Shot. Prins Bernhard onder de indruk van Zuid-Afrika's ontwikkeling raak van smaak Ook voorde nevenbouwbedrijven kon overeenstemming worden bereikt !S LIEFDE PORCELEIN ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 12 OCTOBER 1954 - No. 17623 Uitstekend land voor geschoolde emigranten Op een persconferentie te Pre toria heeft Prins Bernhard gespro ken over de indrukken, welke hij bij zijn bezoek aan Zuid-Afrika heeft opgedaan. Hij zeide het te waarderen, dat hi; in een groeiend land, waarvan de bevolking vol on dernemingslust en energie is, was geweest. Hij was geweldig onder de indruk gekomen van de ontwikke ling van het land en hy had gezien hoe industrieën en steden zijn ver rezen in streken, welke voor enige jaren nog kaal waren. Deze tot de verbeelding sprekende groei haden de Prins herinnerd aan hetgeen vijftig jaar geleden in de Verenigde Staten was gebeurd. De Prins zeide, dat het moeilijk was zich in te denken, dat bv. een landschap zoals bij Kaapstad te zien is, en het Krugerpark in één land te vinden zijn. Een dergelijk con trast had hij nog nergens gezien. Op de vraag, of hij enige critiek op Zuid-Afika had zeide de Prins, dat hij deze voor het ogenblik niet had. Als hij critiek op iets zou wil len uiten, zou hij tijd nodig hebben om over de dingen na te denken. Hij verklaarde wel er vast van overtuigd te zijn, dat Zuid-Afrika een land met een geweldige toe komst is en dit was geen haastig getrokken conclusie. Nergens had hij ongelukkige mensen gezien en hij had zeker niet gesproken met iemand, die ongelukkig was. In diplomatieke kringen te Moskou verwacht men spoedig een Russische nota aan het Westen over West-Duitsland. Van officiële zijde kon hiervan geen bevestiging wor den verkregen. Demarcatielijn op de berg Karmel Het ministerie voor Godsdienst zaken in Israël overweegt het in stellen van een demarcatielijn in de zg. grot van Elia op de berg Kar mel, die tot een heilige plaats is geworden voor Joden en Christe nen. Men ziet zich hiertoe genood zaakt omdat zich verscheidene in cidenten hebben voorgedaan. Men is nu van plan om aan de beide godsdienstige gemeenschap pen aparte gedeelten aan te wijzen, waar zij haar godsdienstoefeningen kunnen houden. Twee vermiste vissers schepen opgegeven Vrijdag tot het vallen van de duisternis heeft een „Harpoon" van de Marineluchtvaartdienst vruchte loos gezocht naar de vermiste vis sersschepen UK 174 uit Urk en „De Jonge Jochem" (HD 8) uit Den Hel der. Het zoeken is opgegeven. Za terdagmorgen is de „Harpoon" niet meer opgestegen. Aangenomen moet worden, dat alle opvarenden van de beide schepen om het leven zijn ge komen. Aan boord van de UK 174 bevon den zich vijf personen die, naar thans moet worden aangenomen, allen zijn omgekomen. De schipper- eigenaar, Hendrik Kapitein, maak te wegens ziekte zelf de reis niet mee. Hij werd vervangen door zijn neef, de 37-jarige Henk Kapitein. Deze was gehuwd en vader van vier kinderen. Verder waren aan boord drie zoons van de schipper-eige- naar, namelijk de 25-jarige Rijkent, de twintigjarige Comelis en de vijf tienjarige Hendrik, en een knecht, de negentienjarige Cornelis Korf. Rijkent Kapitein was gehuwd en vader van een kind. Na het koppensnellen de politiek Naga-stammen in Oostelijk India vormen republikeinse federatie Volgens nog onbevestigde berich ten, die in Bombay zijn ontvangen, hebben 700.000 leden van de Naga- stammen in het met oerwoud over dekte heuvelland aan de oostelijke grens van India een „republikeinse federatie" gesticht. De stammen, die nog pas enige jaren geleden het koppensnellen af schaften, zouden te Kantange een regering hebben gevormd. Een aan tal stamhoofden, dat het gezag van de nieuwe regering in twijfel trok, zou reeds zijn terechtgesteld. De Naga-stammen leven in een schier ontoegankelijk gebied. Er zijn geen wegen doch slechts moei lijk begaanbare paden door het oerwoud, die in de regentijd veelal uitgewist worden. Antieke necropolis in Zuid-Frankrijk Een uitgebreide necropolis, die zich ongeveer over 2.500 ma uit strekt, is onlangs ontdekt bij Saxe Ogard. Volgens de eerste onderzoekingen blijkt het een kerkhof te zijn waar de bewoners van de streek hun do den begroeven tussen de eerste en vierde eeuw onzer jaartelling. Er zijn reeds vele voorwerpen zo als potten, bronzen voorwerpen, acht skeletten en fragmenten van beenderen gevonden. „Ik ben van mening", zo vervolg de Prins Bernhard, „dat dit een zeer goed land is voor landverhui zers, mits zij hun vak goed ver staan". Zuid-Afrika was z.i. voor immigranten niet beter of slechter dan bv. Canada of Australië. Ter wijl de kansen voor ongeschoolde arbeiders minder goed waren, wa ren zij voor geschoolde krachten uitstekend. De Prins deelde mee, dat Neder landers graag kapitaal in Zuid- Afrika beleggen. De heer H. W. Tilanus groot-officier in de orde van Oranje-Nassau Tijdens een Zaterdagmiddag ge houden receptie ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk Historische Unie, voorzitter van de Christelijk Histo rische Tweede Kamer-fractie, heeft de minister-president medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd de jarige bij bevordering te benoemen tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ingezonden mededeling Last Tan zenuwen I Mijnhardt's Zenuwtabletten G helpen U er overheen, -w Ingezonden mededeling Beulen van Frankrijk ter dood veroordeeld De voormalige SS-generaal Karei Oberg, de hoogste Duitse politie chef in Frankrijk tijdens de oor log, met de bijnaam „de slager van Parijs" is Zaterdag te Parijs we gens oorlogsmisdaden ter dood ver oordeeld. Kolonel Helmuth Knochen, Obergs voormalige assistent, werd even eens ter dood veroordeeld. De vonnissen werden bekend ge maakt door het militaire gerechts hof dat hen heeft berecht. Zij waren beschuldigd van ver- aantwoordelijkheid voor massa moorden, folteringen en deporta ties. Slapen maar een gewoonte „Slapen is maar een ge woonte. Een mens kan best zonder slaap", zo meent een 76-jarige boer, Eustace Bur nett, uit het dorpje Hose in Leicestershire, die zelf in geen 46 jaar geslapen heeft. Burnett heeft onlangs een week in een ziekenhuis in ob-: servatie gelegen, met dag en nacht een zuster bij zijn bed, doch hij sliep niet, zelfs niet na een zware slaappoeder. Zijn slapeloosheid heeft zijn gezondheid niet geschaad. Wel gaat hij iedere avond naar bed, maar 's morgens om 5 uur staat hij al op, omdat „het geen zin heeft om nog langer naar de zoldering te liggen staren". AMSTERDAM. Op initiatief van de Bond voor Staatspensionnering is in Amsterdam een voorlopige be spreking gevoerd tussen deze bond, de Algemene Bond voor Ouden van Dagen en de Federatie van Ouden van Dagen, teneinde te komen tot een overkoepeling der verschillende organisaties die zich bewegen op het gebied der oudedagsvoorzie ning. Besloten is op 13 November a.s., na nader overleg met andere bonden, te komen tot definitieve oprichting van zulk een samenbun delend orgaan. Haarden, haardkachels en kachels duurder De fabrikanten van haarden en kachels, die zijn aangesloten bij de Nederlandsche Unie van Metaalgie terijen en Aanverwante Bedrijven (NUMAB), hebben tijdens een de zer dagen te Utrecht gehouden ver gadering met algemene stemmen besloten, ten gevolge van de zes procent loonsverhoging en andere prijsverhoging werkende factoren, de prijzen van haarden, haardka chels en kachels met ingang van 11 October 1954 met minimaal vijf procent te verhogen. Loongrensverhoging en verplichte ziekenfonds verzekering Zoals bekend is, heeft de rege ring beslist, dat geen bezwaar be hoeft te worden gemaakt tegen een verhoging van rechtens geldende lonen met maximaal 6 pet. met in gang van het loontijdvak, waarin 1 October 1954 valt. In verband hiermede heeft de federatie van bedrijfsverenigingen aan de bedrijfsverenigingen gead viseerd, dat personen, wier loon als gevolg van de loonsverhoging de in de Ziektewet genoemde loongrens van f 53.00 zou overschrijden, als verplicht-verzekerde in de zin der Ziektewet te blijven beschouwen, totdat een beslissing is genomen over een eventuele wijziging van deze loongrens. De Ziekenfondsraad heeft be paald, dat deze gedragslijn ook zal worden gevolgd ten aanzien van de verplichte ziekenfondsverzekering. De voorzitter van de Zieken fondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen -verzocht, hiermede rekening te houden. de nieuwe half zware shag van Niemeijer is iets bijzonders! Extra geurig en pittig, maar toch bijzonder zacht van smaak. Probeer SHOT en U proeft 't meteen DE 6 LOONSVERHOGING De V.S. hebben de Sowjet- Unie Zaterdag in een nota er van beschuldigd „willens en wetens" onwaarheid te hebben gesproken over het neerschieten van een Ame rikaanse bommenwerper B-50 bo ven de Japanse zee in Juli 1953. Amerika eist ruim twee-en-een- half millioen dollar schadevergoe ding. rfttv k "te tea 'CiJ J* m Reeds eerder kwamen de organi saties van werkgevers en werkne mers in de bouwbedrijven volledig tot overeenstemming over de loons verhoging van zes procent. Thans kan worden medegedeeld dat de organisaties van werkgevers en werknemers in de nevenbedrijven ëvefteens tot volledige overeenstem ming zijn gekomen. Evenals in het bouwbedrijf werd in het schildersbedrijf, het stuca- doorsbedrijf en het steengaasstel- lersbedrijf, het steenhouwersbe- drijf, het steen-, kunststeen- en houtgranietbedrijf, de timmerfa brieken en het koelkastenbedrijf overeenstemming bereikt over loonsverhogingen, welke, behou- Wetenschap en Techniek Wetenschappelijke lezing van 81-jarige vrouw De 81-jarige mevrouw F. Rochell (Fernande Nieuwenkamp) heeft de zer dagen in een collegezaal van de Rijksuniversiteit te Utrecht bij pro fessor dr W. Bronkhorst een voor dracht gehouden over haar toepas sing van een zijzondere ademha lingstechniek op asthma-patiënten, gevolgd door 'n demonstratie daar van. Verscheidene professoren en longartsen vormden haar gehoor. (Prof. Bronkhorst heeft een zijner assistenten een speciale studie doen maken van mevrouw Rochell's me thode). dens enkele kleine afwijkingen, overeenkwamen met de loonvoor- stellen, welke door de werknemers organisatie aan de werkgevers wa ren voorgelegd. De door partijen voorgestelde verhogingen voor de burgerlijke en utiliteitsbouw, de water-, spoor- en wegenbouw, de Noord-Oostpolder, het straatmakersbedrijf, het „zwar te corps", het heibedrijf, het steen zetters- en het rijswerkersbedrijf werden reeds eerder door het col lege van Rijksbemiddelaars goed gekeurd. Het college van Rijksbemidde laars heeft nu ook de tussen de or ganisaties van werkgevers en werk nemers overeengekomen lonen voor het schildersbedrijf, het steenhou- wersbedrijf, het stucadoors-, beton- emmailleurs- en steengaasstellers- zenleggersbedrijf, het steen-, hout bedrijf, het grondborings- en bui graniet- en kunststeenbedrijf, goed gekeurd. Ingezonden mededeling MOLTON DEKENS Reclame 110/160 3,65 125/180 4,65 140/180 5,25 150/200 6,25 Zich beter en voordeliger by RECHTZAKEN Man maakte eigen psychotechnisch rapport De Zutphense rechtbank heeft een merkwaardige vorm van vals heid in geschrifte te behandelen gekregen. B. uit Beekbergen moest terecht staan, omdat hij over zich zelf een psychotechnisch rapport had gefantaseerd, waarin hij zich als de volmaakte werkkracht voor stelde. De officier zei dat dergelijke ge vallen de laatste tijd meer voor komen. Hij vorderde zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. KERKNIEUWS Groot tekort aan priesters in Frankrjjk Volgens een mededeling in „Se- meur Vaudois" is er ernstige be zorgdheid bij het Franse episcopaat over de regelmatige texnxggang van het aantal priesters. In 1903, zo meldt het blad, waren er, op een bevolking van 39 mil lioen, nog 44.000 actief dienende priesters in de parochies werkzaam. In 1930, toen de bevolking met twee millioen was toegenomen, was het aantal priesters reeds gedaald tot 32.332. Het gevolg hiervan is, dat in 1904 ruim 4.700 en in 1950: 15.416 parochies geen priester meer had den. In bepaalde departementen is de toestand zeer .precair. Er zijn er onder, waar het merendeel der ge meenten geen pastoor meer heeft en schijnbaar niet meer zal krijgen. De oorzaak hiervan ziet het Fran se episcopaat in het toenemende materialisme der mensen, in de in vloed van de volksscholen en in de sociale en culturele vormen van de huidige tijd. PRINS BERNHARD BRACHT ONVERWACHTE HULDE BIJ HET VROUWENMONUMENT TE BLOEMFONTEIN. - Hoewel liet pro gramma voor het bezoek dat Z.K.H. Prins Bernhard aan Zuid-Afrika bracht, weinig speling voor buiten-officiële gebeurtenissen liet, zag Z.K.H. toch kans om buiten het protocol om een onverwachte hulde te brengen aan de meer dan 26.000 vrouwen en kinderen van Zuid-Afrika, die ttfdens de Boerenoorlog in concentratiekampen het leven verloren. Prins Bernhard deed dit door bloemen te leggen by het Vrouwenmonu ment in Bloemfontein, van welke gebeurtenis bovenstaande foto een beeld geeft. FEUILLETON. 48 IS VAN door Gré do Boer Lenie ging verder: „Ja, maar wie is er nu ook zo dom Later vloog ze er nog eens in. Kees Groen Groentje noemen we hem altijd, hoewel hij helemaal geen groentje is, had ook een gebakje, en toen zegt hij tegen Ali: Zeg, ruik eens, ik geloof, dat die room zuur is. Hê, zegt Ali, hoe kan dat nu? Ze zijn vanmorgen vers van de banket bakker gekomen. Nou, antwoordde Groentje, ik denk het toch heus. En die domme Ali buigt zich over het taartje en Groentje geeft haar natuurlijk een zet. Roomneus num mer twee. Je lacht je een kriek. Ze heeft de hele avond de bijnaam van roomneus gehouden „Was ze niet kwaad?" informeer de Kees. „Die kwaad? Ali? Dan moet er heel wat anders gebeuren. Nee, hoor, die is de goeiigheid zelf. Je kunt over d'r lopen. En daarom nemen ze haar wel eens in het ootje denk ik". „Moet je nog thee?" vroeg juf frouw Fransman. „Of liever koffie?" Lenie weerde resoluut af. „O nee, ik zit zo vol als wat. We hebben van alles gehad vanavond. Ik lust niets meer". „Dan maar gauw naar bed", meende Kees. „Morgen is het weer vroeg dag. Al je huiswerk klaar?" „Morgen nog even een Engelse thema overlezen". En tot de huis houdster: „Roept U me morgen om half acht?" „Zonder mankeren, hoor". Lenie kwam op Kees toe en gaf hem een zoen. „Nacht, oom Kees". „Welterusten, meisje". Even later ,toen het meisje naar haar kamer was gegaan, zei Kees tot de huishoudster: „Ze wordt groot, onze Lenie". De vrouw knikte. „Volgend jaar zal ze, bij leven en welzijn, acht tien worden. Ze is geen kind meer'V „Nee, herhaalde Kees werktuig lijk, meer in zichzelf dan tot de ander, „ze is inderdaad geen kind meer". HOOFDSTUK 13 Met vacantie in Oldebroek Sigarenwinkelier Kooger heeft het goed bekeken. Op de morgen, dat de oorlog in Nederland uit breekt en de Messerschmidt's en Heinkel's over de hoofdstad gieren, heeft hij niet alleen zijn magazijn naast het zijkamertje vol met voor raad, maar ook de zolder en een kamertje aan de achterkant van het huis, welk vertrek niet wordt gebruikt. Bovendien zijn er nog en kele grote bestellingen onderweg. Het zal alleen de vraag zijn, of die nog uitgevoerd kunnen worden. Weliswaar is zijn bankrekening aanzienlijk geslonken, maar hij heeft twee zaken in de stad, en hoe zal het worden, als de oorlog lang duurt? Op de dag, nadat de strijd ten einde is, daveren de eerste tanks door de Amsterdamse straten. De mannen, die er op zitten, hebben verbrande, verbeten gezichten. Maar ook enkele voorbijgangers, die werktuiglijk stilstaan, als de oorlogsmonsters langs gaan, kijken grimmig. Nederland is bezet gebied geworden. Voor hoe lang? Veertien dagen na Pinksteren gaat Lenie weer naar school. Alles gaat, voor zover mogelijk, weer zijn gewone gang. Kees krijgt voor het eerst een Duitse soldaat in zijn winkel en hij helpt hem corx-ect, maar diep in zijn harte brandt er iets. En eex-st op dit moment be grijpt hij het goed: er zullen jaren van ellende komen. Een enkele maal komt Ria bin nenlopen. Sigaretten gaan schaars worden en het meisje is dankbaar, als Kees haar een paar pakjes toe schuift. Van haar hoort hij, dat Jannie haar ontslag heeft gekregen. Een reisbureau heeft nu geen reden van bestaan meer. De mensen mo gen immers niet meer naar het bui tenland. 1 Augustus wordt het bu reau gesloten. Het pand is al ver huurd. Er zullen kantoren komen van een of andere Duitse instantie. Jannie krijgt nog salaris tot eind December, en natuurlijk een mooi getuigschrift. Maar daar geeft de bakker ook geen broodje voor. „Ik zal proberen, of ik wat voor haar kan doen", zegt Ria, als ze weer opstapt. Met Lenie is ze goeie maatjes. Tante Ria is een schat", zegt het meisje meermalen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5