Vrijgezellen aller landen verenigt U Een prijs voor Annelies Eenzamen bespreken hun problemen (Van een speciale verslaggever) Dicht tegen de Maas aangeplakt ligt het dorpje Grevenbicht, dat se- oert vorig jaar een grote bekend heid heeft gekregen in, we mogen wel zeggen, de gehele wereld. In dit dorpje woont de vrijgezellenkoning no. 1, t.w. de heer G. Greyn, ge meente-secretaris van Grevenbicht, en geestelijke vader en organisator van het wereld-vrijgezellen-congres dat werkelijk van internationaal gehalte gaat worden. Inderdaad, in ternationaal, omdat reeds vele bui tenlanders, waaronder Engelsen, Belgen, Canadezen, Afrikanen en Australiërs, hebben ingeschreven, Voor dit tweede congres in de ge schiedenis verwacht men een aan tal inschrijvingen van 1200, en te vens het tweevoudige van het aan tal bezoekers, namelijk 80.000 tot 100.000. Het gemeentehuis van Greven bicht is thans 's middags gesloten, want de heer Greyn heeft thuis ber gen werk te verzetten met het toe zenden en boeken van de in vier talen gestelde inschrijvingsformu lieren, waarnaast men een bewijs van de ongehuwde staat moet over leggen. De heer Greyn verwachtte wel een enorm enthousiasme, maar dat de belangstelling dergelijke vormen aan zou nemen, dat bij het derde congres de toestand hem waar schijnlijk boven het hoofd zal groei en, had hij toch niet gedacht van zijn simpel ideetje, dat in Juni 1953 geboren werd op de Markt in Den Bosch achter een geurig kopje kof fie bij het aanschouwen van de dui zenden deelnemers aan het Maria- congres. „Zoiets in Grevenbicht" heeft hij gedacht en zijn eigen vrij- gezellenstatus bracht hem tot dit congres in het eenvoudige dorpje met z'n 2000 inwoners. Ernst en luim Het doel van dit congres is in enkele woorden samen te vatten: geen huwelijksmarkt, geen verheer lijking van de vrijgezellenstaat, maar een bijeenkomst van de „een zamen in het leven" om gezamen lijk hun problemen (belasting en zolderkamertje) te bespreken en in alle eer en deugd eens „de bloeme tjes buiten te zetten". NIEUWE RAMP Allerlei rampen teisteren de we reld. Dat was vroeger zo, maar het schijnt wel alsof deze in intensiteit en in frequentie toenemen. De na tuur toont haar kracht tegenover het werk van mensenhanden. Over-r matige regens troffen deze zomer het Alpengebied. Er waren hevige stormen in Amerika en overstro mingen in Pakistan. Nog is de Europese zomer niet ten einde of in Algerije doet zich een aardbeving voor, die honderden slachtoffers eist. De mensen in het voormalige Nederlandse rampgebied kunnen zich maar al te goed voorstellen, wat een mensenlevens verslindende ramp betekent. Het is alsof de wei nige vastheid van dit aardse bestaan op eenmaal wordt weggenomen en de mens in alle armzaligheid wordt geplaatst tegenover de titanen kracht van de natuur. Banden van liefde en vriendschap kunnen niet helpen en pover blijken de beschut sels die mensen zich maakten. Bij het lezen der berichten over deze nieuwe ramp zullen dan ook veler gedachten vertoeven in het ver ver wijderd land, waar plotseling als in de slaap de mensen werden verrast en het leven verloren. Ma teloos is het leed dat ook daar uit gestaan wordt en het is nodig dat wij allen hieraan niet achteloos voorbijgaan. Als er immers een aanwijsbare reden is voor derge lijke rampen, dan zal het zeker zijn, dat de mensen leren begrijpen, dat alle aardse vastheid tenslotte zeer betrekkelijk en het leven broos is. Intussen mag het leed zelf en het medelijden nimmer voeren tot werkloosheid. Krachtiger nog dan een ramp, moet zijn de impuls die de naastenliefde, in het zicht van zoveel menselijk lijden ontvangt. Het stemt tot grote voldoening dat het Nederlandse Rode Kruis on middellijk na de eerste berichten over de aardbevingsramp hulp heeft aangeboden.. We twijfelen er niet aan of die hulp zal worden geac cepteerd en ook effectief zijn, want snelle hulp ook dit weten we uit eigen ervaring is dubbele hulp. Deze Nederlandse hulpverlenings actie kan er toe leiden dat ook op het publiek een beroep wordt ge daan. In omvang is de Algerijnse ramp te vergelijken met de water snoodramp in Nederland. Mogelijk is de omvang nog groter. Gedach tig aan de hulp die hier uit alle de len der wereld werd ontvangen, mogen we hopen dat speciaal de bewoners van het rampgebied zich hierbij niet onbetuigd zullen laten. Zoveel mogelijk immers dient het lijden ginds te worden verzacht. Hulp, hoe omvangrijk ook en spon taan geboden, kan de doden niet terug geven aan allen, die neerzit ten in stom verdriet. Maar hulp kan wel de mensen voeren door dit dal van nameloos verdriet naar een, zij het in de eerste tijd van vreugde beroofd, maar toch dragelijk be staan. Dat ook middels de Rode Kruis-organisatie Nederland hier aan medewerking verlenen wil en kan ,is een zaak die tot dankbaar heid stemt. Mensen van alle rang en stand advocaten en artsen, zangpae- dagoge en hoofd van de linnenaf deling van een marine-hospitaal, de leidster docente van een kraam- centrum, de lampekappennaaister en de buitenlandse „housekeeper" zij allen komen bijeen als vrij gezel. Of zij vinden wat zij zoeken? Wie zal het zeggen? De heer Greyn ont ving dezer dagen een uitnodiging voor een bruiloft in het geannex eerde Tuddern, waar een bruid en bruidegom, die elkaar op het con gres in 1953 hadden leren kennen, in de echt traden. Vervolgens wei'd hem een kunstig uitgevoerd gebei teld ijzerwerk van een waarde van zeker 800 gulden met slechts de naam van de afzender toegezonden. Uit dankbaarheid? Hij weet het niet. Een Franse oorkonde werd hem deelachtig uit Genève voor zijn werk, bezien uit het standpunt van „vrede over de gehele wereld". En alsof dit alles nog niet genoeg was ruitnodigingen uit Parijs, New York, Canada en de Belgische bad plaats Le Panne om daar het vrij- gezellencongres te organiseren. „Maar wij blijven in Grevenbicht", verklaarde hij. Problemen en programma Alle deelnemers hun gemiddel de leeftijd ligt tussen de 25 en 30 jaar, hoewel de oudste deelnemer in 1953 reeds 75 was zullen in Grevenbicht of omgeving worden ondergebracht, natuurlijk bij par ticulieren. Niemand behoeft te vre zen dat hij de nachten in de open lucht moet doorbrengen, terwijl te vens in het voedselprobleem voor zien is. De hotels slaan grotere voorraden in .terwijl het rijdende restaurant uit Breda deze dagen in Grevenbicht zal staan. Voor de spreekbeurten zijn be kende persoonlijkheden geënga geerd als mr. Elias van Praetvaria, en Mary Pos, die in de grote con grestent, die 800 personen kan be vatten, zullen spreken. Daarnaast prijkt de amusementstent, waar het orkest van Gerard van Krevelen met Mieke Telkamp en daarnaast de bekend ezanger Rudi Schuricke het muzikale deel van het program ma zullen verzorgen. Meer dan duizend vrijgezellen zullen van 17 t.m. 21 September weer in Grevenbicht verenigd zijn en voor velen vloeit hieruit 'n na dere kennismaking voort, anderen zullen treuren als het feest weer voorbij is. Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer J. G. Suurhoff, heeft mede namens zijn ambtgenoot van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, in de Lairessezaal in Den Haag, de nieuwe Voedingsraad ge ïnstalleerd. Deze raad is bij de wet op de Voedingsraad van 23 Juni 1952 in het leven geroepen ter ver vanging van de min of meer offi- cieuse voedingsraad, welke een Commissie uit de Gezondheidsraad was. MAASTRICHT. Op 22 September a.s. zal een aantal Amerikaanse pa rachutisten die in September 1944 bij Eindhoven landden, een bezoek brengen aan Maastricht. De groep noemt zich „Sceam Eagles". De parachutisten zullen op het stad huis door B. en W. van Maastricht worden ontvangen. Op het Ameri kaanse kerkhof te Margraten zul len zij een krans leggen. MAASTRICHT. Bijna drie milli- oen personen zijn in Augustus de Duitse grenskantoren in het rayon Aken gepasseerd. Vergeleken met Juli is het aantal personen dat deze grens passeerde gestegen met 32 procent. Vergeleken met een jaar geleden bedroeg de stijging 148 pet. Alleen in Augustus van dit jaar passeerden evenveel personen de grens bij Aken als in Juli, Augus tus en September van het vorig jaar. EMMEN. Het ruim 2V2 jarige meisje Stineke van der Veen uit Emmen is Woensdagmiddag door een uit Emmen komende Diesel- trein aangereden en gedood. Het meisje, dat achter de ouderlijke woning uit de tuin was gelopen, stond langs de spoorlijn. Het werd door de zijkant van een treinstel geraakt, waarna zij aan de kant werd geslingerd. Het meisje liep zo danige inwendige kneuzingen op dat zij korte tijd na het ongeluk aan de gevolgen overleed. De trein had ruim een kwartier vertraging. UTRECHT. Uitgaande van de Stichting Stadsontspanning te Utrecht wordt op 14 en 19 Septem ber in de Utrechtse stadsschouw burg een px-ogramma afgewerkt door amateurartisten, onder de ti tel „Utrechters treden voor u op". Als onderdeel van het programma treedt een groepje Utrechtse huis vrouwen op, dat zich heeft ver enigd tot „Het Huisvrouwenorkest" Dit orkest zal op beide avonden demonstreren, dat er met potten, pannen, pollepels en andere keu kenattributen nog wel iets anders te doen is dan alleen het klaar maken van smakelijke gerechten. Ingezonden mededeling Digestif Rennies - Om zuurbrand te blussen; óók om znurbrand te voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maal tijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Journalist Wim Dussel moest wereldreis onderbreken Hy moet nog tien maanden „scooteren" Wim Dussel, de Groninger jour nalist, die vorig jaar Juli voor een reis om de wereld vertrok, is gis teren te Groningen tei'Uggekeerd, Hij heeft zijn wereldreis moeten onderbreken wegens ernstige ziekte van zijn moeder. Wim Dussel, die reeds 18 landen had bezocht en 27.000 km. op zijn scooter had afgelegd, was het laatst in Bangkok. Van hier bracht een toestel van de K.L.M. hem in 36 uur naar Nederland terug. Veertien maanden lang heeft Wim Dussel op zijn scooter door verschillende landen gereden. Hij had aanvankelijk het plan twee jaar voor deze wereldreis uit te trekken en zal dus zodra de ge zondheidstoestand van zijn moeder dit toelaat nog 10 maanden op zijn scooter naar andere landen trekken. Op zijn programma staat nog een bezoek aan Saigon, Indo-China, Ko rea, Amerika en Japan. Als deze reis volbracht is, heeft Dussel al weer plannen voor een volgende reis, maar dan per auto. Stad en Provincie KERKWERVE IN MEMORIAM G. J. VAN DER C1NGEL Te Goudswaard is deze week overleden de heer G. J. van der Cingel, die gedurende tal van jaren in het gemeentelijk leven op de voorgrond is getreden. De heer van der Cingel heeft enkele tientallen jaren deel uitgemaakt van de raad, waarvan verschillende jaren als wethouder. In deze functies heeft hij met grote liefde voor Kerk- werve de belangen voor deze ge meente behartigd. Ook op maat schappelijk terrein nam de over ledene een belangrijke plaats in. Hij was jarenlang voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur en van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Vernielde en beschadigde huizen Vermindering Grondbelasting Van de zijde van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" deelt men ons het volgende mede: De eigenaren van vernielde of zwaar beschadigde woningen of van woningen welke, om welke reden ook, tengevolge van de watersnood meer dan êénvyfde gedeelte van het betreffende kalenderjaar geen genot van de woning hebben ge had, kunnen zich wenden tot het college van Ged. Staten van Zee land te Middelburg, met verzoek tot ontheffing of vermindering van de aanslag in de grondbelasting te verlenen. Daartoe moet een dubbel van bet aanslagbiljet (dat kosteloos verkrijgbaar is ten kantore van de Ontvanger der Belastingen) by het verzoek worden overgelegd. PREDIKBEURTEN Zondag 12 September Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur Ds v. Roon (H.D.), 7 uur ds v. Boon; Verenigingsgebouw. 10 uur ds v. Royen. Kerkwerve: 10 uur ds v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds Swaak. Haamstede: 10 uur ds v. Vliet (H.A.) 7 uur ds v. Vliet. Renesse: 10 uur dhr M. Allewijn te Hoedekens- kexke. Noordwelle: 10 uur ds van Liere. Eikerzee: 10 uur dhr M. C. Malipaard. Brouwershaven: 11 uur dr Sperna Weiland. Zonnemaire: 10 uur ds v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur ds Riemens. Dreischor: 7 uur ds Westerhof. Beijersdykje: 11 uur ds Kuin. Ouwerkerk: 9.30 uur ds Kuin. Nieuwerkerk: 10 uur ds Wes terhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds Radstake. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds v. d. Brink. Bruinisse: 10 en 5 uur ds v. d. Brink. St. Philipsland: tweemaal ds de Lint. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds Tiemers- mersma. Haamstede: 10 en 4 uur ds J. H. Jonker. Renesse: 7 uur ds Kuitert. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds P. L. Schuddebeux-s. Brou wershaven: 9.30 uur leesdienst, 5 uur ds Nagelkerke. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds Nagelkerke. Nieu werkerk: 10 en 5 uur ds W. Rok kens te Wissekei'ke. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds Kuitert. Bruinisse: 10 en 5 uur ds Bremmei'. Anna-Ja- cobapolder: tweemaal ds v. Loo te Dordrecht. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 3.15 uur ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds v. d. Klis, 6 uur cand. J. W. de Bruin te Apeldoorn. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur cand. J. W. de Bruin. Noordgouwe: 10 uur cand. J. W. de Bruin, 3 uur ds v. d. Klis. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds Mallan. St. Philipsland: driemaal ds Bel van Krabbendijke. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: driemaal leesdienst. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 uur vroegmis, 10 u. hoogmis, 19 uur lof. Burgh: 8.30 en 9.30 uur H. Mis in garage hotel „Het wapen van Burgh". Leger des Heils Zierikzee: 10 uur samenkomst, 12 uur jeugddienst, 7.30 uur samen komst. De broodprijs De bakkerspatroons in enige grote gemeenten zijn ertoe overgegaan, de gezellen een loonsverhoging toe te kennen van vijf px'ocent voor het binnen- en vier procent voor het buitenpei-soneel (bezorgers). In ver band hiermede is de prijs van het brood, waarvoor geen maximum prijs is vastgesteld, vexhoogd met één cent. De Ned. Bakkerijstichting, waar in werknemers en werkgevers sa menwerken, heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening verzocht om een compensatie voor deze loonsvei'ho- ging, hetzij door verhoging van het niet-vi'ije brood, hetzij opdebloem- prijs. Naar het A.N.P. verneemt, staat genoemde minister op het stand punt, dat een dergelijke compensa tie niet kan worden gegeven. Vreemde duikboten bij Stockholm De Zweedse marine heeft berich ten bevestigd, volgens welke een of meer duikboten ten Zuiden van de eilandengroep bij Stockholm zijn waargenomen. Van een kust- artilleriefort uit had men een pe riscoop waargenomen en diepte- waarnemingsapparaten hadden de aanwezigheid van een of meer on bekende duikboten geregistreerd. Vier torpedoboot jagers zijn op on- derzoek uitgezonden. Suriname aanvaardt Algemene Schouwing Vloedplanken van Burgemeseter en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat op Dinsdag 14 September a.s., aan vangende om 2.00 uur des namid dags, een algemene schouwing over de vloedplanken, met alles wat daarbij behoox't, zal worden ge houden. Daarvoor moeten de vloedplan ken enz. worden buitengebracht en een voldoende hoeveelheid klei en ander geschikt materiaal aanwezig zijn. Zierikzee, 10 September 1954. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE, burgemeester. MULDER, secretaris. AANBESTEDING Werken in polder „Vier Bannen" Vrijdagmiddag werd in „Concor dia" te Zierikzee door de Ned. Heide Mij. aanbesteed, het maken van de Lijkweg en Stoofweg in de polder „Vier Bannen van Duive- land", met bijkomende wei'ken. Inschrijvers waren:Firma D. v. d. Heuvel, Zierikzee f 213.800; Fa De Oude De Jonge, Zierikzee f 216.000; Fa Volkers, Sliedrecht f 218.700; M. v. d. Velde, Bruinisse f 222.222; Fa Wijnands Cornet, Wei'kendam f 226.700. De gunning is aangehouden. Bestrating en riolering te Kerkwerve Vrijdag werd in het café Neele te Kerkwerve aanbesteed het leggen van een nieuwe bestrating en rio lering in de gemeente Kerkwerve. Inschrijvers waren M. Wandel te Oost- en West Souburg f 164.821 en f 163.990 (betonklampen en mof- fenkit); D. Rentier, Noordgouwe f 165.965 en f 165.000; fa. Everaei's en van den Berge, Steenbergen f 167.000 (beide systemen); W. v. d. Berg, Bruinisse en P. v. Dongen, Haamstede f 170.200 en f 169.700; P. de Jonge, Kerkwerve f 174.937 en f 167.153; M. v. d. Velde, Brui nisse f 179.800 (beide systemen). Lichte aardschok ken in Spanje Vrij dagochtend zijn in de streek van Carthagena, evenals in de nacht van Woensdag op Donderdag, weer lichte aardschokken gevoeld. Op sommige plaatsen gingen de schok ken gepaard met onderaards ge- rommel. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Schade werd niet aan gericht. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 3 Sept.: Cornelia, d. van Cornelis Willem Berrevoets en Ma ria Beije; 3 Sept.: Johanna Klaas- siena, d. van Pieter Jakob van dei- Veen en Marijke Gijsberta de Vries; 6 Sept.: Pieternella Venan- tia Wigberta, dochter v. Theodorus Verkaart en Maria Catharina van Tiggelhoven; 6 Sept.: Marina Lena, d. van Bernardus Nicolaas Berre voets en Cornelia Lena Plandsoen; 8 Sept.: Johanna Maria, d. van Gi- liam Braam en Cox-nelia Maria Matthijsse; 8 Sept.: Kx-ijn Dinge- man, z. van Adriaan Pieter Saman en Hendrina Hoogerwerf; 8 Sept.: Gerard Marinüs, z. van Maarten Willem Janse en Elizabeth de Graaf. Gehuwd. 8 Sept.: Pieter Wester - beke, 25 j. en Pieternella Geer- truida Jacomina Bostelaax-, 24 j.; 8 Sept.: Willem Leendertse, 28 j. en Maria Magdalena Hack, 24 j. statuut „Wanneer wij wijze mensen zijn, zullen wij gebruik maken van de grotere partner Nedex-land, dat in- ternationaal een goede naam heeft", aldus het statenlid Pengel. „Wij zullen de blikken evenwel niet alleen richten op Nederland, want we weten niet, welke beeld Europa in de toekomst te zien zal geven. Hij zeide, dat de overzeese Nedei'landers goed doen in de in terne politiek boven partijen te blij ven staan. Zij moeten gezien wor den als ambassadeurs, anders roe pen zij wellicht een anti-Neder landse stemming op. Wanneer het statuut hanteex-baar is gebleken en innig samengewerkt wordt met Ne derland, zijn zij desnoods zelfs op de hoogste zetel aanvaardbaar. Het statuut is zonder bloedvergieten tot stand gekomen en ondanks welke tegenstelling er ook onder ons be staat, zijn wij bezig een onbloedige geschiedenis aan het nageslacht te laten, terwijl de geschiedenis he den nog met bloed wordt geschre ven. Dr Pos, die thans in Suriname vertoeft, zeide, dat het statuut de mogelijkheid opent, dat Suriname zich ontplooit, doch slechts onze ar beid met de uitei'ste inspanning kan ons vrijmaken. De nieuwe spelling In aansluiting op het bericht, dat het Koninklijk Besluit houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandse taal nog zal worden aangevuld met een bepaling omtrent de inwerking treding van dit Besluit, deelt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede, dat bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat eerstgenoemd besluit op een nader door de Kroon te bepalen dag, ech ter uiterlijk op 1 September 1955, in werking zal treden. 's-GRAVENHAGE. Van 13 tot en met 17 September zal in het Kur- haus te Scheveningen het zesde wereldcongres van de internatio nale vereniging voor gebrekkingen International Society for the Welfare of Croppies worden ge houden. Daaraan zal door ongeveer een 500-tal personen worden deel genomen. Griekse gijzelaars terug uit Tsjecho-SIowakije De Tsjechoslowaakse regering heeft er in toegestemd, 520 Griekse gijzelaars ,die tijdens de commu nistische guerilla in Griekenland werden gevangen genomen, aan het Griekse Rode Kruis over te dra gen. In Februari werden 1.231 Grieken uit Hongarije gerepatri eerd. De vorige maand mochten 922 Grieken uit Roemenië naar hun land terugkeren. Het hax't van de 19-jarige Anne lies Von Metzsch te Bennekom, klopt vol verwachting. Als leerlinge van de modevakschool „Vogue Stu dio" te Amsterdam heeft zij een prijs van vijftig dollar gewonnen voor een door haar ontworpen schets van een japon in een spe ciale wedstrijd voor modetekenin gen, uitgeschreven door het Ame rikaanse blad „The Chicago Ti-i- bune". Thans dingt ze mee in een van de hoofdprijzen ten bedrage van 2000, 1000 en 500 dollai'. KUNST Nieuwe reproductiemethode van schilderyen De 45-jarige mevrouw Erna Fiehl van Tsjechoslowaakse afkomst, heeft een nieuwe methode voor re produceren van schilderstukken uitgewerkt, waarbij van het origi neel een kleurenfoto wordt geno men welke daarna met de hand wordt overgeschilderd. Op deze wij ze worden in de twee studio's van mevrouw Fiehl te Londen een honderdtal i'eproducties van stuk ken van oude meesters zoster Leonard da Vinei, evenals -van kun stenaars uit later eeuwen als Ce zanne, Renoir en van Gogh, ge maakt. De overeenkomst tot in bij zonderheden van de reproducties met het origineel is zo treffend, dat men mevrouw Fiehl de raad heeft gegeven haar reproducties te voor zien van een kenmerkend zegel om te voorkomen, dat zij als origine len zouden worden verkocht. SPORT ZWEMMEN Meisje zwom over Ontariomccr De 17-jax-ige Marilyn Bell is er als eerste in geslaagd over het meer van Ontario te zwemmen. Ze vertrok uit Youngstown en arri veerde 21 uur later te Toronto, waar duizenden personen haar toe juichten. De bekende Kanaalzwemster Flo- x-ence Chadwick was tegelijk met Marilyn Bell gestart. Zij moest de tocht staken nadat ze 27 van de 61 km had afgelegd. 't Vakmannetje, gestakker exit, markt- snapshot, marineschuit en lamp In de Duivelandse dorpen, met name te Nieuwerkerk, leeft men thans in het stadium, dat hier en daar op het eiland alweer is ge passeerd. Het weder inrichten der huizen staat er in het brandpunt der belangstelling. Helaas niet in alle huizen natuurlijk, want de ramp heeft hier zoveel vernield, dat slechts een handvol overbleef, van hetgeen eenmaal was. Maar de tijd staat niet stil. 's Avonds brandt er licht in nieuw ingerichte etala ges en overdag gonst het hier van bedrijvigheid, want herstel en ver nieuwing zijn in volle gang. Vele kamers hebben nog het kale van de eerste overgangstijd en veler ge dachten spitsen zich op de timmer man, de metselaar en de schilder. Die hebben het natuurlijk erg druk, zo druk naar Eilandman ontdek te dat ze er soms geen raad mee wetenDe vaklieden worden ver troeteld. Vroeger was er gejuich als het kindje binnenkwam, maar als Iiildebrand nu zijn Camera zou schrijven, zou hij wel zeggen: „Als 't vakmannetje binnenkomt juicht heel het huisgezin". Vooral moeders vallen hem bijna om de hals, en vooral om bij de dames in de gunst te blijven, doen die vakmannetjes wat zij kunnen. Natuurlijk is er ook de psychologische onevenwichtig heid rond het inrichten der huizen. Heel dikwijls moet het heel erg mooi worden en helaas wordt dit nogal eens gezocht t?x de grootte en de kwantiteit. Enorme lampen zag Eilandman hangen en bankstellen waar een olifant met gemak op zou kunnen slapen. Terwijl het drukke verkeer zich anderhalf jaar lang tussen 'n nood- waterkering en een boom heeft moeten wringen aan de Nieuwe Haven te Zierikzee ,is thans ruimte gemaakt. De cementen voegen GESPREKKEN VAN EILANDMAN waarin de reuzen-vloedplanken passen, zijn gereed gekomen en de zo eendrachtig in elkaar getimmer de noodwaterkering kon worden afgebroken. Wat een vooruitgang en wat een ongemak al die maan den voordien. Het heeft geen zin er nog over te mopperen, want de vreugde dat het nu gebeurd is, zal groter zijn dan de droefheid om zo veel noodzakelijk(?) gestakker. Natuurlijk heeft Eilandman bij de kraampjes op de laatste ker misdag een kijkje genomen. Het had alles weer dat wonderlijke „paeremart"-effect, met die men geling van geur, die aan dit volks gebeuren eigen is. De dokter gilde zijn waarschuwingen weer door de lucht, de gekleurde stenen honden waren er weer en vooral interes sant was de man, die telkens blik semsnel in een tegen regen bescher mende zak kroop. Met het troebele van een volksmenner eigen keek hij door zijn plastic-raampje boven in de zak. De chocolademannen stapelden hun repen als stenen op elkaar en de druivenman hield de in een zak gestampte vruchten met zijn kin in bedwang. Een routine- gebaar om aan te duiden, dat die zak wanhopig vol was. Hopeloos bedroefd keek de boeienkoning, die toch alweer heelhuids zich uit zijn touwen wist le bevrijden, al zijn de toeren volgens zijn verklarin gen ook nog zo gevaarlijk. Intussen wordt Brouwershaven cultuurcentrum no. 1 op het eiland. Want nog prijken Weissenbrucli en Maris aan de wanden van de raad- huishal of een groot Voorburgs or kest komt spelen. Er is altijd wat in de Smalstad Brouwershaven, waarvan de naam nu ook gedragen zal worden door een schuit van de Koninklijke Nederlandse Marine. Ja, dat vinden de Brouwenaars best fijn. Ze zijn niet militaristisch, maar H.M.'s „Brouwershaven" dat klinkt toch wel. Aan een altijd verlaten zeedijk ontdekte Eilandman dat 't zeewa ter nu warmer is dan in de zomer, die ons zo schielijk door de handen is gegleden. Wat hebben de oester- en mosselzaadjes moeten wachten op een beetje watertemperatuur stijging. Nu is het dan zover, maar het zal niet meer baten. De vogels beginnen al groepsgewijs onrustig te doen en soms hangt er van dat vreemde grijsblauw over het wa ter, als snel de avond begint te val len. Dat zijn maar al te duidelijke voortekenen. Wat willen we ook: Nae Zurrikzeese mart, zeven ure de lampe an".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2