Foster Dulles brengt bezoek aan hoofdstad van Formosa Wageningse geleerden brachten bezoek aan de Sovjet-Unie Zeer zware aardbeving teistert Algerije in Noord-Afrika KANTELBEDOEN Overdenking LIEFDE PORCELEIN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 - No. 17606 Besprekingen met Tsjiang-kai-Sjek De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is Donderdag uit Manilla in de Formosaanse hoofdstad Taipeh aangekomen, waar hü besprekin gen voerde met de leider van het nationalistische China, generalissi mus Tsjiang Kal-Sjek. Foster Dulles, die werd begroet door een groot aantal nationalis- tisch-Chinese en Amerikaanse auto riteiten, onder wie de ambassadeur der V S. te Taipeh, verklaarde bij aankomst: „De Verenigde Staten staan naast nationalistisch China, indien dit zou worden aangevallen. De Amerikaanse zevende vloot be schermt Formosa, dit in opdracht van de regering-Eisenhower". De overstromingen in Pakistan Achthonderdduizend mensen Ingeënt Pakistaanse en Amerikaanse me dische groepen hebben achthonderd duizend mensen in de overstroomde gebieden van Oost-Bengalen inge ënt tegen cholera en typhus. Twee- en-veertig millioen mensen hebben daar van het thans weer zakkende water te lijden gehad. Waar moge lijk worden trein- en rivierboot diensten weer op beperkte schaal hervat. In het district Chittagong zouden de overstromingen zich nog uitbreiden doordat de rivieren Ma- tamoeri en Halda buiten haar oevers zijn getreden. Reeds vol groeide rijstgewassen worden door het water vernield. De medische groepen werken van uit stoombootjes, sampans met buitenboordmotor en roeibootjes. Twee motorsloepen zijn van rege ringswege als hospitaal ingericht. Amerikaanse „vliegende verhuis wagens" vliegen tussen Chittagong en Dacca heen en weer om benzine en medicijnen aan te brengen. Bijeenkomst Veiligheidsraad De Veiligheidsraad der Verenigde Naties kwam Vrijdag bijeen om een Amerikaans verzoek te bespreken, dat het incident van 4 September tussen een Amerikaans vliegtuig en twee Russische toestellen voor de kust van Siberië, door de Veilig- heidsraadt wil laten behandelen. Na dere bizonderheden ontbreken nog. Kinderverlamming in Oostenrijk In Neder-Oostenrijk zijn een kind van zeven jaar en een van achttien maanden om het leven gekomen en meer dan vijf en twintig ziek ge worden aan een bijzonder besmet telijk soort kinderverlamming. Aan vankelijk wist men niet precies te zeggen met welke ziekte men hier te doen had. Een speciale medische commissie is uit Wenen vertrokken voor een onderzoek ter plaatse. De ziekte werd enkele dagen ge leden voor het eerst waargenomen in twee dorpjes, te weten Guten- brunnen en Martinsberg. Sindsdien zijn gevallen waargenomen in Sankt Poelten, Baden, Tulln, Almstetten en andere plaatsen. Rood-China heeft thans zijn mi litaire- en propaganda-activiteit te gen het vrije gedeelte van China versterkt. Doch wij zullen ons geen vrees laten aanjagen". Na opgemerkt te hebben, dat hij de eerste Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is, die een be zoek aan het nationalistisch China brengt, vervolgde Dulles: „De Ver enigde Staten zijn er trots op schouder aan schouder te staan met hen, die vele crises hebben doorge maakt, doch wier onverschrokken heid, geschraagd als zij wordt door geloof in de goede zaak, onwankel baar is". De lonen in West- Duitsland Eerste stap op weg naar verbetering De golf van loonbewegingen in West-Duitsland is thans tot beda ren gekomen en met voldoening zijn in regeringskringen de eerste teke nen van een betere verstandhou ding tussen de vakbonden en de werkgevers ter kennis genomen. In Keulen zijn vertegenwoordigers van de werkgeversverenigingen en van de vakbonden bijeengekomen om te spreken'over de mogelijkheid om toekomstige loonkwesties langs ar bitraire weg te regelen. Zij hebben een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, waarin zij het voornemen aankondigen in de toekomst me ningsverschillen over loon-tarieven te doen bijleggen door gemeen schappelijk in te stellen arbitrage commissies. Het West-Duitse vak verbond heeft op zich genomen zulk een regeling aan te bevelen aan de afzonderlijke vakbonden, die voor het sluiten der Ioonovereenkomsten verantwoordelijk zijn. Ingezonden mededeling Boei Dw Hheumatische Pijnen uit. Het wortel en tak! Dat kan, met Kruschen Salts. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden brengt die bloedzuiverende orga nen weer op gang. Ze worden als het ware geladen met jeugdige kracht. Dat betekent dat onzuiver heden in het bloed zich niet meer kunnen ophopen of vastzetten. Die worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is er al gauw geen zweem van Rheumatische pijnen meer. Wetenschappelijk landbouwonderzoek op hoog peil Één bommenwerper Raoul Follereau, voorzitter van de weldadigheidsorganisa tie „Fondation Charles de Fou- cauld", die zich met de zorg voor lepralijders bezighoudt, heeft president Eisenhower en premier Molotof brieven ge zonden met het verzoek dat ieder hem de waarde van een bommenwerper zou schenken Met dit geld, aldus Follereau, zou men alle lepralijders van de wereld kunnen verzorgen. Onder auspiciën van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor het Rijk van Nijmegen is op gericht een Stichting ter Bevorde ring van de Tabaksteelt in het land van Maas en Waal. Deze stichting heeft de beschikking gekregen over twee hectare landbouwgrond in de gemeente Druten, waar de tabaks teelt zal worden beoefend. Het ligt in het voornemen over enige jaren een coöperatie in het leven te roe pen van tabaksplanters in het land van Maas en Waal. Elfhonderd mensen kwamen om De ergste aardbeving in Noord- Afrika sinds veertig jaar heeft zich de nacht van Woensdag op Donder dag in Algerije voorgedaan en hon derden doden geëist. Er zyn dui zenden daklozen en er is voor mil- liarden franken schade aangericht. De haard van de aardbeving was Orléansville, een stad van 35.000 inwoners, 160 km ten Westen van Algiers. Bjj de aardbeving werden 1.100 mensen gedood en 2.000 ge wond. Talrijke gebouwen zijn geheel in gestort.. Een groot hotel is volko men verwoest. Een veertigtal gas ten is onder het puin bedolven. Het gebouw van de posterijen en de gevangenis hebben hetzelfde lot ondergaan. De bestuursgebouwen, twee grote flats, het ziekenhuis, het station en de oude cathedraal zijn eveneens ingestort. In de omgeving van Orléansville is het dorp Vauban van de aard bodem verdwenen. De dorpen Rou- ina, Carnot en Nomtenotte zijn ern stig getroffen. Het merendeel van de boerderijen in het gebied is ver woest. De dam te Amont de Ponteba is gedeeltelijk gescheurd waardoor het nabijgelegen terrein van het dorp is ondergelopen. In het district Miliana zijn drie Arabische tentendorpen, waarin enkele honderden personen woon den, verwoest. Nog twee andere dorpen zijn met de grond gelijk geworden, nl. Fla ters en Hanoteaux. Er is onmiddellijk een hulpactie georganiseerd. Tussen Orléansville en Algiers, waar de eerste gewon den reeds zijn aangekomen, is een luchtbrug tot stand gebracht. De meesten hebben een schedelbasis- fractuur opgelopen. Dekens zijn naar het noodgebied gezonden. Er is een veldhospitaal met 400 bedden ingericht. De gouverneur-generaal van Al gerije, Roger Leonard, heeft zich per vliegtuig naar het rampgebied begeven. Radio-Algerije heeft een beroep gedaan op bloedgevers. In Algiers is gezegd, dat ongeveer een vijfde van de stad Orléansville verwoest is door een hevige aard schok, welke kort na 2 uur in de nacht van Woensdag op Donderdag optrad. Minder hevige bevingen zijn tot acht uur in de ochtend in het getroffen gebied waargenomen. Te Dupleix werden in de loop van de dag nog steeds schokken gevoeld, hoewel veel zwakker dan de vorige en naar het schijnt van andere aard. Prof. dr ir J. C. Dorst, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen, die drie weken in Rus land heeft vertoefd op uitnodiging van de Sowjetrusslsche regering, is Woensdagavond in Wageningen te ruggekeerd. Van de Wageningse de legatie, die met hem Rusland heeft bezocht, zijn ook terug de land bouwkundigen dr F. Wit en dr W. Dobben. Zij zijn per vliegtuig uit Moskou teruggekomen. De hoog leraren prof. dr A. P. Oort, die ziek was geworden in Moskou, en prof. dr T. H. Thung, zijn onderweg naar huis. Zij reizen met een lijntoestel van de Russische luchtvaartmaat schappij en vervolgens per trein. Prof. Dorst vertelde in een on derhoud met een correspondent van het A.N.P., dat in Rusland aan de landbouw en in het bijzonder aan de plantenveredeling zeer veel aan dacht wordt geschonken. De stand van het wetenschappelijke onder zoek noemde hij op sommige pun ten zelfs een openbaring voor de Wageningse delegatie, ofschoon er ook objecten zijn waaromtrent zij niet graag met de Russen zouden ruilen. De grote landbouwtentoonstelling te Moskou is volgens prof. Dorst wellicht de grootste op dit gebied die ooit ter wereld is gehouden. Er waren niet minder dan twee en zestig paviljoens en sommigen noemde hij juweeltjes van bouw kunst. Er was een appelboom te zien waarop tachtig verschillende soorten appels waren geënt. Weten schappelijk heeft dat niet de minste waarde, zeide prof. Dorst, doch het was niettemin een treffend bewijs van vakmanschap. De voorzitter van de tentoonstel ling is prof. Zizin. Hij heeft een onkruidsoort „kweek" genaamd ge kruist met een paarlensoort en daaruit een volkomen nieuwe paar lensoort gekweekt. De Russen heb ben trouwens een voorliefde voor het kruisen van cultuurgewassen met natuurgewassen. Met de heer Zizin hebben de Nederlanders on geveer anderhalf uur rustig en openhartig kunnen spreken. Op handels-wetenschappelijk ge bied schijnt er - aldus prof. Dorst - geen ijzeren gordijn te bestaan, want de Russen vertelden rondbor- AANBESTEDINGEN Herverkavelingsobjecten Polder „Scherpenisse" Te Scherpenisse werden Dinsdag dezer aanbesteed verschillende herverkavelingsobjecten, te weten: het egaliseren en het trekken van kavelsloten van en in diverse per celen in de polder „Scherpenisse". Ingeschreven werd als volgt: a. Volgens bestek no. P.D. 452: Snepvanger, Amersfoort f 162.500; Eleveld en Zn., Groningen f 147.460; J. D. Jansen, Kloetinge f 146.500; Joh. van Vossen, St. Annaland en A. van der Werf, St. Maartensdijk f 146.300; J. Bal, Bruinisse en M. Verwijs, St. Philipsland f 140.500; M. Geense en M. Geluk, Tholen f 139.335; b. Bestek no. P.D .451: S. A. San ders, Delft f 260.000; Joh. Bal, Brui nisse en M. Verwijs, St. Philipsland f 200.950; Joh. van Vossen, St. An naland en M. van der Werf, St. Maartensdijk f 198.720; J. D. Jan sen, Kloetinge f 193.750; Snepvan gers, Amersfoort f 189.900; Volgens bestek no.453: S.A.San ders, Delft f 240.000; N.V. „De Del ta" i.o., Kloetinge f 193.750; Joh. v. Vossen en A. van der Werf, St. An- naland-St. Maartensdijk f 181.780; Joh. Bal, Bruinisse en M. Verwijs, St. Philipsland f 178.508. stig hun vorderingen en er werden afspraken gemaakt voor het uit wisselen van wetenschappelijke werkers en van materiaal. Het bleek dat hun instituten uitstekend voor zien zijn van materiaal. De Russen zijn volgens prof. Dorst volkomen op de hoogte van de stand van za ken in het Westen; het Westen heeft zich echter nimmer op de hoogte kunnen stellen van de werk zaamheden in Rusland. Vrq reizen Prof. Dorst had vóór de reis be gon de conditie gesteld dat hij vrij moest zijn in de keuze van zijn be zoeken en van zijn excursies, en inderdaad is de Nederlanders vol strekte vrijheid van doen en laten gegeven. Nimmer kregen zij de in druk dat zij werden gevolgd. Prof. Dorst noemde de Russen uitne mende gastheren. Er waren nog tal van andere buitenlandse bezoekers; vooral de Aziaten bleken rijk ver tegenwoordigd, in het bijzonder de Chinezen. Opmerkelijk is de in spanning die de Russen zich ge troosten om de zg. minder ont wikkelde gebieden van hun land te verheffen. Uitgestrekte streken worden op grote schaal ontgonnen. Frapperend is het grote aantal ir- rigatiewerken. De' tentoonstelling is volgens de indruk van prof. Dorst opgezet als een propagandamiddel om te laten zien op welk hoog peil de landbouw in Rusland staat. Uit alle delen van de Sow jet-republiek bezochten de legaties de tentoonstelling. Onder de vreemdelingen waren vele jon geren onder de twintig. Op hen moeten volgens de Wageningse hoogleraar de voortreffelijke opera uitvoeringen en balletvoorstellin gen, die ter gelegenheid van de ten toonstelling werden georganiseerd, een onuitwisbare indruk hebben gemaakt. De godsdienst blijkt thans in Rus land practisch geen rol meer te spelen,aldus prof. Dorst. De Wage- ningers hebben ook kerken bezocht. Hierin trof men vrijwel uitsluitend oudere vrouwen aan. De grote uni versiteit van Moskou is niet te ver gelijken, vertelde ]5rof. Dorst ver der. De studie is er verplicht, er zijn alleen vergelijkende examens. Het zakken voor een examen be hoort tot de uitzondering omdat de steun aan de studenten dan aan zienlijk wordt verlaagd. Het aantal studenten bedraagt percentagege- wijs het dubbele van Nederland. Een nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen, dat in Frankrijk twee en vijftig patiënten overleden zijn ten gevolge van het innemen van stalinon, „een middel tegen steenpuisten". Er zijn twee en zes tig personen in mindere of meer dere mate ziek geworden van dit middel. Inmiddels zijn alle voor raden in beslag genomen. Er is ech ter nog niemand in staat van be schuldiging gesteld, hoewel eën ge rechtelijk onderzoek tegen „X" is begonnen. Ingezonden mededeling "ip,voor kleinbehuis- den. Reclame 10 jaar garantie 2 persoons Ci»., compleet J V" voordeliger by „Ziet hoe goed, hoe lieflijk ts het, dat broeders ook samen wonen!" Psalm 133. „Z\jt nieTuand tets schuldig dan elkander lief te hebben". Rom. 13 8. Het aantal verenigingen dat wij op ons eiland kennen is groot en ieder van deze heeft een bepaald werkterrein. Wij mogen blij zijn dat wij deze terreinen zoveel mogelijk tezamen bewerken, omdat er zo, iets goeds geschieden kan. Het aantal kerken dat wij op het eiland hebben is groot. Het stemt tot grote vreugde, wanneer hieruit blijkt dat wij God zoeken en Hem loven, danken en eren voor alles wat wij uit Zijn hand moch ten en mogen ontvangen. Bovendien leert ons dit dat de naam Christen niet slechts een eti ket is op het eiland. En toch, als je de dingen eens nader bekijkt en zo eens de ont wikkeling van zaken gadeslaat, dan zijn er zo van die punten, waar je gedachten even blijven hangen en je enige vraagtekens en uitroep tekens nader wilt bestuderen. In de ramp en ogenblikkelijk daarna, waren wij allen één. Alle verschillen waren weggevaagd door het ene idee, nl. met elkander de ramp te bestrijden. Maar hoe lang duurde dat? Hoe spoedig was niet iedereen bezig eigen belang te die nen? Rampen verbroederen, wordt wel eens gezegd. De practijk leert ons anders. Wij zijn Christenen, een leder op zijn wijzé, maar toch kunnen we zeggen dat wij allen het gebod van de Liefde dikwijls horen en ook zelf lezen. Ja, dat wij beloofd heb ben dit gebod na te komen in alle gebieden van ons leven, en onze kinderen op te voeden in deze ge boden. Het plechtige ja zijn we blijk baar grotendeels weer vergeten, want zodra wij het Christendom in practijk moeten brengen, dan zijn we alles van het Christendom ver geten en haten en becritiseren we erger dan de heidenen. Christendom een etiketje? Broe ders en zusters in Christus zijn we slechts in naam blijkbaar en de hoofdsom der Wet is blijkbaar al leen iets voor de Zondag en dan nog voor zolang we de kerk bezoeken. Er zijn ogenblikken dat wij ons diep moesten schamen en berouw is iets, waarover we het liever niet hebben. Ik vraag mij toch af, waar dit heen leidt. God geve dat we nog eens tot bezinning komen. K. De premier van India, Djawa- harlal Nehroe, heeft een uitnodi ging van communistisch China aan vaard om een bezoek te komen brengen van 14 dagen. Hij zal mid den October vertrekken. Men neemt aan, dat hij onder meer met China besprekingen zal voeren over een gezamenlijke bestrijding van het overstromingsgevaar. De Brahma- poetra, die dit jaar grote gebieden heeft verwoest, loopt enkele hon derden kilometers door Tibet alvo rens India binnen te komen. SPORT Twee Poolse sportlieden vragen politiek asyl Twee Poolse sportlieden zijn hun land ontvlucht en hebben in Duits land politiek asyl gevraagd. De een is de jonge athleet Jan Mieczni- kowski, die zeide aan de Europese kampioenschappen in Bern te heb ben deelgenomen. Hij bevindt zich op het ogenblik in Frankfort. De ander is de bokser Henryk Tyc- zynski, die in West-Berlijn is aan gekomen. FEUILLETON. 32 Na Frankrijk's besluit Eden op bezoek door E.V.G.-landen De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, zal besprekin gen voeren met de zes landen, die een Europese verdedigingsgemeen schap gevormd zouden hebben, over de situatie die ontstaan is na de verwerping van de E.V.G. door Frankrijk, aldus is in Londen be kend gemaakt. Eden gaat naar Brussel waar hij een onderhoud zal hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-landen. Vandaag zal hij met Bondskanselier Aden auer van West-Duitsland in Bonn een onderhoud hebben. 14 Septem ber voert Eden besprekingen in Rome en 15 September zal hij een onderhoud hebben te Parijs met premies Mendès-France. VLUCHT DER VERDRUKTEN. Duizenden Victnamezen vluch ten naar het Zuiden, naar Hanoi of Haiphong, waar z\j zich melden b|j de autoriteiten der Franse Unie. Zij geven er, nu de wapenstilstand in Indo-Chlna een feit is geworden, de voorkeur aan in vrijheid te leven. - Op de foto: een jonge Vietnamese moeder, die zich btf aankomst te Haiphong met haar drie kin deren laat registreren. v Een Amerikaanse bankier, C. Eaton, heeft bekendgemaakt, dat het Krupp-concern belangstelling heeft voor de ontginning van de ijzerertsreserves ,die onlangs bij de Ungava-baai in het Noorden van de Canadese provincie Quebec zijn ontdekt. De bankier is voornemens de ontginning te financieren, wan neer hij er in slaagt een langlopen de overeenkomst te sluiten met Duitse staalfabrieken. Het in ont ginning brengen van de reserves zal naar raming ongeveer 100 mil lioen dollar kosten. IS VAN door Gré de Boer Kees bleef ook na de maaltijd. Hij nodigde Ria mee uit om de avond door te brengen in de stad, maar deze wees de uitnodiging vriendelijk af. „Reuze leuk, Kees, dat je je ook over een arme vrij- gezellin wilt ontfermen, maar ik moet morgen vroeg weer op de Centraal zijn en dus ga ik bijtijds de koffer in. Bovendien, wat moet ik als vijfde wiel aan de wagen er bij doen? Nee hoor, gaan jullie maar lekker met z'n tweeën torte len. Ik vermaak me wel tot een uur of tien met een boek en daar na kruip ik tussen de manufac turen". Om half acht gingen ze de deur uit, stijf gearmd. Op een afstand van het raam keek Ria het paar na, dat het brede plein overstak naar lijn 24. Toen nam ze een sigaret en zoog die in brand, waarna ze de kamer enkele malen op en neer liep. Bij de spiegel bleef ze staan en keek naar haar beeld. „Zou moeten ze niet, Ria Berghuis", zei ze zacht tegen zichzelf, „omdat ze je niet kennen. Maar dat is je eigen schuld want je draagt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in het bij zijn van anderen een masker en daarvoor is iedereen bang. En al leen, als je zeker weet dat je alleen bent, leg je dat masker van je af en ben je die andere Ria, die nie mand kent en die je aan niemand durft te vertonen Ze draaide zich naar de enige schemerlamp in de kamer, die brandde en trok de stekker los, zo dat de kamer in een volslagen duis ter lag. Slechts een heel zwak schijnsel van een paar straatlan taarns wierp een smalle, bleke baan in de kamer. Ria smeet de half opgerookte si garet in een asbak en viel toen neer op de divan, waarop ze harts tochtelijk snikte. HOOFDSTUK 9 Het auto-ongeluk Op de middag van de opening was Jannie Iaat met haar werk. Er waren bijzonder veel brieven en zo werd het over énen, voor ze geheel klaar was. Hoewel ze zich inhield, was ze inwendig spinnijdig. Ter gend langzaam tekende haar baas de brieven, en toen ze eindelijk alle enveloppen had dichtgeplakt en gezegeld, liep het al naar half twee. Van naar huis gaan, om eerst wat te eten zou geen sprake meer kunnen zijn. Nu ja, ze kocht onder weg wel wat, een paar koeken of zo. Eerst maar die lamme brieven posten, dan was ze van alles af. ,Vlug liep ze naar het Stations plein en deponeerde de brieven in de zak van een der jongens, die de trambussen aan het legen was. Zo, dat was dat. Nu maar gauw even naar het wagentje op de hoek van het plantsoentje en dan vlug naar lijn 13 of 17. Met een beetje geluk was ze nog vóór tweeën aan de Ro zengracht. Toen ze langs de nieuwe zaak reed lam, dat die halte bij Het Lootsje vervallen was zag ze al enkele mensen staan. Maar de win kel was nog gesloten. Bij de krui sing stapte ze uit en op een holletje liep ze terug naar de winkel. Er was belangstelling genoeg, want er stond zeker al een twintigtal Jor- daners op de klok van twee uur te wachten. Iedereen wilde blijk baar de eerste zijn. De ingang was versperd en Jan nie vroeg vriendelijk: „Mag ik mis schien even passeren?" Geen der mannen maakte aan stalten om opzij te gaan en een hun ner zei: „Wacht maar effe, zus, want ze doen pas om twee uur open" Jannie lachte. „Ja, dat weet ik, maar vóór die tijd moet ik binnen zijn, ziet U?" Verbazing bij de mannen. Iemand zei: „Laat 'r maar effe doorgaan, jongens, 't is zeker de winkeljuf". Er kwam ruimte en Jannie ram melde aan de deurknop. Even later deed Kees haar open. ,',Dag", begroette hij, een tikje ze nuwachtig, „ik dacht al, dat je niet meer kwam. Het is bij tweeën". Jannie vertelde van haar vele werk. „Zul je altijd zien, juist op zo'n dag als vandaag. Maar daar ben ik dan toch. Koud, hè?" Hij knikte en gaf haar vluchtig een kus. „Ja, maar hier is het lek ker. Trek maar gauw je mantel uit, dan gaan we beginnen. Er staat al heel wat voor de deur, hè?" „Een massa", antwoordde ze en thousiast. „En er komen er steeds meer bij". (Wordt vervolgd).'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5