DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mr. E. N. van Kleffens: „Het is passend en nodig onze beloften te vernieuwen" Vele bakkers poogden „iets geheel nieuws" te maken Eerste steenlegging voor de bouw van 58 woningwetwoningen ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 ZIMIKZEESCK1 iNIEUW! No. 17630 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel'. 309 NEGENDE VERJAARDAG VAN DE V.N. Vrede door goede wil en herstel van onrecht Spionnage-organisatie in W.-Duitsland ontdekt ORIGINELE STUNTS Volgens de West-Berlijnse politie die geen namen wil geven en ook niet wil zeggen hoeveel personen gearresteerd zijn, is een aantal Westelijke cameramannen door de afdeling voor contra-spionnage van heden. De burgers willen hem ver- West-Berlijnse politie verhoord vuld zien en aan hen is onder de over een uitwisseling van films met mensen het laatste woord. Jost-Duitsers, die plaats gehad zou De organisatie van de Verenigde hekben. Enkele van deze films zou- Naties is slechts een werktuig, den opgenomen zijn tijdens de op- Goede of minder goede resultaten flïj Oost-Duitsland op 17 Juni zijn te verwachten, naarmate de regeringen haar gebruiken of mis- West-Berlijnse ochtendblad bruiken. Iedere regering vertegen- meldt, dat in het begin van woordigt de burgers van haar land. de week een „uitgebreid spionnage- Daarom draagt iedere man en complot" werd ontdekt door de W.- iedere vrouw verantwoordelijkheid Duitse en West-Berlijnse politie, voor het succes of het falen van Onder de arrestanten zouden zich de Verenigde Naties. een correspondent te Bonn van een De vrede kan slechts bevestigd Neurenbergs blad en een handels- worden door veel goede wil en her- redacteur van een ander blad be stel van onrecht. Moge in dit tiende vinden. jaar, waarin het handvest van Naar de West-Duitse regering kracht is, de doelstelling van re- heeeft bekend gemaakt, zijn onge- „Gouden Bakkers-ring 1954" niet uitgereikt geringen en burgers dezelfde zijn: veer 10 personen gearresteerd. het hoog houden van de beginselen Mr E. N. van Kleffens, de Neder- en doeleinden der Ver. Naties", landse voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, heeft ter gelegenheid van de „Dag der Verenigde Naties", op 24 dezer, [)e SOlOnnaaeZaak een boodschap uitgegeven. o „Op deze negende verjaardag van Vatl PcÉCrSCÜ Enquête onder Nederlandse slagersbedrijven Het Centraal Bureau voor de Statistiek is, zoals bekend, thans bezig een volledige statistiek van het ambacht samen te stellen. Hier- de Verenigde Naties is het passend voor heeft het bureau volgens „Ons en noodzakelijk, dat wij onze be- Het Tweede Kamerlid de heer Vrije Bedrijf", het orgaan van de lofte hernieuwen, de beginselen en Van der Goes van Naters, heeft aan Christelijke Middenstandsbond, rui doeleinden van het handvest hoog de ministers van Buitenlandse Za- enqueteurs in dienst genomen. De te houden. ^en, yan Binnenlandse Zaken en vragenlijsten worden via de Ge- Al is er enige vooruitgang, er be- v^n Oorlog, de volgende schrifte- westelijke Arbeidsbureaux gebracht staan nog gevaarlijke spanningen lijke vraag gesteld: en gehaald. op politiek gebied. Op economisch Willen de ministers, voor zover Nadat in Februari van dit jaar terrein is er nog steeds een groot zulks niet duidelijk met 's lands is begonnen met het verzamelen verschil tussen de hoog ontwik- belang in strijd is, mededelen, of, van de gegevens bij de schildersbe- kelde en de onderontwikkelde ge- iu welk opzicht en ten aanzien van drijven, de maatkledingbedrijven bieden. De mensheid blijft de hoop wie, er aan Nederlandse kant van en het lederverwerkende ambacht koesteren, dat een rechtvaardige onvoorzichtingheid of nalatigheid en daarna de gegevens zijn irerza- toepassing van het handvest op sprake is in de spionnagezaak van meld by de metaalverwerkende beide gebieden een grote verbete- J- S. Petersen, ambtenaar van het ambachten en de brood-en banket- ring te weeg zal brengen. National Security Agency te Wash- bakkerijen, komen thans de sla- Wat iedereen boven alles wenst, ington d.C. gersbedrijven aan de beurt. is het behoud van de vrede. Het recht daarop kan niet worden ont- S^SSSJTtoTSiF*- DE parijse conferentie geslaagd De grote tafel op het podium in een der zalen van Carlton te Am sterdam bood nauwelijks ruimte genoeg aan alle juryleden, die de ingezonden producten hadden moe- tten keuren van de mededingende bakkers naar de „Gouden Bakkers- ring 1954", welke Woensdagmiddag zou worden uitgereikt. Een Gelder se uitgevers-maatschappij, in sa menwerking met de redacties van een aantal bakkersvakbladen had een wedstrijd uitgeschreven. Aan de bakker, wie het zou ge lukken een geheel nieuw product te maken op het gebied van brood banketbakkerij zou een gouden ring worden uitgereikt. Van de 14.000 bakkers, die ons land telt, waren 53 aanvragen tot deelneming binnengekomen. Van 17 inzenders heeft de jury uitein delijk hun producten kunnen on derzoeken. Vele van de 17 inzendingen ge tuigden van een zekere originali teit. Zo kreeg de jury een brood van bijzonder grote afmetingen ter be oordeling. Vijftien variëteiten op bróodgebied waren volgens de bak ker-inzender door consument uit dit brood te maken: grote toastjes, kleine toastjes,- pap, enz. Liever had de jury gehad dat de bakker de houdbaarheid van dit brood had verlengd. Een andere inzending be stond uit broodjes met plakken kaas of worst er in gebakken gemakkelijk om mee te nemen maar in de practijk onbruikbaar, omdat bakkers geert vleeswaren mogen verkopen. Een andere bak ker had speciaal de volksgezond heid op het oog: grote hoeveelheden vitaminen had hij in zijn brood verwerkt. Een andere mededinger Overstroming in Het verdrag van Brussel krijgt de Venezuela naam van West-Europese Unie In de Venezolaanse hoofdstad Ca racas zijn zestien personen om het leven gekomen en vele gewond, doordat een groot aantal woningen als gevolg van aardverschuivingen, veroorzaakt door de zware regen, die deze week boven Venezuela is gevallen, is ingestort. Het water in de straten van Ca racas staat ruim een meter hoog. Verscheidene door de overvloedige regens sterk gezwollen Venezolaan se rivieren hebben hun dijken door broken, waardoor op verschillende plaatsen verbindingen zijn verbro ken. Namaak- M jrsbewoners in Frankrijk Reacties der waarnemers liepen uiteen Twee journalisten van het Parij se weekblad „Samedi-Soir", zijn er onlangs in „Marspakken" en een als vliegende schotel vermomde auto op uitgetrokken om de waarde van ooggetuigeverslagen van de verschijning van geheimzinnige voorwerpen te toetsen. Uitgerust met Bengaals vuur en lichtgevende raketten van verschil lende kleuren, reisden zij 's nachts door dorpjes van het Franse land, in de omgeving van Toulouse. Door het geluid en het licht van het vuurwerk wekten zij de bewoners, waarna zij zich uit de voeten maak ten en in hun „vliegende schotel" verdwenen. Om hun experiment te voltooien begaven de journalisten zich over dag in hun gewone kleding naar de dorpen, waar zij tevoren als bewo ners van een andere wereld waren opgetreden. De personen, die zij ondervroegen, gaven vaak uiteen lopende antwoorden. Sommigen hadden „reuzen" gezien, andere dwergen van een meter twintig. In één dorp was het avontuur bijna slecht voor de journalisten afgelopen. Nadat de bewoners door acht raketten waren gewekt, kwam een woedende boer naar buiten, zwaaiend met een houweel. Deze aardbewoner bleek voor niets of niemand -bang te zijn, want hij stormde op de indringers af zonder tot staan te worden gebracht door de verblindende zaklantaarns of het koudvuur van de Marsbewoners. Andere boeren sloten zich bij hun voorman aan, gereed voor een klop jacht. De journalisten wisten zich echter nog net in veiligheid te brengen. Door het afschieten van een groene raket simuleerden zij het vertrek van een ruimtevoer tuig. Hoofdkwartier wordt te Londen gevestigd De Westelyke mogendheden heb ben !n Parys algehele overeenstem ming bereikt over herbewapening van een onafhankelijk West-Duits- land en toetreding van Wcst-Duits- land en Italië tot de Westelijke ver dedigingsorganisaties. Zij werden het ook eens over een stelsel van controle op de bewa pening van de continentale leden van de nieuwe Westeuropese Unie (welke Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Italië en de Benelux zal omvatten) en beperkingen van Duitsland's recht om met de Sow- jet-Unie te onderhandelen. In een officiële bekendmaking werd na een vergadering van vier uur van de negen ministers van Buitenlandse Zaken verklaard, dat „overeenstemming is bereikt over de tekst van vier protocollen, die de reikwijdte van de Brusselse Ver dragsorganisatie, uitgebreid om deelneming van Italië en de Duitse Federale Republiek mogelijk te maken, versterken en vergroten". De Westeuropese Unie zal haar hoofdkwartier hebben in Londen. Het orgaan voor toezicht op de be wapening zal in Parijs gevestigd zijn. De conferentie van de negen volgde op een bespreking van de Westelijke Grote Drie: Eden, Men- dès-France en Dulles - met Bonds kanselier Adenauer, waarop tech nische moeilijkheden op de weg naar souvereiniteitsherstel van W. Duitsland en beëindiging van de geallieerde beztting uit de weg ge ruimd werden. De nieuwe protocollen maken een einde aan het recht van de gealli eerden om het bestuur van West- Duitsland over te nemen ais de de mocratie wordt bedreigd. De ge allieerden behouden echter het recht om troepen in Duitsland te legeren en zij blijven verantwoor delijk voor Wcst-Bcrlijn en onder handelingen met de Sowjct-Unie over hereniging van Oost- en West- Duitsland. De directeur van het instituut ter bestudering van hoge frequen ties te Essen-Mühlheim, professor Esau, heeft verklaard, dat zijn in stituut er in geslaagd is de Ameri kaanse uitvindingen op het gebied van radar zodanig voorbij' te stre ven, dat bijvoorbeeld niet alleen te legraafpalen, doch ook de draden op het scherm zichtbaar worden. Op 17 Januari zullen deskundi gen van de zeven landen van de nieuwe Westeuropese Unie bijeen komen ter bestudering van de kwestie van productie en standaar disatie van bewapening. De basis van hun besprekingen zal worden gevormd door het ontwerp van pre mier Mendès-France en eventuele voorstellen van andere leden. Wat betreft de troepensterkte zou besloten zyn, in overeenstemming met de Londense besluiten, dat Frankrijk veertien en West-Duits land twaalf divisies zal bijdragen aan de Westeuropese verdediging. De overeenkomsten, waarbij de Westeuropese Unie wordt ingesteld en souvereiniteit aan West-Duits land wordt verleend, zullen heden middag om 14.30 uur op de Quai d'Orsay te Parijs worden getekend. Een half uur later, om 15.00 uur dus, zullen op een afzonderlijke plechtigheid in het N.A.V.O.-hoofd- kwartier in het Paleis van Chaillot de documenten met betrekking tot de toelating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. worden getekend. Fraude bij gasbedrijf te Elburg Door de ambtenaren van het Cen traal Bureau voor Verificatie is fraude ontdekt bij de administra tie van het gasbedrijf te Elburg, en wel in de cokesadministratie. Na de voorziening der fabriek met een propaaninstallatie, hetgeen een jaar geleden geschiedde is bij de uitver koop der cokesvoorraad het tekort ontdekt. De bedrijfsleider A. H. is gearresteerd en heeft bekend. Het tekort wordt op f 5000 tot f 10.000 geschat. Waddeneilanden trokken een kwart millioen badgasten Ruim een kwart millioen bad gasten hebben dit seizoen de Wad deneilanden bezocht. Dit deelde de burgemeester van Ameland, de heer R. Walda mede tijdens de opening van de jaarlijkse Waddenconferen tie; welke dit jaar op het eiland Ameland wordt gehouden en ten doel heeft burgemeesters, WV-be- sturen, Horeca- afgevaardigden en middenstandsvertegenwoordigers der verschillende eilanden met el kaar in contact te brengen, om ge zamenlijk de problemen van de vijf Waddeneilanden te bespreken. Geslaagd op zee Dabby Greenberg, het meisje dat in Augustus 1954 aan boord van het m.s. „Johan van Ol- denbarnevelt" van de Stoom vaart Maatschappij „Neder land", toelatingsexamen deed voor de University of British Columbia, is geslaagd. De N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" ontving daarover bericht van kapitein Lap, die mededeelde, zowel van de universiteit als van Dabby een hartelijk bedankje voor de goede zorgen te hebben ont vangen. De kapitein is over dit goede bericht uiteraard bijzonder verheugd. „Maar hij had dan ook niet anders verwacht", zo seinde hij aan de Maatschappij Nederland". ,J)dbby beheerste haar stof en was bepaald niet zenuwachtig geweest". naar de ring had gedacht: waarom altijd gewoon deegvocht gebruiken? en hij deed de inhoud van een blikje tomatenperee door zijn deeg met als resultaat: tomatenbrood. Geen gelukkige combinatie, oor deelde de jury. Toch tonen al deze inzendingen aan, dat wij op de goe de weg zijn, aldus de wedstrijdcom missie. Dit jaar kan de gouden ring niet worden toegekend omdat de inzendingen niet voldeden. Maar de ring is er en moet zijn bestem ming krijgen. Dus het volgend jaar beter. RECHTZAKEN Tandarts en kinderarts ontdoken belasting Tegen de tandarts W. L. en de kinderarts J. S., beiden uit Breda, is door de Officier van Justitie bij de Bredase rechtbank respectieve lijk twee en drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist, wegens het ontduiken van belas ting. In de afgelopen jaren hadden L. en S. aanzienlijke bedragen voor de fiscus verzwegen. De heer L. had over de jaren 1946-1952 f 39.000, te weinig opgegeven, terwijl S. voor ruim f 53.000,had verzwegen. L. had reeds bij de eerste controle dei- belastingen bekend. Hij had geen moeite gedaan het onderzoek te be moeilijken, integendeel, hij had vlot medewerking verleend. Tegen twee boekhouders, die hem bij deze belasting-fraude hadden bijgestaan, nl. A. S. en J. C., wer den boetes geëist van respectieve lijk 200 en 400 gulden, te vervangen door respectievelijk 20 of 40 dagen. De Nobelprijs voor Genees kunde van dit jaar is aan drie Amerikaanse specialisten op het ge bied der kinderverlamming geza menlijk toegekend, zo wordt uit Stockholm bericht. Het zijn de art sen J. F. Enders, Th. Weller en F. Robbins, allen verbonden aan een kinderziekenhuis te Boston. De prijs is 181.646 kronen groot. Koningin-moeder Elizabeth van Engeland is Donderdagmorgen met de „Queen Elizabeth" uit En geland vertrokken voor een bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. 9 >99999999 OO O Alle omstandigheden van het leven zijn geschikt om ons wijsheid te leren. O O O oooooooooooooooooooooo Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking Plaatselijk enige regen, later en kele verspreide buien; matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. Ingezonden mededeling Het fN BITTERKOEKJE dat het wint: Van DOELEMAN. zo taai als lint 24 Oct. Zon op 7.19, onder 17.29. Maan op 5.00, onder 16.10. 25 Oct. Zon op 7.21, onder 17.27. Maan op 6.09, onder 16.26. 26 Oct. Zon op 7.22, onder 17.25. Maan op 7.18, onder 16.45. Nieuwe maan: 26 October te 18.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 Oct. 1.51 v.m. 25 Oct. 2.33 v.m. 26 Oct. 3.08 v.m. BROUWERSHAVEN: 24 Oct. 1.16 v.m. 25 Oct. 1.54 v.m. 26 Oct. 2.27 v.m. Springtij: 29 October. 14.01 n.m. 14.39 n.m. 15.15 n.m. 13.38 n.m. 14.11 n.m. 14.44 n.m. KERKNIEUWS Ger. Kerken (Art. 31 K.O.) Ds F. Tollenaar overleden Te Den Helder is op 66-jarige leeftijd overleden Ds. f. Tollenaar, die in Augustus jl. wegens gezond heidsredenen met emeritaat ging. Op 14 Januari 1917 begon Ds. Tolle naar zijn predikantenloopbaan bij de Ger. Kerk van Brouwershaven, vanwaar hij in 1921 naar Pernis vertrok. Sinds 1928 diende hij de gemeente Den Helder, waar hij zich in 1944 aansloot bij de Ger. Kerken onderhoudende art. 31 K.O. Overdenking DE OUDSTE ZOON „Toen kwam zijn vader naar buiten en drong bij hem aan". Lucas 15 28. U kent hem wel, deze vader, 't Is de vader van „de verloren zoon", van die jongen die ver weg een slecht leven heeft geleid, die z'n NIEUWERKERK 170 "stuks woningen thans in aanbouw Wapperende vlaggen verkondig den de inwoners van het dorp dat het Donderdag een bijzondere dag was, nl. dat de eerste steen gelegd zou worden van de 58 stuks wo ningwetwoningen. Om 3 uur begaven B. en W. en de raadsleden zich naar het bouwter rein. De burgemeester sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, o.a. de heer Stam van het Bureau voor Volkshuisvesting en Weder- dpbouw, de architect dhr. 't Hooft eimde aannemer de heer Sehoone- wil. Het is jammer, aldus de bur gemeester, dat het nu pas kan ge schieden ,het had feitelijk een half jaar eerder moeten geschieden. Door allerlei omstandigheden is de aanloop zo lang geweest. Thans stemt het tempo tot tevredenheid. De heer Stam deelde mede dat kort na de ramp enige inwoners van het dorp bij hem kwamen met de vraag om elders te mogen bou wen, daar zij niet meer terug wil den. Toen was de bevolking gesla gen. Hierin is nu veel verandering gekomen. Zij heeft nu weer de moed het aan te durven. De wonin gen die nu in aanbouw zijn beogen in de eerste plaats goede volkshuis vesting. Hierna werd door de heer Stam met een versierde zilveren troffel de eerste steen gelegd. Daarna sprak de heer Schoone- wil. Hij bracht dank voor de op dracht en het in hem gestelde ver trouwen en beloofde op zo kort mo gelijke termijn de woningen op te leveren, wanneer tenminste het weder niet tegenwerkt. De heer 't Hooft, de architect, be toogde dat de huizen die hij gepro jecteerd heeft zullen voldoen aan redelijke eisen die daaraan gesteld zijn en hoopte dat deze 58 wonin gen in een snel tempo zullen wor den afgebouwd. De burgemeester dankte na af loop de sprekers voor hun goede wensen, alsmede de uitvoerders en werklieden die hun beste krachten gaven en nog zullen geven aan de verdere opbouw van de gemeente, waarna hij hen, nl. de werklieden, een enveloppe met inhoud aanbood. In aanbouw zijn thans 58 wo ningwetwoningen, 56 particuliere woningen van het architectenbu reau „Gurtsen", 49 geschenkwonin gen en nog 7 stuks particuliere wo ningen, in totaal 170 stuks, bene vens nog enige boerderijen. Ver der is nog in aanbouw een houten noodschool voor het Bijzonder on derwijs, terwijl reeds vroeger een houten noodkerk voor de Gerefor meerde Kerk werd gebouwd. In het stadium van wederopbouw zijn nog: een verenigingsgebouw, een openbare lagere school en de Boerenleenbank. geld heeft doorgebracht, die be rooid weer op huis aan kwam. De vader heeft echter nog een kind, nog een jongen. Dat is de oudste. Tot hem richt hij zich hier. Kent U deze zoon niet? 't Is een net, degelijk, oppassend, plichtsge trouw kind. Je hoort nooit wat kwaads van hem, maar toch Zopas is 't ér uit gekomen, wat er eigenlijk leeft in zijn hart. En het is eén vreselijke onthulling: Deze jongen heeft in feite thuis geen be vrediging gevonden, al was hij al tijd dicht bij de vader. Alles van de vader stond te zijner beschik king, maar een dagelijks feest was het leven en werken bij vader niet voor hem geweest. Dat blijkt nu, nu z'n vader een feestmaal aan richt voor „de verloren zoon", die weer thuis kwam. Nu verwijt hij z'n vader, dat hij nooit eens wat extra's heeft! 'k Ontmoette deze week iemand die me een statistiek toonde, waar uit bleek, dat bijna de gehele be volking van ons eiland behoort tot de kerk. Hij zei: „Daar kun je blij om zijn, als je ziet op andere delen van ons land!" Zou de hemelse Vader er ook blij om zijn? Of ziet Hij, dat de chris telijkheid van vele mensen van Schouwen-Duiveland beangstigend veel weg heeft van het „thuis-blij- ven" van die oudste zoon? 't Lijkt alles zo mooi. D'r is niets op ze aan te merken. Ze leven fatsoenlijk. Maar waar is de blijdschap omdat ze mogen leven uit de overvloed van de Vader door Jezus Christus? Waar is de dankbaarheid, omdat ze mogen leven onder 't oog van de hemelse Vader? Wat is deze rijk dom, dit feest hen in de grond van de zaak waard? Let eens op, als ze de kans krijgen zich een keer uit te leven, als je eens even in hun hart kunt kijken. Kent U hem, die oudste zoon? U bent het toch niet? Daar is de Vader. Hij is naar bul ten gekomen. En Hij dringt aan. Hij wil dat het feest wordt ook voor die oudste zoon. Hij wil, dat zondaren, ook dóór en dóór fat soenlijke zondaren, aan hun rijk dom indachtig worden, een rijkdom die ze sinds lang niet meer geteld hadden! Sch. N.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1