DE ZIERIKZEESCHE COURANT In Engeland zijn geen scholen, dacht Russische arbeider Duidelijke richtlijnen gesteld voor inschakeling Rode Kruis bij rampbestrijding Keizer Haile Selassie verbleet op „De Hoge Veluwe" Watersnoodslachtoffers kunnen naar Noord- en Zuid-Amerika DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 No. 17639 - llle Jaargang*^, ZIERIKZEESCHEHNIEWWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) 11,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierlkiee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee RedacteurM. BIJ DE VAATE Tel'. 309 Ontstellende onwetendheid in de Sowjet-Unie Lord Coleraine, de leider van de Britse afvaardiging van parle mentsleden, die vorige maand een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft gebracht, heeft Vrijdag te New York verklaard, dat Malevkof, naar het hem toescheen, niet veel van een dictator heeft. Malenkof maak te tijdens het gesprek dat de af vaardiging met hem heeft gehad, veel meer de indruk een eerste- minister volgens de Britse opvat ting te zijn dan een absolute heer ser, aldus lord Coleraine. Malenkof scheen zeer beheerst en nogal waakzaam te zijn. De Britse parlementsleden spra ken verscheidene malen met gewo ne burgers zonder dat zij iets van bespieding door ambtenaren be merkten. Over toestanden buiten de Sowjet-Unie heerst „een kolos sale onwetendheid", aldus lord Co leraine. Hij schreef dit gedeeltelijk loe aan „een weloverwogen tactiek om gegevens te verzwijgen". Lord Coleraine noemde als voor beeld een arbeider, die was ver- Mendès-France stelt de vertrouwenskwestie Bij het begin van het debat over de begroting in de Nationale Ver gadering heeft minister-president Mendès-France de vertrouwens kwestie gesteld. Hij ging daartoe over nadat een woordvoerder van de commissie van financiën voor gesteld had de begroting voor P. T.T. te verwerpen. De stemming wordt vandaag (Dinsdag) gehou den. In politieke kringen verklaart men, dat de regering geen grote kans loopt verslagen te worden. Marokko geteisterd door noodweer Een krachtige wervelstorm heeft in de nacht van 2 op 3 November Zagora, Tahoenite en Mhamid, drie plaatsen ruim 300 kilometer ten Zuiden van Marakesj, geteisterd. Hoewel het Vrijdagavond te Mar- rakesj bekend was, dat er slacht offers te betreuren zijn, wist men het aantal nog niet. De gehele da- deloogst ging verloren. In het getroffen gebied viel in één nacht 79 millimeter regen, dit is gelijk aan de totale hoeveelheid regen in die streek in 1953. Bijna 1.500 woningen zouden zwaar beschadigd zijn, terwijl brug gen werden weggespoeld en tele foonlijnen verbroken. De water stand in de Draa steeg in drie uur tijds zes meter. Koningin Elizabeth van Engeland zal Scandinavië bezoeken Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië en haar gemaal, Prins Philip, zullen volgend jaar waar schijnlijk hun eerste officiële be zoek aan het vasteland van Europa brengen. Het ligt in de bedoeling dat zij dan staatsiebezoeken bren gen aan Denemarken, Noorwegen en Zweden. Koningin Elizabeth is o.m. uitgenodigd de grote Britse ten toonstelling van handel en indu strie, die van 29 September tot 16 October 1955 te Kopenhagen zal worden gehouden, te openen. Zeker is reeds dat de Franse president en mevrouw Coty in April 1955 een staatsiebezoek aan Denemarken zullen brengen, aldus het Deense blad „Politiken". Baron von Neurath teld, dat er geen scholen in Enge land waren. Zij waren tijdens de oorlog ge sloten en werden nooit heropend om het Britse volk in onwetend heid te laten. Toen het parlements lid het Britse scholenstelsel had uiteengezet, zeide de Russische ar beider, dat zijn zegsman een slacht offer van de propaganda was. Typhusepidemie in Italië In de stad Benevento in Italië is een typhus-epidemie uitgebroken. Vooorzover bekend zijn 800 mensen door de ziekte getroffen. Een vrouw is overleden. Vliegende stoel De 27-jarige Garrett Cash- man is Zaterdag in de Ameri kaanse staat New York opge stegen in wat hij noemt een vliegende stoel. Aan zijn zetel heeft hij 80 met waterstof ge vulde bellannen bevestigd. Hij was van plan tot 600 voet te sty gen, daarna te dalen (waartoe hij een mes en een katapult by zich heeft), om vervolgens weer op te sty gen voor een vlucht van acht uur. Van het dalen heeft hij blijk baar afgezien, want drie en een half uur na het opstijgen werd hij voor het laatst waar genomen op een hoogte van 5.000 voet, 40 km. van de start verwijderd. Op 70 km. van het startpunt verwijderd, is hij tenslotte geland. De jeugd betrekken bij Staatsbestuur Initiatief van Mendès-France De premier van Frankrijk, Men dès-France, heeft in een toespraak te Rijssel, die later over de radio is uitgezonden, verklaard, dat hij van plan is de jeugd bij het regeren te betrekken. Hij wil in elk ministerie dat op een of andere wijze met de jeugd te maken heeft, een groep gespecialiseerde ambtenaren en vertegenwoordigers van de jeugd opnemen. De gehele organi satie moet onder het gezag van een verantwoordelijke minister komen te staan. Op deze wijze zou de jeugd een adviserende stem hebben en bij dragen tot de vorming van een krachtige republiek. „Frankrijk zal dan sterk genoeg worden om een nieuwe weg te wijzen naar vrede en vooruitgang", aldus de premier, Een Internationaal telefoonboek Het eerste internationale tele foonboek dat ooit ter wereld wetrd uitgegeven, is door André Bardon, Frans staatssecretaris voor P.T.T., aangeboden. Het nieuwe telefoonboek is het resultaat van een particulier initia tief. Het werd opgesteld per tak van bedrijf en beroep en omvat de voornaamste telefoonnummers van alle landen ter wereld. De Sowjet- Unie heeft van 21 officiële instan ties het nummer opgegeven. Het boek is in het Frans, Engels, Duits en Spaans gesteld en telt 1.700 blad zijden en ongeveer 250.000 num mers. De omgeving van Castel Bran- co in Portugal, is Zaterdag door stormweer getroffen. Naar gemeld wordt, zijn vier mensen om het le ven gekomen en werden er 200 ge wond. De materiële schade is groot. Ook in andere delen van het land heeft de storm gewoed. Een opname van de ontvangst van Keizer Haile Selassie door de Neder landse regering, welke Donderdagavond 4 November in de Ridderzaal te Den Haag werd gehouden. We zien hier bij het betreden van de zaal v.I.n.r.: Z.K.M. Haile Selassie, Prinses Sarah, H.M. de Koningin, minister L. J. M. Beel en minister-president dr W. Drees. Regeling vooc oorfogstijd en „vredes'tampen" Ministeriële brief aan Commissarissen der Koningin Maandagmorgen vertrok hij naar Bonn vrijgelaten De 81-jarige Baron Von Neu rath, tot 1938 minister van Buiten landse Zaken onder Hitier en daar na „Rijksprotector" van Tsjecho- Slowakije, die te Neurenberg we gens oorlogsmisdrijven tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is Zaterdag, in verband met zijn slechte gezondheidstoestand, op vrije voeten gesteld. Baron Von Neurath is Zondag per vliegtuig uit Berlijn te Frank fort aangekomen. Hij begaf zich direct naar zijn landgoed „Lein- felder Hof" in Württemberg (Zuid- Duitsland). De vrijlating van Von Neurath geschiedde op initiatief van de Rus sen, Keizer Haile Selassie van Ethio pië is Zaterdagmiddag omstreeks vier uur, vergezeld van de Hertog van Harar, Prinses Sarah, zijn ad judant en bedienden in het jacht slot „St, Hubertus" in het nationale park „De Hoge Veluwe" aangeko men. Vrij veel mensen stonden bij de hoofdingang om een glimp van de hoge bezoekers op te vangen. Het jachtslot en zijn naaste om geving waren gedurende het afge- Io_pen weekeinde voor het publiek verboden terrein. Keizer Haile Se lassie verklaarde zeer ingenomen te zijn met de volkomen rust die hij op „De Hoge Veluwe" vond. Hij was buitengewoon verrukt over Berlage's jachtslot. De verschillende vertrekken van het slot waren voor deze gelegenheid door het perso neel van „De Hoge Veluwe" stijl- Duel van twee Franse advocaten Twee Franse advocaten, die cliën ten vertegenwoordigen, betrokken in de zaak van het uitlekken der defensiegeheimen, zullen heden ochtend niet met degens, maar met revolvers duelleren. De vertegenwoordiger van de communistische journalist André Baranes, Pierre de Perpessac, die door de vertegenwoordiger van La- brusse, Jean Baptiste Biaggi, was uitgedaagd, had de keuze tussen degen of revolver. Hij koos het laatste wapen, omdat hij als voor malig schermkampioen anders een oneerlijke voorsprong op zijn te genstander zou hebben. Biaggi daagde de Perpessac uit tot het duel, nadat zij in een der gangen van het gerechtsgebouw slaags waren geraakt. De commandant van Hr Ms. fregat „Marnix", kapitein-luite nant ter zee C, J. Gallas, heeft van de burgemeester van Torquay, de heer W. H. White, een kleurenfoto van Koningin Elisabeth ontvangen. Dit gebeurde tijdens een bezoek dat kapitein-luitenant Gallas en zijn officieren aan de burgemeester bracht. De „Marnix" die dikwijls deelneemt aan onderzeebootbestrij- dingsoefeningen, heeft de Zuid-En gelse haven Torquay al vele malen bezocht. vol met bloemen versierd. Enkele malen voerde de keizer de eenden in de slotvijver. Zaterdagmiddag was het prachtig herfstweer en wandelden de gasten in de tuinen van het slot, doch Zon dag brachten zij binnenshuis door. Maandagochtend om half elf ver trok de keizer met zijn gevolg van „De Hoge Veluwe" naar Arnhem. Vandaar ging de reis yerder per trein naar Bonn. Na zijn bezoek aan Duitsland staat nog een reis naar de Scandinavische landen op het programma. De Franse regering heeft de Algerijnse nationalistische bewe ging voor de overwinning van de mocratische vrijheden verboden. Ook alle nevenorganisaties zyn ver boden. Russen beschieten Amerikaans toestel Tot landen gedwongen Volgens Amerikaanse functiona rissen is er geschoten op een Ame rikaans militair vliegtuig, dat Zon dagochtend een noodlanding heeft gemaakt bij Nemoero, op de ooste lijke punt van Hokkaido (Japan). Tien leden van de bemanning wis ten zich met hun parachutes te redden. Het betreft hier een B-29, een propellertype uit de laatste oorlog, die een foto-topografische routine- vlucht maakte. Volgens genoemde functionarissen hebben jagers van het Sowjetrussische type „Mig" op het Amerikaanse toestel geschoten. Audrey Hepburn haalde f 7700 op Audrey Hepburn, die ten behoe ve van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers in de vorige week drie dagen tijdens haar drukbezette programma o.a. in de drie zaken van Gebr. Gerzon's mo demagazijnen N.V. te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, als ver koopster is opgetreden en tevens als mannequin heeft gefungeerd, heeft daarmede een totaalbedrag van f 7745,77 bijeengebracht. Deze som komt in zijn geheel ten goede aan de genoemde bond. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, heeft in een brief aan de Commissarissen der Koningin en de landdrost van het openbaar lichaam de Noordoos telijke polder, richtlijnen gegeven betreffende de inschakeling van het Rode Kruis bij rampbestrijding. Aan het schrijven van de minister is het volgende ontleend. Bij de watersnood in Februari 1953 is wederom gebleken, dat de hulp van het Nederlandsche Roode Kruis een uitermate belangrijke factor is in de hulpverlening. Gebleken is tevens, dat het voor een snelle en efficiënte hulpverle ning van belang is, wanneer van de aanvang af bij de met de leiding van de rampbestrijding belaste overheidsinstanties een duidelijk inzicht bestaat in de wijze, waarop de organen van het Rode Kruis zul len kunnen worden ingeschakeld .bij de rampbestrijding. Het in verband hiermede met het hoofdbestuur van het Roode Kruis gehouden overleg heeft geleid tot de hieronder uiteengezette regeling, welke naar wordt gemeend een snelle inschakeling van Roode- Kruiseenheden bij de hulpverle ning mogelijk maakt. Aangetekend zij, dat de regeling eveneens geldt voor het inschake len van Roode-Kruisorganen bij een eventuele evacuatie van de be volking uit het rampgebied. Voorop worde gesteld, dat onder scheid dient te worden gemaakt tussen rampen in vredestijd en oor logsrampen. Ruime doelstelling van het Roode Kruis Tot dit onderscheid is aanleiding geweest het besef, dat de essen tiële doelstelling van het Roode Kruis zich uitstrekt over een veel ruimer terrein dan die van eerste hulp van uitsluitend medische aard. Die veel ruimere doelstelling zou ernstig in gevaar worden gebracht, wanneer voor leden van een co lonne van het Roode Kruis-korps, die zich voor oorlogstijd bij de ge neeskundige formaties van de B.B. hebben verbonden, ook in vredes tijd plicht tot opkomst in het kader van de B.B. zou bestaan. Met het oog hierop is bepaald, dat indien in vredestijd in geval van natuurrampen de in de wet Bescherming Bevolking bedoelde staat van paraatheid zou worden afgekondigd - in welke mogelijk heid het bij de Staten-Generaal aanhangig zijnde wetsontwerp tot wijziging van o.m. de B.B.-wet voorziet - dit niet zal betekenen, dat dan voor de vrijwilligers een opkomstplicht zal bestaan. Van de medewerking van vrijwillig B.B.- personeel zal alleen gebruik wor den gemaakt, indien het zich daar toe bereid verklaart. Het Roode-Kruispersoneel, dat in geval van oorlog of oorlogsgevaar deel uitmaakt' van de geneeskun dige eenheden van de B.B., kan zich dus bij vredesrampen melden bij het plaatselijk commando van zijn eigen organisatie, dan wel bij het plaatselijk hoofd Bescherming Be volking. B9 oorlog en vrede Daar in tijden van nood snel en gecoördineerd moet worden opge treden, is het echter noodzakelijk om zoveel mogelijk te voorkomen, dat de aldus geboden gelegenheid om op vrijwillige basis in twee ver schillende organieke verbanden op te treden tot gehele of gedeeltelijke desorganisatie van beide leidt. Met het oog hierop kan worden inge stemd met de wens van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat het Roode-Kruis personeel, dat in geval van oorlog of oorlogsgevaar deel uitmaakt van de B.B., bij vredesrampen ter be schikking blijven van het plaatse lijk commando van zijn eigen or ganisatie. Indien toch Roode-Kruisperso neel zich voor hulpverlening in B.B.-verband beschikbaar stelt, dan dient er van te worden uitgegaan, dat de vrijwilligers, die na zijn aanmelding door of vanwege het hoofd Bescherming Bevolking bij de rampbestrijding in het kader van de B.B. wordt ingeschakeld, niet alleen de rechten van de nood- wachter deelachtig wordt doch als dan ook de verplichting aanvaardt bij zijn onderdeel dienst te doen zo lang dit in verband met de ramp bestrijding door het hoofd B.B. no dig wordt geacht. 6 De ware rijkdom van het le- ven is de liefde, de ware ar- moede de zelfzucht. 6 Hel K.N.M.I. verwachl tot Dinsdagavond: Wisselvallig weer Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat regen, later wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer; matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen Zuid en Zuid west, later ruimend naar West; na in de nacht minder koud, overdag ongeveer dezelfde middagtempera- turen als Maandag. 10 Nov. Zon ,op 7.50, onder 16.58. Maan op 16.26, onder 7.49. 11 Nov. Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 17.11, onder 9.15. Volle maan: 10 November te 15.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 Nov. 2.30 v.m. 14.51 n.m. 11 Nov. 3.22 v.m. 15.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 Nov. 1.51 v.m. 14.18 n.m. 11 Nov. 2.42 v.m. 15.06 n.m. Springtij: 12 en 27 November. Doodtij: 19 November. Stand Vluchtelingen' hulp f 913.000 Het is vrijwel zeker dat de op- brenst van de actie voor de vluch telingen dezer dagen de één mil- lioen gulden zal overschrijden. Za terdag heeft het Comité Vluchte lingenhulp 1954 f 44.000 ontvangen, zodat de stand per 6 November was f 913.000. Een 19-jarige olifant van cir cus Barley, Bosco, is Vrijdagmid dag te Augsburg door middel van een zware Amerikaanse mitrailleur gedood, nadat hij sedert Woens dag als een razende tekeer was ge gaan, zijn temmer bijna had gedood en een belangrijk deel van de in boedel van het circus had vernield. Commissaris voor de Emigratie maakte studiereis Slachtoffers van de watersnood ramp, maar ook al diegenen, die in hun leven belemmeringen hebben ondervonden van politieke gebeur tenissen, oorlog en dergelijke (en onder hen worden die Nederlan ders gerekend, wier gehele levens loop ingrijpend veranderd en veel moeilijker is geworden door de ge beurtenissen in de afgelopen jaren in Indonesië), zullen ln aanmerking komen voor emigratie naar de Ver. Staten, aldus mr ir B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, die Zondagmorgen u\t New York op Schiphol van een reis van twee en een halve maand door Noord- en Zuid-Amerika is teruggekeerd. Nederland zoekt nieuwe emigra tie-mogelijkheden. De heer Have man heeft met dit doel bezoeken gebracht aan Brazilië, Argentinië, Chili, Venezuela, Suriname en de Ver. Staten en overal besprekingen gevoerd met de instanties, die over immigratie van Nederlanders heb ben te beslissen. In de Ver. Staten heeft men de bekende Refugee Act 1953, zo zei hfj bij zijn aankomst.op Schiphol. Wij hadden moeilijkheden met de interpretatie van deze vluchtelin- genwet. Deze moeilijkheid is thans opgelost. Slachtoffers uit Indonesië en van de watersnoodramp kunnen thans in a^nrqerking kopien voor emigratie. Ir Haveman, die door vele zijner familieleden werd afgehaald, wilde verder niet vooruitlopen op de persconferentie, die hij Vrijdag middag in den Haag zal geven. „Ik heb daar zeer veel mededelingen te doen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1