Inventarisatie van kleine landbouw bedrijven in de herverkalingsgehieden Volkeren gaan helpen waar de regeringen blijken te falen KEES IS VERLIEFD! Geen gezin zonder Stad en Provincie SNOEK LIEFDE PORCELEIN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 - No. 17618 VLUCHTELINGEN IN NOOD Nederlandse regering deed het mogelijke Ingezonden mededeling Iedereen neemt Bennies. Want ledereen veet dat se feilloos helpen Grotere opbrengst Zomerpostzegels De opbrengst van de zomerzegels (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie X nen. Van die drie millioen, ruim verpakkingen: klein - groter - drie jaar geleden gevraagd, heeft grootst, om tegemoet te komen aan Waarom eigenlijk wordt er een de Hoge Commissaris tot vandaag ieders persoonlijke voorkeur. Bo- beroep gedaan op het Nederlandse, toe nog geen millioen gekregenvendien is iedere Rennie apart ver- ♦.«i «nHpr v.iik nm de Hetmagonseenvreugdezijn.dat pakt, practisch en hygiënisch zo 8 p een van de weinige regeringen, die maar voor 't bij U steken. En dat vluchtelingen te helpen? Zun de re- wel steun hebben verleend, de Ne- U Rennies gebruikt hoeft niemand geringen niet de aangewezen in- derlandse is. Vorig jaar werd op de te weten, want U neemt ze onop- stanties om het vluchtelingcnpro- begroting van buitenlandse zaken vallend in, zonder water of wat bleem In onderling overleg op te f 760.000 uitgetrokken, welk be- ook, en laat ze smelten op de tong. bleem In onderling ov r g p Mg. van aan Ze zyn nQg smakelljk bovendien. lossen? Om deze vragen te b an - yan Heuven Goedhart ter beschik- woorden moet even een duik in de kjng js gesteld. En men leze de me- geschledenls van de jaren na de morie van toelichting op de begro- tweede wereldoorlog worden ge- ting van buitenlandse zaken, die juist dezer dagen bij de Tweede Ka- an* mer is ingediend, de begroting-1955 Aan het einde van de tweede we- dus: De regering is echter be- _w reldoorlog waren er millioenen reid nog verdere steun te verlenen, die jn Mei en Juni werden verkocht vluchtelingen. Om deze mensen te indien de bijdragen van andere lan- $en 5ate van instellingen voor helpen werd door de Verenigde Na- den ver beneden de verwachting maatschappelijk werk, volksgezond- ties een organisatie gesticht: de In- zouden blijven. Zij zou in dit geval heid en culturele zorg, is groter ge- ternationale Vluchtelingen Organi- alsnog haar bijdrage tot 1 millioen weest dan het vorige jaar. Een be- satie. Deze heeft in de weinige ja- gulden willen opvoeren. Of dit no- drag van f 149.820,55 kan onder een ren van haar bestaan inderdaad dig zal zijn, zal pas blijken in de aantal instellingen worden verdeeld vele duizenden vluchtelingen gehol- loop van 1955. Onder dit voorbe- Dat is 12.7 procent meer dan in pen, hoewel zij met grote moeilijk- houd werd een aanvullend bedrag 1953, toen een bedrag v. f 132.938,58 heden te kampen had. Maar, drie van f 240.000 opgenomen". werd uitgekeerd. en een half jaar geleden liep haarEen kwart van de beschikbare mandaat af, de organisatie werd som (f 37.455,14) wordt op voor- opgeheven. En van de millioenen DordrCCllt heeft 75UUU dracht van de Commissarissen der vluchtelingen waren er nog „maar" Koningin toegewezen aan vereni- enige honderd-duizenden over. Dat illWOnerS gingen en instellingen van provin- was een mooi resultaat. Maar de ciaal en plaatselijk belang. Uit het Internationale Vluchtelingenorga- De drukte rond de 75.000ste inge- restant worden subsidies verleend nisatie beging de fout zich op de zetene van Dordrecht, die Maandag aan verschillende landelijke instel- borst te kloppen en te verklaren in de bevolkingsadministratie werd lingen. „We have solved the problem" geregistreerd, is groot. De burge wij hebben het probleem opgelost, meester van Dordrecht, mr J. A. H. Want dat was niet waar. Er waren J. van der Dussen, heeft een be- nog enkele honderd-duizenden zoek aan de gelukkige ouders ge- vluchtelingen niet geholpen. En zo- bracht. Enige tijd later kwam de lang er nog één vluchteling niet ge- oudste inwoonster van Dordrecht, holpen is mag men niet zeggen dat de 103-jarige Neeltje van Velzen, 2on»f dje Dinsdag met drie Amster- het probleem is opgelost. Hoe dit het borelingske (Marjanne Smits) damse gezinnen uit IJmuiden naar zij de regeringen namen kennis een geschenk aanbieden. Aardig Nieuw GUinea is vertrokken, be- van de mededeling dat het vluch- was de belangstelling die men uit vond zjcb naar alle waarschijnlijk- telingenprobleem was opgelost en Nieuw-Dordrecht (Drenthe) onder- heid Woensdag voor de Franse kust wendden hun aandacht af. Voor het vond. Een deputatie uit deze ge- d buurt van kaap Gris Nez. - mnarito hnctoanHo mt 70c in lrlr>- f Kleine grondgebruikers worden opgeroepen De „Noorderzon" schiet al op De Nederlandse kotter „Noorder- De „Noorderzon" is een zeventig restantje werd één man aangewe- meente, bestaande uit zes in kle- UWIW 1S zen: onze landgenoot mr. G. J. van derdracht gestoken dames, kwam oudg Qostzeekotter die door Heuven Goedhart, die als Hoge enorme „krentenwegge aan- Commissaris der Verenigde Naties bieden, benevens de daarbij beho- voor de Vluchtelingen de resten van rende koffie, klontjes, beschuit, het vraagstuk zou liquideren. Maar v°rk en lepel. Het brood is geld daarvoor kreeg hij niet. *-75 meter lang. Vreemd argument Want: de Engelsen ontdekten dat Volgens Harrison Salisbury, voormalig correspondent van de „New York Times" in Moskou, de genoemde drie Amsterdammers is opgeknapt. Zij zijn van plan in Nieuw Guinea op krokodillen te gaan jagen en de huiden in Neder land te verkopen. De opvarenden waren van zins via Engeland, Ma deira, het Kanaal van Suez en In dia naar het Zuidelijk halfrond te „de verantwoordelijkheid voor de £ouwt "de"Sowjet-Unië" een "grote 6aan- vluchtelingen is thans overgedra- at0omfabriek, waarschijnlijk voor gen aan de regeringen van delan- vervaardigjng van waterstofbom- Adenauer en Mendès-France den waarin zy verblijven oe d men in het afgelegen gebied bij de schijnen te Londen elkaar gevon- Engelsen aan die wijsheid zijn ge- rjvier de Angara in Siberië. Voorts den te hebben. Was de verhouding, komen is mr. van Heuven Goedhart verkiaarde hij, dat onlangs als uit- eerst enigszins koel, thans gaan zij vooralsnog een raadsel. Want er is hreiding van de Moskouse onder- op zeer hartelijke wijze met elkaar nergens enig document te vinden grondse een grote, veilige schuil- om. Donderdag begroetten zij el- waarin deze overdracht is yastge- kejder was gebouwd, die zich op kaar lachend en klopten elkaar op legd Maar het was een mooi argu- te di te bevindt. de sch0uder. ment om steun te weigeren, en het Engelse standpunt heeft dan ook bij andere leden van de Verenigde Naties helaas gehoor gevonden. De Hoge Commissaris heeft niettemin geldelijke steun aan de regeringen gevraagd. Hij vroeg een bedrag van drie milloen dollar om hulp te kun nen geven aan die categorie van vluchtelingen, die wegens ziekte, ouderdom, invaliditeit en dergelij ke nooit meer iets kunnen begin- WIJ OUDERS voor Formosa? Toen het hele gezin aan tafel zat, Kees wist, dat als hij nu maar zei de 12-jarige Anneke het ineens gedwee „ja vader" zei, hij kon hardop: „Kees is verliefd. Hij loopt gaan, maar een zo diepe veront- met een meisje!" Tot zijn onuit- waardiging ziedde in hem om dat sprekelijke ergernis werd Kees woord „scharrelpartijtjes", dat hij NetltraliserinéSDlannen pioenrood. voor het eerst van zijn leven zijn ncuiiaiiaci uigapiaisucii f zq misselJjkMj snauwde vader durfde weerstaan. Hetmooie, hij. tere, bijna heilige dat er plots in „Ik heb het zelf gezien, lekker!", zijn leven was opengebloeid, werd Robert Allen, de Washingtonse hield Anneke aan. hier verlaagd en bezoedeld. Zijn correspondent van de „New York De anderen bemoeiden zich er vader sprak er over alsof het iets Post" schrijft,, dat de regering- mee en weldra was Kees het mik- slechts en oidinairs was. Eisenhower een neutralisering" punt van aller plagerijen. Het liefst Kees haalde diep adem en toen van Formosa overweegt. Volgens had hij vork en mes neergegooid hoorde hij een vreemde kalme stem deze politiek zou aan de nationa- en was woedend naar boven gelo- die hij nauwelijks als zijn eigen listen de mogelijkheid ontnomen pen, maar hij begreep dat hij het stem herkende, rustig vragen: „Dus worden om het Chinese vasteland daarmee nog erger zou maken Va- ik mag niet eens met een meisje aan te vallen. Daartegenover zou der had hem al zo onderzoekend uit mijn klas na vieren oplopen en Amerika Formosa de garantie ge- aangekeken. Straks zei hij er nog van gedachten wisselen over de li- ven, dat het tegen een aanval van wat van- communistisch China beveiligd zou Kees was een .lanSe> stllle' ,n In de loop van de komende we ken zullen de kleine grondgebrui kers in de herverkavelingsgebieden een verzoek ontvangen om op een te houden zitdag inlichtingen over hun bedrijf t® komen geven. Deze inlichtingen houden verband met de plannen voor de sanering. Het begrip sanering is al aardig inge burgerd in Zeeland, doch misschien is het wenselijk er nog eens een toelichting op te geven. Vooropgesteld moet dan worden dat het begrip sanering als zodanig in de Herverkavelingswet niet voor komt. De wet spreekt van het ves tigen van levensvatbare bedrijven. Dit is dus een begrip wat zeer ruim opgevat kan worden. Om nu een overzicht te krijgen van de om standigheden waarin de kleine be drijven verkeren is een inventari satie opgezet. De te kleine bedrijven kunnen nl. door middel van de herverka veling meer grond toegedeeld krij gen dan zij inbrengen. Die meer dere grond wordt verkregen, door dat andere gebruikers in de gele-' genheid gesteld worden (ook dat is in de wet opgenomen) elders een bedrijf te pachten. Daarbij doen zij dan afstand van hun grond in de herverkavelingsgebieden ten be hoeve van de sanering. Het is dui delijk dat het moeilijker wordt om levensvatbare bedrijven te stichten indien er niet voldoende grond „in geleverd" wordt. De sanering is dus een lastige opgave. Om de herver kaveling tot een goed einde te brengen moet echter ook de sane ring slagen. De herverkavelings commissie zal dus naast het over zicht van de beschikbaar komende grond ook een overzicht van de te saneren bedrijven moeten hebben. De inventarisatie is bedoeld om dat overzicht te verschaffen. Hieruit blijkt meteen dat het nu nog niet mogelijk is te zeggen wie er uiteindelijk gesaneerd zullen worden. Het feit dat men voor het geven van inlichtingen wordt opge roepen, wil dus nog niet zeggen dat het bedrijf nu ook werkelyk vergroot zal worden. De redenen waarom men eventueel in aanmer king zal kunnen komen, worden slechts opgeschreven. Wanneer er grond te verdelen valt, zal op deze gegevens kunnen worden teruggegrepen. Men zal kunnen inzien dat het verstrekken van juiste inlichtingen van groot belang is. Om een beeld te geven van hetgeen op de zitdag gevraagd wordt, willen wij hier reeds enige toelichting geven. Verschillende problemen Van belang zijn allereerst de grootte van het bedrijf en de vorm van grondgebruik (eigendom of pacht). Verder is het noodzakelijk te weten wie er op een bedrijf wer ken. Er zal dus gevraagd worden naar de leden van het gezin, hun aandeel in de werkzaamheden, leef tijd, burgerlijke staat en beroep of nevenberoep. Een gewichtige vraag is voorts wie het bedrijf te zijner tijd van het huidige bedrijfshoofd zal over nemen. De sanering geldt niet al leen voor nu, maar, naar wij hopen, voor een verre toekomst. De man wordt opgeroepen op de zitdag. Maar wij beseffen dat de vergroting van het bedrijf of de verhuizing naar een nieuw te stich ten bedrijf een zaak is van man en vrouw samen. Men zal dus goed doen over deze sanering en wat daar aan vast zit ook het oordeel van de vrouw te vermelden. Op de zitdag zult U hierover inlichtingen kunnen geven. Aan de sanering zit nl. nog een kant vast die tot nu toe buiten be schouwing bleef: de financiële kant. De vergroting van het bedrijf wordt verrekend met de herverkavelings rente; doch een vergroot bedrijf vraagt ook meerdere investeringen. Meer zaaigoed, meer kunstmest, meer gereedschap en werktuigen, maar ook meer opbrengst! De sa nering zal ook wel eens met zich mee kunnen brengen dat meer vee moet worden gehouden of minder boomgaard dan men gewend was. In veel gevallen is die door de ramp veranderd of zal door de herverka veling verbeterd worden. Ook dat vraagt extra geldelijke voorzienin gen. Het Borgstellingsfonds voor de Landbouw zal hier in veel gevallen kunnen bijspringen. Denkt hierover ook eens na. Op de zitdag willen wy het oordeel hierover graag ver nemen. Het is niet de bedoeling dat op de zitdag uitvoerig over de sane ring van elk bedrijf afzonderlijk wordt gesproken. Wie méér over zijn eigen geval wil weten, zal het beste doen zich te vervoegen op het spreekuur van het Bureau van Uitvoering. Bedenk dat in verre weg de meeste gevallen nog hele maal geen uitsluitsel kan worden gegeven. Dedefinitive sanering hee heeft pas over twee a drie jaar plaats. Ingezonden mededeling dte huidgenezende PUROL BRUINISSE S.S. „Krammer" tegen ducdalf Donderdag kwam het s.s. „Kram mer" op de lijn Zijpe-Anna Jacoba- polder in aanvaring met een duc dalf bij de fuik, met het gevolg dat een paal werd beschadigd. Op de pont sloegen passagiers tegen het dek, auto's schoven op elkaar en werden beschadigd. Een dienster kreeg* een kom hete soep over haar arm en liep daarbij brandwonden op. De noodzakelijkheid van de verbetering der tramhaven te An na Jacobapolder is wel zeer groot geworden. Geschenken voor kinderen van het Rode Kruis Voor de kinderen van de beide Lagere scholen te Bruinisse was het Donderdag een feestdag. Het gewo ne lesprogramma werd onderbro ken, omdat in het Verenigingsge bouw een film werd vertoond, waarin de werkzaamheden van het Internationale Jeugd Rode Kruis op het witte doek werden vertoond. En voor dat Jeugd Rode Kruis had in het afgelopen jaar ook de Brui- nisser jeugd gewerkt, door het ver zamelen van zilverpapier en ge bruikte postzegels. Maar bij een filmvoorstelling als beloning bleef Ingezonden mededeling KAMGAREN ROKKEN Grote maten in zwart, grijs, en bruin Reclame 14,95 voordeliger by APPELMARKT TELEFOON 424 Voor je eigen bestwil De vader haalde de schouders op. het niet. Aan ieder kind werd daar enboven een tas uitgereikt, bevat tende allerlei zaken, die de jeugd gaarne heeft, zakboekjes, bloknotes, kammen, knikkers, tandpasta, pot loden, kleurkrijt, vlakgom, com plete naaigarnituren, puntenslijpers etc. Dit alles was verzameld op scholen in Amerika en aan het Jeugd Rode Kruis geschonken voor kinderen in de rampgebieden. Zo doende werden ruim 400 kinderen gelukkig gemaakt. De varensgezel J. Hoogerwerf te Bruinisse werd Woensdagavond, toen hij op een bromfiets reed, op de Dorpsweg door de harde wind tegen een daar geparkeerde auto geduwd en kwam daarbij te val len. Daar hij een ogenblik buiten kennis was, verleende dokter Quaak eerste hulp. De opgelopen kwets uren bleken echter slechts van lichte aard. SPORT K.W.B. I-Zierikzee I Zondag a.s. speelt Zierikzee I uit tegen R.W.B. I, wat weer een zware opgave voor de roodzwarten zal zijn. De opstelling luidt als volgt: J. Stoel d.; C. M. van Aken en A. Koster a.; C. van der Maas, F. van der Westen en C. Verwest m.; D. de Boer, A. van der Westen, A. van den Hoek, C. Krello en T. Simmers v. Hoewel de thuisclub sterker ge acht mag worden is een eervol re sultaat voor Zierikzee echter niet uitgesloten te achten. Zierikzee II-Dreischor I Zondagmiddag a.s. spelen de Zie- rikzeereserves thuis tegen Drei- schor I, In de uitwedstrijd wist Zie rikzee met grote moeite een gelijk spel te bevechten, doch op eigen terrein mag zij in staat worden ge acht een kleine zege te behalen. Er zal dan echter van het begin tot het einde hard gewerkt moeten worden, daar de bezoekers de punt jes zeker niet cadeau zullen geven. Zierikzee komt uit met: G. Verse- put d.; J. Rossen en C. van der Wes ten a.; A. L. Koster, C. P. van der Werve en A. Klink m.; E. van de Sande, A. Verton, C. Rijnberg, B. de Zeeuw Jr. en A. Hilleman v. Zierikzee III-Dreischor II Het 3e elftal van Zierikzee ont vangt Dreischor II, waarvan in de uitwedstrijd gewonnen werd. Of dit opnieuw het geval zal zijn is nog een groot vraagteken. De thuisclub verschijnt in de volgende opstel ling: W. Kouijzer d.; J. Raap en C. Douw a.; A. Rossen, M. Wesdorp en A. Peute m.; A. Schouls, J. Maijs, H. van der Wolf, J. C. de Bilde en G. Koster v. MEVO I-Arnemuiden I Heden (Zaterdag)middag ontvangt het eerste elftal van MEVO de kampioenen van het vorige jaar, Arnemuiden I. De thuisclub ver schijnt in de volgende opstelling: L. Kloet d.; J. Sies en G. Huurling (aanv.), a.; A. de Bokx, J. van Gent en C. van 't Veer m.; C. Baart, B. N. Barrevoets, A. Grootenboer, A. de Looze en H. Berrevoets v. Hier mag een spannende wed strijd worden verwacht, daar MEVO nog steeds zonder winstpunten is en Arnemuiden door de onver wachtse nederlaag van vprige week ook wel alles op alles zal zetten om de volle buit binnen te halen. Arnemuiden II-MEVO II De MEVO-reserves trekken naar Arnemuiden om daar het tweede elftal van Arnemuiden te gaan be kampen. Zij komen uit met: C. H. Zwijnenburg d.; J. Felius en W. v. d. Ende a.; H. v. d. Houten, M. Haeck en A. Heijboer m.; J. de Oude, P. M. v. d. Velde, P. Guinée (aanv.); J. de Jong en K. de Oude v. Hier zal de thuisclub wel de sterkste zijn, maar als de MEVO- ploeg van het begin tot het einde snel en enthousiast speelt, behoeft het verschil niet groot te zijn. worden. In feite zou dit neerkomen zichzelf gekeerde jongen. Op school op een terugkeer naar de politiek 5ad ,maar iIS" ■"»*-= - -e van president Truman en diens mi- £e nisjes keek hy nooit aan. Die Hlj zag dat hij een beetje te ras nister van Buitenlandse Zaken, £,eatandaï1 "letT v00.*" was geweest met zijn oordeel. „Van AchPson had de blonde Loesje het hem aan- het één komt het anderIIj ora^elde gedaan. Voor het eerst in zyn zes- hjj Ik zeg bet yoor eigen best_ wiL Ik waarschuw alleen maar loos, hevig verliefd. Zijn wereld pj-jne pa nu maar aan ip wprk" was ondersteboven en hij liep met Zond4r een w00rd verliet Kees het hoofd in de wolken. Alles was df J™ Kees vermooid, verinngd en verdiept en da j a 5 -1 hij zou iedereen wel aan het hart f°e'1 hdrf„^'\haci f wonnen maar willen drukken. £em, eee1 g"Tl Va" Het moest toch wel fijn zijn als '""ff- verkeerd beoor- je met je moeder over zoiets kon grepen te worden, druk- In de centrale Pyreneeen, ,n het maar mammie zou hem uit_ te hem zwaar Het was zijn eerste Juragebergte en in de Vogezen is lachen, dat wist hij zeker. Voor aanraking met de emotionele kant sneeuw gevallen en ook uit Noord- haar waren de vijf kinderen nog hf.L.'T.f'L e? en 'I QtPPdc? hpt prut" PT1 Hat hii met hunkerde er naar hier met iemand Italië wordt sneeuwval gemeld. Op steeas „net grut en aai nij met kunnen praten Hii voelde zijn haast zeventien jaar niet lan- "u»«en praten, nij voeiae he, neer ger Mn kind dat zag zij niel zich hopeloos alleen. Het sneeuwt alweer in de verschillende delen van Europa Vee moet eerder uit de bergweiden sommige plaatsen vroor het daar in de nacht van Woensdag op Donder dag bijna zeven graden. Autorijders hebben de waarschuwing gekregen, dat zij kettingen nodig hebben voor Breekbare waar Geen gekheid hoor! Na tafel wenkte vader hem dat Hoeveel jongeren zijn er niet als hij in d§ studeerkamer moest ko- K®es- Trots, gevoelig en snakkend men. Het hart van Kees sloeg bij- naa,r be«tie begrip. Zo'n eerste rle hoge Zwitserse passen naar het kans een kiop over. Daar had je verliefdheid kan doorslaggevend Zuiden. het gegooi in de glazen! Zou je zien. z9n voor een heel verder mensen- Die lamme Anneke ook met haar l®ven. Daar is in zo'n eerste jeugd- In Midden Zweden zijn verschei- stomme gewauwel. Als vader zo liefde zoveel moois en teers, zoveel dene dorpen door zware sneeuwval keek, nou dan wist hij het al lang. aanbiddelijks en ontroerends, dat geïsoleerd. Door een sneeuwstorm jeeminejoosje, daar begon het al.... later nooit meer terug komt. werden bomen ontworteld en tele- tiZeg jongmens", begon vader, Gelukkig het kind met wijze, lief- graafpalen omgerukt. j>wat js dat voor onzin, dat jij met devolle ouders, die hem met tact- Ook de Beierse Alpen hadden meisjes loopt? Ik wou daar aan ta- volle belangstelling en als terloops sneeuw. In het Zwarte Woud, het fej niet verder op doorgaan, maar.... gegeven raad door deze prille er- Taunusgebergte en het Sauerland daar moet ik niks van hebben, be- varing hen loodsen, zodat de her- is de eerste sneeuw gevallen. In grepen? Daar wacht je nog maar innering aan iets heel moois en West-Oostenrijk woedde 'n sneeuw- een paar jaar mee en dan ben je er innigs bewaard blijft, storm. Het vee moest eerder dan nog vroeg genoeg bij. Jij hebt je Een jongensziel is breekbare in andere jaren van de zomerwei- hersens nodig voor je studie en waar. Aan ons ouders de taak om den gehaald worden. Langs de Oos- verder geen gekheid hoor! Geen ge- barsten en scheuren te helpen voor tenrijks-Duitse grens zijn tempera- loop met meisjes en geen scharrel- komen. turen van 14 graden vorst waar- partijtjes. Ik hoop, dat wij elkaar genomen. goed begrijpen". Amy Groskamp ten Have. FEUILLETON. 43 IS VAN door Gré de Boer Het werd een leuke morgep. Des middags, na het broodeten, zei juf frouw Fransman: „Zo, nu zal ik je je kamertje eens wijzen ja, je krijgt een eigen kamer, helemaal alleen voor jezelf en dan ga je een middagdutje doen, want van avond kómt er visite en dan moet je weer een beetje uitgerust zijn". Gedwee ging het kind met de oudere vrouw mee en Kees knikte voldaan. Die twee zullen best met elkaar overweg kunnen. Dat had hij al bekeken. 's Avonds waren Jannie en Ria beiden op bezoek. Kees had ze ge tweeën uitgenodigd en voor dit ge val had Ria de uitnodiging ook aan genomen. Ze wilde wel eens zien, wat voor kind het was. Van Jannie had ze er tot nu- toe niet veel goeds over gehoord. Maar ja Lenie had een beetje verlegen de dames een hand gegeven. Tegen Jannie had ze tante gezegd. Maar Ria, die haar hartelijk tegemoet was getreden, zei meteen: „Zeg jij ook maar tante, hoor: tante Ria. Dat vind ik veel leuker". „Graag, tante Ria", antwoordde het meisje zacht. Maar meteen was ze weer enthousiast en zei: „Ik heb een mooie taart gekregen, kijk maar. „Welkom thuis" staat er nog op. Dat hebben we bewaard voor vanavond. Ik moet 'm zelf aansnij den, heeft oom Kees gezegd, want ik ben 't feestvarken. Is 't niet, juffrouw?" Dit laatste tot de huis houdster. Deze knikte en nam dadelijk weer de honneurs waar. Ze vroeg: „Drin ken de dames koffie? Ja? Allebei suiker en melk?" Jannie knikte slechts, maar Ria zei: „Graag, juf frouw". Kees presenteerde sigaretten en Lenie, die in het hoekje bij de haard zat, wat voorheen de plaats was van Jannie, keek van de één naar de ander. Toen begon ze te vertellen, van het Gasthuis, van zuster Jo, die altijd moppen vertel de, van zuster Hannie, die gauw ging trouwenEn meteen hield ze verschrikt haar mond en keek van Jannie naar Kees, en van Kees naar Jannie. „U gaat ook gauw trouwen, hè, tante Jannie? Met oom Kees, hè? Komt U dan ook hier wonen?" Jannie lachte wat schor. „Ja, dat zal wel moeten, hè?" antwoordde ze enigszins sarcastisch. Kees wil de wat zeggen, maar juffrouw Fransman kwam binnen met de koffie en Lenie moest opnieuw haar kunst vertonen in het snijden van de taart. Een taak, waarvan ze zich overigens voortreffelijk kweet. Het waren voornamelijk Ria en Lenie, die die avond het woord voerden. Jannie zat een beetje ver veeld te kijken en rookte de ene sigaret na de ander. Een enkele maal voegde de huishoudster zich in het gesprek en Ria; die haar en kele malen van terzijde had aan- gekeken, moest toegeven, dat het een keurige vrouw was. Kees had een goeie keuze gedaan. Om half tien ging Lenie naar bed. De huishoudster bracht haar weg, nadat ze de meisjes een hand en oom Kees en kus op zijn wang had gegeven. Zacht zei ze, terwijl haar handje nog in de zijne lag: „Dank je wel, oom Kees, voor alles Kees haalde zijn huisbartje voor de dag en nadat de huishoudster ook was weergekeerd, zaten ze nog gezellig een uurtje te drinken en te praten. Kees vertelde van zijn plannen met Lenie. „Ze heeft een goed stel hersens en ik zal haar Ia- ten leren, wat ze zelf wil. Voorlo pig gaat ze in September naar de H.B.S. Tot zolang heeft ze vacan- tie en moet ze eerst weer een beetje leren lopen". Om kwart voor elf stond Ria op. „Ik smeer 'm", zei ze, „want ik heb morgen vroege dienst. Half zes achter het loket". Jannie stond eveneens op. „Ik ga gelijk mee", zei ze, „want ik heb een beetje hoofdpijn". Het afscheid tussen Kees en Jan nie was die avond een beetje koel. Maar Kees had er niet zoveel erg in. Ze zou wel bijdraaien, was zijn oordeel. Doch de huishoudster, die die avond gemerkt had, dat Jannie de verloofde was van Kees, dacht er het hare van. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5