Te Oosterbeek werd tiende herden king van de slag om Arnhem herdacht Tol nu toe is f 19 millioen in de Her verkaveling van het eiland geïnvesteerd DE ZIERIKZEESCHE COURANT De positie van vrouwen en meisjes op Nieuw-Guinea VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 No. 17609 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zoterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) 11,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikxee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Britten en Nederlanders één in gedenken In de Ned. Hervormde kerk te Oosterbeek is Donderdagmiddag een herdenkingsbijeenkomst gehou den van de slag om Arnhem, die in September 1944 - nu tien jaar ge leden - werd geleverd. Tijdens deze bijeenkomst werd een rede uitge sproken door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land, jhr mr C. G. C. Quarles van Ufford, waaraan het onderstaande is ontleend: „Dit is de tiende herdenking van de slag om Arnhem, het is ook de tiende pelgrimage", aldus de Com missaris der Koningin in Gelder land. „Is deze samenloop niet toe vallig?" zo vroeg hij. „Het bete kent, dat de banden, die werden gesmeed in de verschrikkelijke Septemberdagen van 1944 zó sterk waren, dat de mannen, die hier vochten of de naaste bloedverwan ten van hen die helaas de slag niet hebben overleefd, zo spoedig mo gelijk wilden komen naar deze plaatsen. Dit was het kenmerk van de eer ste Airborne pelgrimage in 1945 en nu, na tien jaar, hebben deze ban den nog niets aan kracht verloren. Integendeel, U bent vandaag hier met een aantal dat vijftig procent hoger is dan het vorige jaar". „Is dit niet buitengewoon", zo vroeg spreker. „Noch de Britten, noch de Nederlanders worden be schouwd bijzonder sentimenteel te zijn. Veeleer is het tegendeel het geval. Er waren immers vele slagen in de wereldoorlog en er zijn ook veel plaatsen overal in de wereld bekend waar verschrikkelijke ver liezen geleden en gedenkwaardig heldendom ten toon is gespreid, maar ik ken -aldus spreker - geen Dulles voor bliksem bezoek naar Bonn en Londen Besprekingen over Duitse herbewapening Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is Donderdagmiddag te Bonn aan gekomen, waar hy besprekingen gevoerd heeft met Bondskanselier Adenauer over de plannen voor het verlenen van souvereiniteit aan West-Duitsland en herbewapening van de Bondsrepubliek binnen de Europese verdedigingsorganisatie. - Aldus een bericht van een officiële woordvoerder te Washington. Na zijn besprekingen te Bonn wordt Dulles heden (Vrijdag)mid- dag te Londen verwacht. Hier zal hij, naar men verwacht, besprekin gen voeren met Churchill en Eden. De Amerikaanse minister is niet van plan ook Parijs aan te doen voor overleg met de Franse pre mier, Mendès-France. Hij wil Za terdag terug zijn in Washington met het oog op de opening van de Algemene vergadering der Ver, Na ties op 21 September. De Merapi actief Alles gereed voor evacuatie De vulkaan de Merapi in Mid- den-Java, die in het begin van dit jaar reeds zesentwintig slachtoffers eiste, blijkt de laatste dagen weer actief te zijn. Het comité voor hulp aan de slachtoffers van de Merapi- ramp in de residentie Kedu, is in verband daarmede weder tot nieuw leven gewekt. In het begin van dit jaar doodde een gloedwolk uit de Merapi 26 personen uit een gehuchtje op de helling van de vulkaan. Met het oog op de waarschijnlijk heid van een uitbarsting werden uit de gevaarlijke zóne 15.000 men sen geëvacueerd, die inmiddels voor een goed deel weer naar hun woon steden terugkeerden. De resident van Kedu, Soekardji Mangunkusumo, deelde mede, dat in geval er opnieuw gevaar voor een uitbarsting zou komen, thans 30.000 personen geëvacueerd zullen moeten worden. Men heeft inmid dels maatregelen genomen, opdat de voertuigen die de regering des tijds voor evacuatiedoeleinden aan het comité beschikbaar heeft ge steld, maar die bereids weer naar Djakarta werden gedirigeerd, op nieuw naar Kedu zullen worden gezonden. andere pelgrimages zoals wij hier ieder jaar sinds 1945 hebben gehad. Hoe is dit te verklaren - vroeg spreker. De enige verklaring, die ik kan geven is dat de verschrik kelijke gevechten in Oosterbeek en Arnhem geschiedden temidden van de bevolking, die door de Duitse bezetting ernstig was beproefd en plotseling werd geconfronteerd met de hoop van de bevrijding. Zij zag de bevrijders voor haar ogen vallen en gewond raken, terwijl deze vóór haar streden. Enkele dagen latei- kwam toen de nederlaag. Deze intense beleving van hoop en nederlaag, deze beleving van dood en wonden, niet van een naamloos leger maar van de indi viduele soldaat, die men persoon lijk had leren kennen is de wortel van deze jaarlijkse pelgrimage en geeft haar de levend verwarmende intensiteit, die na tien jaar niets aan sterkte heeft ingeboet. En daarom - zo vervolgde spre ker - heet ik U niet alleen namens de Airborne-comité's van Ooster beek en Arnhem, maar ook namens al uw gastheren zeer hartelijk wel kom". Een speciaal woord van wel kom riep spreker generaal Urqu- hart toe, wiens naam voor altijd met de slag om Arnhem is ver bonden. Kind ontvoerd in Frankrijk James Goldsmith, wiens huwelijk in Schotland met de dochter van de Boliviaanse tinmagnaat Antenor Patino in Januari, veel publiciteit heeft gekregen, heeft Woensdag de politie van Parijs medegedeeld, dat zijn vier maanden oude ^échtertje Isobel is ontvoerd. Zij werd 15 Mei geboren, doch tegelijkertijd stierf haar moeder. Isabella Patino. James Goldsmith en Isabella Pa tino waren in Januari heimelijk naar Schotland gegaan om daar te trouwen. Dit geschiedde tegen de wil van Isabella's vader. Prins Bernhard naar Zuid-Afrika Grote ontvangst voorbereid Wanneer Prins Bernhard op 7 October naar Johannesburg komt, zal zowel in Rhodes Park als in de Stadszaal de rode loper voor hem worden uitgespreid. Na de officiële maaltijd zal in het Rhodes Park een openluchtuitvoering worden gege ven, die door tweeduizend gasten zal worden bijgewoond. Het stadsorkest van Johannes burg, onder de dirigent Jeremy Schulman, zal voor de muzikale omlijsting van de feestelijkheden zorgen. Om half negen in de avond zal het festival-ballet de tweede acte van „Giselle" uitvoeren. Om tien uur begint het volksdanspro- gramma, gevolgd door een „braai- vleis". De avond zal worden be sloten met een Zoeloe-oorlogsdans, uitgevoerd door 300 Zoeloe's. Onderwijscommissie geïnstalleerd De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr A. de Waal, heeft in het ministerie geïnstalleerd de commis sie Paedagogische en didactische voorbereiding leraren M.O. Zoals bekend is, heeft deze commissie tot taak voorstellen te doen voor een nieuwe regeling voor de paedago gische en didactische voorbereiding van de aanstaande leraren bij het Voorbereidend Hoger- en Middel baar Onderwijs, voor zover zij hun onderwijsbevoegdheid ontlenen aan het bezit van middelbare akten en daarbij voor zoveel nodig en moge lijk aansluiting zoeken bij de rege ling, vervat in het Koninklijk Be sluit van 28 Augustus 1952, tot wij ziging van het academische statuut betreffende de opleiding 'van de academisch gevormde leraren. In Hongkong zijn Woensdag de Amerikaanse journalisten Apple- gate en Dixon en de kapitein Kras- ner aangekomen, die in Mei 1953 met hun jacht door de communis- tisch-Chinese marine waren aange houden. Op een persconferentie ver klaarden zij gedurende hun gevan genschap van zestien maanden niet slecht behandeld te zijn. De kwestie van de vijf Mei-herdenking De Vereniging van ex-Politieke Gevangenen heeft zich met het vol gende schrijven tot de Minsterraad gewend, in verband met de herden king en viering van de bevrijding van het vaderland op 5 Mei 1955. „Zoals U weet bestaat er nog al tijd verschil van mening tussen de regering en de verzets- en andere organisaties over de herdenking en in het bijzonder over de viering van de bevrijdingsdag op de vijfde Mei. Het is nu bijna zo ver dat ons va derland tien jaar geleden werd be vrijd, waardoor de komende vijfde Mei bijzondere betekenis krijgt, hetgeen Uwe excellenties, tezamen vormende de Raad van Ministers, stellig aanleiding zal geven - ook zonder dat wij dit vragen - de no dige maatregelen te nemen om deze dag ter herdenking van de tiende bevrijdingsdag, met volledig vrijaf, in feestelijke stemming te kunnen vieren. Wij hebben gemeend excellenties, U het vriendelijk verzoek te moe ten doen de verzets- en andere or ganisaties, o.a. de organisatie die uit het verzet is voortgekomen, nl. de Stichting 1940-1945, en ook de jeugdorganisaties, die, zoals U weet, in federatief verband georganiseerd zijn, in het overleg over de manier waarop de komende vijfde Mei op passende wijze door het Neder landse volk kan worden gevierd, te betrekken. Voor de inwilliging van ons ver zoek zegt ons hoofdbestuur uw Raad zeer vriendelijk dank". w.g. Mr G. Ch. Aalders, voorzitter, w.g. K. R. van Staal, secretaris. Begin October N.V.V.-congres Het N.V.V. houdt op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 October in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een buitengewoon congres, dat gewijd is aan het vraagstuk van de eenwording van Europa. Er- zullen inleidingen gehouden wor den door: de heren D. P. Spieren burg, lid van de hoge autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeen schap, G. Ruygers, lid van de Tweede Kamer, en drs D. Roemers, secretaris-redacteur van het N.V.V. De hoogte van de ziekenfondspremie Ziekenfondsraad geeft advies In de laatstgehouden vergadering van de Ziekenfondsraad is een be langrijk besluit genomen. Het heeft betrekking op de hoogte van de ziekenfondspremie en op de uit breiding van de verstrekkingen ten behoeve van de verplichtverzeker den, aldus „De Gids", het orgaan van het C.N.V. Het besluit is in de vorm van een advies ter goedkeuring aan de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid voorgelegd. Voor wat de premie betreft: er is volgens „De Gids" geadviseerd de ze voor 1955 op 4 procent te hou den. Ondanks de uitbreiding der verstrekkingen en ondanks het feit, dat de huidige premie onvoldoende is om daaruit de jaarlijkse uitga ven te bekostigen. Maar het kan, dank zij de reserve in het Vereve ningsfonds. HERVORMDE ZENDINGSDAG te ROTTERDAM Evangelieverspreiding gaat door Woensdag werd in „Parkzicht" te Rotterdam de vrouwenzcndingsdag gehouden van de Hervormde clas ses Rotterdam-Noord en -Zuid, Schiedam, Briclle, Delft en Dor drecht. Zoals ieder jaar was de toe gang vrij, maar er werden bydra- gen verwacht in handwerkmate riaal voor de Papoea-vrouwen. Over de positie van deze vrou wen en meisjes in Nieuw-Guinea, vertelde mevr. Teutscher, die on langs met haar man, dr Teutscher, van Seroei op Nieuw-Guinea, re patrieerde, als eerste spreekster in de ochtendbijeenkomst. Bijvoor beeld over de werkverdeling tussen man en vrouw, hoe de vrouw „het lastdier" is, het grootste aandeel in het werk op het land heeft, de zorg voor de dieren en kinderen draagt, maar aan de andere kant ook het verdiende geld in haar „zak" steekt en de zaken van achter de scher men regeert. Ook over het werk dat de zending er gedaan heeft, sprak mevrouw Teutscher. De meisjes huwen er nu met 16 a 18 jaar; dat was vroeger eerder. Velen van hen bezoeken de volksschool in Seroei en leren er huishoudelijke vakken en kinderverzorging. Deze meisjes trouwen dan vaak met le raren of onderwijzers en zij beho ren tot de „bloem der natie". Er wordt in het dorp gelet op hun doen en en laten en anderen nemen Leerzame causerieën voor de C.B.T.B. Ir Eelkema wees er op hoe een jaar geleden men van de herver kaveling nog geen duidelijk en con creet beeld kon krygen. Dit is thans anders geworden, nu boer en over heid in onderlinge samenwerking bezig zijn het betrokken gebied op agrarisch hoger niveau te brengen. Spreker onderstreepte nog eens de harde noodzaak op Schouwen-Dui- veland tot herverkaveling over te gaan. De kavelgrootte en de ver spreide perceelsligging dwongen daartoe. Speciaal rond Zierikzee, Oosterland en Dreischor waren vele bedrijfjes kleiner dan vijf ha en zeven procent der bedrijven be stond uit meer dan elf kavels. Vanzelfsprekend waren er ook te veel kavelsloten, speciaal in het ge bied rond Schelphoek en het doel van de herverkaveling is nu om goede kavels te krijgen met een goede ontwatering. Het herstel in de agrarische sector gaat dus ge schieden in betere vorm. Juist ook met het oog op de zandgebieden en de sectoren met afgeslagen bouw- voor. Herverkaveling houdt ook een belangrijke wegverbetering in. Van bijzonder gewicht wordt de weg Zierikzee-Serooskerke-Haam- stede. Streven is ook naar een ide ale Noord-Zuid-verbinding, Zierik- zee-Brouwershaven. Dit plan komt echter nog in discussie, want de ge meenten, de waterschappen en de provincie hebben hiermede te ma ken. Enkele uitvalswegen over de Schouwse dijk voor het daarachter liggende gebied zijn nodig. In het algemeen worden de plannen zo opgesteld, dat zij passen in het Deltaplan. Als verdere wegen van belang noemde ir. Eelkema de A- weg Moriaanshoofd-Scharendijke- Elkerzee en de weg Brouwersha- ven-Serooskerke. De verbindings weg door Schouwen en de delings- dijk liggen nog niet precies vast. Daardoor was het noodzakelijk af spraken met sommige landbouwers in het betrokken gebied teniet te doen. Geen N.O.-polder Zo mooi als de N.O.-polder wordt Schouwen-Duiveland agrarisch ge zien niet. Rekening moet nu een maal worden gehouden met be staande plaatsen. Bovendien kun nen minder diepe kavels worden aangelegd als in de N.O.-polder. De hoogteverschillen lopen nl. sterk uiteen cn ook de bodemgesteldheid speelt hierbij een rol. De gemid delde kaveldiepte wordt plm. 4- k 500 meter. Het aantal meters weg per ha. gaat 21 bedragen. De totale lengte kan met 20 pet. worden ver minderd. Voorheen was er 513 km. weg op het eiland. Dit getal wordt 426 km. Spr. behandelde hierna de ge dachte nieuwe ontwatering, met de hoofdwaterleidingen dwars door Schouwen, een Noord- en een Zuid- tak aansluitend op gemalen bij Den Osse en de Prommelsluis. In de ko mende winter zal men de waterbe heersing behoorlijk in de hand heb ben. Het midden-gebied krijgt zoals bekend een nieuwe ont watering als gevolg van de Schouw se dijk en de Duivelandse polders gaan sueren op een zee via een ge maal bij de Willemsbrug te Ouwer- kerk. De uitvoering van de water lopen komt dit jaar gereed. Voor de bruggen zal tijdelijk gebruik worden gemaakt van baileymate- riaal. Indrukwekkende cijfers Ir. Eelkema gaf hierna enkele cij fers. Aan leidingen, kavelsloten e. d. is 200 km. gegraven. De gespitte oppervlakte bedraagt 250 ha., de geploegde oppervlakte 160 ha. 40 km. weg is aangelegd en 80 km. is in uitvoering. 1,2 millioen m3. zand is afgevoerd naar de kreken. In Schouwen is aan slootjes 2000 km. gegraven. Aan duikers is 3 km. schoon gemaakt, 250 nieuwe dam men werden gelegd en 5 km. nood- dijk werd geslecht. De totale in vestering bedraagt tot dusverre f 19 millioen. Tot slot behandelde ir. Eelkema de organisatorische opzet van de herverkaveling en de sanering, mo gelijk geworden door het soulaas dat de N.O.-polder biedt. De administratieve zyde der herverkaveling Ir. E. Muller belichtte vervolgens de administratieve zijde van het herverkavelingsvraagstuk en ver telde een en ander over de vorming van nieuwe kavels. De bedoeling is dat een ieder zijn gronden zo dicht mogelijk bij huis krijgt en zo dicht mogelijk bij elkaar, opdat deze zo goed mogelijk geschikt zijn voor machinale bewerking. Niettemin zullen velen wat water in hun wijn moeten doen! Uitvoerig ging spr. vervolgens na wat gebeuren moet voor toewijzing kan geschieden, waarbij hij het tot stand komen van de zg. lijst van rechthebbenden (een zeer belang rijk stuk) schetste, waarbij het er om gaat zo goed mogelijk de juiste gegevens te verzamelen. Om fouten te voorkomen wordt deze lijst ter De heren ir. L. Eelkema en ir. E. Muuler van de Dienst Her verkaveling geven zich alle moeite, om niet slechts de her verkaveling uit te poeren, maar ook de betrokkenen van voor lichting te dienen. Zo voerden beide heren Woensdagavond het woord voor de Geweste lijke afdeling van de Zeeuwse C.B.T.B. in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee. Waar vele facetten van de herverkaveling hier in ander verband reeds ter sprake kwamen, tippen wij enkele opmerkingen aan uit de gehouden causerieën. inzage gelegd, tegelijk met het re sultaat van de gedane schattingen. Spr. legde er hier de nadruk op dat men bij de inzage hiervan ook de gegevens van anderen dient na te gaan en ook dat het noodzakelijk is dat iedere pachtovereenkomst schriftelijk is vastgelegd. De waar de van de grond wordt geschat op die hij heeft na de herverkavelings maatregelen (optimale waarde), verminderd met die van verbete ring, wegenaanleg, drainage, egali satie, betere kavelvorm enz. Is ieders inbreng bekend dan weet men ook hoeveel rechten er zijn en wat ieder terug zal krijgen. Hier zullen ongetwijfeld vele problemen rijzen, doch het recht van beroep is aanwezig. Als volgende fase be handelde ir. Muller de toedeling, waarbij hij een beroep deed op de aanwezigen de blauwe en rode pi ketpaaltjes op hun plaats te laten. Faciliteit by emigratie In aansluiting op het gesprokene van ir. Eelkema belichtte spr. nog •nader de mogelijkheid van vesti ging in de Noordoostpolder, waar aan hij die van emigratie vast knoopte. Als bijzondere faciliteit voor vertrekkenden uit het herver- kavelingsgebied beklemtoonde hij dat deze de opbrengst van hun ver kocht bedrijf en land uitgekeerd kunnen krijgen in de valuta van het land waarheen zij emigreren. Ook de sanering lichtte spr. nog nader toe, evenals de te houden „wens- zittingen", waar men naar voren kan brengen wat men wil en waar men zijn grond wil hebben. Tenslotte wees hij op het gewel dige administratieve werk dat aan de herverkaveling vastzit, waarbij hij o.a. mededeelde dat voor het vervaardigen van kaarten het land niet meer wordt opgemeten, doch vanuit een vliegtuig in de lucht een voorbeeld aan hen. Er wordt veel gedaan, maar nog niet genoeg, en dringend hebben wij ook uw werk en voorbeelden nodig. Vervolgens sprak ds Joh. Gerrit sen, die anderhalf jaar als leger- predikant op Nieuw-Guinea werk zaam is geweest, over enkele bele venissen in verschillende plaatsen die hij daar bezocht had. Het eilandje Mansienam bij Manokwari, de grote kolonistennederzetting, waar 98 jaar geleden het zendings werk is begonnen, en het stadje Kaimana, zijn er, zo zei hij, beide een getuigenis van, dat de versprei ding van het Evangelie in de Oos terse wereld doorgaat. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 6609666666966966696Ö666 O 6 O Veelheid van kennis is nog o geen wijsheidwijsheid is een O zuivere structuur der ziel. O O o Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Enkele buien Wisselende bewolking met enkele buien; matige tot krachtige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog harde westelijke wind; lagere tem peraturen dan Donderdag. 18 Sept. Zon op 6.18, onder 18.50. Maan op 21.32, onder 14.02 Laatste kwartier: 19 Sept. te 12.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 Sept. 6.55 v.m. 19.14 n.m. BROUWERSHAVEN 18 Sept. 6.27 v.m. 18.50 n.m. Doodtij: 21 September. Springtij: 29 September. De bevrijdingsfeesten te Nijmegen Engelse pelgrims nemen deel De vierde pelgrimage van bloed verwanten van in het land tussen Maas, Waal en Rijn gesneuvelde Engelse soldaten valt te Nijmegen samen met de herdenking van de bevrijding der stad. De Engelse pelgrims zullen Vrijdagmorgen de Airborneherdenking te Oosterbeek bij Arnhem bijwonen en 's middags zullen zij deelnemen aan de bevrij dingsfeesten te Nijmegen. Zaterdag a.s. zal „The British Le gion" aan de directie van het cul- turfele centrum voor jonge boeren op Berg en Dal bij Nijmegen een door de kunstenaar Wim van Woer- kom vervaardigd herdenkingsraam aanbieden, als dank voor de gast vrijheid, welke de Engelse pelgrims mochten ondervinden. Zestien leden van beide Hui zen van het Britse parlement zul len een delegatie vormen uit alle partijen, die aan het eind van deze maand Moskou zal bezoeken. De uitnodiging voor het bezoek is uit gegaan van de Opperste Sow jet. De Britse delegatie vertrekt 29 Sept. en zal ongeveer achttien dagen in de Sowjet-Unie blijven. De laat ste keer, dat een dergelijke delega tie een bezoek bracht aan Rusland, was in 1945. Zij werd door maar schalk Stalin ontvangen. wordt gefotografeerd, wat sneller gaat en even goede resultaten geeft. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd een ruim ge bruik gemaakt. Beide sprekers kre gen bij de beantwoording gelegen heid nog wat dieper op enkele kwesties in te gaan. O.m. deelden zij nog mede dat hopenlijk voor de winter het gehele eiland „afge- schat" zal zijn. Ook kwam de her beplanting van boomgaarden in de Westhoek en de waterafvoer uit het duingebied nog ter sprake, zomede de kwestie van schadevergoedin gen. In zijn slotwoord dankte de voor zitter beide sprekers voor hun uit eenzettingen en de aanwezigen voor de opkomst en besprekingen en be val hij de door de afdeling te orga niseren cursussen in ieders belang stelling aan. De secretaris eindigde hierna met dankzegging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1