1WITSAUME Veel afwijkingen bij kinderen Zutphen in Noord-West-Overijssel 5 doktoren SKS tïrT.Suic,tJeersop81!'geen„ TacK; eri*te\bfichikïin£ «e=sSd- B°- tot De vliegende artsendienst het middel ontsluiting van het binnenland Zomeruitvoering van herverkave lingen blijkt goedkoper te zijn WRIGLEY ^tü",senB,oa,er- «w, Vijf en zestig procent van Franse gevangenen kwam om LIEFDE PORCELEIN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 - No. 17621 EEN GENEESKUNDIG RAPPORT Bijzonder huwelijk Ie Nog veel ouderwetse voedingsgewoonten raar van de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en ds. G. Toornvliet, Geref. Studen tenpredikant te Leiden. Ingezonden mededeling waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Néd. Rampenfonds hielp Sf.-Euslatius De tweede particulier secreta resse van Prinses Wilhelmina, Jkvr. S. E. baronesse van Randwijck en de heer Thijs Booy, particulier se cretaris met bijzondere opdracht van Prinses Wilhelmina zullen op De geneeskundig inspecteur van De dikwijls nog zeer ouderwetse 30 October te Gorssel in het hu- de Volksgezondheid te Zwolle heeft gewoonten op voedingsgebied en bij welijk treden, een toelichting gegeven op de ge- d"e de^oreLk'vard^gecon- De huwelijksbevestiging zal in gevens. die voorkomen in het rap- stateerde slechte houding en afwij- ZutPhen geschieden door prof. dr. port over het jaar 1953 van de kingen als rachitis. Ook de invloed F-J; Berkelbach van der schoolarts van de districtsschool- van de slechte voeding tijdens de u.t Ujrecht^ond-hoogle- artscndlenst voor N.W. Overijssel. "oS na. Bu het onder- zoek is ook aan het licht getreden, In het rapport wordt een aantal aldus de inspecteur, dat afwij kin afwijkingen geconstateerd, o.a. ra- gen van ogen en oren minder ge- chitische misvormingen, slechte constateerd werden dan elders in houding van de kinderen, slechte het land. toestand der gebitten enz. Het vaak verouderde schoolmeubilair en het tekort aan gymnastiekonderwijs oefenen volgens de inspecteur een funest einvloed uit op de lichaams houding der kinderen. Van sommige aandoeningen zijn afwijkingen geconstateerd, maar men mag niet vergeten, dat de per centages in de kleinere gemeenten berekend zijn, na een onderzoek bij groepen, die soms niet meer dan enkele tientallen kinderen bedroe gen. "Wanneer hiervan percentages worden berekend, krijgt men vaak een verwrongen beeld. Overigens is gebleken, dat bij een vergelijking met gegevens uit an dere streken van het land, vele van de in het rapport genoemde gege vens in het geheel niet afwijken; soms vindt men elders nog wel ho gere cijfers, bijv. bij de toestand van het gebit en het voorkomen van struma. Nog verdere uitbreiding van Londense haven staking De staking, waardoor sinds drie dagen het werk in de havens van Londen wordt verlamd, is Woens dag uitgebreid, doordat 300 con troleurs, die de ladingen der sche pen moeten opnemen, besloten geen haventerreinen te betreden, waar van de arbeiders bij een geschil be trokken zijn. tien artsen plus een uitgebreid ra Op een bijeenkomst van stakers dio-telefonie-net vormen de Austra w deelde een stakingsleider mee, dat iiscjie „vliegende artsendienst". In die ook voor vervoer van patiënten Nederlandse havenarbeiders tele- een gebied van 518 millioen hectare geschikt moeten zijn, zijn berekend grafisch om inlichtingen hebben ongeveer zo groot als West-Euro- op korte banen met ruwe opper- verzocht over schepen, welke mo- pa dat buiten de grote steden zeer vlakten. Het is natuurlijk veiliger gelijk van Londen naar elders wor- dun bevolkt is (op onderlinge af- op iedere grote „farm" een Hulp was effectief Het Nederlandse Rampenfonds heeft aan het begin van dit jaar de gouverneur der Ned. Antillen f 50.000 gegeven ter leniging van de nood op het door droogte ge- Al» U geregeld laxeermiddelen slikt, l» teisterde St Eustatius Deze gelden er nu een manier om er van af te komen, zijn mede, dank zij de medewer kt van de 100 personen lukte het: u kunt king van het bedrijfsleven op Cu- h Drink meeloop' van elke dag enkele ra?ao' wel bijzonder goed besteed, glazen water en bepaal een vast uur voor De diverse medewerkende bednj- uw stoelgang. Neem de te week elke avond ven hebben in de eerste plaats alle twee Carters Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere gewenste goederen uitsluitend avond één. Daarna niets meer, want voedingsmiddelen tegen de kost- werken, zonder laxeermiddelen. vendien hebben de K.N.S.M. en de Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel K.L.M. het vervoer gratis verzorgd, eten het tempo van uw Ingewanden tüdelUk F anHer had tnt ppvoIp dat in vertragen, neem dan tüdelük Carter's Len en antler naa lot gevolg, aai in Leverpilletjes om u weer op gang te helpen, plaats van gedurende Vijf maan- Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver- den, gedurende zeven maanden ex- valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. HatJ direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 tia voeding kon worden verstrekt per flacon. 62 aan de bevolking. In Tokio is men nog steeds druk bezig met het herstellen der schade die de typhoon „Marie" daar vorige week heeft aangericht. Het bruikbare materiaal wordt gesorteerd en de beschadigingen zo goed als mogelijk is, gerepa reerd. Soms is het echter ondoenlijk te repareren, getuige het huis rechts op de foto Ingezonden mededeling IN DE AUSTRALISCHE „BUSH" Airstrip bij eenzame boerderijen Tien bases, tien vliegtuigen en Hij vliegt meestal niet zelf. Een vraagstuk op zichzelf is na tuurlijk het landen. De vliegtuigen, Begrip van de bevolking onontbeerlijk den gedirigeeerd, om daar te wor den gelost. standen van soms honderden kilo- strip" aan te leggen en dit wordt meters), brengt deze dienst me- dan ook sterk gepropageerd. Door Het bewuste telegram is afkom- dische hulp. Acht en twintig jaar deze landingsbanen komt een fa- stig van het „Onafhankelijk Ver- geleden werd deze dienst, na op bond van Bedrijfsorganisaties" (O. zienbarende avonturen van dr Cly- V.B.), de destijds van de E.V.C. af gescheiden groep, die haar hoofd- kwartier te Rotterdam heeft. veel vallen en opstaan in tech- uit de stad thuis kan hebben, ge- nische zin vond tenslotte A. H. makkelijker reisgelegenheid krijgt Ho mi cf ra tip van hftPTPn Treager een methode om stroom op en dus ook meer mogelijkheid om LrC llligmuc van uuv wekken voor radio-telefonie in vacantie in de „beschaafde wereld" uit watersnoodgebied milie in het „bush" dan als vanzelf aan een der grote binnenlandse de Fenton, die meer dan zes onge- luchtwegen te liggen, waardoor lukken overleefde, gesticht. Met men in enkele dagen bestellingen Er wordt snel gewerkt streken waar men niet over electri- citeit beschikt. Al trappende, gelijk op een fiets, wordt die voedings- stroom voor de eenvoudige zend en ontvangstapparaten opgewekt. te gaan houden. Een ander belangrijk aspect van de vliegende doktersdienst is de snelle radioverbinding van mens tot mens. Via de tien hoofdstations bij de vliegvelden is het mogelijk re- Met deze methode was op twee gelmatig contact met zijn „naaste Herhaaldelijk bereikt de Herver kavelingscommissie Zeeland ver zoeken om nadere mededelingen omtrent het vertrek van boeren uit manieren, beide door de lucht, het buren" op honderden kilometers af- de herverkavelingsgebieden naar de Australische „bush" ontsloten voor stand te onderhouden. Iets, dat N.O.P. of de Braakmanpolder. Men medische hulp en verder welzijn, vooral voor de eenzame vrouwen stelt daarbij begrijpelijkerwijs voor- Dr Allan Vickers, het medisch in het bush van eminent belang is. al belang in de vraag wie er nu hoofd van deze dienst, die op het zullen vertrekken. ogenblik in Nederland verblijft, Het is helaas niet mogelijk daar- acht deze dienst de grootste tech- en zakentelegrammen, zo'n slordige op nu reeds een definitief antwoord nische bijdrage tot de ontwikkeling 200.000 per jaar. Wellicht is nog het te geven. Zoals algemeen bekend Van zijn vaderland, mag worden geacht, kan een boer Het is thans mogelijk, zo ver pas naar zijn nieuwe woonplaats telde hij tijdens een persconferen- Verder verzorgen de stations het opnemen en afleveren van familie- voornaamste aspect de radioschool, die ook van dit netwerk gebruik maakt. De kinderen in het bush vertrekken, als hij de pachtcontrac- tie, om rustig met een jong gezin krijgen dagelijks hun onderwijs, ten voor het nieuwe bedrijf heeft op honderden mijlen van de be- zelfs klasgewijs, kunnen aan hun getekend en tegelijkertijd afstand schavingscentra een boerenbedrijf onderwijzeres vragen stellen en van heeft gedaan van zijn egiendom of te gaan exploiteren. De dokter is, hun vorderingen blijk geven. De pachtrechten ten genoege van de ondanks de enorme afstanden, in kinderen kunnen onderling ook Herverkavelingscommissie Zeeland, de buurt. Van tien „strategische" contact hebben. Zelfs romantische Wij verkeren nu nog volop in het vliegvelden af kan de dokter in tijd banden zijn via dit radio-telefonie- stadium van voorbereiding van deze van nood onmiddellijk vertrekken, systeem aangeknoopt, twee gewichtige handelingen. Zo- In de herverkavelingsgebieden zijn er soms bezwaren tegen het opruimen van bijna oogstrijpe ge wassen. In het algemeen moet dit zoveel mogelijk voorkomen worden. Bij dergelijke grote werken moet echter voor een belangrijk deel der werkzaamheden gekozen worden tussen uitvoering in de nattere wintermaanden of de veel gunsti ger zomermaanden. De ervaring over de laatste tientallen jaren met de mechanische uitvoering heeft geleerd, dat de winteruitvoering duurder is, doch dat er vanzelf sprekend niet zoveel gewassen ver loren gaan. De tweede mogelijk heid is, zelfs indien men rekening houdt met de vrij hoge schadever goedingen welke moeten worden uitgekeerd voor het opruimen der gewassen, veelal aanzienlijk goed koper. Hierbij komt dan nog de belang rijke factor, dat de totale werk zaamheden in een korter tijdsbe stek kunnen worden uitgevoerd. Ook dit geeft een kostenbesparing terwijl hiernaast de last, welke een verkaveling in uitvoering nu een maal altijd met zich meebrengt, voor de boeren tot het uiterste be perkt wordt. Het spreekt vanzelf, dat in het algemeen kennis wordt gegeven van de voorgenomen werkzaamhe den. Bij zomeruitvoering zal dit zo mogelijk zó vroegtijdig geschieden, dat met het bouwplan hierop kan worden gerekend. Voorts zal er, ge zien de hoge schadevergoedingen, naaf worden gestreefd om de schade van de te velde staande ge wassen zoveel mogelijk te beper ken. Uiteindelijk mag echter ook enig begrip van de bevolking gevraagd worden voor de enorme werken welke de Overheid hier uitvoert. Enerzijds heeft de ervaring geleerd dat deze verkavelingswerken elders in Nederland een zegen voor de streek zijn geweest. Anderzijds stuit men bij dergelijke ingrijpende wer ken soms op onverwachte moeilijk heden, welke nu eenmaal moeten worden overwonnen. Aller mede werking is hier nodig. De bezwaren hebben de volle aandacht van de herverkavelings commissie. Deze streeft naar een bevredigende oplossing, welke met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. De Saarkwestie komt weer aan de orde De Franse premier Mendès-Fran- ce zal op 20 October te Parijs de Saarkwestie met de West-Duitse Bondskanselier Adenauer bespre ken. Dit heeft Mendès-France aan de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering mee gedeeld. Hij deelde voorts mede, dat hij voornemens is het parlement voor het einde van November te vragen de Londense overeenkomsten te be krachtigen. Volgens te Frankfort gepubli ceerde cijfers hebben vorig jaar meer dan een millioen mensen 306 duizend nieuwe flats in West-Duits- land betrokken. Ingezonden mededeling Veel sollicitaties voor Japans leger Voor 23.000 vacatures bij de Ja panse lucht-, zee- en landstrijd krachten zijn ruim 80.000 sollicita ties binnengekomen, aldus deelde het Japanse ministerie Woensdag mee. De luchtmacht was het meest ge zocht, met dertien sollicitanten voor elke post. Daarna volgden de ma rine met acht en de landmacht met twee voor elke vacature. Men wijt het grote aantal sollicitanten aan de werkloosheid in Japan. Vorige week maakte het ministerie van arbeid bekend, dat er in Juli 640.000 werklozen in Japan waren, het hoogste aantal sedert de oorlog. Ingezonden mededeling ELKE DAME weel het: verfraa/t Uw temt NEVEDA JUMPER WOL diverse kleuren Reclame 1,98 ^èch beter en voordeliger l HiltHli— In negen gemeenten Meer dan 1000 verkeersongevallen per jaar Aan de hand van cijfers, ver strekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Voetgangers (N.V.B.V.) een lijst opgesteld van gemeenten, waar meer dan duizend verkeersonge lukken voorkomen. Bovenaan de lijst staat Amster dam met 14.517 verkeersongeluk ken, gevolgd door Rotterdam met 13.102, Den Haag met 8.344, Utrecht met 2.330, Groningen met 2.262, Eindhoven met 1.315, Haarlem met 1.293, Arnhem met 1.224 en ten slotte Tilburg met 1.056 verkeers ongevallen. Schiedam volgt op Til burg met 995 verkeersongelukken. wel het nieuwe pachtcontract als de acte van afstand vereisen een gron dige voorbereiding. Elkeen die in grondzaken thuis is zal dat kunnen beamen. Het is een goed gebruik tijdens zakelijke onderhandelingen niet in het openbaar mededelingen te doen. Er kan nog niet worden gezegd wanneer de plechtige onderteke ning zal plaats vinden. Zoals reeds is bekend gemaakt zijn de bespre kingen met de betrokkenen sinds kort geopend. Het is uiteraard in ieders belang dat deze zaak bespoe digd wordt en men mag dan ook vertrouwen dat er snel zal worden gewerkt. Ingezonden mededeling t Loopt gesmeerd "">d°n. TREURIGE CIJFERS OVER DIEN BIEN PHOE Soldaten moesten na herhaalde verwondingen in de strijd Vele soldaten van de Franse- Unie- strijdkrachten zijn in de slag om Dien Blen Phoe voor de tweede, derde en zelfs vierde maal de strijd Ingegaan, na steeds opnieuw ge wond te zijn, aldus een rapport van professor Huavd, die met de eva cuatie van de gewonden na de val van de vesting belast was. Ongeveer een derde deel van hen, die in de eerste fase van de strijd werden gewond, was hersteld en had zijn plaats in de linies opnieuw ingenomen. De legerdokters hadden ongeveer 1.145 operaties uitgevoerd. Het sterftecijfer varieerde van acht tot twaalf procent. Er waren tweeduizend flessen bloed voor bloedtransfusies en grote hoeveelheden bloedplasma per val scherm boven de vesting neerge laten. Volgens professor Huard was on geveer 65 procent van de Franse krijgsgevangenen in de communis tische krijgsgevangenkampen om gekomen. Radio-actieve vis in de Stille Oceaan Professor Takajiro Mori van de universiteit te Tokio heeft Woens dag op een vergadering van de Ja panse Voedingsvereniging meege deeld, dat er steeds meer radio actieve vis in de Stille Oceaan ge vangen wordt. In Maart was de vis alleen ra dio-actief in het proefgebied bij Bikini eri bepaalde delen van het Zuid-Oosten van de oceaan. In April bleek een groot deel van de vis, gevangen ter hoogte van Formosa, besmet en in Juni werd dergelijke vis ter hoogte van Japan gevangen. Volgens professor Mori was in Maart 188.600 pond radio-actieve vis weggegooid, in Juni 49.000 pond, maar in Augustus 102.000 pond. FEUILLETON. 46 IS VAN door Gré de Boer Kees hoorde, dat Ria's toon ern stig werd. „Vast en zeker. Weet je, Lenie, als een mens iets beslist wil, dan bereikt hij dat meestal. En als jij bij jezelf zegt: „ik wil later weer helemaal gewoon lopen als ieder ander mens, dan zal dat misschien nog een jaartje duren, mogelijk zelfs twee, maar je bereikt het be slist. Er was even een pauze en toen hoorde Kees Lenie weer: „Meent U dat echt, tante Ria?" „Ja, hoor, heel echt. Jij bent nog jong en je benen en je voeten groeien nu nog door. Als jij nu in die groeiperiode je voet dwingt om zo te gaan, dat je niet meer onge lijk loopt, dan wordt het iedere dag een beetje beter, net zo lang, tot er helemaal geen verschil meer te zien is". Kees had zijn werk in de steek gelaten en was ook de kamer bin nengekomen. Na de begroeting zei Lenie opeens verschrikt: „O, ik heb helemaal vergeten te vragen, of U thee wilt". „Wat graag," lachte Ria. „Met veel suiker. Ik ben een zoetbekje". En toen tot Kees: „Zeg, is je huis houdster er niet?" Kees schudde zijn hoofd. „Die is een weekend naar Groningen. Komt vanavond met de laatste trein weer thuis". Ria bleef nog een half uurtje bab belen en stond toen op. „Ik moet naar huis", zei ze, want morgen heb ik vroege dienst. Dus dat bete kent voor mij: vroeg naar bed". Kees drukte Ria ten afscheid de hand en zei to Lenie: „Laat jij tante Ria even uit?" Hij ging zitten en nam een krant, maar heel even keek hij nog door de ramen naar het tweetal. Hij zag dat Ria Lenie een hand gaf, maar Lenie rekte zich uit en gaf Ria een zoen op haar wang. En Kees kon zien, dat Ria er door in de war was gebracht; ze bloosde. Kees stak een nieuwe sigaret op, toen hij aan dit aardige intermezzo terugdacht. Ja, en toen was de breuk spoedig gekomen. Jammer, dat Jannie zo obstinaat was geble ven. Want op een avond, het was begin Augustus, was Jannie in de P.C. Kees vertelde haar van zijn plannen om veertien dagen met Lenie naar zee te gaan. „Prettig voor mij", had Jannie schamper gezegd. „Je weet, dat ik in deze imaand geen vacantie kan krijgen, hoogseizoen en krankzin nig druk". Kees had geknikt. „Dat weet ik allemaal. Maar als jij dan 's avonds van je werk, inplaats van naar huis te gaan, op de trein stapt en je komt ook naar zee, dan heb je rus tige avonden aan het strand. Met de trein ben je binnen een half uur in Zandvoort. Ik kan dan een ka mer voor je reserveren en betaal natuurlijk gedurende die veertien dagen je abonnement op de trein". Doch Jannie was opstandig ge weest. Het ene woord was op het andere gevolgd en er was hevige ruzie ontstaan. „Ik ben nummer één", had Jannie uitgeroepen, „en ik wil dat blijven! En ik laat me niet door die hinkepoot verdringen. Ik heb een hekel aan dat kind met haar uitgestreken gezicht en dat moet je nu maar eens goed weten! Sinds je dat blaag bij je in huis hebt, is het Lenie voor en Lenie na. Jannie kan als dessert dienen. Jannie krijgt de kruimpjes en moet genoegen nemen met een paar uur tjes in de week koekeloeren! Jan nie is de bijwagen geworden, die af en toe ook eens een zoentje krijgt. Ja, Jannie is daar gek! Ik heb er genoeg van, versta je? Schoon genoeg! Ik wil je alleen hebben en niet delen met dat kind. Je moet nu maar een kiezen...." En toen, wat kalmer: „Toe nou, Kees, je weet, dat ik stapel op je benMaar ik wil je alleen heb ben. Dat kind moet de deur uit en anders trouw ik niet Kees was volkomen rustig geble ven. „Ik heb op me genomen voor Lenie te zorgen tot ze meerderjarig is. En die belofte kan ik niet ver breken. Het zou voor het meisje een geweldige teleurstelling bete kenen, als ze nu weer terug moest naar haar oude millieu. Dat kan ik niet doen. En als je werkelijk van me houdt, zoals je zegt, dan ga je me, als vrouw, helpen dit kind, dat hunkert naar liefde en toewijding, op te voeden tot een behoorlijk mens". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5