Engeland doet vérstrekkend voorstel op de conferentie van Londen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duizenden bejubelden Prins Bernhard bij aankomst in Durban Vehikel botste tegen vrijheidsmonument en een huis Zeshonderd leerlingen kregen een schooltas aangeboden Regeling kwestie Triest VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 No. 17617 - 11 le Jaargang ZIERIKZEEStMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling 13,50. per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm) 11,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 17y -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N-V. Drukkerij voorh. Lakenman 8> Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Britse troepen tot 1998 op het vasteland Engeland heeft by monde van minister Eden op de Londcnse confe rentie een loyaal en vérstrekkend voorstel gedaan, dat dc kansen op een succesvolle afloop van de conferentie aanmerkelijk heeft doen stijgen. Voorgesteld werd nl. dat de Britse troepen tot 1998 - het jaar dat het verdrag van Brussel afloopt - op het vasteland zullen blijven. De troepen zullen niet kunnen worden teruggetrokken dan na overleg en overeenstemming met de andere verdragspartners. Eden zei, dat Engeland deze divi sies op volle sterkte zou houden. Hij maakte één voorbehoud - dat het Engeland mogelijk zou moeten blijven in het geval van „uiterste noodzaak" in andere delen van de wereld, «lige troepen terug te trek ken, aldus de bronnen. De andere acht ministers, die al len na Eden het woord voerden, wensten hem geluk en betu'gden hun grote instemming met zijn V<pnder het E.V.G.-verdraghad Engeland beloofd slechts een Binse divisie en een tactische luchtmacht bij het Europese leger in te delen. Volgens het nieuwe voorstel van Eden zullen de Britse stnjdki ach ten onder het opperbevel van de N.A.V.O. blijven, zoals ZIJ n" r' zijn, tot het verdrag over twintig ^Engeland'heett op het ogenblik drie pantserdivisies, uitgerust met Centurion-tanks, een divisie mfan-- terie en een tactische luchtmacht m Noordwest-Duitsland. de meerderheid van de Brusselse verdragslanden, die hun beslissing zouden moeten nemen met inacht neming van het gezichtspunt van de geallieerde opperbevelhebber. Alleen in het geval van een acute noodtoestand overzee zou Engeland zich wellicht gedwongen zien van deze procedure af te wijken. Nog een voorwaarde Eden verklaarde, dat het Britse voorstel afhankelijk was van het slagen van de huidige conferentie. Indien de conferentie mislukte, zou Engeland zich niet gebonden voelen aan zijn voorstel aan de conferen tie. Indien het handhaven van de Britse troepen op het vasteland op een gegeven ogenblik te veel zou vergen van de Britse financiën, zou Engeland de N.A.V.O.-raad vragen de financiële voorwaarden te her zien, volgens welke de formaties werden gehandhaafd. De troepen zouden niet worden teruggetrokken tegen de wens van Meer parate divisies in Amerika De Amerikaanse legerleiding be richt, dat in de komende twee jaar het aantal parate divisies van 19 tot 24 zal worden vergroot. De vijf nieuwe divisies zullen worden ge vormd uit bestaande opleidingsdi visies, die wat indeling en bewape ning betreft, op oorlogspeil zullen worden gebracht. Wat het aantal militairen betreft zullen de nieuwe divisies echter niet volledig op oor logssterkte zijn. Het plan houdt niet een verhoging van de getalsterkte van het leger in. Eén familie... ver schillende opvattingen John Roosevelt, de jongste zoon van wijlen president Roosevelt, is benoemd tot vice-voorzitter van het „Nationale comité van burgers voor Eisenhower", dat zal ijveren voor de verkiezing van een republikeins Congres. Twee broers van John hebben zich dit jaar candidaat gesteld voor de democratische partij. James is candidaat voor een zetel voor Cali- fornië in het Huis van Afgevaardig den, terwijl Franklin D. Roosevelt Jr. zich verkiesbaar heeft gesteld voor de post van procureur-gene raal van de staat New York. John Roosevelt verklaarde na zijn benoeming, dat hij geen propaganda voor de republikeinse partij zal ma ken in de twee staten, waar zijn broers zich candidaat hebben ge steld. Londense havenstaking houdt aan De leiders van de 8.000 stakende werfarbeiders te Londen hebben Woensdag verklaard, dat zij alles in het werk stellen om het arbeids geschil tot een internationale zaak te maken. Zij zeiden de steun te hebben verkregen van de onder communis tische leiding staande Wereldbond van Vakverenigingen en om steun te hebben verzocht bij het anti communistische Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen. Het doel van de stakers is, dat ieder schip, dat voor herstellingen van Londen naar een andere haven gaat, op de „zwarte lijst" wordt ge zet. De „Brandaris" bracht acht geredde Denen aan land Schoener verging op Noordergonden Donderdagmorgen om kwart voor acht is de reddingboot „Brandaris" op Terschelling gearriveerd met de acht bemanningsleden aan boord van de Deense schoener „Hans Egede". De schoener was op weg van Jacobstad in Finland naar L'Orient in Frankrijk, toen hy op de Noordcrgronden in nood kwam te verkeren. Kapitein Toxopeus van de „Bran daris" vertelde op Terschelling, dat de redding zeer werd bemoeilijkt door de hoge zee. Bovendien had het schip 25 graden slagzij, zodat de „Brandaris" niet aan de lijkant kon komen om de schipbreukelin gen aan boord te nemen. Zij moés ten allen via het achterschip van boord worden gehaald. Het kustvaartuig „Leemans" was er in de loop van de nacht in ge slaagd drie man aan boord van het wrak te krijgen en een sleeptros te bevestigen, die 's morgens echter weer is gebroken. De bemanning van het veronge lukte schip, waarvan de kapitein is de 29-jarige Wallentin Preben Jagd, is ondergebracht in hotel „Nap" op Terschelling, waar zij op nadere or ders van de rederij wacht. Korte berichten uit het Binnenland OVERVEEN. Woensdag heeft mevr. den Ouden, weduwe van de in 1951 in Korea gesneuvelde over ste den Ouden, een straatnaam bordje onthuld van een nieuwe laan in de gemeente Bloemendaal, genoemd naar de gesneuvelde overste. SCHIPHOL. Woensdamiddag zijn de 31 Amerikaanse paratroopers van de 101ste Airborne division, die thans 10 jaar en 12 dagen ge leden hangende aan hun parachu tes op de door de Duitse troepen bezette Nederlandse bodem terecht kwamen en die ter viering van de tiende verjaardag der bevrijding van Eindhoven 12 dagen geleden op meer comfortabele wijze per K.L.M.-vliegtuig naar het voorma lige gevechtsterrein waren terug gekeerd, van Schiphol naar New York vertrokken. AMSTERDAM. Na hun omzwer vingen door talrijke landen over de gehele wereld voor het maken van opnamen voor de film „Meet the People", die wordt vervaardigd (door Carillon Films) in opdracht van de K.L.M., zijn de cineasten Gerard J. Raucamp en Ted de Wit dezer dagen aan de Nederlands- Duitse grens te Elten neergestre ken, om met het „schieten" van de laatste scènes hun opdracht te vol tooien. Deze in kleurejft vervaardig de film is speciaal voor het buiten land bestemd ter propaganda van het luchtvervoer. 's-GRAVENHAGE. Voor de krijgs raad te velde West is weer een aan tal principiële dienstweigeraars ver schenen. Onder hen bevonden 2ich enige getuigen van Jehova. De be klaagden hadden in bijna alle ge vallen geweigerd de militaire uni form aan te trekken, waarvoor zij zich nu moesten verantwoorden. Bijna allen hadden zich eerst ge wend tot de commissie voor de dienstweigeringswet, die hun ver zoeken om vrijgesteld te worden van militaire dienst had afgewezen. DELFT. „Het vergeten deel van Europa" is de naam van het door "de Nederlandse Studentenvereni ging voor Wereldrechtsorde en de Nederlandse Jongeren-Raad der Europese Beweging op 5 en 6 No vember a.s. in het conferentie-oord „Woudschoten" te Zeist, te houden congres. Dit congres zal de moge lijkheden van hulpverlening aan de minder-ontwikkelde delen van Zuid Europa beschouwen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ooooo^ooooooocoooooooo O Wij gaan in de richting van O een beschaving waarin niets, o dat de een overkomt, zonder gevolgen blijft voor de ander. Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Af en toe regen Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen; matige, tijdelijk vrij krachtige, Westelijke wind; na in de nacht en ochtend minder koud, in de namiddag dezelfde tem peraturen als Donderdag of iets hogere. 2 Oct. Zon op 6.41, onder 18.17. Maan op 12.45, onder 20.14. Eerste kwartier: 5 October te 6.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 Oct.' 6.06 v.m. 18.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 Oct. 5.33 v.m. 17.50 n.m. Doodtij: 7 en 20 October. Springtij: 14 en 27 October. Prijzen schoenrepara* Een opname van Z.K.Hl Prins Bernhard (rechte), die hier in gezelschap tiCS omhoog van dc heer E. M. Stewart op een diepte van ongeveer 1600 meter een tocht maakt door de goudmijn van de „West Rand Consolidated Gold- 0Igsr?sMe£hreft dl Federate van mine". Schoenmakerspatroonsbonden be sloten ,naar zij mededeelt, om aan de werknemers in het maatschoen makers- en schoenherstellersbe- drijf 6 pet. loonsverhoging uit te betalen op de rechtens geldende lonen, zulks in overeenstemming met de afgekondigde facultatieve vergunning tot verhoging van de lonen. Dit besluit is voor de Federatie mede aanleiding geweest het prijs beleid in de schoenmakerij te her zien. Geconstateerd werd, zo deelt Prins Bernhard is Woensdag na in het verleden, een provincie van de Federatie verder mede, dat met een vlucht v£ü twee uur uit Pre- rust en welvaart is geworden. Hij de loons- en huurverhoging per Z een viucnt van twee uur uit rre Durbgn geluk m<jt zijn hon_ Januari i954 geen gelijke tred ge- derdjarig bestaan en de bereikte houden was ten aanzien van de resultaten. Vele Nederlanders had- prijzen. De nieuwe loonsverhoging, den zich in Durban gevestigd en plus de factor van het optrekken deel gehad aan de enorme ontwik- van de Ionen van de C.A.O. en het keling van de laatste jaren. „Ik uitbetalen van vacantietoeslag, hoop, dat zij in staat zullen zijn maakt het noodzakelijk ,na afwe- hun activiteit in handel, scheep- ging van alle in het geding zijnde vaart en industrie te vergroten en aspecten, de prijzen van schoenre- in belangrijke mate deel te nemen paraties en van maatschoenwerk aan de verdere ontwikkeling van met 10 pet. te verhogen, op basis Natal als deel van een land, dat «van de geldende prijzen per 1 Jan. thans in opbouw is", aldus de Prins, 1954. EEN ENTHOUSIASTE ONTVANGST Ook honderden emigranten aanwezig toria te Durban aangekomen. De Prins werd op het militaire vlieg veld Reunion begroet door de gou verneur van Natal, Douglas Shep- stone, burgemeester Percy Osborn en de militaire bevelhebber van Natal, brigade-generaal William Hingeston. Onderweg had de Prins, die zelf zpn „Dakota" bestuurde, een prach tig gezicht op het dal van de dui zend heuvels tussen Pietermaritz BELGISCHE BUS SLIPT OP DE CAUBERG Vijftien mensen werden gedood burg en Durban. Het eerste deel HET RODE KRUIS DEED HET WEER MAAR van de vlucht had de Prins boven f aai Waardevol „help-initiatief" op Technische school Woensdagmiddag omstreeks 3 uur 15 heeft zich te Valkenburg een zeer ernstig ongeluk voorgedaan. Een autobus uit Grace-Berleur, een voorstad van Luik, slipte op de Cauberg en gleed uit een ry van zeven autobussen naar beneden. Met grote snelheid botste de bus tegen het mergelstenen vrijheids monument 1830 op het Grendel plein, om daarna tegen een huis aan dit plein tot stilstand te komen. Bij de botsing tegen het monument werden vele van de inzittenden uit de bus geslingerd. Twaalf hunner werden gedood. Een gids van de Valkenburgse gemeentegrot, Ar- mand Vijgen, die door de geslipte bus was aangereden, werd zwaar gewond. Zeventien andere inzittenden van de bus zijn meer of minder zwaar gewond naar het ziekenhuis in Heerlen overgebracht. Drie van hen zijn aldaar overleden, zodat het aantal doden gestegen is tot 15. De stoffelijke overschotten zijn naar de garage van de gemeente lijke brandweer overgebracht. In de zeven bussen, waarvan de De R.A.F. heeft kort geleden een schatting bekend gemaakt van de sterkte der Russische luchtmacht Daarin houdt men er rekening mee, dat de Sowjet-Unie kan beschikken over ongeveer 28.000 jagers en bom menwerpers, dat is meer dan opge bracht kan worden door de Euro pese N.A.V.O.-landen. De Russen hebben voorts waarschijnlijk een numerieke meerderheid van 8.000 straaljagers. Het aantal Mig's wordt geschat op minstens 12.000. In Europa zijn thans 110 Ame rikaanse scholen, waar 60.000 kin deren van Amerikanen gratis on derwijs ontvangen. verongelukte er een was, maakten gepensionneerde mijnwerkers uit Grace-Berleur en hun familieleden - tweehonderd personen in totaal - een uitstapje. In gezaghebbende kringen te Washington verwacht men, dat zeer spoedig een definitieve regeling voor de toekomst van Triest zal worden getekend, vermoedelijk te Londen. Lijk van Ted May aangespoeld Ter hoogte van kilometerpaal 47 is te Castricum aan Zee het lichaam aangespoeld van een onbekend manspersoon. Het betreft hier ver moedelijk het stoffelijk overschot van de Britse Kanaalzwemmer Ted May, vader van negen kinderen, die in de nacht van 7 op 8 September bij Kaap Griz Nez aan de Franse kust zonder toestemming van de Franse autoriteiten te water ging om te trachten zonder volgboot Het Kanaal over te steken en nadien spoorloos was. Om de pols was een kompas bevestigd. Hij droeg alleen een zwart zwembroekje met rode biezen. 'Het aantal dodelijke slachtof fers bij het treinongeluk bij Hyde rabad is Woensdag tot 126 gestegen Er worden, volgens de laatste be richten, nog 37 passagiers vermist. De trein met 325 passagiers stortte Dinsdag in de gezwollen rivier de Vasanti. de wolken afgelegd. Toen de „Da kota" op Reunion landde scheen de zon. De vorstelijke bezoeker werd door ongeveer 30.000 mensen van alle rassen, die zich langs, de 18 km lange weg van het vliegveld naar de stad hadden opgesteld, luide toe gejuicht. De Prins was vergezeld Het was in de met kinderen over- Hiervoor echter is geld nodig, dat laden Concertzaal Woensdagmiddag middels jeugdacties bijeen gebracht ,uu ..-o dient te worden. Spr. ried de leer- van de Nederlandse ambassadeur, weer 'iet Rode Kruis, dat zich van nngen in overleg met de leraren te de heer J. van den Berg. een gulle en helpende kant liet zien. komen tot een initiatief, dat flink Na een kort bezoek aan zijn hotel Am niet mMer m leerlingen zoden aan de dijk zet. Daardoor begaf de Prins zich naar het stad- kunnen de invalide en daardoor huis. Aldaar bevonden zich hon- van Zierikzeese scholen werden op steeds aan huis gebonden kinderen, derden Nederlandse emigranten, die die dag nl. schooltassen uitgereikt, een vacantieweek doorbrengen in de Prins begroetten met het zingen van het „Wilhelmus". Op een ter ere van de Prins door gouverneur Shepstone gegeven noenmaal, zeide Prins Bernhard, dat hij meer dan voldaan was te Zeist. Twee films Vuil water drinkwater een geschenk van het Rode Kruis voor de jeugd in het rampgebied. Dit was de tweede maal dat het Hierna werd een tweetal Rode R.K. met een zending tassen naar Kruis-films gedraaid, die een dui- u' -RT 1 1 *i- delijk inzicht gaven in het Rode zien hoe Natal, na zovele conflicten Zierikzee kwam ,ter verdeling on- Kruis-werk. De film Geeft hun het 7 der de schooljeugd. licht terug", toont het zegenrijke werk van de hoornvliestransplan- De voorzitter, van de plaatse- tatie, waardoor in gevallen van lijke afdeling van het Rode Kruis, hoornvliesvertroebeling een blinde Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, het gezicht kan worden teruggege- richtte zich bij het begin van de Ven. De film „Pakt Aan", toonde „uitdelingsbijeenkomst" met een allerlei Rode Kruis-activiteiten, als speciaal woord tot de jeugd, daarbij E.H.B.O., Bloedtransfusiedienst en herinnerend aan de velerlei hulp, het belangrijke Welfarewerk, dat die het Rode Kruis na de ramp ver- voor de genezing van patiënten leende. Spr. deed een beroep op de zeer belangrijk is. Na afloop van jeugd zich ten volle in te zetten de film vertelde de directeur van voor het Rode Kruis, als hun hulp de Technische school, d<9 heer W. bv. binnen het raam van een jeugd- Hack, over een initiatief op zijn actie zou worden gevraagd. Enkele school genomen ,hulp te verlenen jongedames boden daarop Jhr. aan de slachtoffers van de aardbe- Schuurbeque Boeije een tweetal vingen in Algerije. De jeugd gaat poppen aan in Schouwse dracht. In hiervoor „offeren", in de ware zin naam van de jeugd gaf de voor- des woords, want het is niet de be zitter daarop de poppen aan de heer doeling dat „pa om een guldentje Spijker, vertegenwoordiger van het wordt gevraagd", aldus spr., maar Jeugd Rode Kruis. De poppen zul- dat de kinderen zelf iets sparen en len op tentoonstellingen te zien zijn dit ter beschikking stellen. De heer - in India en Amerika. In aansluiting Hack gaf het initiatie? als voor op de woorden van Jhr. Schuur- beeld door aan andere scholen, beque Boeije deed ook zijnerzijds Daarna volgde de uitreiking van de de heer Spijker een beroep op de schooltassen. Verheugd verlieten jeugd zich te laten inschakelen bij honderden leerlingen een tas rij- acties, die er op gericht zijn andere ker daarop dé Concertzaal. kinderen te helpen. Hierbij behoeft niet louter te worden gedacht aan hulpacties voor het buitenland, West-Duitse ambtenaren te In Krefeld in het Rijnland drinkt de bevolking vanaf gis teren ondanks alle klachten over de toenemende vervuiling van de rivier, Rijnwater. Bij de nieuwe Rijnbrug van Ver dingen is een zuiveringsinstal latie in werking gesteld, waar-- in het Rijnwater voor mense lijke consumptie bruikbaar ge maakt wordt; de inrichting wordt aangemerkt als de mo dernste van deze aard op het continent. In Nederland zijn acht tele foontoestellen per honderd inwo ners. Daarmede staat ons land on deraan op het lijstje, waaróp be halve Amerika, Canada, Nieuw- Zeeland en Australië, acht West- Europese landen staan. Sedert Jan. 1928 is het telefoonverkeer in al want ook in Nederland leven nog Washington hebben te Washington deze werelddelen en landen sterk talrijke kinderen, die hulp drin- verklaard te verwachten dat toegenomen, doch ook in Nederland gend nodig hebben. Voor hen is het Bondskanselier Adenauer ongeveer het minst. Sedert 1928 werden in prettig, dat er een mogelijkheid be- op 28 October in de Verenigde Sta- Nederland per honderd inwoners staat enige tijd door te brengen in ten zal aankomen voor een bezoek 4.9 toestellen bijgeplaatst. het Henri Dunanthuis te Zeist, van vier dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1