Brits parachutistenmajoor verloor sigaretten- °^rt^ei|en koker bij Arnhem in 1944 Het bietenvervoer op Schouwen-Duiveland verloren voor de Maatschappij In Nederland worden per jaar twee en een half millioen dieren gedood Hij kreeg hem Zondag weer terug Ter gelegenheid van het feit, dat het tien jaar geleden is, dat de Air borne luchtlandingen geschiedden, wil het Arnhemse gemeentebestuur een bijzondere daad stellen. Deze kan, naar gezegd wordt, bestaan in het storten van een bedrag van 500 pond sterling in het „Airborne For ces Security Fund" te Londen, een fonds ingesteld ter ondersteuning van de invalide oud-militairen en militairen behoord hebbende tot de Britse luchtlandingsdivisie. Namens het „Airborne Forces Se curity Fund" heeft generaal-ma- joor R. E. Urquhart, de bevelheb ber der destijds in deze omgeving gelande parachutisten, het Arn- hem's gemeentebestuur verrast met een boek, dat is uitgegeven in 1721 en de volledige rechtskundige wer ken bevat van Joannes en Frede- ricus van den Sande. Deze laatste is o.a. ook burgemeester van Arn hem geweest. Van beiden was reeds een aantal werken in de gemeente bibliotheek van Arnhem aanwezig. Het thans aangeboden boek is eerst onlangs in Rhodesia (Zuid-Afrika) gevonden door een voormalig Air- borne-officier. Dwaasheid die vliegende schotels „Geen verstandig mens kan aan de dwaasheid van het bestaan van vliegende schotels geloven". Dit is Vrijdag te Würzburg verklaard door prof. Otto Hahn, een Duitse specialist op het gebied der atoom energie en Nobelprijswinnaar voor scheikunde in 1945. „Als bewoners van Mars of andere wezens ple zierreisjes naar de aarde zouden maken, zouden ze ons goedendag komen zeggen in plaats van op gro te hoogte rond de aarde te krui sen", zei hij. Londen-Amsterdam 48 minuten Zonder het overigens zelf te be seffen voor het hun verteld werd, hebben een aantal passagiers, die Zondagmiddag met een lijntoestel der British European Airways van Londen Airport naar Schiphol reis den, een nieuw record meegemaakt. De vlucht nam nl. slechts 48 mi nuten in beslag (gerekend vanaf het moment dat het toestel los kwam tot dat, waarop het op Schiphol landde). Voor' zover bekend stond dit record tot dusverre op naam van een K.L.M.-Convair, die er 55 minuten voor nodig had. Rijksambtenaren willen meer dan 6 pet. Op het salariscongres van de Centrale van Rijkspersoneel is een motie aangenomen waarin de be sturen van de bij de Centrale van Rijkspersoneel aangesloten vereni gingen van ambtenaren in Rijks dienst hun bezorgdheid uitspreken over de financiële positie van het overheidspersoneel. Zij zijn van oordeel, dat het toekennen van een zes procent salarisverhoging de nood in vele ambtenarengezinnen niet opheft. Aan het bestuur der Centralé wordt opgedragen het Ambtenarencentrum te verzoeken de regering te doen blijken dat de ambtenarensalarissen een verho ging behoeven, die aanmerkelijk boven de genoemde 6 procent uit gaat. Een vreemde huis vestingsgeschiedenis Andere familie zat m het huis De heer W. uit den B. en zijn echtgenote hadden 'n uitstapje ge maakt en toen zij 's avonds weer in hun woonplaats Apeldoorn terug keerden, bleek tot hun verbazing dat hun woning door een andere familie wer bewoond, terwijl het huisraad van het echtpaar zich in een verhuiswagen bevond. Na de overigens overbodige controle van de huisnummers .besloot het echt paar de politie van een en ander te verwittigen. Bij het onderzoek kwam aan het licht dat de heer Uit den B. de wo ning had gehuurd van de heer S. zijn vroegere werkgever. Toen eerstgenoemde was ontslagen, zeg de de heer S. de huur op, aanvoe rende, dat hij de woning voor zijn bedrijf nodig had. Tijdens de af wezigheid van de heer Uit den B. had de heer S. de woning laten ont ruimen en de meubels van de nieu we bewoner er in laten brengen. Het gemeentelijk bureau voor de huisvesting te Apeldoorn zal nu uit moeten maken, wie het pand mag bewonen. Voorts heeft majoor Llewellyn Weddy zijn zilveren sigarettenko ker in Arnhem in ontvangst kun nen nemen. Dit familiestuk was hij verloren in de slag om Arnhem in September 1944. Het werd destijds teruggevonden bij opruimingswerk- werkzaamheden in de Oranjestraat aldaar door een lid van het Rode Kruis, die de koker heeft bewaard. Nasporingen om de eigenaar te vinden, hadden aanvankelijk geen resultaat. Via de Airborne Forces slaagde men er uiteindelijk in en zo heeft men deze aan de Britse majoor ter hand kunnen stellen. De erepromotie van dr L. Neher Onder buitengewoon grote be langstelling is Maandagmiddag in een Senaatsvergadering van de Technische Hogeschool, welke werd gehouden in de Westerkerk aan de Hugo de Grootstraat te Delft, de doctorsbul uitgereikt aan de heer L. Neher, de aan het eind van deze maand aftredende directeur-gene raal van het Staatsbedrijf der P. T.T., wien enige maanden geleden het ere-doctoraat in de technische wetenschap werd aangeboden. Als promotor trad op prof. ir. L. H. M. Huydts, hoogleraar in de electro- nica. Vlucht om de wereld De luchtvaart journalist Hu- go Hooftman uit Boskoop zal op Maandag 27 September van Schiphol vertrekken voor het maken van een vliegtocht om de wereld. Hij maakt deze vlucht per toeristenklasse. De tocht gaat van Amsterdam via Cairo, Bangkok, Tokio, Hono lulu, Los Angeles en New York naar Amsterdam. Gebruik zal worden gemaakt van vliegtui gen van de K.L.M., de „Pan American World Airways", de „United Air Lines" en de .„American Airlines". Hij zal ongeveer vier weken over de reis doen. Doel van de tocht is aan te tonen, dat een vlucht waarbij alleen wordt gebruik gemaakt van de toeristenklasse rond de wereld goed moge lijk is. N.A.V.O. bestaat uit 100 divisies „Vijf jaar geleden begon de N.A. V.O. met twaalf divisies, thans kan zij er, zo nodig, honderd onder de wapenen roepen. In 1951 beschik ten wij over vijftien vliegvelden, thans zijn er 125 en nog veertig in aanleg", aldus verklaarde Lord Is- may, secretaris-generaal der Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, Zaterdag op een persconferentie te Estoril, in Portugal, waar Maandag een N.A.V.O.- tentoonstelling ge opend werd. Hij vervolgde: „Doch de meest waardevolle vooruitgang is geboekt op een terrein, dat niet met cijfers- kan worden benaderd: op elk ge bied heeft zich een sterk gevoel van saamhorigheid onder de staten-N.A. V.O.-leden ontwikkeld". arbeiders Zestig tot zeventig als soldaten vermomde bandieten hebben Vrij dag jl., bij het aanbreken van de dag, 26 slapende arbeiders van de eenzame San José-boerderij, in de Columbiaanse provincie Cundina- marca, overvallen en, op een na, vermoord. De enige man, die ontkwam, lag, zwaar gewond, onder een stapel lijken. Toen hij weer bij bewust zijn was gekomen, slaagde hij er in zich drie uur over de weg naar de naburige plaats Guadas voort te slepen, waar hij zijn treurige nieuws verhaalde. De moordenaars beschoten de slapende arbeiders eerst, waarna zij ze met hun „machettes" lan ge messen afmaakten. Men meent, dat roof of wraak het motief voor de verraderlijke over val is geweest. Politieke beweeg redenen zijn onwaarschijnlijk, om dat de vermoorde arbeiders tot ver schillende politieke partijen be hoorden. Vrijgezellen pleiten voor hun rechten Zelf koken om meer gezelligheid Uit Grevenbicht zijn aan de mi nister-president en aan de minis ters van Financiën en van Weder opbouw en Volkshuisvesting tele grammen gezonden, waarin namens het tweede wereldvrijgezellencon- gres met hernieuwde kracht de aandacht der regering voor de be langen der ongehuwden zal worden gevraagd op het gebied van belas ting en huisvesting. Dit werd Zondag in de Greven- bichtse congrestent bekend gemaakt door de heer Gerard Greijn. Even voordien was in deze tent een in leiding gehouden door de heer Stef. Kleyn uit Maastricht, die wegens verhindering van mr Elias sprak over het onderwerp „Vrijgezellen en vrij gezelligheid". Hij sprak daarin o.a. over de vraag hoe de vrijgezel zijn leven, al is het nog zo eenzaam, gezelliger kan inrich ten, bv. door zelf te koken. RADIONIEUWS Bouw van T;V.-stcunzenders bepleit Op de te Hilversum gehouden vergadering van de Verenigings raad van de V.A.R.A. werd op voor stel van de afdeling Groningen de volgende motie aanvaard: „Gezien het feit, dat er grote be dragen werden en worden uitgege ven voor Europese televisie-uitzen dingen, maar daarnaast in een zeer groot gedeelte van het eigen land geen televisieuitzendingen kunnen worden ontvangen, meent de Ver enigingsraad, dat het dringend no dig is, dat er zo vlug mogelijk steunzenders worden geplaatst, zo danig dat het gehele Nederlandse volk in de gelegenheid wordt ge steld televisie-uitzendingen te vol gen". Een wervelstorm, met een windsnelheid van 150 kilometer per uur, is Zaterdagavond over het ge bied van Tokio getrokken, waarbij zes personen het leven verloren, veertien gewond werden en negen tien als vermist zijn opgegeven. Duizenden uit hout en papier op getrokken huizen zijn onder het ge weld van stormwind en slagregens bezweken. N.V. Rotterdamse Tramweg-Maatschappij Compensatie gezocht in goede busexploitatie ZESTIG JAAR VEGETARIËRSBOND Bond richt zich tegen gebeurtenissen in het slachthuis De vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij heeft Za terdagmiddag de jaarstukken goed gekeurd, het dividend bepaald op 1.4 procent, de heer W. Vrolijk als commissaris herkozen en de over dracht aan het Rjjk van de tram lijn Burgh-Steenbergen bekrach tigd met 427 stemmen vóór en één stem tegen. In zijn openingstoespraak deelde de voorzitter, de heer W. Vrolijk, mede, dat de R.T.M. in 1953 voor een bedrag van f 855.000 in het be drijf heeft geïnvesteerd, waarmee de investeringen sinds 1946 zijn ge stegen tot f 4.600.000. De afschrij vingen bedragen f 1.700.000. Spreker meende te mogen zeggen, dat de R.T.M. in die zeven jaar het bedrijf heeft gemoderniseerd en ge tracht heeft het vervoer aan te pas sen. In 1946 werd nog met 69 stoomtractie gereden, in 1953 met slechts 18 °/o en men beijvert zich dit nog verder te verminderen. De motortractie steeg in die tijd van 2 tot 25 De autotractie is nu reeds 57 °/o. De R.T.M. beschikt nu over een zeer behoorlijke vloot en het is mogelijk gebleken de netto exploitatieresultaten te doen stijgen. Het bedrag aan inkoop restant- bewijzen is driemaal zo groot ge worden (totaal 88.196), waarmee een bedrag van rond f 16.000 was gemoeid. Op door de vergadering gestelde vragen werd geantwoord, dat er ook in 1954 obligaties ingekocht zijn. Vermoed wordt, dat er dit jaar on geveer f 150.000 aan vergoeding oorlogsschade is te verwachten. Wat de watersnoodschade betreft, er is reeds ontvangen f 104.000, maar behalve dit is er nog wel iets te verwachten. In de post onroe- Twee gevangenen ontsnapt Uit Huis van Bewaring te 's Gravenhage Uit het Haagse Huis van Bewa ring zijn Zondagmiddag twee gede tineerden ontsnapt. De geslaagde ontvluchtingspoging is gedaan tij dens een Protestantse kerkdienst in het Huis van Bewaring. Deze dienst werd bijgewoond door de directeur. De directeur, die afwisselend dienst doet met de adjunct-directeur, had ook de vorige maal dienst toen twee gevangenen ontvluchtten na een bewaker te hebben neerge slagen. Hoe de mannen hebben kunnen ontsnappen is vooralsnog een raad sel. Het is, zo meent men, zeer wel mogelijk dat een derde gevangene bij de ontvluchting betrokken is ge weest. De Casuarisstrrat, die gewoonlijk zeer rustig is op Zondag, was die dag vrij druk omdat vlak erbij, op het Malieveld, de jaarlijkse Haagse kermis in volle gang is. Ook aan de achterzijde van het Huis van Be waring, aan de Korte Voorhout, •was het Zondag buitengewoon druk. Dit kan zeer zeker de ontsnapten hebben geholpen ongemerkt weg te komen. Eén van de mannen is in de nacht van Zondag op Maandag gepakt bij kennissen van hem in de omgeving van de Hoefkade. H., die zich aan oplichting en verduistering zou hebben.schuldig gemaakt, „zit" nu weer. B., die destijds een inbraak in een kledingmagazijn in de Kei zerstraat zou hebben gepleegd, is nog voortvluchtig. rende goederen, niet behorende tot de tramweg, zit een behoorlijke stille reserve. Overdracht tramlyn Ten aanzien van de voorgestelde overdracht van de tramlijn Burgh- Steenbergen aan het Rijk kwam er verzet van de zijde van de heer Maat, die zich tegen verklaarde, omdat hij het verkeerstechnisch on juist acht. Dieseltractie achtte hij veel goedkoper dan vervoer met autobussen. De voorzitter deelde daarop mede dat men heeft moeten zwichten, omdat de regering op Schouwen- Duiveland de landbouwbelangen primair achtte. Door het verdwij nen van de tram moeten de tarie ven voor abonnementen, weekkaar ten e.d. belangrijk omhoog gaan. Het scholierenvervoer is onrenda bel, maar er is reeds toestemming verkregen om drie bussen met aan hangwagen te laten rijden, waar door 100 personen tegelijk gereden kunnen worden en de kosten enigs zins worden gedrukt. Het bietenvervoer op Schouwen- Duiveland is nu voor de R.T.M. verloren. Voor een campagne van tien weken kan zij geen groot vrachtautopark gaan aanschaffen. Op het eiland hoopt men het ver voer grotendeels per schip te kun nen doen; niettemin voorzag de R. T.M. dat de vrachtwagens met bie ten gedurende een bepaalde peri ode een grote drukte op het veer Zijpe-Anna Jacobapolder zullen veroorzaken. De R.T.M. hoopt het verlies van het bietenvervoer te compenseren door een goede ex ploitatie van de bussen. De R.T.M. heeft bv. dit jaar een bijzonder goe de verhuur gehad. Omtrent de perspectieven van een eventuele coördinatie met de R.E.T. kon nog niets worden medegedeeld. Arbeider „onderzocht" mijn Op slag gedood De 17-jarige bouwvakarbeider G. Brugman uit Renkum is Vrijdag middag bij de ontploffing van een mijn om het leven gekomen. Hij was met een aantal anderen aan de Van Borsselenweg bezig met graafwerk zaamheden voor de bouw van een huis. Daarbij stootte men op een metalen voorwerp. Dit werd voor zichtig ter zijde gelegd. Ondanks waarschuwingen liep B. er naar toe om het te „onderzoeken". Het was een drempelmijn, en bij dit on derzoek kwam de mijn tot ontplof fing. B. werd op slag gedood. 's-GRAVENHAGE. Het aantal of ficieel aangegeven lijders aan para- typhus in de omgeving van Katwijk aan de Rijn is gestegen tot 153. "Waarschijnlijk zullen er de komen de dagen nog enkele gevallen bij komen. Ingezonden mededeling Korte berichten uit het Binnenland ■s-GRAVENHAGE. „Nederland zal trachten de goede betrekkingen met Indonesië door een eventueel debat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea niet te laten beder ven, doch anderzijds geei\centime ter wijken", aldus verklaarde een lid van de Nederlandse delegatie naar de komende algemene verga dering van de V.N. over de moge lijkheid, dat Indonesië er in zal slagen deze kwestie op de agenda te doen plaatsen. 's-GRAVENHAGE. Als tweede van de vijf patrouillevaartuigen, die op de Rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening in het Off-shore Procurement program worden gebouwd ten behoeve van Nederland volgens het wederzijdse hulpprogramma, is op Maandag 20 September het patrouillevaartuig „Bulgia" opgeleverd, overgenomen en in dienst gesteld. DEN HELDER. Tijdens het eeuw feest van het Koninklijk Instituut voor de Marine le Den Helder zal door de burgerij een borstbeeld van schout-bij-nacht Karei Doorman aan het instituut worden aangebo den. Bijna 800 reünisten, waarbij zelfs enkelen van de opleiding 1883- '84, zullen naar het „gesticht", zo als het in de marinekringen wordt genoemd, komen. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het tournee van het Concert gebouworkest door Amerika zal de Rutgers university te New Bruns wick Eduard van Beinum het ere doctoraat in de muziek aanbieden. Deze onderscheiding is eerder ten deel gevallen aan Serge Kousse- witzlcy. Het Concertgebouworkest treedt op 14 October te New Bruns wick op. DEVENTER. Zondagavond om streeks half elf is te Deventer op een terrein achter de garages van een autobedrijf aan de Zutphense- laan het lijk gevonden van een on geveer 50-jarige vrouw. Het bleek te zijn de echtgenote van een lom penkoopman v. E. genaamd. De vrouw was gewurgd. Van de dader ontbreekt elk spoor. Prins Bernhard vandaag naar Z.-Afrika Z.K.H. Prins Bernhard zal waar schijnlijk hedenmiddag zijn reis naar Zuid-Afrika beginnen. Hij reist per Regeringsdakota. Hedenmiddag zal de Prins tevo ren aanwezig zijn bij de opening van de zitting der Staten-Generaal en daarna met H.M. de Koningin en de oudste twee prinsessen een rijtoer door 's-Gravenhage maken. Een prachtcollectie zuiver wollen Damestruitjes, Jumpers, Vesten, enz. enz. reeds vanaf 17,90 ^5cA Gctcr cit voordeliger bij F1 klri i iHHWillIHW Zondagochtend is een aanslag gepleegd op Hoang Ngoejen, direc teur van de voorlichtingsdienst van Noord-Vietnam, door twee onbe kenden op fietsen. De auto van Ngoejen werd doorzeefd met kogels. Ngoejen zelf bleef echter onge deerd, evenals de directeur van de dienst voor propaganda tegen de Vietmin'n, die hem vergezelde. De daders wisten te ontkomen. De Nederlandse Vegetariërsbond heeft in de Dierentuinzaal te Den Haag zijn zestig jarig bestaan her dacht. Deze begon met een herden kingsrede van de heer J. van der Schaaf, die er aan herinnerde, dat, dank zij het initiatief van de heer A. Verschoor ,op 30 September 1894 de Nederlandse Vegetariërsbond kon worden opgericht. De oprichting geschiedde na aan vaarding van het uitgaanspunt „dat de mens niet tot de vleeseters behoort, dat het plantenrijk hem alles oplevert wat voor zijn voe ding, voor de opbouw en voor het onderhoud van zijn lichaam nodig is. Dat niet alleen persoonlijk ge pleegde wreedheid een groot kwaad is, doch dat het even verwerpelijk is anderen toe te staan en aan te moedigen dit kwaad uit te oefenen. Dat niets de mens meer ontaardt, meer verdierlijkt dan het moedwil lig en nodeloos vermoorden van zijn medeschepselen". Deze woorden uit 1894, zo ging spreker verder, zijn na 60 jaar nog even actueel als toen. Minder diepe kloof Spreker constateerde dat de kloof tussen vegetariërs en niet-vegeta- riërs kleiner wordt doordat de voe dingsgewoonten zich hoe langer hoe meer in vegetarische lijn ontwik kelen. Rauwkost bijvoorbeeld wordt al meer en meer populair. Hoewel wij dit met genoegen zien, zo ging hij verder, moeten wij ons door deze veranderingen niet laten verblinden. Al deze wijzigingen zijn slechts ten behoeve van de eigen gezondheid, zij zijn zuiver egoïs tisch en hebben noch met vegetaris me, noch met ethiek iets uit te staan. Het zich bewust zijn van de mo rele ontoelaatbaarheid van de ge beurtenissen in het slachthuis, het daarom weigeren van het eten van producten van een gedood dier, dat is vegetarisme. Aan het slot van zijn toespraak wenste spreker de bond geluk met zijn zestig jarig bestaan en wees op de taak die de vegetariërs nog wacht. Nog altijd worden hier, zo zeide hij, dagelijks 8000 dieren ge slacht. Dat is twee-en-een-half millioen per jaar: een droeve stoet van meer dan 300 kilometer lang met 10 dieren naast elkaar. Hier een einde aan te maken is een moeilijke, maar schone opgave. Eind September Negen- mogendhedenconferentie Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Zaterdag de officiële uitnodiging voor de ne- gen-mogendhedenconferentie zijn verzonden. De conferentie zal 28 September beginnen. Amerika, Ca nada, West-Duitsland, Italië, Enge land, Frankrijk en de landen van de Benelux zullen deelnemen. Op de conferentie zal de toestand be sproken worden, zoals die ontstaan is door de Franse verwerping van de E.V.G. FEUILLETON. 36 LIEFDE IS VAN PORCELEIN door Gré de Boer Kees was meegegaan. Hij wilde weten, of het ernstig was. Maar aanvankelijk had men niets kun nen vertellen. En Kees was in de wachtkamer gaan ijsberen, de ene sigaret rokend na de andere, on danks het rookverbod. Het had een uur geduurd en toen was er een dokter gekomen. Het viel nogal mee had de medicus op kalme toon ge zegd, en net gedaan of hij er geen erg in had, dat de1 wachtkamer blauw stond van de rook. Een lichte hersenschudding en wat vleeswon den. Dat kon genezen worden met rust. Erger was het met een der benen: dat was gebroken op ver schillende plaatsen. De arts bleef echter op rustige toon spreken en ondanks de niet bepaald gerust stellende mededelingen, kalmeerde Kees. „Er is dus geen levensgevaar?" „Nee, zo erg is het niet. Althans, geen direct levensgevaar. Bent U de vader?" „Nee, ik zat in de taxi, die het kind overreden heeft. Maar we konden er niets aan doen". „Dan zullen de ouders gewaar- schuwd moeten worden. Weet U, hoe het kind heet?" „Geen flauw idee. Maar het zal wel ergens in de buurt wonen. Apropos, dokter, ik neem alle kos ten voor mijn rekening. Hier is mijn naam en adres hij diepte een kaartje op uit zijn portefeuille en ik zal het op prijs stellen, als zij een prima verzorging krijgt". Om tien uur was Kees terug in de winkel ,waar Jannie nog altijd op haar post was gebleven. En juist op dit moment was er een hevig verontruste moeder binnengekomen Ze was met haar man de stad in geweest en had nu pas van het on geluk gehoord. Kees had haar gerustgesteld en in enkele woorden verteld wat er precies gebeurd was en waar zij haar dochtertje kon vinden. Toen waren er spannende dagen gevolgd. Elke dag ging Kees even naar het ziekenhuis om te infor meren naar de toestand van het kind. En op de derde dag had hij haar even mogen bezoeken. Het was een bleek Jordaankind, dat daar in de kussens lag. Kees had wat fruit en chocolade meegeno men en het kind accepteerde alles met grote verwondering. „Wie bent U?" had ze naief ge vraagd. „Ik zat in de auto, die je heeft oven-eden", zei hij. „Hoe gaat het nu?" Doch op deze vraag was het kind niet ingegaan. „Zat U in die auto? Maar waarom komt U mij dan al dit lekkers brengen? U kon er toch niets aan doen?" Kees schudde zijn hoofd. „Nee, wij konden er niets aan doen. Je was wel een beetje onvoorzichtig, hè? Hoe heet je eigenlijk?" „Leentje", antwoordde het kind. „Leentje Galis. Zijn al die sinaas- Tilo bepleit herbewa pening van W.-Duitsland President Tito van Zuid-Slavië heeft Zondag in een redevoering verklaard, dat Duitsland de gele genheid moet worden geboden zich te bewapenen als gelijkwaardig deelgenoot in een nieuwe Europese gemeenschap, waarin' de oude te genstellingen tussen de leden-staten zijn weggenomen. Een kundig volk als het Duitse kon men niet geke tend houden. De herbewapening van Duitsland diende niet op mili taristische wijze te geschieden. Duitsland zou gelijkgerechtigd moe ten zijn zodanig dat het geen be dreiging voor de anderen zou wor den. Tito zeide altijd gedacht te heb ben, dat de E.V.G. wéinig kans had op verwezenlijking. Zij was te kunstmatig en liet oude tegenstel lingen, zoals die tussen Frankrijk en Duitsland, onopgelost. appelen voor mij? En die cho colade?" „Ja, hoor, alles is voor jou. Mag ik nog eens terugkomen?" Het kind knikte bevestigend en keek naar de lekkernijen voor zich. Toen Kees haar een hand gaf ten afscheid, zei ze zacht: „Dank U welvoor alles Ja ,zo was de vriendschap ont staan. Kees werd een geregelde be zoeker in het ziekenhuis en hij kwam nooit met lege handen. Ge leidelijk genazen de wonden, maar toen Kees na enkele weken een ge sprek had met de arts, die het kind behandelde, vertelde deze, dat het meisje waarschijnlijk kreupel zou blijven aan het verwonde been. „Het zal wel niet zó erg zijn, dat het kind er haar hele leven last van zal hebben. Ze is gelukkig kerngezond. En er is een kleine kans, dat het op latere leeftijd ver groeit. Doch de eerste jaren zal het in ieder geval wel merkbaar zijn". Dit had Kees een schok gegeven. En geleidelijk aan rijpte er bij hem een plan. Van zijn bediende, die half Januari uit militaire dienst ge komen was, en die de buurt op zijn duimpje kende, had hij de nodige inlichtingen gekregen. „Leentje Ga lis? O, dat is het oudste kind van die bootwerker in de dwarsstraat. Een vent varv niks. Een beroeps- werkloze, die liever lui is dan moe. Ik heb hem tenminste nog nooit aan het werk gezien. Hij stempelt al jaren. Ik geloof, dat er nog vijf of zes kinderen zijn. Ze wonen hal verwege in de dwarsstraat, drie hoog achter. Er is altijd ruzie". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2