De Zeeuwse visserijbelangen mogen niet in de lucht blijven zweven Voorburg schonk een verlichte wijzerplaat aan het stadhuis De heer j. Jimkes te Bergen op Zoom wordt vaste dirigent ErOTBS&Sl Herbouwd electro-technisch installatiebedrijf geopend LIEFDE PORCELEIN ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 - No. 17616 Het Deltaplan met open Ooster-Schelde Heeft landbouw geen gebrek aan zoet water? (Slot) Als vanzelf rijst nu de vraag: „Is het Deltaplan onlosmakelijk ver bonden aan een gesloten Ooster- schelde?". Het antwoord luidt ont kennend! Het Deltaplan kan zeer wel doorgaan met openhouding van de Oosterschelde. Desnoods zou daarin een dam gelegd kunnen worden, die bjj gevaar afgesloten kan worden en die zodanig is in gericht, dat eb en vloed geregeld door kunnen, waardoor de visserij en schelpdierkwekerij behouden blijven. Maar een geheel open Ooster schelde, naast de toch al openblij vende Westerscheldee, is dringend noodzakelijk en moet de eis zijn van ieder rechtgeaard Nederlander. De bezwaren, die de Deltacom missie tegen dijkverhogoing in het algemeen opsomt, bestaan bij de Oosterschelde niet, althans niet in overwegende mate. Immers langs beide oevers is vrijwel geen bebou wing aanwezig (juist wel langs Westerschelde en Waterweg, die door dijken beschermd blijven!!). Wat het gevaar voor oevervallen en dijkvallen betreft, zo is de in tensiteit van deze calamiteiten de laatste jaren aanmerkelijk vermin derd. De mogelijkheid, dat een in de Oosterschelde te leggen afsluit- dam door een val getroffen wordt, bestaat eveneens. De gevolgen zul len dan echter vele malen ernstiger zijn! Hier valt nog op te merken, dat de landbouw op de Zeeuwse eilan den geen gebrek aan zoet water heeft. De opbrengst van de land bouw op Noord- en Zuid-Beveland, gebieden door zout water omspoeld, behoort tot de hoogste en beste van Nederland. Voorts is het de grote vraag of de Oosterschelde ooit zoet te krijgen is, door de zeer vele en zeer diepe geulen en troggen. Nader onderzoek voor het veilig stellen van visserijbelangen Hoopvol is, dat in het advies van de Deltacommissie is gezegd dat de toestand der visserij en schelpdier kwekerij „een punt van nader on derzoek" uitmaakt, terwijl de toe lichting zegt dat „zorgvuldig zal worden nagegaan of bij afdoende verzekering van de veiligheid een mogelijkheid te vinden is". Inderdaad, in geen geval mogen de Zeeuwse visserijbelangen in de lucht blijven zweven. Vóór het Deltaplan, in welke vorm ook, zou worden aangenomen, dient een com missie te worden ingesteld, die te De verkeersveiligheid in 1954 Volgens berekeningen van de K.N.A.C., gebaseerd op voorlopige gegevens van het C.B.S., heeft de verkeersonveiligheid in ons land gedurende het eerste semester 1954, in verhouding tot hetzelfde tijdvak 1953, minder ongunstige resultaten opgeleverd dan de overeenkomstige verhouding 1953/1952. Hierbij merkt de K.N.A.C. op dat de toeneming van de insensiteit van het verkeer in 1954 procentueel 25 procent groter was dan in 1953. Over genoemde tijdvakken daalde het aantal verkeersongelukken re latief met ongeveer Va, de procen tuele verhoging van het aantal do delijke slachtoffers daalde tot lh, van het aantal ernstig gewonden tot en van het aantal lichtge wonden tot de helft. Hoewel naar het oordeel van de K.N.A.C., deze verhoudingen niet onbevredigend zijn, heeft zij het vaste vertrouwen dat wanneer de deelnemers zich, nog meer dan tot dusver, trachten te houden aan de eenvoudige meest elementaire ver keersregels, en vooral in hogere mate rekening houden met ande ren, het aantal vermijdbare onge lukken nog aanmerkelijk zou kun nen worden teruggebracht. onderzoeken heeft hoe de visserij, die jaarlijks vele millioenen ople vert, gered kan worden. Haast is hiermede te betrachten, daar een wetsontwerp tot aanvaarding van het Deltaplan vrijwel klaar schijnt te zijn en binnen enige maanden reeds in de Tweede Kamer zou kunnen komen. De visserij dient vooraf te weten waar zij aan toe is. Als vanzelf zal die commissie dan komen tot het advies: „laat de Oos terschelde open". Geen enkel lands belang eist haar afdamming, inte gendeel. Indien dit facet van het Deltaplan nader bekeken wordt, zullen de nadelen tot de geringst mogelijke proporties kunnen wor den teruggebracht. Mogelijk kan ook de visserij bij de Grevelingen nog gered worden. En mocht onzaligerwijze toch on verhoopt anders worden besloten, een geval waaraan men niet mag denken, dan dienen de gedupeer den in ieder geval volledig en tot de laatste cent schadeloos gesteld te worden. De arbeiders dienen kos teloos omgeschoold en aan goede posten geholpen te worden, terwijl de eigenaren de waarde van hun eigendommen, investeringen en in stallaties volledig vergoed dienen te krijgen met een schadeloosstelling, die minstens gelijk is aan twintig maal hun jaarlijkse inkomsten. Het Deltaplan vinde dus door gang, maar de Oosterschelde worde opengehouden! Dankbare harten De inwoners der gemeente Ouwerkerk, zowel degenen die reeds gereëvacueerd zijnals diegenen, die geëvacueerd zijn aan het Beijersdijkje, hebben op waardige wijze gehoor ge geven aan de oproep van de burgemeester om hun volle medewerking te verlenen aan de hulpactie voor de waters noodslachtoffers in Oostenrijk en de slachtoffers van de aard beving in Algerije. De inzame ling, die voor dit doel door de gemeente-werkman is gehou den, heeft opgebracht f 1270,50 hetgeen neerkomt op een be drag van f 9,48 per gezin of f 3,15 per gezinslid. Dit resultaat is wel een bij zondere uiting van dankbaar heid van onze inwoners, die zelf zo zwaar door de waters noodramp zijn getroffen, voor de vele hulp, en in het bijzon der voor de buitenlandse hulp, die onze gemeente na de ramp heeft ontvangen en nog steeds ontvangt. Jongens monteerden granaat Ernstig gewond toen projectiel ontplofte Twee vijftienjarige jongens uit Eindhoven hebben Maandagavond ernstige verwondingen opgelopen nadat een granaat, die zij hadden gemonteerd, was ontploft. De toe stand van een der knapen is le vensgevaarlijk. Omstreeks tien uur werden de bewoners van de aan de Frederica van Pruisenweg in Eindhoven ge legen huizen opgeschrikt door een hevige explosie. Aanvankelijk dacht men aan een gasontploffing op een zolderkamer in een perceel, dat door de familie M. wordt bewoond. Later bleek dat een granaat was geëxplodeerd. Twee jongens, de 15-jarige Wim M. en zijn vriendje, de eveneens 15-jarige W. R. waren op het zolderkamertje zogenaamd aan het studeren. Het waren even wel geen schoolboeken waarin zij zich verdiepten. Het tweetal was namelijk bezig met het monteren van een granaat. Tijdens dit ge vaarlijke karwei is de granaat ge ëxplodeerd. Wim M. werd in le vensgevaarlijke toestand naar het Binnengasthuis vervoerd, waar ook zijn vriendje is opgenomen. Televisie-kerkdienst uit de Janskerk in Utrecht De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan het I.K.O.R. (radio-televisie orgaan van de in oecumenische raad sa menwerkende kerken) vergunning verleend voor de uitzending van een kerkdienst als onderdeel van „De Grote Trek". Met de actie „De Grote Trek" wordt beoogd de bij bel meer bewust en regelmatig te doen leven. In deze televisie kerk dienst die op 15 November tussen 14 en 15 uur zal worden uitgezon den uit de Janskerk in Utrecht, zal de door Ds. W. Bernard (de dichter Guillaume van der Graft) te hoü- preek worden afgewisseld met een in het bijzonder voor deze gelegen heid geschreven spel. Een Tsjechische vluchteling, de 30-jarige Josef Koebal, is wegens het in gevaar brengen van de Fran se veiligheid tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij met een speciaal ontworpen kleine camera Amerikaanse militaire in stallaties had gefotografeerd. Hij bekende schuldig te zijn. Een ha venarbeider uit Rouaan, Lucien Fournier, werd wegens medeplich tigheid tot twee en een half jaar gevangenisstraf en een boete van 80.000 frank veroordeeld. Ingezonden mededeling b«B *»m»nke"4» u»U) do**" *B, *t> vtiftlcaU! öch ii» t> Lu bcr|b«Nn« \to At «ebt «oom» tU «Uk op BROUWERSHAVEN Brouwershaven heeft Maandag avond jl. de verlichte wijzerplaat aan het stadhuis officieel in ont vangst genomen. Deze verlichting werd door de Voorburgse midden stand aangeboden als een blijvende herinnering aan de adoptiehulp door Voorburg verleend. De voorzaal van het stadhuis was geheel gevuld met belangstellenden toen de heer Verkaaik uit Voorburg een woord sprak ter inleiding van de overdracht van dit geschenk aan de gemeente. Toen destijds de hulp verlening aan Brouwershaven be gon, welke grotendeels werd ver richt en gefinancierd door de mid denstand, werd er een ontspan ningscommissie, in het leven geroe pen, waardoor de middenstand zich terugtrok. Dit ontspanningswerk is -zeer waardevol gebleken. Echter wilde de middenstand een nuttig geschenk aanbieden, zodat de af gelopen winter 'n hete lucht-kachel voor de raadszaal werd geschonken. En nu op deze dag meende de Voor burgse middenstand tenslotte als nog een. blijvend geschenk aan te moeten bieden. Eerst was gedacht aan een stenen bank in het Slinger- bos, maar door de hoge kosten werd ZIERIKZEE „Kunst en Eer' uit de moeilijkheden Omlijnde plannen voor een drumband Na ruim anderhalf jaar zonder Bergen op Zoom en genoot zijn op- leiding te hebben geworsteld, Is leiding aan de conservatoria te Til- ,r burg, Antwerpen en Brussel. On- „Kunst en Eer er thans in ge- m,ddemjk na voltooiing van zijn slaagd weer een vaste dirigent te studie, nu 28 jaar geleden, begon kragen. De heer Jos. Jimkes te hij zijn muzikale loopbaan met Bergen op Zoom heeft zich nl. be- groot succes, met als resultaat dat reid verklaard het werk van de heer Kikke te willen voorzetten. De heer Jimkes zal zich evenwel niet te Zierikzee vestigen, zodat men in de oorspronkelijke opzet niet is geslaagd. Deze dirigent is echter dermate bekwaam, dat hij thans in zijn geboorteplaats een gevierd musicus is. Naast zijn func tie als dirigent-organist van het kerkkoor, is hij dirigent van ver schillende harmoniegezelschappen waarvan we noemen het bekende corps „Kolping's Zonen", „Concor dia" uit Nieuw-Borgvliet, waar mede Zierikzee reeds enkele weken weer iets goeds hoopte te maken. .Wanneer men de geschikte men sen daarvoor vinden kan, hoopt men ook een drumband te gaan op leiden. Het aantal tambours zal' daarvoor belangrijk worden uitge breid. Men wil liever hiervoor vol wassenen hebben en momenteel is een voldoend aantal aanwezig om te beginnen met de opleiding. Ook met leerlingen voor het corps wil men weer beginnen, waarvoor uiteraard ook jeugdige personen in aanmerking komen. Wij doen dan ook gaarne een beroep op oud en jong izch in de gelederen van „Kunst en Eer" te scharen, op dat Zierikzee ook in de toekomst trots kan zijn op zijn stedelijk muziekgezelschap. Ieder die be langstelling heeft kan zich tot een der bestuursleden wenden om in lichtingen en zal zeker welkom zijn. hiervan afgezien. Tenslotte is het besluit genomen de wijzerplaat van het stadhuis te verlichten, hetgeen deze avond officieel zal geschieden. Aan het slot van zijn toespraak las de heer Verkaaik een toepasse lijk gedicht voor, waaruit we de volgende strophe lichten: „Nu ligt dan weer Brouwershaven in het nieuw heroverd land. De adoptie is ten einde. Namens Voorburgs Middenstand Bied ik nu aan Brouwershaven het verlichte uurwerk aan, als symbool van betere tijden die U moogt beleven gaan!" Burgemeester J. L. van Leeuwen verheugde zich er over dat zoveel inwoners uit zijn gemeente hun blijken van belangstelling en dank baarheid toonden. Hij herinnerde aan de vele hulp door Voorburg verleend, zoals de geschonken hete- luchtkachel en de schoonmaakpak- ketten, welke aan ieder gezin wer den uitgereikt. En thans zal het uurwerk van het Stadhuis worden verlicht. Spr. betuigde zijn dank namens de gehele gemeente voor het prachtige en nuttige geschenk. Het geheel is zeer aantrekkelijk en waardevol, temeer daar de busrei zigers des avonds, bij de halte op het Marktplein, veel gemak van de verlichting zullen ondervinden. In het bijzonder dankte hij de heren Verkaaik en Weiter voor hun komst naar Brouwershaven en verzocht, hen eveneens de dank over te bren gen aan de gehele Middenstand te Voorburg. Hierna begaven de aan wezigen zich naar het Marktplein Ingezonden mededeling om de verlichting in ogenschouw te nemen. Met deze verlichting heeft, ppk Brouwershaven zich ge schaard in de rij der gemeenten welke reeds in het bezit waren van een dergelijke wijzerplaat. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Het ingezonden stuk van de heer C. -Hoek (besturslid N.V.V.) te Zie rikzee in uw blad van 8 September jl. dwingt mij helaas tot een kort antwoord, hoewel dat aanvankelijk niet in het voornemen lag, immers mijn ingezonden stuk bedoelde uit sluitend het algemeen belang te dienen en een weg aan te geven het euvel der zwarte lonen te onder drukken (in deze richting gaat ook het besluit van de regering tot 6 pet. loonsverhoging!) en tevens per sonen aan de kaak te stellen die dit euvel bevorderen en nog wel func ties bekleden in de Z.L.M.! Het N. V.V. werd door mij feitelijk niet in het geding gebracht en toch ant woordt C. Hoek met een grove per soonlijke aanval; spreekt verder over „dwaasheden" zonder mijn stellingen met tegenargumenten te weerleggen 'enz. Kortom, C. Hoek past de bekende .politieke tactiek toe van eerst het beeld van de te genstander volkomen te misvormen en hem dan, uiteraard met succes, te bestrijden. Hierin zal ik echter niet trappen. Ik zou ook kunnen spreken over een brief inzake mijn persoon aan het G.A.B. te Zierikzee, zg. afkom stig van de heer Lukaart (hoofd bestuurslid. N-V.V. te Goes), terwijl de heer Lukaart zelf van niets weet (is valsheid in geschrifte); over het ontslag van de heren Marijs en Reinhoud bij het G.A.B. te Zierik zee. Doch dat lust mij niet. Met verdraaiing der feiten enz. komt men niet ver! Doch nogmaals: daarover echter ging mijn ingezonden stujc niet. Ik wilde Uitsluitend het algemeen be lang dienen door een der grootste euvelen op ons eiland te bestrijden, den. Met dank voor de plaatsing. M. C. M. GAST, Bruinisse. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 28 Sept. Aange voerd 4884 dieren (weektotaal 6621), nl. 750 vette koeien en ossen, 1580 stuks gebruiksvee w.o. 72Ö tbc-vrij, 130 vette kalveren, 555 graskalye- ren w.o. 332 tbc-vrij, 515 nuchtere kalveren, 125 varkens 234'biggen, 185 paarden, 55 veulens, 684 scha pen en lammeren, 71 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,56-2,66, f 2,36-2,46, f 2,06- 2,24, vette kalveren f 2,45-2,55, f 2,25-2,35, f 2,00-2,15, slachtpaar- den f 1,95-1,90-1,85; prijzen per stuk: graskalverén f 340-250-200, nuchtere kalveren f 60-50-46, big gen f 50-45-40, veulens f 450-350- 250, schapen f 130-115-95, lamme ren f 110-100-85, kalf- en melk koeien f 1000-900-800', vare koeien f 725-625-575, vaarzen f 775-675- 500, pinken f 500-400-300. MEISJES PYAMA's vlotte modellen Prima keper flanel reeds vanaf 3,98 ^bch beier en aoordcliger b\j M kL*J i tlHWWilHii SPORT Voorlopig Nederlands elftal, speelt tegen „Sparta" (Praag) „Sparta" (Praag), de kampioens club van Tsjecho-Slowakije, zal op 6 October in het Olympisch stadion te Amsterdam een wedstrijd spélen tegen het voorlopig Nederlands elf tal, bedoeld als oefening voor de jaarlijkse derby tussen België en Nederland, welke op 24 October te Antwerpen is vastgesteld. „Sparta" maakt op het ogenblik een tournee door Schotland. „Reims" kan niet naar Amster dam komen omdat het Franse elf tal op 7 October te Parijs tegen Noord-Afrika speelt en „Reims" aan het Franse .team spelers moet afstaan. Kunst en Eer" ondanks de tegen- leden kennis maakte dens het slagen en aderlatingen die zy na de gastconcert. en het bedrijfscorps ramp heeft te incasseren gekregen, binnen betrekkelijk korte tijd weer op peil hoopt te zijn. van de machinefabriek „Holland". Bovendien behoort hij tot het col- lege van juryleden van een der De heer Jimkes werd geboren te gr0,e Nederlandse muziekorganisa- ties, zodat hij ook regelmatig als zodanig optreedt. DE WEDEROPBOUW VAN NIEUWERKERK Geen onbekende voor „K. en E." Keurige inrichting van fraai pand Met de wederopbouw van het dorp Nieuwerkerk gaat het in de goede richting. Was een jaar ge leden alles nog water, nu Is de kern van het dorp geheel bewoond en a(Jn reeds enige mooie zaken ge opend. Zo ook Zaterdagmiddag. De firma W. A. Lievense opende, onder grote belangstelling, haar zaak, te weten electrotechnisch Installatie bedrijf, annex radiohandel en zaak in electrische- en huishoudelijke artikelen. Meer dan dertig keurige en fleu rige bloemstukken en een fruit mand, aangeboden door kennissen en zakenrelaties, versierden de zaak. In de etalage, wélke door de firma Philips was gemaakt, stond een keur van radiotoestellen in een verscheidenheid van prijzen. Ver der wasmachines, stofzuigers en al lerlei electrische- en huishoudelijke artikelen. De winkelopstand is ge maakt door de firma W. S. te Goes, terwijl de eigenaar zelf de electrische installatie heeft ver zorgd. Het geheel maakt een keurige in druk en werkt mede tot verfraaiing van het dorp. De ambachtslieden, nl. de heren Tierie, H. Wandel en Schrier hebben eer van hun werk, dat gezien mag worden. Dat er flink gewerkt is blijkt wel uit ,het feit dat de heer Schrier in bijna veertien dagen het schilderwerk af geleverd heeft. De zaak trok de ge hele avond veel belangstelling en de verkoop was deze avond alles zins bevredigend. Voor de muzikanten van „Kunst en Eer" is de heer Jimkes geen on bekende, omdat hij reeds een paar maanden als invaller de repetities heeft geleid. Toen echter de zomer- vacanties ten einde waren, moest hieraan een einde komen. Het con tact met „K. en E." bleek ook de heer Jimkes zo goed bevallen, dat hij besloot zijn werkzaamheden te Bergen op Zoom zodanig te regelen dat hij één avond voor Zierikzee kon vrijmaken. Voor het corps is dit wel eervol, temeer daar de heer J. in Brabant verschillende corpsen kan krijgen en ondanks dat bereid is wekelijks een avond en nacht naar Zierikzee te komen. Vanzelfsprekend brengt dit voor de vereniging financiële offers met zich mee, die echter gebracht zul len moeten worden gezien het grote belang dat hiermede gemoeid is. Daar de tijd voor concerten inmid dels voorbij is, gaat men zich direct prepareren op de zaaluitvoering voor deze winter, waarvan men FEUILLETON. 41 IS VAN door Gré de Boer Van zijn verdere plannen met Leentje had Kees nog niets verteld aan zijn verloofde. Het kon immers helemaal niet doorgaan, als Leentje soms zelf niet zou willen. Hij wilde eerst zekerheid, alvorens hij Jannie op de hoogte stelde. En om die te krijgen, sprak hij er over met zijn beschermelinge. „Leentje", zei hij op een middag, toen hij weer naast haar bed zat. „Wat zou je er van zeggen, als je niet meer naar huis gaat?" Ze keek hem met grote ogen aan. „Niet meer naar huis? Moet ik dan altijd in het Gasthuis blijven?" „Welnee, malle meid, natuurlijk niet. Over een dag of wat ben je beter. Dat heeft de dokter gezegd. En nu heb ik een plannetje. Als je uit het Gasthuis weg gaat, kom ik je halen met de auto. Dan rijden we naar mijn huis en dan kom je bij mij wonen. En dan mag je in September weer naar school om te leren. Hoe zou je dat vinden?" De ogen werden nog groter, maar toen kwam er een teleurstellende trek over haar gezicht. „Dat meent U niet, hé ,oom Kees?" „Ja, zeker, meisje. Je hebt me zelf verteld, dat je zo graag had willen doorleren. Welnu, je gaat niet meer terug naar de Rozen dwarsstraat, maar komt bij mij. En als je dan weer goed kunt lopen, ga je in September naar school". „Bedoelt U, dat ik dan altijd bij U blijf? Ook eten en slapen en zo?" Kees knikte bevestigend. Het kind, had lange tijd voor zich uitgekeken. „Dat zou ik erg fijn vinden", had ze ten slotte gezegd. Maar meteen er achteraan, ver schrikt; „Ja, maar dat vindt vader vast niet goed". Kees had haar uitgelegd, dat va der en moeder het beiden goed von den en dat ze natuurlijk op gezette tijden naar huis mocht, als ze zou willen. En dat vader en moeder ook wel eens in de P.C. Hooftstraat zou den komen. Pas toen het eigenlijk goed tot haar doordrong, wat dit allemaal betekende: nooit meer terug naar die vuile kamer in de Rozendwars straat, nooit meer ruzie thuis, maar weer mogen lerentoen had ze zich opgericht en Kees' gezicht naar zich getrokken en blozend een kus gedrukt op zijn wang. 's Avonds, toen Kees op de Am- stelveenseweg was gekomen, ver telde hij van zijn verdere plannen met Leentje. Ria had late dienst en dus zaten ze met z'n beiden bij de haard. Het was nog koud buiten. Jannie keek hem stom verbaasd aan en fronste toen haar wenk brauwen. „Bedoel je hiermee, dat je dat kind bij je in huis neemt? Maar Kees, dat meen je toch niet?-" „Ja, waarom niet? Ik ben vast besloten voor haar te blijven zor gen. Over een paar weken kan ze het ziekenhuis verlaten en dan houdt ze tot September vacantie. Dan kan ze wat beter leren lopen en een beetje genieten van het mooie weer. We zullen er terdege van profiteren en gaan van dé zo mer een paar weken naar zee. Fn in September gaat ze naar de H.JjL S. om verder te leren. Dat wil ze Jannie's verwonderingsteeg nog meer. „Maar, Kees, dat kun je tQ,ch niet doen? Je woont helemaalal leen, dat past toch niet?" „Daarin heb je gelijk. Vóór Leen tje haar intrede doet, heb ik een huishoudster". „Neem je een huishoudster?" Hij lachte. „Wees maar niet ja loers, hoor, want ik neem er wel eèn van middelbare leeftijd. En bo vendien, het is toch maar tijdelijk. Als we getrouwd zijn, verdwijnt zij weer en dan 'gaan we fijn met z'n tweetjes, jij en ik, voor Leentje zorgen". Jannie probeerde hein ervan te overtuigen, dat hij een taak op zich ging nemen, die ongetwijfeld boven zijn kracht ging. „Begrijp toch, Kees, dat je niet het minste ver stand hebt van opvoeding. Je bent zelf nog jong. Wat weet je van alle grillen en nukken van zo'n kind? Hoe oud is ze eigenlijk? Dertien?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5