Shot":.. raak van smaak Actie voor kerkrestauratie heeft succes opgeleverd. SNOEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 26 OCTOBER 1954 - No. 17631 De Engelse havenstaking Boskoop ondervindt de weerslag Voorzover de boomkwekers en de exporteurs in Boskoop op Engeland zijn georiënteerd, ondervindt men thans grote moeilijkheden met de verzending van het voor Engeland bestemde plantenmateriaal. Midden in de najaarsperiode, waarin men te Boskoop en omge ving in een tijdsbestek van enkele weken de voorbereidingen moet treffen om een tijdige uitvoer van het materiaal te bewerkstelligen, dient zich de Engelse havensta king aan. Voor de uitvoer van sierteeltpro ducten, zoals heesters, coniferen en rozen moeten na een kweekperiode van maanden, soms jaren, alle werkzaamheden binnen een tijds bestek van enkele weken worden verricht, teneinde dit levende plan tenmateriaal op een goede wijze naar het buitenland te vervoeren. Men heeft de te verzenden plan ten reeds gedeeltelijk in kisten, kratten en manden verpakt, doch men durft thans hiermede niet ver der te gaan omdat men bevreesd is voor het totale verlies van dit le vende materiaal. Franse Premier naar Amerika Het Witte Huis deelt mede, dat de Franse premier Mendès-France volgende maand een bezoek aan Washington van minstens twee da gen zal brqngen. Op 18 November zal hij lunchen met president Eisen hower. Een woordvoerder van het Witte Huis zei, dat Mendès-France van 16 tot 17 November Canada zal be zoeken. Het Witte Huis deelt mede, dat kanselier Adenauer 28 October te Washington zal aankomen. Nieuwe ontwapenings besprekingen 1 Van gewoonlijk betrouwbare, met de Verenigde Naties in verbinding staande zijde, wordt vernomen dat de Westerse mogendheden en de Sowjet-Unie „volledige overeen stemming" hebben bereikt over een resolutie welke beoogt tot een her vatting der geheime vijf-mogend- hedenbespreking over ontwapening te komen. De betrokken staten zijn: de Sow jet-Unie, de Verenigde Staten, Gr.- Brittannië, Frankrijk en Canada. Engeland doet niets tegen konijnenziekte De Britse regering zal niets on dernemen om een einde te maken aan de myxomatose-epidemie, die thans in Groot-Brittannië woedt en ook geen maatregelen treffen tegen boeren, die besmette konijnen op kopen om de ziekte te verspreiden in voorheen niet-besmette gebieden, aldus heeft de onderminister van Landbouw, Nugent, Vrijdag in het Lagerhuis meegedeeld. De Britse regering blijft bij haar standpunt, dat de huidige epidemie een uitstekend middel is voor de uitroeiing van de konijnen. Een aantal parlementsleden, dat getroffen was door het lijden van de aangetaste dieren, had om be straffing van de moedwillige ver spreiding van de ziekte verzocht. Een historisch besluit West-Duitsland opgenomen in de N.A.V.O. De NAVO-raad, waarin thans veertien landen zijn vertegenwoor digd, is Vrijdag bijeengekomen ter bespreking van het voorstel, om West-Duitsland als vijftiende staat in de Noord-Atlantische Verdrags organisatie op te nemen. Van conferentiezijde wordt ver nomen dat de NAVO-raad toetre ding van West-Duitsland tot de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie heeft goedgekeurd. Dr .Adenauer, die de eerste Duit se woorden op een bijeenkomst van NAVO-ministers sprak, zei dat het een grote dag voor Duitsland was. West-Duitsland behoorde tot de vrije wereld en zou met alle kracht blijven streven naar de verdediging van vrede en vrijheid. Grote Chileense order voor Nederlandse labriek Van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven heeft een order ver worven uit Chili voor ruim 250 vrachtwagens met onderdelen ter waarde van bijna 6 millioen gulden. De importvergunning is door de Chileense regering verleend aan de agent van DAF te Santiago. De wagens zullen begin van het volgende jaar worden afgeleverd en veel verouderd materieel ver vangen. Maatregelen zijn genomen om de onderdelenvoorziening in Chili te garanderen. Na de ramp in Holland Marsh Hulp en goederen in overvloed Onze ambassadeur in Canada meldt aan het departement van Buitenlandse Zaken, dat de consul der Nederlanden te Toronto heeft medegedeeld, dat de stemming in Holland Marsh uitstekend is. Er is een overvloed van voedsel, kleding en andere goederen. Enkelen zijn reeds teruggekeerd naar het Ooste lijke deel van de polder, die over enige dagen reeds droog zal zijn. Terugkeer der bewoners van het Westelijke deel is voor de winter niet mogelijk; voor hen wordt een comfortabel kamp ingericht.. Zij ge nieten voorlopig gastvrijheid bij in woners van Bradford en omgeving. De hulpverlening van de zoge naamde „Service Clubs" is boven alle lof verheven en gaat dag en nacht door. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Vrijdagmiddag is op de onbewaakte spoorwegover gang Zandvaart te Breezand (N.H.) een luxe auto met twee inzittenden, door trein no. 3452 uit Den Helder gegrepen. De wagen werd een der tigtal meters meegesleurd en de beide inzittenden waren op slag dood. De slachtoffers zijn de heren T. Vlaar, 38 jaar, gehuwd en vader van een kind en de 30-jarige C. van Oorschot, ongehuwd. Beiden zijn afkomstig uit Anna Paulowna. GEERTRUIDENBERG. De drie jarige Willem van het schippers- gezin van Gils, uit Geertruidenberg is te Ermeton in België in de Maas gevallen en verdronken. AMSTERDAM. Koningin Juliana heeft Vrijdag onverwachts een be zoek gebracht aan de tentoonstel ling „Hedendaags handwerk" in museum Fodor te Amsterdam. Ha re Majesteit toonde grote belang stelling voor het binnen- en buiten lands handwerk en liet zich nauw keurig voorlichten over techniek en uitvoering. Het bezoek durde ruim een uur. BOLSWARD. De vereniging voor dorpsbelang te Zurich, een dorp in de Friese gemeente Wonseradeel, heeft van P.T.T. een verzoek ont vangen pogingen te doen tot wijzi ging van de plaatsnaam. Het is ge bleken dat heel wat post voor het Friese Zurich in Zwitserland te recht komt. Post voor Zürich in Zwitserland ondervindt, indien de afzender de umlaut vergeet, soms vertraging, da ar deze dan een om weg via het Friese Zurich maakt. DEN HELDER. Om half tien Vrij dagmorgen zijn de Amerikaanse torpedoboot jagers „Caperton" en „Hickox" voor een officieel vijf daags bezoek aan Nederland in de haven van Nieuwediep gearriveerd. Onmiddellijk na het afmeren legde de commandant van het smaldeel, waartoe beide jagers behoren, ka pitein ter zee W. A. Saunders, een bezoek af bij de chef-staf van de Nederlandse marine, commandeur G. B. M. van Erkel, die bij afwe zigheid van de commandant zee macht Nederland de commandanten van de bezoekende schepen, kapi tein luitenant ter zee A. Parris en R. W. Pond ontving. Ingezonden mededeling Dat weet U meteen wanneer U de eerste sigaret opsteekt van SHOT, de nieuwe half zware shag van Niemeijer.; Want SHOT is door een speciale bereiding extra geurigj en pittig en toch bijzonder zacht van smaak. - - •r*\ BROUWERSHAVEN Herstelkosten zullen plm. 2 ton bedragen HAAMSTEDE Uniforme regeling voor winkelsluiting tijdens het vreemdelingen-seizoen Volgend jaar weer winkelweek De voorzitter van de Vereni ging van leden van het Concertge bouw-orkest heeft aan onze am bassadeur in Canada een cheque van 200 dollar ter hand gesteld als bijdrage van de leden persoonlijk voor het hulpfonds dat gevormd is om de slachtoffers van de storm ramp te helpen. In hotel Bom werd een vergade ring van de Middenstandsvereni ging voor de gemeente Haamstede en Burgh gehouden. De voorzitter, de heer J. D. van Nieuwenhuizen, herdacht in zijn openingswoord de overleden penningmeester de heer J. Beije van Burgh nog, die vanaf de oprichting deze taak had waar genomen en veel voor de organisa tie gedaan heeft. Deze avond was door het bestuur belegd om weer eens wat contact 'met de leden te hebben. Door een der leden werd ge vraagd of de Middenstandsver. in derdaad lid geworden is van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive- land", waarop de voorzitter mee deelde, dat hiervan niets met ze kerheid bekend is. Besloten werd toe te treden en de bijdrage op f 10 te bepalen. Daarna bracht een der aanwezi gen de winkelsluiting ter sprake, waarna de voorzitter deze zaak toe lichtte en meedeelde, dat de bur gemeesters der beide gemeenten GROTE VIER ACHTER BORDJES GEVANGEN. „Het moet nu maar eens uit z\jn met die eeuwigdurende verwarring van namen", dachten de fotografen die de Grote Vier in Parflsc Paleis Chaiiiot te fotograferen kregen. Zij gingen zelfs verder en plaatsen levensgrote borden in de lobby van het Paleis, achter welke borden zjj de bijbehorende diplo maten Heten plaats nemen. Deze vonden het - naar de gezichten te zien - voor een keertje best eens aardig om nu eens niet al te officieel op een plaatje te komenV.l.n.r.: Pierre Mendès-France, dr Konrad Adenauer, Sir Anthony Eden en John Foster Dulles. een uniforme regeling voor deze gemeenten voorstaan. Na een uit voerige discussie over dit belang rijke punt werd besloten aan de beide gemeenten voor te stellen ge durende het vreemdelingenseizoen, nl. van 15 Juni tot 15 September, de zaken open te houden tot 9 uur alle avonden en de Dinsdagmiddag ook de zaken open te houden. Daar er in het huidige bestuur enkele vacatures waren, besloten ook de andere bestuursleden hun mandaat ter beschikking te stellen, zodat er een geheel nieuw bestuur gekozen moest worden. Na stem ming werden de volgende personen gekozen: G. A. Felius, voorzitter; A. Kloet, vice-voorzitter; Jac. v. d. Berge, secretaris; L. J. J. Verton, penningmeester en W. Goudzwaard, algemeen adjunct. Dit nieuwe be stuur nam direct de plaats in van het oude bestuur en deelde mee, dat binnenkort de contributie over 1953 en 1954 zal worden geïnd. Het bestuur stelde daarna de vraag of in 1955 weer een winkel week of iets anders georganiseerd moet worden, waartoe in beginsel besloten werd en direct een werk comité werd samengesteld, waarin de heren: L. Bakker, H. v. d. Maas, J. de Koning voor Burgh en I. Bak ker en C. Dijkman voor Haamstede zitting namen. Door een der leden werd bij de rondvraag gevraagd of het niet mo gelijk is, dat er volgend jaar weer een Badcourant gedurende het vreemdelingenseizoen kan worden uitgegeven, daar deze door de gas ten zeer op prijs wordt gesteld. Ge antwoord werd, dat dit zeker kan, als de middenstanders er maar in willen adverteren. Na enige dis cussie over dit punt werd besloten dit punt op de binnenkort te hou den ledenvergadering van VVV ter sprake te brengen. Hierna sluiting. In de afgelopen drie dagen zijn ten minste drie honderd personen, die de jongste verkiezingen in Oost- Duitsland hebben geboycot of hun stembiljet ongeldig hebben gemaakt naar West-Berlijn gevlucht. West-Duitsland zal voedsel en veevoer ter waarde van 1.000.000 dollar ontvangen voor de slacht offers van de overstromingen van deze zomer in Beieren. In het totaal heeft Amerika hulp aan overstro mingsslachtoffers in West- en Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Oostenrijk en Joego-Slavië geboden ter waarde van 12.000.000 dollar. De restauratie van de Ned. Herv. Kerk in Brouwershaven, welke tij dens de ramp acht maanden van het zeewater heeft geleden, gaat thans vastere vormen aannemen. Een grootscheepse actie, gevoerd door de Restauratiecommissie met betrekking tot het inzamelen van gelden om dit prachtige bouwwerk voor verval te behoeden, heeft gun stige resultaten afgeworpen. Hier uit is wel gebleken, dat bij de Brou- wershavense bevolking de liefde voor dit gebouw leeft en zeer na aan het hart ligt. Deze maandelijk se geldinzameling duurt nog voort tot Januari 1955 teneinde het uit te voeren werk degelijk te kunnen uitvoeren, dit met betrekking tot „het onvoorziene werk" (Giroreke ning 296041). Enkele binnenlandse en één buitenlandse gift gaven een stoot in de goede richting. De aanbesteding vond Donderdag 14 October jl. plaats in de consis torie. De firma's, welke hebben in geschreven en die waren aange zocht door Monumentenzorg, waren de firma's P. v. d. Sluys te Gies- sendam, S. A. Versluys te Middel burg, I. Woudenberg en Zn. te Mid delburg en L. C. Bom en Zonen te Burgh. De begroting voor het uit te voe ren werk bedraagt plm. f 186.000. Het zal worden uitgevoerd in regie contract, daar men niet volgens een vastgestelde aannemingssom kan werken, gezien de omvang van de werkzaamheden niet nauwkeurig zijn te bepalen. Door de Restaura tiecommissie is het werk gegund aan de firma L. C. Bom en Zonen te Burgh; de officiële gunning wacht nog op de goedkeuring van de Rijkscommissie voor Monumen tenzorg. Uiteindelijk bepaalt de minister of en op welke wijze het werk zal worden aanbesteed dan wel uitge voerd in eigen beheer. In geval van aanbesteding is de gunning van het werk aan zijn goedkeuring onder worpen. In grove lijnen bevatten de werk zaamheden o.a. een geheel nieuwe drainage door de gehele kerk, het lichten en opnieuw leggen der te gelvloeren, afhakken der muren en opnieuw pleisteren, herstel der zit banken, avondmaalstafel en -ban ken, herstel der ramen in het Koor en herstel restant oorlogsschade. Wanneer dit grootse werk een maal tot werkelijkheid is gebracht mag Brouwershaven trots zijn op haar monumentaal kerkgebouw, dat een stuk historie in herinnering houdt en behouden zal voor het na geslacht door gezamenlijke opoffe ring. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Maandagmorgen als gast van president Coty voor een privé bezoek maar het jachtslot Rambouillet (Fr.) vertrokken. Het koninklijk paar zal waarschijnlijk Woensdagavond in Nederland te rugkeren. Ingezonden mededeling WERKSOKKEN prima sajet met nylon in zwart, grijs en bruin Deze week 2,50 per paar Ook postorders Cn voordeliger b(f APPELMARKT TELEFOON 424 Urk weiger! opbrengst nacbtvoorstelling Een Zwolse wijkvereniging hield Zaterdagnacht een nachtvoorstel- ling van de film „Op Hoop van Ze gen", waarvan de opbrengst be stemd is voor het comité „Ramp Urker vissers 1954". Burgemeester Keyzer van Urk heeft evenwel in een brief aan de wijkvereniging medegedeeld, dat de opbrengst van deze nachtvoorstelling niet door het comité te Urk zal worden aanvaard, daar deze vorm van hulp te zeer in strijd is met de opvattingen die door vrijwel geheel Urk worden gehuldigd omtrent de Zondagsrust. Men heeft overigens alle respect en dankbaarheid voor het meeleven in Zwolle met Urk. „Vis-expeditie" voor Artis Inktvissen en jonge haringen De directeur van Artis, dr. E. F. Jacobi heeft een „vis-expeditie"- naar de Noordkust van Bretagne gemaakt. Een vrachtauto is in de dierentuin gearriveerd met vijf inktvissen en verder Lipvissen, en een soort zeebrasems. Voorts vijf reusachtige zeespinnen of spin- krabben, fel roodgekleurde dieren van een goede dertig centimeter groot. Bovendien is nog een groot aan tal vissen gearriveerd, waar Artis en ontelbare bezoekers vele jaren op hebben gewacht: een grote school van honderden jonge harin gen, in de wandeling bliek genaamd Haringen in een aquarium zijn al tijd een bijzonder zeldzaam bezit geweest. Het zijn namelijk uitzon derlijk tere vissen, die zelfs uiterst lichte beschadigingen niet overle ven. Volgens een functionaris van de Duitse vereniging van terugge keerde gevangenen, worden nog 1.245.277 Duitsers vermist, die in de tweede wereldoorlog hebben gestre den. Op 88.614 man na zijn zij aan het Oostelijke front verdwenen. FEUILLETON 56 LIEFDE IS VAN PORCELEIN door Gré de Boer „Houdt er maar over op. Boter wordt met de dag duurder. Aard appelen eveneens. Eieren zijn niet meer te krijgen. Ze is jong en ze heeft veel nodig. Juffrouw Frans man verricht wonderen in de keu ken, dat moet ik toegeven. Maar de rantsoenen zijn veel te laag „Heb je helemaal geen kennissen of vrienden, of familie, aan wie je haar zou kunnen toevertrouwen". Kees dacht na en plotseling ging hem een licht op. „Zeg, dat is ook zo Een paar jaar geleden zijn we met vacantie geweest in Oldebroek, bij een broer van me. Hij en zijn vrouw zijn reuze geschikte men sen Misschienals ik goed voor haar betaal Ria knikte. „Wacht er dan niet te lang mee, Kees, want het wordt el ke dag gevaarlijker". „Hoe bedoel je?" „Nou, met de treinen. Amers- foort-Zwolle is een van de baan vakken, die nogal veel gebombar deerd worden. Je doet het beste 's morgens met de eerste trein te gaan". Na enige tijd zei Kees knikkend: „Ja, ik geloof, dat dit het beste is. Misschien duurt de oorlog niet zo erg lang meer. Je zou zeggen: het kèn haast niet lang meer duren". Toen Lenie 's avonds thuis was gekomen ze was een uurtje in de Rozendwarsstraat geweest en een boek nam om te gaan lezen, hakte Kees de knoop door. „Lenie, morgen gaan we op reis". Ze keek op van haar boek. „Waar heen, oom Kees? Ver?" „Ja, naar Oldebroek". „Weer naar oom Klaas?" Hij knikte. Ze glunderde. „Fijn, zeg. Voor hoe lang? Een dag of veertien?" Hij keek haar even aan en schud de toen zijn hoofd. „Nee, Lenie, de vacantie zal ditmaal even langer duren. Jij blijft daar voor de tijd van de oorlog". Ze legde haar boek neer. Lang zaam begreep ze, wat haar voogd bedoelde. „En U dan?" „Ik? Ik heb hier een zaak, Lenie. Ik breng je morgen, en overmor gen ga ik weer terug. Je zult het daar beter hebben dan hier. In het boerenland is gelukkig nog geen gebrek". Het meisje keek voor zich. En Kees bemerkte, dat langzaam de tranen over haar wangen begonnen te rollen. Hij ging naar haar toe en legde beschermend een arm om haar heen. „Het is voor je eigen bestwil, meisje, geloof me. De voedseltoe stand wordt hier met de dag slech ter. De rantsoenen kleiner en jij bent in de kracht van je leven. Weldra komt de tijd, dat we je niet meer kunnen geven, wat je nodig hebt. Dan wordt het honger lijden. Die ellende wil ik je besparen. Heus meisje, je zult het daar goed heb ben. En wie weet, misschien is de oorlog spoedig afgelopen. En dan kom je weer fijn bij oom Kees te rug, hè?" Ze sloeg haar arm om zijn mid del. „En U dan, oom Kees?" „Och, kind ,ik ben niet jong meer. En als een mens ouder wordt, heeft hij niet zoveel meer nodig. Kom, maak je over mij. maar geen zor gen". Ze sprak niet meer en Kees droogde haar tranen. Onderwijl dacht hij terug aan die avond, toen ze nog een klein meisje was, die avond, toen zijn verloving uit was geraakt en hij ook haar tranen had gedroogd. 's Avonds zat Kees nog lange tijd na te denken. In het spoorboekje had hij nagekeken, hoe laat de eer ste stoptrein ging in. de richting Zwolle. Hij zou om zeven uur de deur uit moeten. Dan kon hij om half elf in Oldebroek zijn. Ja, hij zou Lenie missen De klok sloeg elf en Kees stond op om naar bed te gaan. Opeens schrok hij, want Lenie stond voor hem, in haar pyama. Ze was zo zacht binnen gekomen, dat Kees de deur niet eens gehoord had. „Wat is er, kind? Waarom slaap je nog niet? Morgen moeten we vroeg op". Ze kwam naar hem toe en sloeg haar slanke armen om zijn hals. „Oom Kees, waarom laat je me niet blijven. Wie moet er dan voor je zorgen, als ik weg ben? Jufrouw Fransman wil ook al weg. Toe nou, oom Kees, je weet toch, dat ik zo erg veel van je houd Hij ging weer zitten en trok haar op zijn schoot. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 4