Tussen de buien door klinkt in de bongerds het snappen van de plukkers Puistjes W.-Duitse Bondsdag over Londense resultaten Blijft het meest opzienbarend! Tijdelijk 2 pak/ten t/oop'pd/cenk, Vijf en dertig jarig KX.M. Draadgordijn, onbewuste zonde, lelijke doel matigheid en vriendelijk overleg FRUITOOGST IN DE WESTHOEK Oogstcesultaten lijken redelijk te zullen worden (Van onze redacteur) Tussen de buien door klinkt de vrolijke scherts van de plukstersen plukkers in de boomgaarden van Schouwen's Westhoek. Met kracht komt dc wind gevaren door de hoge populieren, die stram in een r(j de vruchtbomen moeten beschermen tegen al te dartele aanvallen van diezelfde wind, die met krachtige stoten van de zeekant over de dui nen heenhuppelt. En in de boom gaarden stapelen de kisten zich op met kostelijk fruit, appels en peren, soms nog glimmend van het nat, maar van een puike kwaliteit, want het zit niet slecht met het fruit dit jaar, ook al was de zomer zó er barmelijk nat, dat we er feitelijk nog niet van ztfn bekomen. De Herfst doet het al niet veel beter, maar ondanks al die vochtig heid wordt er dapper geplukt. Zo als gezegd, tussen de buien door, want als het stortregent is het ver blijf in de boomgaard allesbehalve een pretje. Trouwens al die voch tigheid samen heeft de fruitoogst aanmerkelijk vertraagd. Het rij pingsproces ging langzamer en nu wordt de pluk weer afgeremd, zo dat het wel begin November zal worden voordat alles is geruimd. Tien dagen over tijd op het jaar lijkse schema zijn de kwekers thans zeker al wel. De kwaliteit van het fruit is over het algemeen goed te noemen, maar de peren schijnen niet zo zoet als op andere jaren en de kleur - een belangrijk punt voor het export artikel fruit - is ook niet zo best. Het is dus feitelijk zo, dat de kwe kers nog wel even zouden willen wachten als het maar kon. Maar het kan inderdaad niet, want de handel dringt. De handel op haar beurt zit vast aan de buitenlandse export en reeds voor September zijn belangrijke quota beloofd, die nu in verhaast tempo moeten wor den afgeleverd. De grote vier Is er al een rijke verscheidenheid in het fruitsortiment, de laatste ja ren - en ook dit oogstseizoen toont het aan toch gaan de kwekers steeds meer prijs stellen op nieuwe rassen, die naar smaak en uiterlijk voor de export zeer gewild zijn. Er is in kwekefskringen steeds druk ker sprake van de „Grote Vier1', waarmede bedoeld wordt de appel rassen Cox Orange Pippin, Golden Delicious, Jonathan en Goudreinet. Die vier doen het goed en bij de vernieuwing van de boomgaarden wordt hiermede uiteraard duidelijk rekening gehouden. Gaaf en welriekend ligt de oogst van deze en andere rassen te wach ten in de kisten. De hoop bestaat nu maar dat het vele vocht niet al te nadelig zal blijken te zijn voor de houdbaarheid. Helemaal zeker is men daar namelijk nog niet van. De Westhoekse kwekers zullen het dit jaar dan ook zeker niet op veel bewaarfruit houden. Behoudens een klein kwanta op de bedrijven zelf, wordt alles geruimd. De veiling houdt dus geen voorraden achter, maar laat het bewaren zoveel mo gelijk aan de handel over. Als op andere jaren is wat be treft de veiling van het fruit weer sprake van zgn. „poolvorming" en bloksgewijze veiling, waarbij de partijen van diverse kwekers sa mengevoegd worden tot grotere „blokken" voor de export. De prijzen Wat de funeste weersinvloeden betreft, blijkt gelukkige omstan digheid de Westhoek er altijd nogal vrij goed af te komen. Er is wat hagelschade geweest in Wes- tenschouwen en Renesse, in het al gemeen aan de Noordkant dus, maar dit behoeft gelukkig niet op één lijn gesteld met hetgeen er in Zuid-Beveland gebeurde. Optreden de nachtvorst is hier zelden ernstig schadelijk en in het huidig stadium zou het al heel erg moeten worden, wil het fruit daar nog last van krijgen. De berichten over de prij zen zijn niet al te somber. Er zijn kwekers die met particuliere han delaren in de zomermaanden reeds hebben gecontracteerd. Dit sluit mits men overeenstemming berei ken kan over een redelijke prijs grote risico's uit, maar van een eventuele duidelijke stijging van de veilingprijzen kunnen diegenen uiteraard dan niet meer profiteren. De verkoop aan particulieren heeft nog wel dit voordeel, dat men van een lastige fust- en vervoerskwes- tie af is. De levering geschiedt af- bedrijf, zodat het vervoer naar de veiling niet meer noodzakelijk is. Overigens vertonen de veilingprij zen een stijgende tendens, vooral wat betreft de betere kwaliteiten van de gewilde rassen. In het al gemeen bestaat het gevoel, dat de fruitkwekerij een redelijke finan ciële opbrengst zal geven. „Men springt er zeker uit" was het be scheid van verschillende kwekers, die wij naar de stand van zaken vroegen. Tegelijkertijd werd echter opgemerkt, dat het steeds dringen der nodig is te komen tot vernieu wing van bedrijven. Een kweker moet up to date blijven. Sommigen zoeken het reeds in intensievere cultures, door middel van dichtere beplanting en zwakke onderstam men. Van de resultaten hiervan verwacht men wel iets. Ingezonden mededeling Ontsme t uw huid mei de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood de huid geneest Motie van socialistische zijde De Westduitse Bondsdag is Don derdag begonnen met de behande ling van de besluiten der Londense conferentie. De leider der socialis tische partij, Ollenhauer, heeft een motie ingediend waarin een beroep op de Bondsregering wordt gedaan stappen te doen bij de „Westerse grote drie", opdat deze zo spoedig mogelijk onderhandelin gen aanvangen met de Sowjet-Unie over een hereniging van Duitsland en het invoegen van een aldus her enigd Duitsland in een Europees veiligheidsstelsel, dat binnen het kader der Verenigde Naties zou moeten worden gebracht. Dr Thomas Dehler, leider der 48 man sterke fractie der vrije demo craten (regeringspartij), sprak na Ollenhauer. Hij verklaarde dat zijn partij haar volledige medewerking zal verlenen bij het bekrachtigen van de Londense overeenkomst. VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP Blanken bezochten onbe kende stammen in Australisch Nieuw-Guinea Bevolking leeft van landbouw Het zogenaamde verborgen dal „Shangri-la" in het Australische deel van Nieuw-Guinea zal binnen kort door een team van het Austra lische burgerbestuursbureau in Nieuw-Guinea verder in kaart ge bracht worden. Het ligt in de ver wachting, dat dit team ongeveer tegen Kerstmis het dal zal berei ken. Het zal daar dan een neder zetting stichten en zo mogelijk uit zien naar een bescheiden landings strip voor vliegtuigen. In Juni meldden luchtverkenners dat zij een tot dusver onbekende stam inboorlingen hadden waarge nomen in afgelegen dalen achter de Muller- en Karius-groeperingen ten Noord-Westen van Tari. Zij troffen vredelievende stammen, die in door tuinen omgeven dorpen woonden en hun goed-geïrrigéerde gronden bewerkten. Inmiddels is een aantal Auf tra lis che geologen in een van deze ge huchten doorgedrongen. Zij waren de eerste blanken die met de be volking kennis maakten. De in boorlingen waren bewapend met lange bogen en pijlen, maar ontvin gen de bezoekers vriendelijk en voorkomend. Het zijn goede land bouwers, die zoete aardappelen en suikerriet verbouwen in een vrucht baar en goed-bevloeid dal, waar middenin een groot meer ligt. Het bleek, dat vanuit de lucht waarge nomen omheiningen hagen van sui kerriet waren, die de vele tuintjes in het dorp omgeven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar gesteld: cand. A. F. van Haarlem, Leiden. Beroepen te Papendrecht: J. van Wier, Putten; te Veen (N.B.): H. K. van Wingerden, Kockengen; te Driel (Gld.): C. B. Boere, Groede. Aangenomen naar Oudenbosch: vicaris J. J. Poort, Hellendoorn; naar Gorinchem: Dr. B. Klein Was- sink, Ried (Fr.); de benoeming tot vicaris te Meppel: vicaris J. Kui pers, Lemele; idem te Buurse: cand. H. J. Franck, Bilthoven. Bedankt voor Waddinxveen: W. L. Tukker, Delft; voor Lexmond: J. W. de Bruijn, Harderwijk; voor Vriezenveen (godsdienstondrw.): G. Mouw, godsdienstonderw. Moor drecht; voor Ede: G. Boer, Gouda; voor Amersfoort: K. Roubos, Zwolle Geref. Kerken Tweetal te Leeuwarden: C. H. Appelo, Nijkerk en A. Brouwer, Barneveld; te Nieuwe Pekela: A. Reen, IJlst en Drs. J. Vegh, Wons. Beroepen te Oosterend (Texel): F. J. Scholten, Lemmer; te Water graafsmeer: C. B. Bavinck, Brussel; te Ezinge: G. v. Noort, Nieuwen- dijk; te Spijk: G. Sinia, Jutrijp- Hommerts; te Drachtstercompagnie: cand. A. ten Hoeve, Amsterdam; te Oudemirdum en te Eist: cand. C. v. d. Giessen, Rotterdam; te Hoek: cand. F. L. Schalkwijk, Heemstede. Bedankt voor Andijk: W. Feen- stra, Dokkum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Scheveningen: W. de Graaff, Giessendam-Neder Har- dinxveld. Geref. Gemeenten Tweetal te Elspeet: A. de Blois, Rotterdam-Z. en H. Ligtenberg, Rotterdam-W. Beroepen te Werkendam: H. Lig tenberg, Rotterdam-W. Bedankt voor Dordrecht: M. Blok, Rotterdam-C. VOETBAL Renesse II-S.V.O.W.K. I 5-3 Volkomen verdiend wisten de re serves van Renesse op SVOWK de overwinning in de wacht te slepen. Voor de rust, toen SVOWK de wind in de rug had, wogen beide par tijen vrijwel tegen elkaar op. Aan weerszijden werden er in de be ginperiode enkele doelrijpe kansen om zeep gebracht. Het was SVOWK dat na goed werk van de linker vleugel de leiding wist te nemen. Renesse liet het hier evenwel niet bij zitten en het was M. de Vrieze die spoedig de stand weer in even wicht wist te brengen. Na goed voorbereidend werk van L. de Vos wist W. Verseput Renesse de lei- 'ding te geven (2-1). SVOWK kwam weer terug en het was weer via de linkervleugel dat zij er in slaagden de gelijkmaker te scoren, zij het met medekerking van doelman Ge- leijnse, die grandioos onder de bal doorliep. Renesse was hier evenwel niet door ontmoedigd en slaagde er in enkele goede aanvallen op te zetten. Uit een daarvan wist M. de Vrieze met een goed schot de stand op 3-2 te brengen. 2 minuten voor rust was het Remeeus, die de stand weer in evenwicht wist te brengen. Na de rust legde Renesse met de wind in de rug een sterke veld- meerderheid aan de dag. SVOWK ging de verdediging met Remeeus versterken. Tot 30 minuten na de rust slaagde zij er in aan de ware vloedgolf van aanvallen weerstand te bieden. Toen echter L. de Vos met een onhoudbaar schotje stand op 4-3 wist te brengen, was de grootste weerstand gebroken. SVO WK mocht van geluk spreken, dat het in de resterende 15 minuten nog maar één doelpunt, door W. Verse put gescoord, tegen zich gemaakt zag, daar enkele schoten nog op de paal en de lat belandden. H.L.O. Het diploma 4e graad werd be haald door de dames N. Hendrikse en A. Kommer te Noordgouwe. FINANCIEEL NIEUWS Handelsaccoord tussen Nederland en Joegoslavië Op 5 October jl. is een nieuw handelsaccoord tussen Nederland en Joego-Slavië tot stand gekomen met goederenlijsten voor de peri ode van 1 September 1954-1 Sep tember 1955. Als voornaamste producten, wel ke Nederland uit Joego-Slavië zal invoeren kunnen worden genoemd: mais, gezaagd hard- en zachthout, dwarsliggers, gips, lood, tabak en magnesiet. De voornaamstë Neder landse uitvoerproducten naar Joe go-Slavië zijn: pootaardappelen, lijnzaad en lijnolie, margarine, kunstmest, chemische- en pharma- ceutische producten, electrotechni- sche producten en machines. LAND- EN TUINBOUW Suikerbietenoogst aanzienlijk vertraagd Door de slechte weersomstandig heden zijn de werkzaamheden in de landbouw zeer ten achter geraakt. Bovendien heeft men op het platte land te kampen met een groot te kort aan arbeidskrachten. In enkele delen van het land staat nog graan buiten, maar overal zitten nog veel aardappelen in de grond. De suikerbietenoogst is aanzien lijk vertraagd en waar op 4 October alle suikerfabrieken haar campagne hadden moeten beginnen, zijn thans enkele fabrieken op halve kracht aan het werk. De aanvoer is door het gebrek aan arbeidskrachten zo slecht, dat zeker deze week niet alle fabrieken beginnen te draaien. Op het ogenblik is men zeker een 400.000 ton capaciteit ten achter, dat wil zeggen dat dit kwantum al ver werkt had moeten zijn, wil de cam pagne een normaal verloop hebben. Men verwacht 3.100.000 ton suiker bieten, hetgeen normaal 75 dagen draaien betekent. Door de achter stand dreigt men te laat klaar te komen, zegt de Centrale Suiker- Maatschappij. Films over vlas Met medewerking van de afde ling Voorlichtingsmiddelen en Pu blicaties van de Directie van de Akker- en Weidebouw, Herengracht Den Haag, zal binnenkort kunnen worden beschikt over een aantal filmstroken, welke de teelt van ve zelvlas in bijzonderheden weergeeft. Aangezien deze filmstroken zeer instructief zijn, kunnen wij deze voor een lezing over de teelt van vlas warm aanbevelen, waarbij de toelichting desgewenst door één van de medewerkers van het Neder lands Vlasinstituut kan geschieden. Bovendien is op de afdeling Voor lichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, Rijnstraat 3, een film ver krijgbaar met als titel „Vlastrek- machines". Aanvx-agen kunnen worden ge richt aan de directeur van het Ned. Vlasinstituut te Wageningen, telef. K 8370 no. 3051 of 3052 of recht streeks aan bovengenoemde adres sen. - Aldus weet de „Plattelands Post" (7 October) te melden. VISSERIJBERICHTEN Mosselzaadvisserij op Groninger Wad Op uitdrukkelijk verzoek van de mosselvissers zullen de mossel- zaadbanken van de dam van Ame land op de Waddenzee, niet meer voor de visserij op mosselzaad wor den opengesteld. Natuurlijk houdt dit verband met de slechte uitkom sten van de zaadvisserij op 27 en 28 September. In de plaats daarvan wordt nu de mogelijkheid opengesteld mos selzaad te vissen op het Groninger Wad. Ook nu zal deze visserij niet door allen tegelijk kunnen worden beoefend, om de mosselexport niet te stagneren. Er zal mogen worden gevist in twee of drie groepen; deelname in een bepaalde groep zal bij loting worden vastgesteld. De eerste groep zal mogen beginnen op 18 October en de deelnemers zullen zich voor heen- en terugreis moe ten houden aan een bepaalde reis route. Over de voorraad zaad op het Groninger Wad laat het ambtelijke bericht zich optimistisch uit, daar het geen verschil maakt of men in de eerste of in de derde groep valt. FILMNIEUWS „OM EEN STUKJE GROND...." Bekroonde film uit India komt naar Nederland Op het internationaal filmfesti val te Cannes, in het begin van dit jaar gehouden, maakte een film uit India, „Do Bigha Zamin" („Om een stukje grondvan regisseur Bi- mal Roy, veel indruk. Dit werk, ge maakt in de neo-realistische stijl, die men in de jaren na de oorlog vooral van de Italiaanse cinemato grafie heeft leren kennen, verwierf een internationale prijs. LateV werd het ook bekroond op het interna tionale filmfestival te Karlsbad. Men heeft deze film, die zich be zighoudt met de lotgevallen van een arm boerengezin, waarvan de vader en het zoontje naar de grote stad trekken, vergeleken met de knapste Italiaanse films als „Scius- cia" („De schoenpoetsertjes") en „Lodri di Biciclette" („Fietsendie ven") en haar kwaliteiten bijzonder geroemd. Het staat nu vast, dat dit werk binnenkort ook in Nederland in vertoning komt. FAN-film te Am sterdam heeft zich van de verto ningsrechten voor ons land verze kerd en stelt zich voor „Om een stukje grond in het nu begon nen seizoen in roulering te brengen. Ingezonden mededeling Dr. A. Plesman de grondlegger Een achttienjarige Duitser, die als verstekeling getracht had Ame rika te bereiken, zal uit New York teruggezonden worden. Hij had twaalf dagen in het ruim van een Duits vrachtschip doorgebracht, De oudste kleinzoon van dr Al- bert Plesman, de 11-jarige Albert Robert Plesman, heeft in het pas sagekantoor van de K.L.M. aan de Hofweg te 's Gravenhage een pla quette onthuld, waarop zyn groot vader is afgebeeld en waarop de volgende tekst is aangebracht: „Dr Albert Plesman, 1889-1953, grond legger der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij". Albert Robert Plesman trok de over de plaquette gedrapeerde K.L.M.-vlag weg, nadat de presi dent-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, een toespraak had ge houden ter gelegenheid van het feit dat de K.L.M. Donderdag 35 jaar bestond. In zes en tachtig passage kantoren van de K.L.M. over de gehele wereld werd gisteren een plaquette onthuld. De plechtigheid te 's Gravenhage werd o.m. bijgewoond door mevr. de weduwe S. Plesman-van Eijk en andere naaste leden van de familie Plesman. De heer Aler heeft in zijn toe spraak herinnerd dat het 35-jarig bestaan van een organisatie of maatschappij in het algemeen geen aanleiding vormt om feest te vie ren. Wel gaan onze gedachten op deze dag uit, zo zeide de heer Aler o.m., naar het kleine groepje man nen die destijds het inzicht hadden om wat aan de luchtvaart te doen. De maatschappij begon met twaalf mannen; er zijn daar nog enkele van over o.a. de heer J. van der Meulen. Later werden het honder den medewerkers, weer later dui zenden en nu zijn er bijna vijftien duizend mensen in dienst van de K.L.M. Het staat vast - aldus de heer Aler - dat als we aan de grondleg gers denken, dan één naam naar voren komt waarvan we weten: hij is de bouwer geweest van de thans 35-jarige maatschappij. Vechtend tegen ongeloof, stuwend, gelovend, met onvergelijkelijke visie heeft hij doorgewerkt. Dat deze zevende Oc tober bijzondere gevoelens wakker roept, komt omdat dit de eerste verjaardag is waarop hij niet hier op mijn plaats staat. De directie en de onderdirecteuren voelen met mij welk een prachtige en verantwoor delijke taak ons op de schouders is gelegd. Wat hij alleen kon, kunnen wij geen van allen alleen, maar wij hebben samen de verantwoorde lijkheid aanvaard om zijn levens- werk tot een blijvend succes le maken. Een flottilje Amerikaanse mij nenvegers is begonnen de baai van Lübeck te zuiveren van mijnen uit de tweede wereldoorlog. Om maar direct met de deur in huis te vallen, het strand bij de Vuurtoren is afgesloten. Feitelijk is het zo niet juist, want het strand is wel vrij, maar met de toegangs weg is er wat „loos", om de zaak even populair te houden. Bekend is hoe men, komende van de Nieu we Torenweg, gemakkelijk rechts afslaande een paadje kon volgen tot aan de duinopgang, geasfalteerd en wel, daterend uit de bezettings tijd. Even verder bedoeld paadje ingaand, dus voor de rijwielstal ling is de zaak geblokkeerd. Er staan palen, er is draad en het „welkom" van vroeger is dus aar dig gedevalueerd. Nu is een afslui tend net nooit zo kleinmazig, dat er geen enkele ontsnappingskans meer zou zijn. Die is er in de vorm van een uiterst klein pad, dat men volgend via een greppel, vindt aan gesloten op de verharde duinover gang. Maar Eilandman verwacht wel dat dit gaatje ook zal worden gestopt. Een meneer vroeg Eiland man of hij ook zijn neus had ge stoten aan de draadversperring door een „vijandelijke" (nou ja vij andelijke in ieder geval geen vriendschappelijke, voegde de heer er aan toe) macht aldaar aange bracht. Dezelfde militair denken de meneer voegde er aan toe: „het zal wel zo zijn dat de „bezettende macht" de nodige argumenten voor „recht" enz. aanvoert en ons „be schermen" wil voor een aanval uit het Westen". Ja, hier zitten we midden in de kwestie. We hebben Eilandman heeft daar maar al te dapper aan meegedaan, zij het onbewust jarenlang gelopen op verboden grond, op particuliere bo dem, om het deftig te zeggen. Hij heeft zijn snode indringersvoeten gewaagd aan de eigendommen van een ander, al wist hij het niet. Bij nadere informatie is Eilandman ge bleken, dat er lieden waren, die nog veel drastischer in de weer wa ren met het betreden van ander- GESPREKKEN VAN EILANDMAN mans grond. Het is wel voorgeko men, dat er gasten waren, die b\j wijze van spreken hun brood kwa men opeten op de stoep van het huis van de meneer, die over die grond alles, maar dan ook alles te zeggen heeft, doodgewoon omdat het zyn eigendom is. Hier knelt dus de schoen. Maar natuurlijk zijn er wel degelijk bezwaren aan te voe ren. We hebben allemaal onbewust gezondigd en nu komen de palen en het draad wel erg onverwacht uit de lucht vallen vindt Eiland man, die toch al een behoorlijk broertje dood heeft aan palen en draad in het algemeen. Maar hij weet maar al te goed, dat Schou wen's Westhoek nu eenmaal geen Australische „bush" is en palen en draad vormen dus onderdeel van een noodzakelijk kwaad. Bovendien zijn die palen en draad daar bui tengewoon lelijk. Ze zijn effectief. Daar twijfelt niemand aan, maar lelijk en de omgeving ontsierend zijn ze ook. Maar soit. Intussen heeft de voor ons allen zo belangrijke badplaats Haamste de maar twee, zeer moeilijk te be klimmen duinovergangen, t.w. To ledo's Gat en de Verklikker. Hier van gebruik te maken vordert kilo meters lange wandelingen en een moeizaam voortzeulen door het zand. De rechten van de grond eigenaren volkomen ontziend, ware toch de vraag te stellen of gezond en vriendelijk (vooral vriendelijk) overleg tussen de betrokken parti- culier(en) en de overheid hier geen betere oplossing weet te vinden, dan de palen en het draad. Het vlak waar de particuliere belan gen en die der gemeenschap elkaar raken, kan zo gemakkelijk een wrijvingsvlak worden en nu wij al kaal, glibberig en modderig zijn in de overtreffende trap, zou het toch wel buitengewoon spijtig zijn, als wij ook het „kleinzieligste eiland van de hele wereld" gaan worden. Zal er bij de Vuurtoren straks geen muizengaatje kunnen overschieten voor ons arme zandhappers, voor ons wandelmaniakken, voor ons zoutivaterduikers en bloemetjesbe- kijkers? Wel ja... laat het maar gerust aan de raad over. Het komt vast voor elkaar tot ieders bevre diging. Hier en elders gaat het om „peaceful co existence", hetgeen zo veel betekent als elkaar verdragen onder alle omstandigheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2