NIEUWE RADION witter wast U kunt zelf bewijzen dat dan enig ander wasmiddel! RADION wast nog wit Bietencampagne te Dinteloord dit jaar laat begonnen SNOEK Thans grote aanvoer van bieten De campagne aan de -Coöpera tieve Suikerfabriek „Dinteloord" is jl. Maandagmorgen begonnen. Dat is dit jaar wel erg laat. Door hot slechte weer vooral was de aanvoer gestagneerd. De bedryven te Roo sendaal en Zevenbergen van de V.C.S.-fabrieken draaiden al eer der. Het is voorgekomen, dat bieten van Dinteloord naar Zevenbergen werden vervoerd, om de fabriek daar aan de gang te kunnen hou den. Te Dinteloord zijn de laatste da gen veel bieten aangevoerd per schip en ook per wagen. Veel sche pen liggen gereed om te lossen. De voorraad bieten moet te Dinteloord constant groot zijn, omdat de fa briek werkt met een zeer grote ca paciteit. De Mithrastempel te Londen De 1800 jaar oude Mithrastempel in het centrum van Londen is steen voor steen afgebroken en overge bracht naar de kelder van een ge bombardeerd gebouw, waar de on derdelen twee jaar lang opgesla gen zullen zijn tot de tempel voor een nog te bouwen kantorencom plex opnieuw wordt opgetrokken. Tot de bij de tempel gevonden overblijfselen behoren een goed be waarde marmeren kop van Mithras stenen koppen van de Egyptische korengod Serapis en een Romeinse jonge man, beelden van een god, die een ram berijdt, en van een stier, een reuzen hand, Romeinse munten, aardewerk en een marme ren groep, bestaande uit Bacchus en zijnmythologische metgezel Silenus. Veel vrijwilligers voor nieuw Duits leger Het aantal meldingen voor vrij- willigeres voor een toekomstig Duits leger is na de Londense conferentie met sprongen gestegen, aldus werd uit Bonn vernomen. Hieronder is vooral het aantal jongeren, dat nooit in dienst was, toegenomen. Het aantal meldingen bedraagt ruim 115.000, terwijl er 150.000 vrij willigers voor het toekomstige W. Duitse contingent van 500.000 man nodig zullen zijn. Herdenking 5e Mei te Wageningen Zoals is gemeld zal de tiende her denking van de bevrijdingsdag op 5 Mei 1955 voor een belangrijk deel in Wageningen, de stad van de ca pitulatie, worden geconcentreerd. Er worden plannen voorbereid om deze herdenking in grote stijl te doen geschieden. De minister-pre sident heeft onlangs in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de rege ring aan deze plechtigheden zo groot mogelijke steun zal verlenen. Naar vernomen wordt staat een grootse militaire manifestatie op het programma. Besprekingen wor den gevoerd over een waardige herdenking in de culturele sector. De mogelijkheden worden onder zocht van een nationaal of inter nationaal festival, waartoe het Wa- geningse studentencorps het initia tief wil nemen. Een goed voorbeeld Presentiegeld raadsleden voor vluchtelingen De raadsleden van de Texelse gemeenteraad hebben besloten het presentiegeld van de Dinsdag ge houden raadsvergadering aan te bieden aan het „Comité Vluchte lingenhulp 1954". De voorzitter, die een fictief pre- sentiebedrag daaraan toevoegde, sprak de hoop uit, dat de suggestie van de raad een stimulans zal zijn voor de op Texel op handen zijnde actie voor de inzameling van gel den ten bate van het vluchtelingen comité. Jeugd op drift Amsterdamse kinderen gingen op roof uit De Amsterdamse kinderpolitie heeft in samenwerking met de Am- stelveense politie een groepje van zeven jongens in de leeftijd van 15 tot 16 jaar uit de hoofdstad ont maskerd, dat zich aan een grote reeks diefstallen op markten, win kels en warenhuizen, alsmede uit kiosken en verversingstentjes in het Amsterdamse bos heeft schuldig ge maakt. De jongelui, leerlingen van een ambachtsschool en een ULO, hebben uit zucht naar avontuur zich vergrepen aan allerlei goede ren, voornamelijk technisch speel goed, en snoep. Dat de knapen niet gespeend zijn van technisch inzicht blijkt o.m. uit het feit, dat zij door middel van zg. veldtelefoons, af komstig uit legerdumps, een onder linge telefoonverbinding in het huizenblok waar enkelen hunner wonen tot stand hadden gebracht. Vele mensen vinden werk bij het rooien, vervoeren en verwerken van de bieten. De lonen liggen dit jaar hoog. Te Dintelsas heerst grote drukte bij de sluizen. Vroeger, toen zelfs visers bieten vervoerden, was het aantal schepen dat geschut moest worden, groter dan tegenwoordig. Nu wordt met grotere schepen ge varen. Doch het aantal kilogram men bieten is veel groter dan vroe ger. Voor de fabriek te Dinteloord varen ruim honderd schepen met een capaciteit van 30.000 ton. Stad en Provincie ZIERIKZEE Kappers van Schouwen- Duiveland vergaderden De kappers van dit eiland, aan gesloten bij de Nederlandse Kap- persbond, hielden Maandag jl. een algemene vergadering in het „Huis van Nassau". Na opening door de voorzitter, dhr. H. v. Doorn, werd allereerst de reclamecampagne van de bond besproken. Vanaf heden ontvangt ieder, welke de salon of winkel van een bij de bond aange sloten kapper bezoekt, gratis een prijsvraagformulier en kan zodoen de mededingen naar de vele schit terende prijzen welke voor deze wedstrijd door de Ned. Bond be schikbaar zijn gesteld. Hierna volg de een uitvoerige bespreking over de noodzakelijkheid enige, te laag gestelde, tarieven in het kappers vak iets op te trekken en in over eenstemming-te brengen met de te genwoordige, ook voor de kapper, duurdere onkosten en levensom standigheden. Besloten werd het bestuur opdracht te geven, binnen korte termijn, met een uitgewerkt plan ter tafel te komen, waarin een uniform tarief is verwerkt en dus de tarieven op elke kapperssalon gelijk zullen zijn. Vervolgens werd besloten de be voegde autoriteiten te verzoeken een vacantie-regeling voor kappers wettelijk vast te stellen. Eveneens werd besloten aan B. en W. te ver zoeken het sluitingsuur voor kap perszaken 's avonds met een half uur te verlengen, en om op gezette tijden voor kappers contact-avon den te organiseren, waar dan be kende vakgenoten lezingen en de monstraties zullen houden over de laatste technische snufjes en ver beteringen in het vak, zodat in No vember a.s. reeds de eerste avond zal worden georganiseerd. Na rond vraag sluiting der drukbezochte vergadering. HAAMSTEDE Cursus motorkennis „C. et C." Uitgaande van de Coöp. Land- bouwver. „C. et C." werd Maan dagavond in de Tuinbouwschool een cursus in motorkennis geopend met 20 leerlingen. De voorzitter, de heer P. L. Vis, opende deze eer ste avond met een woord van wel kom tot de leerlingen en in het bij zonder tot de heer Steutel uit Zie- rikzee, die deze cursus zal leiden. De voorzitter sprak er zijn voldoe ning over uit, dat zoveel leerlingen zich voor deze cursus hebben opge geven, waaruit wel de grote be langstelling blijkt die de motor thans ook op de landbouwbedrij ven geniet. Hij sprak de hoop uit, dat de leerlingen veel op deze cur sus zullen leren, waardoor zij in de practijk vaak zichzelf zullen kunnen helpen. DREISCHOR Ledenvergadering „Nut en Genoegen" Op* de ledenvergadering van de vereniging „Nut en Genoegen", welke zeer matig werd bezocht, werd o.m. het programma vastge steld voor het a.s. winterseizoen. Zo zal o.m. op de eerstkomende Nuts-avond door de Ned. Reisver- eniging een lezing worden gehou den over Parijs. Verder werd het bestuur uitgebreid met 2 leden, nl. de heren C. van Dixhoorn en M. J. van Nieuwenhuijzen. Neem twee stukken wit wasgoed, mevrouw, beide even vuil. Het mogen handdoeken, lakens of slopen zijn. Was het ene stuk in nieuwe Radion, het andere in welk wasmiddel U maar wenst. Het ene stuk wordt beslist witter dan het andere - véél witter. U zult zien, dat het witste stuk uit het Radionsop komt. In teil, ketel of wasmachine: Radion wast uitge sproken witter! HET KOMT DOOR RADION'S „ZONNEYVERKING"! Al die jaren, dat Radion er al is, waste Radion witter. En nu meer dan ooit! Want Radion is nog verbeterd! Radion ontwikkelt ozon, precies zoals de zon dit doet in drogend wasgoed. Intens- zuiverende ozon, dat elk vlekje radicaal uittrekt. Even veilig als de zon maakt Radion Uw was hagelwit, 's Zomers, 's winters, altijd geeft Radion met „zonnewerking" U een smetteloze was, want er zit zon in dat sop! UW GOED RUIKT HEERLIJK FRIS. Fris geurt het sop, fris geurt Uw wasgoed. Zo fris of het heerlijk in zon en buitenlucht geweest is. Nog vóór U het ophangt. RADION IS ZACHT VOOR UW HANDEN! Gebruik geen wasmiddelen, die Uw huid ontvetten. Het stevige, schuimende zeepsop van Radion is zo zacht, dat Uw handen nooit schraal worden. Zo zacht voor Uw handen betekent: mild en veilig voor de teerste weefsels en... voor het kostbare materiaal van wringer en xoasmachine! Bruggen over de nieuwe afwateringskanalen in polder „Schouwen" In aansluiting op een vorig be richt over afsnijding van wegen op Schouwen tengevolge van het gra ven der nieuwe afwateringskanalen, kunnen wij mededelen dat er een viertal noodvoorzieningen zau wor den aangebracht. Er zullen nl. vier Baily-bruggen gelegd worden. La ter zullen deze bruggen uiteraard worden vervangen door vaste brug gen. De eerste brug komt te liggen in de Provinciale weg tussen Se- rooskerke en- Noordwelle. Verder komen er Baily-bruggen in de Ho- geweg, de Taayersweg en in de weg tussen Brijdorpe en Loopers- kapelle. Plannen voor definitieve vaste bruggen zijn al in een vergevorderd stadium. De eerste zullen worden aangelegd in de Dirksweg bij Den Osse, in Taayersweg ter vervan ging van bovengenoemde nood brug en in de Kievitsweg. Ingezonden mededeling Grote Yersey Damesvesten in zwart, grijs. Raf en blauw %Z&ch beter en eoordcllger by APPELMARKT TELEFOON 424 MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 12 October. Aan gevoerd: 4861 dieren (weektotaal 6570), nl. 700 vette koeien en ossen, 1649 stuks gebruiksvee w.o. 660 tbc- vrij, 130 vette kalveren, 501 gras kalveren w.o. 299 tbc-vrij, 697 nuch tere kalveren, 156 varkens, 332 big gen, 158 paarden, 62 veulens, 421 schapen en lammeren, 55 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,58-2,68, f 2,38-2,48, t 2,16- 2,24, vette kalveren f 2,50-2,60, f 2,25-2,35, f 2,00-2,15, slachtpaar- den f 1,90-1,85-1,80; prijzen per stuk: graskalveren f 340-250-200, nuchtere kalveren f 56-48-40, big gen f 50-45-40,' veulens f 475-375- 275, schapen f 120-110-90, lammeren f 100-90-80, kalf- en melkkoeien f 1000-900-800, vare koeien f 725- 625-575, vaarzen f 675-575-500, pin ken f 500-400-300. DE TOEKOMST VAN ONZE BESCHAVING Prof. Toynbee ziet geen dramatisch slot aan spanningsvolle tijd Westerse mens moet zich enorm aanpassen De bekende Britse historicus, pro fessor Arnold Toynbee, heeft by" de publicatie van de laatste vier delen van zijn wereldgeschiedenis gezegd, dat er geen derde wereldoorlog zou zijn, alleen een lange periode van spanning met een „niet-dramatisch slot". Op een vraag, hoe succesvol het communisme zou zijn, antwoordde Toynbee, dat Rusland op technolo gisch gebied succes zou hebben en een nieuwe stand van beheerder zou voortbrengen, die het zich niet kon veroorloven hard te behande len. Er zou zich een meer liberale democratie, misschien op het Wes telijke patroon, ontwikkelen en hierin zou een „burgerlijke stand" ontstaan. De Britse geleerde zei desge vraagd, dat de Westerse mens altijd een minderheid in de wereld heeft gevormd, de rest bestond uit „in boorlingen". Nu de „inboorlingen" ook over atoom- en waterstofbom men beschikten, zouden er geen „inboorlingen" meer zijn. Dit bete kende dat de Westerse mens zich enorm moet aanpassen. De tien delen van het werk van Toynbee verschijnen terzelfdertijd in Engeland en Amerika. In Enge land werden tienduizend bestellin gen voor de laatste vier delen ge boekt, in Amerika ongeveer vier duizend. FEUILLETON 49 LIEFDE IS VAN PORCELEIN door Gré de Boer Als de zomervacantie begint gaan ze voor het eerst niet uit. Kees vindt het beter maar in Amsterdam te blijven. En Lenie, die erg ge makkelijk is, helpt in de vacantie- weken in de winkel. Dat vindt ze leuk. Het jaar daarop haalt ze haar einddiploma. Net op tijd, want de school is voor de Weermacht ge vorderd. In September zullen er geen leerlingen meer toegelaten worden, want wegens gebrek aan een andere geschikte localiteit, wordt de H.B.S. voorlopig geslo ten. De leerlingen van de lagere klassen worden verdeeld over de andere scholen in de stad. De laatste weken voor het eind examen heeft Lenie zwaar moeten blokken. In enkele vakken was ze niet sterk, maar ze wilde met alle geweld het einddiploma hebben. Nu is het zo fel begeerde papier in haar bezit, maar ze ziet er slecht en bleek uit, vindt Kees. En hij be sluit deze zomer, ondanks de oorlog een paar weken met haar uit dö stad te gaan. Naar de zee is niet meer moge lijk. Er zijn zoveel beperkende be palingen, dat de aardigheid er af is. En Kees denkt in deze dagen aan Oldebroek. Op een zonnige Julidag laat hij de winkel over in de hoede van zijn pupil en rijdt met de tram naar het Centraal Station. In de hal kijkt hij langs alle loketten, of hij Ria misschien ook ziet, maar het zijn allemaal vreemde gezichten. Jannie die door Ria eveneens aan een baantje als loketiste is geholpen, ziet hij al evenmin. Misschien heb ben de meisjes late dienst. Hij koopt een retour Oldebroek en maakt dan de lange reis naar de Veluwe. Als hij daar uit de train stapt en de weg oploopt naar het dorp, bedenkt hij bij zichzelf, dat het al heel wat jaren geleden is, dat hij hier voor 't laatst was. Maar vele plekjes zijn hem nog bekend. En enkele winkels zijn hem ook nog vertrouwd. Bij het gemeentehuis staat een politieman en hij vraagt hem, of hij ook een Kooger weet te wonen, waarschijnlijk een boer. De man lacht. „Welke Kooger moet U hebben, meneer? Er wonen er hier verschillende. Jaap Kooger .heeft een boerderijtje aan het eind van het dorp, in de richting Wezep. Dan is er Klaas Kooger, die heeft een spulletje aan de zeekant. En Gerrit Kees denkt even na. Klaas.... ja, zijn op één na oudste broer. Daarmee kon hij vroeger nog het beste overweg. „Ik moet naar Klaas", zei Kees. „Hoe moet ik dan lopen?" De politieman wees hem de weg en Kees ging op stap. Even voor het einde van het dorp sloeg hij linksaf een zandweg in. Het zesde huis rechts, een laag boerderijtje met een rieten dak en een pomp voor het huis.U kunt niet mis sen had de wetsdienaar gezegd. In de warme Julimorgen slofte Kees door het mulle zand. En hij kwam tot de conclusie, dat het nog een heel eind was. Want eerst het een half uur lopen ontdekte hij na een bocht in de weg de bewuste boerderij. Er speelden een paar kinderen. Natuurlijk, er was im mers vacantie Kees liep het erf op en werd ter stond begroet door een hevig blaf fend hondje. De kinderen staakten hun spel en keken verschrikt naai de vreemdeling, die rustig naar de deur liep, gevolgd door de blaffen de hond. Een vrouw stak haar hoofd over de onderdeur en keek Kees wantrouwend aan. Hij lichtte zijn hoed even en zei: „Goedenmorgen. Woont hier Klaas Kooger?" De vrouw knikte. „Jawel. Moet U 'm hebben? Wie bent U?" Kees lachte. „Ikik heet ook Kooger. Ik ben de ondeugende broer, die uit huis gelopen is...." De vrouw zette grote ogen op en liep toen naar binnen, „Klaas!" hoorde de bezoeker roepen, „daar is familie van je?" Even daarna stond Kees van aangezicht tot aangezicht tegenover zijn broer Klaas. Deze keek even, knipperde met zijn ogen en her kende hem toen onmiddellijk. „Jij bent Kees", zei hij, knikkend. „Kom binnen" Kees volgde hem op de voet naai de grote keuken, waar verschillen de mensen juist koffie zaten te drinken. „Pak een stoel en ga zitten", no digde Klaas uit. „En een bakkie koffie zul je ook wel lusten, denk ik". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6