DE ZIERIKZEESCHE COURANT Adenauer pleit voor een verdrag naar Sydney tussen het Westen en Rusland vertrokken De havenstakingen in Engeland geëindigd De Nederl. Heide-Mij. wordt het maken van plannen betretfende herbeplanting opgedragen DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 No. 17635 - 111e Jaargang ZIER1KZEESCHPMN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTJÉN PriJ* per 3 maanden bi) vooruitbetaling i 3.50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) 11,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 8. Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 i „Postillon d'Amour" Amerika zowel als Engeland reageren gunstig speciale vlucht met K.i..M.-toeStei Begerig om op tijd bij de vele geliefden te arriveren, is de Super- Constelaltion „Proton", die voor deze speciale vlucht als tweede naam „Postillon d'Amour" heeft gekregen. Zondagmiddag precies op schematijd (half vijf)) van Schiphol naar Sydney vertrokken. Aan boord: 18.000 speciale brieven met groeten van Nedei'landers aan fa milieleden, die naar Australië ge- emigreerd zijn, geschreven op spe ciaal postpapier en In speciale en veloppen, die beide met hetzelfde embleem bedrukt zijn als dat, het welk op de romp van deze eerste Super Connie, die naar Sydney vliegt, prijkt. Dat embleem is een soort moderne Amor met pijl en boog en met een aangegroeide vliegtuigstaart in plaats van vleu geltjes. Een tweede bijzonderheid bij deze vlucht was, dat de K.L.M. nu eens gebroken heeft met het als gasten meenemen van zeer vooraanstaande of bekende figuren. Ditmaal kreeg „de gewone man" zijn kans: negen representanten van verscheidene beroepen, die met het verkeerswe zen hebben te maken en dan bo vendien nog uit negen verschil lende landen. Zij vormden tezamen een groep, zoals op Schiphol nog nooit gezien is, want ze waren al len in hun eigen uniform gestoken. zullen Donderdag a.s. in Syd ney aankomen en dan een week de gast van de K.L.M. zijn. Daarna zullen zij naar Schiphol worden te ruggevlogen. Verwachte aankomst 15 November a.s. Kanselier Adenauer van West- Duitsland heeft een verdrag tus sen de Westelijke naties en de Sow- jet-groep voorgesteld om Europa te beveiligen tegen agressie. Hij ver klaarde dat dit de laatste stap zijn moest het verzekeren van de veiligheid van Europa. De ondervinding had hem geleerd dat de volken van het Westen eerst hun vrede en vrijheid moesten ver zekeren door een gezamenlijk ver dedigingsapparaat, het scheppen van economisch gezonde verhou dingen en het garanderen der in dividuele vrijheid en sociale zeker heid voor ledereen. Daarna moes ten zij als regionale groep zoals in het handvest van de V.N. is voor zien tot een vorm van samen werking, bij verdrag te regelen, met het Sowjet-blok komen, die alle deelgenoten zekerheid tegen agres sie zou bieden. Volgens diplomatieke kringen te Londen kan de toespraak van Adenauer te Washington rekenen op Britse instemming. Zij wezen er op, dat Eden in het Lagerhuis heeft gezegd, dat de tijd is gekomen om te denken over „de oplossing van algemenere problemen" dan de op bouw van een Westelijk beveili- ginssysteem. Deze uitlating van Eden werd uitgelegd als een aan wijzing, dat ook Engeland in zijn gedachten uitgaat van het uitein delijk bereiken van een schikking tussen het Westen en Rusland. De Britse opvatting is het met Adenauer eens, dat een stap voor collectieve onderhandeling over een non-agressieverdrag met Rus land moet wachten, -tot de Weste lijke defensieplannen finale vorm hebben aangenomen. De door de Sowjet-Unie voor November voor gestelde viermogendhedenbespre- king zou moeten wachten op be krachtiging van de overeenkomsten over West-Duitse herbewapening door de betrokken landen, aldus deze kringen. Ook in officiële Amerikaanse kringen te Washington is het voor stel van kanselier Adenauer met instemming ontvangen. President Eisenhower had in de beginmaan den van zijn regering, in April 1953, gepleit voor het vormen van een gemeenschap van Europese landen, groter dan een zuiver West-Euro- pese gemeenschap, met vrije be weging van personen, handel en ideeën. Adenauer had, aldus de Ameri kaanse functionarissen, reeds eer der in Juli 1953 en in September 1953 dergelijke ideeën ontvouwd. Men nam aan, dat hij nu een ver dragsbetrekking tussen de nieuwe West-Europese Unie en het Sowjet- blok in gedachten had. Vermist Amerikaans vliegtuig gevonden He tAmerikaanse transportvlieg tuig, dat op een vlucht van Rome naar Lyon met 21 man werd ver-> mist, is teruggevonden in de Ita liaanse alpen. Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse marine heeft Zater dag vastgesteld, dat het Vrijdag in het berggebied ten Noordoosten van Nice ontdekte wrak het vermiste toestel, een C-.47 „Sky-train" is. Vanuit het hefschroefvliegtuig, dat door de ongunstige wind niet bij het wrak kon landen, heeft men lijken van inzittenden rondom het wrak zien liggen. PRINS BERNHARD OPENT VIJF NIEUWE INSTITUTEN TE WAGE- NINGEN. - Vrijdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard te Wageningen vüf nieuwe instituten op land- en tuinbouwgebied geopend. Een fotograaf maakte deze opname na de opening van het Vlasinstituut: Prins Bern hard bU het bezichtigen van de opgestelde apparatuur in het Vlas instituut. Amerikaans transport vliegtuig vermist Aan boord bevonden zich 42 man De Amerikaanse marine heeft medegedeeld, dat een transport vliegtuig van de marine met 42 mi litairen aan boord wordt vermist boven de Atlantische Oceaan op een vlucht naar de Azoren. Zater dagmiddag 5 uur heeft men voor het laatst iets van het vliegtuig vernomen. Toen bevond het zich 480 mijl ten Oosten van New York. Van Maryland en Bermuda zijn vliegtuigen op onderzoek uitgegaan. Het vermiste toestel had brandstof aan boord tot Zondagmiddag 4 uur. Het is een viermotorige Lockheed Superconstellation. Mohammedaanse broederschap in Egypte ontbonden De Egyptische regering heeft de fanatieke, politiek-religieuze Mo hammedaanse Broederschap ont bonden. In het gehele land zijn de partijgebouwen verzegeld. In totaal zijn een 500 leden van de Broeder schap gearresteerd. Een en ander is he tgevolg van de vorige week Dinsdag gepleegde aanslag op de premier, kolonel Nasser. Volgens Egyptische kranten ver luidt van politiezijde, dat de pleger van de aanslag heeft bekend, dat een geheime cel van de Broeder schap hem bevel heeft gegeven de premier te vermoorden. De regering heeft alle activa van de Broederschap, die op verschei dene milloenen Egyptische ponden worden geschat, in beslag genomen. Haa rmedische en sociale centra zijn overgedragen aan de door de regering gesteunde Bevrijdingscon centratie. De pleger van de aanslag zou verklaard hebben, dat de Broeder schap hem een maan dtijd gegeven heeft om zich voor de aanslag te oefenen. Aan de grote havenstaking In Groot-Brittannië Is Zaterdag een einde gekomen door het besluit van de 44.000 stakers in acht havens om het werk Maandag te hervatten. Ongeveer 5.000 Londense haven arbeiders werden voor het eerst be reid gevonden weer aan het werk te gaan. Hierop volgden de arbei ders in de overige getroffen havens, Liverpool, Manchester, Southamp ton, Birkenhead, Garston, Hull en Rochester. Door de staking, die een maand heeft geduurd, konden 358 schepen niet worden geladen of gelost, waardoor goederen ter waarde van tweehonderd millioen Pond niet konden worden in- of uitgevoerd. Tengevolge hiervan moest in vele fabrieken de productie worden ver minderd. Sinds de algemene sta king van 1926 had Groot-Brittannië niet een staking van deze omvang gekend. De stakers zijn van oordeel, dat hun actie met een „roemrijke overwinning" is geëindigd. Vrijwel al hun eisen zijn door de werkge vers ingewilligd. Wat het voor naamste geschilpunt betreft - de vraag of overwerk gedwongen dan wel vrijwillig is - hebben de sta kers de verzekering gekregen, dat niemand gestraft zal worden, als hij weigert overwerk te verrichten. In afwachting van een definitieve regeling, waarover thans onder handeld wordt, geschiedt alle over werk op basis van vrijwilligheid. Doch Dick Barrett, de secretaris van de Nationale Unie van stuwa doors en havenarbeiders, welke de ArtVerikaanse, Nedèrlandse en Britse tankschepen vertrokken Za terdag in totaal met 50.000 ton Per zische olie uit Abadan en Bandar Masjoer, nadat de raffinaderijen in genoemde plaatsen drie jaar had den stilgelegen. Koreavrijwilligers in ons land teruggekeerd Met de „Prinses Beatrix" zijn Zondagavond te Hoek van Holland 166 officieren, onder-officieren en manschappen van het Nederlandse detachement Verénigdfe Naties aan gekomen. Deze Korè'a-vrijtoilligers zijn op 15 September jl. uit Korea vertrokken en het detachement kwam met het Engelse troepen transportschip „Dunera" in Sout hampton aan. Nadat de militairen wegens de staking zelf hun bagage hadden gelost, reisden ze per trein naar Harwich. Van daar voeren zij met de „Prinses Beatrix" naar ons land. Maandag kwamen per vliegtuig op Schiphol 55 Koreavrijwilligers aan, waarna tot en met 10 Decem ber,. a.s. nogmaals zes vliegtuigen Nederlandse militairen uit Korea naar ons land zullen terugbrengen. Vérder arriveert begin December nog een detachement per schip in Marseille en dit reist over land naar Nederland. Met deze transporten zijn dan alle Koreavrijwilligers weer „thuis". voornaamste bond in het geschil was, heeft een beroep op de Lon dense havenarbeiders gedaan om zo veel mogelijk overwerk te doen teneinde de normale toestand in de haven te herstellen. „Laat het pu bliek, de regering en de wereld zien, dat het U om het principe te doen was en niet om alle overwerk af te schaffen", aldus Barrett. Militaire vracht-auto door trein gegrepen Drie soldaten werden op slag gedood Zaterdagmiddag is een militaire vrachtauto onder Rotterdam door een olietrein uit Pernis gegrepen. De truck werd over een afstand van een dertig meter meegesleurd en vloog in brand. Een aantal militai ren had nog kans gezien van de auto te springen, doch de soldaten wie dit niet gelukt was, drie in ge tal, werden het slachtoffer van dit afschuwelijk ongeval. De auto werd in elkaar gereden, in tweeën gere ten en de stukken kwamen langs de spoorlijn terecht. De locomotief bleef in de rails doch de tender ontspoorde. De militairen waren gelegerd in een kamp voor herhalingsoefenin gen, welk kamp onmiddellijk naast te spoorlijn ligt waar het ongeluk plaats greep. De militairen hadden toestemming gekregen voor een vrije middag en avond. Twee vrachtauto's waren reeds vertrok ken toen de derde werd gereed ge maakt. Bij een te passeren overweg sloeg plotseling de motor af juist toen een olietrein naderde, met het bovenvermelde gevolg. Bij het ongeval werden drie mili tairen gedood. Het zijn de 23-jarige ongehuwde soldaat A. A. H. K. uit Den Haag, de 23-jarige ongehuwde soldaat H. M. uit Leiden en de 21- jarige ongehuwde soldaat J. V. uit Den Haag. De twee zwaar gewonden zijn via het Zuiderziekenhuis te Rotterdam naar het militaire hospitaal te Den Haag overgebracht. Het zijn de 23- jarige korporaal J. IJ. uit Tilburg, die een verbrijzeld onderbeen heeft opgelopen, alsmede de 23-jarige korporaal P. I. uit Heemstede, die een linkerbovenbeenfractuur heeft. De licht gewonde militair, de 21- jarige soldaat J. K. de Jong uit Rot terdam is er met enige ontvellingen en een pijnlijk rechterdij been afge komen. Hij is in de militaire ba rakken in Rotterdam-Zuid opgeno men. nfiv Volgend jaar Britse Gemenebestconferentie Men is van plan in het begin van het volgend jaar een Britse Geme- bestconferentie te houden, waarop over de buitenlandse politiek en fi nanciële en economische problemen zal worden gesproken. De conferen tie wordt te Londen gehouden, waarschijnlijk eind Januari of be gin Februari. De eerste-ministers, de ministers van Buitenlandse Zaken en die van Financiën van alle bij het Gemene best aangesloten landen zullen bij eenkomen. Men zal spreken over: 1. Plannen tot beëindiging van de „ko'ude oorlog" en voor het schep pen van een tijdperk van vreed zaam naast-elkaar-bestaan tussen de communistische landen en de Westelijke wereld, en 2. voorbereiding van plannen tot vrijmaking van hét Pond. Ernstig auto-ongeluk bij Leek Zaterdagnacht omstreeks half een is te Nietap, bij Leek, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Twee jonge mannen uit het naburige Zeven huizen A. H. en J. H. hadden plaats genomen in een personenauto be stuurd door H. V. Vermoedelijk door te grote snelheid raakte de bestuurder de macht over de wagen kwijt en reed tegen e,en boom. De jonge mannen werden op slag ge dood. De bestuurder is met een zware hersenschudding en een schedelbasisfractuur in een der Groningse ziekenhuizen opgenomen Jaarverslag „Koningin Wilhelminafonds" Het verslagjaar 1953 is voor de Stichting „Koningin Wilhelmina Fonds" niet ongunstig geweest. De organisatie van de kankerbestrij ding heeft verdere voortgang ge vonden, de instituten en centra heb ben zich, dank zij de financiële steun van he tK.W.F. kunnen ont wikkelen en nieuwe onderzoeken konden worden ingesteld. Het K. W.F. heeft, volgens het verslag de zer Stichting, zeer belangrijke be dragen voor de kankerbestrijding kunnen uitkeren. Ondanks de gun stige financiële resultaten vervult de nabije toekomst het bestuur toch met grote zorgen, doordat het bestuur aanneemt, dat de uitgaven voor de kankerbestrijding zodanig hoog zullen worden, dat deze niet uit de gewone middelen van het K. W.F. zullen kunnen worden bestre den. Het bestuur acht het daarom nodig, t.z.t. een beroep te doen op de overheid om de helpende hand te bieden. Huwelijk in koninklijke sfeer De tweede particulier secreta resse van Prinses Wilhelmina, Jkvr. S. E. baronesse van Randwijck, en de heer Th. Booy, particulier secre taris met bijzondere opdracht van Prinses Wilhelmina, zijn Zaterdag te Gorssel in het huwelijk getre den. Omstreeks half twaalf voltrok de burgemeester van Gorssel ten gemeentehuize het burgerlijk hu welijk. Ongeveer een uur later werd het huwelijk in de Ned. Hervormde Broederkerk te Zutphen kerkelijk bevestigd Deze'plechtigheid werd verricht door prof. dr. Berkelbach van der Sprenkel, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De predicatie werd gehouden door Ds. G. Toornvliet, Gereformeerd studentenpredikant te Leiden n.a.v. Matth. 28 20a. De dienst in de kerk werd bijge woond door Prinses Wilhelmina, H. M. de Koningin en H.K.H. prin ses Irene, die ook als eersten het felicitatieregister tekenden. Om rust te hebben moet ge o Hel K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Weinig verandering ln temperatuur Veranderlijke bewolking en over wegend droog; in de nacht en och tend plaatselijk mist; weinig ver andering in temperatuur; matige tot zwakke wind in hoofdzaak tus sen Zuid en Oost. 3 Nov. Zon op 7.37, onder 17.10. Maan op 13.53, onder 23.26. 4 Nov. Zon op 7.39, onder 17.08. Maan op 14.13, t onder Eerste kwartier: 3 Nov. te 21.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 Nov. 7.25 v.m. 20.00 n.m. 4 Nov. 8.21 v.m. 21.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 Nov. 7.08 v.m. 19.32 n.m. 4 Nov. 8.06 v.m. 20.40 n.m. Doodtij: 6 en 19 November. Springtij: 12 en 27 November. De Palestijnse kwestie Jordanië wil geen vredesonderhandelingen In de openingstoespraak van de eerste gewone zitting van 't nieuwe Jordaanse parlement heeft de 19- jarige koning Hoessein Maandag gezegd geen vredesonderhandelin gen met Israël te willen houden. Jordanië zou altijd bijzonder in de Palestijnse kwestie geïnteres seerd zijn en altijd bereid zijn de Arabische rechten aldaar te be schermen en met de Arabische Liga samen te werken, aldus koning Hoessein. Commissie voor het kleine middenstandsbedrijf In de Staatscourant van Maan dag verscheen een beschikking vao de staatssecretaris van Econo mische Zaken, waarbij een com missie wordt ingesteld, die tot taak heeft studie te maken van de pro blemen van het kleine midden standsbedrijf, alsmede de mogelijk heden te onderzoeken, die tot een verbetering van de positie van de kleine middenstandsondernemingen zouden kunnen lelden. In deze commissie is benoemd tot lid en voorzitter: prof. dr R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Samenwerking tussen C.J.V.F. en C.J.M.V. De Provinciale Commissies van C.J.V.F. en C.J.M.V. in Zeeland hebben onlangs besloten tot het in stellen van een commissie, die zich zal bezighouden met het gemengde werk. Er zijn in verschillende klei ne dorpen in de,provincie al vereni gingen, waar jongens en meisjes samenkomen, de zg. gemengde clubs De commissie heeft tot taak o.m. de methodiek, die op deze clubs ge volgd moet worden, te bespreken en hen van voorlichting te voor zien. Bovendien zal de mogelijk heid worden onderzocht om in plaaatsen, waar noch een C.J.M.V., noch een meisjesgroep is, gemengde clubs op te richten. De commissie, die vorige week voor het eerst bij een kwam, heeft tot voorzitter ge kozen de heer C. Leunis te Terneu- zen, voorzitter van de P.C. van het C.J.M.V. Secretaresse werd mej. C. Hanse uit Haamstede en penning meester de heer K. Minderhoud te Westkapelle. Leden van de commis sie zijn de dames A. Laban te Yer- seke en Wika M. A. de Vlieger, re gionaal secretaresse van het C.J. V.F. in «Zeeland, alsmede de heren P. Breur te Sluiskil en M. J. Bijle- veld, secretaris van het C.J.M.V. in de drie Zuidelijke provincies. Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" :I I9V- Tien personen zijn levend ver brand en dertien zwaar gewond bij een botsing tussen een autobus en een trein, die Vrijdag te Lipoer, 400 km. ten Noordoosten van Cal cutta plaats vond. Bij een tramongeluk in Zagreb zijn Zondagochtend zeventien per sonen om het leven gekomen en 35 gewond, van wie zeven ernstig. De tram reed uit de rails en kwam te gen een boom terecht. Volgens een voorlopig onderzoek is het ongeluk te wijten aan het weigeren van de remmen. Een Amerikaanse longkanker patiënt, Norman Samuelson, heeft bij ide rechtbank van San Francisco eewhoge schadevergoeding tevens bédoeld als strafrrihatregel, van 1.000.000 dollar geëist van een grote tabakmaatschappij. Verder eiste hij 30.000 dollar aan algemene schade vergoeding en alle kosten voor me dische en juridische bijstand. In de Zaterdagmiddag in het „Huis van Nassau" gehouden ver gadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Dulveiand" deelde de voorzitter, de heer P. Hecrlng, mede dat aan de Ned. Heide Maatschap pij wordt opgedragen het maken van plannen en de uitvoering daar van, voor zover betrèft de herbe planting van Schouwen-Dulveiand, welke door de Stichting zal worden gefinancierd dan wel gesubsidieerd. In overleg met de Cultuur Tech nische Dienst ligt het arbeidster rein van de Stichting uitsluitend op de herbeplanting van woonker nen, waaronder begrepen begraaf plaatsen. De landschapsverzorging staat hier buiten.. Deze ligt geheel in handen der Herverkavelings- commissie. Bij de vorige week te Utrecht ge houden besprekingen werd met de heer Overdijkink van Staatsbosbe heer afgesproken, dat alle plannen aan de supervisie van het Staats- bosbehéèf zullen worden onder worpen teneinde een harmonisch geheel te verkrijgen. Op het kantoor der Helde Maat schappij te Zierikzee zal een bij kantoor „Herbeplanting" worden gevestigd, zodat er met de betrok ken gemeenten en met de Stichting dagelijks contact mogelijk is. Zodra de plannen gereed zijn zul len de begrotingen voor elke ge meente afzonderlijk worden over gelegd, waarin tot uiting komt welke bedragen van Rijkswege te verwachten zijn als subsidies en/of schadevergoedingen, zodat 'n over zicht kan worden verkregen welke bedragen van de Stichting zouden moeten worden verstrekt om tot uitvoering der plannen te geraken. Daarna zal worden nagegaan of de middelen van de Stichting toerei kend zijn om de vereiste bedragen te voteren. Het ligt in de bedoeling dat de Heide Maatschappij met de ge meentebesturen overlegt of de be trokken gemeente bereid is de na zorg van de beplanting op zich te nemen. In het algemeen zal er wel niet vóór het najaar van 1955 kunnen worden ingeplant, behalve Brui- nisse, waar wellicht nog dit najaar kan worden begorihen. Zo staariiq Zorinemaire ongeveer 400 populie ren, eigendom van de Sfichting, welke waarschijnlijk voor Bruinisse bestemd kunnen worden. Van ver schillende zijden werden giften in natura toegezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1