Mendès France krijgtvertrouwens- votum der Franse Kamer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ernstige treinbotsing te Eist Nog vrij redelijke oogstresultaten op Schouwen-Duiveland DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 No. 17624 - 11 le Jaargang ZIERIKZEESCHESfNIEüWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTtÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11,— per stuk Slotphase der onderhandelingen te Parijs WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zleriluèe, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zlerlkzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Met 350 stemmen vóór, 113 tegen en 152 onthoudingen heeft de Franse Kamer de te Londen aan gegane overeenkomsten over de Westdultse herbewapening onder schreven en Mendès-France ge machtigd de onderhandelingen voort te zetten. De stemming gold een motie van vertrouwen, die Vrijdag door Men dès-France was ingediend aan het eind van een debat van twee dagen over de Londensc accoorden. Onder de 152 afgevaardigden die zich van stemming onthielden, be vonden zich het merendeel van de 84 volksrepublikeinen en een meer derheid onder de onafhankelijken, die het standpunt van oud-premier Reynaud deelde, dat de te Londen gesloten accoorden een herleving van de „Wehrmacht" en de Duitse generale staf betekenden, hetgeen door het aanvaarden van het EVG- verdrag niet nodig zou zijn ge weest. Nadat de uitslag van de stem ming bekend was gemaakt, ging de vergadering tot 3 November uit een, als voortzetting van het herfst- recès, dat voor het debat over de Londense overeenkomsten enige dagen was onderbroken. Premier Mendès-France heeft Voortdurende staking in Londense havens Meer dan 10.000 stakende Lon dense havenarbeiders hebben op een Dinsdag gehouden massaverga dering besloten hun on-officiële sta king, die nu in de tweede week is, voort te zetten. Ook in Tilbury's havens hebben honderden arbeiders 't werk neer gelegd, ondanks het feit dat daar een meerderheid zich voor door werken heeft uitgesproken. Dinsdag op het middaguur werd door 19200 havenarbeiders gestaakt, het hoogste aantal sinds de alge mene staking van 1926. Bovendien staken'8000 arbeiders van scheeps werven. Ook in Amerika Voor mlllioenen dollars aan waterschade Dinsdag zijn de dijken langs de kleine rivier de Calumet en het Wolf-meer versterkt, terwijl hon derden personen hun huizen ver lieten. Het water van de Calumet stroomde over twee huizencom plexen, waaruit reeds duizend ge zinnen waren geëvacueerd. In het gehele gebied stroomde de regen onafgebroken. Het leven in Chicago hernam zijn gewone gang, Maandag hadden 100 duizend arbeiders niet kunnen werken wegens het onderlopen van hun huizen, gestremd verkeer of het sluiten van fabrieken tenge volge van een tekort aan electri- citeit. Men schat dat de schade door de overstromingen in Illinois en Indi ana wel 25 millioen dollar bedraagt. Uitgebreide school staking in Duitsland Langere „vacantie" voor duizenden kinderen De enkele weken geleden in de buurt van Osnabrück begonnen schoolstaking heeft school gemaakt. Zij heeft zich uitgebreid tot tachtig scholen in het district Osnabrück. Vijftienduizend kinderen van Ka tholieke ouders verheugden zich in de onverwachte verlenging van de herfstvacantie met een stakingsdag. De onderwijzers stonden voor lege banken. Een tweede stakingscen trum ligt in het Eemsland, langs de Nederlandse grens. Daar hebben achttienduizend schoolkinderen op dracht van hun ouders gekregen de school een of meer dagen te ver zuimen. De stakingen worden georgani seerd door de Katholieke ouder commissies, die hiermee willen pro testeren tegen de onlangs in Neder- Saksen aanvaarde schoolwet, waar in de openbare school op „Christe lijke grondslag" primair wordt ge steld. Er zijn tot dusver 270 Katho lieke scholen, die óp grond der wet in een school voor alle confessies zouden moeten worden hervormd. Aan vele dezer scholen zijn de laatste dagen borden opgehangen met 't opschrift „Katholieke Volks school". thans met succes de op één na laat ste phase afgesloten van de poli tiek, die hij bij zijn ambtsaanvaar ding in Juni jl. aankondigde ten aanzien van de Europese verdedi ging. Hij zeide toen, dat de Natio nale vergadering zich over de EVG moest uitspreken en dat zij, indien zij dit plan afwees, een alterna tieve vorm voor het opnemen van West-Duitsland in de Westelijke verdediging diende te aanvaarden. Nu heeft hij de handen vrij bij de slotphase der onderhandelingen, wanneer de negen mogendheden op 21 October te Parijs bijeenkomen. De negen landen zullen dan de ge detailleerde tekst van de Londense overeenkomsten aanvaarden, welke intussen door commissies van des kundigen te Parijs, Brussel en Bonn is opgesteld. Haïti door wervel storm geteisterd Het eiland Haïti, op een na het grootste eiland van de Grote An tillen, tussen Cuba en Portorico, is door een wervelstorm geteisterd. Het aantal doden bedraagt tot nu toe honderd. Ruim zevenhonderd personen werden dakloos. Naar schatting bedraagt de schade thans reeds twee milioen dollar. De or kaan woedt nog boven de hoofd stad Port au Prince (120.000 inwo ners), waarvan de hoofdstraten z|jn overstroomd. Men is bezig met de organisatie van de hulpverlening aan de getroffen bevolking. Zeer oude bodem vondst in Toerkistan In het Altai-gebergte in het Oos ten van Sowjet-Toërkestan, aan de Chinese grens, is een graf ontdekt van een opperhoofd van een stam, die ongeveer vijfhonderd jaar vóór Chr. over Centraal-Azië heerste. Onder meer zijn beenderen van de hoofdman, wapens, schilden en houten versierselen opgegraven en vond men stukken van de kleding. Het betreft hier het grootste graf uit die periode, dat ooit opgegraven is. Men neemt aan, dat de goede staat waarin het verkeerde te dan ken is aan het feit, dat het onder eeuwig durend bevroren grond lag, aldus 't Sowjet-persbureau „Tass". Het zoeken naar de vermiste schepen Urker vloot liep Terschelling binnen Dinsdagavond omstreeks acht uur zijn de Urker en Helderse kotters die gezamenlijk zoeken naar de in de storm van vorige week vergane UK 174 en „De Jonge Jochem" de haven van West Terschelling bin nengelopen. Zij deden dit om be schutting te zoeken voor de harde wind die verwacht werd. Voor zo ver tot dusverre bekend is, hebben de schepen nog niets gevonden van de vermiste schepen. Het binnenlopen van deze vloot van in totaal circa veertig schepen veroorzaakte in West Terschelling veel drukte. Vijf personen lieten het leven, elf werden, zwaar gewond Tragische vlucht... Een jonge leeuw te Brussel slaagde er in te ontsnappen uit een etalage waar hij ter ge legenheid van een winkelweek werd tentoongesteld met zijn broertjes en zusjes. Men slaag de er echter al spoedig in het hevig verschrikte beest te ach terhalen en het een lus om de nek te werpen. De jager trok het koord echter te strak aan zodat het beest stikte Op het stationsemplacement van Eist (Betuwe) z|jn Woensdagmor gen om 8.40 uur twee personen treinen met elkaar in botsing ge komen. De bovenleiding tussen Arnhem en Nijmegen werd uitge schakeld. Het 'verkeer tussen beide steden werd met bussen onder houden. Het ongeluk schijnt te zijn ge beurd, toen de trein uit Nijmegen op het station te Eist op een spoor werd geleid, waarover de sneltrein, die uit Arnhem kwam, moest pas seren. De sneltrein is toen in volle vaart op de stilstaande trein uit Nijmegen gereden. De aangerichte ravage is zeer groot. De voorste treinstellen van beide treinen stonden schuin in de hoogte tegen elkaar op. Vijf personen wer den gedood en elf zwaar gewond. Onmiddellijk na de botsing kwam hulp uit verscheidene richtingen opdagen. Binnen korte tijd waren tien Rode Kruiscollonnes en vele ziekenwagens op de plaats van de ramp' aanwezig. De ernstig ge wonde slachtoffers werden naar ziekenhuizen in Arnhem en Nij megen vervoerd, terwijl de licht gewonden ter plaatse geholpen werden door medici uit de directe omgeving. Een begin van brand in de ernstig gehavende treinstellen kon worden geblust. Met snijbranders heeft men de gehavende wagens stukgebrand, teneinde nog enkele slachtoffers te kunnen bereiken. De oorzaak van de botsing was het breken van een draad bij de bediening van een wissel. Hierdoor kon de wissel niet worden bediend met het gevolg dat een der treinen op een verkeerd spoor kwam te rijden. l?e trein, die uit Arnhem kwam werd bestuurd door de heer Spek man uit Hengelo. Deze is met een hoofdwonde naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De bestuurder van de trein uit Nijmegen, de heer Lobbers, is niet gewond. Hij heeft, toen hij bemerkte dat hij op ver keerd spoor terecht was gekomen, aan de voorzijde van de trein de rode sluitlichten ontstoken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's O A A g De arbeid houdt drie slechte f dingen van ons verwijderd: w verveling, laster en honger. t >owooo'>oooeo<>«OQ<>'>ooe Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Veel wind Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen; matige tot krachtige en later wel licht harde Zuidwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 15 Oct. Zon op 7.03, onder 17.48. Maan op 19.25, onder 11.45. Laatste kwartier: 18 Oct. te 21.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 Oct. 5.15 v.m. 17.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 Oct. 4.36 v.m. 16.56 n.m. Springtij: 14 en 27 October. Doodtij: 20 October. Studenten gaan aardappelen rooien De senaat der Rijksuniversiteit te Groningen heeft met instemming kennis genomen van het initiatief, dat door Groninger studentenver enigingen is genomen, teneinde het hunne bij te dragen om in de heer sende noodtoestand op het gebied van de aardappelen- en bieten- oogst te voorzien. De senaat zal zijn medewerking verlenen om ongunstige gevolgen, die uit de vrijwillig door de stu denten in dit opzicht verrichte werkzaamheden voor hun studie zouden kunnen voortvloeien, zoveel enigszins mogelijk is, te beperken. Onder de Rijksambtenaren is de actie om een uur loon af te staan voor de vluchtelingenhulp, reeds begonnen. Naar aanleiding hiervan heeft de ministerraad op voorstel van minister Beel besloten, dat het bedrag, dat het overheids personeel voor de vluchtelingen bij een zal brengen, door het R|jk zal worden verdubbeld. Uitkeringspercentages Gemeentefonds 1955 De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeenten me degedeeld, dat zijn ambtgenoot van Financiën en hij de percentages, naar welke, in afwachting van de totstandkoming van de begroting van het Gemeentefonds 1955, de voorlopige uitkeringen voor de al gemene- en de belastinguitkering over 1955 zullen worden berekend, hebben bepaald op respectievelijk 128 en 107. De minister heeft de aandacht er op gevestigd, dat bij het bepalen van de genoemde percentages geen 1'ëkt.ning is gehouden met de ge volgen van een loonronde voor het overheidspersoneel. In verband hiermede ware in de gemeentebe groting voor het jaar 1955 voors hands evenmin met deze gevolgen rekening te houden. 's-GRAVENHAGE. Als het weer meewerkt zal de Knardijk, die Har derwijk en Lelystad zal verbinden, eind deze maand kunnen worden gesloten. Met de aanleg van deze dijk, een yan de dijken die de be grenzing van de Zuidoostpolder zul len vormen, is een begin gemaakt in 1951. Maar het werk heeft een jaar stilgelegen, omdat in het ramp gebied moest worden gewerkt. De andere dijk, van Lelystad Oost waarts, zal niet klaar kunnen zijn voor 1956. ROTTERDAM. Twaalfhonderd Amerikaanse leraren hadden Ne derland uitgekozen om gedurende een jaar in ons land als gastleraar op te treden, doch slechts elf kwa men in aanmerking. Zij werden verbonden aan verscheidene mid delbare onderwijsinstellingen in Nederland en één hunner werd ver bonden aan het Libanon-lyceum, de op één na oudste gemeentelijke ho-" gere burgerschool te Rotterdam. •s-GRAVENHAGE. De Neder landse cineasten Gerard J. Rau- camp en Ted de Wit, uit Voorburg, vertrokken met de „Prins Willem van Oranje" naar Canada, voor het uitvoeren van een serie opdrachten, hun verstrekt door een Canadese filmproductiemaatschappij. Rau- camp en de Wit, die o.a. films voor de K.LJVI. hebben gemaakt en de gehele aardbol verscheidene malen per vliegtuig rondreisden, maken de tocht van Rotterdam naar Mon treal ditmaal per schip. Hun ge zinnen gaan mee naar Canada, aan gezien zij ongeveer een jaar weg zullen blijven. Het aantal verkeersongeluk ken met dodelijke afloop neemt in België nog steeds toe. In het eerste trimester van 1953 werden 22.510 personen gedood tegenover 20.826 in 1952 en 17.946 in 1951. In de Bel gische hoofdstad deden zich in het eerste trimester van 1953: 5810 on gevallen met dodelijke afloop op de weg voor tegenover 3359 in Ant werpen en 1731 in Luik. EEN JAAR NA DE INUNDATIE Weersomstandigheden hadden ook hier ongunstige invloed Dag in dag uit gaat het werk aan de inpoldering van het IJsselmeer door; meter na meter grpeit de enorme dijk, die de grens zal vormen tussen de nieuwe provincie en het „kanaal", dat uiteindelijk nog zal resten van de „onmetelijke" Zuiderzee" - zoals deze toch eens voor onze voorouders moet zjjn geweest Over enkele dagen zal de djjk tussen Lelystad en Harderwijk gesloten worden en zal de hoofdstad van het nieuwe land ook b|j storm of strenge vorst niet langer meer geïsoleerd z|jn. Deze foto geeft een beeld van de „laatste loodjes", gezien vanaf de landzijde: Harderwijk. (Luchtopname A.N.P.-Foto). „In Duiveland heeft men het al leen maar met gerst kunnen pro beren, die - hoe kon het anders - geen hoge opbrengst gaf, maar die gebaat zou z|jn geweest met een vochtig voorjaar en een wat minder natte zomer. Nu was het juist om gekeerd en het succes is derhalve niet groot", aldus ir J. H. van Kam pen, hoofdassistent bjj de Land- bouwvoorlichtingsdienst, in een in terview dat w|j met hem hadden, over de oogstresultaten op Schou wen-Duiveland. Ir van Kampen noemde als op brengst 1000 kg. per bunder in dit deel van het eiland en op de plaat sen waar in Schouwen gerst is uit gezaaid, kan men ongeveer dit cij fer ook aanhouden. De gerst zette goed in, de bloei was uitstekend, maar het weer heeft niet meege werkt om het product op zoute grond een toch redelijke oogst te kunnen geven. In de „betere" ge bieden speelde dit ook welkeen rol, maar uiteraard toch veel minder. Zo zien we in de corridor gerstop brengsten van 46- 4700 kg. per bunder. In de polder Bruinisse die veel eerder droog viel, zijn de oogstresultaten eveneens goed. Wat betreft de opbrengst is het in het algemeen een goed gerst jaar, aldus onze zegsman, maar de kwaliteit laat juist door het vele vocht heel wat te wensen over. Toch is het nog gelukt gerst als brouwgerst van de hand te doen, zelfs uit de zoute gebieden, maar er zitten heel wat groene korrels in en er is geen methode, die er uit te halen. Het gebrek aan zon is hier stellig schuld aan. Andere producten Met de tarwe ligt het soortgelijk. Er is een goede kwantitatieve op brengst op Schouwen-Duiveland, maar de kwaliteit is slecht, juist ook door 't overtollige vocht. In de corridor zijn opbrengsten van circa 4500 kg. per bunder. De mindere kwaliteit komt ook wel uit in de zaaigranen, die dit jaar zijn ge teeld. Deze bezitten een geringe kiemkracht. De bieten in de corri dor geven een opbrengst van ge middeld plm. 40 ton per bunder, maar het suikergehalte is laag. Dat scheelt gauw een procent met ver leden jaar. Bovendien zijn de bie ten niet mooi van stuk. Er zijn nog al wat vertakkingen en de vrucht is niet gaaf. De vele regens werken ook hier belemmerend op de afle vering, waarmede men, in verge lijking met normale jaren, ten ach ter is. De opbrengsten van de aardap pelen zijn vrij goed (28 30 ton per bunder), maar de kwaliteit is slechts goed op die percelen, waar voldoende gespoten is. Daarbuiten treft men veel aardappelziekte aan, zodat er vrij veel slechte aardap pelen zijn. Juist door de grote voch tigheid wordt de aardappel ook in sterkere mate ziektegevoelig. De toekomst Belangrijk zijn (en zullen worden) de aardappelbewaarplaatsen bij de boerderijen, waarin de aardappelen door het overblazen met lucht ge droogd worden. Verschillende gro tere landbouwbedrijven hebben dergelijke droogmogelijkheden al en ook voor de andere gebieden moet het in de toekomst deze kant op, naar mening van ir. van Kam pen, die wel een goed woord over had voor het ingezaaide grasland, dat al dadelijk goed aansloeg. De natte zomer heeft voor grasland gunstig gewerkt door verlaging van het zoutcijfer, dat tevoren deskun digen met grote zorg vervulde. Voor de landbouw is zorgvuldige behandeling en goed „gipsen" voor de toekomst van grote betekenis. Extra aandacht zal ook aan de be mesting moeten worden besteed van die percelen die door de inun datie van de bouwvoor beroofd werden. Vooral op laatsen waar zand onder de bouwvoor aanwezig bleek te zijn, zal bebouwing niet gemakkelijk zijn. Ook aan deze kwestie wordt in landbouwkrin- gen echter alle aandacht besteed. Van enorm gewicht noemde ir van Kampen tenslotte de voor genomen bouw van een silo voor Schouwen-Duiveland, waardoor het mogelijk wordt de partijen kwali tatief veel beter op peil te houden en juist in deze „zoute" streek is dit van veel gewicht. In het al gemeen verwachtte onze zegsman voor de toekomst een geleidelijke progressie naar normaler agrarische omstandigheden, waarop gunstige weersomstandigheden in de komen de jaren van niet geringe invloed zullen blijken t ezijn. EEN KERKZEGEL De Nederlands Hervormde gemeente te Bolsward heeft een eigen kerkzegel laten ont werpen. De zegel vertoont een dub bele adelaar. Deze figuur is ontleend aan een muurschilde ring in het koor van de Sint- Martinikerk te Bolsward. De zegel is voorzien van het vol gende randschrift: „Zij varen op met vleugelen als arenden". Dit opschrift is ontleend aan Jesaja 40 vers 31. Maandagmiddag is op Aruba wederom zeer veel regen gevallen (20 cm). Na het ophouden van de regen kon met het herstellen van de waterleidingen begonnen wor den. De schade kan nog niet ge schat worden. De overheid deelde dekens, melk en brood uit. Zestig gezinnen werden geëvacueerd. Het gevaar kan thans als geweken be schouwd worden. Maandagavond is er een over eenkomst getroffen in het Britse krantengeschil. De eigenaars kon digden aan, dat de productie wordt hervat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1