De financiering der Bureaux van de witte doek vertoond. Zo wordt haar Provinciale Voedselcommissarissen ~e lilmwd G van DE WERELD LACHTE OM EEN AVONTUUR tlwill j r> met operatiezuster wordt op bet •■w ii leven „een leven van vechten en "Veldhuizen Az. uit Rotterdam «jen Minister verhoogt de begroting propagandistisch woord gesproken. Jammer was het dat enige ma- De financiering van de bureaux Voorts is nog ten laste gebracht len geluid enigszins gestoord van de Provinciale Voedselcommis- het aandeel van dit ministerie ten werd, waardoor net gesprokene sarissen geschiedt voor gezamenlij- bedrage van f 231.000 in een bij- moeilijk te volgen was. ke rekening van overheid en Be- drage aan de Stichting Pensioen- In de P^uze werd gelegenheid ge- drijf schappen, die van dit apparaat fonds Bedrijfschappen Voedselvoor- §ev®?; zich te abonneren op de door gebruik maken. De kostenverde- ziening. Het personeel van de bu- Stichting uitgegeven Waden en ling geschiedt daarbij in evenre- reaux van de Provinciale Voedsel- |evens werden er mapjes fotokaar- digheid tot het belang dat ieder commissarissen is namelijk voor de verkocht, met opnamen uit de der kostendragers in de verrichte ouderdoms-, weduwen- en wezen- B*"1- Na een sluitingswoord doo taken heeft. Door de opheffing der pensioenregeling bij de oprichting veevoederdistributie is het belang tot genoemde Stichting toegetreden, van het Bedrijfschap voor Veevoe- Springstof in kerk Bij restauratiewerkzaamhe den in de Hervormde Kerk te Ooltgensplaat is bij het weg breken van het plafond een kistje springstof ontdekt. Het betreft hier waarschijnlijk een achtergebleven kistje uit de bezettingstijd, toen de Duitsers kerk en toren als munitieberg plaats hebben gebruikt. De springstof zou toen tussen pla fond en lambrizering zoek zijn geraakt. de Secretaris Algemene Dienst, de heer G. Maatjes uit Baarn, werd gezongen Gez. 232 1 en 3, waar na de heer Maatjes deze mooie avond met dankgebed sloot. KERKWERVE Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over October. Gehuwd: Adrianus Boogaard en Jozina Bastiana Hart. Vertrokken: Adriana W. Schui ling naar 's Gravenhage; de Fejter en gezin naar Ren esse; Hendrik A. Beije naar Eindhoven; Jakob L. Fonteine en echtgenote naar Re- nesse; Neeltje M. der Weduwen naar Deventer. Ingekomen: Maria de Jonge uit Zierikzee; Idzerda en gezin uit Zie- rikzee. MORIAAN SHOOFD Benoeming C. Tazelaar De heer C. Tazelaar, die tijdens de evacuatie van 1944-1945 deze standplaats als hoofd der Chr. school met Maasland verwisselde en momenteel hoofd van de Dr A. Dinsdagavond werd in het Ned. Kuyperschool te Vlaardingen is, V^sserü"en'VoedVelvoorziening"me- Hervormd Verenigingsgebouw al- werd dezer dagen benoemd als le de in de Memorie van Toelichting hier een filmavond gegeven, uit- raar Handelskennis en Verkoop- op het bij de Tweede Kamer inge- gaande van de Landelijke Stichting kunde aan het Instituut „Zonne- diende wetsontwerp tot wijziging Prot- Gezondheidszorg, waarvoor heuvel" te Bilthoven. In onderwijs- van de begroting voor 1953 van zijn grote belangstelling bestond. kringen zijn de van de hand van de De heer H. Bakker, hulpprediker heer Tazelaar verschenen boeken der Ned. Herv. gemeente, verzocht op onderwijsgebied (aardrijkskunde, de aanwezigen te zingen Ps. 89 1 Vad. geschiedenis, declamatie en le en 7, waarna hij voorging in gebed zen) zeer bekend geworden, en een kort openingswoord sprak. mrnm Hierna werd gedraaid de mooie buruh en boeiende geluidsfilm: „Vechten Burgerlijke stand en loop der u TXT.04- en Dienen", waarin wordt uitge- bevolking over October. Volgens het West-Beriijnse Diaa beeid, hoe een jong meisje door een Geboren: 19. Cornelia M., d. van „Der Tag" zijn onlangs veertien ongeil terechtkomt in een Prot. n, Bouwman en M. P. de Jonge; Russische straaljagers van het type ziekenhuis, waar ze maandenlang 30. Janna P., d. van H. A. Geluk Mig-15 in Oost-Duitsland aange- verpieegd moet worden en een en A. G. Bom. komen en afgeleverd aan de Oost- geestelijke strijd krijgt te voeren. Gehuwd: 26. Marinus Tuinman, Duitse gekazerneerde volkspolitie. j-je preek in de ziekenhuiskapel op 25 j., j.m. (van Haamstede) en Ja- Officieel heette het, dat de toe- paasmorgen wordt voor haar een comina N. Schiettekatte, 17 j., j.d. stellen naar Oost-Duitsland waren keerpunt in haar leven en ze neemt Ingekomen: 8. Cornelis Glerum gezonden ter vervanging van vlieg- voor om> wanneer ze geheel en gezin van Viissingen; 9. Pieter tuigen van de Russische luchtmacht hersteld is, zich te gaan wijden aan P. Schiettekatte van C.B.R.; 18. Ja- der in de veeregistratie aanmerke lijk verminderd, waardoor de over heid primair belanghebbende is ge worden, daar de gegevens omtrent de omvang en de samenstelling van de veestapel in verband met het te voeren beleid niet kunnen worden gemist. De Decembertelling 1953 is daar bij tevens dienstbaar gemaakt aan de verzameling van gegevens op ander terrein, zoals de bedrijfsbe zetting met arbeidskrachten, aan welke gegevens mede behoefte be staat bij het Landbouw Economisch Instituut, het Centraal Planbureau en het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Daar ook op ander gebied de werkzaamheden ten behoeve van de overheid zijn toegenomen (maan delijkse steekproeven, werkzaam heden ten behoeve van de Voor lichtingsdienst e.d.), dient het over heidsaandeel ten opzichte van de oorspronkelijke begroting met f540 duizend te worden verhoogd, zo deelt de minister van Landbouw, departement. Straaljagers voor Volkspolitie Stad en Provincie ZIEBIKZEE Film-avond Protestantse Gezondheidszorg aldus het blad. Aardverschuivingen in Columbia Men vreest dat -30 personen om het leven zijn gekomen in het dorp El Limon nabij de stad Madellin in Columbia, waar Dinsdag 14 huizen zijn verwoest door aardverschui vingen. Vijftien lijken zijn reeds geborgen. De aardverschuivingen zijn ver oorzaakt door aanhoudende zware regenval. het mooie werk van ziekenverple- cob Jonker van Haamstede; 27. Jan- ging. Haar gehele opleiding tot en tien Bosma van' Groningen. Pseudo-kapitein lichtte de gemeentekas van Köpenick Russische klachten op V.N.-agenda In het najaar van 1906 liep in de vangen de plaatsvervangend bur- straten van Berlijn een oude zwer- gemeester zolang tot hoofd van het ver, Wilhelm Voigt genaamd, met stadje aan te stellen, een stoutmoedig plan rond. Vroeger Do gem6entekas was hij schoenmaker geweest, maar De agendacommissie heeft Dins- het zwerven en de lust tot avontuur Nadat de kassier klaar was met dag aan de Algemene vergadering zaten hem in het bloed en zo had zijn inspannende arbeid, nam Voigt aanbevolen twee Russische klach- Voigt reeds geruime tijd geleden de inhoud van de gemeentekas, ten, nl. dat de Verenigde Staten zijn schoenmakersleest verlaten en groot vierduizend mark, in ont- schuldig zijn aan agressie tegen was op avontuur uitgetrokken. Dit vangst, tekende een kwitantie met communistisch-China en dat natio- avontuur had hem nu niet bepaald de naam Hauptmann Von Mabieg nalistisch-China zich aan „zeerove- de goede weg doen bewandelen en en verliet met zijn arrestanten het rij" in de Chinese Zee schuldig zo had de oude zwerver reeds acht- raadhuis. De sergeant beval hij dat maakt, op de agenda te plaatsen, en-twintig jaren van zijn leven in de wachten na een half uur kon- Er werd niet over de kwesties ge- verschillende gevangenissen door- den worden ingetrokken, waarna stemd; de Nederlandse voorzitter gebracht. Nog eenmaal wilde hij de soldaten zich naar Berlijn dien van de agendacommissie, mr Van een kans wagen om veel geld te den te begeven en zich moesten Kleffens, verklaarde de beide ver- bemachtigen en een plan hiertoe melden bij de Nieuwe Wacht. En- zoeken van de Sowjet-Unie om hield reeds lang zijn brein bezig. kele andere soldaten liet hij de ge- deze klachten op de agenda te Voigt wist het uniform van een vangenen in de rijtuigjes naar Ber- plaatsen, aangenomen. Hauptmann (kapitein) van het lijn brengen. Zelf zou hij per trein De aanbevelingen moeten door Duitse leger te bemachtigen en in naai" Berlijn gaan. Hij trok zijn de Algemene vergadering met een deze kleding, voorzien van de no- handschoenen aan en verdween in meerderheid van. tweederden wor- dige sterren en een prachtige sleep- de richting van het station. Vertrokken: 1. Jacob J. Kloet en gezin naar Haamstede; 6. Barend Krijger en gezin naar Zierikzee; 16. Elizabeth J. Verwest-Hanse naar Amsterdam; 20. Alida J. Moolen- burgh-Bent naar Zeist. HAAMSTEDE Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over October. Geboren: 16. Catharina L., d. van A. J. Felius en F. M. Holm; 17. Adriana J. E., d. van J. J. Kloet en H. J. de Blonde. Gehuwd: 22. J. G. L. Rooda, 26 j. en P. B. Bakker, 20 j. Overleden: 25. E. J. C. Kuiper, weduwe van J. C. Bom, 72 j.; 27. M. Vlaander, 91 j. Ingekomen: 1. J. J. Kloet en ge zin uit Burgh; 7. H. J. Fooij en echtgen. uit Middelburg; 7. F. Tim- mers uit Yerseke; 7. P. B. Bakker uit Haarlem; 5. B. Baartse uit Haar lemmermeer; 12. H. Louwes uit Leek; 12. G. Kroeze uit Vries; 13. H. J. Bodbijl en gezin uit Ellemeet; 15. J. Verwest uit Zierikzee; 21. J. G. Thoma uit Wieringen; 22. G. Meints uit Amsterdam; 22. L. P. v. d. Linde en gezin uit Brouwers haven. Vertrokken: 1. F. J. Ouwerkerk en gezin naar Almkerk; 1. W. P. Goedhart en gezin naar 's Graven hage; l.*C. A. v. d. Berge naar Rot terdam; 12. J. H. M. de Hoog naar Oosterland; 18. J. Kooman naar Zeist; 18. J. Jonker naar Burgh; 20. D. v. d. Graaf naar Haarlemmer meer; 21. P. Bollema naar Ridder kerk; 22. P. A. v. d. Velde en gezin naar 's Gravenhage; 22, G. J. Bod bijl naar 's Gravenhage; 27. C. Beusekom en echtgenote naar Hil versum. BROUWERSHAVEN Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: mej. A. van Wouwe uit Goes; mej. M. J. E. Brandsma uit Renkum; S. J. M. de Vries en gezin uit Middelburg. Vertrokken: mej. P. G. Slager naar Goes; A. Geelhoed en gezin naar Zonnemaire; A. W. den Boei en echtgenote naar Rotterdam; L. P. van der Linde en gezin naar Haamstede. DREISCHOR Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over October. Geboren: 13. Willem A., z. van J. de Vrieze en B. S. van Wingen (ge boren te Noordgouwe); 16. Johanna C., d. van J. C. Vermaas en P. A. Lokker; 29. Louwrina W., d. van J. v. d. Sande en C. J. Dorst. Gehuwd: 22. Jacobus C. Knuist, 41 j. en Gerarda de Rijke, 36 j. Ingekomen: 1. Gerrit de Jong en gezin van Haarlem; 4. Gerarda de Rijke en kind van Nieuwerkerk; 28. Daniël A. van Donge en gezin van Zevenbergen; 29. Pieter Ruijs- broek van Delft. Vertrokken: 6. Arend Zijlstra en echtgenote naar Scherpenisse; 14. Dirkje N. ten Haaf naar Groningen. OOSTERLAND Collecte voor het P.I.T. In de week van 1 tot 6 November wordt in deze gemeente door een aantal jongedames een huis-aan- huis buscollecte gehouden ten bate van het P.I.T. (Protestants Inter kerkelijk Thuisfront). Hoewel met enige schroom (de collectes zijn niet van de lucht) beveelt het comité al hier deze collecte ten zeerste aan. Vooral zij die een zoon in mili taire dienst hebben of gehad heb ben, weten in het bijzonder hoe nuttig en noodzakelijk het is voor onze soldaten dat zij in hun vrije tijd een tehuis hebben. Vergadering Gemeenteraad De gemeenteraad zal in vergade ring bijeenkomen op Vrijdag 5 Nov. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten vermeld: Voorstel B. en W. inzake gunning bouw riool- waterzuiveringsinst allatievoorstel tot aankoop van krotwoningen; voorstel tot verhuur bouwterrein, het verstrekken van garantie voor kasgeldleningen aan Waterleiding- Mij. „Schouwen en Duiveland" en het verlengen van een kasgeldle ning met de Bank van Nederlandse Gemeenten ad f 150.000; een voor stel tot het toepassen van de 6 c/o loonsverhoging voor het gemeente- personeel, een wijziging van de verordening op de rioolbelasting, een aanvulling van de politieveror dening en tenslotte een voorstel tot het in beroep gaan bij de Kroon tegen de beslissing van de minister van Financiën. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het diploma scheikundig ingenieur de heer Joh. Muller Dz., geboren alhier. Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over October. Geboren: 2. Adriana, d. van M. Verstraten en N. H. Hoogerwerf; 3. Joost, Th., z. van Jacob Wesdorp en L. v. d. Have; 8. Anlhonie, z. van D. de Lange en H. W. Gou- looze; 11. Leentje Jo, d. van M. C. Bolier en J. A. W. Noordhoek; 14. Jacobus, z. van L. E. van Popering en L. van de Reest; 20. Jacomina A., d. van D. Hoek en C. Dinge- manse; 23. Lydia C., d. van P. Quaak en C. L. Sieling; 28. Krina P., d. van J. v. d. Have en P. C. Verwijs. Gehuwd: Johannes Janse, 24 j. j.m. (van Renesse) en Cornelia Knoops, 24 j., j.d.; Jacobus de Jonge, 21 j., j.m. (van Oosterland) en Maria C. Zondervan, 17 j., j.d.; Johannes Schults, 34 j., j.m. (van Zierikzee) en Janna A. Verspoor, 31 j., J.d. Overleden. 22. Jannetje Padmos, 81 j., weduwe van A. C. van Gilst (overleden te Rotterdam). Vrij normale Octobermaand In de maand October registreerde de regenmeter van het K.N.M.I., geplaatst op 't Proefbedrijf „Schel- demonden" te Bruinisse, 75.4 mm tegen 77 m normaal. Hieruit zou dus kunnen worden afgeleid, dat October een vrij normale maand is geweest wat neerslag betreft, doch daar deze hoeveelheid viel in kleine hoeveelheden, was October toch buitengewoon nat. Slechts drie maal viel er meer dan 10 mm per etmaal. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 2 Nov. Aange voerd 5126 dieren (weektotaal 6678), nl. 800 vette koeien en ossen, 1592 stuks gebruiksvee w.o. 933 tbc-vrij, 125 vette kalveren, 502 graskalve ren w.o. 356 tbc-vrij, 834 nuchtere kalveren, 215 varkens, 353 biggen, 164 paarden, 29 veulens, 464 scha pen en lammeren, 48 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,60-2,76, f 2,40-2,56, f 2,10- 2,20, vette kalveren f 2,60-2,70, f 2,30-2,50, f 2,00-2,20, slachtpaarden f 1,95-1,90-1,80; prijzen per stuk: graskalveren f 320-220-180, nuch tere kalveren f 55-48-42, biggen f 50-45-40, schapen f 125-115-90, lammeren f 105-100-90, kalf- en melkkoeien f 1025-900-800, vare koeien f 700-600-560, vaarzen f 725- 625-500, pinken f 460-360-300. Officiële Publicatie Opkomst voor herhalingsoefeningen Ten behoeve van de dienstplich tigen die op 5 November a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wa penen komen, worden enkele extra treinen ingelegd. Genoemde dienst plichtigen moeten van deze ex tra treinen gebruik maken en daar toe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aanslui ting hebben op de voor hen be stemde trein. De dienstplichtigen, die geen gebruik kunnen maken van één der hierna genoemde extra- treinen, moeten ingevolge hun last geving, reizen met de eerste reis gelegenheid na 06.59 uur. Op 5 November 1954: 1. De dienstplichtigen uit het Oos ten des lands met bestemming As sen moeten reizen met de extra trein: Enschedé v. 09.10; Hengelo v. 09.20; Borne v. 09.28; Almelo V. 09.41; Wlerden v. 09.48; Heino v. 10.17; Zwolle a. 10.30. Te Zwolle moet worden overgestapt op de ex tra trein vanuit Arnhem-Zwolle v. 10.41. 2. De dienstplichtigen uit het mid den des lands met bestemming As sen moeten reizen met de extra trein: Nijmegen v. 09.06; Arnhem v. 09.25; Dieren-Doesburg v. 09.40; Zutphen v. 09.56; Deventer v. 10.11; Zwolle v. 10.41; Meppel v. 11.01; Assen a. 11.35. 3. De dienstplichtigen uit Noord- Holland met bestemming Assen- Boxmeer-Weert en. Vught en de dienstplichtigen uit Utrecht-Arn hem, Nijmegen en omgeving mot bestemming Boxmeer moeten met de volgende extra trein reizen: Amsterdam C.S. v. 09.39; Amster dam M.P. v. 09.46; Amsterdam Am- stel v. 09.50; Utrecht C.S. v. 10.21; Arnhem v. 11.19; Nijmegen v. 11.45; Boxmeer a. 12.09. De militairen uit Noord-Holland met bestemming Vught en Weert moeten te Utrecht C.S. overstappen op de treinen van de normale dienstregeling; die met bestemming Assen moeten te Utrecht C.S. overstappen op de ex tra trein vanuit Rotterdam: Utrecht C.S. v. 10.21. 4. De dienstplichtigen uit den Haag-Rotterdam-Gouda en omge ving met bestemming Boxmeer en Assen en de dienstplichtigen uit Utrecht C.S.-Amersfoort-Zwolle en omgeving met bestemming Assen, moeten reizen met de volgende trein: den Haag S.S. v. 09.25; Voor burg v. 09.30; Gouda a. 09.48 com bineert Rotterdam C.S. v. 09.29; Rotterdam N. v. 09.38; Gouda a. 09.51; Gouda v. 09.54; Utrecht C.S. v. 10.21; Amersfoort v. 10.42; Zwol le v. 11.40; Assen a. 12.35; de dienst plichtigen met bestemming Box meer moeten te Utrecht C.S. over stappen op de extra trein vanuit Amsterdam; Utrecht C.S. v. 10.21. SPORT Duitse invasie in Londen Ruim 10.000 Duitsers zullen op 1 December in het Wembley-stadion te Londen aanwezig zijn om de landenvoetbalwedstrijd tussen En geland en Duitsland bij te wonen. De 10.200 plaatskaarten, die aan Duitsland waren toegewezen, zijn alle reeds verkocht. Twaalf spe ciale treinen zullen de Duitse voet balliefhebbers naar Oostende bren gen, van waar zij per boot de reis naar Dover zullen voortzetten. Per vliegtuig maken ruim 500 Duitsers de tocht. BINNENVERING BED onbeperkte garantie geruisloos Ingezonden mededeling De beste bedden ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER BED-». den goedgekeurd. Reeds f 735.000 voor de vluchtelingen sabel wandelde hij op de morgen Natuurlijk verscheen hij niet in van de 16e October 1906 door de Berlijn en toen de soldaten met hun straten van Berlijn. Hij vond wat arrestanten in de Duitse hoofdstad hij zocht. In een der Berlijnse stra- aankwamen, wist niemand iets van ten ontmoette hij tien grenadiers, de zaak af. Er werd een onderzoek Hij hield hen aan en gelastte de ingesteld en binnen enkele uren militairen hem te volgen. Geheel in kwam vast te staan dat de vroede stijl met de Duitse kadaverdisci- vaderen van Köpenick het slacht- Het saldo van de postrekening pline gehoorzaamden de grenadiers offer waren geworden van een wel van het Comité Vluchtelingenhulp hem zonder vragen te stellen. Voigt zeer originele en geraffineerd uit- 1954 is Dinsdag met f 54.000 geste- nam hen mee naar het station, nam gevoerde oplichterstruc. gen. Het eindbedrag was Dinsdag- kaartjes met bestemming Köpenick avond f 735.000. een klein stadje niet ver van Ber- Onvindbaar lijn - en zwijgzaam reisde het ge- zeischap naar de plaats van be- Begnjpelijk liet de Duitsde justi- a tie het er niet bij zitten en er werd - De vijfde Amerikaanse lucht- stemming. e(m war0 klopjacht tagezet om de machtgroep heeft te Tokio meege- snode misdadiger te arresteren. Dit deeld, dat het Japanse luchtmacht- j^et zijn negen soldaten en een viel aanvankelijk helemaal niet personeel met ingang van Januari sergeant marcheerde de pseudo- mee, want Voigt was onvindbaar a.s. zal worden geoefend in het be- kapitein naar het raadhuis van het en er was geen enkele aanwijzing sturen van straalvliegtuigen. De stadje. Hij liet hen alle in- en uit- wie de pseudo-kapitein geweest kon Japanners zullen hun opleiding gangen bewaken en verdween met zijn. Totdat een oude gevangene uit krijgen van een Speciale Amen- twee soldaten naar binnen. Aller- een der gevangenissen, belust op de kaanse eenheid te Thoeiki, op het eerst begaf hij zich naar de kamer beloning die werd uitgeloofd voor eiland Kioesjoe. Tot nog toe oefen- van gemeentesecretaris en ter- aanwijzingen die zouden leiden tot den zij te Matsoesjima in vliegtui- <je grenadiers het geweer in de de arrestatie van de oplichter, ver gen met propelleraandryving. aanslag hielden, snauwde Voigt de klapte dat zijn oude celgenoot, Wil- .f. secretaris toe, dat hij zijn arrestant helm Voigt, hem eens verteld had gemeld, dat communistische artil- was voor de man goed en wel be- over een dergelijk plan. Nu had lerie een beschieting is begonnen greep wat er gebeurde, werd hij men een spoor gevonden en het van Chinese nationalistische troe- onder gewapend geleide naar bui- duurde niet lang of men wist waar pen op het eiland Joe Kiang Sjan, ten gebracht. Hetzelfde lot trof de Voigt verbleef. Zijn huis werd om- 8 mijl ten Noorden van de Tatsjen- burgemeester van Köpenick. singeld en hij werd gearresteerd, eilanden bij de Zuidkust van de jn vlot tempo handelde Voigt een Zonder omhaal bekende de oude provincie Tsjekiang. De beschieting en ander af. Hij stapte het kamertje zwerver de pseudo-kapitein ge- begon nadat Maandag communisti- Van gemeentefinanciën binnen en weest te zijn. Hij werd tot vier jaar sche vliegtuigen Tatsjen gebombar- gaf de kassier opdracht zijn kas af gevangenistraf veroordeeld. Toen deerd hadden. Verder meldde ra- te sluiten en het kasboek bij hem bekend werd dat Voigt, een oude dio-Peking, dat Maandag een com- in te leveren. Voorts bestelde hij zwerver, de dader was gewteest, munistische vlooteenheid nationa- drie rijtuigen om door de militairen lachte de wereld, als zou zij niet listische strijdkrachten op het zijn gevangenen naar Berlijn te la- meer tot bedaren kunnen komen, eiland Pai Tsjoean, aan de mon- ten brengen. Hij begreep, dat Kö- Toen de vier jaar om waren, [was ding van de rivier de Min in de penick niet zonder burgemeester Voigt een beroemd man en sleet hij provincie Foekien, hevig had be- kon en hij deelde de vroede vade- zijn verdere leven als een eerlijk schoten. ren mede, dat hij opdracht had ont- huurkoetsier. H A Z E T BEODEN. EN MATRASSEN.F ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON No Neef, invasie, vriendelijkheidsexplosie, advocaatvinger en slagveld Neef vond zich heus niet zo be langrijk, naar Eilandman vernam, maar hij vond het toch maar wat vervelend, dat er altijd zo weinig mensen op zijn verjaardag kwamen. Ach hoe gaat dat. Op zo'n dag hele- maaal alleen verwerken, dat men ouder wordt, valt niet mee. Daar om was neef op zijn jaardag graag omringd door een schare vrienden en familieleden. Een van die fami lieleden wist dat wel en trof dit jaar zijn uitgebreide maatregelen. Hij ging op huisbezoek, de hele fa milie langs en op de bewuste jaar dag van neef werd een autobus te Zidrikzee volgeladen met „felici teer ders", die weldra, op weg wa ren naar het charmantste, intiem ste en gezelligste dorp van het hele eilandDreischor. Het was al donker toen het gezelschap ter plaatse arriveerdeDe verwekte opschudding was niet gering, want zo'n beetje was de stemming er al in geraakt. Een smal gangetje gaf toegang tot de achterdeur van neefs huis. En toen al de leden van de familie uit de bus zich op weg be gaven leek het een invasie. Een juffrouw hééft toen ergens geroe pen: „Daar komen de Russen", maar dat 'was niet onvriendelijk bedoeld. Neef en de vrouw van neef waren door allerlei gerucht ijlings naar buiten gesneld en ja, toen za gen ze wat daar allemaal op hen af kwam. Tante Pie en ome Jan. Neef Marien en nicht Kee en de kinde ren en Wim en Jan en Klaas en de aangetrouwde nicht Betsy met haar man en ga zo maar door. De hele familie. Als een troep kwetterende spreeuwen hebben zij zich uitge stort over avondlijk Dreischor, waar anders slechts de eenzame stappen van een beklompte -wandelaar zijn te horen en het krassen van een uil in de kerktoren. Neef was helemaal ondersteboven van zo'n atomische explosie van vriendelijkheid en mompelde maar „dat het vreêt was, zukke kaerels toch". Natuurlijk moest de hele bent in huis komen, maar daar was natuurlijk aan alles gebrek. Niet genoeg stoelen, niet genoeg kopjes en niet genoeg gla zen, want neef houdt altijd van een stevige jaardag ook in dit opzicht. Er werden stoelen aangesleept en zelfs een bank en toen waren er nog genoeg familieleden over om dc vloer van de kamer langs de plinten in beslag te nemen. Er werd ijverig van eikaars glaasjes gebruik gemaakt, want dat moest wel. Opoe zat er ook bij en keek niet zonder welbehagen naar al deze loten aan de familiestam. Ze had geen lepel tje want die waren er maar voor een derde genoeg. Maar oude men sen zijn zo flauw niet en ze ge bruikte haar vingers om het kos telijk geel naar binnen te werken. Vooral neef Piet blonk uit in sterke verhalen en opoe was hierdoor zo geïmponeerd, dat ze soms wel vijf minuten met een pluk advocaat om haar vinger boven haar glaasje zat te wachten tot er weer een sterk verhaal was uitgepraat. Zo werd het een gezellige keet en het ging al tegen de kleine xiurtjes toen het gezelschap aanstalten maakte om weer op te stappen. De aanvoerder vroeg aan neef: „In bin d'r genog maansen op je verjaerdag ge weest?" Neef was nog altijd per plex en knikte van ja. Na veel vij ven en zessen zat de hele familie dan eindelijk weer in de bus en ging het naar de koekestad. De start was lawaaierig, dat spreekt van- zelf. Nog lange tijd stond neef de rode lichtjes van de bus achterop te kijken, totdat ze verdwenen om de hoek. De kamer leek een slag veld, maar het opruimen viel licht bij de herinnering aan de mooiste jaardag van zijn leven. In de bus golfde een „Lang zal ie leven" heen en weer en ieder zag voor zich dot verstelde en later stralende gezicht van neef, die misschien nog niet is bekomen van de schrik. Zo iets duurt meestal wel even. Maar „lollig" was het!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6