DE GALAHIITEITSVEROBDENIie 1954 Britse afgevaardigde stelt Rusland vragen over ontwapening DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mendès-France over „vitale noodzaak" van Frans-Duitse verzoening Stakingen in Engeland nemen steeds grotere vormen aan DINSDAG 19 OCTOBER 1954 No. 17627 - 11 le Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prij» per 3 maanden bij *ooruUbeXaling I 3,50. per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 11(— per stuk POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. Controleposten nodig in betrokken landen WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikxee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorb, LdVenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikxee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tef. 309 In de politieke commissie der V.N. heeft de Britse vertegenwoor diger, Selwyn Hoyd, de Sowjct-af- gevaardigde twee vragen gesteld. Slechts indien Wysjlnsky hierop bevestigend zou antwoorden, kan gezegd worden dat de Frans-Britse voorstellen Inzake ontwapening door de Sowjet-Unie zyn aanvaard als basis voor een ontwerp-con-^ ventie. De vragen, die Lloyd stelde, wa- rey 1. Is de Sow jet-regering het er mee eens, dat er eerst overeen stemming omtrent de aard, de functie en de bevoegdheden van het controlerende orgaan moet be staan, voordat de landen het over eengekomen ontwapeningsprogram gaan uitvoeren? 2. Is de Sowjet-regering het er mee eens, dat de functionarissen van het controlerend orgaan hun posten in de betrokken landen moe ten hebben ingenomen, voordat deze landen het ontwapeningsprogram gaan uitvoeren? Gebaar van Moskou Zuidslavlsche cadetten retour De Sowjet-Unie heeft Zuld-Sla- vië medegedeeld, dat zij bereid is de Zuidslavische cadetten, die in 1948 voor opleiding naar de Mos- kouse militaire academie waren ge zonden, terug te sturen, „voorzover dit van de Sowjet-regering af hangt", aldus heeft Branco Dras kovic, woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken Vrij dag te Belgrado verklaard. Men gelooft, dat er meer dan 200 Zuidslavische cadetten in de Sow jet-Unie waren op het ogenblik van de breuk tussen beide landen. De Zuidslavische regering had de Sowjet-Unie verzocht de cadetten terug te zenden, aldus Draskovic. Hij zei, dat de normalisering van de betrekkingen tussen beide lan den een stadium heeft bereikt, waarin politieke kwesties bespro ken kunnen worden. De Britse vertegenwoordiger voegde hieraan toe, dat hij niet verdere discussie zou weigeren, als Wysjinsky niet wilde antwoorden of een ontkennend antwoord zou geven. Lloyd was evenwel van me ning, dat door een bevestigend ant woord van de Russische gedele geerde de kans op succes bij de verdere besprekingen zeer zou toe nemen. Amerikaans voedsel voor Hongarije De Liga van Rode Kruisvereni gingen heeft te Genève medege deeld, dat Hongarije voedsel en me dicijnen zal ontvangen ter waarde van 2.840.000 dollar. Zij zijn be stemd voor de slachtoffers van de Donau-overstromingen. Het Rode Kruis zal de goederen verdelen. Het betreft onder meer 10.000 ton tarwe, 10.000 ton mais, verder olie en bonen. Joegoslavië zal hulp ter waarde van 2.400.000 dollar ontvangen. Drama in Belgisch bosdomein Hert vertrapt twee houthakkers Een niet alledaags drama heeft zich afgespeeld in het Belgische ge hucht Naversin nabij Ciney (pro- thur Louis, vader van vijf kinde- hadden opdracht gekregen in een hertenpark van een groot domein een aantal bomen om te hakken. De hier rondlopende herten zijn ge woonlijk zeer zacht van aard en komen zelfs eten uit de hand van hun verzorgers. Een der houthakkers, Jules Louis, viel het echter al direct op, dat een tweejarig hert met een sterk ontwikkeld gewei zeer zenuwachtig deed, waarschijnlijk omdat het ver gezeld was van zijn wijfje en en kele pasgeboren jongen en de hout hakkers kennelijk als indringers be schouwde. Jules Louis raadde de beide andere houthakkers dan ook aan het hert niet te benaderen. Toen zijn broer, de 45-jarige Ar- thurL ouis, vader van vijf kinde ren, zich echter naar de boom be gaf, die hij moest omkappen, viel het hert hem met grote hevigheid aan, reet hem met een stoot de buik open en vertrapte hem daar na. Een opzichter van het domein wilde de ongelukkige te hulp ko men doch hij werd eveneens door het woedende beest op het gewei genomen. Beide slachtoffers over leden kort daarna. Jules Louis kon slechts op het nippertje ontkomen en slaagde er in het dolle hert neer te schieten. Zeer krachtige wervelstorm teistert delen van Amerika en Canada Toronto kwam in het water te staan Echter niet ten koste van Engelse vriendschap De Franse premier, Mendès- France, heeft het land opgeroepen tot eenheid rond een „buitenlandse twee-partyen politiek". De Franse patriotten, aldus de premier, waren verdeeld geraakt over de kwestie van het Europese leger. Voor het eerst sinds zyn premierschap gaf hy zyn mening ten aanzien van de E.V.G. te kennen. Hü zglde, tot hen te behoren die van oordeel waren geweest, dat de E.V.G. niet de beste Franse belangen zou hebben ge diend. Gaarne wil is van de gelegenheid tuurlijk niet mogelijk uit te zoeken, gebruik maken hier een en ander dat Jantje bij Pietje of bij een an- mede te delen omtrent de z.g. ca- der onder de pannen terecht komt. Iamiteitenverordening en de brie- Het gaat hier om een noodmaat- ven, welke kort geleden bij een regel gedurende maximaal enkele aantal inwoners bezorgd zijn. tijen, waarbij men de zaken moet De verordening, waarom het hier nemen, zoals deze nu eenmaal val- gaat, werd door de Raad van Zie- len. rikzee op 15 Juli j.l. aangenomen. Inmiddels hebben velen van U de Na verkregen hogere goedkeuring „lastgeving calamiteiten-verorde- kon een en ander verder uitge- ning 1954" ontvangen. Velen, maar werkt worden. Deze verordening niet allen, hebben deze stukken ge- heeft in grote trekken ten doel om kregen. Dit laatste wil zeggen, dat bij dringend gevaar van een ramp er in dat geval voor het gemeente- in het belang van de veiligheid van bestuur geen aanleiding bestond de inwoners onmiddellijk een orde- voor U een vluchtadres aan te wij- lijke - tijdelijke - ontruiming van zen en verder, dat het door U be- een bedreigd stadsdeel mogelijk te woond pand zo gelegen is, dat U De premier sprak met klem over de „vitale noodzaak van een Frans- Duitse verzoening". Ondanks de bittere ervaringen van enkele ge neraties wenste het grootste deel van het Franse volk een algeheel vergelijk met Duitsland, „echter niet voor de prijs van een ver vreemding van Groot-Brittannië". De premier zeide dit op het con gres van de Radicale partij. Bij zijn laatste woorden werd hij luide toe gejuicht. Hij noemde Eden „de grootste Britse staatsman, tegen over wie wy een niet te betalen schuld van dankbaarheid hebben". „Wij zijn het met Sir Winston Chur chill eens, waar hij zegt, dat het onze plicht is om ons er van te overtuigen of een vreedzame co- existentie met het Oosten al dan niet mogeiyk is. Het is meer dan ontroerend om te zien, dat deze grote oorlogsleider zijn laatste ja ren besteedt aan de consolidatie van de vrede. Wij zijn het geheel met hem eens, als hij zegt, dat geen kans om de vrede te consolideren ongebruikt gelaten mag worden. De Franse regering deelt zijn inzicht". PAKHUISBRAND IN ZAANDAM. Een enorme brand - millioenen aan schade veroorzakend - heeft Vrydag drie grote pakhuizen in Zaandam in de as gelegd. De brandweer uit Zaandam, geassisteerd door die van Wiet wat we beleven, maar q dc omliggende gemeenten en Amsterdam, voerde een wanhopige stryd q hoe wij het opnemen wat wij tegen het vuur. De foto toont het brandende complex pakhuizen. beleven bepaalt ons lot. Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Aanhoudend zacht Aanhoudend vrij warm voor de tijd van het jaar; in de Noordelijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen; matige nu en dan krachtige Zuidwestelijke wind. In de Zuide lijke helft van het land: tamelijk veel bewolking, doch slechts hier en daar wat regen of motregen; overwegend matige Zuidwestelijke wind. 20 Oct. Zon op 7.12, onder 17.37. Maan op 0.13, onder 15.08. 21 Oct. Zon op 7.14, onder 17.35. Maan op 1.28, onder 15.25. Nieuwe maan: 26 October te 18.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 Oct. 9.38 v.m. 22.31 n.m. 21 Oct. 11.08 v.m. 23.51 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 Oct. 9.22 v.m. 22.06 n.m. 21 Oct. 10.54 v.m. 23.26 n.m. Doodty: 21 October. Springty: 29 October. maken. zelf personen zoudt moeten opne- PonLlaS 1 Voorzover men een pand bewoont voürzuvei men een udiiu uewuuui ernstige vrees voor het ontstaan grondeebied van zierik- riotimRn 7Ün krachtens deze voor- aaz ?p gronogeoiea van^jerm zee ten Noorden van de stadsgracht gelegen is, was er voor het daarvan, zqn krachtens deze voor schriften de bewoners van een be- dreigd stadsdeel o£ last vro de bur- mcxntebestuur aanieiding een gemeester verpbeh„vluchtadres" aan te wijzen, om- DE VLAG UIT In een straat in voormalig Kralingen hadden de bewoners van enkele huizen de vlag uit gestoken. Waarom niet? zei één van hen, het mag in de krant. Wat? zo werd er gevraagd. Het mag in de krant, dat de huis baas eindelijk de voorgevel laat verven. Is dat geen eest- vertoon waard? Premier Sir Winston Chur chill heeft een aantal wgzigingen zgn regering aangebracht, waar- 1-1 1„ ue Siau uuiuugtmjii. zuuui kuuucu door de mening, dat hy voorlopig vaarlijk verklaard^ jebied vanijle bereiken Zou het water uit het met van plan is af te treden, Is ver hun woning of verblijfplaat^5 teiver- wanneer het water v£m de zie te g zijde van de haven zou komen, U de stad onmogelijk zoudt kunnen laten en door hem als onbedreigd en onge- stad, waar z« verplicht zijn te ver- platte Schouwen komen> dan blijven tot tijd en wijle, dat het er vo)doen!le tijd zich alsnog weer verantwoord is hen verlof te w de dam welke voorlopig gehandhaafd blijf. - een ow ning terug te keren. Een soort - m- derkomen te verschafien. terne - evacuatie dus Tijdeluk D waar de iastgeving werd omdat deze maatregel alleen geldt be2crgd| heef, de aaabieding van zolang er werkelijke ge ar het gele couvert met de rode letters stad van de zeezijde - of van Hp wel mogelijk verschillende reacties I j uj ff opgewekt. Gevoelens van tegenzin, dat men in de stad blijft, zij het ergernis, mi3schien van angst maar op een andere plaats dan waar men woont. wel mogeiyk ook van bereidvaax-- digheid tot medewerking en gerust- Nu is een dergelijke maatregel stelling, zonder meer niet volledig. Immers Gaarne spreek ik de hoop en de het is ingeval van gevaar een be- verwachting uit, dat de bereidwil- trekkelijk koud kunstje degenen, ligheid tot medewerking en gerust- die gevaar lopen te zeggen: Gij stelling van uw medeburgers bij U moogt voorlopig daar niet meer uiteindelijk het pleit zal winnen. blijven. De aanvulling van deze De ervaring heeft geleerd, dat maatregel wordt gevónden in het reeds veel gewonnen is zo de vij- voorschrift, dat, wanneer dit geval and - in welke vorm deze zich dan zich voordoet, de bewoners van wo- ook aandient - ons voorbereid vindt ningen in niet-bedreigde delen van en ons niet onvoorbereid kan over- de stad verplicht zijn, hen, die op vallen. last van de burgemeester tijdelijk Zicrikzee H October 1954. hun woningen moeten verlaten, in hun woning op te nemen. Burgemeester van Zierikzee. Het is een gemeentebestuur na- SCHUURBEQUE BOEIJE, Verraad in Hongarije Vele mensen onschuldig veroordeeld Isztvan Kovacz, secretaris van de afdeling Boedapest van de Hon gaarse communistische partij, heeft dezer dagen op een partijvergade ring verklaard, dat „talrijke kame raden gearresteerd en in gevan genschap zijn geweest als gevolg van valse beschuldigingen en ge tuigenissen van de oude staatsvei ligheidsdienst", aldus een bericht in „Szabad Nep", het officiële orgaan van de Hongaarse communistische partij. De „waarheidsliefde van de par tij" bleek echter uit het feit, dat „talrijke gevallen reeds onderzocht zijn en vele kameraden, die on schuldig waren veroordeeld, in ere zijn hersteld en vrijgelaten", aldus Kovacz. Tot dusver heeft de wervelstorm „Hazel", volgens nlet-officiële be richten in de Ver. Staten en Cana da minstens 190 doden geëist. Voor al het gebied van Toronto is ge troffen. De schade wordt op mil lioenen dollars geraamd. Het aantal slachtoffers in de Ver. Staten is voorlopig op 90 vastge steld. Ook daar bedraagt de schade verscheidene millioenen dollars. Zaterdagnacht raasde de wervel storm over de Noord-Canadese wil dernis, dood, vernietiging en over stromingen in twee landen achter zich latend. Op zijn 300 km. lange weg door Oostelijk Amerika en Zuidelijk Ca nada zijn minstens 190 personen om het leven gekomen en worden nog talrijken vermist. De 1.200.000 inwoners van To ronto werden door de regen, die de wervelstorm begeleidde, feitelijk geïsoleerd. Men schat de schade in het gebied op tenminste honderd millioen dollar. Ook in Noord- en Zuid-Carolina, Pennsylvania, Maryland, Virginia Vluchtelingen uil Triest naar Nederland Aanvankelijk zouden Zondag 100 vluchtelingen uit een kamp bij Triest naar Nederland zijn geko men om hier enige tijd te verblij ven. Hun reis is echter uitgesteld tot vermoedelijk Zondag 24 Octo ber a.s. Onder deze vluchtelingen bevin den zich veertig zieken, die in sa natoria zullen worden opgenomen. De overige vluchtelingen zijn huis genoten van deze patiënten. Zij zullen bij Nederlandse gezinnen worden ondergebracht. Deze hulp aan vluchtelingen is het resultaat van de onlangs ge houden actie „een ton voor Triëst". Nederlandse zeeman lapt het Alleen over de Atlantische Oceaan De 25-jarige Scheveninger André ten Oever, bouwmeester, kapitein, stuurman, matroos, kok en passa gier tegelijk van de „Seven Seas", die in zijn eentje de* barre wateren van de Atlantische Oceaan is over gestoken, is veilig en wel de haven van Willemstad binnengevaren, on bewust en ongedeei'd van orkanen en regenbuien, die de Caraïbische wateren de laatste week nog al on plezierig maakten. Hoe het moge lijk is, dat hij „Hazel" ontliep, weet André evenmin als iemand anders. Met verbaasde ogen keek hy de mensen van de havendienst aan toen deze hem feliciteerden, dat hij zo handig de storm was ontlopen. Intussen heeft André op zijn reis af erx toe wel eens een storm ont moet, o.a. in de Golf van Bi^caje, waar hy vier dagen achtereéh 'voor het behoud van zijn schip en zijn leven moest vechten tegen de wind en de zware zee. Later tijdens de grote oversteek van Las Palmas naar Curagao ontmoette hij nabij Dominique een windhoos, die ech ter op twee km afstand om de „Seven Seas" heen zeilde. en New York traden overstromin gen op. In de voorstad van Toronto, Eto- bicoke, zqn vijf leden van de brand weer, die trachtten mensen bij de overstromingen te redden, omgeko men. Zondag was het water uit de meeste straten van Toronto weer verdwenen. Wel staan nog vele kelders onder water. Een groot aantal huizen is vernield of ern-- stig beschadigd. Er bestaat geen gevaar voor ver dere overstromingen. De meeste schade ió aangericht in de buitenwijken van de stad. Daar zyn ook alle slachtoffers te betreuren, merendeels inwoners van huizen, die door het plotseling stijgende water van de rivier de Humber werden meegesleurd. De 6 procent loonsverhoging Ook het Horecabedryf doet mee Het overleg van de werkgevers- en werknemers-organisaties in het Horecabedryf, onder leiding van de secretaris van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, heeft tot volledige overeenstem ming geleid met betrekking tot de toepassing van een loonsverhoging van zes procent ingaande met in gang van de loonweek, waarin 1 October valt. Partijen zijn voorts overeenge komen, dat het overleg over een herziening van de loonregeling op korte termijn zal worden hervat. Geen verhoging kapperstarieven Het hoofdbestuur van de Neder landse Kappersbond deelt mede, dat aan de kappers is geadviseerd hun tarieven.niet te verhogen na invoe ring van de 6 pet. loonsverhoging. Alleen zü, die achtergebleven zijn met de aanpassing van hun tarie- aven, zoals op 1 Januari van dit jaar werd geadviseerd, werd aan geraden daartoe alsnog over te gaan. Conferentie over vrijetijdsbesteding De Nederlandse Jeugd Gemeen schap heeft in overleg met de plaat selijke Jeugdraad en op uitnodi ging van het gemeentebestuur van Arnhem besloten tot het houden van een nationale jeugdwerkconfe rentie over het vraagstuk van de vrijetij dsbesteding. Dit onderwerp zal worden inge leid door de heren R. Beumer uit Groningen en pater dr. N. Perquin S.J. uit Nijmegen. Men verwacht circa 200 personen uit de particuliere en de overheids sector die met het jeugdwerk be moeienis hebben, op deze conferen tie,-die wordt gehouden op Woens dag 10 November a.s. in het jeugd centrum vanhet C.J.M.V. op de Jacóbiberg te Arnhem. De militairen van de vlieg basis St. Mawgan in Zuidwest-En- geland roken nu naar schatting 5.000 sigaretten per week minder dan een poos geleden. Zq vinden baat bij een hypnotiseur, die na een keer of drie hun verlangen naar tabak kan doen verdwijnen. Hoge officieren behoren tot zyn klanten. Werk in Londense havens ligt geheel stil Het werk in de Londense havens Hgt geheel en al stil, nu ook het sleepboot, en llchterpersoneel, 4.500 man, Zondagmorgen het werk heeft neergelegd. Het totaal aantal sta kende arbeiders bedraagt nu ruim 27.000. De kolen- en olievoorziening van Londen alsmede de vuilnlsaf- voer worden door de staking ern stig bedreigd. Op geen enkel van de 133 schepen in de haven wordt gewerkt. De sta king van 8.000 arbeiders bij de re- paratiewerven langs de Theems treft ongeveer honderd schepen. Vierduizend van de 17.500 inge schreven havenarbeiders van Li verpool hebben Zondag op een ver gadering besloten dat ze Maandag in staking zouden gaan ter onder steuning van de 27.000 stakende havenarbeidex-s in Londen. Op het ogenblik liggen in Liverpool 183 schepen. De onderhandelingen tussen Frankrijk en het Saargebied over de toekomst van de Saar, zijn Za terdag te Parijs besloten. Zq waren Woensdag begonnen met een on derhoud tussen de premiers van beide landen. De besprekingen, die in hoofdzaak over economische kwesties gingen, dienden ter voor bereiding van de bijeenkomst die heden (Dinsdag) tussen de Franse premier en de Westduitse Bonds kanselier wordt gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1