COEBERGH Zonder beroep? "Roomboter op het brood! Florence Nightingale-herdenking - Zierikzee Schoolkinderen c j j i rooien aardappels hen onthullende lezing over de zieken- m j Op verzoek van de Sociale Dorps- verpleaina lil vrococr tijden commissie en met goedvinden van r D D het gemeentebestuur van Oude Pe- Grote verbetering begon eerst in. de 19e eeuw gemeente van 12 jaar en ouder zich In vele opzichten was het ont- van deze grote vrouw, die vele an- spontaan gemeld om werkzaam te hullend wat Zuster de Haan, ver- dere vrouwen heeft geïnspireerd zijn bij de aardappeloogst. Alleen pleegster ln een der Amsterdamse zich in te zetten voor de zieke me- in de veenkoloniën al moeten nog 1200 ha. aardappelen worden ge rooid. ziekenhuizen. Dinsdagavond ln de demens, in een leven van zelfver- Concertzaal vertelde over de zie- loochening. kenverpleging in vroeger tyden. Dokter C. M. van Hoorn leidde Hierin vielen periodes, waarin de zuster de Haan in en dankte haar zieken een onvoorstelbaar lyden na afloop voor de interessante le- Aan de kust van het Noorde moesten doorstaan, door gebrek zing. Het speet dokter van Hoorn, lijke eiland van Nieuw-Zeeland, aan de meest elementaire verzor- dat de film „De Witte Engel" niet tussen New Plymouth en Rotorua ging. aanwezig kon zijn. In plaats daar- 'heeft Woensdag een wervelstorm Zuster de Haan hield haar lezing van werd de Deense film „Wat gewoed, die twee uur later werd op een door de directies van de Leni Rossner beleefde" vertoond, gevolgd door de zwaarste aard- belde ziekenhuizen op Schouwen- Dokter van Hoorn richtte zich te- schok in dit gebied in 15 jaar. Door Dulveland, ln samenwerking met vens met een opwekkend woord tot wervelstorm en aardschok werd Groene- en Rode Kruis, belegde de jonge meisjes, zich te bezinnen schade aan gebouwen aangericht, bijeenkomst ter herdenking van 0p het beroep van verpleegster, Gewassen werden door de wervel- Florence Nightingale, de grote plo- waaraan grote behoefte bestaat in storm vernield. Er is geen melding nierster en grondlegster van het ons land. gemaakt van slachtoffers, verpleegsterschap in de moderne zin des woords. Een groot aantal jonge meisjes, waarvan verschil lende met hun ouders, bezochten de bijeenkomst. „Voor genezing van ziekten was de primitieve mens aangewezen op de natuur", aldus Zr de Haan. In feite hield ieder zijn eigen genees kunde er op na en dat komt nog voor, bv. in de tropenlanden, waar doorgaans de vrouwen op de hoogte zijn van allerlei in de natuur voor komende kruiden, die een gene zende werking hebben. Vooral de Indianen kenden veel geneesmidde len en zij konden reeds amputaties verrichten. Later zien we het op treden van de medicijnman, die trachtte door geestelijke invloeden de zieken te genezen (stompen, slaan). Maar de Hindoe's kenden duizenden jaren geleden reeds een behandeling tegen giften en huid ziekten, terwijl zij ook reeds een verbandleer hadden. Als het Boed dhisme wordt verdrongen door de Islam, komt er een tijd van verval. Overigens bestonden er in het oude Assyrië, Egypte en Babyion reeds medische boeken. De zieken slaven werden verzorgd door de meesteres en dit geschiedde met veel liefde en toewijding. De eerste Christelijke tijd In de eerste Christelijke tijden waren diakenen en diaconessen zeer in de weer om de ziekenver pleging op peil te brengen. Hun streven verspreidde zich tot in Ier land. Er waren in de 2e eeuw al allerlei bepalingen voor de diaco nessen, die men het best met de tegenwoordige wijkzusters kan ver gelijken. In de derde eeuw kwamen aller lei belemmeringen van kerkelijke zijde en nadien verdween deze vorm van Christelijke ziekenzorg geheel. De diaconessen stonden voor een zware taak, want hospitalen waren er nog niet. De zieken kre gen gastvrijheid bij de diaconessen aan huis en ook werden wel gedeel ten van bisschoppelijke paleizen" voor ziekenruimten ingericht. Van de 5e tot de 11e eeuw was de zie kenverpleging in handen der kloos terorden, die veel zegenrijk werk deden. Er waren aparte zieken ruimten en verschillende voor schriften ook op hygiënisch gebied bestonden. In Nederland In Nederland vindt men een weerspiegeling van de ziekenzorg in andere landen. Bij de Batavieren was de ziekenzorg in handen der vrouwen en zo was het ook in de Middeleeuwen. In de 16e eeuw komt te Leiden de eerste academische op leiding voor artsen. De kloosteror den bemoeiden zich ook in ons land met de ziekenzorg, bv. Clarissen, Bagijnen. Johannieters, Broeders van St. Johannes de Deo. Na op heffing der kloosters van het einde 16e tot 19e eeuw was de toestand in hospitalen, die de ziekenzorg overnamen onbeschrijflijk slecht. Knechten en meiden, meestal on betaalde krachten, lieten zich in met de „ziekenzorg". De vrouwen 'stonden op laag zedelijk peil en af persing der zieken (meestal de arm- sten, die geen verpleging thuis kon den betalen) was een normaal ver schijnsel. Het eten was slecht en operaties geschiedden zonder ver doving. Vele patiënten stierven door deze onhoudbare toestanden. De besturen der ziekenhuizen wil den wel verbetering, maar stonden onmachtig tegenover het personeel. De vroedvrouwen vormden altijd een aparte groep van vrouwen, met allerlei (vaak verkeerde) ingewor telde opvattingen. Verbetering in de 19e eeuw Frisse lucht in de hospitalen was taboe. Houten schotten sloten de ramen af. De bedden werden ver warmd met koperen bedpannen met lange steel. Belangrijke verbe teringen kwamen in Duitsland tot stand door de Diaconessen, die diepgaande veranderingen aan brachten (1836). In Nederland vond het voorbeeld veel navolging (Utrecht, Den Haag). Enorm veel verbeterd is er tenslotte door de baanbreekster en pionierster Flo rence Nightingale, een zeer begaaf de vrouw, die met 38 verpleegsters naar Skutari trok, om de gewonden in de hospitalen te verzorgen, waar van voorheen 65 pet. stierf. Zij volgde voorheen een diaconessen- opleiding in Duitsland en poogde met succes verbeteringen te bren gen in de ziekenverzorging in En geland. Uitvoeriger stond zuster de Haan daarop nog stil bij het leven Ingezonden mededeling Volgens de Burgerlijke Stand heeft een huisvrouw geen beroep. Hoe komen ze erbij Zij heeft één der zwaarste en moeilijkste beroepen! Ga alleen maar eens na hoeveel uren zij elke dag in touw is! Ook zij verdiént roomboter op het btood. Dubbel en dwars. Wie hard werkt verdient Spaar de Rijksbotermerken sp elk pakje Roomboter staat er één) en doe mee aan de 4e Grote Roomboter Prijsvraag, weaerom met f. 10.000. - aan geldprijzen. De inzendings- termjn sluit op 25 October a.s. Vraag inlichtingen aan Uw roomboter-leverancier VOGELWACHT MAAKT GOEDE START Hoofdinspecteur Dierenbescherming vertoonde enkele vogelfilms Zorg voor vogels moet steeds meer worden uitgebreid Met voldoening brengt Douwe Egberts U het nieuws de prijzen van haar koffiesoorten zijn verlaagd. Voor minder geld ontvangt U nu Uw echt lekkere Douwe Egberts Koffiede kwaliteitskofüe bij uitstek, vers gebrand, vol smaak en aroma! De verlaagde prijzen Fijne Dessert Rood Merk Paars Merk Voor fijnproevers iets bijzonders De kwaltteitskoffie bij uitstek Krachtig en voordelig pakje 250 gr. 2.08 pakje 100 gr. 0.84 pakje 250 gr. 2.75 pakje 100 gr. 1.10 pakje 250 gr. 2.48 pakje 100 gr. 1.00 Moccona D.E.-Koffie in direct oplosbare vorm 2.85 per potje RADIONIEUWS Radioberichtgeving getij-afwy kingen Op 15 October wordt de radiobe richtgeving omtrent de getijafwij kingen gewijzigd. Met ingang van die datum worden de afwijkingen van de hoogwaterstanden opgeno men in de radiouitzendingen van 06,40, 08.00 en 19.00 uur (Zondags 19,45 uur). Deze verwachtingen zullen niet alleen betrekking hebben op de af wijkingen langs de kust van Hol land en Zeeland, maar ook op de afwijkingen van de hoogwater standen langs de kust van Gronin gen en Friesland en langs de Af sluitdijk. De verwachting van de getijaf wijking in de radiouitzending van 09,35 uur komt te vervallen. (Nadere inlichtingen omtrent deze berichtgeving worden op aanvraag verstrekt door het K.N.M.I. in De Bilt). ELLECOM. Het belangrijkste werk uit de collectie „Kunst en An tiek" van dhr. H. W. Kölling, die door de Amsterdamse makelaar en taxateur, de heer Paul Brandt op het buiten „Hofstetten" te Ellecom is geveild, was een schilderij van Jan Steen. Het doek heeft een af meting van ongeveer 34 bij 27% cm. en is voorzien van een vergulde lijst. Het stelt enkele „tric-trac"- spelers voor. Het werkje bracht f 10.000 op, na voor f 8.000 te zijn ingezet. Ingezonden mededeling Dezer dagen hield de Vogelwacht haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen in hotel „Het wa pen van Burgh" te Burgh, onder voorzitterschap van mr. W. M. Paardekoper Overman, die in een welkomstwoord tot de aanwezigen zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst. Spr. deelde mee, dat getracht wordt zg. Jeug'd-leden in de vereni ging op te nemen, waartoe hij de aanwezige jongeren opwekte. Het doel hiervan is bij de jongeren vooral belangstelling aan te kwe ken voor de natuur en de vogels in het bijzonder. Hierna verleende hij het woord aan de heer K. Visser, hoofdinspec teur van de Ver. tot Bescherming van Dieren, die ter inleiding van de door hem te vertonen films er op wees, dat er nog schrijnende toe standen bestaan op het gebied van de verzorging van de dieren, waar onder ook de vogels. Deze avond, aldus de spreker, zou hij daarover niet veel meedelen, doch enkele films vertonen over het vogelle ven. Hij deed dit met des te meer animo, omdat in Westelijk Schou wen de Vogelwacht zulk nuttig werk verricht in het belang van de vogelstand, die hier zeer uitgebreid is. De zorg voor de vogels moet hoe langer hoe meer uitgebreid wor den omdat door de toename der bevolking de vogels hoe langer hoe meer verdrongen worden. Het is zeer noodzakelijk aan de vogel stand aandacht te schenken om de ze voor het nageslacht te bewaren, want niet alleen, dat de vogels nut tig zijn, doch zij verlevendigen de natuur. Er zijn nog altijd mensen, die er geld voor over hebben, om alles wat leeft in handen te krijgen, zo ook bij de vogels. Daarom bok is de Vogelwacht noodzakelijk om aan deze practijken paal en perk te stellen. Vervolgens ging hij over tot het draaien van een 3-tal zeer mooie films over: „Ouderzorg onder de vogels", „Vogels van duin en plas" en „Vogel en plant in Stad en Land". Deze voor het grootste gedeelte fraaie kleurenfilms lieten zien, hoe in de vogelwereld de ouders voor hun kroost zorgen, waarbij vaak bleek, dat het publiek daar een geheel verkeerde voor stelling van heeft. Aan het eind dankte de voorzit ter de heer Visser voor zijn bui tengewoon mooie films en zijn dui delijke toelichting. De voorzitter deelde nog mee, dat op Donderdag 25 November de heer A. B. Wigman een lezing komt hou den over „De hoge Veluwe". Des middags waren voor de leerlingen van alle scholen in Haamstede en Burgh ook een drietal films ge draaid in hotel Bom, die vooral ook bedoeld waren de jeugd op te wek ken Jeugd-lid van de Vogelwacht te woi'den, waartoe aan allen een circulaire was meegegeven, die de nodige gegevens bevatte. Vermel den wij tenslotte dat enkele nieuwe leden toetraden. Gek hek, cake-rups, bed op kar, zestiende muis, asyls en begin „We willen zo graag een „kuier tje" doen Zondags meneer, maar het kan niet door het hek", zo zei een man, die men het kon aanzien dat wandelen tot zijn geliefde be zigheden behoorde. Eilandman heeft eens geïnformeerd en toen bleek, dat vele Zondagse wandelaars de neus stoten aan het zwaar van prikkeldraad voorziene hek, dat de Westhavendijk afsluit. Natuurlijk staat dat hek er niet voor niets. Het belet de toegang tot het haven hoofd en ook tot de pomp, die daar nog al eens de gracht tot een stin kende brij staat te malen. Door de week is het hek open en dan wordt het wel toegestaan te wandelen op de Westhavendijk, maar op Zonda gen behoeven de arbeiders niet doorgelaten te worden naar hun werk en dan gaat het hek dicht. Jammer, want het kan toch niet veel kwaad, volgens Eilandman, als de mensen hier een stukje dijk be wandelen. Wie zal er gaan hollen langs de dijkflanken of vernielende dingen doen. Geen zinnig mens toch. En de jeugd kan ook niet veel kwaad, want de pomp (als het daar soms om gaat) zit toch veilig dicht gesloten. Hopelijk zal dit hek dus eens verdwijnen, want het „loopje" is zeer geliefd. Gek hek toch! Een man heeft het verhaal ver leid van de rups, die eenmaal ver- schloen zat in een bos bloemen op tafel. De rups viel omlaag zoals rupsen wel vallen kunnen en kwam midden in een cake terecht, die op tafel stond ,ten gerieve van de be zoekers. De rups wist zich-wel raad en at een grote moot cake op. Een zonderling verschijnsel, waarvan Eilandman nimmer tevoren hoorde. Trouwens ook niet van het liefde- GESPREKKEN 'VAN EILANDMAN volle blijk van broederlijke en zus terlijke eensgezindheid, waarvan Zierikzee getuige is geweest. Een meisje elders vertoevend, schreef aan huisde laatste tijd zich wei nig prettig te gevoelen. Zij wilde naar Zierikzee komen, om wat uit te blazen en wat op verhaal te ko men. Zo iets kan voorkomen. De broers en zusters sloegen de han den ineen. Zij plaatsten een bed op een handkar en fluks ging het naar de boot, toen zuslief moest aanko men. En of zij nu al beweerde nog wel te kunnen lopen, het hielp alle maal niets. Op het Luitje werd zij in bed gestopt en holderdebolder ging het over de kinderhoofden op huis aan. Zo iets doet Eilandman goed in deze vreselijke tijden. Het muizenscore-bord in Zierik zee geeft steeds fantastischer cijfers aan. Er zijn mensen, die per etmaal zestien muizen vangen. Eilandman belde iemand op en na de normale aankondigingen hoorde hij opeens een snerpende gil. Toen zei de man: „de zestiende meneer". De zestien de muis. zat in de klem en dat is nog al wat. We zijn hard bezig te vermuizen in Zierikzee, want ach ter elk behang ritselt het. In elke kast staan de valletjes. Alle poezen zijn in voortdurende alarmtoestand en geconsigneerd in hun nachtver blijven. We zoeken naar een vari ant van de Hamelnse rattenvanger. Er moet een Schouwen-Duivelandse muizenvanger komen. Een ratje mag hij ook wel meenemen, want tegen het vallen van de avond, ziet Eilandman die zo groot als katten langs de zandzQkkendam schuiven. Dat die diertjes nu uitgerekend te gen zout water kunnen. Uit de netelige materie van de dierenasyls in Zierikzee kan Eilandman moeilijk wijs worden, maar liet publiek z\j medegedeeld, dat er nog nergens een inrichting gereed is, waar men de dieren kan brengen. In de Hem schijnt al ver hoogde aanvoer van zwervers te zijn en niemand kan er (nog) weg mee. Een schepel zorgen en een hand vol gerst hebben de boeren uit de zoute grond gepeuterd in de zoute gebieden. Het is nog maar een be gin, maar dat l$an toch ook belang rijk zijn. Eén gunstige zomer kan heel wat beters laten zien en daar hopen we dus maar op, want ho pen doen we altijd. Zo zijn we immers!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2