DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zal Amerika West-Duitsland volledig souverein maken? Waarom de Airborns bij Arnhem tenslotte moesten verliezen Vietminh had puik gecamoufleerde artillerie Personen-auto reed op groep militairen in Voorstel tot deelneming in de Stichting Zeeuwse Muziekschool ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 No. 17610 - 111e Jaargang ZIEMKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVÊRTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13.50. per week 27 cent. Losse nummer» 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma*. 15 mm) 11,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange NobeUtraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr, 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ OE VAATE Tel. 309 DULLES TE BONN Belangrijke besprekingen zijn aan de gang B(j zijn aankomst in Bonn heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dul les, tegenover verslaggevers ver klaard, dat hjj met Adenauer kwam spreken over „de middelen om de Duitse federale republiek souverei- niteit te hergeven en Duitsland als een gelijkwaardig deelgenoot In de gemeenschap der vrjje landen bin nen te voeren". „De na-oorlogse federale repu bliek heeft voortdurend zulk een verlichte politiek gevolgd, d&t haar gezichtspunten thans met groot res pect moeten worden bejegend. Daarom ben ik voor een gedachten- wisseling met de kanselier naar Bonn gekomen. Voordat er defini tieve besluiten worden genomen, zullen er, natuurlijk, verdere ge- dachtenuitwisselingen tussen allen, die werkelijk vrede, veiligheid en vrijheid nastreven, plaats vinden" - aldus minister Dulles. Adenauer, die samen met Dulles voor de fotografen poseerde, zeide dat Dulles' „uitnemende woorden" de steeds nauwere banden tussen Amerika en Europa aantoonden. Er zijn aanwijzingen, dat Dulles naar West-Duitsland is gekomen niet naar Parüs van „beslissend belang voor het lot van het Duitse volk" zouden Vracht van de „Triton" geborgen De regering van de Ierse Vrij staat heeft rechter Teeven, lid van het Hooggerechtshof te Dublin, op gedragen een onderzoek in te stel len naar de oorzaak van het omlaag storten van het passagiersvliegtuig „Triton" van de K.L.M., op vijf de zer, nabij het vliegveld van Shan non .waarbij 28 personen het leven verloren. Het is nog niet bekend, wanneer het onderzoek zal worden geopend. Men is Donderdag, bij laag tij, begonnen de laadruimte van de „Triton" te openen. Donderdag avond zijn verscheidene tonnen kostbare vrachtgoederen en zakken met luchtpost geborgen. Onder de geborgen goederen bevindt zich meer dan een halve ton gewicht aan gouden horloges, waarvan aan genomen wordt dat zij zich voor het merendeel nog in uitstekende toestand bevinden, daar zij water dicht verpakt waren. De geborgen luchtpostzakken zijn overgedragen aan de Ierse P.T.T.- leiding. De besprekingen van Dulles te Bonn Doel: herstel Duitse souvereiniteit Toespraak van Brits bevelhebber te Arnhem gaan voeren. John Foster Dulles, de Ameri- Tenslotte wordt vernomen, dat kaanse minister van Buitenlandse Adenauer zijn partij-aanhangers Zaken, is het er met dr Konrad Dinsdag mededeelde, dat zij zich Adenauer, de Bondskanselier van moeten voorbereiden op souverei- West-Duitsland, over eens gewor- niteitsverklaringen, die door de den dat de Westduitse souvereini- om de laatste hand te leggen aan westelijke geallieerden eenzijdig en teit zo spoedig mogelijk moet wor- een eenzijdig verlenen van souve- „misschien zelfs niet gelijktijdig" den hersteld en dat dit land op voet zouden worden afgelegd. In sommige kringen te Parijs was men van mening, dat Dulles' be zoek aan Bonn het begin van een nieuwe Amerikaanse militaire stra tegie in Europa is. reiniteit aan West-Duitsland. De staf van functionarissen van de de partementen van Buitenlandse Za ken en Defensie, die Dulles bij zich had, is veel groter dan nodig zou zijn voor een eenvoudig bezoek om overleg te plegen. Verder zei Adenauer, voordat hij Dulles op het vliegveld zou gaan begroeten, dat zij onderhandelingen De vlucht van Oost naar West 14.500 Oostduitse militairen ln 1952 De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken, Schroder, heeft Donderdag tijdens het debat over de verdwijning van dr John, in de Bondsdag verklaard, dat sedert 1951 61 Oostduitse politici naar West- Duitsland zijn uitgeweken. Onder hen bevonden zich vijf leden van de Oostduitse regering, 13 leden van regionale besturen en 28 hoge func tionarissen. Voorts deelde Schroder mede, dat in 1952 14.500 officieren en man schappen van de Oostduitse volks- politie naar West-Duitsland waren gekomen en dat West-Duitsland op het ogenblik ongeveer twee mil- lioen vluchtelingen uit Oost-Duits- land herbergt. Soekarno kiest zich tweede vrouw President Soekarno is in Juni van dit jaar gehuwd met de voormalige vrouw Suwondo in Salatiga, moe der van vijf kinderen, aldus is Don derdag vernomen. De geruchten hieromtrent waren reeds enige tijd in Djakarta in om loop. Sommigen meenden dat dit een persoonlijke zaak van de pre sident was, aangezien de Islam het huwen met meer dan één vrouw niet verbiedt, anderen voerden aan dat Soekarno als staatshoofd geen tweede huwelijk diende aan te gaan. Het dagblad „Sinpo" berichtte Donderdag dat mevrouw Suwondo, geboren Hartini, reeds in April 1952 was gescheiden, voordat president Soekarno het voornemen koesterde haar te huwen. De vrouwenorgani satie Perwari daarentegen vernam dat mevrouw Suwondo van haar man is gescheiden wegens een re latie met Soekarno. Gieren vlogen tegen vliegtuig Twee gieren zijn Donderdag na bij Bombay, op 1.000 meter hoogte, in botsing gekomen met een Dakota van de Birmaanse luchtvaartmaat schappij. De vogels sloegen door de ruiten en kwamen in de cockpit te recht. De vlieger en de radio-tele grafist liepen verwondingen op, de gieren kwamen om het leven. Het vliegtuig, dat 21 passtgiers aan boord had, kon veilig landen op het vliegveld Dum-Dum bij Bombay. De retourvlucht naar Birma moest worden uitgesteld, aangezien de hy draulische en de reminstallatie van het vliegtuig beschadigd waren. Walter Fujik geopereerd Een geallieerde woordvoerder te Berlijn heeft medegedeeld, dat Wal ter Funk, een vooraanstaande nazi- oorlogsmisdadiger, die in Neuren berg tot levenslange gevangenis van gelijkheid moet worden opge nomen in een stelsel van gezamen lijke beveiliging. Dit staat in een gemeenschappe lijk communiqué, dat Dulles bij zijn vertrek uit Bonn aan verslaggevers heeft voorgelezen. De beide punten moeten zo spoe dig mogelijk met de andere belang-, hebbende regeringen verder wor den geregeld, aldus het communi qué. uur te laat, kon inzetten voor een tegenaanval. Ook de gevechtskracht van de Duitse troepen, die uit Frankrijk terugtrokken en ter sterkte van een divisie nog op de hoogte van het Albertkanaal aan wezig waren, bleek een niet te ver waarlozen factor. Tenslotte heeft ook het geluk in de vorm van de aanwezigheid van een Duitse pantserdivisie met de modernste en zoals later bleek zeer geduchte tanks, een woordje ten gunste van de Duitse verdediging meegesproken. Naarmate de ver traging van de doorbraak der ge allieerden naar het Noorden groter werd, bleek hoezeer het plan van Montgomery het meest riskante was van de twee. Besprekingen Eden en Mendes-France Negen-landen-confercntie binnenkort te Londen Premier Mendès-France heeft Donderdagmiddag, na zijn bespre kingen met minister Eden, bekend gemaakt, dat de conferentie van negen landen waarschijnlijk op 27 September in Londen zal worden gehouden. Er is echter - nog geen antwoord van alle belanghebbende regeringen ontvangen, zo voegde hij hieraan toe. Minister Eden verklaarde: „Ik ben er zeker van, dat wij beiden goed tevreden zijn over het resul taat van onze besprekingen". Dit numiper bestaat uit 6 pagina's 44W>4o<4*<>o&OQO<x,occoe O O Geld maakt alleen rijk als het hart tevens rijk is. O OOÏMK/OOWOOCOOOOÏOOOOO Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Regen! Geleidelijk toenemende bewolking en later tijdelijk regen; overwegend matige Zuidwestelijke wind; onge veer dezelfde temperaturen. Ingezonden mededeling P> Zelfs nog harder dan een haas Loopt „M.C.D." SPECULAAS 19 Sept. Zon op 6.20, onder 18.48. Maan op 22.37, onder 15.01 20 Sept. Zon op 6.21, onder 18.45. Maan op 23.50, onder 15.45 21 Sept. Zon op 6.23, onder 18.43. Maan op onder 16.18. Laatste kwartier: 19 Sept. te 12.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 Sept. 7.38 v.m. 20 Sept. 8.37 v.m. 21 Sept. 9.59 v.m. BROUWERSHAVEN 19 Sept. 7.15 v.m. 20 Sept. 8.17 v.m. 21 Sept 9.42 V.m. Doodtij: 21 September. Springtij: 29 September. 20.01 n.m. 21.14 n.m. 22.49 n.m. 19.39 n.m. 20.52 n.m. 22.27 n.m. Te Rio de Janeiro is een uit acht verdiepingen bestaand flatge- 'Y bouw ingestort. Men vreest dat straf werd veroordeeld. Donderdag hierbij vele personen om het leven is geopereerd. zijn gekomen. Een uur na het on- Funk, die onder Hitler minister ge,u waren zes ljjken onder hel van Economische Zaken is geweest, is reeds enige tijd onder medische behandeling en bevindt zich op het ogenblik in een Brits militair hos pitaal te Berlijn. Na zijn veroor deling door het hof in Neurenberg puin vandaan gehaald. In het in gestorte gebouw bevonden zich ook enkele vrouwen en kinderen, stratosfeeronderzoekingen doen en In een kamp tussen Nairobi in 1946, werd Funk met zes andere en Mombassa, waar 18.000 personen grote-nazi-oorlogsmisdadigers naar verblijven die van Mau-Mau-acti- de gevangenis te Spandau overge- viteit worden verdacht, zijn vier- bracht. honderd gevallen van typhus ge- Naar men meent te weten is Funk constateerd. In de afgelopen vijf geopereerd door twee chirurgen van maanden zijn in dit kamp, dat nu het Amerikaanse leger. De operatie geïsoleerd is, een en veertig perso- zou ingrijpend geweest zijn. nen aan typhus overleden. Persconferentie Generaal de Castries Strijd was uitzichtsloos Generaal Christian de Castries, bevelhebber van de vroegere Fran se vesting Dien Bien Phoe in Noord- Indo-China, heeft Donderdag op de eerste persconferentie sinds zijn ontslag uit krijgsgevangenschap verklaard, dat een wapenstilstand in Indo-China „absoluut nodig" was geweest. Tegen de tijd, dat de wapenstil stand werd getekend en zelfs daar voor, was het duidelijk geworden, dat Frankrijk geen militaire over winning in Indo-China kon beha len, evenmin als de Vietminh. Grootscheepse interventie van de Amerikaanse luchtmacht zou het resultaat van de slag om Dien Bien Phoe hebben kunnen wijzigen. Ech ter niet als zij in de laatste dagen van het langdurige beleg om de vesting had plaatsgevonden. De Fransen hadden Dien Bien Phoe niet kunnen houden door de overmacht van de vijand in man schappen en materieel. Bovendien was de Franse luchtmacht vaak tot werkloosheid gedoemd door het slechte weer. De Vietminh had haar artillerie meesterlijk gecamoufleerd en de legerleiding was „uitstekend" Men verwacht, dat het aantal doden in het gebied van Orléans- ville in Algerije, dat verleden week door een zware aardbeving werd geteisterd, zal stijgen tot 1.800. Donderdag zijn opnieuw twee aard schokken waargenomen. In 't dorp Monte-Notte bij Orléansville stortte een huis in. De Castries verklaarde, nimmer Chinezen onder de doden of krijgs gevangenen van de Vietminh ge zien te hebben. Het leed echter geen twijfel, dat grootscheepse hulp over de Chinese grens binnenstroomde. In zijn krijgsgevangenschap was hij afgezonderd geweest van al zijn mede-officieren. Enkele keren had men hem gedwongen lezingen voor de „politieke opvoeding" bij te wo nen. De volgende week zal de gene raal naar Indo-China terugkeren. De legering der Russische luchtmacht Het tijdschrift „Aviation Age" schrijft in zijn laatste nummer dat de Sowjet-Unie bijna haar gehele macht aan lange afstandsbommen-, werpers heeft gelegerd in bases langs de kust van de Noordelijke IJszee. Volgens het blad bevindt zich hier „ongeveer zestig procent der gehele Sowjet-luchtmacht, ge reed om in geval van oorlog het Amerikaanse vasteland via de Noordpoolroute aan te vallen". Het blad wijst er in dit verband op, dat èn de Verenigde Staten èn de Sowjet-Unie de poolroute be schouwen als de voornaamste luchtweg voor aanvallen op elkan ders grondgebied indien onverhoopt een derde wereldoorlog zou uit breken. Sir Brian Horricks, die in 1944 het bevel heeft gevoerd over het dertigste Britse legerkorps, heeft Donderdagavond te Arnhem, ter gelegenheid van de tiende herden king van de landing van de eerste Britse Airborne divisie, gesproken over de operaties destijds tussen het Albert-kanaal en Arnhem. Het legerkorps van luitenant-ge neraal Horricks vormde een be langrijk onderdeel van de gealli eerde legers, die tot taak hadden een doorbraak naar Duitsland te forceren via de bruggen bij Grave, Nijmegen en Arnhem. Uit zijn betoog werd duidelijk hoe het breed opgezette, maar riskante plan van Montgomery, reeds van meet af aan inboette aan kans van slagen, zodat tenslotte, ondanks de successen van de aanval op de brug bij Nijmegen, de positie van de Air- borne's bij Oosterbeek onhoudbaar werd en de bevrijding van Neder land boven de rivieren een illusie. Twee factoren waren daarbij van beslissende betekenis: de onver wachte gevechtskracht van twee Duitse parachutistendivisies, die bij het oostelijk deel van het Albert kanaal gelegerd waren en in de tweede phase van de strijd het wel overwogen ingrijpen van generaal Model, de Duitse bevelhebber van deze sector, die in zijn hoofdkwar tier te Oosterbeek de parachutisten van de geallieerden met eigen ogen zag landen. Hij begreep aanstonds dat de brug bij Arnhem de voor naamste inzet van de strijd was en wist tot uit Denemarken zelfs re serves samen te trekken die hij op het beslissende moment, geen half Franse geleerden, die stra tosfeeronderzoekingen doen, heb ben Duitse collega's uitgenodigd met hen samen te werken bij proef nemingen in de Sahara, waarbij ra- Een personenauto, bestuurd door auto en ook volgens de militairen, ketten tot zeer grote hoogten - 120 m. uit Reuver is Donderdagavond hadden de achteraan lopende mili- km - omhoog zullen worden ge- om,treeks ,rht ...,r vnllo tairen geen licht bij zich, hoewel schoten. De geleerden staan, bij het de schemering reeds was ingeval- onderzoek naar de toestand in de ingereden op een groep militairen ien £>e autobestuurder zou van de hoogste luchtlagen, nog voor zeer van de tweede compagnie van het lichten van een tegenligger hinder vele onopgeloste vraagstukken. De regiment „Oranje Gelderland", die hebben ondervonden en zelf met beg!nS6enlngen ra'S' °P de «^weg Roermond-Weert gedimd licht hebben gereden, toen t". j tt hij op de soldaten inreed. Een naast Te Glasgow is een meisje ge- tussen Roermond en Horn mar- de troep lopende officier heeft de boren met een volledig stel tanden, cheerde. Dè gevolgen waren ont- auto op het laatste ogenblik opge- Maszoemi Ando, minister van zettend. Eén militair werd op slag merkt en de achteraan lopende mi- staat, neeit JJonderdag verklaard, militairen werden em- litairen nog van de weg geduwd, dat Japan misschien een beroep op gedood, drie militairen werden ein- doch hee£( njet kunnen het Internationaal Gerechtshof zal stig en acht licht gewond. waarschuwen. doen, indien de Verenigde Staten Soldaat A. v. d. M. uit Goor werd weigeren de vergoeding te betalen De militairen, honderd in getal, sl gedood. Onder de twaalf die Japan eist voor de schade als die in Roermond zijn gelegerd, gewonden waren verscbeidenen, die gevolg van de waterstofbomproe- keerden terug van een oefening op arm_ en beenbreuken hadden op_ ven in de Stille Oceaan. De Japanse de Beegderheide. Zij liepen aan de ,,.,]nn.:n la d„ k t 5 regering eist ongeveer f 25.000.000 rechterzijde van de weg. Volgens ®8egP,™ Iangs "e kant van de voor directe en indirecte schade. de bestuurder van de personen- Direct k'wam zowe] van militair(, als van burgerlijke instanties hulp opdagen. Het ziekenhuis te Roer mond, de militaire geneeskundige dienst, de Rijkspolitie, de maré- chaussée en de gemeentepolitie van Roermond werden gewaarschuwd en rukten onmiddellijk daarna uit. Ook de officier van Justitie, mr.,F. M. Wilbrenninck was op de plaats van het ongeval aanwezig. De ge wonde militairen werden naar het ziekenhuis te Roermond overge- Zoals gemeld, zal de raad der ge- woning en voor de aanschaf van bracht, waar inmiddels alles in ge meente Zierikzee a.s. Donderdag 23 een rioolpomp. reedheid was om hen direct te ver- September in vergadering bijeen- De Zeeuwse muziekschool z?>'Sen. De drie ernstig gewonden komen. De agenda telt 15 punten. Eén dode en elf gewonden GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Ook te Zierikzee komt dependance van de school zijn thans buiten levensgevaar. Tenslotte is er een voorstel tot Uit de stukken tippen wij aan, deelneming in de Stichting Zeeuw- Amprj|,n9ncp nsrnrhll. dat bij het college van B. en W. een se Muziekschool. De oprichting van fllliei ItLUdlIbC pd-dlllU aanvraag is binnengekomen van de <teze stichting - aldus de toelich- ticton in nnc land Chr. school voor L.O., medewerking ting - zal zo mogelijk geschieden UblCIl 111 U11& IdUU te verlenen voor de vernieuwing en door de provincie Zeeland en de verbetering van het natuurkunde- gemeenten Axel, Goes, Hulst, Mid- Gls'er™ Prec"?s Jaar gele lokaal en de aanschaffing van delburg. Oostburg, Terneuzen, Tho- den. °P die„zonnigeSeptemberdag, nieuwe schoolmeubelen, leer- en 'en, Vlisslngen en Zierikzee. Ge- Zondag 17 September 1944, een dag hulpmiddelen. noemde lichamen zullen elk f 10,— die bp iedere Nederlander voor zo- j. afzonderen voor grondkapitaal. De ver "b in ons land aanwezig was, eeSïen nn6ppne voortel het stichting zal fungeren als centraal nog vast in het geheugen gegrift gegeven op een vooistel tot het orgaan In ellc van de samenwer- staat, ontplooiden zich onder de Hnl ^nnrkende gemeenten zullen dependan- blauwe lucht in de omgeving van vrijwil- ces worden ingericht, die zullen Arnhem en Eindhoven honderden e Dranaweer- fungeren als centra, waar leerlin- en nog eens honderden parachutes. Daar de werkingsduur van de gen de piaats van vestiging en Even later verschenen de talloze verordening op de heffing en in- buurtgemeenten, onderwijs kunnen zweefvliegtuigen met versterkingen vordering van reinigingsrechten in krijgen. De dependances zullen door De bevrijding uit de lucht was be- deze gemeente, per 1 Januari 1955 de centrumgemeenten worden in- gonnen. afloopt, wordt voorgesteld de ver- gericht en in stand gehouden. De De slag bij Arnhem werd verlo- ordening opnieuw vast te stellen, kosten van het centraal orgaan zul- ren, maar het Zuiden van ons land Idem voor de verordening op de jen naar rat0 Van het aantal leer- werd bevrijd. Gisterochtend om straatbelasting. Een ander voorstel iingen over de centrumgemeenten half twaalf zijn ter verhoging van behelst de vaststelling van een ge- worden omgeslagen. Deze gemeen- de festiviteiten in Eindhoven 31 wijzigde verordening op de heffing ten zullen op haar beurt deze kos- van de duizenden Amerikaanse jon en invordering van hondenbelas- ten, verhoogd met de kosten der gens der 101ste Airborne division, t'n2- dependances, eveneens per leerling die op die gedenkwaardige dag met Andere voorstellen hebben be- omslaan en onder aftrek van de een smak op Nederlandse bodem trekking op het beschikbaar stellen ontvangen schoolgelden aan de des- terecht kwamen, in een speciale van een crediet ten behoeve van betreffende buitengemeenten in re- machine van de K.L.M. uit New het herstel der waterkeringen en kening brengen. Door de provincie York geland. Van hen hebben er het bestedingsklaar maken van de Zeeland is voor het jaar 1954 reeds 13 hun echtgenoten meegebracht, plannen voor herstel en vernieu- een bijdrage van f 5.000,— toege- zodat de groep uit totaal 44 per- wing van de kademuren, alsmede zegd. Op een Rijkssubsidie van sonen bestaat. De para's zullen de ten behoeve van het uitbaggeren f 5.000,— mag wel worden gere- bevrijdingsplaatsen in de „corridor" der stadsgrachten, herstel van een kend. bezoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1