VAL DA Sophia Vereeniging tot Bescherming van Dieren organiseerde filmavond Keizer van Ethiopië brengt een statiebezoek aan Nederland 5 doktoren waarschuwen legen het misbruik van laxeermiddelen „Men moet de kracht van de geest niet onderschatten" Meteoren waargenomen in Nederland Sint Nicolaas uit Madrid vertrokken JAC. MOURER Nieuwe meubelzaak in pand Appel markt D 360 officieel geopend U klri i fcHlfltiillHI LIEFDE PORCELEIN Sleepboot voor Ethiopië te water gelaten De tweede dag van het bezoek van de keizer van Ethiopië, Haile Selassi I, aan ons land, begon Don derdagmorgen met een bezoek aan Kinderdijk, waar de Kon. auto's omstreeks half elf arriveerden voor de scheepswerf L. Smit Zn., waar voor de ingang van het hoofdge bouw de burgemeester van Nieuw Lekkerland, de heer H. R. Nieborg, de hoge gasten begroette en de bei de directeuren van de werf, L. en D. H. L. Smit, aan de keizer voor stelde. De hegr L. Smit hield een begroetingsrede in de Franse taal, waarna het hoge gezelschap zich naar de werf begaf waar de voor Ethiopië bestemde sleepboot „Sheg- new" door de keizer te water werd gelaten. Ethiopië droeg het bouwen van vier sleepboten op aan Neder landse werven. Twee ervan zijn gereed, de andere twee liggen nog op de helling in aanbouw. Na deze plechtigheid en de bezichtiging van de machinefabriek vertrok om half twaalf de stoet. Naar Rotterdam waar inmiddels de Koningin en de Prins waren aangekomen. Bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij scheepten de hoge gasten zich in aan boord van de „Piet Hein", waar een tocht mee door de havens werd gemaakt met als doel de Maasha ven-Oostzijde, waar omstreeks kwart voor één gedebarkeerd werd. De hofauto's reden voor, voor een tocht door de stad, die eindigde bij het Beursgebouw, waarin de Ka mer van Koophandel en ook het Afrika Instituut gevestigd zijn. De op de trappen van de Beurs opge stelde Marinierskapel zorgde voor het gebruikelijke ceremonieel. In de Commissiekamer van de Kamer van Koophandel werd de lunch gebruikt Aan het eind van dit noenmaal werd de keizer een door Blaeu in de 17e eeuw vervaardigde kaart van Ethiopië aangeboden, gemaakt te Amsterdam. Deze kaart werd ook afgedrukt in een folder die in het Amharisch en Nederlands een beschrijving bevat van het heden daagse Ethiopië, voorafgegaan door de historie van dit land. Tegen drie uur vertrokken de hoge bezoekers Ingezonden mededeling naar Delft, waar een bezoek werd gebracht aan het Waterloopkundig Laboratorium, waar prof. ir, J. Th. Thijsse de gasten verwelkomde en een uiteenzetting gaf over de proe ven welke in het laboratorium ge nomen worden. Diner in „Hotel des Indes" De avond van de tweede dag van het statiebezoek was voor Den Haag gereserveerd. Het bezoek duurde slechts kort. Even na 5 uur arri veerden de auto's in de Residentie en 's avonds kort na elf uur ver trokken ze. Aankomst en vertrek vielen hier juist op de spitsuren, wat velen gelegenheid gaf een glimp van de vorstelijke personen op te vangen. Op tal van plaatsen waren versieringen aangebracht, waarbij in verband met het late uur het accent op de verlichting was gelegd. Op het stadhuis ontving burge meester, mr. F. M. A. Schokking, de vorstelijke gasten, waarop het Pa- lestrine-koor een tweetal psalmen van Sweelinck zong. Om acht uur bood de keizer aan de Koningin en de Prins een diner aan in Hótel des Indes. Tijdens dit diner hield de keizer een toespraak. „Het was mij een groot genoegen het vorig jaar Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan mijn keizerlijk hof te ontvan gen. Zijn bezoek heeft een krach tige impuls gegeven na de ontwik keling van nauwer economische en culturele betrekkingen tussen onze beide landen". Aldus Haile Selassie. Tegen 11 uur verlieten de vorste lijke gasten Hótel des Indes om zich naar de Ridderzaal te begeven, waar de ministerraad recipieerde. In de prachtig versierde zaal had zich ongeveer een 700-tal gas ten verzameld. De keizer werd na binnenkomst toegesproken door de minister-president, dr. W. Drees. Tal van gasten werden aan de kei zer voorgesteld. Zowel keizer Haile Selassie, Koningin Juliana, Prins Bernhard, alsmede de hertog en hertogin van Harar onderhielden zich enige tijd met velen van hen. Om 11 uur vertrokken de vorste lijke bezoekers naar Amsterdam. APELDOORN. De 70-jarige me vrouw W. van H.-V. uit Beekber gen, die reeds tien dagen wordt vermist, is nog steeds niet gevon den. Men heeft de omgeving van Beekbergen intensief afgezocht, doch tot nu toe zonder resultaat. Men vreest, dat haar in de uitge strekte bossen een ongeluk is over komen. iDgesooden mededeling Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van ai te komen. £1 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpllletjea. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de ander* avond één. Daarna niets meer. want Carter'a Leverplltetjes stellen uw Inge wanden In staat weer op eigen kracht t* werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ot te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpllletjea om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet In de laxeermiddelen-gewoonte. Haü direct Carter's Leverpllletjes, 11.20 per flacon. 63 Korte berichten uit het Binnenland ROTTERDAM. Aan boord van het 6370 brt. metende s.s. „Adviser" van de rederij T. en J. Harrison Ltd. te Liverpool, dat thans in de Maashaven te Rotterdam ligt, heeft zich een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 37- jarige tweede machinist P. A. S., wonende te Liverpool. 's-GRAVENHAGE. De voorzitter van de Wereld-federatie voor Die renbescherming, dr. mr. W. Hu- genholtz uit Leiden, zal op uitnodi ging van de Duitse „Tierschutz- bund" het congres van deze orga nisatie bijwonen dat van 9 tot 11 November in Frankfort wordt ge houden. AMSTERDAM. Woensdagmorgen is de 69-jarige heer A. M. M., die aan het rechteroog blind was, ver moedelijk door onoplettendheid in de Rijnstraat tegen een motorwa gen van lijn elf opgelopen. Hij werd naar het Wilhelminagasthuls ver voerd, waar bleek dat hij reeds was overleden. ENSCHEDE. Ongeveer 500 stakers bij de N.V. Spinnerij „Tubantia" en de N.V. „De Enschedése Katoen spinnerij" hebben ,na het bekend worden van de voorwaarden waar op in Utrecht overeenstemming is bereikt over de toepassing van de 6 procent loonsverhoging, het werk hervat. Hiermee is de staking te Enschedé ten einde. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 Nov. 10.53 v.m. 23.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 Nov. 10.39 v.m. 23.16 n.m. Doodtij: 6 en 19 November. Springtij: 12 en 27 November. -/ Geval van kolendamp in Maastricht Twee kinderen omgekomen Woensdagavond zijn in Amby bij Maastricht twee kinderen van res pectievelijk 1 en 5 jaar tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen de vader, de heer K., wonende aan de Hagen- straat, 's avonds thuis kwam, trof hij zijn vrouw en de twee kinderen in bewusteloze toestand aan. De kinderen waren niet meer te red den. De echtgenote werd door de G.G.D. van Maastricht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht overgebracht. Haar toestand is redelijk wel. Een zeer geslaagde filmavond werd Woensdag georganiseerd door de Sophia Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, in de Concertzaal te Zierikzee. Helaas was de belang stelling niet groot, zulks in tegen stelling met voorstellingen in an dere plaatsen op het eiland, met name Oosterland en Bruinisse. Tevoren hield de heer H. Smit, inspecteur der vereniging een in leidenden toespraak, waarin hij do dringende noodzaak van dierenbe scherming ook op Schouwen-Duive- land naar voren bracht. Achtereen volgens besprak hij het lijden der kistkalveren, de trekhonden en de kettinghonden. Alles dient te wor- Dr. Albert Schweitzer Optoep tot volkeren oorlogsgewonden te helpen Uit verschillende plaatsen in Ne derland zijn de laatste dagen be richten binnengekomen bij de Utrechtse sterrewacht over waar nemingen van heldere vuurbollen. Een voorlopige bewerking van het nog zeer schaarse materiaal maakt waarschijnlijk, dat we hier te maken hebben met de voorlopers van de Tauriden. Dit is een zwerm van heldere meteoren, die jaarlijks in het begin van November ver schijnt. Niet ieder jaar is deze me teorenzwerm even indrukwekkend. Soms zijn de meteoren vrij onop vallend, maar dit jaar is reeds een aantal zeer heldere Tauriden ge zien, die men geen meteoren maar vuurbollen noemt. Hoewel dit moei lijk te voorspellen is, bestaat de mogelijkheid dat ook in de komen de nachten vuurbollen zichtbaar zullen zijn. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Veel vogelleed door optreden van mussengilden Dr Albert Schweitzer, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede van 1952, heeft Donderdag in zijn Nobel-toespraak te Oslo verklaard, dat de moeilijkheid In de wereld is, dat de mensen niet dc boven menselijke rede hebben, die nodig is om hun bovenmenselijke macht in evenwicht te houden. „Een nieuwe ethiek, gebaseerd op humanitaire opvattingen, Is nodig om er voor te zorgen, dat de mens de krachten die tot zijn beschikking staan, niet voor vernietigende doe len gebruikt". De vredesprijs werd dr Schweit zer het vorig jaar toegekend, tege lijk met de prijs voor 1953, die naar generaal George Marshall van de V.S. ging. Wegens zijn werk in Midden-Afrika kon dr Schweitzer niet eerder naar Oslo komen om de gebruikelijke toespraak tot het Nobel-instituut te houden. Hij deed een beroep op de vol keren te beginnen bij het helen van de wonden, die zij elkaar in de oor log hebben toegebracht. „Uit naam van allen, die lijden in de strijd voor de vrede, smeek ik de volke ren de eerste stap op dit nieuwe pad te zetten. In de sfeer van ver trouwen, die dan geschapen zal worden, zou men kunnen beginnen met de taak om een billijke oplos sing van de problemen welke dooi de twee wereldoorlogen zijn ont staan, tot stand te brengen." „Men moet de kracht van de geest niet onderschatten. Hij heeft de volkeren van Europa uit de mid deleeuwen gevoerd en een einde ge maakt aan bijgeloof, heksenjacht, foltering en vele andere traditio nele wreedheden en dwaasheden. De geest zou in onze tijd een nieuw wonder kunnen verrichten, een wonder dat zelfs nog groter is dan het eerstgenoemde. Wat telt, is dat wij moeten erkennen,- dat wij allen schuldig zijn aan onmenselijkheid", aldus dr Schweitzer. Van onze spec, verslaggever Heden vertrok Sint Nicolaas, onder overweldigende belang stelling, met zijn boot naar Nederland. Toen wij hem vroegen waarom hij nu reeds ging, antwoordde de Sint „Omdat ik nu nog de groot ste keus heb voor mijn ge schenken in GOUD, ZILVER, PLEET EN UURWERKEN BIJ HAVENPL. 315 ZIERIKZEE Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon? heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! stuks voor Restauratie gaf aanzien aan moderne winkel den gedaan om het lijden van deze dieren te verzachten. Spr. stond Verder stil bij het op treden van de mussengilden op Schouwen-Duiveland. Het doden van mussen vaak door zeer jonge mensen is paedagogisch onverant woord. Bovendien worden de vo geltjes lang niet altijd helemaal di rect gedood. Wordt een gewond vogeltje aangetroffen, dan kan en zal de bezitter worden vervolgd wegens dierenmishandeling. Bouw asyl Spr. stelde de bouw van een asyl voor dieren in het vooruitzicht, waardoor vooral het leed van de zwervende dieren kan worden op gevangen. Een asyl kan nimmer winstobject zijn en om de positie van de dierenbescherming zo sterk mogelijk te maken, maande hij de aanwezigen zich op te geven als lid der vereniging (min.-contributie f 2,50 p. j.). Tenslotte bracht spr. dank aan de winkeliers en gros siers van Zierikzee, die prachtige prijzen voor de te houden tombola hadden beschikbaar gesteld. Hierna werden enkele voorfilms gedraaid, t.w. „Winterslaap" en „Nestjes bouwen" en „Konijntjes". Deze Amerikaanse films zijn bij zonder suggestief en geven een kijkje in het dierenrijk, zoals men het zelden krijgt te zien. Vooral de nestjes van de verschillende vogels, als mus, fitis, merel, tjiftjaf, nach tegaal, roodborstje enz., waren bij zonder interessant. Niet minder echter de hoofdfilm „Spoorzoekers" die de lotgevallen in beeld brengt van een troepje kinderen, dat ln de wilde bergstreken van Australië enkele veedieven achterna zit. Spanning, romantiek en avontuur, alsmede veel naturschoon waren de ingrediënten van deze fraaie rol prent. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waalwijk (toez.): L. Schellevis, Biezelinge. Bedankt voor Katwijk aan Zee: A. Jvan Oost, Vriezenveen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Vlissingen:- J. B. Bel, Krabbendijke. Alle goede dingen bestaan uit drie en dit schijnt ook te gelden voor de opening van vernieuwde zaken, want als derde in de reeks werd Donderdagmorgen de nieuw ingerichte zaak geopend van de firma J. K. Deurloo in het pand Appelmarkt D 360. In een betrek kelijk toch nog korte tijd is dit oude winkelpand omgezet in een mo derne zaak, die op een voornaam punt cachet geeft aan dit deel van Zierikzee. De belangrijkste winst in deze zaak is de gelukkige oplossing van het ruimtelijk probleem. De par- tèrre gelegen winkelruimte heeft een geweldige verandering onder gaan. De muren kregen een op knapper en een stijlvolle toets aan het geheel geven de over de volle lengte van de muren gebogen kan telen, waaruit indirect licht ont springt. Een gelukkige vondst! Een belangrijke verbetering on derging ook de gevel en van buiten af heeft men een ruime inkijk in de verkoopruimte, die op de dag van de opening gesierd met bloemen, reeds een keur van meubelen be vatte. Belangrijk kon de benedenver dieping uitgebreid worden door een sierlijke toog, die toegang geeft tot een apart ingerichte afdeling voor tapijten en karpetten. In het ver lengde van een gehandhaafde gang werd een ruimte ingericht voor bedden. De verbouwing werd verricht door de aannemer C. J. Schot (tim merwerk), J. v. d. Houten (metsel werk), M. Deurloo (schilderen), M. Kouwenberg Zoon (sanitair en loodgieterswerk) en M. Weststrate, Oosterland (electriciteit). Toespraak ir L. Auping Officieel werd de nieuwe zaak Donderdagmorgen geopend door ir L. Auping, van de gelijknamige bed- Iugezonden mededeling Reclameprijs LUIERS 1.05 Zware kwaliteit Zbch beter c ordeligcr by denfabrieken te Deventer. De heer Auping feliciteerde de heer Deur loo met het bereikte resultaat en meende ten volle waarderende woorden te kunnen spreken over het „nieuwe gezicht" dat de zaak heeft gekregen. Ir Auping herin nerde aan de speciale beddenafde ling die zijn naam draagt. Lettend op de kwaliteit van deze producten was spr. van mening dat het ver trouwen dat de eigenaar in het pu bliek stelt, niet zal worden be schaamd. Ter herinnering aan de opening overhandigde hij een fraaie asbak en een Deventer koek. De heer H. Deurloo memoreerde in zijn dankwoord het unieke feit, dat niet minder dan vijf maal de zaak geopend werd, in verband met oorlog en ramp. Eerder had de eigenaar het voornemen naar Zierikzee te komen. Waren er aan vankelijk moeilijkheden, thans is het gelukt, hetgeen van belang is, omdat een groot deel van de klan tenkring rond Zierikzee woont. Zo zag de heer Deurloo Jr. de opening van de nieuwe zaak niet als een gok, maar als een plicht tegenover de cliëntèle. Spr. bracht tenslotte dank aan de aannemers en de heer Versteeg, die hielp bij de inrichting van de zaak. Ingezonden mededeling au GRIEP PASTILLES FEUILLETON IS VAN door Gré de Boer Kees laat hem vertellen. Maar wat de jongen vertelt, weet hij wel. Zo zijn er de laatste maanden tien tallen gegaan: gestorven van de honger. En bij Kees knaagt er zelf verwijt, omdat hij al die maanden niet één keer aan de familie van Lenie heeft gedacht. „Lenie is niet hier", zegt hij. „Ze is in Gelderland, al sedert vorig jaar. Zeg dat maar thuis. Ikik kan haar toch niet tijdig meer be reiken De jongen gaat weer terug naar huis. Met twee sigaretten. Dat is alles, wat Kees hem kan geven. Op de 5e Mei ziet Kees bij zijn overbuurman plotseling de natio nale driekleur hangen. Hij kan zijn ogen niet geloven. Vlug gaat hij naar buiten en daar ziet hij de men sen in groepjes bij elkaar staan. Ook zijn rechterbuurman, de krui denier, is bezig een vlsg te hijsen. „Ja, buurman", zegt hij, „het is of- gelopen met de Moffenheerschappij. Zij hebben gecapituleerd. De Tom mies zijn al onderweg naar Am sterdam i De gebeurtenissen volgen nu snel op elkaar. Kees durft zich weer wat meer op straat te vertonen. De volgende morgen ziet hij nog Duit se auto's door de P.C. En de men sen vluchten weer naar binnen. Maar ze laten de vlaggen hangen. Het duurt dan niet lang meer, of de overwinnende troepen komen in de hoofdstad. Met voedsel. De eer ste kranten komen weer uit, kleine vellen papier, maar het is tenminste weer wat. En de mensen kunnen weer lachen. Na een paar weken krijgt Kees weer een toewijzing shag en siga- retten. Het is wel mondjesmaat, maar hij kan tenminste weer gaan verkopen. Het werd ook hard nodig. Zijn bankrekening is angstwek kend geslonken. Elke dag kijkt hij uit naar de post, die geleidelijk aan weer wat geregelder komt. Af en toe tuurt hij de straat eens in, of Ria wel licht komt. Zou ze de laatste reis er wel levend afgebracht hebben? Als hij eind' Mei nog geen be richt heeft, gaat hij een brief schrij ven, waarin hij zijn ongerustheid uitspreekt. Terwijl hij hiermee be zig is, komt er iemand de winkel binnen en Kees herkent de broer van Lenie. Nieuwe onheilstijding? „Vannacht is vader overleden", zegt hij op bedrukte toon. „IsIs Leent je nog niet thuis gekomen?" „Nee, Lenie is nog steeds in Gel derland. Wanneer is de begrafenis? Ik kom straks even aanlopen. Of nee, vanavond. Eerder kan ik niet weg. Sterkte, jongen". Hij gaat weer weg. Hoe oud zal het kind zijn? Vijftien? Zestien? Maar hij ziet er uit als twintig. De jongen heeft in zijn korte leven tot nu toe meer meegemaakt dan me nig ander in een heel mensenleven. Zal hij Lenie schrijven, dat haar moeder en vader kort na elkaar ge storven zijn? Nee, hij kan dat niet. Hij vraagt alleen: Laat zo spoedig mogelijk iets van je horenIk ben ongerust Die avond gaat Kees naar de Ro zendwarsstraat. Morgen wordt Ga lis begraven. Kees kijkt even in de kisct. Daar ligt het stoffelijk over schot van wat eens een stoere boot werker was: een geraamte bijna. Rond de tafel zitten de kinderen. En een tante. Kees spreekt enkele woorden van troost, maar kan hier een mens troosten? Amsterdam is in deze maanden in een zee van el lende gedompeld geweest. En nog sterven er dagelijks mensen ten ge volge van het doorgestane leed en de ondervoeding. Buiten waaien de vlaggen ,doch de blijdschap om de teruggekregen vrijheid is gemengd met veel leed Mei loopt ten einde en Juni be gint. Het leven gaat weer wat nor maler worden. Kees krijgt nu op geregelde tijden zijn toewijzingen en is iedere avond aan het bonne tjes plakken. Er komt weer geld in de cassa op de toonbank. Nu is hij blij, dat hij het ding niet verkocht heeft .Hij kon er indertijd twee pond boter voor krijgen, maar dat was hem te weinig. Op een zonnige Junimiddag gaat de winkelbel, en Kees, die juist in de keuken thee zet, wi lnaar voren gaan. Maar in de tussenkamer ziet hij plotseling Lenie, en voor hij van zijn schok bekomen is, vliegt zijn pleegdóchter hem om de hals. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2