Eikerzee besluit niet over te gaan tot stichting van een badhuis Zweden schonk Oosterland een nieuwe kleuterschool Nederland gaat versneld 52 millioen dollar aflossen Openbare Kennisgeving Gevreesd wordt voor niet lonende exploitatie Meer dan f 1.000.000 voor de vluchtelingen De raad van Eikerzee kwam Maandagavond jl. in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten van Zeeland hebben goed gekeurd het besluit van de Vereni ging tot stichting en instandhouding van een school m.d. Bijbel te Scha- rendijke, tot verkoop van het oude schoolgebouw aan de Ger. Kerk on der voorwaarde, dat de opbrengst in de gemeentekas zal worden ge stort ter bestrijding van de stich- tingskosten van het nieuwe school gebouw. Wanneer het gemeentepersoneel een uur salaris o£ loon afstaat aan het Comité Vluchtelingenhulp zal de gemeente dit bedrag verdub belen. De raad besluit aan de Neder landse Blindenbond een eenmalige subsidie toe te kennen van f 25 voor het stichten van een eigen rust- en vacantie-oord. Aan de Johanna- Stichting te Arnhem wordt tot we deropzegging een subsidie van f 10 per jaar verleend. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om subsidie van de Ver eniging „De Hollandse Molen". De heer W. Terpstra, arts te Brouwershaven wordt ingaande 1 Januari 1954 benoemd tot gemeen tegeneesheer op een jaarwedde van f 101. Tegelijkertijd wordt vastge steld een instructie voor deze be trekking. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel een verhoging toe te kennen van 6 pet. der bezol diging. Geen bezwaar bestaat tegen het voornemen van Ged. Staten van Zeeland tot toekenning van een ge lijke verhoging aan de secretaris sen, ontvangers en ambtenaren van de Burgerlijke Stand. Subsidie leesbibliotheek Aan de C.J.M.V. „Ebenhaëzer" te Eikerzee zal, op voorstel van bur gemeester en wethouders een jaar lijkse subsidie voor de leesbiblio theek worden toegekend van 5 cent per boek, nu deze bibliotheek ook aan de provinciale subsidieregeling voldoet. Voor de bijzondere lagere school te Scharendijke wordt het bedrag der vergoeding en dat der voor ver goeding in aanmerking komende uitgaven overeenkomstig artikel 103 der L.O.-wet 1920 over 1953 vast gesteld op f 2.431,56. In verband met de bijzondere omstandigheden vlak na de ramp had de raad reeds eerder besloten om alle gedane uit gaven over genoemd jaar te ver goeden. Buiten beschouwing wordt gelaten een bedrag van f 171,49 we gens uitgaven, welke niet in de ex ploitatierekening mogen worden opgenomen. Het bestuur voor Christ. Nat. Kleuteronderwijs te Scharendijke verzoekt ten behoeve van het te ge ven kleuteronderwijs een gemeen telijke subsidie te willen verlenen ten bedrage van de wedde en soci ale lasten van de kleuteronderwij zeres. Op voorstel van burgemees ter en wethouders besluit de raad aan deze aanvrage te voldoen. Aan de gemeente Duivendijke zal wor den verzocht om naar rato van het aantal leerlingen in deze uitgaaf bij te dragen. Als vertegenwoordiger naar de Stichting Rusthuis Westelijk Schou wen wordt aangewezen de burge meester en als plaatsvervanger de wethouder Gaanderse. De gemeenterekening over 1951 wordt door de raad voorlopig vast gesteld op de aangegeven cijfers, nadat de Commissie tot het nazien der rekening bij monde van de heer van den Bout hiertoe geadviseerd heeft. Voor de uitvoering van het we- deropbouwplan zal grond worden aangekocht van mej. E. v. d. Weele, de Ger. Kerk te Scharendijke, de heer Jac. v. d. Panne en de heer J. C. de Vrieze. De raad besluit de afzonderlijke rechtspositieregelingen voor de se cretaris, ontvanger en ambtenaren van de Burgerlijke Stand in te trekken, nu een algemeen ambte narenreglement is vastgesteld, waar in hun rechtspositie niet nadeliger is geregeld. Grondaankoop voor wederopbouwplan De voorzitter brengt naar voren, dat de raad destijds in principe be sloten heeft tot stichting van een De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Dinsdag meegedeeld, dat de V.S. de mogelijkheid bestuderen om Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen in gebieden, waar Sowjet-Migs toe stellen van de V.S. hebben neerge schoten, door jachtvliegtuigen te laten escorteren. De minister zei dit op een persconferentie, waar hij gebombardeerd werd met vragen over welke stappen de V.S. dach ten te nemen naar aanleiding van het neerschieten van een „Super fort" van de Amerikaanse lucht macht door Sowjet-Migs nabij Ja pan. badhuis te Scharendijke, te bouwen aan het nieuwe wijkgebouw voor het Groene Kruis. Gedacht was aan de mogelijkheid om dit project in samenwerking met de naburige ge meenten uit te voeren. Ook de ge meente Duivendijke wenst finan cieel niet mede te werken aan de stichting en exploitatie. In alle nieuwe woningen zullen douche cellen worden gebouwd. Gevreesd moet worden, dat de exploitatie van een badhuis voor deze gemeente een aanmerkelijk nadelig slot zal opleveren, zodat hij de raad in overweging geeft voor lopig geen badhuis te stichten. De raad is het geheel met deze zienswijze eens en besluit voorlo pig geen badhuis te bouwen. De heer de Vrieze vraagt of de bouw der woningwetwoningen nog doorgang zal vinden. De voorzitter antwoordt, dat de aannemer om streeks Februari a.s. met de bouw zal beginnen. De heer v. d. Bout vraagt uitbrei ding van de openbare verlichting aan de Kerkweg met een tweetal lichtpunten. De voorzitter zegt toe overleg te zullen plegen met de P. Z.E.M. en in de volgende raadsver gadering met een definitief plan te zullen komen. Op een vraag van de heer de Vrieze of het wrakhout bij de aard appelbewaarplaats kan worden op geruimd, antwoordt de voorzitter hiervoor spoedig opdracht te zullen geven. Hierna sluiting. Stad en Provincie BURGH De P(rotestants Interkerkelijk T(huisfront-collecte heeft jl. Zater dag f 31,04 bruto en netto opgele verd. Een woord van dank aan de jeugdige collectanten en collectri- ces is zeer wel op zijn plaats. DUIVENDIJKE Oudste inwoner 94 jaar geworden In goede gezondheid vierde de oudste inwoner der gemeente, de heer H. J. Verton, thans inwonend bij zijn kleinzoon de heer A. Ver ton, Dinsdag 9 November jl. zijn 94ste verjaardag. De heer Verton is nog een krasse gezonde man, die men nog dagelijks zijn wandeling kan zien maken over Brijdorpe. Hij is nog helder van geest, hoewel het gezichtsvermogen hem iets in de steek laat. Brijdorpe is reeds 65 jaar zijn woonplaats. Fietsen heeft de oude baas nooit geleerd en zo moest hij al die jaren van en naar zijn werk te voet gaan. Nog altijd ziet de heer Verton niet in, dat het te voet niet net zo goed zou gaan als „op wielen". Vroeger ging het im mers ook en toch kwam alles op tijd klaar. Er zit zeker wat in die filo sofie van een 94-jarige. BROUWERSHAVEN Tentoonstelling op gebied van knutselwerk Maandagavond jl. vond op initia tief van mej. Hesselink, Maatschap pelijk Werkster alhier een tentoon stelling plaats in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Op deze tentoon stelling, welke was georganiseerd met beschikbaarstelling van mate rialen door het Instituut voor Ouders en Opvoeders te Rotterdam, kon men een indruk krijgen, hoe men kinderen met eenvoudig mate riaal werkstukjes kan laten ver vaardigen. Zo was er een afdeling met figuurzaagwerk, welke vele leuke speelgoederen liet zien. De afdeling Kerstversierselen trok wel de meeste aandacht. Het is verbluf fend, hoe men met karton, papier, lege garenklossen e.d. de aardigste resultaten weet te verkrijgen. We noemen hier Kerstmannetjes, den nenboompjes, kaarsenhouders en vergulde dennenappels. De bezoe kende ouders konden hier de erva ring opdoen, dat men de kinderen thuis op een eenvoudige wijze be zig kan houden en onderrichten op het gebied van knutselwerk. Deze tentoonstelling heeft gelukkig de aandacht genoten van de Brou- wershavense bevolking zodat de or ganisatrice op een geslaagd experi ment kan terugzien. In de gemeen te Zonnemaire zal eveneens een dergelijke avond worden belegd. ZONNEMAIRE Koningin Wilhelminafonds De te Zonnemaire gehouden col lecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kanker bestrijding heoft het mooie resul taat opgeleverd van f 86,37. NOORDGOUWE De collecte ten bate van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, welke Zaterdag jl. in deze gemeente door de drie gezamenlijke Kerkeraads- leden werd gehouden heeft f 51,12 opgebracht. Radio Praag heeft Dinsdag avond bericht, dat Herbert Ward, een Amerikaanse componist, en zijn vrouw Jacqueline, een danseres, om politiek asyl in Tsjecho-Slowakije hebben gevraagd. De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Grie- 4 - keniand heeft Dinsdag de één mil- Burgemeester Laurense vertolkte de dank der uemeente lioen gulden overschreden. Maandagavond was 969.000 gul den binnen, Dinsdag werd 61.000 gulden ontvangen, zodat de stand op Dinsdagavond werd 1.030.000 gulden. Het product vochtscherm In het nummer van Zaterdag 16 October jl. publiceerden wij een ar tikel over het product Vochtscherm dat zoals bekend geschikt is om vochtige en zoute muren een af doende bescherming te geven. Ten onrechte vermeldden wij toen, dat de laag van de aan te brengen substantie 1 \Vz cm. dik moest zijn. Dit moet echter zijn 1 a lVt mm. Ingezonden mededeling KheumaUsche Fijnen maken V oud vóór Uw tijd. Laat het zo ver niet komen be gin bijtijds Uw Kruschen kuur. Iedere morgen de kleine dagelijkse dosis zo veel als er op een stui ver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kru- schen's bloedzuiverende werking, een ware stimulans voor lever, nie ren en ingewanden. Een heerlijk middel: Kruschen Salts smake loos in Uw morgen kopje thee. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk ZIERIKZEE. Bij de Dinsdag ge houden verkiezing van acht nota belen werden uitgebracht 313 stem men, waarvan twee van onwaarde. De aftredende notabelen, de heren W. P. L. Bakker, M, J. W. Boogerd, H. A. v. d. Stolpe en C. A. de Vos werden herkozen met resp. 292, 271, 268 en 269 stemmen. In de vacatures, ontstaan door het vertrek van de heren S. W. Blok en G. van Duin, het benoemen tot kerkvoogd van de heer P. de Bokx en het overlijden van de heer F. Naerebout werden gekozen de heren J. Roggeband met 292 stem men, H. IJssel met 288 stemmen, L. A. van der Schelde met 288 stemmen en H. E. S. Sinck met 267 stemmen. Verder verkregen de heren J. M. Padmos 2 stemmen en C. v. d. Hoek, D. Hanse, T. C. Hek man, H. Krijt, D. Goudriaan, G. M. Poldermans en D. v. d. Welle ieder 1 stem. Benoemd tot voorgangster van de Ned. Prot. Bond te Stadskanaal: mej. Da. H. G. Zijlstra, Doopsge zind predikante aldaar. Beroepbaar gesteld: vicaris Alb. v. d. Ban, Schiedam. Beroepen te Wierden: J. de Lan ge, Nunspeet; te Nieuwe Tonge: P. Westland, Waarder; te Brummen: A. J. den Tonkelaar, Buurmalsen. Aangenomen naar Meedhuizen: vicaris L. C. Vogelaar, Nieuwe Pe- kela-boven; naar Nijmegen: H. C. Touw, studentenpredikant, Utrecht; naar New Castle upon Tyne (Presb. Church of England): D. H. van Daal en, Pingjum (Fr.). Bedankt voor Rotterdam-Delfs- haven: J. Zwijnenburg, Nijverdal. Geref. Kerken Tweetal te Bloemendaal: G. N. Lammens, Rotterdam-Kralingen en B. G. Mees ten Oever, Kamerik. Beroepen te Westeremden: cand. P. Noomen, Delft; te Onstwedde: A. Reen, IJlst; te Zwaagwesteinde: J. A. v. d. Peppel, Hijken; te Apel doorn: Drs. G. Y. Vellenga, Alk maar; te Sloten: A. J. van Dijk, laatstelijk pred. te Coevorden; te Ydskenhuizen: W. J. de Ruiter, Schoonhoven; te Scheemda: G. Si- nia, Jutrijp-Hommerts. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Tiel-Zaltbommel: cand. G. Wesseling, Schiedam. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Sliedrecht: J. C. van Ravenswaaij, Scheveningen en M. C. Tanis, Urk; te Nieuwpoort: G. Blom, Meerkerk en M. Vlietstra, Eemdijk. Veiliger verkeer in donkere uren Na vele waarschuwingen, in :de loop der jaren gericht tot de weg gebruikers, om al die maatregelen te nemen, welke bij de intrede van het donkere jaargetijde nodig zijn, teneinde de grootst mogelijke zicht baarheid van voertuig en rijwiel te bereiken, heeft de K.N.A.C. het no dig gevonden te dien aanzien thans een grootscheepse actie op touw te zetten. Er zijn in het vorige najaar en winter" naar haar mening nog te veel ongelukken gebeurd, welke zijn toe te schrijven aan slechte of geheel ontbrekende achterverlich ting. Zij gelooft, dat door middel van het aanbrengen van lichtreflecte- rende stroken op de achterbumpers dan wel op de achterzijde van voertuigen, reeds een grote stap in de goede richting wordt gedaan, omdat deze stroken, beschenen dooi de koplichten van achterop rijdende auto's, reeds van grote afstand zichtbaar zijn, en dus niet of slecht brandende achterlichten als het ware kunnen vervangen. Daarom heeft de Automobielclub zelf het voorbeeld gegeven door voor haar leden gratis een stel stro ken beschikbaar te stellen. Van een gelukkige, feestelijke en gedenkwaardige dag sprak burge meester S. W. A. Laurense van Oosterland Woensdagmorgen. En met recht, want Woensdag was het Immers de dag dat de door de Zweedse vereniging „R&dda Bar- nen" geschonken kleuterschool aan de gemeente Oosterland werd over gedragen. In de, nog niet geheel van de ge volgen van de watersnoodramp herstelde, Conferentiezaal, verza melden" zich te elf uur gemeente bestuur en genodigden. Nadat kof fie was geserveerd richtte burge meester Laurense een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot Z.Ex. S. V. Dahlman, gezant van Zweden in ons land, met zijn echtgenote, mr M. Mees, con sul van Zweden te Rotterdam, me vrouw dr A. de Waal, Staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr de Bruyn, chef afdeling L.O. van. dit ministerie, mevr. de Casembroot, echtgenote van de Commissaris der Koningin (de Commissaris was verhinderd), de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, jkvr. C. E. B. Roëll, mr D. van Kleef en mr J. T. Spijker, ver tegenwoordigende 't Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, de bur gemeesters van de adoptiegemeen- ten#Baarn en Soest (de burgemees ters van Eemnes en Rijssen waren verhinderd), de heer P. C. Besan- ger, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Amsterdam, de burgemeesters van Nieuwerkerkerv Ouwerkerk en mej. H. J. Glasz, in- spectrice van het kleuteronderwijs. Voorts waren aanwezig de raads leden met hun echtgenoten, verte genwoordigers der onderscheidene kerkeraden, bestuur en personeel der kleuterschool, vertegenwoordi gers van de Verenigingen voor kleuteronderwijs uit Bruinisse, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, de hoofden van scholen uit Oosterland en Sirjansland met hun echtgeno ten, vertegenwoordigers van het Bouwbedrijf Nodelijk te Dordrecht en leden van het gemeenteperso neel. Z. Ed.A. herinnerde eraan hoe de ramp ontzaglijk veel leed heeft ge bracht. Hij herdacht de velen die zoveel leed moeten dragen om hen die heengingen. De tijd gaat echter door en we mogen niet stil blijven staan. „Wij zijn dankbaar", aldus spr., „voor de enorme hulp uit Ne derland en de gehele wereld, die ons tot een enorme steun en stimu lans is om de hand opnieuw aan de ploeg te slaan". Spr. bracht boven al dank aan God, Die het zo wel heeft gemaakt. Zweedse gezant droeg school over De Zweedse gezant, Z.Ex. Dahl man, prees de bewonderenswaar dige moed, waarmede men ook in Oosterland de ramp tegemoet is ge treden en de vastberadenheid en energie, waarmede men zich aan de herstelwerkzaamheden heeft ge wijd. Deze gemeente behoorde tot die, welke het zwaarst hebben ge leden en waar men het hardst heeft moeten werken om hetgeen verlo ren ging weer terug te winnen. Het verheugde hem dat Zweden heeft kunnen meedoen om in Oosterland een helpende hand te reiken. De gevoelens van vriendschap en be wondering van het Zweedse volk voor de Hollanders zijn hecht en diep. De Zweden toonden dit in daden na de dagen en weken van de grote overstroming. Spr. hoopte dat de kinderen, die op deze school huo eerste opvoeding tot goede Ne derlanders krijgen, ook eens in de gelegenheid zullen worden gesteld om iets te leren over hun oude en jonge vrienden in Zweden. In korte trekken vertelde de gezant iets over de Zweedse vereniging „RSd- da Barnen", die zich tot taak stelt voor kinderen en jongelui in Zwe den steun en hulp te vinden voor hulpbehoevende kinderen in andere landen. Met vreugde verklaarde hij aan de opdracht van „Radda Bar nen" om deze school over te dra gen, te voldoen. Nederland dankt Zweden Burgemeester Laurense sprak hierna een uitvoerige dankrede uit, waarna mevr. dr. de Waal het woord voerde, en getuigde van de grote dank van de Nederlandse regering en het Nederlandse volk aan de Zweedse natie voor de vele hulp en in het bijzonder voor dit geschenk aan Oosterland. Hierna voerde de heer A. Schout namens het Provinciaal Bestuur nog het woord, waarna het gezel schap zich naar de kleuterschool begaf, waar de symbolische opening door het hijsen der vlaggen van Zweden, Nederland en Oosterland, onder het spelen van de volkslie deren, geschiedde. Hier voerde ook de gezant nog het woord, waarna het gebouw werd bezichtigd. Ten slotte verenigde men zich aan een, door de gemeente aangeboden, kof fiemaaltijd in de Conferentiezaal. (Op deze plechtigheid komen we nader terug). FINANCIEEL NIEUWS Ruime deviezenpositic Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk VII A 1 (Na tionale Schuld) der Rijksbegroting 1954. In de Memorie van Toelich ting van de minister van Finan ciën wordt het volgende meege deeld Gezien de ruime deviezenpositie, ook wat de voorraad aan goud en dollars betreft, acht de regering thans de tijd gekomen om een ge deelte van de buitenlandse dollar schuld vervroegd af te lossen, ten einde een rentebesparing te ver krijgen. Een reden te meer om tot vervroegde aflossing over te gaan wordt gevormd door de omstandig heid, dat in de laatste jaren in ruime mate convertibele valuta aan de deviezenvoorraad werd toege voegd door de verkoop aan het buitenland van Nederlandse effec ten. Het verdient aanbeveling om deze deviezen wederom in de kapi taalsfeer te besteden. De op 7 Augustus 1947 aange gane lening bij de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling, komt het eerst voor vervroegde af lossing in aanmerking, omdat op alle andere lopende buitenlandse leningen lagere rente en kosten verschuldigd zijn. Ten einde de rentebesparing voor de Staat zo groot mogelijk te doen zijn, is aan de Internationale Bank voorgesteld de laatste zes halfjaarlijkse termij nen, welke respectievelijk in 1970, 1971 en 1972 vervallen, vervroegd af te lossen. Het hiervoor vereiste bedrag beloopt 52.501.00 dollar. Van dit bedrag zal 286.000 dollar in Bel gische francs betaald kunnen wor den, zijnde B. fr. 12.498.200, terwijl het overige gedeelte in U.S.-dollars verschuldigd is. Ingezonden mededeling De Sowjet-Unie heeft Maan dag het Amerikaanse protest tegen het neerschieten van een Ameri kaans Superfort, dat Zondag boven Japan geschied zou zijn, van de hand gewezen. De burgemeester van Zierikzee brengt ter algemene kennis dat de Minister van Oorlog bij zijn be schikking van 3 November 1954, no. 470782, aan Reinder Johannes de Vries, wonende te Zierikzee, Melk markt B 352, met ingang van 25 November 1954 voor één jaar vrij stelling van de militaire dienst heeft verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Tegen deze uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tien de dag na de dag, waarop de uit spraak ter algemene kennis is ge bracht, in beroep komen. Het beroepschrift, dat met rede nen omkleed moet zijn, wordt bij de burgemeester ingediend. Zierikzee, 9 November 1954. De burgemeester van Zierikzee, J. CATSHOEK, lo.-burgemeester. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee brengen nogmaals onder de aandacht, dat het huisvuil ge stort kan worden in de vaart lo pende vanaf de Grachtweg naar Schouwen, gelegen ten Westen van de Zuidwellebrug. De stortplaats js door een bord ter plaatse nader aangeduid. Om misverstand te voorkomen wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat het verboden is huisvuil op an dere plaatsen in de gemeente te deponeren. Zierikzee, 5 November 1954. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, J. CATSHOEK, lo. burgemeester. MULDER, secretaris. SPORT DAMMEN Clubcompetitic Damver. „D.O.S." - Dreischor De uitslagen van de 3 laatst ge speelde ronden luiden: 3e ronde: Groep A. W. Rogge band-Franke Roggeband 0-2; groep B. S. van Boijeen-A. de Rijke 2-0; J. Bodbijl-J. v. d. Sande 1-1; A. Klaasse-Frans Dooge 2-0. 4e ronde: Groep A. Frederik Rog geband-Franke Roggeband 1-1, J. Dooge-J. J. Folmer 200; groep B. J. Bodbijl-A. de Rijke 2-0; J. v. d. Sande-A. Klaasse 2-0; S. v. Boeijen -Frans Dooge 2-0. 5e ronde: Groep A. J. Folmer- WRoggeband 0-2 Franke Rogge band- J. .Dooge 2-0; groep B. S. van Boeijen-J. Bodbijl 2-0; A. de Rijke- Frans Dooge 0-2; A. Klaasse-M. Fonteine 0-2. Wolken en sommen, Kippenbout, Boer Biet, Moeras en Bomenster Zou Eilandman al kleuter willen zijn te Oosterland, niet minder pret tig zou het wezen de schooltijd door te brengen in de nieuwe noodschool te Ellemeet, want daar zitten hele lage ramen in, die een brillant uit zicht geven op het ivijde Schouwse land, met daarboven de prachtigste luchten ,die men zich maar denken kan. Eilandman gelooft op een mo ment dat kleurige wolkenluchten principieel belangrijker zijn dan dode sommen, maar op een ander moment laat hij deze gedachte weer schieten, want het zou misdadig zijn a's de jeugd ook dergelijke op vattingen ging huldigen. Overigens bekijkt de jeugd de za ken des levens toch door een aparte bril. Dat bleek Eilandman weer toen Ivy vernam van het knaapje, dat een kip ontdekte, die zwaar in de rul was. Geruime tijd al had Jantje dit dier bezichtigd en toen klampte hij zijn mama aan met de opmerking: „O mama, 'k zie a ao- mae bout". Volgens Jantje had zo'n kip feitelijk al lang in de pan moe ten liggen, maar kiplief dacht daar natuurlijk niet aan. De schrik van zijn leven kreeg een man op een der dorpen, die voor afwisseling bieten in zijn tuin tje had gezaaid en kort geleden de vreugde van de oogst lijfelijk er voer. Bieten voor bloemen is niet altijd een slechte ruil en niet zon der levensdrift spitte de man een voor een de bieten uit de grond. Toen haalde hij een kruiwagen en transporteerde de suikerbieten naar de wegkantmet het oog op verder transport. Met die raadselachtige onschuldigheid, die mensen soins lang In een waan laten kan, kwam daar een man voorbij per fiets, die „zo maar" kostelijke bieten langs de kant van de iveg zag liggen. Ja zo ging liet inderdaad. Hij stapte van zijn jiets, stampte de bieten in de zak en verdween. Toen de twee de kruiwagen werd aangevoerd, zag boer Biet een kale plek op de plaats waar de inhoud van zijn eerste kruiwagen had gelegen. Weer een heel andere man bezat een hond, die gezegend werd met onzakelijk zo maar langs z*n neus een aanzienlijk aantal jongen. Dat was een gespartel van jewelste in de mand en toen kwam cr 's avonds een kennis langslopen, die dat jon ge hondengrut best lollig vond. „Zo'n hondje zou je nu eens moe ten hebben", zei de man geheel on zakelijk zo maar langs z'n neus iveg. De tijd was nauivelijks rijp, dat de hondjes het kouden stellen zonder de moederlijke bescherming, of de man stond met een pril hondenle ven aan de deur bij de kennis, die een raadselachtig gezicht zette. „Hier is je hondje en mag ik f 10 ontvangen?" Zo ging dat maar par does en de kennis was perplex ge noeg om de hond te accepteren. De volgende dag kwam al een briej van de hondenbelastingman en en kele weken nadien beet het hondje enkele kippen dood, zodat de kleine oorzaak van een „opmerking langs de neus weg" groeide tot een aan zienlijke financiële aderlating. De kennis heeft het hondje toen maar snel van de hand gedaan. Een meneer uit de Westhoek ver telde Eilandman, dat de inwoners van de Oostenrijkse huizen te Re- nesse, hoe tevreden ook over die behuizing, in de winter practisch gedwongen zijn om in huis te blij ven. Ringsom liggen diepe moeras sen en het is er aardedonker, zodat cr een „barre winter van 1954" voor de deur staat. Er komt wel verbe tering ,maar dat duurt nog een jaar en in die tussentijd kan er nog veel gebeuren in deze modderveste. Nu het toch altijd nog kaal is op het eiland, zou Eilandman willen voorstellen Audrey Hepburn naar Schouwen-Duiveland te laten ko men, We doen dan beslist niet zo raar, als al die hysterische bak visjes in Rotterdam, maar vragen doodnuchter aan meneer Ferrer (haar man) oj zijn vrouw iets mag doen voor de boompjes op dit eiland. En dat wil ze vast, want ten slotte is Audrey een Nederlandse en niet over paard getild,' ook al deden duizenden nog zo raar, als zc zich maar even liet zien. Zo kan zij behalve film- ook bomenster wor den!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2