingsregister. Burgemeester Schokking kwam haar 's morgens namens het ge meentebestuur geluk wensen. Inde loop van de morgen was reeds een grote mand met bloemen met daar in een doos bonbons als geschenk van de gemeente bezorgd en uiter aard waren er nog vele geschenken uit alle delen van het land, o.a. een taart met 105 kaarsjes. Haar zes kinderen waren met haar kleinkinderen op het feest aanwezig; de jongste zoon - is een stoere 64-jarige, die uit Indonesië is gerepatrieerd en bij moeder in woont. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 000000<K>0<>Q0<>0<XX>4C000Cr O O Eerbied voor onszelf leidt ons q karakter, eerbied voor anderen leidt onze manieren. 4 Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Veel wind Zwaar bewolkt met aanvankelijk wat lichte regen of motregen en overdag opklaringen en enkele ver spreid optredende buien; krachtige tot harde en langs de kust storm achtige Zuidwestelijke wind, naar West tot Noordwest draaiend en iets afnemend; iets lagere middag- temperaturen. 13 Nov. Zon op 7.55, onder 17.53. Maan op 19.20, onder 11.32, Nob een foto van de enorme drukte op de Hedelse paardenmarkt, die Laatste kwartler; Nov te 10 32 deze week werd gehouden. Duizenden bezoekers bewogen zich op bet marktterrein. ZIERIKZEE: HOOGWATERSTANDEN 16000 gevallen eisten f 43.000.000 DE WEG NAAR EUROPESE EENHEID Weg vrij voor bewapening van W.-Duitsland In Zeeland is thans de huisraad- schade nagenoeg geregeld, met uit zondering van enkele gevallen op Schouwen-Duiveland. In het rampgebied Zeeland is voor vergoeding huisraadschade 43 millioen gulden uitgekeerd met in totaal 16.000 schadegevallen. Met betrekking tot de schade aan bedrijf suitrusting en voorraden werd tot dusver aan voorschotten en definitieve vaststellingen elf millioen gulden uitgekeerd by een tota\\ aan opgegeven gevallen van 7300. Het spreekt vanzelf, dat de vast stelling van vergoeding van de huisraadschade direct na de ramp urgenter was dan die van de schade aan bedrijfsuitrustingen en voor raden. Aanvankelijk ging men, om in de ergste nood te voorzien, uit van een vervanging van de noodzakelijkste goederen die ver loren waren gegaan. Per gezinsom vang werd vastgesteld wat er no dig was aan stoelen', bedden, de kens, tafels, enz. Toen eenmaal vaststond dat de desbetreffende fondsen over ruime middelen beschikten,; kon ook een andere norm worden toegepast. Er kwam een herziening voor de zg. milieu-klassen, waarbij de vast stelling geschieddé door de plaat selijke commissies. Doordat er een toeslag werd verleend kon de ni vellering, die het gebruikte stelsel als zodanig met zich meebracht, worden herzien. Tevens werden de zg. niet-noodzakelijke goederen vergoed. Opvallend is dan ook, dat het aantal beroepen, dat-tegen de vast stelling van de huisraadschade uit gebracht werd, naar verhouding zeer gering is. Inmiddels begon de schade-en quêtecommissie aan de vaststelling van <le schade aan bedrijf suitrus ting en voorraden. Op 16 Januari van dit jaar werd de desbetref fende wet aangenomen door de Staten-Generaal. Men kon echter in de getroffen gebieden niet zo lang wachten, zodat een voor schotregeling werd ingevoerd. Reinigingsrechten zullen moeten worden verhoogd De kwestie Nieuw-Guinea zal door de politieke commissie in be handeling worden genomen als het debat over het plan van Eisenho- Z^n" Een minderheid had verzocht, ry dat vóór de bekrachtiging nog een- Z/OüClCr OllC Op QC maal een poging zou worden ge- President Elsenhower en pre- mier Yoshida van Japan hebben Woensdag in een gemeenschappe- MOERKAPELLE. In de Zuid- Een Britse vrachtboot met een lijk communiqué over hun onder- Hollandse gemeente Moerkapelle is Hading steenkool aan boord heeft handelingen te Washington bekend ten bate van de vluchtelingenhulp midden op de Atlantische Oceaan gemaakt, dat de Verenigde Staten een inzameling gehouden. Deze te kampen met gebrek aan olie zich bereid hebben verklaard aan heeft f 758,05 opgebracht, hetgeen voor haar stoommachine. De opva- Japan agrarische producten uit de gemiddeld f 0,69 per inwoner of renden van het schip, de 7.121 brt. overtollige voorraden te verkopen f 2,53 per gezin is. In het ingeza- metende „Mulberry Hill", waren tegen betaling in Japans geld en melde bedrag zijn niet begrepen de Donderdag bezig te trachten een Japan te steunen bij zijn pogingen afzonderlijk per giro overgemaakte van de stoomketels geschikt te ma- tot uitbreiding van zijn buitenland- giften ,noch de bedragen, die door ken voor het stoken met steenkool, se handel. loonacties bijeen worden gebracht, waarvan er 9.500 ton aan boord is. Het schip is op weg van de Ver- enigde Staten naar een Portugees gebied in Afrika. Een woordvoerder van de reders van het schip deelde te Londen mede, dat het zich 780 mijl ten Westen van St. Vincent (de Kaap Verdische eilanden) bevindt. DE VERDRAGEN VAN PARIJS Luchtvaart-Maatschappij mag worden opgericht De persdienst van de Christen democratische Unie, de party van Bondskanselier Adenauer, heeft dc opvatting verkondigd, dat twee be palingen van de verdragen van Pa rijs onmiddeliyk van toepassing zij n. Deze bepalingen zijn: 1. De bevoegdheden van het ge allieerde militaire veiligheidsbu- reau te Koblenz kunnen aan een Westduits-geallieerde commissie worden overgedragen, zonder dat op bekrachtiging van de verdragen behoeft te worden gewacht. 2. Uit een diepgaand onderzoek van de verdragen en de hierbij ge voegde briefwisselingen blijkt, dat de bondsrepubliek van nu af aan souvereiniteit op luchtvaartgebied bezit en dat bijgevolg een West- duitse luchtvaartmaatschappij met haar werkzaamheden kan begin nen. Van welingelichte zijde wordt te Cairo vernomen dat Sjeik Ezzat Jaffar naar Egypte is gekomen om dr Nakib „uit te kopen". Ook zou hij onderhandelingen voeren met de Egyptische regering over aan koop van het ameublement van Narrimans slaapkamer in het vroe gere koninklijke paleis. Doch te genover verslaggevers verklaarde de Sjeik Woensdag: „Ik ben niet van plan huwelijkszaken te be spreken met een vrouw, die nog aan een andere man gebonden is". Onder voorzitterschap van bur gemeester mr. G. F. Lunsingh Tonc- kens kwam deze week de raad in openbare vergadering bijeen. Af wezig waren de heren J. Westhoeve en J. Stevense. Na opening deelt de voorzitter mede dat de afrastering langs de Luieweg en het sportterrein thans in orde is gemaakt. Het uitdiepen van de gracht aan de Stoofweg om dienst te kunnen doen als brand put zal binnen afzienbare tijd zijn beslag krijgen. De raadsleden zullen zich belas ten met het houden van een lijst- collecte voor de Oostenrijkse ramp slachtoffers. De begroting 1954-55 van de „Be- atrixschool" te Zierilczee, alsmede het jaarverslag vari het ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" dat een door de ramp ontstane verlies van f 3.400 laat zien, werden voor ken nisgeving aangenomen. Ged. Staten hebben bezwaar te gen het besluit om aan hen die in de vrije sector een woning bouwen een premie van f 1000 toe te ken nen. De raad besloot zijn stand punt in deze te handhaven. Kosten reinigingsdienst Het voorstel tot deelname in een gemeenschappelijke regeling voor het Rode Kruis-ziekenhuis „Schou wen-Duiveland" ontmoet geen be zwaar. Aan de Ned. Blindenbond wordt voor eenmaal een subsidie toegekend van f 25. Aan de stich ting „Renesse" wordt f 25.000 kas geld toegestaan. Voor verhuur van grond gelegen in de Hoogenboom- polder wordt aan de heer H. de Fei- ter f 10 in de massa toegekend. De verhuur van een perceel bouwland aan Gebr. Steur, gelegen aan de Hoogenboomlaan, wordt tot 1 No vember 1955 verlengd. De raad heeft geen bezwaar de toelage aan de heer L. de Ruiter door uitbreiding van de reinigings dienst te verhogen tot f 1650. In 1955 zal de heer de Ruiter de dienst zich mede dat de bedragen met 20 pet. moeten worden verhoogd van f 4 op f 4,80 voor particulieren, en voor bedrijven van f 10 op f 12,50. Het voorstel van B. en W. inzake uitkering van 6 pet. over het 4e kwartaal 1954 aan het gemeente- personeel wordt door de raad aan vaard. Het periodiek aftredende lid van de stichting „Renesse" de heer N. Beije, wordt herkozen. Genoemd lid" stelde zich niet meer herkies baar als penningmeester. Als ver tegenwoordiger voor de gemeente werd de heer M. de Roo door B. en W. herbenoemd. Ook de leden van de Adviescommissie Woonruimte- wet worden herbenoemd. Instemming met Dorpshuis Voor het in het leven roepen van een „Stichting Dorpshuis" gaat de raad in besloten zitting. Na herope ning betuigt de raad zijn volle in stemming en waardeert in hoge mate het vele werk dat door enkele dorpsgenoten in deze reeds is ver richt. Het stichtingsbestuur zal uit 7 leden bestaan, waarvan er 4 door de raad en 3 door de deelnemende verenigingen zullen worden geko zen. Voor de gemeente zullen zit ting nemen de burgemeester, J. P. Berrevoets, J. C. Braber en R. H. Blom. Van diverse instanties komen be dragen binnen voor het bouwen van een kleuterschool. Tot op he den is een bedrag van f 40.500 ont vangen. Met een deskundige op het gebied van kleuteronderwijs, mevr. Lambert-Adema, heeft een bespre- met eigen personeel gaan uitvoe ren, daar de gemeentewerkman dan diverse andere werkzaamheden kan verrichten. De heer de Ruiter be groot de hieraan verbonden kosten op f 21000. Na ampele bespreking besluit de raad hieraan zijn goed keuring te geven. Dit brengt met 13 Nov. 4.55 v.m. 17.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 Nov. 4.19 v.m. 16.37 n.m. Springtij: 12 en 27 November. Doodtij: 19 November. Korte berichten uit het Binnenland AMERSFOORT. De 38-jarige H. M. uit Amersfoort is tijdens werk zaamheden op een militair bouw werk aan de Leusderheide van een veertien meter hoge steiger geval len. De man was op slag dood. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. MIDDELBURG. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 17 stem men voor en 3 blanco stemmen be sloten een verplicht lesuur in te stellen voor leerlingen van de ho gere klassen van het gymnasium aldaar, waar onderwijs zal worden gegeven in de kennis van de bijbel en de cultuurgeschiedenis van het christendom. Aan dr. H. van der Linde, Herv. predikant te Middel burg werd opgedragen deze lessen te geven. •s-GRAVENHAGE. De verken ningsboring der Nederlandse Aard oliemaatschappij aan de Aalderink- slngel te Almelo heeft geen gunstig resultaat opgeleverd. Nadat een diepte van 1500 m. was bereikt, is de boring beëindigd. De Nederland se (Aardoliemaatschappij) is niet voornemens een tweede boring in de directe omgeving van Almelo te verrichten. king plaats gehad. Het advies werd gegeven de kleuterschool te bou wen bij de nieuw te bouwen open bare lagere school. Hierdoor werd van het oorspronkelijk plan de school te bouwen aan de Lindelaan afgezien. B. en W. worden hierop gemachtigd naar een geschikte plaats uit te zien. Verlichting Noorse woningen De raad gaat accoord met het voorstel om tot beplanting van de weg naar de vuilnisbelt bij de Noor se woningen over te gaan. Drie iepenbomen op het Dorpsplein zul len na rooiing worden verkocht. Aan de heer D. Rentier te Noord- gouwe zal worden opgedragen de weg van de Hoogenboompolder naar de Prov. Straatweg door te trek ken. Bij de Noorse woningen zal een 5-tal straatlantaarns worden geplaatst, waarvan de kosten door de P.Z.E.M. op f 1575 worden ge raamd. Op een vraag van de heer Blom antwoordt de voorzitter dat de straatlantaarn bij het oude tram station aan de R.T.M. behoort. Als dank voor de hulp, welke Noordwelle bij de ramp van Re nesse heeft ondervonden, werd door deze gemeente een schrijfma chine aangeboden. Deze geste werd door de gemeenteraad op hoge prijs gesteld. Aan Noordwelle zal hier voor dank worden betuigd. De heer Padmos wijst op de slechte verlichting bij de Oosten rijkse woningen. Een permanente verlichting kan hier niet worden aangebracht daar deze woningen in de toekomst als zomenvoningen dienst zullen doen. Wat de toestand der wegen daar ter plaatse betreft, een aanbesteding heeft reeds plaats gehad in samenwerking met de ge meenten Haamstede en Burgh. Deze laatste gemeente heeft de voorkeur gehad daar de grond daar ter plaat se zeer drassig is. Wat de herbe planting bij de Oostenrijkse wonin gen betreft, Rotterdam zal waar schijnlijk hier van af zien. Men zal nu wachten tot de wegen zijn aan gelegd voor men tot beplanting overgaat. In de kom der gemeente zullen krotwoningen worden aange kocht; met de eigenaar i9 reeds contact opgenomen. Hierop volgt sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1