Voor de beplanting moet snel een beslissing worden genomen Midden in Londen werden resten Overdenking van Romeinse tempel blootgelegd De Londense Conferentie Mosselen in de Grevelingen zijn van buitengewone kwaliteit Overstromingsramp deed veel schade aan de vruchtbomen LIEFDE PORCELEIN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 - No. 17614 Reusachtige belangstelling van het publiek De overblijfselen van een Ro meinse tempel, die, zoals gemeld, bU graafwerk te Londen in de buurt van St. Paul aan het licht zUn gekomen, trekken een reus achtige belangstelling van het pu bliek. In de komende veertien da gen, tijdens welke de werkzaamhe den op verzoek van geïnteres seerde oudheidkundigen blijven op geschort, zal er elke avond gelegen heid tot bezichtiging worden ge geven. Om de betrokken plek is een touwafzetting aangebracht en reeds meer dan tienduizend mensen heb ben om de blootgelegde funda menten van de tempel heen kun nen wandelen. Met honderd tege lijk worden zij toegelaten. Politie en oudheidkundigen, die overdag hun onderzoekingen verrichten, hadden 's avonds moeite om be langstellenden, die al uren op toe lating gewacht hadden maar niet meer aan de beurt kwamen, te kal meren. Op de betrokken plek zal een kantoorgebouw verrijzen. Instand houding van de aangetroffen over blijfselen acht met niet goed doen lijk en te kostbaar. Een grote moei lijkheid is de lage ligging der res ten, wat al tot ingrijpende wijzi gingen van de bouwplannen zou noodzaken. De 1200 vierkante voet grondoppervlakte, welke de tem- pelresten beslaan, hebben in dit deel van Londen een waarde van ongeveer drie millioen gulden. Overbrenging der resten naar el ders oordeelt men uit wetenschap pelijk oogpunt zonder zin. De oud heidkundigen willen zich er toe be perken, een nauwkeurige situatie schets te maken en alsnog aange troffen interessante voorwerpen in veiligheid te brengen. Alle landen aanvaarden uitnodiging Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat alle uitnodigingen voor de negen- mogendhedenconferentie te Londen over Westduitslands herbewape ning, die Dinsdag begint, zijn aan vaard. De deelnemende landen zijn: Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg, Nederland, de Verenigde Staten, Canada en En geland. De ministers van Buitenlandse Zaken van al deze landen zullen de conferentie bijwonen, die waar schijnlijk ongeveer een week zal duren. Poolse treiler- bemanning vroeg asyl Schip in Engelse haven Zeven leden van de bemanning van een Poolse treiler hebben Don derdag te Whitby (Yorkshire) om politiek asyl verzocht. Een schipper ter plaatse, John Storr, begaf zich aan boord van de treiler „Puszozyk", nadat hij licht signalen had waargenomen van het schip. Bemanningsleden van de Poolse treiler wisten Storr er toe te bewegen hun boot de haven van Whitby binnen te brengen. Storr kwam, nadat hij de Poolse treiler binnenbracht, tot de conclusie, dat de schipper van de treiler was op gesloten, evenals de politieke amb tenaar en zes andere leden van de bemanning. De politieke ambtenaar is met hoofdwonden en verwondingen aan het gezicht in een ziekenhuis opge nomen maar later naar de treiler teruggekeerd. De zeven mannen, die aan land wilden gaan, zijn naar het politie bureau gebracht. HOOG AVONTUUR Het beroep van schoorsteen veger mag riskant zijn, het be roep van schoorsteen-inspec teur heeft ook z'n gevaarlijke kanten, zoals de heer F. J. Es- son uit Toronto dezer dagen ondervond. Hij beklom, tijdens een inspectiereis in de mari tieme provincies, een fabrieks schoorsteen in St. John, de be kende havenstad in de provin cie New Brunswick. Op de top gekomen, ongeveer 45 meter hoog, brak tot zijn ongenoegen de ladder, waarlangs hij ge klommen was met als gevolg, dat hij niet meer naar beneden kon. Het gebeulde 's ochtends en 't verblijf daar boven op die fabrieksschoorsteen beviel de inspecteur maar matig. Hij be gon er, naarmate de dag vor derde, steeds berookter uit te zien. Nadat een poging de hoge avonturier met een touw te redden was mislukt, kon hij tenslotte met een helicopter worden bevrijd uit zijn nete lige positie. Melk wordt duurder in Zeeland Ten gevolge van de verminderde melkproductie, verhoogde aanvul lingsmelkprijzen, stijging der vee- voederprijzen en de in de loop van dit jaar door onze overheid afge schafte melktekortgebiedentoeslag alsook de verlaagde subsidie op consumptiemelk, is het noodzake lijk met ingang van 3 October 1954 de consumentenprijzen van losse melk en consumptiemelkproducten voor Zeeland met uitzondering van Noord-Beveland met 1 cent per liter te verhogen. Voor Noord- Beveland bedraagt deze verhoging 2 cent per liter. „Wat moet ik dan doen met Jezus?" Dat is de vraag, die Pilatus de mensen voorhoudt. Jezus en Bar-Abbas staan hier, en het gaat om de vrijlating van één van beide. De massa heeft ai utspraak ge daan „Bar Abbas los" en „weg met Jezus". „Wat moet ik dan doen met Jezus?" Wanneer Pilatus in Jezus de on schuldige, de redder der wereld, de Verlosser van zondaren "had gezien, dan had hij Hem losgelaten. Hij vraagt het de schare, maar 't is ook voor hemzelf, wat hij gaat doen met Jezus. Ook komt deze vraag elke dag tot de schrijver van deze overden king, en tot U die het leest. Wat doe U zo met Jezus? Misschien bent U iemand, die zich tot nu toe niets van Jezus hebt aangetrokken. U leefde tevreden en rustig zonder al die rompslomp die de kerkmensen er op na houden. Pilatus heeft waarschijnlijk ook zo geleefd, maar plotseling wordt hij geconfronteerd met Jezus. Mag ik U vertellen dat U vroeg of laat met diezelfde Jezus, waar Pilatus mee te maken kreeg, te ma ken zult krijgen. En U die als kind des Verbonds, krachtens uw doop, bekend staat, wat doet U met Jezus? Wanneer de verleidingen komen of er zijn en de massa waartussen U leeft, de zijde van die ander ge kozen heeft maar niet van Jezus, wat doet U dan? Wanneer het op onze eer aan komt, en wanneer het ons broodje raakt, dan maar de massa kiezen zonder Jezus. Maar meer dan ooit komt deze dringende vraag op ons af. Wat voor God en wat voor de duivel, wat voor de kerk en wat voor de wereld, dat is dus een arm slag; dat is aan de orde in onze tijd. Daar moeten wij mee ophouden. Jezus gaf zich in de dood opdat wij zouden leven. „Wat ik met Jezus doen moet?" Dit, het met Hem wagen, en die het reeds met Hem wagen, zullen van kracht tot kracht steeds voort gaan, in de blijde zekerheid van het geloof. En die het nog niet wagen, doe het vandaag nog, nu U nog kunt gaan tot Jezus in het gebed. Hij wil Uw leven redden en U in leven behouden. Voor de slachtoffers van de aard beving in Afrika, ruim 1600, is de tijd voorbij, zo ook voor die men sen die bleven bij de ramp van de „Wllem Bontekoe" en de „Triton". En voor nog zovelen, maar U die borgen, ook al is de massa tegen speelt nu weer linksachter, geflan- dit leest, bent nog in het land der Jezus en dan ook tegen ons. keerd door de weer actief gewor- levenden. Zalig, wanneer ze met Weet dan, dat U met Christus Je- den A. Koster. De voorhoede heeft Jezus niet verlegen hebben gezeten zus overwinnaar zijt van dood, graf aan kracht gewonnen door de op- door te zeggen „Wat zal ik met en hel. En bidt maar dagelijks om stelling van Krello als rechtsbinnen. Jezus doen?" Maar zalig als ze met de nabijheid van Jezus, en Die zal Enige maanden geleden verloor dan met Zijn Trooster ook dage- VES aan het Beijersdijkje in de lijks bij U tegenwoordig zijn. laatste minuten van Zierikzee, dat Haamstede. M. C. M. toen vocht ™or haar plaats in de 3e klasse. Dit seizoen hebben beide Jezus geleefd hebben, nu al, in deze tijd. Laat dan maar komen wat komt, in Jezus' hoede zijn wij veilig en ge- Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland' Bouw van hofsteden „hopeloze zaak" ploegen hun twee gespeelde wed strijden verloren. Met grote belang stelling mag daarom de wedstrijd van Zondag tegemoet worden ge zien. Zierikzee komt uit met: J. Stoel d.; C. M. van Aken en A. Koster a.; C. v. d. Maas, F. v. d. Westen en C. Verwest m.; D. de Boer, A. v. d. Westen, A. v. d. Hoek, C. Krello en T. Simmers v. Zierikzee II-Burgh II Zierikzee II ontvangt Zondag a.s. de Burghreserves en komt uit met: C. P. v. d. Werve d.; P. Hoek en C. v. d. Westen a.; A. L. Koster, J. Rossen en A. Klink m.; E. v. d. Sande, A. Verton, C. Rijnberg, B. de Zeeuw en A. Hilleman v. Als Zie rikzee met dezelfde energie speelt als tegen Dreischor, mag zij zeker Donderdagavond vergaderde het dan was begroot. De voorzitter bestuur van de Stichting „Neuw sprak hier van „een hopeloze zaak". Schouwen-Duiveland" in het „Huis Verschillende particulieren hebben van Nassau" te Zierikzee, onder echter besloten toch te laten bou- voorzitterschap van notaris P. Hee- wen om voor de winter onderdak ring. te zijn. In dit verband kwamen ook niet kansloos worden geacht, Naar aanleiding van door het verschillende schade-uitkeringen, Burgh I-SC Gastel I Stichtingsbestuur ondernomen stap- o.a. van de bedrijfsschade nog ter n pen tot het te werk stellen op sprake. Besloten werd de heer Pie- cp r thuis te- Schouwen-Duiveland van uit de terse uit Goes uit te nodigen om in f» welke ploeg het Oostzöne van Duitsland naar West- een bestuursvergadering een uit- Y,?*3,% Duitsland gevluchte jongelui, was eenzetting over deze zaken te ko- °P vo-i een schrijven ontvangen van de men geven. Tenslotte deelde de dfgrover «n s^eUtel te „Europaische Bildungsgemeinschaft voorzitter nog mede een exemplaar bes°hikken met sneUe voor Eisener Verhang" te Lüneburg, van het te Middelbands uitgege- £e en eenltefke veMedSng waarin diverse inlichtingen werden ven standaardwerk over de ramp RIir„h 7ai nnt gevraagd en vertegenwoordigers op Flakkee „Gebroken Dijken" ont- f07de laatst mtotut hard moeten van de Stichting werden uitgeno- vangen te hebben wat een buiten- werken om een eervol resultaat te digd. Aanvragen waren ingekomen gewoon mooi werk van inhoud en bereiken Zij moet het in deze ont- voor 7 meisjes en 3 jongens van uitvoering bleek te zijn. Het be- moeting zonder Hogenstein en Sla- wie eerstgenoemden in de huishou- stuur zal de mogelijkheid onder het ger doen, die wegens opkomst in ding te werk gesteld kunnen wor- oog zien voor Schouwen-Duiveland militaire dienst verhinderd zijn den en laatstgenoemden bij het ver- een dergelijk boek te laten ver- Verder is het meespelen van W. F. werken van schroot en het slopen schijnen. Hierna sluiting. Kloet niet zeker in verband met van schepen. Besloten werd de ge- - vraagde inlichtingen, welke betrek king hebben op het loon en de huis- SPORT vesting, te verstrekken. Hierna kwam de kwestie van de VOETBAL K.N.V.B. herbeplanting van het eiland ter sprake. De voorzitter deelde mede dat hij de heer Besanger uit Am- Na de grote nederlaag tegen BSC Zierikzee I-VES '35 I een tegen NSV opgelopen blessure. De opstelling luidt: J. L. Kloet d.; N. Schrier en J. den Haan a.; W. P. Kloet, L. W. Bakker en C. Speel man m.; M. Dijkman, M. I. Bakker, Jac. Steur, C. J. v. d. Klooster en D. J. Braam v. Bij gunstig weer kan een span- sterdam hierover reeds enige malen is het eerste elftal van Zierikzee nende wedstrijd worden verwacht, had opgebeld en dat in Bruinisse voor de a.s. Zondag te spelen thuis- die ongetwijfeld veel belangstelling de heer Koning begonnen is. De wedstrijd tegen VES '35 I op enige zal trekken. De wedstrijd wordt ge- herbeplantingscommissie is tot dus- plaatsen gewijzigd. C. van Aken leid door de heer M. van Meer. verre helaas nog niet veel kunnen vorderen. Na enige bespreking werd besloten dat het bestuur met de propaganda- en de herbeplantings- commissie in de loop van volgende. week een vergadering zal hebben teneinde deze aangelegenheid zo snel mogelijk tot een bevredigende oplossing te brengen. Hierin zullen ook de ingekomen sollicitatiën van 2 tuinarchitecten, die advies willen geven bij de aanleg van particuliere tuinen, besproken worden. HET WONDER VAN DE SCHELDE Veel belangstelling voor het Zeeuwse product De oogstresultaten wijzen het uit De „Boomplantkrant" Naar aanleiding van het in de vo rige vergadering besprokene inzake het uitgeven van een „Boomplant- Het laat zich aanzien, dat de schade aan boomgaarden in Zee land en Westelijk Noord-Brabant, veroorzaakt door de overstromings ramp van het vorige jaar, ernstiger is dan men aanvankelijk had ge dacht. Van de ongeveer 1400 ha boom gaard, die in deze gebieden onder water heeft gestaan, is ongeveer 1150 ha vrijwel onmiddellijk na de drooglegging gerooid. Zoals de toe stand nu is, zal van de overge bleven 250 ha boomgaard nog eens 50 tot 100 ha moeten worden ge slecht, aldus is meegedeeld door Ir J. J. van Hennlk, RJjkstuinbouw- consulent te Goes. Ondanks de voor de grond vrij gunstige weersomstandigheden na William Grimes, de directeur van het Londense museum, en zijn as sistente, mevr. Williams, bestuderen het hoofd en de hals van een mar meren beeld van Mitras, dat eens moet hebben gestaan in een Romeinse tempel, waarvan de resten werden blootgelegd in een stuk bouwterrein bij de Walbrook In de City van Londen. De kop werd enige tijd geleden ontdekt toen men pas met het graafwerk bezig was. De hals is pas ge vonden nu men order had gekregen met de nieuwbouw te wachten tot men de restanten van de tempel geheel had onderzocht. Oudheidkun digen zullen schetsen van de tempel maken en Sir Winston Churchill zal het terrein bezoeken voor men de overblijfselen zal opruimen. De fundamenten worden beschouwd als een van de belangrijkste vondsten ooit gedaan, die een veel beter inzicht zullen geven in de historie van Londen in het Romeinse tijdperk. de inundatie - veel regen en weinig zon - is de fruitoogst in de voor malige geïnundeerde streken toch tegengevallen. Er is weinig groei, doch er zijn veel vruchten, die evenwel klein blijven, terwijl de kwaliteit niet meevalt. Over het al gemeen zijn peren sterker dan ap pels, doch ten aanzien van deze ge bieden, aldus ir van Hennik, doet zich het feit voor, dat de peren in vergelijking met de appels meer tegenvallen. Het betreft vooral oude boomgaarden, aangezien de jongere meer kracht blijken te hebben zich te herstellen. Het^zuIIen derhalve hoofdzakelijk oude boomgaarden zijn, die binnenkort onder de bijl zullen vallen. De omstandigheden, dat de zoge naamde windschermen, bv. rijen populieren, als gevolg van de inun daties zijn verdwenen, heeft tot deze omstandigheden bijgedragen. Het ligt volgens ir van Hennik in de bedoeling, dat de eigenaars van de thans nog te rooien boomgaar den de normale schadevergoeding krijgen, terwijl een gedeeltelijke vergoeding zal worden verstrekt aan de andere boomgaardbezitters vanwege de oogstschade die zij lij den. Er zijn namelijk maar zeer weinig boomgaarden, die, naar thans is gebleken, ongeschonden zijn gebleven. KERKNIEUWS Prof dr K. Dyk met emeritaat Naar wij vernemen heeft prof. dr. K. Dijk, te Amsterdam, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Ger. Kerken te Kampen aan Cura toren de mededeling gedaan, dat hij voornemens is wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd op 22 Juni 1955 aan het einde van de lopende cursus, ontslag te vragen zodat de Generale Synode van Leeuwarden-1955 in zijn vacature zal hebben te voorzien. Het Cura torium heeft aan het college van hoogleraren verzocht volgens de bestaande regeling een voordracht te willen gereed maken. Prof. Dijk, die in de Gei'. Kerken een bekende figuur is, werd in 1912 predikant te Rijswijk, vertrok in 1916 naar 's-Gravenhage en trad 21 Jan. 1937 op als hoogleraar in de ambtelijke vakken en in de Chr. religie in de plaats van wijlen prof. dr. T. Hoekstra. Toen de graanoogst in 1945, na leurstellend. Na de successen op de de inundatieop het eiland Tholen Waddenzee hadden de Zeeuwse meeviel, en eigenlijk ie wetenschap mosselpercelen veel van hun waar- 7 de ingeboet. voor vele ^agen stelde, sprak men Maar 1954 is daar om te bewij_ krant" °met prijsvraag" te Amster- van »het wonder van Tholen". Ook zen, dat wetenschap en menselijke dam, deed de voorzitter nog enkele in het water schijnen zich soms berekening telkens weer falen, mededelingen. De burgemeester van dergelijke „wonderen" te voltrek- Veel perc?len in de Grevelingen, Zierikzee heeft zich, desgevraagd, kp„ voor zover in cultuur gebracht, le- bereid verklaard hierin een artikel veren dit jaar een product, zoals in te schrijven. Van de burgemeester Reeds meermalen hoorden wij de Seen jaren is voorgekomen, en er van Amsterdam is terzake nog geen stelling verkondigen dat de mossel- worden mosselen gehaald van per- antwoord ontvangen. De bedoeling percelen in de Grevelingen hun tijd celen waarvan men weinig ver is dat genoemde krant voorlopig hadden gehad. En inderdaad was wachting koesterde. alleen te Amsterdam wordt ver- menig jaar het resultaat danig te- spreid in een oplaag van 260.000 exemplaren. Als deze actie slaagt zal zij ook in andere gemeenten worden gevoerd. Voor de prijsvraag zij'n geldprijzen en andere nuttige Ingezonden mededeling en mooie prijzen beschikbaar ge steld. Door het plakken van extra postzegels op briefkaarten met de oplossing kan men de boomplant- actie steunen. De pogingen om tot gezamenlijke bouw van hofsteden op het eiland te komen hebben tot nog toe niet het gewenste resultaat opgeleverd, daar de aanbestedingsprijzen aan merkelijk hoger blijken te liggen, *£bch beter Zware kwaliteit gekleurde flanellen Lakens 160x220 ,95 oordeliger De pokken, die aanvankelijk de schelpen ontsierden, gaan dood en verdwijnen, en van de Grevelingen komende mosselen vormen voor de handel een welkome aanvulling, omdat de voorraad op de Wadden zee beperkt en niet altijd aan te voeren is. In de afgelopen week ,nu de ver zending naar Parijs begon, was de aflevering van Zeeuwse mosselen buitengewoon druk. De belangstel ling voor de Zeeuwse percelen neemt dan ook weer toe. Naar wij vernemen is er zelfs animo onder de Wieringers om in aanmerking te komen voor Zeeuwse percelen. FEUILLETON. 39 IS VAN door Gré de Boer De vrouw plukte zenuwachtig aan haar schort. „Och, ja, meneer, dat doorleren is toch niks voor ons soort mensen. En daar hadden we geen geld voor. M'n man is al ja ren werkloos en het is hier nooit anders dan armoe troef. Hoe zou den we dat moeten betalen?" Kees knikte. „Dat heb ik begre pen. Goed, ik wil nog eens vaststel len, dat het ongeluk met Uw doch tertje geheel buiten de schuld lag van de chauffeur en dus ook buiten mijn schuld. Wettelijk heb ik dus geen enkele verplichting. Maar toch wil ik Leentje helpen. Vol gens de arts, die het meisje behan delt, zal Leentje waarschijnlijk haar verdere leven kreupel blijven. Misschien vergroeit het nog iets, maar zekerheid kan men hiervoor niet geven. Als Leentje straks uit het ziekenhuis terugkomt, zal zij om maar iets te noemen niet in staat zijn om alleen de trap op en af te lopen. Althans de eerste maanden zeker niet. Ik zie er dan van komen, dat het kind, wanneer ze eenmaal hier boven is, voorlopig niet meer beneden zal komen. Daar zal ik nooit vrede mee kunnen heb ben. Daarom wil ik Leentje ook na haar ontslag uit het ziekenhuis hel pen. Ik zal haar In de gelegenheid stellen om verder te gaan leren. Ze mag de richting kiezen, welke ze zelf wil. Maar daarvoor is nodig, dat ze hier uit huis gaat. Of, nog beter, dat ze bij mij in huis komt. Ik zal dan haar hele opvoeding be kostigen, dus ook haar kleren en zo. Ze kan dan in September naar een middelbare school. Leentje krijgt zodoende een mooie kans om iets te worden in het leven. Door haar kreupelheid is de kans op een huwelijk natuurlijk ook geringer geworden. Er moet dus rekening mee gehouden worden, dat ze zelf op latere leeftijd in haar onderhoud zal moeten voorzien". Het was enige tijd stil in de ka mer en de vrouw dacht na. Galis zat nog steeds bij het raam en keek af en toe eens op het briefje. Mis schien was hij zo overbluft, dat hij niet in staat was zijn grote mond, die doorgaans niet om woorden verlegen was, open te doen. De lippen van de vrouw begon nen te trillen en eindelijk zei ze: „Mag ik dan nooit Leentje meer zien, meneer?" Kijk, dacht Kees ontroerd, nu spreekt de moeder. Er zijn dus toch banden Hij schudde zijn hoofd, maar het was niet als ontkenning bedoeld. „Mevrouw Galis, wat denkt U wel van me? Ik ga van Leentje geen gevangene maken.' Ze zal vrij zijn in haar doen en laten, zoveel ze wil. Als ze U wil bezoeken, dan zal ze dat mogen doen, zo vaak en zo lang als ze zelf wil. De enige voorwaar den, die ik stel is, dat U schriftelijk toestemming geeft, dat ik de be voegdheid krijg het kind verder op te voeden en haar te laten leren wat ze wil. Mocht Leentje te eni gertij d van gedachten veranderen en te kennen geven, dat ze liever weer naar huis wil, wel, dan Is ze ook daarin vrij. Maar U moet be denken, dat het om de toekomst van Leentje gaat. Ze komt dus bij mij in huis, vrijwillig, zo lang ze zelf wil". Voor de eerste keer mengde Galis zich in het gesprek. „Gaat uw vrouw daarmee accoord?" Kees lachte. „Ik bèn niet ge trouwd, maar ik zorg voor die tijd voor een bekwame huishoudster. En ik zal het op prijs stellen, als U aangenomen, dat U Uw toestem ming geeft op gezette tijden ons bezoekt om U ervan te overtuigen, dat ze het goed heeft". „Mogen we er eens over naden ken, meneer?" vroeg de vrouw. „Natuurlijk. Ik vraag ook hele maal niet, dat U meteen beslist. Goed, denk er eens een weekje over en laat me Uw beslissing dan we ten. Maar bedenk, dat het in het belang van Leentje is". En zo was het gesprek geëindigd. Galis had het al gauw goed gevon den. Als die sigarenwinkelier dan met alle geweld voor Leentje wilde blijven zorgen, nou, vooruit dan maar. Het scheelde alweer een eter minder in huis, en wat had je ten slotte aan een mankpoot? En cen ten kreeg hij van die snuiter toch niet los, dat had hij al lang begre pen. Na een week kwam Leentjes moeder naar de P.C. en deelde me de, dat haar man en zij het goed vonden. Het werd allemaal behoor lijk op papier gezet en twee dagen voordat Leentje uit het Wilhelmin- nagasthuis werd ontslagen, deed juffrouw Fransman haar intrede in de vrijgezellenwoning van Kees Kooger. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5