DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commodore Viruly vertelt over zijn ervaringen tijdens het ongeluk Enorme inzamelingsactie voor hulp aan de vluchtelingen Amerikaanse studenten werkten in het Nederlandse rampgebied VRIJDAG 10 SEPTEMER 1954 No. 17605 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEWWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3,50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11.— fier stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave; N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur; M. 1. BIJ DE VAATE •- Tel'. 309 DE RAMP MET DE „TRITON" Mensen in het staartstuk waren niet te bereiken Inbraak was nog niet ontdekt Dief zat al in de cel In Zaandam heeft de politie Woensdagmorgen de Amsterdam mer A. K. aangehouden, die er van „Over de luchtvaart denk Ik nog passagiers geprobeerd hebben de verdacht wordt enige uren tevoren precies zo als een week geleden, achterste deur te bereiken. Er is een inbraak te hebben gepleegd in Het is het prettigste leven, dat ik daar een opeenhoping van mensen de goederenloods van het station me voor een man kan voorstellen", ontstaan. De steward heeft ook nog der N.S. te Wormerveer. Door het aldus commodore A. Viruly, toen gepoogd de deur te openen, maar indrukken van een raam kwam de hU Woensdagmorgen uit Shannon de machine was verwrongen. Daar- man binnen, richtte vervolgens een op Schiphol terugkwam, samen met door lukte het hem niet". flinke ravage aan en verdween eerste vlieger Parfitt en boordwerk- Een woordvoerder van de K.L.M. daarna op de fiets met een radio- tuigkundige Rademakers. Hij werd heeft meegedeeld, dat zich in de toestel en textiel. Omstreeks 4 uur begroet door de heer F. Besancon, vrachtruimte van de verongelukte in de ochtend passeerde hij op weg directeur productie van de K.L.M., „Triton" diamanten bevinden, die naar huis Koog aan de Zaan, waar en de heer C. C. Stcensma, even- mogelijk een millioen dollar waard een adjunct-commics der Neder- eens namens de directie van de zijn. landse Spoorwegen, die zich naa" K.L.M.alsmede door tientallen be - Men kan niet bij de ruimte, waar- station begaf, de man ont- langstellenden. Daaronder bevon- jn nog andere kostbare vracht is, nxoette. den zich ook zyn dochter Avyola komen, omdat deze zich onder de Vermoedelijk in de mening ver en zjjn zoon Maarten. romp bevindt en onder water in de kerende, dat de adjunct-commi-, mnHrW üot een politieman in uniform was, Over de ramp zelf en speciaal over de omstandigheden, waaron der deze geschied is, mocht Viruly weinig zeggen. Hij is voor de on derzoekingscommissie op Shannon een van de hoofdgetuigen en hij achtte het onjuist daarover nu al veel te vertellen. Over de redding sprak hij des te meer. Het vliegtuig zou eerst geborgen trapte K. snel door en verdween in moeten worden. Amerikaanse berisping voor Israël de richting Zaandam. De beambte kreeg argwaan temeer omdat de fietser goederen achterop had. Hij waarschuwde de Zaandamse politie en deze arresteerde K. nog voor de Hembrugpont. Toen om half zes de diefstal werd ontdekt, zat de inbre- Amerika heeft Israël „ernstig be- ker al in de cel. Op de vraag of er meer mensen rjSpt" omdat het met wapengeweld gered hadden kunnen worden wan- wraak op Jordanië genomen heeft neer men op het vliegveld eerder ,,oor beweerde grensincidenten. Dit alarm had geslagen, antwoordde je, door een woordvoerder van het hij, dat de passagier, die op de Amerikaanse departement van Bui staart zijn toevlucht gezocht had, tenlandse Zaken meegedeeld, maar die daar later van uitputting Het betreft de Israëlische mili- afgegleden is, waarschijnlijk gered ^aire operaties van 2 September in had kunnen worden, wanneer men jordaans gebied, nabij de steden TT. t cte^oiiiira rw-wet in eerder ter plaatse was geweest. Beit sira Beit T,;Sva en Kherbet echts Stedelij.ca Oikest ï.x Voor de andere mensen geloofd-- B6lt Belt Llgy3 -.Thmli» het nlanoenneert van OHM Burgemeester als piano-solist Woensdag 29 September zal de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, als solist met Viruly niet, dat hulp op tijd aan wezig'had kunnen zijn. Verwrongen machine Hij zei zeer positief, dat hij van mening was, dat de mensen, die nog in de stoelen lagen, toen hij voor de laatste maal het toestel verliet, reeds door benzinedampen waren omgekomen. Ze zagen er uit of ze niet meer leefden. Velen lagen met het hoofd vooruit. Het was een ra vage in het toestel. „Tivoli" het pianoconcert van Grieg Zij vervullen Amerika „met ten gehore brengen> onder leWing grote zorg' Amerika is van mening, dat der gelijke wraaknemingen de span ning aan de bestandslijn alleen J^est maar vergroten. van Paul Hupperts. Dit concert is een extra uitvoering ten bate van het instrumentenfonds van het or- Verhoging motorrijtuiger belasting loopt af De A.N.W.B. bericht, dat als ge volg van het feit, dat de wet van Verklaring van mr. Vondeling over wereldregering Op de vierde internationale par- 16 Augustus 1951 waarbij de lementaire conferentie over een we- motorrijtuigenbelasting voor vier Over de gebeurtenissen achter in reldregering heeft het Nederlandse jaar werd verhoogd op 1 Sep- het toestel, zei hij, dat hij daar on- Tweede Kamerlid voor de P.v.d.A. tember 1955 niet meer van kracht mogelijk kon komen, aangezien het mr vondeling Woensdag verklaard, zal zijn, deze belasting op het oude water daar te hoog stond. „Ik weet ^at een conferentie over een her- bedrag zal worden teruggebracht, alléén, dat daar niemand uitgeko- Ziening van het Handvest der Ver- Bij het aanschaffen van jaarbelas- men is. Van de rest weet ik, dat de enigde Naties eerder in Moskou tingkaarten, welke van 16 Septem- dan in New York gehouden zou ber a.s. af geldig zijn, kan men moeten worden teneinde het wan- reeds van het oude tarief profite- trouwen van de Russen te vermin- ren, hetgeen op een aanzienlijke deren. belasting-verlaging neerkomt, aldus De internationale parlementaire de A.N.W.B. Uiteraard geldt deze conferentie wordt bijgewoond door verlaging nog niet voor kwartaal- Het Tsjechische Rode Kruis heeft 300 afgevaardigden uit 21 landen. belastingkaarten. goedgekeurd, dat op de hulppakket ten voor de slachtoffers van de wa tersnood in Slowakije en Bohemen zal staan „Gift van het Amerikaan se volk". De pakketten, waarvoor geen in voerrechten behoeven te worden betaald, zullen kosteloos door de Tsjechische regering worden ver voerd en opgeslagen. Evenals in Oost-Duitsland en Hongarije ,zal het Tsjechische Ro de Kruis in samenwerking met af- COMMODORE VIRULY TERUG IN NEDERLAND. Woensdagmorgen Is de gezagvoerder van de verongelukte „Triton", commodore A. Viruly, in ons land teruggekeerd. Bij zijn aankomst op Schiphol was de be langstelling uiteraard zeer groot. - Foto: De commodore tijdens de be groeting door officials van de K.L.M. HET VOLK NEEMT HET INITIATIEF De Vakbonden spannen zich er voor Amerikaanse hulp voor Tsjechische watersnoodslachtoffers Ze schreven er geografisch tijdschrift over vol In een met talloze kleurenfoto's looflijke verhaal van Hollands verlucht artikel van 48 pagina's pu- overwinning op de zee. De Neder- bliceert het Amerikaanse tijdschrift landers hebben sinds de dertiende „The National Geographic Maga- eeuw 2700 vierkante mijlen, dus gevaardïgdên van ^hêt 'ïatêrnitio- z«ne" in zijn editie voor September circa zeventien procent van de to nale Rode Kruis de pakketten uit- van dit jaar, de ervaringen van tale oppervlakte van hun land, in delen aan de slachtoffers die dit twee Amerikaanse studenten der hun bezit genomen, niet van hun het meeste nodig hebben, 'ongeacht universiteit, die door bemid- buurstaten, doch van de zee. Over- ras, geloof, nationaliteit of politie- «Mins: van het Nederlandse bureau stromingen betekenen slechts, dat »t.Vnai. v. An Poeolrtn Ct.,pon pnlrplp clna irorlnron vunt-hf ke overtuiging. Bevolkingscongres te Rome Geen vermindering van grond stoffen te vrezen in New York van de Foreign Stu- een enkele slag verloren wordt; dent Relations, met een groep van bijna steeds herwonnen zij de ver veertig andere studenten uit diver- loren grond en sloegen toe om meer se landen practische hulp aan Ne- te veroveren", derland verleenden, door in het rampgebied de handen uit de mou- Voor zij aan de slag gingen brach ten de jongens een eendaags bezoek wen te steken toen de zee z„n ver- aan Amslerdam. Verbaasd over da metigend werk had gedaan. laIlm(, wieIrijders merken zij op> De leden van het wereldcongres „Woedende zee verwoest zeven dat a^e fietsen voorzien zijn van over bevolking zijn te Rome tot de eeuwen arbeid", lazen deze twee lanipen met dynamo's. „Die hebben slotsom gekomen, dat op het ogen- jongens daags na de overstroming echter één bezwaar: het licht (en blik geen vermindering van grond- in hun krant en prompt gaven zij dus ook het achterlichtgaat uit, stoffen of energiebronnen te vrezen zich op om in Holland zo goed te wanneer de fiets stopt, 's Avonds is. De moeilijkheden liggen veeleer helpen als zij konden. reden we in een auto over een vrij in de ongelijke verdeling van de „Meer dan een half millioen men- donkere straat; voor ons uit zagen hulpbronnen in de wereld. sen", 20 schrijven zij thans in het we een dozijn achterlichtjes stra- De secretaris van de economische relaas van hun wederwaardighe- *en' die Plotseling verdwenen. Ge- commissie van de Verenigde Na- den, „dus meer dan een twintigste schrokken remden wij hard. De ties, Gundat Mirdal, heeft de nood- deel der gehele bevolking, was di- achterlichtjes blonken meteen weer zaak onderstreept van het gebruiic reet bij de overstroming betrokken. °P* fietsers hadden slechts even van niet-biologische hulpbronnen, 1800 mensen vonden er de dood bij. stilgestaan voor een rood verkeers- zoals de zonne-energie en minerale De schade wordt geschat op vijf licht"; grondstoffen. procent van Holland's nationale in- Eenmaal aan het werk temidden 1 Een Russische afgevaardigde was komen". van studenten van allerlei nationa- van mening, dat men de bevolking Ze betaalden ieder 300 dollar liteiten (de jongens laadden kiep- niet moet regelen naar de productie voor de overtocht per „Groote karretjes vol met zand en duwden 1 maar de productie naar de bevol- Beer" en namen aan boord lessen ze naar dijken, die hersteld wer king; men moest de toekomst niet om zich enigszins van Nederland's den), deden zich taalmoeilijkheden met pessimisme tegemoet zien, want historie, taal en gewoonten op de voor. Een Fransman kon niet wen- nieuwe bronnen van energie kon- hoogte te stellen. nen aan het zadel van de Holland den en moesten worden gevonden. „Zo leerden wij het bijna onge- se fiets. De organisaties van werkgevers en werknemers die samenwerken in de Stichting van de Arbeid heb ben het initiatief genomen voor een actie tot hulpverlening aan de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland. De drie vakverbonden zullen hun leden vragen, volgende maand een uur over te werken of een uur loon af te staan ten behoeve van de mensen ,die onder zeer slechte om standigheden sinds jaren leven in de vluchtelingenkampen; de werk gevers hebben toegezegd, het aldus bijeengebrachte bedrag te zullen verdubbelen. Als leidinggevend or gaan voor deze actie is opgericht het „Comité Vluchtelingenhulp 1954", onder voorzitterschap van de oud-Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda. Dit comité hoopt, dat de actie niet beperkt zal blijven tot werkgevers en werknemers, maar dat ook de middenstand, de beoefenaars van de vrije beroepen, de jeugd, kortom het hele Nederlandse volk er aan zullen gaan medewerken zodat sprake zal zijn van een nationale actie. De opbrengst daarvan hoopt Controle op „middel bare" fietsen Kwaliteit niet al te best Als eerste gemeente in ons land is Woensdag in Gouda een contröïe ingesteld op fietsen van scholieren. De commissie voor verkeersaange- legenheden in Zuid-Holland wil nl. weten hoe het over het algemeen met de fietsen van scholieren, die het voortgezet onderwijs volgen is gesteld. In samenwerking met de Goudse politie werd een onderzoek ingesteld op de huishoudschool, de verschillende scholen voor uitge breid lager onderwijs, de ambachts school etc. Van 1149 fietsen, die werden ge controleerd waren er 131 met een slecht stuur, 94 met ondeugdelijke remmen, 271 met een niet function- nerende bel en 350 met spatborden, die niet aan de wettelijke eis witte kleur beantwoordden. men te kunnen becijferen op enige millioenen guldens. De Hoge Commissaris der Ver enigde Naties voor de Vluchtelin gen, onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft zijn war me instemming met de plannen be tuigd, omdat het voor het eerst in de geschiedenis zal zijn, dat niet de regeringen doch de volkeren van de. Verenigde Naties zelf „zich door hun daad solidair verklaren met die ontelbaren ,die zich nergens meer speciaal thuisvoelen, voor wie aard rijkskunde een pijnlijke herinne ring is geworden en geschiedenis een nutteloos vak schijnt". De ramp met de „Triton" Stoffelijke resten van 18 slacht offers naar Nederland overgebracht Woensdag zijn met een speciale DC-4 Skymaster van de K.L.M. achttien slachtoffers, die bij de ramp met de „Triton" het leven hebben verloren, op Schiphol aan gekomen. Hierbij bevonden zich de stoffelijke resten van alle Neder landse slachtoffers, uitgezonderd die van de heer" en mevrouw Bak ker, die naar Amerika zullen wor den gezonden. De baren zijn naar verschillende rouwkamers in Am sterdam overgebracht. Het stoffe lijk overschot 'van de stewardess mej. Loewenstein werd opgebaard in het Joodse Verenigingshuis in de Sarphatistraat. Het werd gisteren op de Joodse begraafplaats te Mui- derberg ter aarde besteld. Druk bezpek aan de Jaarbeurs Tijdens de eerste twee Jaarbeurs- dagen zijn er bezoekers genoteerd uit 34 landen. West-Duitsland en België leverden hiervan de grootste aantallen. Opmerkelijk is de toe nemende spreiding van de bezoe kers over de beide Jaarbeurstex"- reinen. Deze spreiding is zeer ten gunste van het terrein aan de Croe- selaan, waar anderhalf maal zoveel bezoekers kwamen als op de eerste twee dagen van de Najaarsbeurs 1953. O O Hij, die in de spiegel kan g kijken en lachen, hij wat hij o daarin ziet, behoeft nog niet 9 O te wanhopen O Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Weinig verandering Zwaar bewolkt met plaatselijk watregen, maar tijdelijk ook op klaringen; matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest; weinig verandering in temperatuur. Ingezonden mededeling Wat Nederland is voor zijn kaas Is „M.C.D." voor SPECULAAS 11 Sept. Zon op 6.06, onder 19.16. Maan op 18.10, onder 4.13. Volle maan: 12 Sept. te 21.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 Sept. 2.07 v.m. 14.24 n.m. BROUWERSHAVEN: II Sept. 1.29 v.m. 13.57 n.m. Springtij: 15 en 29 September. Doodtij: 21 September. Nog aanvallen op Amoy In kringen van de nationalis- tisch-Chinese luchtmacht op For mosa is Donderdag verklaard, dat golven van bommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen even na zonsop gang zijn opgestegen om de aan vallen op communistische stellin gen op het eiland Amoy en het Chi nese vasteland voort te zetten. Korte berichten uit het Binnenland TEGELEN. De politie van Tege- len heeft dezer dagen de 29-jarige woonwagenbewoner V. uit Deurne aangehouden onder verdenking van diefstal van o.a. een geldkistje .in houdende ca. f 5000, uit een ledex-- warenzaak te Tegelen. V .heeft in middels een bekentenis afgelegd en zal naar het Huis van Bewaring te Roermond worden overgebracht. Van het gestolen geld konden slechts enkele honderden guldens worden achterhaald. De rest had V. reeds „belegd" in een auto en een woonwagen. UTRECHT. De 33-jarige arbeider J. B. uit De Bilt is door een val lende lift getroffen en ernstig ge wond naar. het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Vermoedelijk zijn beide en kels van B. verbrijzeld. Het onge luk gebeurde doordat de staaldraad brak van een gedeeltelijk gede monteerde werklift op het in aan bouw zijnde Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in de gemeente De Bilt. 's-GRAVENHAGE. De directeur van het Internationale Padvinders bureau te Londen, generaal D. C. Spry, vertoeft op het ogenblik in Nederland op uitnodiging van de Nederlandse Padvindersraad. Dit bezoek vormt een onderdeel van een rondreis laffgs de padvindersorga nisaties in West-Europa. BOTTERDAM. Het college van B. en W. van Rotterdam, heeft op aanbeveling van de hoofddirecteur van Gemeentewerken, ir. J. A. C. Tillema, de heer F. Posthuma be last met het ontwerpen van een plan voor een nieuwe molen op het Oostplein. Zoals men weet, is de oude molen onlangs afgebrand. GOUDA. De 5-jarige R. A. K. te Gouda is in de Spieringstraat al daar, onder het achterwiel van een oplegger terecht gekomen en tij dens het vervoer naar het Van Itersonzxekenhuis overleden. Het knaapje had een touw over de straat gespannen, het ene einde vastgemaakt om eexx lantaarnpaal en het andere om zijn middel ge slagen. Dit touw werd in gespan nen toestand door een passerende vrachtauto gegrepen met het ge noemde ongelukkige gevolg. Het slachtoffertje brak zijn nek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1