Te Pretoria ontving Prins Bernhard gouden herinneringsmedaille DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plan van Mendès-France basis voor Londense besprekingen Amerika en de Sowjet-Unie kwamen niet tot overeenstemming DINSDAG 28 SEPTEMBER 1854 No. 17615 - 111e Jaargang ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Pr Ij* per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.50, per «eet 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11,— per stuk Receptie werd plechtigheid in Nederlandse stijl WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE .- Lenge Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman 8, Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel. 309 H.M. de Koningin ontving mevr. Berry H.M. de Koningin heeft vorige week mevrouw A. M. Berry uit Australië ontvangen. Mevr Berry is presidente van de wereldvereni ging van plattelandsvrouwen. Zij Zaterdagavond is op een receptie moederland blijven herinneren en maakt een inspectiereis door ver die door 6.000 van de 8.000 in Pre- ook bIiJk geven van hun afkomst - scheidene Europese en Aziatische A XT een afkomst waarop zij trots kon- Janden. Zij werd vergezeld door torla wonemie Nederlanders Is b«- den 2ljn mevr Beekho££, vice-presi- gewoond, aan Prins Bernhard een Le receptie is gehouden in het dente van de Nederlandse Bond gouden herinneringsmedaille aan- amphitheater van het Uniegebouw. van Plattelandsvrouwen. geboden. De Prins ontving de me- ,^fn gehe?J ?ledeilfn^se plechtigheid, afgewisseld met Ne- daille uit handen van jhr W. van ^erlandse liederen, door een plaat- M selijk koor gezongen. Spoedig na aankomst van de Prins gingen kindeven met ge kleurde papieren lantaarns rond het podium staan, waarop de Prins Beyma, vice-voorzittcr van de plaatselijke Nederlandse Vereni ging, namens de Nederlandse ge meenschap te Pretoria. Jhr van Beyma zei dat de me daille een symbool is „van ons wer ken in het rijke en zonnige Zuid- Afrika, een symbool van genegen heid jegens het Huis van Oranje en onze geliefde Koningin Juliana, aan wie wij door U eer bewijzen". Prins Bernhard zei: „Ik wil U verzekeren dat deze medaille, die U speciaal voor mij hebt laten slaan, een dierbare herinnering zal De plannen voor een Atoombank Sowjet-Unie wil meedoen Andrei Wysjinsky, de Sowjet-af- gezeten was. Vier van hen boden gevaardigde bij de Verenigde Na- de Prins geschenken voor zijn vier ties, heeft in de agendacommissie dochters aan. van de Verenigde Naties verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is in de Algemene vergadering het Ameri kaanse plan voor instelling van een internationaal orgaan voor vreed zaam gebruik van atoomenergie te bespreken. Enige dagen geleden had zijn re- De ramp bij Bitburg Een en dertig personen blykcn te zjjn omgekomen Omtrent de ramp bij Bitburg, in gering in een nota aan de Verenigde West-Duitsland, waarbij 31 perso- Staten haar bereidheid kenbaar ge- zijn aan de Uja aie ik dij nen om het leven kwamen en meer maakt om de onderhandelingen over doorbrengen. Zij. die net edan 30 gewond werden, terwijl het oorspronkelijke voorstel van president Eisenhower voor een zij uit Nederland hebben meege- x 360 000 liter brandstof voor straal- gebracht, ten dienste van - vxiegtuigen verloren ging, wordt wereld-atoombank voor vreedzame Afrika stellen, kunnen nog het volgende gemeld: doelen en de Russische voorstellen, van de burgers van dat De op de ontploffing gevolgde voort te zetten, zo voegde hij hier- nen". Hij wenste de Ned^landeis brandj d-e doQr meer d£m duizend m tQe in Zuid-Afrika alle succ s personen, waaronder Amerikaanse-, bracht hen de groeten ovei - pranse_ en Luxemburg se militairen derland. en de beste wens en -\Vestduitse brandweerbrigades, zijn gezin. is bestreden, was eerst na ruim 12 Het was goed dat de Nederlan- uur geblust ders overzee met elkaar m Franse autoriteiten achten het bleven. Zij moesten geen onwaarschijnlijk, dat de ontploffing een staat vormen, maar zi door sabotage is veroorzaakt, doch -zij schakelen de mogelijkheid niet uit. De doden werden opgebaard in de spaarzaam verlichte vestibule van een plaatselijke school. De Franse hoge commissaris in West- Amerikanen sturen Russische brief terug intnvitpitpn in Duitsland, André Francois Poncet, Duitslaiid hebben vorige week «n heeft B^Vnjdag bezemt. Hij van de Russische hoge commissaris, Poesjkin, ontvangen brief als „on aanvaardbaar" teruggezonden. Vol gens de brief maken door Ameri kanen betaalde agenten zich in Oost-Duitsland schuldig aan onder mijnende activiteit. In een korte begeleidende nota verklaarden de Amerikanen, dat de brief „verkeerde en lasterlijke ver klaringen over de Amerikaanse re gering en haar ambtenaren" bevat. Volgens Poesjkin waren in de laatste tijd vierhonderd agenten, die voor Amerikaanse spionnage- groepen zouden werken, bracht een zwijgende laatste groet aan de opgebaarde doden. Oude Champagne Een Oostenrijkse oudstryder van de eerste wereldoorlog is naar Tarents, in Italië, terug gekeerd om ër twee flessen champagne op te graven, die hij voor een militaire actie in de grond had gestopt. Hij was vergezeld van enige Italianen. Samen hebben zij een fles ge ledigd. De andere wil hij mee naar huis nemen, om met zijn zoon_ en kleinzoon te klinken. Amerika maakt haar mening kenbaar Foster Dulles, de Amerikaanse bijgedragen aan verbetering van de minister van Buitenlandse Zaken, kansen op algemene overeenstem- in Oost- heeft aan premier Mendès-France °P de Londense conferentie. in UQbL Er zijn krachtige aanwijzingen, al- Duitsland gearresteerd. Nog hon- van Frankryk de Amerikaanse me- dus tekent Reuter hS ning over de jongste Franse voor- Mendès-France mogelijk zal stellen voor herbewapening van stemmen met gelijktijdige Duitse Duitsland toegezonden. In gezag- tQe^eding tot het Pact van Brussel en de N.A.V.O. op basis van vol- hebbende kringen ,n Washmgton ledige gelijkheid> "als m bevredl. heeft men over de inhoud van het gend stelsel van garanties tegen memorandum slechts willen zeggen, herleving van militarisme in Euro dat het de weg effende voor aan- Pa ^an worden gevonden. Stichting „Het leven begint bij 40" Veel belangstelling in het land De dezer dagen opgerichte stich- derd zouden zich hebben aangege ven. Enorme regenval in West-Pendjaab Uit Lahore, de, hoofdstad van West-Pendjaab (in het Noorden van West-Pakistan) wordt gemeld, dat vaarding van de Franse plannen sinds middernacht van de nacht van als basis voor bespreking op de Donderdag op Vrijdag in 17 V2 uur Londense Negen-mogendhedencon- 41 centimeter regen is gevallen. De- ferentie. ze onafgebroken regenval ging ge paard met windstoten. De Verenigde Staten hebben ook Ten gevolge van dit, voor Pend- het Britse plan, in grote trekken ge- jaab uiterst zeldzame, natuurver- lijkend op het Franse, voor inseha- schijnsel, zijn vele hutten van keling van het Pact van Brussel en ting „Het leven begint bij 40" heeft vluchtelingen en andere tijdelijke de N.A.V.O. als middel van inte- uit bijna alle delen van ons land onderkomens weggespoeld. Volgens gratie van een souverein Duitsland honderden adheasiebetuigingen ont- de eerste berichten zijn 46 perso- in een gecontroleerd Westelijk ver- vangen. Voorts zijn van werkge- nen, voor het grote merendeel vrou- dedigingsstelsel, aanvaard als basis verszijde aanvragen om werkkrach- wen en kinderen, omgekomen. On- voor besprekingen. ten van boven de veertig jaar bin- geveer 150 personen liepen ver- Het memorandum van Dulles aan nengekomen. Men vroeg voorname- wondingen op. Mendès-France heeft aanzienlijk lijk om administratief personeel. Van werknemerszijde zijn vele ver zoeken om een passende positie ontvangen. Zoals bekend is het doel der vereniging „in kringen van werkgevers de gedachte te verbrei den, dat ook oudere administratieve krachten recht hebben op arbeid en de werkgevers op te wekken, waar maar enigszins mogelijk is, oudere krachten te werk te stellen". Het ligt in de bedoeling van het stichtingsbestuur nauwe samenwer king te zoeken met het Nederland se bedrijfsleven. De stichtingsacte zal dezer dagen worden gepasseerd. 00000000000000000000000 0 Opvoeden is een kunst, maar o het is ook een taak, die aan alle ouders is opgelegd, maar 0 niet alle ouders zijn kunste- o naars. 00000000000000000000000 Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Verspreide buien Na in de nacht langdurige op klaringen, weinig wind en op vele plaatsen zware nachtvorst, overdag wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien; tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuidwest en West; ongeveer dezelfde temperaturen als Maandag 29 Sept. Zon op 6.36, onder 18.24. Maan op 9.29, onder 18.39. 30 Sept. Zon op 6.38, onder 18.22. Maan op 10.38, onder 19.03 Eerste kwartier: 5 October te 6.31. En dit is dan een foto van de „Vliegende Bedstee" zoals het apparaat in HOOGWATERSTANDEN Engeland wordt genoemd, een vliegtuig dat nauweljjk de naam vliegtuig verdient - hoewelhet „vliegt". Overigens stellen wij ons een bedstee ZIERIKZEE: toch óók anders voor! Gegevens van „het ding" zijn uiteraard nog ge- 29 Sept. 4.43 v.m. 16.48 n.m. helm". De kans, dat de K.L.M. zc in haar dienstschema opneemt lijkt 30 Sept. 5.13 v.m. 17.16 n.m. ons echter vrij gering BROUWERSHAVEN: 29 Sept. 3.59 v.m. 16.17 n.m. 30 Sept. 4.31 v.m. 16.46 n.m. Springtij: 29 September. Er komen monumenten- bordjes van de A.N.W.B. De A.N.W.B. zal het aantal zoge naamde monumentenbordjes aan zienlijk uitbreiden. De bond is des tijds tot het aanbrengen van deze bordjes overgegaan, teneinde de toeristen op deze wijze beknopte gegevens te verschaffen omtrent belangrijke bouwwerken en monu menten, die men in de verschil lende plaatsen aantreft. Zij vermelden het bouwjaar, naam van de stichter, data van res tauraties en eventuele andere bij zonderheden. Van deze A.N.W.B.-monumenten- borden was er tot dusverre een zestigtal in ons land aanwezig. Vóór het volgende seizoen zal de A.N. W.B. ongeveer honderd nieuwe bordjes aanbrengen. In de komende jaren zal dit aantal verder worden uitgebreid. Adj. directeur Unie_ van Waterschapsbonden D.e heer J. M. de Graaff, chef van de administratie van het hoogheem raadschap „Delfland", is met in gang van 1 November benoemd tot adjunct-directeur van de Unie van Waterschapsbonden te 's-Graven- hage. Met ingang van dezelfde da tum treedt bij het hoogheemraad schap ais zijn opvolger in dienst mr. L. E. Nieuwenhuysen, commies ter Prov. Griffie van Zuid-Holland in Den Haag. „Getukbrenger van regen" Sedert Prins Bernhard Zaterdag met zijn regerings-Dakota een per fecte landing uitvoerde op het vlieg veld van Pretoria, laat de zon in het anders zo zonnige Zuid-Afrkia verstek gaan. In Pretoria valt af en toe mot regen. Ook in Natal, dat de Prins Woensdag bezoeken zal, is een einde gekomen aan de langdurige droogte. Vandaar dat Prins Bern hard daar nu reeds „gelukbrenger van regen" wordt genoemd. Nederlandse leger krijgt nieuwe uniformen Reeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veldtenue voor het leger. Enige militairen lopen thans reeds een paar maanden in het nieuwe tenue en het voldoet, zo verneemt het A.N.P., beter dan de khaki battledress. Het nieuwe uniform zal waarschijnlijk worden afgestemd op Amerikaans model en bestaat uit een groen lang field-jacket en groene broek. Ook de schoenen zul len een ander model zijn dan die welke de Nederlandse militairen plegen te dragen. Hoog bezoek bij „Battle Royal" De minister van Oorlog, ir C. Staf, en de staatsecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, hebben Zon dag een bezoek gebracht aan de Nederlandse eenheden die deelne men aan de legeroefening „Battle Royal" in Duitsland. De heer Kra nenburg gebruikte de lunch bij de commandopost van het eerste le gercorps. Naar vernomen wordt heeft de chef van de generale staf, generaal B. R. H. F. Hasselman, Maandag de Nederlandse troepen bezocht. De kwestie van de „interna tionale samenwerking voor het ge bruik van atoomkracht voor vreed zame doelen" is met algemene stemmen door de Algemene verga dering van de Verenigde Naties op de agenda geplaatst. De 6 pet. loonsver hoging ook in het Bouwbedrijf De werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf hebben overeenstemming bereikt betreffende de loonsverhoging met zes procent, welke uiteraard uit sluitend van kracht is voor de Io nen, vastgelegd in de officiële loon regelingen. Aan het college van Rijksbemiddelaars is verzocht de nieuwe lonen bindend op te nemen in de loonregelingen en deze van kracht te doen worden met ingang van de betalingsweek, waarin 1 October valt. Aldus een mededeling van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Voorts is aan het college van Rijksbemiddelaaars verzocht in de loonregelingen voor de burgerlijke en utiliteitsbouw, de wegen-, spoor- en waterbouw, de N.O.-polder en het straatmakersbedrijf de zg. fran- chisebepaling te verruimen van 6 tot 10 procent. Straks Zonneschijn- verzekering? De regenverzekeraars zijn in de afgelopen zomer niet aan hun trek gekomen, aldus weet „De Hotel wereld" te melden. Toch willen zij, volgens dit blad, de volgende jaren nog meer service bieden en wel door een zonneschijnverzekering aan te bieden. Indien deze plannen inderdaad doorgaan, zullen de va- cantiegangers zich in 1955 kunnen verzekeren tegen te veel regen, maar ook tegen te weinig zonne schijn. EISENHOWER'S „ATOOMBANK" Discussies worden evenwel voortgezet De myxomalose in Europa In de resten van de uit de tweede eeuw daterende Romeinse tempel, die onlangs in het hartje van Londen zijn ontdekt, is Zon dagavond de kop van een beeld, een Romeinse jongeling voorstel lend, gevonden. Een Nederlandse soldaat is vorige week tijdens de oefening „Battle Royal" zwaar gewond ge raakt, toen hij werd getroffen door - 5»sgp? -{4'v OP de N.A.V.O.-Iuchtbasis Bttbarg In We.t-Dulteland is Domlerdas een tank met 50.000 liter brandstof ontploft ttfdens een brandblusdcmon- waren de pantsertroepen die aan de stratie. Dertig personen kwamen by deze ramp om het leven. Onze oefening deelnemen, aan de rand telcfoto toont de dikke rookwolk, welke na de ontploffing opstijgt. Op van de stad Versmold in een ge- de voorgrond Rode Kruls-wagcns en -personeel, bcalg met het reddings- hMpU werk. taal. Franse professor verantwoordelijk gesteld? Professor Armand Deïille, die in dertijd ter verdelging van wilde ko nijnen met myxomatose besmette balletjes brood op zijn erf strooide, is door het gerechtshof te Dreux schuldig verklaard aan de dood van de konijnen van zijn buur vrouw. De buurvrouw kan nu een eis tot schadevergoeding indienen. Aangezien echter niet alleen de konijnen van Delille's buurvrouw het slachtoffer zijn geworden van zijn „onvoorzichtigheid" zoals de rechter het noemde maar de ziekte zich over geheel. Frankrijk en een groot deel van West-Europa heeft verbreid, ziet het er voor de professor niet rooskleurig uit, als door toewijzing van schadevergoe ding een precedent wordt gescha pen voor aanspraken van andere konijnenbezitters, die schade heb ben geleden door de myxomatose- epidemie. De Verenigde Staten en de Sow jet-Unie hebben Zaterdag, iri on-, derling overleg, voor de eerste maai bijzonderheden gepubliceerd over de Amerikaanse voorstellen voor een internationale atoombank en de mislukte pogingen van de twee lan den om tot overeenstemming over het plan te komen. Het „State Department" ver strekte Zaterdag aan de pers twaalf nota's, memoranda en aide-memoi res, die in Washington en gedu rende de vier-mogendhedenconfe- rentie, die in Februari in Berlijn is gehouden, zijn uitgewisseld. Uit deze stukken blijkt, dat geen over eenstemming werd bereikt, doch dat beide landen bereid zijn de on derhandelingen voort te zetten. Op 19 Maart jl. overhandigde mi nister Dulles aan de Russische am- bsasadeur in Washington, Zaroebin, aanvullende bijzonderheden, ter verduidelijking van de voorstellen, zoals deze door president Eisenho wer- op 8 December van het vorige jaar in de Algemene vergadering van de Verenigde Naties waren ge schetst. Men is nooit tot feitelijke bespre king van deze voorstellen gekomen. Bij overleg tussen Dulles en Molo- tof, tijdens de Berlijnse conferentie, stelde Dulles voor de inleidende onderhandelingen te beperken tot de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, teneinde geheimhouding te verzekeren en te voorkomen dat een der partijen er propagandis tische munt uit zou slaan. Molotof stelde voor, dat voor de latere besprekingen communistsich China en Tsjecho-SIowakije, een producent van ruwe uranium, zou den worden uitgenodigd. De Ver. Staten hadden deelneming van Groot-Brittannië, Frankrijk, Cana da en België bepleit. Van het begin af eiste Molotof een onvoorwaardelijk verbod van atoom- of waterstof- of andere wa pens voor massavernietiging, aan gezien naar hij zei productie van atoomenergie voor vredesgebruik als bijproducten materiaal zou op leveren, dat gemakkelijk gebruikt kon worden voor atoom- en water stofbommen. Dulles' antwoord was, dat de door Eisenhower gedachte atoom bank slechts een begin betekende, dat het echter gemakkelijker zou maken om het moeilijker vraagstuk van „doelmatige controle van atoomenergie voor militaire doelen" op te lossen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1