DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oorlogsgevaar minder acuut als Westen standvastig is Premier van India denkt aan aftreden Vloedgolf maakte veel slachtoffers in Jeremie VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 No. 17625 - 11 le Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN AQVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Lotse nummert 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm, Succesjes (ma*. 15 mm) I 1^ per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 HANOI WERD INGENOMEN Propagandaploegen zijn bezig de stad te „versieren" met portretten Stadsbestuur vlot overgenomen door Vietminh 10 jaar geleden V-wapens bestookten Antwerpen Woensdag was het tien jaar gele den dat de Antwerpse bevolking, die juist zo uitbundig haar bevrij ding had gevierd, werd opgeschrikt door de dreiging der Duitse V-wa pens. Het was ongeveer 9.45 uur 's morgens toen de eerste V-2 neer- In Hanoi zijn propagandaploegen correspondent, niet afkerig van sloeg de schilderstraat, juist van de Vietminh bezig, de stad te communistische propaganda en naast bet Museum voor Schone ■ooien met portretten-an de drie S™De ^esi, v«?tigt^SnstS be'- grote leiders Malenkov van autoriteiten van de Vietminh heb- SChadigd en 32 mensen vielen als Rusland, Mao Tse Tung van China ben het gevoel van nationale trots slachtoffer van het eerste projectiel. en de leider van de Vietminh Ho versterkt door de correcte en vlotte Dezelfde dag viel nabij het slacht- T Minh wijze waarop zij het bestuur van huis nog een V-l, die 14 doden eiste. Jl de stad Hanoi hebben overgeno- Dit was echter nog maar het begin Sinds de Vietminh Zaterdag, men Tot dusver zijn de journalis- en de daaropvolgende maanden tot overeenkomstig de voorwaarden ten geen moeilijkheden in de weg midden Maart worden in totaal van de overeenkomst van Genève, gelegd en is er geen censuur op de 4248 bommen van het type V-l en do rittd Hanoi oan de Franse striid- *~™r20 be" W™ d? krachten heeft overgenomen, wer ken schilders, fotografen en druk kers koortsachtig aan de massa productie van portretten der ge noemden. BRITSE PARLEMENTAIRE OVER RUSLAND Rusland leed ontzettend onder invasie stad afgevuurd. Bij deze bombar dementen kwamen in totaal 3752 Antwerpenaren om het leven en werden er 6074 gewond. Herdenking van Kruger in Z.-Afrika ia t uc *n Zuid-Afrika is deze week pre- door middel waarvan liederen van Sowjet-Ünie beschikt over "vlieg" ?de?' Pau! Kïïfeï de Vietminh, aanwijzingen en pro- tuigen voor het vervoer van atoom- de °f 1Yft P?5® paganda ten gehore gebracht en bommen, die sneller vliegen dan Engelsen Te Pretoria is op het kerkplein De Russische strijdkrachten In Hanoi hangen 100.000 rode De Amerikaanse minister van vlaggen uit. Door de straten van de Marine, Charles Thomas, heeft in stad rijden auto's met luidsprekers, Philadelphia verklaard, dat de Sowjet-Unie beschikt over vlieg tuigen voor het vervoer van atoom bommen, c" verspreid worden. het geluid. Volgens een correspondent van De Russische vloot was volgens - Reuter hebben de bewoners van hem op één na de grootste ter we- P. ^ug^ gehouden, waarbij Hanoi de Vietminh-troepen Zater- reld en de Sowjet-Unie streeft naar *?et standbeeld van Kruger dat tot dag begroet, hoofdzakelijk omdat het betwisten van de Amerikaanse d"svef v00r het station stond, op hun intocht het einde van het Fran- vlootheerschappij. Het'aantal Rus- Z1JJ? nieuwe plaats werd onthuld, se koloniale bewind symboliseerde, sische duikboten is groter dan ooit, Hoewel de meesten geen commu- zo zei hij. nisten zijn, zijn zij aldus Reuters Het statuut voor Volgende maand herhalingsoefeningen derde divisie Lord Coleraine, de leider van de Britse parlementaire delegatie, die Rusland bezocht, heeft gezegd, dat het oorlogsgevaar minder acuut kon worden, indien het Westen standvastig was. Engeland en Ame rika moesten één lyn in Europa trekken, omdat anders de Sowjet- Unie zou nemen, wat zjj zonder oorlog wil hebben. Volgens Lord Coleraine streeft Rusland naar absolute veiligheid, ten koste van de veiligheid van alle anderen. Tijdens zijn bezoek was hem op gevallen, dat de Russen genoeg re- constructiewerk, nog afgezien van de oorlogsschade, hebben om hen Eerste-minister Malan pleitte in een toespraak Voor nationale een heid en verzoening tussen Boeren en Engelsen. f V/V/JL de West TT De Oost-Duitse minister van Naar vernomen wordt, ligt het in Culturele Zaken, Johannes Becher, de bedoeling, dat de Eerste Kamer heeft een culturele campagne aan- het wetsontwerp tot aanvaarding gekondigd, die tot 1960 zal duren. 1 tvt— van een statuut voor het Konink- Het ligt in de bedoeling een natio- Irude periode van ongeveer o- der Nederianden jn openbare nale „volkscultuur" te scheppen, vember tot ongeveer 4 e behandeling zal nemen op 26 Oc- die dienst moet kunnen doen als zullen de militairen van de derde tober a g voorhuid vnnr PPhPPl Duitsland». (Drietand-) divisie voor herhalings oefeningen worden opgeroepen. De divisie zal in twee gedeelten onder de wapenen komen, het eer ste deel op of omstreeks 4 Novem ber ,het tweede deel op of om streeks 19 November. De herha lingsoefeningen beogen in het bij zonder het oefenen van de indivi duele man en de kleine eenheden. Na aankomst in de diverse op komstplaatsen in Nederland zullen, enkele dagen later, de meeste on derdelen der divisie, hetzij per trein, hetzij over de weg, naar „voorbeeld voor geheel Duitsland". WAT GAAT NEHROE DOEN Staatslieden teveel belast Jawaharlal Nehroe, de eerste mi- 65 jaar wordt, is, sinds zijn land in nister van India, heeft de geruch- onafhankelijkheid verwierf, ,-*«». premier en minister van Buiten- h«/l,oedl® 2»n P°1,tiekc landse Zaken. In 1929 werd hü voor Duitsland worden vervoerd, waar werkzaamheid zal beperken, ver- de eerste keer gekozen tot voorzit- zij gelegerd zullen worden in kam- sterkt. ter van de Congrespartij), pen in de Britse bezettingszone, zo- Naar Nehroe's mening, is een van Is Sennelager, Vogelsang, Hohne, In een circulaire aan plaatselijke de ernstige nadelen van het leven ;unsterlager, enz. leiders van zijn Congrespartij, de van hen, die zwaar belast zijn met Gedurende'een tiental dagen zul- regeringspartij, verklaart hij, er regerings- en dergelijke taken, het 1 - n in deze omgeving in kleinere voor zichzelf vast van overtuigd te gebrek aan tijd om te lezen en te en grotere verbanden oefeningen zijn, dat hij zich niet meer verkies- denken en met anderen te spreken worden gehouden, waarna de on- baar moet stellen voor het voor- over belangrijke vraagstukken. derdelen zullen terug keren naar zitterschap van zijji partij. Hij had hun nnknmstrentra voor demobili— ook aan gedacht, dat het bgtei voor hem zou zijn, ten minste voor Het Nederlandse vrachtschip FnkPlP onderdelen van de derde enige tijd niet meer als premier op „Trianca", dat 28 September bij divisie zullen in Nederland blijven te treden. In zijn schrijven legt hij Casablanca (Marokko) aan de grond Pn dTar hun oefeningen houden er echter de nadruk op, niet een liep, is Woensdagmiddag vlot ge en daar hun oefeningen nouaen. onmiddellijk besluit te willen ne_ sieept. Het is door twee sleepboten men. de haven van Casablanca binnen- Premier Mendès-France heeft (Nehroe, die de volgende maand gebracht. Woensdag een onderhoud gehad met generaal de Gaulle. In politieke kringen gelooft men, dat actievere SPOORWEGONGEVAL BIJ ELST. Een beeld van de ravage welke steun van de Gaulie aan de rege- werd aangericht by de botsing tussen twee personentreinen op het em- ring van Mendès-France het ge- pjacement bij Eist. Bij dit ongeval vielen zes doden en een aantal ge volg van dit onderhoud zal zijn. wonden te betreuren; de materiële schade was zeer aanzienlijk. Zuid-Slavië en het Westen Toch wijzigingen in de Sowjet-Unie? Edvard Kardelj, vice-president van Zuid-Slavië, heeft Woensdag in Stockholm verklaard, dat Zuid- Slavië niet bereid is tot het Noord- atlantische verbond toe te treden „voordat het onmiddellijk gevaar van een Russische agressie bestaat" Op een conferentie zeide Kardelj, een dergelijk gevaar thans niet aan wezig te achten. Desgevraagd zeide Kardelj, dat de belangrijkste factor ten gunste van de vrede in het afgelopen jaar naar zijn mening de binnenlandse veranderingen in de Sowjet-Unie en de uitwerking ervan op de Rus sische buitenlandse politiek was ge weest. Kardelj verwacht, dat het vol gend jaar een „veelomvattende" handelsovereenkomst tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië zal worden gesloten. De olieraffinaderij te Abadan Technici van het internationale olieconsortium, dat de Pei*zische olie-industrie zal exploiteren, wan neer de overeenkomst dienaan gaande door het Perzische parle ment wordt geratificeerd, hebben verklaard, dat het 35 millioen dol lar zal kosten om de raffinaderij te Abadan weer geheel voor de pro ductie in gereedheid te brengen. De technici hebben in de afgelo pen twee weken de installaties te Abadan onderzocht. Het is de be doeling, dat de raffinaderij op 1 November wordt heropend. Noorse fjorden-porties in Nederland Tussen overheid en Stichting voor de Landbouw zijn besprekingen ge voerd over de wijze van proefne ming met kleine paarden op kleine landbouwbedrijven en daaruit is het plan gegroeid over te gaan tot de import van de Noorse fjorden pony. In Almelo zijn 32 paarden aangekomen en daarna zijn de die ren verdeeld over een drietal ker nen, namelijk Lutten, Dedemsvaart en Beilen-Westerbork. Hier worden kernen van proefnemers gevormd. honderd jaar bezig te houden, waaruit men de gevolgtrekking kan maken, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wil. Hij had zich nooit eerder gerea liseerd hoezeer het land in de oor log had geleden door de Duitse in vasie. Hieraan was de vrees voor een nieuwe invasie te wijten, hoe wel dit niets veranderde aan het feit, dat de Sowjet-Unie een ge vaarlijke methode had om zichzelf te beveiligen. Kleuteronder wijzeressen naar Lager Onderwijs? Christelijk kleuteronderwijs zendt adres aan minister Het Federatief Verband voor Christelijk Kleuteronderwijs, waar bij zijn aangesloten de Bond van Verenigingen voor Christelijk Kleu teronderwijs in Nederland, de Ver eniging van Onderwijzeressen bij het Christelijk Kleuteronderwijs in Nederland, en de Vereniging van Opleiders en Opleidsters van On derwijzeressen aan Christelijke Kleuterscholen in Nederland, heeft een adres gezonden aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en de leden der Staten Generaal. In het adres wordt verklaard, daj: de besturen der aangesloten ver enigingen met bevreemding en die pe teleurstelling kennis hebben ge nomen van het feit dat de minister overweegt ter voorziening in de be hoefte aan onderwijzers bij gewoon en voortgezet gewoon lager onder wijs, kleuteronderwijzeressen met B-akte aan het kleuteronderwijs te onttrekken door een tewerkstelling bij het lager onderwijs. Het overhevelen van kleuteron derwijzeressen naar het lager on derwijs bergt tal van bezwaren in zich voor de kleuters, de onderwij zeressen en de besturen, aldus de adressanten. ROTTERDAM. De 54-jarige we duwe E. de Kok-Heidelbach is in haar woning aan de Westersin gel te Rotterdam van de trap ge vallen. Zij werd naar het zieken huis Coolsingel gebracht, maar bij aankomst bleek, dat zij was over leden. o A 9 Voor een nieuw ideaal te strijden is de haard der vade- ren overnemen. 6 O 00<"><KK><>OG<>0000040 Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Nevelig weer Na in de avond en nacht vorming van mistvelden, overdag overigens zwaar bewolkt met aanvankelijk in het Noordwesten nog wat lichte re gen of motregen; in het Zuidoosten van het land enkele opklaringen; matige tot zwakke wind tussen Zuidwest en Zuid; weinig verande ring in temperatuur. Het speculaas van „M.C.D." Smaakt bij de koffie èn bij tbee 16 Oct. Zon op 7.05, onder 17.46. Maan op 20.27, onder 12.52. Laatste kwartier: 18 Oct. te 21.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 Oct. 6.00 v.m. 18.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 Oct. 5.26 v.m. 17.46 n.m. Doodtij: 21 October. Springtij: 29 October. Het loopt goed met de vluchtelingenhulp Reeds f 81.000,bijeen Op postrekening 510 0 van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 te 's Gravenhage is Woensdag gestort of overgeschreven een bedrag van f 49.000,Het waren hoofdzake lijk bijdragen van particulieren. De meer dan drieduizend girostrookjes waren door de Girodienst verpakt' niet in de bekende groene enve- Ioppes, maar in een grote schoenen doos. Het totale bedrag dat tot Don- f 81.000,—. derdag -is bijeengebracht beloopt ONDERWIJS ZIERIKZEE. Mej. A. G. Hack, onderwijzeres aan de Chr. Natio nale school alhier, is met ingang van 1 Februari a.s. in gelijke be trekking benoemd te Utrecht. Stakingen in Engeland dreigen zich over het gehele land uit te breiden Bemiddelingspogingen zijn mislukt Volgens schatting van het Amerikaanse bureau voor volks telling bedroeg de bevolking van de Verenigde Staten op 1 September 1954 162.947.000 zielen, onder wie de leden van de Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland. Dat is een toename van 1,7 procent vergeleken met verleden jaar of 7,8 procent vèrgeleken met de telling op 1 April 1950 De stakingen van havenarbeiders in Engeland beginnen invloed uit te oefenen op het openbare leven. Londense kruideniers voorspellen, dat er een tekort aan spek, boter, gedroogd fruit en levensmiddelen in blik zal ontstaan, als de stakin gen voortduren. Intussen hebben ook de havenarbeiders te South Shields, een haven aan de Tyne, besloten geen schepen te laden of te lossen, die van Londen naar hun haven gorden gestuurd. Pogingen van leiders van de Unie van Transportarbeiders om de sta kers te bewegen weer aan het werk te gaan, zijn Woensdagavond mis lukt op een rumoerige bijeenkomst in de „Royal Albert Hall". Men had verwacht, dat de grote zaal geheel gevuld zou zijn, doch slechts de helft van de ruim vijfduizend plaatsen was bezet. Honderden ha venarbeiders verlieten de zaal voor- DE WERVELSTORM OVER HAITI De wervelstorm „Hazel", die ver scheidene steden op Haïti heeft ge troffen, is Woensdag gevolgd door een vloedgolf, die o.a. in Jeremie talrijke slachtoffers heeft geëist. De stad Cayes, aan de zuidkust, is bijzonder zwaar door de storm getroffen. Daar zijn 700 personen dakloos. De schade wordt geraamd op 500.000 dollar. De regering heeft levensmiddelen en geneesmiddelen naar de stad gezonden. Op het platteland in Zuidwest- Haïti is veel schade toegebracht aan de plantages. Plaatselijk hebben zich ook overstromingen voorge daan. De berichten uit Port Au Prince gewagen van 200 doden en 350 ge wonden in Cayes, een plaats van 20.000 inwoners. Jeremie, dat 11.000 zielen telt, zou voor een groot deel onder water staan. Een kazerne, een bankgebouw en een klooster zouden de enige gebouwen zijn die nog overeind staan. dat de vergadering was afgelopen, verklarend dat zij in staking zou den blijven, wat er ook zou ge beuren. Nu deze poging om een einde aan de stakingen te maken, mislukt is, terwijl deze dreigen zich over het gehele land uit te breiden, zal waarschijnlijk het Ministerie van Arbeid trachten in het geschil te bemiddelen. Korte berichten uit het Binnenland ROTTERDAM. Woensdagavond omstreeks tien uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de garage van het transportbe drijf Gebr. Nijman N.V. aan de Derde Schansstraat te Rotterdam. De brand woedde voornamelijk in een kleine ruimte ingebouwd in de gerage en in gebruik voor de con trole van electrische apparatuur. In de garage stonden ongeveer twintig vrachtauto's die direct door de brandweer werden weggesleept. NIJMEGEN. De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemene stemmen in principe besloten B. en W. te machtigen om, als ambtena ren der gemeente een uur loon willen schenken voor de vluchte lingen, de opbrengst van deze uur loonactie te verdubbelen. DEN HELDER. Begunstigd door fraai Herfstweer hebben zeer ve len Woensdag gebruik gemaakt van de door de Koninklijke Marine ge boden gelegenheid de nieuwe ha venwerken te bezichtigen en het vliegdekschip „Karei Doorman" te betreden. De vliegtuigenlift aan boord van dit schip had misschien meer werk te verrichten dan ooi (e voren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1