Mag nieuwbenoemd raadslid kennisnemen van notulen geheime raadszittingen? Principieel debat in Zierikzeese Raad DE RAAD Sovjets vangen bosjes „spionnen" in O.-Duitsland Voor vijf-en-twintig jaar In de Donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft mr K. A. Keuning, die sinds kort voor de nieuw gevormde party „Het Roer Om" zitting heeft, in de raad medegedeeld dat hem door het college van B. en W. geweigerd is inzage te nemen van de notulen van een geheime zitting van de raad in zijn oude samenstelling, waarvan h\j dus nog geen deel uit maakte. De heer Keuning meende dat voor een dergelijke weigering iedere rechtsgrond ontbreekt en ci teerde een artikel uit de Gemeente wet, waaruit zou blijken dat B. en W. nimmer een dergelijk verzoek kunnen weigeren. De heer J. W. van den Doel be weerde dat een verzoek als door mr Keuning gedaan, eerst zou kunnen worden toegestaan, wanneer een bepaald onderwerp, destijds in ge heime zitting besproken, in tweede instantie ter sprake komt en dan opnieuw op de agenda wordt ge- Een tamme raadsvergadering van Donderdagavond kreeg plotseling kleur door een informatie van het lid mr K. A. Keuning of hij inzage krijgen kan van geheime raadsno- tulen van in het verleden gehouden besloten zittingen. Een dergelijk verzoek werd hem eerder door het college van B. en W. geweigerd. Hier was een duidelijke principiële zaak aan de orde. Het kan immers voorkomen, dat een nieuw benoemd raadslid zich in wil werken in de materie en daartoe behoefte ge voeld kennis te nemen van pro en contra's in verband met enige zaak, die in geheime zitting ter sprake zijn gekomen. Met een bloot weten van het besluit als zodanig komt een nieuw zich inwerkend raadslid uiteraard niet veel verder. Mr Keu ning kwam met de wet in de hand. De vraag is nu maar of deze op dit punt een interpretatie toestaat die slaat op het onderhavige geval. De raadsleden wisten dat ook niet en vroegen uitstel van beslissing. Vernuftig was de constructie van het raadslid de heer J. W. van den Doel, die meende dat een dergelijk verzoek slechts kan worden inge willigd als een destijds in besloten zitting behandeld onderwerp op nieuw aan de orde wordt gesteld. Men zou dit als criterium kunnen gebruiken, maar het is toch ook weer niet anders dan een voor de situatie passend gemaakt criterium. De vraag zou kunnen worden ge steld: „waarop baseert men zich dan?" Intussen zijn de brandweerlieden die bij de uitoefening van hun be roep iets overkomen, er beter op geworden en ook hun weduwen, indien zij onverhoopt bij de uit oefening van hun werk het leven zouden verliezen. De hondenbezitters worden over één kam geschoren, nu G.S. de nieuwe verordening hebben goed gekeurd. Niet de schofthoogte maar de rubricering (luxe- of bedrijfs- hond) wordt maatstaf voor de aan slag van de hondenbelasting. Prijzenswaax-dig is het besluit tot voortzetting van de verbeteringen aan de kademuren. Fabricage en B. en W. hebben hierover al gepraat en vooral aan het Sas is de zaak wegens een muurverzakking acuut. Er moeten andere berekeningen ko men in verband met de in de haven gedachte keersluis, die Zierikzee in de toekomst voor overstroming zal moeten behoeden. De geuren in de stadsgracht wor den door baggeren - waartoe werd besloten - niet minder. Niet zonder enige hilariteit werd zulks opge merkt, maar voor de mensen die 's nachts hun kinderen in een an dere kamer moeten brengen van wege de penetrante stank, heelt deze zaak weinig humoristische kanten. Hopelijk komt spoedig de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Dan pas gaat het fris ruiken in en rond Zierikzee. Intussen is men met het baggeren van de Brakke gracht al begonnen. Dit is ook een herver kavelingsaffaire, zodat men tot spoed was gedwongen. De bouw van het Rode Kruis- ziekenhuis is na de uitgebreide hei- werkzaamehden begonnen en de kwestie van de beheersvorm (eer der in ons blad besproken) komt derhalve aan de orde. Zierikzee is thans ook opgenomen als plaats waar een dependance van de Zeeuwse Muziekschool gevestigd wordt. Moeilijk zal in de toekomst het werk zijn van de Woonruimtecom missie, die werd herkozen. Distri bueren is altijd moeilijk en speciaal in dit geval. Interessant was ook de vraag naar het nut van de wo ningbouwvereniging, daar uitdruk kelijk is gestipuleerd dat de verde ling van de nieuwe 131 huizen be rust en blijft berusten bij B. en W. Daar is als voordeel het feit, dat de vereniging bouw en beheer in eigen hand houdt en dus invloed hierop heeft en houdt. Bovendien kan er veel nut uitgaan van de vereniging plaatst. Hij achtte het bv. ondenk baar dat een pas benoemd lid in zage ki-ijgen kan van geheime raadsnotulen, waarin de discussies inzake zijn geloofsbrieven zijn op getekend. De voorzitter merkte op dat per- sonen, die geen lid van de raad wa ren op het ogenblik dat de geheime notulen werden opgemaakt, geen inzage krijgen van deze notulen, tenzij de raad machtiging verleent alsnog aan die personen de gelegen heid te geven die notulen in te zien. Mr Keuning verzocht daarop de raad om toestemming tot inzage van notulen der in het verleden gehouden raadsvergaderingen. In de eerstvolgende zitting van de raad zal dit verzoek in stemming worden gebracht, daar te voren de leden zich over deze materie heb ben kunnen oriënteren. 35 jaar raadslid Voor met de behandeling der agenda werd begonnen, herinnerde de voorzitter aan het feit dat de heer Catshoek vijf en dertig jaar lid van deze raad is. Hij nam op 2 September 1919 als zodanig zit ting en was van die datum af tot nu toe onafgebroken lid. Geruime tijd als gewoon raadslid, maar ge durende een aantal jaren bekleedde hij het ambt van wethouder en wel van 24 Augustus 1937 tot aan de tijdelijke gemeenteraad na de be vrijding, toen, in 1946, de gewone raad buiten werking was gesteld. In dit tijdvak is er heel wat ver- anderd op maatschappelijk gebied. Gedurende al deze jaren heeft de heer Catshoek zijn beste krachten aan de gemeentebelangen gewijd. Als wethouder, aldus de voorzitter, liggen de verhoudingen anders dan in de raad en in die functie heeft spreker de heer Catshoek leren waarderen. Spreker hoopte dat het de wethouder gegeven moge zijn nog menig jaar de belangen der ge meente te helpen bevorderen. De voorzitter liet deze woorden verge zeld gaan van een bloemenhulde. Als oudste lid van de raad sprak de heer Bij de Vaate woorden van gelukwens tot de heer Catshoek en bood hem, namens de overige leden van de raad, een souvenir aan, in de vorm van een fraaie sigaretten aansteker. Gewijzigde verhoudingen in de raad De heer Catshoek dankte voor de gesproken woorden van gelukwen sen bij de herdenking van zijn 3b- jarig raadslidmaatschap. Hij her innerde aan de tijd toen hij voor het eerst zitting had in dit college. Tegen de functie had hij in het be gin opgezien, maar toe langer hij deel uitmaakte van de raad, hoe meer liefhebberij hij er in kreeg voor de belangen van de gemeente op te treden, ook voor de minder met aardse goederen gezegende ge meentenaren, die in die dagen wer den achteruit gesteld..De verhou dingen in de raad van nu liggen heel anders dan in het begin van spreker's raadslidmaatschap, toen men, als men niet tot een bepaalde partij behoorde, het hard te ver antwoorden kreeg. Maar dat heeft die leden niet glad gezeten. Bij de tegenwoordige verhoudingen kan men van politieke verschillen in de raad niet veel meer bespeuren. Men geeft elkaar meer onderlinge steun die dikwijls merkbaar is. Persoon lijk stemt hem dat zeer aangenaam. Spreker dankte voor de bloemen hulde en het geschenk van de raadsleden. Speciaal de burgemees ter dankte hij voor diens gesproken woorden. Tot de gewone agenda overgaande deelt de voorzitter de antwoorden mede op in de vorige vergadering gestelde vragen. De heer Hoek in formeerde naar 'n personeelskwes tie. Deze zaak is bij B. en W. ter sprake gekomen. Zij achtten het niet nodig strafmaatregelen toe te passen, daar met een terechtwijzing kon wox-den volstaan. Omtrent de riolering aan het Slabberswerf, waarover de heer Bij de Vaate in lichtingen vroeg, delen B. en W. mede, dat deze riolering niet aan sluit op de oude, daar deze alleen dienst doet voor de afvoer van overtollig water. Het voorstel van mr Keuning tot het stichten van een Sportraad, is om advies gegaan naar de Sportparkcomissie. In de Octobervergadering komt dit ad vies ter tafel. Verschillende voorstellen gaan on der de hamer door. Zo het voorstel op het punt van voorlichting en be woning van de huizen door de le den. Het eigene bindt meer en dat kan in de praktijk van invloed zijn. Zo gezien heeft dus de woning bouwvereniging heel veel zin. Ook later, als de abnormale na-oorlogse omstandigheden op het punt van de woningbouw opgehouden heb ben te bestaan, komt de betekenis van een vereniging als de onder havige maar al te duidelijk aan het licht. Particulier initiatief vervangt dan de overheidstaak op dit punt geheel. Er zijn tendensen, dat het die richting steeds meer zal uit gaan. tot het verlenen van medewerking aan de aanvx-age ex art. 72 L.O.- wet 1920, van het bestuur der Chr. U.L.O.-school; het voorstel inzake de bezoldiging van de gemeente ontvanger; het voorstel tot het slui ten van een ongevallenverzekering voor de leden van de vrijwillige brandweer; het voorstel tot het vaststellen van een verordening op de heffing en invoi'dering der rei nigingsrechten; idem betreffende de hondenbelasting. Waterkeringen en kademuren Bij het 9e agendapunt vragen B. en W. een crediet van f 21.000, ten behoeve van het herstel der waterkeringen. Dit voorstel is in Fabricage reeds ter sprake geko men. Druk is uitgeoefend om deze werken nog vóór de winter in orde te brengen. Direct is toen opdracht gegeven door te werken. Wethouder den Boer licht toe dat definitief herstel later zal volgen, in nauw contact met Dijkherstel. Wat nu moet gebeuren is alleen een voor lopige voorziening. Het aange vraagde crediet wordt hierop ver leend. B. en W. vragen bij het volgende voorstel ten behoeve van het beste- dingsgereedmaken van de plannen voor herstel en vernieuwing der kademux-en, andermaal een crediet, nu van f 20.000,Men wil de kade muur aan het Luitje versterken over een lengte van 75 meter en daar tevens metselwerk uitvoeren. Voorts wordt voorgesteld de be schoeiing bij de Kunstmesthandel Kooman Co. te vernieuwen en een beschoeiing te maken bij de Coöp. Aankoop Vereniging. De hou ten beschoeiing bij het Shellgebouw op het Sas te vernieuwen, evenals de noord- en zuidkant van het Sas. De kademuur aan de Engelse kade dient ook te worden verlengd. Al deze plannen worden nu aan hangig gemaakt ter herziening van de oude plannen zulks in verband met de sluisbouw in de toekomst en met het oog op het peil van het Deltameer. Deze werken liggen alle ten Oosten van de brug bij de Zuid havenpoort aan de haven, waar in de laatste jaren veel gelost en ge laden wordt, getuige de transport banen. In de naaste toekomst zal de aanvoer van materialen wellicht nog toenemen, bv. voor de land bouwgronden, woningbouw en we genaanleg, alsmede voor de uitvoe ring van het Deltaplan en de sluis bouw. In verband met deze plannen is het wel interessant te vernemen wat aan haven-, kade-, lig- en bruggelden werd ontvangen. Deze bedragen zijn in 1950: f 25.000; 1951: f 30.000; 1952: f 33.000; 1953: f 40.000. Voor 1954 worden ze ge raamd op f 54.000. De heer Simmers vraagt of het dit najaar wel verantwoord is aan het Sas bieten te laden. Wethouder den Boer geeft uitvoerig toelichting op deze plannen. Wat het bieten laden op de losplaats aan het Sas betreft, meent hij dat zulks wel af zal lopen; de verzakking aan de haven aldaar is niet zo ingrijpend als het zich laat aanzien. Baggeren stadsgrachten Voor het baggeren van de stads grachten wordt eveneens een cre diet aangevraagd, namelijk voor de Zoute-, Brakke- en Verse gracht, van welk karwei reeds een gedeelte uit uitgevoerd en wel de Brakke gx'acht. Op een vraag van de heer Sim mers deelt wethouder den Boer mede dat de bagger uit de gracht gedeltelijk op de ringdijk wordt ge deponeerd, een ander deel is voor Landbouwherstel, dat de grond bij de verkaveling aanwendt. Mr Keu ning informeert of het wel in orde is dat èen deel van het werk is uitgevoex'd. Wethouder den Boer antwoordt hierop dat besprekingen zijn gevoerd met de Centrale Dienst en met vertegenwoordigers van het Bureau Financiën. Men kreeg de mondelinge toezegging, dat dit bu reau het werk onvoorwaardelijk voor zijn rekening neemt. De Brakke gracht moest gebaggerd worden met het oog op de riolering. De C.D. heeft toen opdracht ge geven aan de Heide-Maatschappij maar te beginnen. De heer v. d. Doel merkt op dat de herverkave ling hierbij ook een rol speelt. Zij drong op spoed aan met het oog op de ontwatering. Voor herstel van de woning aan de Kadeweg, waarin iemand komt te wonen die belast is met het toe zicht op het Sportpark, wordt even eens een crediet verleend (f 2.802). Aanschaffing van een rioolwater pomp is noodzakelijk doordat de oude bij de ramp verloren ging en de van de gemeente Amsterdam geleende pomp teruggevraagd werd. Voor een nieuwe pomp wordt een crediet verleend van»f 3.200. Besloten wordt jaarlijks f 10 af te zonderen voor de vorming van het kapitaal van de te stichten mu ziekschool in Zeeland. De geschonken barak, bedoeld als kleedlokaal bij het Sportpark, is geleend aan de Rijksgebouwen dienst, maar tot nu toe is deze ba rak nog niet teruggegeven. De leden en plaatsvervangende leden der woningcommissie worden bij acclamatie herkozen. In deze commissie hebben zitting de heren J. Catshoek, J. v. d. Gaast, A. Groe nendijk, L. J. van den Houten, M. de Moor, D. Quant en B. Leij- dekker. Verschillende raadsleden komen met opmerkingen over verlichting, kapotte balken, stank bij barakken in de Platteweg, enz. Al deze klach ten zullen worden onderzocht. Zo ook de klacht van mr Keuning over de standplaatsen van de G.M.C.- vrachtauto's. Mr Keuning vraagt verder de heer v. Gastel of hij wil antwoox*- den op de vragen in de vorige raadsvergadering gedaan over zijn positie als raadslid. De heer v. Gas tel wenst hierop niet te antwoor- den, wat mr Keuning doet opmer ken dat de houding van de heer v. Gastel onbehoorlijk is. De heer Hoek krijgt antwoord op zijn vraag over de woning van de gemeentetuinman. Meermalen is de belofte gedaan over het zo nodige herstel, maar dat blijft uit. Wet houder den Boer deelt hem mede dat het in de bedoeling ligt voor de tuinman een nieuwe woning te bouwen, zodat het perceel waarin hij thans woont, geheel als dienst gebouw kan worden aangewend. De Woningbouw vereniging Verder vestigt de heer Hoek de aandacht op het feit dat enige on gerustheid heerst over het feit dat de Woningbouwvex-eniging „Beter Wonen" het recht aan haar zijde zou hebben wie er in de naaste toe komst in de 131 te bouwen wonin gen in het bouwplan-Buijze komt. Wanneer dat zo was dan wordt de Woonruimtewet ondermijnd. Wet houder den Boer merkt op dat B. en W. met deze woningbouwvereni ging een onderhoud hebben gehad, die de zaak heeft toegelicht. De toe wijzing van woningen behoort tot de competentie van B. en W. De heer v. d. Doel meent dat van de te bouwen woningen in het plan- Buijze er 25 bestemd zouden zijn voor bedrijfswoningen van de Kon. „Zeelandia". De secretaris geeft over deze zaak enige technische toelichtingen over particuliere wo ningbouw of van gemeentewege. Bij particuliere bouw hebben de toekomstige bewoners meer aan dacht voor hun woning en de ge meente is van een last af. Nadat de heer de Moor nog ge wezen heeft op de rommel in en bij de krotwoningen, die nog niet af- gebroken zijn, maar die, volgens wethouder den Boer, binnenkort onder de slopershamer zullen val len, volgt sluiting. In Haren (Gr.) is Dondex'dag een nieuw zoölogisch laboratorium der Rijksuniversiteit te Groningen officieel in gebruik genomen. Mededeling aan Amerikaanse Hoge Commissaris De Sowjet-Russische Hoge Com missaris te Berlijn, Georgi Poesjkin, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot dr. James B. Conarxt, schri/teiyk medegedeeld dat in de laatste tijd in Oost-Duitsland vierhonderd voor de Amerikaanse spiotinage- centra in West-Berlijn en West- Duitsland werkende agenten" zijn gearresteerd. Hij deelde voorts mede dal in de laatste dagen nog een honderdtal „Amerikaanse spionnen" in handen der autoriteiten van de Sowjet- zóne is gevallen. Alle gearresteerden waren leden van groepen met Duitse namen, zo als de Organisatie van ex-generaal Gehlen, die van de West-Duitse commissaris voor Defensie, Blank, en West-Berlijnse anti-communis tische organisaties, zoals de Strijd groep tegen onmenselijkheid, de Commissie van onderzoek van Vrije Juristen, het Genootschap van po litieke vluchtelingen uit het Oosten en het Oostelijk bureau van de West-Duitse Christen-Democrati sche partij, die „in feite" vertak- Luguberse vondst in Haarlemse villa Zwaar gewonde dame aan de telefoon In een villa aan de Anna van Buurenlaan te Haarlem heeft de politie omstreeks kwart voor zes Vrijdagmorgen een dame aange troffen, die telefonisch had gewaar schuwd dat „er moord zou zijn ge pleegd". De politie vond de'dame - bewoonster van de genoemde villa - in de achterkamer bij de telefoon. Zij was niet in staat mededelingen te doen. Het bleek de politie, dat zij door twee pistoolschoten in de borst was getroffen. Per ziekenauto is de vrouw (de 44-jarige mevr. M. M.- T. geb. B.) naar de Mariastichting overgebracht. Haar toestand is ex-n- stig. Vermoedelijk is een kogel in een der nier-en gedrongen. In een andere kamer vond de po litie in een plas bloed, het stoffe lijk ovei'schot van een 63-jarige heer (W. C. R. van L.), die een pistool in zijn rechterhand hield. Zijn voorhoofd was door twee ko gels getroffen. Wat zich in de nacht in deze villa heeft afgespeeld, kon de politie niet meedelen, omdat de ernstig ge wonde vrouw niet kon wox-den vei- hoord. Buren hebben te circa kwart voor vier wel gebons gehoord, doch hebben niet vermoed.:!dat'.:iets ern stigs kon zijn gebeurd. kingen van de Amerikaanse spion- nagedienst zijn aldus Poesjkin. Hij verklaarde, dat de agenten opdracht hadden Oost-Duitsers aan te vallen, inlichtingen over Oost- Duitsland en het Russische leger te verzamelen, het Oost-Duitse be stuur te desorganiseren, en sabo tage te plegen. Ingezonden mededeling Doof dat zuurbr&aden op Uw maag met 'n paar Rennles. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen, Binnen een paar minuten. Nog vóór die Rennies zijn gesmol ten op Uw tong, behoort het zuur- branden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. KOSTBAAR KRUIKJE Bij graafwerkzaamhtden in zijn tuin stootte de landbouwer W. van de Langemheen in de buurtschap Gerven te Putten dezer dagen op iets hards. Het bleek een stenen kruikje te zijn, gevuld met zand. Onderin zaten twintig gouden munt stukken. --i O ;"i Ernstig ongeluk op N.A.V.O.-lachtbasis Ondergrondse tank kwam tot Dertig doden en Door het ontploffen van een on dergrondse tank met 50.000 liter vliegtuigbenzine op de N.A.V.O.- luehtbasis Bitburg in West-Duits- land, zijn Donderdag dertig perso nen om het leven gekomen en 15 gewond. De tank was een onderdeel van het eindpunt van een N.A.V.O.- pijpleiding. De meeste slachtoffers reden tijdens een brandweerde monstratie in auto's over de ondex-- grondse tank op het ogenblik dat met motorbrandstof ontploffing vijftien gewonden de ontploffing zich voox-deed. De demonstratie wex'd bijgewoond door een groep van veertig Amerikaan se, Franse en Duitse inspecteurs. Op nog geen tweehonderd meter van de ontplofte tank bevond zich een tweede reservoir, dat een mil- lioen liter brandstof bevatte en dat door een pijpleiding met de eex*ste was vex-bonden. Men slaagde erin de inhoud van de tweede tank weg te laten lopen, toen de verbindings- pijp vlam vatte en gevaar van ont ploffing van de tweede tank ont stond. O.-Duitse varkens stierven Veeartsen in arrest Het West-Berlijnse anti-commu nistische Juridische Comité heeft medegedeeld dat een groot aantal Oost-Duitse veeartsen is gearres teerd, nadat 430.000 varkens, die aan de varkensziekte leden, zijn gestoxven, of moesten worden ge slacht, waardoor er een vleeste kort in de Sowjet-zóne is ontstaan. De veeartsen worden er van be schuldigd opzettelijk verbreiding der ziekte in de hand te hebben ge werkt. Twee hunner zijn tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld. De zaken van de anderen moeten nog worden behandeld. De Zondagartsendienst van Zierikzee Zondag 26 September: dr Vogelaar. 17 September. De nieuw benoemde burgemeester van Zierikzee, J. C. A. Bannink, deed zijn intrede in de gemeente en werd geïnstal leerd in een bijzondere raads zitting. 18 September. Twee jongelui uit Dreischor hebben aan de ge meente-archivaris van Zierikzee in bruikleen afgestaan een zand steen, afkomstig van het voor malig slot „Windenburg" te Drei schor. 19 September. Een viertal lusten, die circuleerden in de gemeente Eikerzee, om gelden in te zame len voor de electrische verlich ting van de kerk en de pastorie, bracht f 190,op. 20 September. Uit de ingediende Waterstaatsbegroting blijkt dat voor de aanleg van een vlucht- haven in de Stoofpolder te Zjjpe f 520.000,— nodig is. 25 September. De Zierikzeese Ès- perantovereniging hield een zeer geslaagde bijeenkomst in 't „Huis van Nassau". Velen gaven zich op als lid. Oertijd, reuzenhagedis, vuistwiggen, concert, ideale combinatie en vogels In Engeland is een groepje dames en heren, dat de cultuur wel niet zo erg moe is, maar toch wel eens wil onderzoeken hoe de mensen in het stenen tijdperk geleefd hebben. Ze trekken dus een berenvelletje aan, kiezen zich stenen werktuigen en gaan een poosje leven in een hol. Ze leueti van hetgeen de natuur oplevert en geld mag er natuurlijk niet aan te pas komen. Zo'n initia tief doet ons denken aan de oertijd van Schouwen-Duiveland, toen hier stammen kwamen, die poogden in het moerassige land zich een be staan te verwerven. Een stage mist hing er over het land, dat wrakjes en niet zonder veel moeite kers vers uit de zee was gewonnen. Ver raderlijke moersdampen stegen op maar de warmte deed het door de mind aangewaaide zaad ontkiemen en schiep een groene gordel, wat meer landinwaarts. Bomen met luchtwortels vormden een grillige afsluiting van het allerlaagste land waar de zompen en poelen nog hun giftige luchtbellen omhoog stuw den. Toch leefde men al duidelijk in de nadagen van de tropische warmte. Tegen het jaareinde begon een verstijvend koude wind te waaien, die het groen van de bo men deed verschrompelen en de oerbewoners terug deed trekken in hun van stenen opgetrokken, met klei dichtgesmeerde hutten. Een blauwige rook kwam uit de hutten omhoog kringelen en onbeweeglijk lag, als bevangen van koude, de reuzenhagedis verscholen in een bed van half vergane waterplanten. De mannen slepen wat aan hun ste nen vuistwiggen en de vrouwen trokken er op uit, om wat kogel vormige vissen te vangen in het binnenmeer, dat elk jaar wel gro ter leek te worden. Soms dreunde de grond van de kudden mammoe then die in een brede baan overal de grond plattrapten onder hun logge monsterachtige poten. Veel later kwam toen het hert, dat in het vergelend lover een kreet van oneindige melancholie deed horen. In onderlinge gevechten en door het schuren langs de bomen, die zelfs al niet meer op een. Eucalyptus ge leken, verloren zij hun geweien, die door allerlei overstromingen eeuwen zouden rusten op de bodem van de Schelde. Is het zo ongeveer geweest? vraagt Eilandman zch af. Hij weet het niet helemaal precies, want een sprong van duizenden ja ren terug is niet gemakkelijk. Wel weet hu dat op de plaats waar toen ook wel herten gelopen hebben, binnenkort een muziekkapel komt. Kerkwerve zal rinkinken van de scfiettertrompetten en het is Kerk- werve wel gegund, zo eenzaam als het daar ligt in de nevels van'het Schouwse land. - Eilandman wenste Wel handelaar of visser van zeemos (zeebomen) te zijn. Door het vissen van zeemos bereikt men de ideale combinatie van natuur en cultuur. Men vist en is omgeven door de wijde, regen- zwangere luchten van het Zeeuwse land. Men vist en men is vrij van het land, ver weg van het krakeel en de lastige vertragingen Van al lerlei dingen, die gedaan moeten worden. Men is er weer eens uit, of liever men is er geregeld uit, en voelt contact met die heel oude oerbewoner, die met gespitste oren zich ter ruste legde, altijd bedacht op gevaar. Tegelijkertijd evenwel werkt de „zeebomenvanger" voor de uiterste hoedverfijning en ver dere versiering derdamesgarde- robe. Dat is ook iets van onze cul tuur ,die het nu eenmaal niet toe staat met een jutezak over de we reld rond te stappen. Visser van zeemos lijkt daarom het ideaalste beroep, dat zich denken laat. Het ligt op Schouwen-Duiveland voor het grijpen. Rond de vuurtoren wemelt het 's nachts van trekkende vogels. De toren staat nu iedere nacht in hel der licht, zodat de vogels zich niet meer kapot kunnen vliegen. Op de trek naar Zuidelijker streken heb ben de vogels een flinke snelheid en men ziet ze nauwelijks, zodat herkenning moeilijk is. Maar slecht af zijn die vogels niet. Ze gaan naar warmer streken en w\j blijven hier op het kaalste, eenzaamste en mis- troosligste eiland van de hele we reld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2