Nederland gaat zes en vijftig nachtjagers aanschaffen Het Groene Kruis organiseert weer een Groene Kruisdag Jedere/vrouw Er komt weer een Zimito-Tentoonstelling te Zierikzee in het voorjaar van 1955 Een eenmotorige straaljager met pijlvleugel Verkiezing in Oost-Duitsland De uurloon-actie voor de vluchtelingen Ingezonden mededeling Bijna honderd procent „vóór" Geen belasting voor extra-uur Om te voorzien in het tekort aan zgn. „all-weather-fighters" (vlieg tuigen die onder alle weersomstan digheden dienst kunnen doen), gaat de Koninklijke Luchtmacht over tot het aanschaffen van 56 nachtjagers van het type North American F 86 K Sabre, een eenmotorige straal jager, met uitstekende vlieg- en vechtcapaclteiten. Met de F 86 K Sabre zal wellicht de eerste straaljager met pijlvleu gel zijn intrede doen bij de Ko ninklijke Luchtmacht en bovendien de eerste straaljager die is uitge rust met een nabrander. De F 86 K wordt in licentie gebouwd in Italië; het toestel is een verbeterde uit voering van de F 86 D, die voor het eerst op 22 December 1949 vloog. Hoewel de gegevens over de snel- Een inwoonster van Hirosjima is Maandag aan de gevolgen van „Indirecte radio-actieve straling", veroorzaakt door de atoombom, die negen jaar geleden op Hirosjima viel, overleden, aldus berichten in de Japanse pers. De vrouw, de 68- jarige Katsoe Jamane, zou het ze vende slachtoffer van dit jaar in Hirosjima zijn van „radio-activiteit in de tweede graad". Zij bevond zich ongeveer 40 km buiten de stad toen de bom viel, doch zij begaf zie onmiddellijk naar Hirosjima om verwanten te zoeken. heid, bewapening enz. van de F 86 K niet officieel zijn medegedeeld, kan uit hetgeen over de voorganger de F 86 D is gepubliceerd, worden afgeleid tot welke prestaties de F 86 K in staat moet worden geacht. De maximum-snelheid is meer dan 1100 km per uur, met nabran der aanzienlijk meer. De bewape ning bestaat uit vier en twintig „mighty mouse" raketten voor doe len in de lucht. Deze raketten wor den meegevoerd in intrekbare ma gazijnen die zich in de onderkant van de romp bevinden. De Oost-Berlijnse radio-omroep meldt, dat het onder communisti sche leiding staande „Nationale Front" 99,6 pet. van de stemmen heeft gekregen, die Zondag bij de algemene verkiezingen in Oost- Duitsland zijn uitgebracht. Van de ongeveer 13 millioen kie zers heeft, aldus radio-Oost-Berüjn, slechts 1,3 pet. niet gestemd. De verkiezingen golden het na tionale parlement, districtsraden en de Oost-Berlijnse gemeenteraad. De Londense havenstaking Veel vrachtvervoer van Schiphol De grote havenstaking in Londen heeft een opleving van het lucht- vrachtvervoer van Schiphol naai de Britse hoofdstad tot gevolg ge had. Weliswaar niet zo groot als verwacht werd, maar toch is bij de K.L.M. alleen al volgens een schatting het vrachtvervoer met 25 procent toegenomen. Normaal gaan er per week zes vrachtvliegtuigen van de K.L.M. naar Londen. Ook de chartermaatschappijen hebben het extra druk. Het zijn vooral de aan bederf onderhevige consumptiegoederen, met name zui velproducten, die nu door de lucht worden vervoerd. Doch ook een la ding geestrijk vocht ging Dinsdag morgen „de lucht in". Luchtvervoer is echter zeer kost baar. Scheepsvracht bedraagt ge middeld 5 cent per kilo en lucht vracht het achtvoudige. De voorlichting op het gebied van de Volksgezondheid op de scholen Vóór de oorlog was het gewoonte door een onderwijsman, de heer L. dat de A.N.V. „Het Groene Kruis" F. Kleiterp, hoofdinspecteur van het regelmatig congressen organiseerde, Lager Onderwijs in Friesland, Gro- waar belangrijke onderwerpen met ningen, Drenthe en Overijssel. Des betrekking tot de volksgezondheid middags zullen verschillende ex- werden behandeld. cursies naar gezondheidscentra, be- Door allerlei na-oorlogse beslom- jaardentehuizen, scholen en een Volksbrood wordt 1 cent duurder Naar aanleiding van de voorstel len die de directeur-generaal van de Voedselvoorziening aan de Ne derlandse Bakkerij stichting inzake de bloemprijs heeft gedaan, heeft deze stichting geadviseerd de prijs van het volksbrood over het gehele land met één cent te verhogen. Deze verhoging is gisteren (Woensdag) ingegaan. Naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mededeelt, zijn met ingang van 20 October de maximumprijzen voor volksbrood vervallen. Door de afschaffing van de maximumprij zen worden de bakkers in de ge legenheid gesteld de tot heden gel dende prijzen voor het volksbrood te verhogen. Een verhoging van één cent per heel brood van 800 gram wordt redelijk geacht, op grond van de stijgingen van lonen en andere kosten in de bakkerij. Opheffing van de bestaande mi nimumprijzen voor volksbrood is in voorbereiding. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat krachtens beslis sing van de staatssecretaris van Fi nanciën, loon, hetwelk door een uur overwerk is verkregen en wordt af gestaan in verband met de actie, welke door het Comité Vluchtelin genhulp 1954 wordt gevoerd, voor de heffing van de loonbelasting en vereveningsheffing buiten aanmer king wordt gelaten, mits de werk gever zorg draagt voor de overma king van dit loon. De aandacht wordt er op geves tigd, dat deze faciliteit niet geldt, als uit het normale loon - dat is het loon, hetwelk niet door over werk is verkregen - een bedrag af gestaan wordt. Dergelijke bijdragen mogen dus voor de belastingheffing niet in mindering worden gebracht. Aangenomen kan worden, dat de uitvoeringsorganen der sociale ver zekering voor de premieheffing een overeenkomstig standpunt zullen innemen. BIJBELSE STRAATNAMEN In Delft moeten namen mor den gegeven aan een aantal nieuwe straten in het Westen van de stad. Burgemeester en wethouders hebben nu aan de gemeenteraad voorgesteld deze straten te noemen naar in de bijbel voorkomende geografi sche namen. Het voorstel be vat o.a. de volgende namen: Palestinaweg, Libanonstraat, Karmelstraat, Hermonstraat, Sinaïstraat, ïsraëlweg, Jeruza- lemweg, Bethlehemstraat, Na- zarethstraat, Hebronstraat, Ti- beriasstraat, Sichemstraat en Jericholaan. Expositie woedt groter en interessanter dan voorgaande Met volle medewerking en vol- voor handel en industrie hier te to- Iedige instemming van het gemeen- nen wat zij leveren kunnen. Uit een tebestuur van Zierikzee heeft de Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep xijk aan huidversterkende oliën» discreet geparfumeerd! 2 stuks voor 50 cent door de Stichting verzonden circu laire citeren wij: „Als voorheen uoor aiienei na-uunogse ueaium- Jdoiuciueuui^u, auiuieu cii ccii /«„.ii,,-»,.- MM ,v- meringen is het er na de bevrijding AVO-werkplaats worden gemaakt. Stichting ZIMITO (Zierikzeese Mia- heeft ons bestuur zich bij de bepa - afgezien van de viering in tegen- Aangezien het gekozen onder- denstandstentoonstelling) besloten ling van data en opzet der tentoon- woordigheid van H.M. de Koningin werp zeer actueel is, mag worden ae volgende ZIMITO te houden van stelling slechts laten leiden door van het 50-jarig bestaan - nog niet verwacht, dat hiervoor in de kring van gekomen weer congressen te van het Groene Kruis, maar ook in houden. <3e onderwijswereld, grote belang- Het algemeen bestuur besloot on- stelling zal blijken. langs hiermede voort te gaan en wel in die zin, dat ieder jaar, af wisselend in de verschillende pro vinciesteden, een Groene Kruisdag zal worden belegd. Dit jaar viel de keuze op Groningen. Het thema van de aldaar op 27 Oct. a.s. te houden Groene Kruis dag zal zijn: „De voorlichting op het gebied van de volksgezondheid Stad en Provincie DUIVENDIJKE Woningbouw in particuliere sector Voor rekening van de heer W. J. op de scholen". Dit vraagstuk zal Boogerd zijn twee arbeiderswonin- worden ingeleid door een medicus, gen aanbesteed, te plaatsen bij de de heer H. J. Dijkhuis, geneeskun- boerderij „Acacia". De bouw is ge- dig inspecteur van de Volksgezond- gund aan de firma Hanegraaf te middenstand tonen weer geheel pa- heid voor Groningen en Drenthe, en Nuland (N.B.). Met de bouw zal raat te zijn na de ramp. Ook grote spoedig een begin worden gemaakt, firma's, die via de winkeliers hun In uitvoering zijn inmiddels een artikelen leveren, zullen - naar het bedrijfswoning voor de heer P. van zich laat aanzien - op deze ten- den Hoek. Deze woning wordt te toonstelling aanwezig zijn. Oor- Looperskapelle gebouwd. De wo- spx'onkelijk lag het in de bedoeling ning van de heer G. van der Schelde de ZIMITO te houden in 1954, maar nadert zijn voltooiing. Te Loopers- een dergelijke expositie eist veel kapelle komen binnenkort twee ge- voorbereiding en de ramp heeft het schenkwoningen klaar en een derde niet mogelijk gemaakt nog dit jaar is onderhanden genomen. een dergelijke evenement te orga- Na een evacuatieperiode van bij- niseren. De toestand op Schouwen- M T„ i nee de wetenschap dat de continuïteit 25 Mei t/m 1 Juni 1955. slechts wordt gediend, indien het Bit is belangrijk nieuws voor de de, standhouders goed en naar wens bevolking van Schouwen-Duiveland gaat. Juist in dit verband zal er in het algemeen en dc middenstan- dan ook alles op gezet worden om j ii de tentoonstelling grootser en suc- ders in het buzonder. Ee - cesvouer te maken dan de vorige", innert zich stellig nog de geslaagde jjet bestuur is vol vertrouwen dat laatste ZIMITO in de zomer van heel veel standhouders zich zullen 1950, die een flink succes werd voor interesseren voor deze nieuwe ex- meniS deelnemend denman en jg-tta» door ««oedmog- een voorlichtend evenement en at- bleem denkt zij het aantal interes- tractie voor het publiek van de eer- santé stands van diverse firma's te ste orde. kunnen uitbreiden. Als secretaris van de Stichting j »7-r-i\/nn^ „,;i Aa ZIMITO fungeert de heer C. A. Kohschulte te Zierkizee. Ingezonden mededeling De watersnood in Canada Toch twee Nederlanders omgekomen In tegenstelling tot de medede- na twee jaar zal het voor de tqq_ Duiveland is thans echter reeds lingen van het Nederlandse Rode volking een zegen zijn weer naar voor een groot deel genormaliseerd. Kruis, dat onder de geregistreerde ^un vroegere woonplaatsen te kun- Het grootste deel van de bevolking slachtoffers van de overstromingen nen terug keren. Met de wederop- is weer teruggekeerd en de weder- in Canada geen Nederlanders wa- bouw in het algemeen vlot het nog opbouw en de herverkaveling zijn ren, is in Enschedé bericht ontvan- ntet erg, zeer tot ongerief van de in volle gang. Bovendien wordt ook gen dat twee Nederlandse immi- gedupeerden, waarvan er nog wel aan de dijken nog stelselmatig ge- granten zijn verdronken. een kippenhok wonen. Het wordt werkt. Al deze activiteiten hebben De slachtoffers zijn de heren A. wei tijd dat de wederopbouwma- niet weinig invloed op het open- Onderjurken met strook en valenciennekant Reclame 4,65 Ook postorders Zich batór C" voordeliger by MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 19 October. To taal aangevoerd 4553 dieren (week- totaal 6233), nl. 680 vette koeien en ossen, 1638 stuks gebruiksvee w.o. 828 tbc-vrij, 90 vette kalveren, 423 graskalveren w.o. 263 tbc-vrij, 831 nuchtere kalveren, 163 varkens, 230 biggen, 99 paarden, 12 veulens, 283 schapen en lammeren, 104 bokken en geiten. Prijzen per stuk: kalf- en melk koeien f 1025-900-800, vare koeien f 725-625-575, vaarzen f 750-650- 500, pinken f 475-375-300, graskal veren f 340-250-200, nuchtere kal veren f 53-45-40, biggen f 50-45-40, schapen f 120-110-90, lammeren f 105-100-90; prijzen per kg: vette koeieij en ossen f 2,60-2,70, f 2,40- 2,50, f 2,16-2,26, vette kalveren f 2,50-2,60, f 2,25-2,31, f 2-2,15, slachtparaden f 1,95-1,90-1,85. Aardappelen ROTTERDAM, 18 October. Klei- aardappelen (35 mm opw.): Eigen heimers f 10-13, Bintjes f 9, Beve landers f 10,50, Meerlanders f 9,50- 10, IJselster f 9; zandaardappelen: Nieuwlandse eigenheimers f 9-9,50; voeraardappelen f 3,25-4. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aard appelen op wagon, schip of auto. SPORT VOETBAL Sinoto junioren-MEVO junioren 0-3 Zaterdagmiddag speelden de ju nioren van Sinoto (Nieuwerkerk) hun eerste wedstrijd en wel tegen de junioren van MEVO uit Zierik zee. Sinoto, dat eerst tegen de vrij sterke wind in speelde, moest direct na de aanvang zich op verdedigen toeleggen, wat haar goed gelukte. De aanvallen van Mevo waren van goede kwaliteit, maar de achter spelers van Sinoto wisten van geen opgeven. Vooral de gebroeders v. d. Cingel speelden toen een zeer goede partij. Enkele malen braken de aan vallers van Mevo echter door de achterhoede en twee doelpunten waren hiervan vóór de rust het re sultaat. Na de rust, toen Sinoto de wind mede had, ging Mevo verdedigen maar de aanvallen van Sinoto wa ren van matige kwaliteit. Bij een prachtige aanval van Mevo ont stond een schermutseling voor het doel. waaruit een doelpunt werd gescoord (0-3). Met deze stand kwam het einde van deze sportieve wedstrijd die Mevo verdiend ge wonnen heeft, dit vooral door haar goede samenspel, wat bij Sinoto nog wel eens ontbrak. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Gaande door de Zuidhavenpoort ben ik via de Rijksweg naar het barakkenkamp aan de Platteweg gewandeld en vandaar verder door naar het kamp Beijersdijk. Het is mij opgevallen dat de barakken aan het Beijersdijkje er heel wat netter uitzien dan in de Platteweg. Aan het Beijersdijkje wordt kwis tig de teerkwast gehanteerd en vol gens mijn bescheiden mening zou het geen luxe zijn, als de beheer ders van de woningen aan de Plat teweg ook eens iets aan die barak ken deden, om ze te behoeden voor snel verval. W. F. Zierikzee, Maandag 18 October. FEUILLETON 53 chine eens vlot op toeren komt. ZONNEMAIRE Benoeming Dijkgraaf Bij K.B. is benoemd in de pro- H. Brasz en Th. van Gelder, de eer ste afkomstig uit Enschedé, de an dere uit Hengelo. De heer Brasz woonde in Toronto, de heer van Gelder was vorige maand uit Chat ham ook naar die stad gegaan en woonde bij de heer Brasz in. vincie Zeeland. dijkgraaf -van Het bench'werd Maandag m En- het waterschap „Nieuw-Bomme- schedé ontvangen door middel van nede„ de heer j De, t lh, een telegram, dat ondertekend was door de emigrant Westerink. Dins- dagmorgen werd dit telegram be vestigd door ds J. Tamminga, die in Enschedé predikant is geweest en nu in Canada woont. bare leven van het eiland, een ac tiviteit die, naar het zich laat aan zien, nog jaren zal duren, vooral wanneer deze dingen worden ge zien tegen de achtergrond van het Deltaplan. Met het oog hiex-op is het bestuur van de Stichting ZIMITO de me ning toegedaan, dat de tijd rijpt zin, om praten?' LIEFDE IS VAN PORCELEIN door Gré de Boer Boodschap van Churchill Goede vooruitzichten voor de vrede Ria stond op. „Het heeft dus geen met jou over Jannie te Hij schudde energiek het hoofd. „Niet het minst meer, Ria. Maar dat neemt niet weg, dat jij hier al tijd welkom zult blijven, hoor. En als je weer eens zonder een roker- l j - - tje zit ,kom dan gerust naar de P.C. keurden ontwerp-overeenkomst qoed z»|me ik twee doosjes heb, is er één voor jou". Andere gemeenteraden hebben zaak in behandeling Hii haalde een pakie Ult de wm' Het Rode Kruis-Ziekenhuis te Zierikzee Zes van de achttien gemeenten Zes van de achttien gemeentcra- ten, genaamd „Rode Kx-uiszieken- Sir Winston Churchill heeft in den op Schouwen-Duiveland heb- huis Schouwen-Duiveland". 'n boodschap aan de Conservatieve ben reeds een ontwerp-overeen- Zoals bekend heeft het Zweedse kei en gaf haar dit. „Dank je, Kees", zei ze, het pakje in haar tasje deponei'end. „Wat ben ik je schuldig?" „Niets. Ria. Kleine geschenken candidaat Maurice MacMillan in komst goedgekeurd, die voorziet in R0de Kruis voor de bouw van het onderhouden de vriendschap. En een pariementaire tussenyerkxezxng e€n gcmCenschappelükc regeling ziekenhuis aan het Nederlandsche wip jij af en toe eens aan bij een te Wakefield (Yorkshire) gezegd, Rode Kruis een belangriike eift ouwe vrijgezel dat hij zijn verkiezingsstrijd hield met het Rode Kru,s tot exploitatie dQen toekomen. Het Rode Kruis is Ze drukte hem stevig de hand en op een ogenblik, dat er als gevolg van het Bode Kruisziekenhuis te bevoegd verklaard met provincies keek hem met een dankbare blik van Eden's Europese initiatief en Zierikzee. Bij de overige gemeente- en gemeenten gemeenschappelijke aan-. »Doe je de groeten van me aan de Londense conferentie goede raden js jjet ontwerp thans in be- regelingen als de onderhavige te Lenie?" vooruitzichten zijn voor verder hand zo wo_dt meeeedecld in tre££en- De stichting zal zich ten „Zonder mankeren. -Kom een succes van „ons beleid van vrede "f* wortU mceseöecm in dorf stelJen het ziekenhuis in stand volgende keer eens wat vroeger. Ze door kracht". het officieel orgaan van het Neder- bouden en te exploiteren in over- mag je zo graag „U hebt alle recht te beweren, landse Rode Kruis. eenstemming met de Rode Kruis- Enkele weken later kwam Ria op dat, indien de wereld vandaag een gedachte en ten nutte van de be- een Zondagmiddag aanbellen. Lenie veiliger plaats is, dit voornamelijk Als de gemeenteraden dit ont- volking van Schouwen-Duiveland. deed haar open en verwelkomde te wijten is aan de inspanning van werp hebben goedgekeurd, zullen De deelnemende gemeenten zullen haar opgetogen. „Hé, tante Ria, we de Britse Conservatieve regering", de gemeenten en het Nederlandsche de nadelige exploitatie-saldi dek- zien je haast nooit meer", aldus Churchill's boodschap. Roode Kruis een stichting oprich- ken. „Ik durf niet te vaak te komen". antwoordde ze, „want oom Kees stopt me altijd vol met sigaretten, en dan zou het lijken, of ik er spe ciaal om kom". „Neem een zit", nodigde Kees uit, nadat hij haar een hand had gegeven. „Lenie, haal eens een pak je sigaretten van zolderJe weet wel, welk merk ik bedoel „Zie je welje verwent me met vooroorlogse sigaretten Na een poosje ging Lenie de deur uit naar een vriendin. De huishoud ster verontschuldigde zich voor haar middagdutje en Kees en Ria zaten weer bij elkaar. „Nog nieuws?" informeerde Kees. „Och, nieuwser is natuurlijk altijd nieuws. Ze krijgen nu ein delijk behoorlijk op hun kop in Rusland, hè? Maar dat weet je na tuurlijk net zo goed als ik. En het andere nieuws is, dat ik slapeloze nachten heb om Jannie „Beste kind, laat haar toch aan haar lot over „Kees, dat kan ik nu eenmaal niet. We zijn nu al zoveel jaren vriendinZe heeft tegenwoordig verkering met een Duitse offi cier Hij brengt haar elke avond of je kunt beter zeggen: iedere nacht thuis. Bij tijden is het al morgen. Vorige week had ik vroege dienst, half zes beginnen, en ik was juist opgestaan, toen ik haar thuis hoorde komen". Kees zuchtte. „Ria, kind, je kunt toch geen ijzer met handen breken. Jij kent Jannie en ik ken haar eveneens. Er zit een kop op, en wat ze er eenmaal in heeft zitten, krij gen jij en ik samen er nog niet uit". „Ik wou, dat er maar eens iemand was, een verstandig mens, die kalm met haar wilde praten". „Waarom doe jij dat dan niet? Jij bent verstandig genoeg". „Dank je voor je compliment. Maar ik heb je al eerder gezegd, dat ze naar mij niet luisteren wil. Ze lacht me in mijn gezicht uit. Als jij het nu eens een keer wilde pro- bei'en Kees lachte. „Ik kijk wel uit. Jij, als haar boezemvriendin hebt zelfs geen invloed op haar. En dan daar bij: je zegt zelf, dat ze op 't ogen blik verkering heeft met een Duitse officiex-. Ja, ik ga me daar een hoop narigheid op de hals halen. Mij niet gezien". Ook dit gesprek bleef vruchte loos. Op een zomermoi-gen in de week kwam Ria weer eens aan. Lenie was ook thuis en daar het net kof fietijd was, zaten ze weldra samen te genieten van een warm bakje, al was het dan ten dele surrogaat. Koek was er niet, maar Kees gal Lenie een seintje en deze ging naar boven, om even later weer terug te komen met een doosje vooroorlogse sigaretten. „Oom Kees is toch maar een to venaar", zei Ria, behaaglijk genie tend van de lekkere sigaret. „Ik draai tegenwoordig shag, dan heb ik meer dan een pakje sigaretten". Kees begreep, dat Ria hem onder vier ogen wilde spreken en hij nam haar mee naar de winkel. „Moeilijkheden?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6