DE ZIERIKZEESCHE COURANT W.-Duitsland wordt als souverein lid toegelaten tot de N.A.V.O. Gift van Zuid-Afrika DINSDAG 5 OCTOBER 2954 No. 17619 - llle Jaargang ZÏERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN AOVERTÊNTIÉN: Prlji per 3 maanden bi) vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent Losie nummeri 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag on Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11, per sluk WAARIN OPGENOMEN 1797-188? REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman Lange Nobolslraat A 171 Zlerikzeo RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 LONDENSE CONFERENTIE GESLAAGD Om de Duitse eenheid Na de Londense Bonn gaat leger opbouwen van twaalf divisies Op de Londense conferentie over de verdediging van Westeuropa was Zaterdag tegen middernacht over eenstemming bereikt. Zondag wer den de officiële protocollen van de conferentie getekend. Om tot dit gunstige resultaat te kunnen komen, na ernstige moei lijkheden waarmee men Vrijdag nog te kampen had, hebben de ne gen ministers van Buitenlandse Za ken en hun medewerkers Zaterdag vrijwel de gehele dag onder hoog spanning geconfereerd. Het begin was ook weer moeiljjk. Een nieuw compromis-voorstel van de Bel gische minister Spaak inzake de controversiële kwestie der wapen controle, bleek niet tot een oplos sing te kunnen leiden. Het verlossende woord werd daarna gesproken door Bondskan selier dr Adenauer, die verklaarde dat de Duitse regering bereid was vrijwillig af te zien van de ver vaardiging van zogenaamde „wa pens van massavernietiging" (ato- mische -, bacterioogische- en che mische wapens) en de productie van zware wapens, zoals tanks, veldartillerie en bommenwerpers, te beperken op ongeveer dezelfde basis als waarop Duitsland dit zou hebben moeten doen wanneer het E.V.G.-verdrag in werking zou zijn getreden. In ruil voor deze concessie ver klaarde de Franse premier Mendès- France zich bereid accoord te gaan met het Donderdag door de Neder landse minister Beyen gedane voor stel om een beslissing over het Franse plan voor gecentraliseerde Europese wapenproductie uit te stellen tot men deze kwestie gron dig had kunnen bestuderen. Zater dagavond werd van Nederlandse zijde verklaard, dat men hoopt met Nog overstromingen in Honduras In het Noorden van Honduras heerst een noodtoestand als gevolg van overstromingen. De mensen, die op de daken van hun huizen een toevlucht hebben gezocht, hebben met voedselgebrek te kampen. Er zijn wel gevechten geleverd om de voedingsmiddelen, die uit vlieg tuigen worden neergeworpen. Ver scheidene huizen zijn ingestort. Men meent dat in Noord-Honduras ver scheidene honderden personen om het leven zijn gekomen. Tot dusverre is officieel vastge steld dat vijftig mensen het leven hebben verloren. 15.000 personen zijn door de overstromingen ge troffen. Amerikaanse troepen blijven in Europa De Verenigde Staten zullen hun toezegging tot handhaving van hun strijdkrachten in Europa voor on bepaalde tijd pas formeel doen na dat de te Londen bereikte overeen stemming is neergelegd in binden de verdragen, aldus is Zondag van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Volgens de huidige plannen zal president Eisenhower - waarschijn- schijnlijk voor 1 Januari 1955 - een plechtige verklaring afleggen, waar in wordt toegezegd, dat de Ame rikaanse strijdkrachten op haar huidige sterkte in Europa zullen blijven zolang de bedreiging van dit gebied bestaat. De president behoeft voor deze toezegging niet de toestemming van het Congres. Prins Bernhard naar Kruger's wildtuin Prins Bernhard is Zondag per vliegtuig uit Kaapstad naar Trans vaal vertrokken, na zijn officieel bezoek aan de vier provincies van de Unie te hebben voltooid. Het in- spannendste deel van de tocht is thans achter de rug. Maandag ging de Prins naar het Krugerpark, het grootste natuurreservaat ter we reld, waar hij drie dagen zal blij ven. Er staan nog slechts enkele officiële afspraken te Pretoria en Johannesburg op het programma, voordat de Prins aan het einde van de week naar Nederland terug keert. deze studie te kunnen beginnen zo dra de nieuwe organisatie van het Verdrag van Brussel in elkaar is gezet en haar dan in drie of vier maanden te kunnen voltooien. Het is dus geenszins de bedoeling de zaak op de lange baan te schuiven. De houding van dr Adenauer Van Nederlandse kant werd ook grote waardering uitgesproken voor de houding van dr Adenauer, dank zij wiens ruime blik een oplossing was gevonden voor een der moei lijkste problemen van de confe rentie. Kanselier Adenauer heeft voorts toegezegd, dat zijn regering in een officieel protocol, dat aan de docu menten van de conferentie wordt toegevoegd, plechtig zal verklaren zich te onthouden van het gebruik van geweld voor het totstandbren- gen van een hereniging van Duits land. Als Duitsland deze belofte ooit zou breken, zou automatisch een verdragsartikel in werking tre den, waarin wordt bepaald dat een lid van de verdragsorganisatie, dat zich niet houdt aan de in Londen aanvaarde verplichtingen, alle ga ranties en alle steun verliest waar op het anders als lid van de NAVO aanspraak zou kunnen maken. De strijdkrachten, waarover W. Duitsland onder het verdrag zal mogen beschikken, zullen bestaan uit twaalf divisies van gezamenlijk 360.000 man, een luchtmacht van 1.350 vliegtuigen met in totaal on geveer 80.000 man, en een vloot van schepen van maximaal 3.000 ton met totaal 18.000 manschappen. Duitse onderzeeërs zullen'' niet gro ter mogen zijn dan 350 ton. Bonn zal nooit naar geweld grijpen De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Zondagavond een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat Westduitsland nooit zijn toevlucht tot geweld zal nemen om tot hereniging van Duitsland of verandering van de huidige gren zen van de Duitse Bondsrepubliek te komen. Westduitsland zal de eventuele geschillen met andere landen op vreedzame wijze tot op lossing brengen. De regeringen van Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten namen nota van Adenauers verklaring en verklaarden op haar beurt, dat zij de Westduitse Bonds regering beschouwen als de enige vrijelijk en rechtvaardig gevormde Duitse regering en vinden haar daarom gerechtigd voor Duitsland op te treden als de vertegenwoor digster van het Duitse volk. Ernstig voedseltekort in Oost-Europa? Volgens Amerikaanse functiona rissen te Washington heerst er in geheel Oost-Europa een ernstig voedseltekort, dat gedeeltelijk is toe te schrijven aan ongunstige weers omstandigheden, maar grotendeels het gevolg is van de pogingen, der communisten de landbouw op poli tieke wijze te organiseren. De Amerikaanse functionarissen verklaarden, dat het voedseltekort reeds verscheidene jaren bestaat en toeneemt. De situatie is volgens hen thans zo ernstig geworden, dat de communistische leiders en de pers haar niet langer kunnen ver zwijgen. De moeilijkheden blijken volgens de Amerikaanse functiona rissen uit het aandringen der com munistische leiders op verhoging van de productie. conferentie Verschillende gunstige reacties Minister-president dr Drees heeft op een desbetreffende vraag geant woord dat hij, ofschoon hij nog geen kennis had kunnen nemen van de tekst der overeenkomsten van Londen, verheugd was over de ondertekening. Het zou noodlottig geweest zijn, indien geen overeen komst ware bereikt, aldus minister Drees. Kanselier Adenauer heeft voor zijn vertrek uit Londen verklaard, dat het 18 maanden tot twee jaar zal vergen om de voorgestelde 12 Duitse divisies en een luchtmacht tot stand te brengen. Hij voegde er aan toe, dat hij ,zeer tevreden" was met het resultaat van de confe rentie. Bij zijn vertrek verklaarde Men- dès-France, dat het nog te vroeg is om voorspellingen te doen over de vraag of de Franse Nationale ver gadering de verdragen zal goed keuren. „Wat wij aan de vergade ring zullen voorleggen is iets an ders dan waarover wij thans over eenstemming hebben bereikt. Wij zijn het eens geworden over de be ginselen. Experts zullen deze nog uitwerken. Als ik echter afga op de algemene beginselen, dan heb ik goede hoop, dat Frankrijk de over eenkomsten zal ratificeren", aldus Mendès-France. 1 OCTOBER 1S79 - 1 OCTOBER 1954 Landbouwsocieteit „Ceres" te Zonne - maire herdacht 75-jarig bestaan Ontwikkelingsgeschiedenis toont stelselmatige bloei Luitenant-generaal Tsjang Yi Ting heeft Maandag als woord voerder van het nationalistisch- Chinese ministerie van Defensie ge zegd, dat communistische-Chinese valschermtroepen bij een eventuele invasie- van Formosa met een sper vuur van automatische wapens van de inheemse bergbewoners begroet zouden worden. Deze waren nu op geleid om met dergelijke troepen af te rekenen. PRIMA SOLDAAT Een Nederlandse soldaat, die had deelgenomen aan de oefe ning „Battle Royal" moest in de stad Lüdinghausen in Westfalen op een kruispunt van wegen een post betrekkentoen Donderdag de Nederlandse troepeneenheden naar Neder land terugkeerden. Verscheidene uren, nadat de Nederlandse militairen met hun voertuigen de stad weer hadden verlaten, stond de sol daat echter nog op zijn post. Zijn eenheid had hem verge ten De man ontsnapte evenwel niet aan de aandacht van de burgers van de stad en het was tenslotte de politie, die zich zijn lot aantrok en hem van warme koffie voorzag. De soldaat weigerde echter pertinent zijn pos te verlaten en dus heeft de politie hem la ter middageten en tenslotte des avonds ook nog avondeten op zijn post bij het wegenkruis punt gebracht. Eerst laat in de nacht van Donderdag op Vrijdag werd de soldaat door zijn eenheid, die intussen de afwezigheid van de man had bemerkt, afgehaald VLUCHTELINGEN. IN NOOD Nederland zou een paar millioen voor hulpverlening moeten opbrengen Grootscheepse hulp dringend noodzakelijk Wysjinki's atoomvoorstellen Franse regering blijkt tevreden De Franse afgevaardigde Guérin de Beaumont, minister van Justitie heeft Maandag in de algemene ver gadering van de Ver. Naties de „be vrediging" van zijn regering over. de verleden week door Wysjinsky ingediende ontwapeningsvoorstellen uitgesproken. Voor de eerste maai is door de Russische afvaardiging een stap vooruit gedaan. De voor stellen verdienen onze aandacht, al dus de Beaumont, die voorts de „grootmoedige" Amerikaanse voor stellen voor een internationaal' or gaan voor vreedzaam gebruik van atoomenergie in herinnering bracht. Voorts verklaarde de Franse ge delegeerde, dat Frankrijk van plan is voort te gaan met het inlossen van de beloften van zelfbestuur aan Marokko en Tunesië. Frankrijk wil echter niet zijn verantwoordelijk heid in die gebieden met anderen delen, zo voegde hij hieraan toe. (Slot) Het is de Nederlandse regering ernst met de zorg voor de vluchte lingen. Dat bltfkt trouwens ook uit de Troonrede van dit jaar, waarin Ii.M. de Koningin, sprekend over de Raad van Europa, zei: Zjj heeft in deze kring het initiatief genomen tot hulpverlening aan de Europese vluchtelingen. Vurig hoop ik, dat dit in ruime mate gehoor zal vinden bij de overige staten leden van deze organisatie". De Nederlandse regering neemt dus wel een geheel andere houding aan dan vele andere. Maar haar bijdrage kan slechts bescheiden zijn. De andere regeringen blijven voor het merendeel in gebreke. Mr v. Heuven Goedhart, die deze voorgeschiedenis vertelde, haalde de schouders op. „En wat doe je dan?" Wat doe je dan. Het is ge makkelijk te zeggen, dat de verant woordelijkheid is overgedragen. Maar de regeringen van cJe betrok ken landen met vluchtelingen wor den daar niets wijzer van. Zij kün- nen het probleem niet zelf oplos sen. En zouden, zo men de Engelse argumentatie al aanvaardt, juri dische argumenten niet moeten wij ken voor een noodtoestand, waar aan iedereen - ook een regering - moreel verplicht is te helpen haar op te heffen? Het Nederlandse volk heeft die morele verplichting gevoeld'. De ac tie voor Griekenland en Oostenrijk komt al op gang, nog voor zij of ficieel is begonnen. Het gironum mer van het Comité Vluchtelingen hulp mag zich reeds nu in een grote belangstelling verheugen: er is al ruim f ll.OOOi:gestort op postre kening 5100, Ruim elf mille. Dat belooft wel wat voor de tijd, waarin de actie op volle toeren zal draaien. Begin deze week is een aantal Neder landse journalisten en medewer kers van omroep en film vertrok ken naar Oostenrijk en Grieken land om zich persoonlijk van de toestanden in de vluchtelingen kampen op de hoogte te stellen. Eenmaal teruggekeerd zullen zij onverbloemd in hun bladen weer geven hoe groot de materiële en morele nood is. In de twee groepen - een voor Oostenrijk en een voor Griekenland - zijn alle persorganen vertegenwoordigd: grote landelijke bladen zo goed als een klein pro vinciaal dagblad, de vakbondspers, de fotopers, het A.N.P. De publica ties zullen aantonen, dat groot scheepse hulp noodzakelijk is, en, wat voor de gevers van belang is, wat er met het ingezamelde geld zal worden gedaan. De Hoge Commissaris heeft ver klaard, zijn plannen klaar te- heb ben liggen. Als er een ton binnen komt, kan hij plannen uitvoeren die een ton kosten. Maar voor een paar millioen is hij ook niet bang. Want er zijn vele milüoenen. gul dens nodig. Mr v. Heuven Goedhart is, als de actie in Nederland rolt, juist in New York ter bijwoning van de Al gemene vergadering van de Ver. Naties. Hij zal de regeringen onge twijfeld opnieuw vragen: geld, geef geld. Het zal hem een sterke rugge steun zijn, als hij daarbij kan wij zen op wat in het kleine Nederland gebeurt, als hij daarmee de rege ringen beschamen kan. Een paar millioen - het lijkt veel. Maar als de inwoners van een land in een jaar tijds zes milliard gul den aan belasting kunnen opbren gen, zouden zij dan niet een fractie van dat bedrag bij elkaar kunnen leggen tot enkele millioenen, waar mee zegenrijk werk kan worden gedaan? Het resultaat van giro 5100 zal op die vraag ongetwijfeld be vestigend antwoord geven. Het feest van Leiden's ontzet Grote vreugde in Sleutelstad Leiden heeft hét jaarlijkse feest weer achter de rug. De sleutelstad kent eigenlijk slechts één behoor lijk uitgelaten feest, namelijk de derde October bij de viering van het ontzet in 1574. Wat er verder in het jaar aan pogingen tot feest- vieren wordt ondernomen, zoals bevrijdingsfeesten en Koninginne- feesten, is eigenlijk bij voorbaat al tot mislukken gedoemd. Het is niet mogelijk, tweemaal in een jaar een uitbundig festijn te organiseren en overleven, zoals het feest van het Leidse ontzet. Hoeveel duizenden vreemdelin gen die dag ook in de feestroes van de stad' onderduiken, zij gaan vol ledig verloren in de drommen Lei- denaren, die zich deze ene dag uit bundigheid niet willën laten ont gaan. Vrijwel geen Leidenaar is rustig thuis gebleven, en in de bch- tend, middag en avonduren was de binnenstad één golvende zee van feestvierders. Vrijdag 1 October jl. was een gro te dag voor de Landbouwsocieteit „Ceres" te Zonnemaire, waarvan het tegenwoordige bestuur wordt gevormd door de heren Joh. van der Bijl (voorzitter), G. J. de Vlieger (vice-voorzitter), D. Deïst (bestuurs lid) en A, van Nieuwenhuijze (se cretaris-penningmeester). 1 October 1879 werd deze vereni ging' opgericht en ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan werd een jubileumvergadering gehouden in café Flohil. De heer van der Bijl kon vele leden met hun huisgeno ten welkom heten. Speciaal verwel komde hij ook de heren A. M. Ge luk en F. C. Hanse, respectievelijk voorzitter en secretaris van de kring Schouwen en Duiveland van de Z. L.M. en de burgemeester van Zon nemaire, de heer H. J. Roelvink. In zijn openingswoord releveerde spreker verschillende feiten uit de geschiedenis der vereniging. Tot de oprichters behoorden de heren J. Slierer&regt (voorzitter) en P. Ver- seput (secretaris-penningmeester). De oprichtingsvergadering werd in hetzelfde lokaal gehouden waarin thans deze vergadering plaats vond. Op 28 Januari 1880 verkreeg de Landbouwsociëteit de naam van de godin van de landbouw en het graan: „Ceres". 27 October 1880 schonk de heer F. C. Kohier een door hem zelf vervaardigde voor zittershamer, welke ook nu nog ge hanteerd wordt. De vereniging ver kreeg op 24 Mei 1909 de Koninklij ke goedkeuring. De sociëteit droeg al spoedig een commercieel karak ter, daar 25 Februari 1880 de eer ste aanbesteding van kunstmest-. stoffen plaats vond. Op voorstel van de heer Joh. van Putte werd 29 Maart 1882 een „Fair- banlcweegtoestel" met een capaci teit van 3000 kg. op de haven ge plaatst; deze weegbrug (intussen met een grotere capaciteit!) wordt thans evenwel geëxploiteerd door een aparte vereniging. Als andere activiteiten van „Ceres" zijn nog te noemen de aanschaffing, in de twin tiger jaren van een aardappel - sproeimachine, welke inmiddels door een moderne werd vervangen en de bouw van een glazen poot- aardappelbewaarplaats in 1934, die in 1951 aön de tegenwoordige eisen werd aangepast. Verder is op ini tiatief van de jubilerende vereni ging een los- en laadinrichting aan de haven verrezen. Met betrekking tot de leden zij vermeld, da to.a. ook Ds. Zeeman eertijds lid van de vereniging was en ook „meester" Kluit tot het le dental behoorde. Deze laatste was zelfs van 1886 tot 1900 vice-voor zitter en voorts enige tijd secreta ris. Van de oprichters is niemand meer in leven. Het oudste nog in leven zijnde lid is thans de ruim 90-jarige heer D. Deist ,die van 1910 -1922 commissaris en van 1922 tot 1925 vice-voorzitter was. Het te genwoordige bestuurslid, vice-voor zitter G. J. de Vlieger, werd in 1922 gekozen tot commissaris en in 1930 tot vice-voorzitter. De voor zitter bracht hem dank voor het vele, dat hij voor de vereniging ge daan heeft en vond deze bijeen komst een gepaste gelegenheid om hem een bloemstuk aan te- bieden. Met de hoop uit te spreken, dat „Ceres" nog vele jaren in het be lang van haar leden werkzaam zal mogen zijn, verklaarde de voorzit ter de jubileumvergadering voor geopend. Toen en nu De heer Geluk bracht dank voor de uitnodiging en uitte gelukwen sen namens het kringbestuur van de afd. Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. Hij prees hetgeen gepres teerd was door „Ceres" in de afge lopen 75 jaar. De oprichting hield destijds zeer zeker verband met de crisis die in de landbouw in de tachtiger jaren heerste, waardoor tot bundeling van krachten werd overgegaan. Ook in de jaren 1930 tot 1940 werd het verenigingsleven intensiever, om de moeilijkheden van de toen heersende crisis zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Thans is evenwel een verzwakking te be speuren. Toch moet met het oog op de verhouding tussen de prijzen van de buitenlandse tarwe en die van de Nederlandse oogst, waakzaam heid worden geboden. Ontspanningsprogramma Na dit zakelijke gedeelte leidde de voorzitter het ontspanningspro gramma van deze avond in, het welk bestond uit een cabaret-revue „Carnaval der Dwaasheid", gepre senteerd door' het gezelschap Mar- De groei van de jubilerende Landbouwsociëteit „Ceres" laat zich .het duidelijkst aan- toen met de cijfers der omzet ten, die in de loop der jaren aanmerkelijk opliepen. Zo werd in 1882 aanbesteed 2800 kg. chilisalpeter en 5700 kg. super, .terwijl de rekening 1934/35 een omzet aanwees van 270.000 kg, aan diverse kunstmeststoffen, 8000 kg, veevoeder en 1700 kg. klaverzaad tot een totaal be drag van f 15.500. Het beeld veranderde toen „Ceres" als een der laatste verenigingen zich aansloot bij de C.A.V. op 2 Juni 1937. Van 1880 tot de rantsoenering in de tweede stoffen ook gezamenlijk inge kocht. tin Rijken. De vingervlugheid van de heer Rijken op accordeon en pia no doorstond de toets der critiek. Niet minder vlot waren de goochel toeren van Martin Vinjee, die de aanwezigen meermalen versteld deden staan. Barbara Shout nam enkele liedjes voor haar rekening en Octave van Aerschot was de hoofdfiguur in verscheidene lui mige schetsjes, waaraan behalve de reeds genoemde personen nog me dewerkten Lotte Bartschat en Peter Rodam. De bloemenhulde, die aan het slot werd gebracht aan de me dewerkende dames vertolkte zeer zeker het dankbaar gevoelen van de aanwezigen. Vermeld zij nog, dat behalve en kele vrije consumpties het bestuur van „Ceres" de aanwezigen trac- teerde op palingbrood, de echt Schouwse delicatesse. Burgemeester Roelvink was ze ker de tolk van de aanwezigen, toen hij het bestuur van de jubilerende vereniging dankte voor hetgeen het de leden, ter gelegenheid van deze mijlpaal in de geschiedenis van „Ceres" heeft geboden. Speelgoed voor zieke kinderen Zuidafrikaanse speelgoedfabri kanten zullen ruim duizend stuks speelgoed zenden voor Nederlandse kinderen die zich in ziekenhuizen bevinden. Het speelgoed zal koste loos door een scheepvaartmaat schappij worden vervoerd. De Prins, die een reis door Zuid- Afrika maakt, sprak zijn vreugde over het geschenk uit. Hij zal, waarschijnlijk tijdens een diner te Pretoria, een pop ten geschenke krijgen als symbool van de gift. NIJKERK. Zaterdagochtend is de 2-jarige Elbert Haverlach uit Nij- kerkerveen in een onbewaakt ogen blik naar buiten gelopen, en in de langs de weg lopende beek geval len. Het ongeluk werd vrij spoedig ontdekt, doch toen het kindje uit het water was gehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's o De toekomst van onze sa- O menleving hangt niet af van 6 de volmaaktheid harer organi- o satie, maar van die harer leden O 6 Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Tijdelijk opklaringen Aanvankelijk opklaz'ingen, later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige 'regen; na in de nacht iets kouder, overigens weinig verandering in temperatuur; krach tige tot matige wind tussen West en Zuidwest. 6 Oct. Zon op 6.48, onder 18.08. Maan op 15.28, onder 7 Oct. Zon op 6.49, onder 18.06. Maan op 15.51, onder 0.27. Eerste kwartier: 5 October te 6.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 Oct. 8.58 v.m. 21.48 n.m. 7 Oct. 10.26 v.m. 23.15 n.m. BROUWERSHAVEN 6 Oct. 8.42 v.m. 21.23 n.m. 7 Oct. 10.12 v.m. 22.50 n.m. Doodtij: 7 en 20 October. Springtij: 14 en 27 October.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1