©AANBIEDING Het Nationaal Rampenfonds 100 gram VéGé-Thee 250 gram Karteltjes 25 ct Coöp. Landbouwvereniging „V.Z.O.S." Algemene Vergadering Een nieuwe 3!j2 tons Bandenwagen 1. Het Huis en Erf met Tuin Coöp* THEE De val van Dien Bien Phoe Er zal geen onderzoek worden ingesteld Een hoge officier van het Franse opperbevel in Indo-China heeft ver klaard, dat er geen onderzoek zal worden ingesteld naar het verlies van de vesting Dien Bien Phoe, waarom indertijd fel is gevochten. Generaal de Castries, die het be vel over het fort voerde, dineerde Dinsdagavond met kolonel Pierre Langlais, die hem volgens bepaalde berichten er van heeft beschuldigd in het laatste stadium van de strijd het gezag over de manschappen te hebben verloren. Beiden weigerden commentaar op de berichten te leveren. „U kunt ons samen zien dineren en dat is een bewijs dat wij op goede voet met elkaar staan", aldus het ant woord op vragen van journalisten. Uitgebreide Havenstaking in Londen Herstelwerkzaamheden op bijna honderd schepen in de haven van Londen zijn Woensdag tot stilstand gekomen door een staking van 8 duizend werfarbeiders, aangesloten bij 39 vakverenigingen. De stakingsbeweging begon ver leden week naar aanleiding van het ontslag van vijf electriciëns en om vatte tot Dinsdag 5.000 man. Dins dagavond werd op een grote ver gadering besloten, dat ook de nog resterende 3.000 man van Londense scheepswerven in staking zouden gaan. Woensdagochtend stonden posters bij alle 22 scheepswerven langs de Theems van Tilbury in Essex tot Teddington in West Lon den en volgens vakverenigingslei ders is het stakingsparool voor de volle honderd procent opgevolgd. 's GRAVENHAGE. Op Zondag 31 October zal voor het eerst een „Su per Constellation" van de K.L.M. van Schiphol naar Sydney vertrek ken. Op uitnodiging van de K.L.M. zal een aantal vertegenwoordigers van het verkeerswezen in Europa deze tocht meemaken. Zo zal o.a. commodore J. J. Moll op de tocht als passagier meegaan. Landbouw en Veeteelt Weer hagelschade op Zuid-Beveland Plaatselijk zware hagelval heeft gedurende het weekeinde wederom belangrijke schade toegebracht aan de Zuidbevelandse fruitteelt. Deze keer viel veel hagel in de omgeving van Krabbendijke, waar enkele jonge fruitbedrijven zwaar werden getroffen. Volgens gegevens van de veiling Krabbendijke is op enkele grote be drijven in deze omgeving de appel- oogst voor 75 °/overnield. De schade loopt in de honderdduizenden gul dens. Nationaal Fonds t.b.c.-bestrjjding De Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw heeft een overzicht ge geven van de inkomsten en uitga ven van het Nationale Fonds ter bestrijding van de rundertubercu- lose. In de periode van 13 Juni tot en met 10 Juli 1954 heeft dit fonds ontvangen uit de heffingen van 25 cent per 100 kg melk een bedrag van f 1.331.576,17. Sinds 20 Mei 1951, de datum waarop de huidige cam pagne een aanvang heeft genomen, heeft dit fonds uit deze zelfde hef fing ontvangen een bedrag van f 40.085.316,69. Uit de E.C.A.-gelden - de zg. Marshall-hulp - ontving het fonds sinds de aanvang van de campagne 'n bedrag van f 33.500.000 De totale inkomsten van het fonds zijn dus geweest f 73.585.316,69. DE TARWEPRIJS Besprekingen tussen de Stichting voor de Landbouw en de minister Tijdens het dezer dagen gevoerde onderhoud met de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, heeft de Stichting voor de Landbouw met teleurstelling kennis genomen van de beslissing van de regering om de tarweprijs voor oogst 1955 vast te stellen op f 55 per 100 kg franco pakhuis handelaar, hetgeen ten opzichte van de thans geldende prijs f 1,— ver laging inhoudt.^ De Stichting had gepleit de tar- we-prijs ongewijzigd te handhaven. De regering is evenwel uitdrukke lijk van mening, dat het onder de huidige omstandigheden - nu ex- ruimschoots voldoende tarwe wordt verbouwd en de gerst- en haver- prijzen een belangrijke daling heb ben ondergaan - niet verantwoord is de tarweteelt door het verlenen van een stimuleringspremie extra aan te moedigen. De tarweprijs is daarom thans gebaseerd op de be rekeningen van het L.E.I., inclusief ondernemersloon en inclusief een redelijke winstmarge (ongeveer vol gens de oude formule: kale kost prijs 20 °/o). Omtrent de weging der kostprijs- gegevens, met name wat betreft de verhouding wintertarwe-zomertar- we, bestond bij de hierover ge voerde besprekingen evenwel enig verschil van mening tussen over heid en Stichting voor de Landbouw. De minister heeft uitdrukkelijk toe gezegd, dat eventuele loonsverho gingen alsnog in de tarweprijs zul len worden verdisconteerd, waar door dus het ingecalculeerde on dernemersloon en een winstmarge geen verlaging behoeven te onder gaan. Geslaagde oefening „BATTLE ROYAL" Veel voldoening over Nederlandse troepen Over het optreden van de Neder landse troepen, die ingeschakeld waren in de grootscheepse oefening „Battle Royal" die eerder eindigde dan in de bedoeling lag, was minis ter Staf zeer tevreden, wat hij ver klaarde tegenover verslaggevers in een dorpscafé in Westkirchen (in Duitsland). En niet alleen de mi nister, maar ook maarschalk Juin, die tegenover minister Staf zijn tevredenheid betuigde over het Ne derlandse corps, waarover hij zeer voldaan was. Vooral de grote voor uitgang met het vorig jaar had hem getroffen. Ook de commandant van de Noordelijke legergroep en leider van de oefening, de Britse generaal Gale, had tegenover de minister zijn waardering uitgesproken over diens landgenoten. De Amerikaan se assistent staatssecretaris voor Defensie was zelfs nog een beetje verder gegaan. Deze noemde de Nederlanders de beste van alle deelnemers aan deze oefening. Stad en Provincie ZIERIKZEE Bezoek Dordtse dames Heden Donderdag brengen ongeveer dertig dames uit Dor drecht een bezoek aan onze stad, zoals reeds in een vorig bericht ge publiceerd. De ontmoeting met de ze dames zal echter niet in de so ciëteit der bejaarden plaats vin den, maar in „Concordia". Inbraak in de Schuttershofstraa t Bij de fam. Blok in de Schutters hofstraat alhier, werd in de nacht van Zondag op Maandag een in braak gepleegd. Een op het eiland werkzame chauffeur, een zekere J. J. D. uit Kerkrade afkomstig, had aanvankelijk verkering met één der dochters des huizes, doch deze ver kering was uitgeraakt. Om 12 uur des nachts werd de bewuste chauf feur achter de woning van de fam. Blok gesignaleerd en een uur later kwam men tot de ontdekking, dat er uit een tas in de kamer een bankbiljet van f 25 plus enig klein geld was ontvreemd. De man, die spoedig door de politie in hechtenis genomen werd- en een bekentenis aflegde, was door het W.C.-raam- pje naar binnen gekomen. Woens dag is hij naar Middelburg over gebracht. Afscheid van de maatschappelijke werkster. Namens de dames, die in de maanden na de ramp zijn uitgezon den voor een vacantieverblijf elders hebben mevr. Goettsch-Schipper en mevr. Verkaart-Jasperse het initia tief genomen de maatschappelijke werkster, mej. P. van Leeuwen, die zo'n grote rol speelde in de organi satie van de vrouwenuitzending, een stoffelijk blijk van waardering a an te bieden. Daartoe werd onder de destijds uitgezonden dames een collecte gehouden, waarvan de op brengst aan mej. van Leeuwen ter hand werd gesteld op een in het maatschappelijk centrum „De Koe bel" gehouden bijeenkomst, voor haar vertrek naar Utrecht. Zij deel de mede dat zij de ingezamelde gel- \den wenste te besteden voor uit- zetgoederen in verband met haar aanstaand huwelijk. Mej. van Leeu wen verklaarde, dat zij Zierikzee reeds thans moest verlaten daar zij zich nog eerst wenst te bekwamen in het gevangeniswezen. Zij aan vaardt een taak aan het Huis van Bewaring te Utrecht. Terugziend op de tijd in Zierikzee doorgebracht merkte de scheidende maatschap pelijke werkster op, het vorig jaar wel sterk de indruk te hebben ge had dat de mensen min of meer overspannen waren. Vooral de goe de regeling voor het schoonmaken der huizen was een mooie taak, die zij echter zo goed als andere werk zaamheden in die periode met ple zier heeft verricht. Zij dankte voor het initiatief der dames maar wees er op dat haar werk rond de uit zending nu eenmaal een onderdeel was van haar taak. Persoonlijk na men allen daarop met een handdruk afscheid van mej. van Leeuwen. HAAMSTEDE Naar wij vernemen gaat de cursus motorkennis alhier door en zal dhr. Steutel van Zierikzee er aan medewerken. Gegadigden kun nen zich nog aanmelden bij dhr. P. J. v. d. Berg. RENESSE Dc Reizende Bibliotheek Van de Reizende Bibliotheek is ook hier weer een nieuwe zending boeken voor het komende winter seizoen ontvangen. De collectie be vat 125 boeken voor volwassenen en 25 voor kinderen. Een nieuwe, zeer uitgebreide catalogus van de vakbibliotheek ligt ter inzage voor hen, die zich lectuur of studieboe ken op enigerlei gebied wensen te verschaffen. De uitleningen begin nen Vrijdag 1 October in de school. BRUINISSE Het gedeelte van de polder Bruinisse, Zuidelijk begrensd door de Kadeweg, Noordelijk door de Cornelis Hageweg, Oostelijk door Langeweg en Groeneweg en Wes telijk door de Oude dijk, zal in de komende winter het gebied zijn waar herverkavelingswerkzaamhe den worden verricht en waar in zaai van wintergranen verboden, c.q. ontraden, wordt. In de overige gedeelten van de polder mag vrij worden gezaaid. Afd. Zeeland Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren Er komt een noodasyl in de Hem Het bestuur van de afd. Zeeland- Noord van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, belegde Dinsdagavond in het „Huis van Nassau" een ledenvergadering on der voorzitterschap van de heer E. J. Glerum te Middelburg. Mede aanwezig was de inspecteur de heer M. de Jong. De voorzitter gaf na opening een duidelijke uiteenzetting van het streven van de vereniging, in hoofd zaak gericht op het beschermen van dieren en met de bedoeling Schou- wen-Duiveland op de hoogte te houden van wat er op dit gebied gebeurt. Het doel van deze vergadering uiteenzettend, wees spr. er op dat men wil komen tot samenstelling van een propagandacommissie en de oprichting van een noodasyl, waarvan de noodzakelijkheid na de rampdagen van het vorig jaar is gebleken, toen de heer Ochtman in de Nobelstraat verscheidene dieren onderdak bezorgde en opzond naar het asyl te Middelburg. Een pand in de Hem, toebehorend aan de heer J. v. d. Graaf ,zal thans als nood asyl, een doorgangshuis, worden in gericht voor honden en katten. De voorzitter gaf daarna een gedetail leerd overzicht van het asyl te Mid delburg, vnl. wat de exploitatie betreft. Een belangrijke som, nl. f 1043,86 werd geschonken door het Dierenrampenfonds, een welkome bijdrage in de exploitatie, die over 1953 met een batig saldo sluit van f 615,75. De vereniging telt op het ogenblik plm. 1000 leden. Zes le den gaven zich op voor de propa- ganda-commissie ,nl. de dames M. K. Beije, W. C. Schot-den Boer, E. de Jonge-Schotman, alsmede de he ren M. J. Enzlin, J. J. Dogger en N. J. Schults. Deze commissie zal op 4 October Dierendag met haar propaganda trachten te begin nen. Op 23 November wordt voorts de grote dierenfilm vertoond, waar bij de heer Nieuwenhuijsen van het hoofdbestuur der Vereniging een causerie zal houden. Men zal ook trachten in de Westhoek deze film te vertonen. Zoals gemeld zal het nood-dierenasyl in de Hem worden ingericht, terwijl aan de heer L. Hillebrand de voedering der opge vangen dieren zal worden opgedra gen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Intrede de heer W. G. Sythoff te Sirjansland Na bevestigd te zijn door Ds. Cornelder uit Wilhelminadorp hoopt de heer W. G. Sythoff Zondagmid dag alhier zijn intrede te doen in de Ned. Herv. kerk. Beroepen te Wognum (N.H.): P. J. Barnouw, voorg. Ned. Protestan tenbond, Schiedam; te IJsselmui- den (toez.): P. Westland, Waarder; te Broek op Langendijk (toez.): A. Pietersma, Enter; te Wier den (toe zeg.): C. v. d. Boogert, Harderwijk; te Hedel: D. v. d. Ent Braat, Op- heusden; te Veenwouden: vicaris W. den Toom, IJsselmonde. Aangenomen naar Winkel (N.H.): E. P. Kuin, Ouwerkerk; naar Hou ten: B. J. Zaal, Wijngaarden; naar Haarlem: W. M. van Asperen, Landsmeer; naar Huizen (N.H.): A. J. Timmer, Ouderkerk a.d. IJssel; de benoeming tot vicaris te Emmen: cand. R. van 't Lindenhout, Heem stede. Bedankt voor 's-Heer Arends- kerke (toez.): L. Schellevis, Bieze- linge; voor St. Maartensdijk en voor Lopik: B. J. Zaal, Wijngaarden; voor Wezep: W. Vroegindeweij, Bleiswijk; voor Sexbierum: J. Breeuwsma, Zevenbergen. Geref. Kerken Tweetal te IJmuiden: W. Dieper- sloot, Franeker en C. Glaubitz, Hal- lum. Beroepen te Middelstum-Kantens (2e pred.pl.): A. C. Kersten, Opper does; te St. Jacobiparochie: cand. F. Schalkwijk, Heemstede; te Dom- burg-Westkapelle: cand. C. v. d. Giessen, Hillegersberg. Bedankt voor Noordwijk-Binnen: P. Heinen, Tuindorp Oostzaan. Geref. Gemeenten Tweetal te Werkendam: F. J. Dieleman, Yerseke en H. Ligten- berg, Rotterdam-West. Beroepen te Benthuizen: H. Lig- tenberg, Rotterdam-West. Weekend-Conferentie „Jonge Kerk" te HAAMSTEDE Indringende discussies over belangrijk onderwerp Het district Schouwen-Duiveland van de Jonge Kerk hield Zaterdag en Zondag een geslaagd weekend op de kampeerboerderij „Zomer- lust" te Haamstede. Gebrek aan be langstelling van de predikanten, waarover door sommige verenigin gen wel eens geklaagd wordt, was er zeker niet, want Zaterdagavond waren er niet minder dan vier do minees en een godsdienstonderwij zer, t.w. ds Swaak (Burgh), ds Hui zing (Dreischor), ds v. Liere (Re- nesse), ds Nauta (Eikerzee) en de heer M. C. Malipaard (Haamstede). Ds v. d. Brink van Bruinisse had op het laatste ogenblik verstek la ten gaan. Deze belangstelling is natuurlijk een zeer verheugend feit. Het door ds Huizing in te leiden onderwerp „Bronnen van geestelijk leven" was dan ook een referaat dat deze be langstelling ten volle waard was. In vier praatkringen werden de „vragen" rond dit onderwexp be sproken, later gevolgd door de al gemene discussie. Niet alle vragen konden worden opgelost. De dagsluiting voor de Zaterdag avond werd gehouden door mej. M. de Korte te Bruinisse. Deze dag sluiting werd nog gevolgd door een avondwandeling. 's Zondagsmorgens verzorgde de heer Joh. Berrevoets uit Zierikzee de ochtendaandacht, waarna een gezamenlijke kerkgang te Haam stede volgde, waarin voorging de heer Malipaard. Tussen koffie en middagmaal werd binnenspel be oefend. Een fikse wandeling in de duinen deed de middag omvliegen en de onderlinge vriendschapsband versterken. Ds Swaak sloot als dis trie tsvoox-- zitter Zondagavond dit goed ge slaagde weekend, waaraan door 25 personen werd deelgenomen. OFFICIËLE PUBLICATIE Het Nationaal Rampenfonds deelt mede, dat thans voor alle giften, welke x-echtstreeks bij het Fonds binnenkwamen en waarvan naam en adres der schenkers bekend zijn, bewijzen van ontvangst aan de schenkers zijn verstrekt. Voor giften welke via collecten, inzamelingen en andere collectieve acties, zoals de radio-actie „Beur zen open dijken dicht", besturen van verenigingen enz. werden ont vangen, werd uitsluitend aan de in zamelingsorganen een ontvangstbe wijs voor het totaalbedrag afgege ven. Het Nationaal Rampenfonds ver zoekt hen, die geen ontvangstbewijs ontvingen dan wel een onjuistheid of onvolledigheid daarin hebben aangetroffen, hiervan vóór 15 Oc tober 1954 mededeling te doen aan de Centrale Accountantsdienst, Parkstraat 2 te 's Gravenhage. ADVERTENTIES PIET BOONSTRA en CORRIE VAN DIJK hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king D.V. zal plaats hebben op Vrijdag 15 October 1954, te 12 uur v.m., in het Stadhuis te Zierikzee. Huwelijksbevestiging in de Gereformeerde Kerk te Brou wershaven om 13 uur, door de Weleerw. Heer Ds J. Keizer. Gelegenheid tot gelukwensen: Doorn, thuis op Vrijdag 8 Oct. tussen 19,30 en 20,30 uur Zierikzee, Hotel Mondragon op 15 October tussen 15.30 en 16.30 uur. Doorn. Amersfoortse weg 12 Zierikzee, Nieuwe Boogerdstraat C 196 27 September 1954 Toekomstig adres: Citiopark 6, Doorn Voor de vele blijken van deel neming ons betoond, na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoe der mevrouw M. RIBBENS- VAN NEUREN betuigen wij (I onze welge meende dank. Zierikzee, September 1954 Fam. RIBBENS. Allen die deelneming betoonden na het overlijden van onze innig geliefde man, vader, be huwd- en grootvader, behuwd- broeder en oom de heer FRANS NAEREBOUT betuigen wij onze vriendelijke dank. Uit aller naam Mevr. W. NAEREBOUT- GEUZE Rotterdam, September 1954 Lombardkade 47 b Aan allen die deelneming be tuigden na het overlijden van onze geliefde broeder, zwager en oom, C. L. v. d. BOUT betuigen wij onze hartelijke dank. Zonnemaire. A. P. v. d. WEKKEN- v. d. BOUT J. J. v. d. WEKKEN Rotterdam, P. M. v. d BOUT DEZE WEEK (zolang de voorraad strekt) Er voor ieder gezin W (GOUDMERK, BUTTERFLY OF ORANJE-PECCO) voor de oode prijs met 107o korting in geldzegels en bovendien (een lekker èn licht biscuitje) van 40 voor Er zijn 1500 VéGé-kruideniers in Nederland Abonneert U op dit streekblad! ZIERIKZEE op Vrijdag 1 October a.s., des avonds half acht, in de boven zaal van het „Huis van Nassau" Onder meer bespreking silobouw Coöp. Aankoop vereniging. Opkomst dringend verzocht 1 Uit de hand te koop voor motor- en paardentractie merk „D.A.F." Inlichtingen bij Notaris VAN DEN ENDE. Landbouwvereniging „Eendracht-Bindt" Vergadering op Vrijdag 1 October 1954. 7.30 uur in de „Meebaal" te Nieuwerkerk. Behandeling: Silobouw C.A.V. SprekerDr. Wagenaar, over abortus en heraanschaf rund vee. Gezien de belangrijke punten is opkomst dringend gewenst. Het Bestuur. Bij inschrijving te koop i (9.25 are) te Bruinisse aan de Dorpsweg 27, bewoond door de heer S. Capelle. Het huis is in 1935 solide gebouwd en bevat beneden vestibule, hall, 2 kamers, keuken, bijkeuken, w c., ko lenhokken en bovenover loop, 1 grote en 3 kleine kamers en ruime zolder. 2. De Tuinderij van nu wijlen de heer W. J. van de Velde te Viane, Gemeente Ouwerkerk, groot 70.60 are met de bijdrage met bouwplicht in de water schade betreffende de ge bouwen. Inschrijvingsbiljetten worden uiterlijk 9 October a.s. inge wacht ten kantore van notaris P. Heerlng, Oude Haven A 418 te Zierikzee, alwaar nadere inlichtingen verkregen kunnen worden. nog steeds tot de oude prijzen per 100 gram 65 cent - 78 cent 84 cent - 92 cent De extra soorten Goudpunt en China Thee 95 cent „DE DAGERAAD1' Boerenleenbank Zonnemaire Op 1 October a.s. zitting van 18 tot 19 uur SUCCESJES 14 regels (15 mm) f 1,Elke regel meer: 15 cent per mm. Brieven onder lett. of no. f 1,20 Te koop: Gecreosoteerde palen, kippen gaas, harmonicagaas, ursus- gaas, draineerbuizen. Vraagt onze concurrerende prijzen. C. N. Botting, Schuddebeurs. Telefoon 614. Te koop: Twee jonge vare koeien, bij J. T. v. d. Est, Sluisweg, A.J. Polder. Tel 143, St.-PJiijjpsland Prima waakhond, Duitse herder 8 maanden oud. Lindelaan B 5g Renesse Bietenblad. J. Deïst, „Blinkende Panhoeve", post Zierikzee. Prima zangkanaries, f 10,- per stuk. G. Flikweert, Korte No belstraat A 101, Zierikzee. Bestellingen op vruchtbomen, heesters, groenblijvende ligus- trum, rozen, aardbeiplanten, enz worden gaarne aangenomen. M. Steenpoorte, A 320 Oosterland. Noodwoning 5 bij 9 m, met kamer, keuken, 2 slaapkamers, electrisch liebt en waterleiding, w.c. met trekker, 2 vaste was tafels. Binnen 14 dagen te aanvaarden. Kloosterweg B5ld Schuddebeurs. Peekoppen bij C. A. Hanse, Tel. 90, Bruinisse. Peren voor de weck en Hand appelen 8 kilo f 1-, J. Saman, Visstraat, Zierikzee. Puike eetaardappelen. Koop- mans Blauwe. I. L. v. Ast, A 103, Zonnemaire. 60000 kilogram suikerbieten, bij C. A. Hanse Tel. 90, Bruinisse Ledikant met bed en toebehoren wastafel met garnituur, stevige gang of tuinbank. Te bevr. bij boekh. Volkeri. Te koop gevraagd: Kreukels. D. Bleijenberg, N. Haven D 206. Zierikzee. Personeel gevraagd: Een metselaarsknecht, bij Pleune, te Scharendijke. Bietenrooiers gevraagd. L. M. Moermond, Dreischor Diversen: Damesl Als U een breimachine aanschaft, koopt dan een „Knit- tax", prijs f275. Fonteine 343c, Telefoon 17, Zierikzee Gesloten van Zaterdagmiddag 2 October 4 uur tot Maandag middag 4 Oct. 4 uur. Kroon, Rijwielhandel. Brouwershaven De beste ter wereld is de „Knittax" breimachine. Goed gekeurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Fonteine, Zzee. VERLOREN tussen Zierikzee en Zonnemaire Tweedjas, Gaarne terugbezorging bij Job. Viergever, Zonnemaire. Elke „Knittax"-breister ont vangt iedere maand gratis het contactblad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 3